Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

KEPO - Kotao na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: KEPO - Kotao na pelet
(HARDTOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 51 52 53 54 55 56

[ Pregleda: 307411 | Odgovora: 1102 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

krslon
Moskva

Član broj: 345684
..11b:34d9:e56b:88a0:a33d:e16f

icon Re: KEPO - Kotao na pelet26.10.2020. u 12:06 - pre 4 dana i 18h
Hvala Zeljko na operativnom odgovoru!

Nisam bas siguran da sam dobio odgovor na prvo pitanje, verovatno ga ni ja nisam najjasnije postavio...
Ta dva scenarija koje si naveo sa Stand by su mi jasna. Ali u slucaju da zadata temperatura u prostoriji (na sobnom) nije dostignuta (termostat ne daje nikakav signal),
a temperatura vode zadata na samom kotlu (na primer 65C) jeste, da li:

1) kotao krece da smanjuje snagu (u slucaju Stand by ON se gasi, u slucaju Stand by OFF ide u modulaciju)
2) kotao nastavlja da radi na maksimalnoj zadatoj snazi (podizuci temperaturu vode u kotlu iznad zadate (65C) do potrebne) dok se ne postigne zadata temperatura na sobnom termostatu, kada nastupaju opet ta dva scenarija koje si naveo...

A sto se tice treceg pitanja, ono se odnosilo na moje razmisljanje da zbog neizolovane kotlarnice u kojoj je hladno (~+5C) sondu priblizim do toplih delova kotla
i tako je na neki nacin ''prevarim'', jer bi sonda lazno dobijala informaciju da je u kotlarnici temperatura nesto veca.
Sve to u cilju da bi se izbegao scenario kad je temperatura u kuci po sobnom termostatu zadovoljena, a kotao nastavlja da radi jer je ambijentalna manje od +7C.
Ipak kad kotao ne radi, zbog svoje unutrasnje izolacije je nemoguce da voda iz sistema zaledi u kotlu, pre ce havarija da nastane u cevima u kotlarnici koje su izlozene toj temperaturi,
ali verovatno nije samo to u pitanju vec zastita samog kotla, elektronike i drugih delova...
Kapiram da ovo nije bas najpametnije resenje i svakako ce se resavati u buducnosti izolacijom kotlarnice.

Za sve ostalo, svakako cu isprobati razne kombinacije.

[Ovu poruku je menjao krslon dana 26.10.2020. u 13:25 GMT+1]

Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
212.200.169.*

Sajt: www.kepo.rs

+37 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet27.10.2020. u 08:51 - pre 3 dana i 22h
Ako je na kotlu zadata temparatura 65, a sobni tremostat jos nije poslao signal da je dostignuta zeljena temparatura u objektu, temparatura vode u kotlu se nece povecavati jer ste je vi ogranicili na 65.

U kotlarnici nije pozeljno da bude ispod 7 stepeni zbog samog kotla i elektronike u njemu. Nije to veliki problem dok kotoa radi, ali kada ujutro ima prvo paljenje a u kotlarnici 3 stepena, vremenom moze da postane problem.

Odgovor na temu

krslon
Moskva

Član broj: 345684
..811b:34d9:4f6:23e2:c3b2:dd4b

icon Re: KEPO - Kotao na pelet28.10.2020. u 13:22 - pre 2 dana i 17h
Sve jasno, tako sam i pretpostavio.
Nadam se da ce biti jos nekih korisnih komentara od drugih clanova.

Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: KEPO - Kotao na pelet
(HARDTOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 51 52 53 54 55 56

[ Pregleda: 307411 | Odgovora: 1102 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.