Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat

elitemadzone.org :: MadZone :: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat
(Zaključana tema (hardlock), by Gojko Vujovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 297587 | Odgovora: 1666 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zzzz
milan kecman
bluka

zzzz
Član broj: 11810
Poruke: 2154
..able.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 13:17 - pre 114 meseci
Citat:
Bora Radar:
2012

Vi vaš predlog postavite,ali pre toga pogledajte primere sa neoboorivim rezultatima EZV i vidite koji sitem daje veći učinak,da li vaš predlog ili EZV.
Poz.
Poz.


"Primer: 2,Da bi bojler postao EZV potrebno je dodati elektropumpu i dr. da pogoni vrelu vodu ka slavini-bateriji gde meša sa hladnom vodovodnom vodom.Verla voda prolazi kroz slavinu-bateriju do poslednjeg litra od 80C,a nivo vrele vode postepeno opada dok se ne iscrpi.Na ovaj način mešanja tople i hladne vode u EZV uštedi 150 litara tople vode. Da bi se zagrejalo 150 litara hladne vode utroši se oko 5 kwh = 5 kwh"

Da bi zagrijao 150 l vode sa 15 na 80C treba utrošiti 11.3 kwh el energije!
(Ovo nije zlonamjerna primjedba.Čudi me kako si uspio napraviti ovako grubu grešku.)

Pomoć za učitavanje slike na ovaj forum:
-Skeniraj ili fotografiši svoj crtež telefonom.
-Prebaci to u svoj comp,naprimjer u My Documents-My Pictures.
-Poželjno je da tu sliku malo prepraviš u bilo kojem programu za slike.Izabereš Resize i smanji veličinu na nekih 500 piksela,a zatim Save pri čemu odaberi format JPG ili GIF.
-Sada možeš napraviti Upload uz svoju zadnju objavljenu poruku. Klikni na Upload ispod poruke,zatim na onaj Browse pa traži u My Pictures sliku i klikni OK.Zatim još odaberi opciju da slika bude prikazana u poruci.
Ako ti je ovo komplikovano pošalji mi sliku na privatno pa ću je ja uvaliti ovdje.

________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
Prikačeni fajlovi
 
0

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 13:20 - pre 114 meseci
Citat:
Bora Radar:
Branko Tod.

Nije lepo da imputiraš nešto što nisam rekao.
Da bi se uverio šta je dobro treba da izvršite probu koristeći primere 1 i 2.jer daju neoborive dokaze o prednosti EZV nad bojlerom.
Poz.


Boro, ništa ne imputiram. Uz najbolju nameru sam ti preporučio put kojim treba ići. Objašnjenje
sa 66 lavora je smešna priča. Reci ti: dobio sam 100 litara vode od 36 stepeni uz potrošnju od x
kilovata, a iz bojlera sam dobio 100 l vode od 36 stepeni uz potrošenih y kilovata. Ako je y>x ti
si onda u pravu. A ako to nemaš onda je ova priča na nivou trećeg razreda osnovne škole.
Ja sam sve moje proizvode testirao više puta, tako da sada imam sigurno 35 sertifikata. A da
znaš da je u ovom trenutku svaki po 18.000 din. A bilo je i plus sigurno deset sr...nja, tj. loših
rezultata, van tolerancija ili proboja.
Znači , ono što ti preporučujem to sam prošao dok nisam postigao šta sam hteo. Mislim da je
sa takvim tvojim stavom bespredmetno voditi dalje razgovore. Pozdrav
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
+1

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 14:33 - pre 114 meseci
Džaba vi to pišete, kad on to ništa i ne čita.
Sad će opet da stavi onu pokverenu ploču u gramofon da našvrlja jedan te isti odgovor.
 
+1

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 14:35 - pre 114 meseci
Citat:
Bora Radar:
Deep / Blue.

Ne koristi vam to što se raspisali da bi oborili ne oborive dokaze pogledajte primere.To je toliko jasno da hladna vodoovodna voda pogoni vrelu vodu i da je više od pola rashladi,a njeno korišćenje je bilo nužno.Francuzi su pokušali da iz bojlere kotriste samo toplu vodu,komplikovano i nepraktično.
Poz.


Zasto se kacas za novinarske tekstove i tamo neki francuski slucaj,drzis se toga ko pjan plota..
Sa tvrdnjom koju iznosis niko nikada ne bi polozio fiziku za srednju skolu a kamo li na fakultetu..
I jos bi dobio negativnu ocjenu iz matematike gratis kupis jedan dobijes dva.
Gospodine Boro sve to sto se zanimas je za pohvalu,nije danguba i kolege su spremni da pomognu da objasne ali imam osjecaj da ne citas sta je napisano.

Najvjerovatnije ces se ti na kraju smijat ali samom sebi kako si i sa kojim argumentima pokusao ubjediti nekolicinu ljudi necemu sto je nemoguce.... :)


Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 15:07 - pre 114 meseci
Citat:
Bora Radar:
Odin D.

Evo i drugi primer: Zamislite osamdeset lavora i u njima po litar hladne vode,iz ručnog EZV sipajte u svaki lavor po litar vrele vode od 80C i dobićete 160 litara tople vode od 5OC. Ovo je ne oboriv dokaz prednosti EZV nad bojlerom,koji ne može da da toliko tople vode iako je u njemu bilo isto toliko vrele vode od 80C i utrošio isto toliko struje kao EZV.
Poz.



Evo ja bih da "OBORIM" "neoborivi" dokaz...

Kod vode je bar jako jednostavno mesanje toplo hladno.
M1t1-M1tr=m2tr-m2t2

Litra tople i litra hladne, iste zapremine(mase) ce se susresti na SREDNJOJ temperaturi..ako je 10C "hladna" cesmovaca a 80C topla bojlerusa, temperatura mesavine je teoretski 45C

Znaci, "hladna" bi morala da bude 20C, da bi miks ispunio tvrdnju 50C

I te nejasnoce, muljacine..dosta sto gledamo po reklamama za carolije, treba valjda sada da obnavljamo fiziku za OSMI razred????
 
0

Deep|Blue
Srce Srbije

Član broj: 631
Poruke: 1431
82.117.197.*

ICQ: 101830817


+314 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 15:19 - pre 114 meseci
Naravno Vlad, ali Boro je krenuo sa pretpostavkom da je temperatura vode u cevima 20 stepeni, što je teško dostižno.

"Hmmm", rekao je, "...suprostavlja se nadrealizmu prikrivene metafore..." Razmišljao je tome na trenutak, a onda je zatvorio beležnicu s mrkim osmehom.
"I smrt je za njih suviše dobra"
 
0

Bora Radar

Član broj: 276752
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 16:08 - pre 114 meseci
ZZZZ.

Sada su svi ostavili na miru EZV,jer je 80 lavora ubedlio sve da EZV daje znatno više tople vode od bojlera tu je rezultat.
Uhvatili ste se sada za količinu tople vode u EZV i kritikujete a niste pročitali i to sam predvideo.Grešaka ima ali one nisu presudne za rad EZV.
Sada pljušte neistine i uvrede.
Ako želite proračun pošaljite email.
Poz.
 
0

Bora Radar

Član broj: 276752
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 16:16 - pre 114 meseci
Deep/Blue
Daj da vam razjasnim do kraja a ne da raspravljate o tekstu koji niste pročinali.Nadam se da su vas lavori ubedili da EZV ima prednost nad bojlerom to je očigledno.
Poz.
 
0

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 16:24 - pre 114 meseci
Da li će se uz kupljeni bojler isporučivati i lavori ili njih moramo sami kupiti?
 
+2

Bora Radar

Član broj: 276752
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 16:24 - pre 114 meseci
Dava.
Treba biti konkretan i utvrditi šta učini EZV,a šta učini bojler,to je dokazano lavorima
i mora se verovati činjenicama koje su jednostavne za razumeti.Posle ćemo preći na detalje,a ima i krupni prednost,samo da ne filozofiramo.Prvo jedno pa ostalo da razjasnimo.
Poz.
 
0

Bora Radar

Član broj: 276752
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 16:33 - pre 114 meseci
Jova Beograd,

Zašto ste tako zajedljivi a da niste pročitali, reugacija nivoa je predviđena.Važno je da ste ostavili na mikru EZV jer su lavori vas i neverne Tome umirili,nemože se protiv činjenica koje se dokazuju na jednostavan način i to puzdano.
Poz.
 
0

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 16:40 - pre 114 meseci
[email protected]


Daj mi posalji proracun da me uvjeris !!!
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
0

Bora Radar

Član broj: 276752
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 16:42 - pre 114 meseci
CoyoteKG.
Nešto mi na fin način terate šegu,vađžno je da su lavori dokazali prednost EZV nad bojlerom.Kada se završi rasprava o ovoj temi prećićemo i na druge imaih dostga i to vrlo važnih.
Poz.
 
0

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 16:42 - pre 114 meseci
Citat:
Bora Radar:
Važno je da ste ostavili na mikru EZV jer su lavori vas i neverne Tome umirili

Mene su lavori ubijedili da i tebe treba ostaviti na miru.
 
+2

Bora Radar

Član broj: 276752
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 16:51 - pre 114 meseci
Deep/Blue.
Indirektno ste zaobišli učinak EZV koji su dokazali lavori.Promašili ste pitanje pa se raspisali o svemu,nemože se pobeći od činjenica.
Poz.
 
0

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 17:06 - pre 114 meseci
Citat:
Bora Radar:Zamislite običan bojler od 80 litara sa 80C zatvorite dovod hladne vodovodne vode,a na mesto cevi za vrelu vodu stavite slavinu na bojler.Kako ko naiđe od njih osmoro sa lavorom vi mu sipate 10 litara vrele vode od 80C. sve dok se bojler ne isprazni.Oni će vodu razhladiiti i okupati osmoro dece.

Eto to je ručni Električni zagrevač vode i samo vam se kazalo.

E, vidis Boro, tu postoji jedan problem - niko od nas nema osmoro dece :-)
Da ima, mozda bi tvoj uredjaj imao nekog smisla. Danas prosecna porodica ima jedno dete.

Nego, mene zanima jedna stvar - fizika kaze da se energija ne moze unistiti niti ni iz cega stvoriti, pretpostavljam da nisi protiv?
Dakle, ako gornje uzmemo kao tacno - gde ode energija iz bojlera, a ne ode iz tvog lonca?
Znam, reci ces - na zagrevanje hladne vode koja se nece koristiti. I to je tacno ako bojler posmatramo kao uredaj za jednokratnu upotrebu i ako zanemarimo cinjenicu da cebojler u sledecem ciklusu potrositi manje energije da zagreje vodu od 35 do 80 C, nego sto ce taj tvoj lonac da zagreje vodu od 20 do 80C. Tacno toliko koliko si u prvom ciklusu ustedeo, u drugom gubis.

 
+2

risp73

Član broj: 10771
Poruke: 1182
31.223.159.*



+40 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 17:10 - pre 114 meseci
Ljudi ja vam se divim. Odakle vam volja da Boru ubjeđujete?


Citat:
Odin D.:
Džaba vi to pišete, kad on to ništa i ne čita.

Ne da ne čita ovo što pišete, ne čita on uopšte. Pogledajte samo ovih nekoliko navoda:

jednosmerna elektropumpa, ... jednosmernim elektroventilom, ... se nalazi u May Doc,...
paralelni proračun, ... utroši se oko 5 kwh, ... sipaj litar hladne vode i izmeri toplotu,...
Probaj zagrej,... brzi molekuli,... pogon hladne vodovodne vode,...
Nemam vremena da se upuštam u tvoj proračun, ...Vaš proračun nije dosledan sa ciframa,...
Ovo je ne oboriv dokaz, ... raspisali da bi oborili ne oborive dokaze,...

Boro, termodinamika (termotehnika) je nauka koju treba pročavati i proučavati. I poznavati.
Za problem bojlera je više nego dovoljno i znanje srednjoškolske fizike samo ja nisam siguran
da ti razlikuješ pojmove toplota i temperatura. Boro, temperaturu možeš da mjeriš, toplotu ne.
Možeš da mjeriš količinu toplote, a to nije isto.

Na jednom mjestu kažeš: "Da bi se zagrejalo 150 litara hladne vode utroši se oko 5 kwh".
Ako i zanemarimo tvoje neispravno pisanje jedinice za energiju, tvrdnja ti nema mnogo smisla –
ne zna se temperatura hladne vode, ne zna se ni temperatura tople vode, zna se samo
da je za to zagrijavanje potrebno "oko 5 kwh".

Ako ti računanje potrebne energije predstavlja problem prelistaj malo forum, bilo je mnogo priče o tome.
Prije sedam godina sam odgovarajući na jedno pitanje naveo i kratak primjer računajna:



Ako prelistaš bilo koji odgovarajući udžbenik naići ćeš i na zakon o održanju energije. To je naprosto
zakon, neumoljiv zakon. Ma koliko se ti trudio i zanosio nećeš uspjeti da ga oboriš.
Što to prije shvatiš, bolje za tebe.
Boro čitaj. Čitaj i mani se ćorava posla, fino ti kaže branko tod.
Prikačeni fajlovi
 
0

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 17:22 - pre 114 meseci
Citat:
branko tod:
Citat:
Bora Radar:
Branko Tod.

Nije lepo da imputiraš nešto što nisam rekao.
Da bi se uverio šta je dobro treba da izvršite probu koristeći primere 1 i 2.jer daju neoborive dokaze o prednosti EZV nad bojlerom.
Poz.


Boro, ništa ne imputiram. Uz najbolju nameru sam ti preporučio put kojim treba ići. Objašnjenje
sa 66 lavora je smešna priča. Reci ti: dobio sam 100 litara vode od 36 stepeni uz potrošnju od x
kilovata, a iz bojlera sam dobio 100 l vode od 36 stepeni uz potrošenih y kilovata. Ako je y>x ti
si onda u pravu. A ako to nemaš onda je ova priča na nivou trećeg razreda osnovne škole.
Ja sam sve moje proizvode testirao više puta, tako da sada imam sigurno 35 sertifikata. A da
znaš da je u ovom trenutku svaki po 18.000 din. A bilo je i plus sigurno deset sr...nja, tj. loših
rezultata, van tolerancija ili proboja.
Znači , ono što ti preporučujem to sam prošao dok nisam postigao šta sam hteo. Mislim da je
sa takvim tvojim stavom bespredmetno voditi dalje razgovore. Pozdrav


Potpuno se slazem sa tobom. Jedini nacin da se nesto dokaze je nacin koji si naveo. To pricam iz licnog iskustva.
Ja sam u USA radio kao Safety Inspector, nisam radio balistiku koju ti radis vec sam radio po OSHA standardima, to je zastita pri radu. Tako da sam upoznat sa postupcima testiranja zastitne opreme i potpuno se slazem sa ovim sto si napisao.
Jednostavno sve se mora testirati u tacno odredjenim uslovima i nema mesta pricama, vec se to mora dokazati prakticno.
Zato Boro moras uraditi sledece da bi dokazao svoje tvrdnje.
Uzeces dva rezervoara sa vodom iste kolicine i iste temperature, jedan rezervoar ces povezati na obican bojler ili neki drugi sistem za grejanje vode, drugi ces povezati na tvoj sistem. Time zadovoljavamo preduslov iste pocetne/ulazne temperature i iste kolicine vode. Grejne uredjaje povezemo na naponsku mrezu preko mernog instrumenta koji meri potrosnju struje. Pocni proces zagrevanja vode u odredjenom vremenu koje je isto za oba sistema/uredjaja. Posle odredjenog vremena izmeri temperaturu vode i potrosenu elektricnu energiju.
Ako tvoj sistem zagreje vodu na istu temperaturu kao drugi sistem uz manju potrosnju elektricne energije dokazao si to sto tvrdis, ako ne postignes takav rezultat, pao si na testiranju.
Ako si ovo vec uradio, a trebao si, nemas potrebe vise dokazivati.
Ako tvoj sistem ima rezervoar/bojler koji skladisti vodu moraces uraditi i testiranje izolacije da dokazes da imas bolje vreme (duze vreme) cuvanja toplote.
Ako si sve to uradio i posedujes dokaz za to, nema potrebe da se natezes po forumima. Samo prilozi dokaze i svi ce zacutati.
 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 17:49 - pre 114 meseci
Citat:
Ako i zanemarimo tvoje neispravno pisanje jedinice za energiju, tvrdnja ti nema mnogo smisla –
ne zna se temperatura hladne vode, ne zna se ni temperatura tople vode, zna se samo
da je za to zagrijavanje potrebno "oko 5 kwh".

Ako ti računanje potrebne energije predstavlja problem prelistaj malo forum, bilo je mnogo priče o tome.


Na forumu ima bar deset osoba koje bi napravile proracune, da je pitano.

Medjutim, situacija je takva kakva je, sanersko-sibicarska.

Ubacivanje pojmova, primera, nepovezano i nabacano, "avioni i kamioni" kilovati umesto kilodzula, svetski i jedinstveni, brojke koje su "zgodne" ali nemaju veze sa realnoscu..gomila prazne price i nabacanih reci.

I to je poprilicni obicaj dobrog dela "pronalazaca", koji se mogu susresti na ovim paralelama..

Medjutim, ovo je IT forum, tehnicko tehnoloski, i neki bas tesko mogu da propuste "neshvacene umetnike" tehnickih mozgalica...

Mene fascinira daj "negirajuci" stav, neobracanja paznje na bitne detalje i propagranja gotovo naucene "pesmice", nabacanih reci, skoro kao nekom osamnaestecu, gde se gotovo pravilno ponavlja refren "dokazano kao jedinstveno..

Mislim, lavori su DOKAZALI da je 150l vode vise od 80l vode..mislim da je svaka daljnja diskusija blago nepotrebna

Pa posle kazu da decu ne treba mlatiti zbog losih ocena..
 
0

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 18:26 - pre 114 meseci
Citat:
vladd: Na forumu ima bar deset osoba koje bi napravile proracune, da je pitano.

Medjutim, situacija je takva kakva je, sanersko-sibicarska.

Ubacivanje pojmova, primera, nepovezano i nabacano, "avioni i kamioni" kilovati umesto kilodzula, svetski i jedinstveni, brojke koje su "zgodne" ali nemaju veze sa realnoscu..gomila prazne price i nabacanih reci.

I to je poprilicni obicaj dobrog dela "pronalazaca", koji se mogu susresti na ovim paralelama..

Medjutim, ovo je IT forum, tehnicko tehnoloski, i neki bas tesko mogu da propuste "neshvacene umetnike" tehnickih mozgalica...

Mene fascinira daj "negirajuci" stav, neobracanja paznje na bitne detalje i propagranja gotovo naucene "pesmice", nabacanih reci, skoro kao nekom osamnaestecu:), gde se gotovo pravilno ponavlja refren "dokazano kao jedinstveno..

Mislim, lavori su DOKAZALI da je 150l vode vise od 80l vode..mislim da je svaka daljnja diskusija blago nepotrebna:)

Pa posle kazu da decu ne treba mlatiti zbog losih ocena..:)


Ti i sam (bar u ovom postu sada) koristiš uopštene tvrdnje, površno zaključivanje, da bi ocenio takođe iste takve ili barem slične.
Zato što je ovo IT forum, na kome većina iz nekog razloga ne prihvataju ili ne razumeju neke, na primer "nenaučne" teorije
ili nedokazane ili nepriznate, dakle to je dokaz da to nije tačno. Ovo je baaš uopšteno btw.
Jednostavnije je reći istinu, ja to ne prihvatam, ne razumem to ili slično.
A osobe koje pišu na forumu gde većina ne prihvata takve "teorije", bi trebalo da se okanu ćorava posla, i da
jednom napišu lepo "Putuj Igumane" i pređu na druge forume.

A šta je sa iskustvom, kao jednom od fundamentalnih osnova celokupne nauke. Možda Bora upravo iz iskustva piše.
Ne znam, ali možda. Iz iskustva se izvlači osnovno znanje, pa onda nadalje sledi dokazivanje.

poz
 
+1

elitemadzone.org :: MadZone :: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat
(Zaključana tema (hardlock), by Gojko Vujovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 297587 | Odgovora: 1666 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.