Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Moguća ili nemoguća trisekcija

elitemadzone.org :: MadZone :: Moguća ili nemoguća trisekcija

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 32436 | Odgovora: 173 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Moguća ili nemoguća trisekcija22.11.2016. u 20:02 - pre 90 meseci
Citat:
MajorFatal:
Hvala, ti si mi prvi čestitao :)


Nema na čemu, tvoj podvig i nije vredan nekog divljenja. Nego, jesi li razumeo dokaz. Ako jesi, mogao bi Diskriminanti da objasniš, pošto ti dobrog raspoloženja ne manjka.

@Diskriminanta

Svaka dva prava ugla su podudarna. Dokazati.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1339
*.dynamic.sbb.rs.



+559 Profil

icon Re: Moguća ili nemoguća trisekcija23.11.2016. u 00:18 - pre 90 meseci
Ne ja vala, vrlo moguće da je i van mojih mogućnosti razumevanja, moguće da takav dokaz mogu da razumeju samo ljudi kao što je chupko, al lako je njemu, on štedi vreme tako što ne čita naše komentare :) Za sad sam skapirao da je nešto sa kosinusima ali dalje mi nije jasno šta se dešava, uostalom evo prevod:

Dokaz nemogućnosti [uredi]

Vladari. Prikazane Oni su označeni - idealno lenjir je je oznaka

kompasi
Pjer Vantzel objavio dokaz o nemogućnosti klasično trisecting proizvoljan ugao u 1837. [2] Vantzel je dokaz, potvrđeno u savremenoj terminologiji, koristi apstraktna algebra na terenu ekstenzija, temu sada obično u kombinaciji sa Galois teorijom. Međutim Vantzel objavljen ovi rezultati ranije nego Galois (čiji rad je objavljen 1846. godine) i nije koristio vezu između terenskih dodataka i grupa koje je predmet Galois teorije same. [3]

Problem izgradnje ugao datog meri θ je ekvivalentno izgradnji dva segmenta tako da odnos Njihova dužina je cos θ. Iz rastvora za jedan od ova dva problema, može proći u rastvor od drugog od strane konstrukcije lenjirom i šestarom. Trostruko ugao formula daje izraz koji se odnosi na cosines originalnog ugla i njegove trisection: cos θ = 4cos3 (θ / 3) - 3cos (θ / 3). Iz toga sledi da, s obzirom na segment koji se definiše da ima dužinu jedinica, problem ugla trisection je ekvivalentno izgradnji segment čija dužina je koren kubnih polinoma. Ova jednakost umanjuje prvobitnu geometrijski problem u čisto algebarskim problem.

Svaki racionalan broj je constructible. Svaki iracionalan broj koji je constructible u jednom koraku sa nekim datih brojeva je koren polinoma stepena 2 sa koeficijenata u oblasti generiše ovih brojeva. Stoga, bilo koji broj koji je constructible od niza koraka je koren minimalne polinoma čiji je stepen je stepen dvojke. Imajte na umu da Š / 3 radijanima (60 stepeni, napisan 60 °) je constructible. Argument pokazuje da je nemoguće da se izgradi 20 ° ugao. Ovo podrazumeva da ugao od 60 ° se ne može trisected, i tako da proizvoljna ugao ne može trisected.

Označavaju skup racionalnih brojeva po P: Ako bi se trisected 60 °, stepen minimalnog polinoma cos (20 °) u odnosu K će biti stepen dvojke. Sada ćemo i = cos (20 °). Imajte na umu da cos (60 °) = cos (π / 3) = 1/2. Onda je trostruko ugla formulom, jer (π / 3) = 1/2 = 4i3 - 3i i tako 4i3 - 3i - 1/2 = 0. Tako 8i3 - 6i - 1 = 0, ili ekvivalentno (2i) 3 - 3 (2i) - 1 = 0. Sada zameniti k = 2i, tako da k3 - 3k - 1 = 0. Neka je p (k) = k3 - 3k - 1.

Minimalni polinom za k (dakle cos (20 °)) je faktor P (k). Jer str (k) ima stepen 3, ako je svesti od strane K onda ona ima racionalan koren. Do racionalnog korena teoreme, ovo koren mora biti 1 ili -1, ali oboje su očigledno nisu koreni. Stoga, P (k) ireducibilan od strane K, a minimalni polinom za cos (20 °) je stepena 3.

Dakle, ugao od 60 ° = π / 3 radijana ne može trisected.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Moguća ili nemoguća trisekcija23.11.2016. u 01:35 - pre 90 meseci
Sta nije jasno, predji na analiticku geometriju i videces da su sve tacke koje su konstruktabilne takve da su im kordinate resenja sistema linearnih jednacina ili najvise kvadratnih jednacina (linija i krug).
A pak ugao od 20 stepeni ima katetu koja se izrazava jednacinom treceg stepena :) i samim tim ne moze da se resi :)))). Eto ti ukratko :)). i parafrazirano.

Kako ne moze nikako da se konstruise ugao od 20 stepeni, znaci da ne moze ni trisekcija proizvoljnog ugla ;)))).

Uzgred sokatnije je sto bese ne moze ugao od jednog stepena da se konstriuise ;))))).

Ali to je samo ako koristis lenjir i sestrar na taj zadati nacin :), ako dodas neku novu spravu, svasta mozes ;)))). Na srecu, postoji analiticka geometrija i dosta je dobro za razne konstrukcije :).

Uostalom sta si se uvatio samo trisekcije, ajde malo kvadraturu kruga (nece da moze jer je Pi trans..., bese cam Nedeljko dokazivao to negde). Ili udvajanje kocke, isto nece da moze jer moras da racunas kubni koren :).
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

Diskriminanta

Član broj: 324677
Poruke: 412
*.dynamic.sbb.rs.



+21 Profil

icon Re: Moguća ili nemoguća trisekcija23.11.2016. u 02:38 - pre 90 meseci
Citat:
chupcko:
Ne, ja ne verujem da sam pametan, ....

Ni ja!
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1339
*.dynamic.sbb.rs.



+559 Profil

icon Re: Moguća ili nemoguća trisekcija23.11.2016. u 07:54 - pre 90 meseci
Citat:
chupcko:
Sta nije jasno, predji na analiticku geometriju i videces da su sve tacke koje su konstruktabilne takve da su im kordinate resenja sistema linearnih jednacina ili najvise kvadratnih jednacina (linija i krug).
Dal ti vidiš čime se ja bavim? Popravljam krovove. Ne znam ni šta je analitička geometrija a kamoli koordinate sistema linearnih jednačina. Kako se dokazuje to da tačke koje su konstruktabilne...itd...?

Citat:
chupcko:
A pak ugao od 20 stepeni ima katetu koja se izrazava jednacinom treceg stepena :) i samim tim ne moze da se resi :)))). Eto ti ukratko :)). i parafrazirano.


Pa jel može nekako preko hipotenuze kad ne može preko katete od ugla?

Citat:
chupcko:
Uostalom sta si se uvatio samo trisekcije, ajde malo kvadraturu kruga (nece da moze jer je Pi trans..., bese cam Nedeljko dokazivao to negde). Ili udvajanje kocke, isto nece da moze jer moras da racunas kubni koren :).


Pa uglavnom zato što je naslov teme moguća ili nemoguća trisekcija, kad bude kvadratura možda tad.

Ovde piše da si jedva prošao algebru ne znam dal da te slušam uopšte? http://www.elitesecurity.org/t35193-0#322477 Ima nas koji razbijamo algebru!

Nego, pazi sad 20,1 pa kud ćeš više, to 0,1 za debljinu olovke sigurno, ionako bi ova Geogebra ne uliva poverenje nikako zbir uglova unutar ugla 60 stepeni joj 59,99? (dobro ajde neko zaokruživanje decimala sigurno) A takodje se dešava da njenim alatima nadjem neki presek i da obeležim tačku piše "undefined" umesto koordinata?

Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Moguća ili nemoguća trisekcija23.11.2016. u 12:33 - pre 90 meseci
Jedva, ali polozih ;)))))

Pa ono, ako uzmemo da je pi= 3.14 onda mozemo i kvadraturu kruga da resimo jednostavno :)))))))))).

Lepo, dosta sam trosio vreme, jeste sve je to zavera iluminata i masona, da se sprece genijalci da ...

Pa-pa
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

Diskriminanta

Član broj: 324677
Poruke: 412
*.dynamic.sbb.rs.



+21 Profil

icon Re: Moguća ili nemoguća trisekcija23.11.2016. u 16:29 - pre 90 meseci
Citat:
Bradzorf012:
@Diskriminanta
Svaka dva prava ugla su podudarna. Dokazati.

Ne razlikuješ elementarne stvari od složenih.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Moguća ili nemoguća trisekcija23.11.2016. u 19:32 - pre 90 meseci
Citat:
Diskriminanta: Ne razlikuješ elementarne stvari od složenih.


Tvoj pristup stvarima je duboko pogrešan, potpuno neozbiljan i šarlatanski. Možda bi mogao, kada za to dođe vreme da zasadiš i opleviš baštu, možda da nešto drugo pametno i korisno uradiš. Šta je to, najbolje ćeš znati sam, ali matematika ti ne ide, tj. o matematici nemaš blagog pojma. Žao mi je što to moram da ti kažem, a još više mi je žao što sam sebi dozvolio, mada iz najbolje namere, da se spustim na tvoj nivo, rekao bih patos nivo.
 
Odgovor na temu

Diskriminanta

Član broj: 324677
Poruke: 412
*.dynamic.sbb.rs.



+21 Profil

icon Re: Moguća ili nemoguća trisekcija23.11.2016. u 21:57 - pre 90 meseci
Braniš se i napadaš frazama bez razumevanja. Braniš pogrešno izražavanje. Kriješ se iza formalizma i kritikuješ
uopšteno i nekonkretno zato da bi prikrio svoju intelektualnu nemoć. Tipično i nespretno formalistički. Pošto nemaš
svoj nivo bezuspešno pokušavaš da se spustiš na moj. (Ovo verovatno ne razumeš!)
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Moguća ili nemoguća trisekcija23.11.2016. u 22:27 - pre 90 meseci
Odavno nisam doživeo ovakav trensfer blama. Pitam se, šta mi je sve ovo trebalo?
 
Odgovor na temu

Diskriminanta

Član broj: 324677
Poruke: 412
*.dynamic.sbb.rs.



+21 Profil

icon Re: Moguća ili nemoguća trisekcija23.11.2016. u 23:20 - pre 90 meseci
Zlim vrdalamama neko mora da kaže: kako poseješ tako ćeš i žnjeti!
 
Odgovor na temu

meldonijum

Član broj: 335087
Poruke: 12



+42 Profil

icon Re: Moguća ili nemoguća trisekcija24.11.2016. u 01:38 - pre 90 meseci
Pseudomatematika je aktivnost koja nije u okviru, definicija, pravila, ili strogosti formalnih matematičkih modela. Pseudomatematički pristup zanemaruje i odbacuje uhodani ili dokazani mehanizam. Pseudomatematičar se koristi ne matematičkim principima.

Česte pseudomatematičke aktivnosti:

- Pokušaj da se reše klasični problemi koji su se pokazali matematički nemogućim.
- Insistiranje da je upotreba ili znanje matematike na neki način varanje ili obmanjivanje.


Primeri problema uključuju sledeće nemoguće konstrukcije euklidske geometrije koristeći samo šestar i lenjir:

- Kvadratura (bilo kojeg) kruga.
- Udvostručenje (bilo koje) kocke.
- Trisekcija (bilo kojeg) ugla.


Više od 2000 godina mnogi ljudi su pokušali i nisu uspeli pronaći takve konstrukcije. Razlozi neuspeha su otkriveni u 19. veku, kada je dokazano da su sve navedene konstrukcije nemoguće.

Pseudomatematika ima ekvivalente u drugim oblastima kao što je fizika. Primeri uključuju izmišljanje perpetuum mobile uredjaja, "obaranje" Ajnštajna, i mnogi drugi "podvizi" koji su trenutno prihvaćeni kao nemogući.


https://en.wikipedia.org/wiki/Pseudomathematics
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Moguća ili nemoguća trisekcija24.11.2016. u 06:44 - pre 90 meseci
Ekipa - ne svidja mi se NACIN kako pisu chupcko i Bradzorf012, ali realno jel vam treba jos neko da vam kaze da su u pravu ;)? Ja temu nisam nesto ni otvarao, mislio sam da se zezate i da ce trajati maksimalno 1-2 strane ;).
Danas covek ne treba mnogo da zna o bilo cemu... Dovoljno je otvoriti Internet i videti sta su drugi rekli vezano za problem koji pokusavate da resite i sta je usvojeno kao zvanicni stav nauke sirom sveta.

Ja recimo ne bih isao da pobijam neki vec utvrdjeni naucni stav/resenje/dokaz - pre nego sto ga dobro razumem i shvatim zasto je trenutno resenje prihvaceno a ostala resenja odbacena a onda kad pronadjete gresku u nekom vec usvojenom dokazu - nastupite sa vasim resenjem (meni se ovo do sad nije desilo - ali ko zna :) ). Tako da bih vam predlozio da umesto sto nastavljate da trazite resenje problema, iskoristite ovaj thread da razumete zasto trisekcija nije moguca...

Neko je nekad izjavio nesto u stilu da je vise intelekta utroseno u poslednjih 2000+ godina na pokusaje da se resi trisekcija ugla, nego da se posalje covek na mesec :). Prebacite svoj intelekt na razumevanje i resavanje neceg sto moze da se resi ako vec zelite da doprinesete ovom svetu :).
 
Odgovor na temu

Diskriminanta

Član broj: 324677
Poruke: 412
*.dynamic.sbb.rs.



+21 Profil

icon Re: Moguća ili nemoguća trisekcija24.11.2016. u 07:57 - pre 90 meseci
Pokušaji rešavanja trisekcije na traženi način trebalo bi da daju odgovor zašto to nije moguće učiniti
pomoću pravih linija i kružnica. Nailazi se na potrebu, na primer, da lenjir istovremeno i rotira i to sa
promenjivim radijusom. Jednostavan primer je zadatak da se kroz tačku unutar pravog ugla postavi
hipotenuza zadate dužine c. "Alat" odnosno pribor lenjir i šestar su nedovoljni za takvu konstrukciju
ako se koriste na dozvoljen način.
Ne vidim, međutim, razlog za besmislene napade na ljude koji to i dalje pokušavaju ako ih neka
intuicija tera da se bakću s tim. Ko to nije pokušavao ne zna koliko to može da preokupira dokonog
čoveka da prekrati vreme odnosno da ubije svakodnevnu dosadu. Bez obzira na činjenicu da sva
takva rešenja ne uvažavaju traženi uslov, ona mogu biti interesaatna i jednostavna kao, na primer,
preklapanje tkanine, isečene kao kružni isečak, tako da preklopljeni deo isečka daje simetralu ugla.
Generalno gledano postoje problemi (ne samo trisekcija već i drugi) koji se ne mogu rešiti trajektorijama
koje daju šestar sa fiksnom tačkom rotacije i prava strana nepokretnog lenjira.
 
Odgovor na temu

meldonijum

Član broj: 335087
Poruke: 12



+42 Profil

icon Re: Moguća ili nemoguća trisekcija24.11.2016. u 10:11 - pre 90 meseci
Ma lepo si ti to napisao. Nedužan kao mamin sinčić.
Još samo da iz tvojih "rešenja" izbaciš "trisekcija" i ostale termine koji su davno definisani pa verovatno niko neće obraćati pažnju na to što pišeš.

Ovako kako ti pišeš čini se da pripadaš grupi onih koji traže rešenje trisekcije i da odbacuješ DOKAZANE stavove o NEMOGUĆNOSTI TRISEKCIJE, ignorišeš utvrdjena pravila matematike, odbijaš matematički "formalizam" a matematika je baš taj tebi mrski "formalizam".

Ti nemaš elementarna znanja matematike kao teorije, što nije neki velik nedostatak. Problem je kad ti pokušavaš da tutorišeš kao što ovde radiš.

Naravno da će doći do reakcije a ti ćeš biti izolovan kao pseudomatematičar ili recimo nadrimatematičar a tvoja "matematika" kao nadrimatematika.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Moguća ili nemoguća trisekcija24.11.2016. u 10:38 - pre 90 meseci
Rekao sam da ne podrzavam NACIN obracanja, odnosno napade, ali jbg - kad iskljucis nacin obracanja, i nadjebavanje, sustina je da imaju pravo ;).

Sta i kako cete da nastavite - meni ne smeta stvarno, vas zivot, vas izbor, poneta price je, kad vec imate volje i vremena - mozete da kratite vreme i sa necim boljim i za vas i za svet, nego da resavate trisekciju, kvadraturu kruga, dokazujete da je zemlja okrugla itd. Dobro je znati te stvari kao cinjenice, ali ako vas bas interesuje dokaz - zasto je to tako, mozda je bolje krenuti od vec postojeceg znanja koje se akumuliralo u poslednjih xxxx godina i razumeti 100% potojece saznjanje, za pocetak, posle mozete dodati na postojece, ili dokazati kako je postojece znanje pogresno :)

Moja preporuka je da ako vec nisi, procitas "100 godina samoce" od Markesa, knjizica je mala ±300 strana i lako se cita, a jedan od likova me jako podseca na ovo vase traganje za znanjem...
 
Odgovor na temu

Diskriminanta

Član broj: 324677
Poruke: 412
*.dynamic.sbb.rs.



+21 Profil

icon Re: Moguća ili nemoguća trisekcija24.11.2016. u 12:59 - pre 90 meseci
Citat:
meldonijum:
Ovako kako ti pišeš čini se da pripadaš grupi onih koji traže rešenje trisekcije i da odbacuješ DOKAZANE stavove o NEMOGUĆNOSTI TRISEKCIJE, ignorišeš utvrdjena pravila matematike, odbijaš matematički "formalizam" a matematika je baš taj tebi mrski "formalizam".

Ovo nije tačno! Pišeš proizvoljno. Svaki neuspeli pokušaj podele ugla na traženi način je ustvari doprinos tvrdnji da je to nemoguće.
Posmatraj to s tog stanavišta.
Citat:
meldonijum:
Pseudomatematika ima ekvivalente u drugim oblastima kao što je fizika. Primeri uključuju izmišljanje perpetuum mobile uredjaja, "obaranje" Ajnštajna, i mnogi drugi "podvizi" koji su trenutno prihvaćeni kao nemogući.

Ja nisam "vernik" poput relativista među koje očigledno pripadaš i slepo veruješ u elementarno odsustvo logike Ajnštajnovog rasuđivanja.
Osnovi specijalne teorije relativnosti su nesumnjivo oborivi u nekoliko logičkih poteza, pa ipak postoji ogroman broj relativista
koji uvažavaju tu teoriju i koji eskiviraju direktan razgovor.
Šta reći za masu takvih vernika koji ne poznaju ni polazne osnove teorije kojom se kite.
Daleko veću štetu nanose takvi vernici nego neko ko hoće da proveri na svoj način mogućnost trisekcije.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1339
95.180.125.*



+559 Profil

icon Re: Moguća ili nemoguća trisekcija24.11.2016. u 13:32 - pre 90 meseci
"Problem podele ugla na tri dela šestarom i lenjirom mnogo vekova bio je izazov najvećim matematičarima svoga vremena, sve dok nije dokazano da je to nemoguće učiniti. Mnogi još uvek pokušavaju da obore dokaz, ali dok neko ne uspe (u šta čisto sumnjam da će se dogoditi) izložiću jedan metod kojim se ovo može učiniti sa teorijskom greškom u najgorem slučaju..."

Ako neki profi matematičar dopušta mogućnost da dokaz bude oboren ne znam šta vi možete da imate protiv?


Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

meldonijum

Član broj: 335087
Poruke: 12



+42 Profil

icon Re: Moguća ili nemoguća trisekcija24.11.2016. u 14:07 - pre 90 meseci
Citat:
Ako neki profi matematičar dopušta mogućnost da dokaz bude oboren ne znam šta vi možete da imate protiv?

Taj matematičar je profi kao što je profi i ovaj što umišlja da je doprineo matematici time što pokušava da izvrši trisekciju pa ne uspeva.

Ili razumeš ili ne razumeš dokaz nemogućnosti trisekcije lenjirom i šestarom.

Ako razumeš onda nećeš ni pokušavati da izvršiš trisekciju lenjirom i šestarom osim da na nekom primeru osnovcima pokažeš da je to nemoguće.
A ako ne razumeš onda nisi nikakav matematičar već blenta koji pokušava da izgura Sizifov kamen.
 
Odgovor na temu

Diskriminanta

Član broj: 324677
Poruke: 412
*.dynamic.sbb.rs.



+21 Profil

icon Re: Moguća ili nemoguća trisekcija24.11.2016. u 14:39 - pre 90 meseci
A čime si ti doprineo matematici ili fizici? Nerazumevanjem i verovanjem?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Moguća ili nemoguća trisekcija

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 32436 | Odgovora: 173 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.