Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

KEPO - Kotao na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: KEPO - Kotao na pelet
(HARDTOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 724024 | Odgovora: 2084 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

krslon
Moskva

Član broj: 345684
Poruke: 15
..11b:34d9:e56b:88a0:a33d:e16f



+1 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet26.10.2020. u 12:06 - pre 41 meseci
Hvala Zeljko na operativnom odgovoru!

Nisam bas siguran da sam dobio odgovor na prvo pitanje, verovatno ga ni ja nisam najjasnije postavio...
Ta dva scenarija koje si naveo sa Stand by su mi jasna. Ali u slucaju da zadata temperatura u prostoriji (na sobnom) nije dostignuta (termostat ne daje nikakav signal),
a temperatura vode zadata na samom kotlu (na primer 65C) jeste, da li:

1) kotao krece da smanjuje snagu (u slucaju Stand by ON se gasi, u slucaju Stand by OFF ide u modulaciju)
2) kotao nastavlja da radi na maksimalnoj zadatoj snazi (podizuci temperaturu vode u kotlu iznad zadate (65C) do potrebne) dok se ne postigne zadata temperatura na sobnom termostatu, kada nastupaju opet ta dva scenarija koje si naveo...

A sto se tice treceg pitanja, ono se odnosilo na moje razmisljanje da zbog neizolovane kotlarnice u kojoj je hladno (~+5C) sondu priblizim do toplih delova kotla
i tako je na neki nacin ''prevarim'', jer bi sonda lazno dobijala informaciju da je u kotlarnici temperatura nesto veca.
Sve to u cilju da bi se izbegao scenario kad je temperatura u kuci po sobnom termostatu zadovoljena, a kotao nastavlja da radi jer je ambijentalna manje od +7C.
Ipak kad kotao ne radi, zbog svoje unutrasnje izolacije je nemoguce da voda iz sistema zaledi u kotlu, pre ce havarija da nastane u cevima u kotlarnici koje su izlozene toj temperaturi,
ali verovatno nije samo to u pitanju vec zastita samog kotla, elektronike i drugih delova...
Kapiram da ovo nije bas najpametnije resenje i svakako ce se resavati u buducnosti izolacijom kotlarnice.

Za sve ostalo, svakako cu isprobati razne kombinacije.


[Ovu poruku je menjao krslon dana 26.10.2020. u 13:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
212.200.169.*

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet27.10.2020. u 08:51 - pre 41 meseci
Ako je na kotlu zadata temparatura 65, a sobni tremostat jos nije poslao signal da je dostignuta zeljena temparatura u objektu, temparatura vode u kotlu se nece povecavati jer ste je vi ogranicili na 65.

U kotlarnici nije pozeljno da bude ispod 7 stepeni zbog samog kotla i elektronike u njemu. Nije to veliki problem dok kotoa radi, ali kada ujutro ima prvo paljenje a u kotlarnici 3 stepena, vremenom moze da postane problem.
 
Odgovor na temu

krslon
Moskva

Član broj: 345684
Poruke: 15
..811b:34d9:4f6:23e2:c3b2:dd4b



+1 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet28.10.2020. u 13:22 - pre 41 meseci
Sve jasno, tako sam i pretpostavio.
Nadam se da ce biti jos nekih korisnih komentara od drugih clanova.
 
Odgovor na temu

27112000bz
Beograd,Srbija

Član broj: 327810
Poruke: 38
87.116.163.*



Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet09.11.2020. u 19:07 - pre 41 meseci
Dobro veče želim svim članovima ovog foruma i KEPO KLUBU.
Od 25. septembra sam i ja vlasnik KEPO MC 20 kotla. Dovoljno će biti da napišem da nikakvo iskustvo sa centralnim grejanjem nemam pa ni sa pelet varijantom. Sve što sam teorijski"naučio"je zahvaljujući ovom i još dva,tri druga foruma tj. ljudima,dobre volje, koji ovom materijom barataju samo tako.
Imam hiljadu pitanja i očekujem hiljadu odgovora ali ići ću redom korak po korak.
Grejem trenutno 100kv,(prizemlje i sprat,kotao u podrumu)a od sledeće godine planiram još 30kv,izolacija mršava stiropor 5cm i završna fasada polutka fasadne cigle, gornja ploča neizolovana,
četvorokraki mešni ESBE vrg 141 ,elektro pogon SELTRON avc 05 automatika TrmGlt 1.2. pumpa u kotlovskom krugu i pumpa u radijatorskom posle mešnog ventila,bežični termostat SALUS 091FLRFv2
Serviser koji je pustio kotao u rad bio je veoma ljubazan i pristojan i to bi bilo to što sam mogao da saznam od servisera. osim da je cetvorokraki mešni ventil najveća glupost koja je napravljena ikada.
Najpre imam par pitanja za Željka KEPO 01 (jer su pitanja vezana za sam kotao tj,neke fabričke parametre).
Željko,kotao koji sam kupio je sa touch screen-om mc 20kw.
1) Kako su kw kod ovo kotla podeljeni po snagama, s obzirom da ih ima 6 (model pre imao je5)?
2) Koji su fabricki parametri po snagama za doziranje peleta i brzine ventilatora?
3)Kako da proverim ambijentalnu temperaturu kotla( palio se sam od sebe 4 puta do sada iako bežični termostat nije dao signal)?
4)Koja se zadata temperatura u kotlu preporučuje? Serviser je stavio 77 stepeni ja sam spustio na 75.
To bi za sada bilo to. Neću se naljutiti ako neko od iskusnih forumaša zna odgovor na neka od pitanja. Pozdrav svim pelet entuzijastima
 
Odgovor na temu

Aco88
Cacak

Član broj: 296797
Poruke: 59
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet09.11.2020. u 20:15 - pre 41 meseci
Kada cujem od nekoga da je serviser rekao da je 4kraki mes. ventil glupost muka me uhvati. Sramota da tako prica neko ko se bavi grejanjem.
Tako da, pusti to...
Mene je moj majstor (ne Kepov ovlasceni serviser) koji mi je ugradjivao grejanje ubedjivao da stavim 25kw kotao, ja na svoju inicijativu i odgovornost kazem da ce i 15kw da greje lepo. Na kraju se nadjemo na Kepo AC20 i ispostavi se da je jak za moju kvadraturu.
Grejem povrsinu od 120-130m² dobra izolacija 10cm, na ploci 15cm vune, dobra stolarija.
Nije tema, ali sam morao da kazem (napisem).
 
Odgovor na temu

mnicic
Kragujevac

Član broj: 6424
Poruke: 167

Sajt: https://www.pravac.com


Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet10.11.2020. u 12:27 - pre 41 meseci
Pitanje na osnovu današnje upotrebe kotla...
Za period od 3 i po sata, kotao se palio četiri puta i radio ukupno 18 minuta (vreme norlamong rada). Temperatura vode u kotlu je 45-52 dok je u stand-by režimu.

Pitanje: Da li je ovo za stand-by režim ili će više odgovarati da prebacim na modulaciju?
 
Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
212.200.169.*

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet10.11.2020. u 13:22 - pre 41 meseci
Citat:
27112000bz:
Dobro veče želim svim članovima ovog foruma i KEPO KLUBU.
Od 25. septembra sam i ja vlasnik KEPO MC 20 kotla. Dovoljno će biti da napišem da nikakvo iskustvo sa centralnim grejanjem nemam pa ni sa pelet varijantom. Sve što sam teorijski"naučio"je zahvaljujući ovom i još dva,tri druga foruma tj. ljudima,dobre volje, koji ovom materijom barataju samo tako.
Imam hiljadu pitanja i očekujem hiljadu odgovora ali ići ću redom korak po korak.
Grejem trenutno 100kv,(prizemlje i sprat,kotao u podrumu)a od sledeće godine planiram još 30kv,izolacija mršava stiropor 5cm i završna fasada polutka fasadne cigle, gornja ploča neizolovana,
četvorokraki mešni ESBE vrg 141 ,elektro pogon SELTRON avc 05 automatika TrmGlt 1.2. pumpa u kotlovskom krugu i pumpa u radijatorskom posle mešnog ventila,bežični termostat SALUS 091FLRFv2
Serviser koji je pustio kotao u rad bio je veoma ljubazan i pristojan i to bi bilo to što sam mogao da saznam od servisera. osim da je cetvorokraki mešni ventil najveća glupost koja je napravljena ikada.
Najpre imam par pitanja za Željka KEPO 01 (jer su pitanja vezana za sam kotao tj,neke fabričke parametre).
Željko,kotao koji sam kupio je sa touch screen-om mc 20kw.
1) Kako su kw kod ovo kotla podeljeni po snagama, s obzirom da ih ima 6 (model pre imao je5)?
2) Koji su fabricki parametri po snagama za doziranje peleta i brzine ventilatora?
3)Kako da proverim ambijentalnu temperaturu kotla( palio se sam od sebe 4 puta do sada iako bežični termostat nije dao signal)?
4)Koja se zadata temperatura u kotlu preporučuje? Serviser je stavio 77 stepeni ja sam spustio na 75.
To bi za sada bilo to. Neću se naljutiti ako neko od iskusnih forumaša zna odgovor na neka od pitanja. Pozdrav svim pelet entuzijastima


Posovanje g.dine,

1) Kako su kw kod ovo kotla podeljeni po snagama, s obzirom da ih ima 6 (model pre imao je5)?
- Prva snaga ili modulat su 5,8 kw, a sesta snaga je 18,5 kw. Ovo su parametri kada se radi testiranje i sertifikacija kotla. Zvanicne podatke brzina izmedju prve i seste nemamo. Ako se uzme u obzir razlika, to bude oko 3kw po jednom nivou snage.

2) Koji su fabricki parametri po snagama za doziranje peleta i brzine ventilatora?
- Ovu informaciju vam ne mogu dati, jer je to iskljucivo dostupno serviserima. Ne zato sto necu da vam dam, vec iz razloga sto korisnici to nesturcno koriste i naprave problem u radu kotla. Uostalom to vama kao korisniku i ne treba. Vi imate mogucnost da procentualno smanjujete doziranje peleta i obrtaje turbine, sto je sasvim dovoljno u slucaju da vam zatreba usled razlicitog kvaliteta peleta.

3) Kako da proverim ambijentalnu temperaturu kotla( palio se sam od sebe 4 puta do sada iako bežični termostat nije dao signal)?
- Tiemme elektronika nema ambijentalnu temparaturu kotla. Kotao se ne moze ni u kom slucaju upaliti osim ako signal nije dao sobni termostat, ili ako nije programiran na samom kotlu.

4)Koja se zadata temperatura u kotlu preporučuje? Serviser je stavio 77 stepeni ja sam spustio na 75.
- Minimalna je 60 stepeni, a maksimalna je 80. Sve izmedju ovoga je optimalno i steluje se na osnovu vasih potreba.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
212.200.169.*

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet10.11.2020. u 13:33 - pre 41 meseci
Citat:
mnicic:
Pitanje na osnovu današnje upotrebe kotla...
Za period od 3 i po sata, kotao se palio četiri puta i radio ukupno 18 minuta (vreme norlamong rada). Temperatura vode u kotlu je 45-52 dok je u stand-by režimu.

Pitanje: Da li je ovo za stand-by režim ili će više odgovarati da prebacim na modulaciju?


Ovo je situacija kada je kotao predimenzionisan ili kada se u prostoriji u kojoj stoji termostat vrlo brzo menja ambijentalna temparatura.
Da probam da uprostim ... Kotao je za 3 sata dobio signa 4 puta da u kuci fali energije, sto je mnogo puta za tako kratak period. Kada dobije signal, on krece u rad, polako pocinje da povecava temparaturu vode u kotlu, i kod vas je dosao do tek 50 stepeni, a sobni termostat kaze ne treba mi vise energija. Kotao se tada ugasi, i ceka novi signal. Normalno je da se to desi posle 2-3-4 sata, ali ne i posle pola sata kao sto je kod vas slucaj.
Probajte da iskljucite stand by mode, i da snagu kotla ogranicite na prvu brzinu. Tada ce kotao raditi konstantno bez gasenje na minimalnoj snazi, i mozda ce te biti zadovoljniji. Kada budu opale spoljne temparature, to ce verovatno bolje raditi sa manje gasenje u kratkom periodu.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

mnicic
Kragujevac

Član broj: 6424
Poruke: 167

Sajt: https://www.pravac.com


Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet10.11.2020. u 14:44 - pre 41 meseci
Da... To me "plaši" najviše. Majstor mi je preporučio MC25. Ja sam se dvoumio između MC15 i MC20. Izabrao sam MC20 jer nije "velika" razlika u minimalnoj snazi između MC15 i MC20.

Da preciziram samo - treba:
1. Parametar A01 podesiti sa 2 na 1
2. Podešavanja -> Snaga -> Peleta podesiti sa Auto na P1

A da li treba i parametar A13 podesiti sa 1 sa 0 (modulacija)?

I šta se dešava pri ovim podešavanjima kada dođe noć, tj. kada kotao treba da prestane sa radom (jer je zadata temperatura prilično niska i neće biti dosegnuta hlađenjem objekta) - da li će kotao i noću raditi neprestano na P1 ili šta?

[Ovu poruku je menjao mnicic dana 10.11.2020. u 19:08 GMT+1]
 
Odgovor na temu

27112000bz
Beograd,Srbija

Član broj: 327810
Poruke: 38
87.116.177.*



Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet10.11.2020. u 16:00 - pre 41 meseci
Željko,dobar dan.
Najpre dugujem Vama i svim članovima foruma da se predstavim pošto sam prilikom registracije greškom druge podatke upisao u username. Moje ime je Zoran.
Želim da Vam se zahvalim na odgovorima. Što se tiče mog pitanja:
2) Koji su fabricki parametri po snagama za doziranje peleta i brzine ventilatora?
Poštujem Vaš razlog zbog koga mi ne date podatke. Naime hteo sam samo da uporedim sa fabričkim. Zamolio bih Vas da mi objasnite kako mogu kao korisnik procentualno smanjivati doziranje peleta i obrtaje turbine baš iz razloga koji ste i Vi naveli- različit kvalitet peleta.
Što se tiče Vašeg odgovora-Kotao se ne moze ni u kom slucaju upaliti osim ako signal nije dao sobni termostat, ili ako nije programiran na samom kotlu-Kako mogu proveriti da li je signal programiran na samom kotlu? Navedena situacija oko paljenja kotla bez signala termostata se desila četiri puta( najverovatnije je neka moja greška). Pozdrav
 
Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
212.200.169.*

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet11.11.2020. u 08:36 - pre 41 meseci
Citat:
mnicic:
Da... To me "plaši" najviše. Majstor mi je preporučio MC25. Ja sam se dvoumio između MC15 i MC20. Izabrao sam MC20 jer nije "velika" razlika u minimalnoj snazi između MC15 i MC20.

Da preciziram samo - treba:
1. Parametar A01 podesiti sa 2 na 1
2. Podešavanja -> Snaga -> Peleta podesiti sa Auto na P1

A da li treba i parametar A13 podesiti sa 1 sa 0 (modulacija)?

I šta se dešava pri ovim podešavanjima kada dođe noć, tj. kada kotao treba da prestane sa radom (jer je zadata temperatura prilično niska i neće biti dosegnuta hlađenjem objekta) - da li će kotao i noću raditi neprestano na P1 ili šta?

[Ovu poruku je menjao mnicic dana 10.11.2020. u 19:08 GMT+1]



Da preciziram samo - treba:
1. Parametar A01 podesiti sa 2 na 1
- Tako je

2. Podešavanja -> Snaga -> Peleta podesiti sa Auto na P1
- Tako je

A da li treba i parametar A13 podesiti sa 1 sa 0 (modulacija)?
- Tako je

I šta se dešava pri ovim podešavanjima kada dođe noć, tj. kada kotao treba da prestane sa radom (jer je zadata temperatura prilično niska i neće biti dosegnuta hlađenjem objekta) - da li će kotao i noću raditi neprestano na P1 ili šta?
- Ako zelite da se kotao nocu gasi, programirajte hrono sat na kotlu kad da se ugasi i kad da se ujutro upali.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
212.200.169.*

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet11.11.2020. u 08:48 - pre 41 meseci
Citat:
27112000bz:
Željko,dobar dan.
Najpre dugujem Vama i svim članovima foruma da se predstavim pošto sam prilikom registracije greškom druge podatke upisao u username. Moje ime je Zoran.
Želim da Vam se zahvalim na odgovorima. Što se tiče mog pitanja:
2) Koji su fabricki parametri po snagama za doziranje peleta i brzine ventilatora?
Poštujem Vaš razlog zbog koga mi ne date podatke. Naime hteo sam samo da uporedim sa fabričkim. Zamolio bih Vas da mi objasnite kako mogu kao korisnik procentualno smanjivati doziranje peleta i obrtaje turbine baš iz razloga koji ste i Vi naveli- različit kvalitet peleta.
Što se tiče Vašeg odgovora-Kotao se ne moze ni u kom slucaju upaliti osim ako signal nije dao sobni termostat, ili ako nije programiran na samom kotlu-Kako mogu proveriti da li je signal programiran na samom kotlu? Navedena situacija oko paljenja kotla bez signala termostata se desila četiri puta( najverovatnije je neka moja greška). Pozdrav


"Zamolio bih Vas da mi objasnite kako mogu kao korisnik procentualno smanjivati doziranje peleta i obrtaje turbine baš iz razloga koji ste i Vi naveli- različit kvalitet peleta."
- Pogledjate korisnicko uputstvo na strani 23

''Kako mogu proveriti da li je signal programiran na samom kotlu?"
- Pogledajte korisnicko uputstvo na strani 27. Ikonica koju treba da pratite je "ispod'' natpisa sobni termostat. Ako ikonica svetli, kotao nema signal. Ako ikonice ne svetli, ima signal.
 
Odgovor na temu

27112000bz
Beograd,Srbija

Član broj: 327810
Poruke: 38
*.internet.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet11.11.2020. u 10:18 - pre 41 meseci
Hvala Željko
 
Odgovor na temu

27112000bz
Beograd,Srbija

Član broj: 327810
Poruke: 38
*.internet.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet11.11.2020. u 10:25 - pre 41 meseci
Željko,da li znate da mi kažete koja je potrošnja peleta po snagama P1-P6 za MC 20?
Pozdrav
 
Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
212.200.169.*

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet11.11.2020. u 10:34 - pre 41 meseci
Citat:
27112000bz: Željko,da li znate da mi kažete koja je potrošnja peleta po snagama P1-P6 za MC 20?
Pozdrav


Minimalna potrosnja (prva snaga P1 i modulat) 1.37 kg/h , maksimalna (sesta snaga P6) 4.56 kg/h. Ovo su zvanicni podatci sa testiranja, a testiranje svake snage pojedinacno se ne radi.
iz ove racunice se moze zakljuciti da svaki nivo snage poveceava potrosnju za 0.63kg.
 
Odgovor na temu

27112000bz
Beograd,Srbija

Član broj: 327810
Poruke: 38
*.internet.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet11.11.2020. u 11:56 - pre 41 meseci
Hvala Vam na odgovoru
 
Odgovor na temu

Miroslavve

Član broj: 340476
Poruke: 7
109.245.227.*



Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet11.11.2020. u 18:58 - pre 41 meseci
Pozdrav,mene zanima da li uz pomoc tehnicke podrske, moze da se nasteluje kotao da se pumpa gasi odmah kada se ugasi i kotao? Kepo MC25 je u pitanju
 
Odgovor na temu

mnicic
Kragujevac

Član broj: 6424
Poruke: 167

Sajt: https://www.pravac.com


Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet11.11.2020. u 20:32 - pre 41 meseci
Hvala Željko.
Ovo je prva godina koriščenja. Videćemo kako će biti i kad dođu hladniji dani.
Možda i ugradnja akumulatora toplote dođe u obzir za sledeću godinu, ako se pokaže da je snaga prevelika čak i tokom decembra/januara meseca.
Bravo za Kepo proizvod!
 
Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
212.200.169.*

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet13.11.2020. u 10:49 - pre 41 meseci
Citat:
Miroslavve:
Pozdrav,mene zanima da li uz pomoc tehnicke podrske, moze da se nasteluje kotao da se pumpa gasi odmah kada se ugasi i kotao? Kepo MC25 je u pitanju



Postovanje Miroslave,
pumpa se moze ugasiti kada se gasi i kotao.
Posaljite mi na privatnu poruku vas kontakt telefon, nakon cega ce vas pozvati nasa servisna sluzba.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
212.200.169.*

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet13.11.2020. u 10:51 - pre 41 meseci
Citat:
mnicic:
Hvala Željko.
Ovo je prva godina koriščenja. Videćemo kako će biti i kad dođu hladniji dani.
Možda i ugradnja akumulatora toplote dođe u obzir za sledeću godinu, ako se pokaže da je snaga prevelika čak i tokom decembra/januara meseca.
Bravo za Kepo proizvod!


Mislim da vam ideja sa akumulatorom toplote nije losa. Ako imate mogucnosti, mozda treba razmisliti i o grejanju sanitarne vode?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: KEPO - Kotao na pelet
(HARDTOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 724024 | Odgovora: 2084 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.