Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako postati programer i dobro unovčiti znanje?

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako postati programer i dobro unovčiti znanje?

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12

[ Pregleda: 60868 | Odgovora: 237 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.sbb.rs.



+638 Profil

icon Re: Kako postati programer i dobro unovčiti znanje?28.03.2016. u 10:30 - pre 98 meseci
Mislis li da programer u Srbiji ne donosi isto kao programer u Nemackoj iskljucivo zbog toga sto je losiji ?
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Kako postati programer i dobro unovčiti znanje?28.03.2016. u 10:48 - pre 98 meseci
Ne, isto znaju, isto rade. Problem je što programer u Srbiji ne može od krajnjeg klijenta da naplati nemačku dnevnicu, nego srpsku dnevnicu. Onda i dobije srpsku platu.
Recimo, zaposliš programera iz Bugarske i on ti traži 300 EUR dnevnicu, a sve ostale troškove on plaća. A pozoveš drugog iz Slovačke, a on ti traži 1000 dolara, trošak hotela i povratne avionske karte ti plaćaš.
Onda, ako može Bugarin da ti odradi posao, zoveš njega, ako mora zoveš onog iz Slovačke.

Drugi problem je što onaj iz Nemačke nešto zna što ne zna ovaj ovde. Recimo, onaj Nemac ceo svoj radni vek kastomizuje SAP, a u Srbiji se proda jedna licenca godišnje (na primer). Koliko god bio pametan srpski programer, taj posao ne može da zna bolje od onog Nemca koji je već uradio desetine instalacija...
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Kako postati programer i dobro unovčiti znanje?28.03.2016. u 10:56 - pre 98 meseci
Citat:
R A V E N:dusanboss, objektivno govoreći i bez cilja da te napadam, ali dobio si ovdje u 4-5 poruka stvarno dobrih savjeta i to ti je jedini načina da imaš dobru šansu da uspiješ. Namjerno kažem "šansu", a ne "garanciju", jer ništa nije zagarantovano.

Tebi se možda ne sviđa to čuti jer uključuje veliku količinu napora i vremena, ali sve dok npr. ne izrade čip koji će biti ugrađen u ljudsku glavu, pa ćeš mislima iz stotina GBa podataka pohranjenih u tom čipu moći trenutačno prizvati kako da se programerski riješi to-i-to, tako je kako je.

Znam ih par koji slično razmišljaju kao ti, i, ne samo u području posla, nego i u domeni privatnog života, odnosno ne sviđa im se napor i bol, a znam ih i par koji su shvatili da drugačije ne može, pa su promijenili pristup.


Ja ne znam na osnovu čega ljudi masovno zaključuju da ja želim neki brzi keš, ili da ovo što učim radim samo zbog para i na silu.

Želim da bedem dobro plaćen. Jel to nešto loše. Jel ovde neko želi da bude loše plaćen? I kada to kažem nemam na umu neke bombastične cifre već malo iznad proseka.

Ipak ako posvedim par godine učenju i steknem neke sposobnisti koje drugi nemaju realno je očekivati da budem bolje plaćen nego ako bih radio niki posao koji skoro svako može.

Ja sam totalno neshvaćen

 
Odgovor na temu

preynow

Član broj: 332876
Poruke: 40



+41 Profil

icon Re: Kako postati programer i dobro unovčiti znanje?28.03.2016. u 11:02 - pre 98 meseci
ja sam te shvatio. nemas pojma i hteo bi da krenes. Posto si cuo da ima trista tehnologija i jezika kao i da neki propadaju a neki su u trendu ti ne bi sad hteo da ulozis 2,3 godine ucenja u necemu sto nema perspektivu.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Kako postati programer i dobro unovčiti znanje?28.03.2016. u 11:11 - pre 98 meseci
kada sam počeo da programiram, nisu postojali pametni telefoni (a ni glupi mobilni telefoni), nije bilo interneta nije bilo digitalnih fotoaparata i kamera. Hard diskovi su bili u najboljem slučaju 10MB po komadu i bili su skuplji od nekog prosečnog blade servera danas.

Imao sam prilike da radim na nekom od prvih flat 17 inčnih monitora koji su koštali 7000 dolara po komadu i da šaljem štampu na jedan od prvih kolor laserskih štampača koji je koštao 10000 dolara. Radio sam na CRT EIZO 16 inčnom monitoru koji je koštao 3000 maraka.

Kada neko pita da li će za 5 godina biti traženi web developeri, nemam šta da kažem. Jednino u šta sam siguran, Dušane, to je da ako si danas uspešan web developer i ništa drugo ne naučiš u sledećih 5 godina, ostaćeš bez posla. U IT-u je svako znanje zastarelo u roku od 5-10 godina i profesionalni programer ceo svoj životni vek radi na svom usavršavanju.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Kako postati programer i dobro unovčiti znanje?28.03.2016. u 11:25 - pre 98 meseci
Tako je praynow .Dobro nije baš da nemam pojma, imam je neki osnove takodje matematiku znam .

Shvatili su to i drugi nego iz nekog razlga obleću i ne žele da mi napišu "to,to to se traži, to to ne treba nikome." Čast izuzetcima.



 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Kako postati programer i dobro unovčiti znanje?28.03.2016. u 11:32 - pre 98 meseci
Citat:
djoka_l:


Kada neko pita da li će za 5 godina biti traženi web developeri, nemam šta da kažem. Jednino u šta sam siguran, Dušane, to je da ako si danas uspešan web developer i ništa drugo ne naučiš u sledećih 5 godina, ostaćeš bez posla. U IT-u je svako znanje zastarelo u roku od 5-10 godina i profesionalni programer ceo svoj životni vek radi na svom usavršavanju.


To sam već shvatio. Već vidim da se stvari stare oko 5 godina ne uče , a dolaze nove koje ću morati naravno uvek da dopunjujem. Ne možeš da kažeš e sad sam naučio i nema potrebe više da učim. Tako je u većini zanimanja. U ITu je to posebno izraženo. Naravno biće mi lakše da učim to novo kad jednom naučim staro.

Zato mi se ne svidja kad mi ljudi govore da moram da naučim neke zastarele programske jezike da bih učio nove. To nije tačno.

Ka kad bi nekome rekao da prvo mora da nauči heksadecimalni kod da bi učio C.
 
Odgovor na temu

preynow

Član broj: 332876
Poruke: 40



+41 Profil

icon Re: Kako postati programer i dobro unovčiti znanje?28.03.2016. u 11:47 - pre 98 meseci
do sad si vec mogao proci osnove php i c !

a to sigurno treba kako god okrenes.
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Kako postati programer i dobro unovčiti znanje?28.03.2016. u 12:02 - pre 98 meseci
Proslo je vec mesec dana od pokretanja ove teme, pa me bas zanima za sta si se odlucio i dokle si stigao sa ucenjem? ;)

Evo jedne zanimljive price o uspesnom programeru, a imas na kraju teksta i savete kako da postanes dobar u tom poslu: http://www.itworld.com/article...a-year-software-developer.html

Takodje, pogledaj i sledece linkove na kojima imas odgovore na gotovo sva pitanja koja te interesuju:

https://www.quora.com/pinned/Computer-Programming
https://www.quora.com/pinned/Software-Engineering

Sto se tice ucenja, evo nesto sto je sada in: https://www.freecodecamp.com/

I nesto za motivaciju: https://www.quora.com/Has-anyo...-a-project-with-Free-Code-Camp
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Kako postati programer i dobro unovčiti znanje?28.03.2016. u 12:03 - pre 98 meseci
Proći ći ću. Prešao sam detaljno HTML i CSS. Nešto malo PHP , sad učim JavaScript i PHP. Za C imam neke osnove sa faksa i nije loše znati ga alo trenutno nemam vremena, a sajt se može praviti i bez njega.

Što se tiče Freecodecamp i sličnih sjatov. Oni su odlični za učenje, ali samo prolaženje njihovih kurseva neće garntovati znanje. Neki kursevi mogu da se prelete za sat vremena, ali da bi ih stvarno razume moraš da uložiš na primer 5 sati. Pa malo sa strene vežbanje u nekom realnom zadatku. Po neka knjiga. Sve to kombinovano (bez phadjanja bilo kakvih škola) može da napravi osnovu za dalje razvijanje viština koje se stiču vežbom i realnim poslom.

Mislim ponavljam se sad već. Meni je taj deo jasan. Brine me šta posle? Mnogi kažu "samo tu uči a ostalo će doći samo". Iz iskustva znam da ništa ne dolazi samo.

Izvinjavam se ako sam dosadan i naporan nekim ljudima.

[Ovu poruku je menjao dusanboss dana 28.03.2016. u 13:15 GMT+1]
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Kako postati programer i dobro unovčiti znanje?28.03.2016. u 14:41 - pre 98 meseci
Citat:
dusanboss: Mislim ponavljam se sad već. Meni je taj deo jasan. Brine me šta posle? Mnogi kažu "samo tu uči a ostalo će doći samo". Iz iskustva znam da ništa ne dolazi samo

Da li dalje mislis da ti nije odgovoreno na to pitanje?
 
Odgovor na temu

goropad

Član broj: 332303
Poruke: 201
*.mediaworksit.net.



+55 Profil

icon Re: Kako postati programer i dobro unovčiti znanje?28.03.2016. u 16:58 - pre 98 meseci
Cela prica se zasniva na tome, da zapadni svet precenjuje svoje kvalitete, dok recimo siromah iz pakistana, zna trista cuda na kompjuteru, ali potcenjuje svoj rad.

Srpski programeri u Srbiji su tu negde na sredini. Znanje se nauci, nije to problem, ali kad covek postane besan od izobilja onda je to ono. Nemacke firme (lupam) imaju veoma placene programere, jer nece ljudi da rade za manje pare. EEEE, sad su im dosli emigranti, pa se postavlja pitanje ili ce da se socijalizuju ili da se raznose bombama, ako je ovo prvo, onda ce pristajati da rade za desetostruko manju plati. Nije luda merkelova sto prihvata sve emigrante, nemci su se izbezobrazili nece da rade... tako da smo sad tu negde na pocetku seoba i emigriranja stanovnistva, i to ne samo arapa, nego i ovih drugih evropljana, svako ide gde mu vise odgovara. :)

A sto se tice ovog dusana koji sebe naziva boss-om. Mislim da mu se blizi kovin, ako ovako nastavi :D
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Kako postati programer i dobro unovčiti znanje?28.03.2016. u 17:22 - pre 98 meseci
Šta ću u Kovin kad mogu da pljunem do Vršca

Nisu se Nemci izbezobrazili nego su se 200 godina borili za prava radnika. I sad će da im dodju tamo neko kozoljubci koji su gvozdenom rukom naučeni da skaču od sreće kad zarade za leba i masti (loja) i da im pohebu 200 godina borbe.

Ako su kapitalisti sve to planirali zaboravili su da uzmu u obzir dve stvari.

1.Arapski i uopšte narodi iz južnih krajeva nisu baš poznati po vrednoći. Oni bi da se, trguje da se otvori restoran, al kad treba da se zapne nisu baš orni.(čast izuzetcima)

2. Ne znam do koje mere će domaći trpeti da im dodjoši snižavaju cenu rada, još kada se doda sve ostalo što se vezuje za njih...

 
Odgovor na temu

goropad

Član broj: 332303
Poruke: 201
*.mediaworksit.net.



+55 Profil

icon Re: Kako postati programer i dobro unovčiti znanje?28.03.2016. u 17:35 - pre 98 meseci
ja sam reko pametna je merkelova, a ko ti danas pita sta radnike? mislis da se nemac u nemackoj vise pita nego srbin radnik u srbiji. ne. Da, snizice im cene rada, ali samo AKO se socijalizuju tj. ako ih prestanu placati amerikanci da se raznose. Malo malo pa se neko raznese, bas lepo, i mislis da je to mufte, ne druskane, sve se to placa. I amerikanci su smislili odlican nacin ratovanja. videli su da ima budala i sto da pale tenkove i slicne gluposti, lepo mu obezbede porodicu, a on budala u vazduh i tako ce da rade jos ko zna koliko....

Inace, ako niste znali u americi vise skoro niko ne radi, ljudi zive od rata, socijalnih programa i licenci. A ovi sto kao idu na poso, to ti je cista glupost, idu tamo u neku zgradu ko sto je nekad tito slao radnike na poso, tek da ne sede kuci. :) Ali nema se sta tome zameriti. Samo je iluzija da se na zapadu radi :) Rade budale, pametni uzivaju i zaposljavaju budale.

Evo ja recimo znam trista cuda, od programiranja, do autolimarije i elektronike. Ali necu ni jedan minut da trosim na nekog gazdu. Jeste da sam u srbiji ali imam americki mozak :)
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Kako postati programer i dobro unovčiti znanje?28.03.2016. u 17:50 - pre 98 meseci
Citat:
DaliborP:
Citat:
dusanboss: Mislim ponavljam se sad već. Meni je taj deo jasan. Brine me šta posle? Mnogi kažu "samo tu uči a ostalo će doći samo". Iz iskustva znam da ništa ne dolazi samo

Da li dalje mislis da ti nije odgovoreno na to pitanje?


Ne mislim. Mislim da nema unverzalnog odgovora ili odgovora koji bi mene zadovoljio.

Ipak bilo bi lepo da čujem nečiji put. U kartkim crtama. Od trenutka kada je poče da uči do trnutka kada je naša zaposlenje. Ne znam da li je to neka vredna informacija ili nešto što treba držati za sebe.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Kako postati programer i dobro unovčiti znanje?28.03.2016. u 17:57 - pre 98 meseci
Citat:
dusanboss:Mislim da nema ... odgovora koji bi mene zadovoljio

Znači, 12 strana nas zaiebavaš. OK, sami smo krivi.
 
Odgovor na temu

goropad

Član broj: 332303
Poruke: 201
*.mediaworksit.net.



+55 Profil

icon Re: Kako postati programer i dobro unovčiti znanje?28.03.2016. u 18:04 - pre 98 meseci
hahaha.

@busanboss

ja cu da ti kazem:
1. opredelis se za odredjenu oblast
2. Ucis tu oblast vredno i posveceno.
3. biras bilo kakve poslove, sam sebi zadajes zadatke i ispraksujes se.
4. napises CV
5. odes na intervju
6. oboris ih sve sa nogu.
7. prime te.
8. radis, usavrsavas znanje - gradis karijeru.
i 9-ti krug pakla: nadjes nacina da potrosis pare koje si zaradio.

i znam te dule, slepcu jedan :D tebe brine tacka 6.

E tu lezi zec, to je na tvom sarmu, samopouzdanju, samouverenosti, znanju, i od cele tvoje licnosti do toga sta su ti hobiji i da li se svidjas ekipi :)

mislim da sam bio jasan.

Ako hoces sam da radis. Umesto tacke 5. ucis engleski i sam ugovaras poslove po sajtovima.

Luzeruuuuu!!!!
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Kako postati programer i dobro unovčiti znanje?28.03.2016. u 18:23 - pre 98 meseci
Ako ti tako kažeš. Nešto si mi bre čudan danas :)

 
Odgovor na temu

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

R A V E N
Član broj: 36142
Poruke: 1629
92.36.206.61

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Re: Kako postati programer i dobro unovčiti znanje?28.03.2016. u 19:25 - pre 98 meseci
dusanboss, koliko ti imaš godina?
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Kako postati programer i dobro unovčiti znanje?28.03.2016. u 19:27 - pre 98 meseci
Tlideset tli!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako postati programer i dobro unovčiti znanje?

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12

[ Pregleda: 60868 | Odgovora: 237 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.