Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Moralni pogledi na MadZone-u

elitemadzone.org :: MadZone :: Moralni pogledi na MadZone-u

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 37226 | Odgovora: 183 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u02.08.2016. u 10:34 - pre 93 meseci
Citat:
DaliborP: Nije problem u nedostatku informacija, kristalno je jasno ko je kriv, radi se o tome da vecina i dalje misli da auto ima nekakvu prednost na pesackom prelazu, kao sta hoce ti pesaci, nek sacekaju da prodjem. S tim i ima toliko komentara koji spominju sve ostale gluposti, a ignorisu da je taksista obilazio na pesackom prelazu. Obilazio pesaka na pesackom prelazu, da li treba neki drugi dokaz?

Kultura u saobracaju je problem, tj nedostatak iste.


Na prvu loptu - ima logike, ali problem je sto se isto rezonovanje nekako preslikava na razne situacije, potpuno nevezane za saobracaja, nekako zrtva uvek zavrsi kao nosilac odgovornosti za ono sto joj se desilo, ili jednostavno svojim stavovima prema zivotu ili pripadnosti nekoj grupi (nevezano konkretno za trenutnu situaciju), zasluzuje to sto joj se desilo. Odnosno onaj tko nanosi stetu, postaje zrtva ili jos bolje - nosilac pravde.
Da ne nabrajam sad 100 drugih situacija, mislim da ti je jasno sta hocu da kazem...
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3934



+9457 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u02.08.2016. u 10:35 - pre 93 meseci
Da bi razrešili moralne dileme ko je kriv na pešačkom prelazu:



Samo razmislite da je umesto kučeta bilo malo dete!


Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u02.08.2016. u 10:42 - pre 93 meseci
Citat:
dusanboss:

Bananafone koliko puta ponavljam da to niko nije dovodio u pitanje, a ti teraš svoje.


Tesko ce ti biti da poverujes, ali nije svaki moj komentar upucen tebi niti komentarisem tvoje stavove ;))). Temu sam zapoceo zbog masovne pojave, a ti si se nasao prozvan pa si tako i reagovao, odnosno sam si sebe smestio u odredjeni kontekst, pa sad dokazujes da nisi tako mislio. Da si ti i samo ti u pitanju, ne bih ni otvarao temu.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u02.08.2016. u 10:49 - pre 93 meseci
Citat:
bananaphone:Na prvu loptu - ima logike, ali problem je sto se isto rezonovanje nekako preslikava na razne situacije, potpuno nevezane za saobracaja, nekako zrtva uvek zavrsi kao nosilac odgovornosti za ono sto joj se desilo, ili jednostavno svojim stavovima prema zivotu ili pripadnosti nekoj grupi (nevezano konkretno za trenutnu situaciju), zasluzuje to sto joj se desilo. Odnosno onaj tko nanosi stetu, postaje zrtva ili jos bolje - nosilac pravde.
Da ne nabrajam sad 100 drugih situacija, mislim da ti je jasno sta hocu da kazem...

Isti arsini vaze i za ostale situacije, to je onaj fazon "ko ga ebe sto nije pazio itd". Sebicnost na delu.

Citajuci tu temu sa psom i pesackim prelazom, koliko vidim svima je najvaznija stvar sto je covek ima kuce na "predugackom" povocu, umesto sto je isao preko pesackog prelaza kad je udareno kuce. To valjda nije bitno.

Treba jos pesaci da nose signalizaciju ili upale alarm kad prelaze preko pesackog da bi na vreme ukazali vozacima da postoje, da ih jelte ne bi udarili.
 
Odgovor na temu

deviceplugin

Član broj: 333000
Poruke: 1



+25 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u02.08.2016. u 10:52 - pre 93 meseci
Vozač ima obavezu da propusti pešaka ali to ne znači da nije propustio pešaka ako je "zavrnuo udesno". U stvari propusti pešaka i prestroji se udesno i nastavi da vozi nije prekršaj.
Medjutim kako sam vlasnik kaže za psa "otišla je pod točkove u trenu" sledi da nije kontrolisao psa.
U toj priči nema dovoljno informacija da se zaključi da li je vozač načinio prekršaj ili ne.
Za vlasnika je sigurno da je načinio prekršaj jer nije kontrolisao psa a što potvrdjuje vlasnik psa izjavom da je pas "otišao pod točkove" a nije rekao da je vozilo naletelo na psa.
Ako bi vozač bio osudjen zato što je "pas otišao pod točkove" onda bi se na vozača svalila odgovornost vlasnika psa koji je bio dužan da kontroliše psa.
I čak ako se utvrdi neka odgovornost vozača to i dalje ne isključuje odgovornost vlasnika psa koja je očigledna.
U suprotnom, ako bi se vlasnik psa oslobodio svake odgovornosti, tada bi neko mogao da uzme povodac 50 metara i da zaustavi saobraćaj dok se pas ne smiluje da predje ulicu.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u02.08.2016. u 10:59 - pre 93 meseci
Citat:
deviceplugin: Vozač ima obavezu da propusti pešaka ali to ne znači da nije propustio pešaka ako je "zavrnuo udesno". U stvari propusti pešaka i prestroji se udesno i nastavi da vozi nije prekršaj.

Dozvoljeno je zaobici pesaka na pesackom prelazu? Otkad to? Vozac MORA da zaustavi vozilo da bi propustio pesake, a ne da zaobilazi ili "zavrce udesno" dok jos neko ima na zebri. Vise je nego ocigledno da se vozac uopste nije ni zaustavio vec se uveliko kretao, cim je odlucio da "zavrne udesno". Situacija je kristalno jasna, nemarnost vozaca. Kao sto neko rece, moglo je biti malo dete, a ne kuce.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u02.08.2016. u 11:00 - pre 93 meseci
Clan 99:

"Ukoliko na pešačkom prelazu saobraćaj nije regulisan uređajima za davanje svetlosnih saobraćajnih znakova niti znacima policijskih službenika, vozač je dužan da prilagodi brzinu vozila tako da u svakoj situaciji koju vidi ili ima razloga da predvidi može bezbedno da zaustavi vozilo ispred pešačkog prelaza i propusti pešaka koji je već stupio ili stupa na pešački prelaz ili pokazuje nameru da će stupiti na pešački prelaz."

Upravo je u tome sustina, pesak koji vuce za sobom psa ili sa psom koji ide ispred njega, gura decija kolica ispred sebe, invalid kome treba 10min da predje ulicu od 10m, nije bitno - svi oni imaju prednost i ne mozes da ih gazis ili da gazis njihovu imovinu, kucne ljubimce, decu itd. neovisno od svih drugih okolnosti...
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u02.08.2016. u 11:14 - pre 93 meseci
Da pojasnim - kad pesak pokaze nameru da predje ulicu ili je vec na pesackom prelazu, moras da zaustavis auto ISPRED pesackog prelaza, ako nagazis liniju koja oznacava pesacki prelaz napravio si prekrsaj. Nikakvi manevri izbegavanja, preskakanja, kretanja vozila, kad je pesak presao pola pesackog i sl. nisu dozvoljeni nigde u EU, pa ni kod nas. Takodjer ako postoji semofor, cak i ako nema pesaka na pesackom a ti nagazis liniju od pesackog prelaza dok ti je crveno svetlo, smatra se da si napravio prekrsaj - kao prolazak kroz crveno svetlo i tako se kaznjava, i ako je semofor par metara ispred tebe.
 
Odgovor na temu

deviceplugin

Član broj: 333000
Poruke: 1



+25 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u02.08.2016. u 11:38 - pre 93 meseci
Tu ne piše da ih vozač nije propustio.

Pažljivo pročitaj šta si citirao. Zakon važi za ljude a ne i za pse.
Možda je ovde vozač pravilno postupio tako što je "prilogodio brzinu" a što zaključujemo po tome da pešak nije povredjen.
Pas nije obuhvaćen tim propisom i ne može se odgovornost za ponašanje psa prebaciti vozaču.

Da se pešak makar i "ukenao od straha" ja bih prvi bio za to da se vozač pošalje na robiju bar 20 godina uz prinudni rad.

Da je u pitanju staro lice ili bolesno lice, lice koje se teško kreće, slabo vidi, slabo čuje
onda bi zaista postojali razlozi za posebne mere predostrožnosti vozača.
Ali po svemu sudeći to nije ovde slučaj.

Sinoć prelazim ulicu tu na jednoj uzbrdici.
Uzbrdo, nizbrdo vozači se zavukaju i piču 60-70-80. Vozač sam mogu da procenim kad neko vozi preko 50.
I stojim tako nekoliko minuta i pitam se koja sam ja naivčina. Trebao sam povesti pudlicu i pustiti je preko raskrsnice na povodcu još bolje. Kad se smiri karambol lepo smotam povodac i predjem raskrsnicu. I još kao "savestan gradjanin" pozovem hitnu pomoć i policiju "jer ima mrtvih i povredjenih"!
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u02.08.2016. u 12:04 - pre 93 meseci
Haj ponovo: "vozač je dužan da prilagodi brzinu vozila tako da u svakoj situaciji koju vidi ili ima razloga da predvidi može bezbedno da zaustavi vozilo ispred pešačkog prelaza i propusti pešaka koji je već stupio ili stupa na pešački prelaz ili pokazuje nameru da će stupiti na pešački prelaz."

Treba da ZAUSTAVI vozilo ISPRED pesackog prelaza.


 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u02.08.2016. u 12:17 - pre 93 meseci
Da ti odgovaram na tvoju hipoteticku situaciju. Vozac moze da vozi bilo kojoj dozvoljenom brzinom, recimo 70km/h, ali mora da prilagodi brzinu da moze da se zaustavi ako je pesak pokazao nameru da predje ulicu. Ako ti stojis sa kerom, nebitno da li je ker ispred, iza ili tebi na glavi, sa ili bez povodca, ispred pesackog, sa namerom da predjes ulicu, automatski vozac mora da STANE ispred oznacene linije i propusti pesaka i sve ostalo sto pesak nosi, vodi, vuce, gura itd.
Ako pesak ima rep od 10m - cekas da pesak izvuce rep, ne gazis ga po repu, ako ispred njega nosi merdevine od 10m, ne udaras kolima u merdevine, zato sto merdevine nisu pesak pa se zakon ne odnosi na merdevine, a ti si zaobilazio pesaka ali ne i merdevine itd.

Mislim kad prelomis cinjenicu da auto mora da se zaustavi ispred pesackog, bice ti lakse da shvatis da je pas/povodac/karakter pesaka, njegova hitrost ili frizura, ne igraju nikakvu ulogu u ovoj jednacini.

P.S. Ovo sam pre 15+ godina doktorirao kod sudije za prekrsaje u Srbiji, koja me je ipak pustila sa novcanom kaznom i nije mi uzela dozvolu. Nisam zaobilazio pesaka, nego sam nagazio na pesacki prelaz, bez pesaka, dok mi je bilo crveno na semoforu.



 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u02.08.2016. u 12:22 - pre 93 meseci
Citat:
deviceplugin:
Pažljivo pročitaj šta si citirao. Zakon važi za ljude a ne i za pse.
Možda je ovde vozač pravilno postupio tako što je "prilogodio brzinu" a što zaključujemo po tome da pešak nije povredjen.
Pas nije obuhvaćen tim propisom i ne može se odgovornost za ponašanje psa prebaciti vozaču.

"Prilagodio" brzinu na pesackom prelazu????
Nadam se da nemas vozacku dozvolu, jer definitivno ne bi prosao testove.


 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u02.08.2016. u 12:38 - pre 93 meseci
Bez ikakve namere da se mesam u diskusiju (u vezi teme, naslova) po ma kom pitanju voleo bih da mi neko objasni kako se to vidi, kako pesak "pokazuje nameru", ili konkretno kako se to otkriva da neko "ima nameru"? Hvala, ja samo toliko pa ako je Off moze i da se brise. Samo me to zanima.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u02.08.2016. u 12:47 - pre 93 meseci
Sta mislis da otvoris novu temu, ako ti ova nije interesantna, a imas pitanja za stvari koji nisu direktno vezane za temu?
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u02.08.2016. u 12:55 - pre 93 meseci
Citat:
Sceka:
Bez ikakve namere da se mesam u diskusiju (u vezi teme, naslova) po ma kom pitanju voleo bih da mi neko objasni kako se to vidi, kako pesak "pokazuje nameru", ili konkretno kako se to otkriva da neko "ima nameru"? Hvala, ja samo toliko pa ako je Off moze i da se brise. Samo me to zanima.


Pozdrav!

Ako ne mozes da primetis kad pesak "pokazuje nameru" da krene da prelazi ulicu na pesackom prelazu, nije ni za tebe vozacka dozvola.
 
Odgovor na temu

Nika Matejic

Član broj: 322052
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+433 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u02.08.2016. u 13:33 - pre 93 meseci
Životinje nisu pešaci, pešaci su ljudi. Nemoguće je da vi savesni i moralni vozači niste nekada zgazili bubu na pešačkom, ubili muvu šoferkom isl.


Citat:
branko tod: Da bi razrešili moralne dileme ko je kriv na pešačkom prelazu:
...
Samo razmislite da je umesto kučeta bilo malo dete!


Bezbednost današnjih automobila podrazumeva sigurnost i bezbednost onih u automobilu (makar do sudara sa nekim ko ima još bezbedniji auto od tvog), a ne onih van automobila.
Ovo na YT videu je tipičan primer gaženja pešaka na raskrsnici pri skretanju levo (ili desno, vozilima koja imaju volan sa desne strane) iz razloga što vozač ne vidi pešaka, jer mu je sakriven iza "stuba" - nosača krova sa leve strane šoferke i okvira levog stakla.

Taj "stub" na novim automobilima je sve širi i širi, i pešak može potpuno da se "sakrije" iza njega ... odnosno, da svo vreme bude u "mrtvom uglu" dok on prelazi pešački, a vozilo se kreće putanjom ka njemu i menja pravac kretanja iz paralelnog u upravno, u odnosu na uzdužnu osu pešačkog prelaza.

Taj "stub" je nekada, na starijim autima, bio mnogo tanji i postojali su "leptir prozori" kojih više nema, a ta površina je zatvorena ... još dodatno i ogromnim retrovizorima.

Još jedan primer (bezbednosti onih u autu, a nebezbednosti onih napolju), u odnosu na starije automobile, je taj što vozač iz svoje pozicije uopšte ne vidi prednji vrh - početak svog automobila ... a ni kraj. Odnosno, što mu je vidljiva površina kolovoza ispred auta mnogo udaljenija nego što je bila u starom autu.
A tu onda mogu lakše da stradaju kučići i slično "nisko rastinje", pogotovu na prevojima, na vrhu brda.


Citat:
Clan 99:

"... bezbedno da zaustavi vozilo ispred pešačkog prelaza i propusti pešaka koji je već stupio ili stupa na pešački prelaz ili pokazuje nameru da će stupiti na pešački prelaz."


To je zakon, ali je u praksi neizvodljivo na milion primera.
... 'ajde da uzmem Beograd - Slavija i skretanje desno niz Nemanjinu ...

Na tom pešačkom prelazu, u periodu 07.00-23.00 h svakim danom izuzev nedelje, ne postoji ni jedan trenutak kada nema pešaka ili na ili pored sa namerom da stupi na pešački.
Kada bi se striktno poštovao zakon - čekaš svakog pešaka od trenutka pokazivanja namere, pa do stupanja na trotoar sa druge strane, sa Slavije ni jedan auto ne bi skrenuo u Nemanjinu, izuzev noću i nedeljom.
Zapravo ... skoro ni na jednoj raskrsnici sa semaforima i pešačkim prelazima, u i oko centra grada, skoro nikada ne bi bilo moguće skrenuti levo ili desno. Jedino rešenje bi bio još jedan režim na semaforima tokom koga je na čitavoj rasksnici crveno za sve automobile, a zeleno za sve pešake. To bi bilo najbezbednije i ovaj zakon bi mogao da funkcioniše, ali propustljivost i auta i pešaka bila mnogo smanjena.

 
Odgovor na temu

deviceplugin

Član broj: 333000
Poruke: 1



+25 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u02.08.2016. u 13:41 - pre 93 meseci
Citirali se Član 99. Tu stoji "može" a ne "mora".

Onaj što je "nagazio pešački" na CRVENO je dobio kaznu što je sasvim drukčije od slučaja sa psom o kome je reč ovde.

Ovaj sa psom je prelazio Prizrensku kod poslastičarnice. Koliko mi je poznato na tom mestu nema semafora. Zato nije isti slučaj.

Evo kad je vozač obavezan:
Citat:
Ukoliko su u slučaju iz st. 1, 2, 3. i 4. ovog člana pešaci deca, nemoćna lica, slepe osobe koje se kreću uz upotrebu belog štapa i/ili psa vodiča, osobe sa invaliditetom koje se kreću u invalidskim kolicima, ili za kretanje koriste druga ortotičko - protetička pomagala, vozač je obavezan da zaustavi vozilo i da ih propusti.


Zato u slučaju pešaka sa psom "može" a ovo poslednje citirano "mora".
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u02.08.2016. u 13:42 - pre 93 meseci
Citat:
bananaphone: Sta mislis da otvoris novu temu, ako ti ova nije interesantna, a imas pitanja za stvari koji nisu direktno vezane za temu?

Rekao sam da nemam nameru da se mesam u diskusiju a ne da me ne zanima, pitanje je vezao za tok diskusije (pa ti se ubi objasnjavajuci znacaj onoga sto pitam!!!). Ako ne znas odgovor onda nema potrebe da odgovaras pitanjem koje nema veze ni sa cim (jel' to ono "trolovanje"?)


Citat:
DaliborP: Ako ne mozes da primetis kad pesak "pokazuje nameru" da krene da prelazi ulicu na pesackom prelazu, nije ni za tebe vozacka dozvola.

Ni na koji nacin nije na tebi da procenjujes za koga je vozacka dozvola. Ako ne znas odgovor na moje pitanje pokazujes da pises samo da bi nesto napisao i nameru da se pravis human, "napredan" i slicno (jel' to ima veze sa onim "trolovanje"?)


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u02.08.2016. u 13:51 - pre 93 meseci
Citat:
Nika Matejic:
Životinje nisu pešaci, pešaci su ljudi. Nemoguće je da vi savesni i moralni vozači niste nekada zgazili bubu na pešačkom, ubili muvu šoferkom isl.



Nika - ja o tom i pricam - pas je irelevantan, pesak - covek - vlasnik psa je bio na pesackom prelazu, kad ga je taksista obilazio. Da je pesak recimo gurao kolica, da li bi vozac imao pravo da udari u ta kolica, posto kolica nisu pesak?

O cemu pricamo ljudi?

 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u02.08.2016. u 13:54 - pre 93 meseci
Citat:
Sceka:

Rekao sam da nemam nameru da se mesam u diskusiju a ne da me ne zanima, pitanje je vezao za tok diskusije (pa ti se ubi objasnjavajuci znacaj onoga sto pitam!!!). Ako ne znas odgovor onda nema potrebe da odgovaras pitanjem koje nema veze ni sa cim (jel' to ono "trolovanje"?)




Sam si svestan da je pitanje off, to i kazes, ja te pitam sto ne otvoris odvojenu temu pa da nastavimo tamo pricu. Jel to toliko uvredljivo/trolovanje/lose?

Ja imam svoje misljenje o tvom pitanju, ali sam se nadao da cu da ga podelim na odvojenoj temi, pa i sam sam otvorio ovu temu, da ne bih terao off dve teme na koje sam se nadovezao.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Moralni pogledi na MadZone-u

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 37226 | Odgovora: 183 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.