Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet - 2. deo

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1201066 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zembra

Član broj: 346751
Poruke: 66
*.gprswap.mts.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo31.10.2021. u 16:11 - pre 29 meseci
Citat:
Taradrina:
Jednostavno zamisli da nemaš ventil čoveče, i da preko mešnog odrediš T polaza prema kući, a da NIKADA ne dostigne zadatu SOBNU T. Ako se kotao ugasi jer je dostigao, adatu T(nema mogućnost održavanja vatre), nema veze jer kada spadne T ispod 5 stepeni on se ponovo uključuje.
To ti svi govorimo da bi utvrdio razliku između onog načina pali gasi i gubitka T na dimnjak, radijatori nekad hladni - i ovakvog grejanja pa da sami izvedete zaključak šta je bolje za Vas.
Ultrena, pp.

Ocigledno da me ne razumes, ja mogu i ovako da isporbam 24/7. Upravo ta temp koja je trenutna prema radijatorima mi je potrebna za grejanje kuce. Sve sobe su mi podjednako tople, a hodnici i toaleti gde nemam termoglave takodje podjednako topli kao i sobe i zasto bih ja sada bilo sta menjao?
Kada bih otvorio termoglave, morao bih da smanjim temp prema radijatorima pomocu mesnog i kotao bih se vrv pregrejao jer bi mesni bio 80-90 posto zatvoren. A onda ta temp ne bi bila dovoljna za hodnike i wc. Kao sto smo svi zakljucili kotao najmanje trosi kada se ne gasi i ne pali, ako meni celog dana radi u prvoj snazi, sta god drugo uradio bolje od toga ne moze biti.

[Ovu poruku je menjao zembra dana 31.10.2021. u 17:24 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao zembra dana 31.10.2021. u 17:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo31.10.2021. u 17:12 - pre 29 meseci
Heat On ili slično upravljanje ima svoje prednosti i mane. Grijanje bez takvog upravljanja je bolje i može raditi tako kako si danas napisao "Jednostavno zamisli da nemaš ventil čoveče, i da preko mešnog odrediš T polaza prema kući, a da NIKADA ne dostigne zadatu SOBNU T. "

Moderno grijanje kao i najstarije je kontrola temperatura vode koja ulazi i napušta krug grijanja. To je i temelj svih grijanja toplom vodom, temperatura vode i protok.
Sve ostalo je bespotrebno, isto kako si napisao "Komšija imao CM na pelet, i bio je "zadovoljan" potrošnjom i pali/gasi, imao hladne radijatore. Čuo za Pell tech, prodao CM i sada je isto "zadovoljan" jer će mnogo ređe da čisti peć(to mu je bio primarni cilj). Sve drugo je ostalo isto. Pitam ga, šta je rekao majstor koji je ugradio kotao, serviser...sve je dobro, to tako treba, a tako mi je i pre radio kotao.
Strašno! Pa kotao plaćen 4100 eura a ugrađen i podešen kao najprostiji.
I pohvalio mi displej, kako je lep."
Sve ima svoga kupca, ponuda stalno prati potražnju.

I kod tebe su radijatori topli stalno, da li Heat On ima mogućnost tako upravljati s ventilom za miješanje ?
 
Odgovor na temu

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo31.10.2021. u 18:05 - pre 29 meseci
Šta sve može Čovek najobičnijim ventilima da reguliše za jeftine pare ama treba da dežura u Kotlarnici.
Mana svih elektronskih pa i bimetalnih uređaja za Kotlove je samo cena,tj. dodatni trošak,ali to jednom preboliš i dalje imaš samo prednosti,više vremena za porodicu.
Kotlovi sa lambda regulacijom nisu nešto posebno za ljude koji imaju vremena i znanja da svaki džak Peleta šteluju Kotao ali ovi to odrade sami što nije mala pomoć ili čak eliminacija jednog problema.Bezobrazno su skupi ali opet briga manje.
Ne bežite od Elektronike(ako se može),svuda je oko Nas.I Korona je okolo i nemamo gde!!!
 
Odgovor na temu

zembra

Član broj: 346751
Poruke: 66
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo31.10.2021. u 19:44 - pre 29 meseci
Evo napravio sam jedan test, danas mi je sa jutarnjim paljenjem u 7, do ovog trenutka potrosio 24kg, ako bude izdrzao celu noc i sutra do 9 da radi u prvoj snazi, potrosnja ce biti ista a kuca toplija za dodatnih 10 sati pa da vidimo.
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo31.10.2021. u 20:59 - pre 29 meseci
Sutra će trebati manje goriva, neće biti velike potrošnje u jutro, temperatura prostora će biti veća nego danas. To je pomak k boljem.
Čestitka za trud.
 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.gprswap.mts.telekom.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo31.10.2021. u 21:23 - pre 29 meseci
Citat:
zembra:
Evo napravio sam jedan test, danas mi je sa jutarnjim paljenjem u 7, do ovog trenutka potrosio 24kg, ako bude izdrzao celu noc i sutra do 9 da radi u prvoj snazi, potrosnja ce biti ista a kuca toplija za dodatnih 10 sati pa da vidimo.

E to čekamo 7 dana. Odlično, DA znate i ovo...svaki ozbiljan projejtant(a i majstor) radi tako da u kupatilu bude 24-25 step.ako je u prostorijama 21-22(doda više rebara). Zato sam i insistirao da SVI ventili budu otvoreni, da bi vi ustanovili realniji predstavu o potrošnji i komforu. Sada su trajna poboljšanja i unapređenje sistema pitanje vremena.
Da, HeatOn radi u stepen. Ako neko ima pali/gasi, može da dugo šalje T vodu(dok je ima), a može i da zatvori na određenu T da kotao dugo bude topao pa samim tim pre zagreje. E ko tako radi, motor se malo koleba prvih pola sata dok sistem ne postigne balans-ako je veći sistem u pitanju.
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

rade03
Srbija,Kruševac

rade03
Član broj: 239955
Poruke: 136



+10 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo01.11.2021. u 07:35 - pre 29 meseci
Pozdrav svima,
Molio bih clanove koji imaju SISTEMSKA podesavanja za pec na pelet Combo 25 ABC da mi posalju na PP ili ovde.
Unapred sam zahvalan!
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
217.16.132.*



+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo05.11.2021. u 16:00 - pre 29 meseci
Citat:
zembra:
Evo napravio sam jedan test, danas mi je sa jutarnjim paljenjem u 7, do ovog trenutka potrosio 24kg, ako bude izdrzao celu noc i sutra do 9 da radi u prvoj snazi, potrosnja ce biti ista a kuca toplija za dodatnih 10 sati pa da vidimo.

I kakva su sada iskustva...utihnuio si, a ima nas koji pratimo ovo tvoje podešavanje.
Pozz
 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo05.11.2021. u 20:15 - pre 29 meseci
Citat:
rade03:
Pozdrav svima,
Molio bih clanove koji imaju SISTEMSKA podesavanja za pec na pelet Combo 25 ABC da mi posalju na PP ili ovde.
Unapred sam zahvalan!

Mogu samo da prosledim broj od dobrog servisera iz Užica. Ako niste rešili problem.

Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

zembra

Član broj: 346751
Poruke: 66
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 00:41 - pre 29 meseci
Nije dobro. 39 kilograma za 24h, sve vreme u prvoj brzini. Potrosnja po satu 1,6kg. Necu ni da spominjem koliko je neprijatno spavati na temp od 22 stepeni. Ko voli nek izvoli, za mene ovo ne ide. Lakse mi je da ga upalim u zavisnosti od temperature u 6, 7, 8 i da radi uvece do 21, 22, 23. Ovakav nacin bi mi odgovarao jedino kod velikih minusa.
 
Odgovor na temu

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 07:40 - pre 29 meseci
Matematika je prosta, najmanje trosi kada ne radi.
Po ovim spoljnim temp od 10-15 c ne bi trebalo da trosi preko 15-20kg peleta. Za tu potrosnju prosecna po satu mora biti 0.8 kg ili manja. To je ispod 4 kw.
A ova potrosnja od 40 kg za 24h je realna da je napolju minus.
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
Odgovor na temu

zembra

Član broj: 346751
Poruke: 66
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 09:03 - pre 29 meseci
Slazem se, nepotrebno je da radi na ovim temp 24h. Druga stvar, mi smo jedbostavno navikli da spavamo nocu u hladnijim sobama, 19-20 stepeni. Ono sto je mene vise zabrinulo jeste da je on radio na 5kw sve vreme, fabrika kaze da trosi kilogram po satu na toj snazi, a meni je trosto 1,6. Kako to?

S obzirom da nemam izolaciju, bude to ne nekih 24-28 kilograma dnevno ako radi od 7-8 do 21h.
 
Odgovor na temu

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 09:46 - pre 29 meseci
Verovatno prebaci na neku vecu snagu cim ne gledas u njega
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
Odgovor na temu

zembra

Član broj: 346751
Poruke: 66
*.internet.mts.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 09:57 - pre 29 meseci
Ne postoji mogucnost da prebaci, jer sam mu ogranicio na snagu 1. Kod toby kotlova ispod zadate temp prebacuje u snagu koju ti odredis, iznad zadate radi u prvoj snazi. Ja sam postavio na prvoj snazi da radi i ako slucajno padne ispod zadate sto se nije desilo.
 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 11:02 - pre 29 meseci
Ako pređe zadatu T, trebao bi da se ugasi, pa kada opadne T ispod zadate(Histerezis postavite koliko smatrate da treba 3-5-7°c),on bi trebao ponovo da startuje.
Bar je tako kod ovih kotlova koje poznajem.
Pored navedenih stavki od pre, možda su izmenjivači zaprljani, možda kratki...koja je zadata T i koliko je stepeni izlaz na dimnjači u prvoj snazi?

Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

zembra

Član broj: 346751
Poruke: 66
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 11:17 - pre 29 meseci
Gasi se ako predje 10 stepeni iznad zadate sto se ne desava skoro nikad. Morao sam tako da stavim kada je toplo vreme jer je 5kw jako i onda lako predje i za po 5-6 stepeni. Kotao je ciscen pre sezone, svaki turbulator je izvadjen, ociscen kao i cevi izmenjivaca. U prvoj znazi 90.
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
217.16.132.*



+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 11:52 - pre 29 meseci
Da iznesem svoja iskustva...
Prošlog decembra sam preležavao koronu i imao sam vremena na pretek toliko da sam pročitao oba ova dela foruma i forum SSM.
Imam kuću od 103 kvm ozidanu šljaka blokovima 60-tih godina prošlog veka, sa karatavanom, 2010. godine sam ugradio 5 cm stiropora i pre par godina stavio PVC stolariju sa trokomornim staklima klima guard.
Kotao viadrus 22S iz 2006. godine (najpre sa 5 rebara a nakon ugradnje izolacije sam ga smanjio za jedno rebro) sa limenim turbulatorima, 8,6 m panelnih radijatora sa termoglavama i spiralu u običnom kupatilskom bojleru od 80 l. Mešni ventil nikada nikakav nisam imao. Mreža je razvedena kataklizmično...Jedna grana za bojler malte ne odmah se odvaja iz kotlarnice jer je raspored kotlarnice i kuće takav, zatim se mreža račva na dve grane i to jedna za kuhinjiu i spavaću sobu a druga za kupartilo, hodnik ( koji je površine oveće dnevne sobe 18 kvm) , verandu, dnevnu sobu i dečju. Dimnjak visok 7,7 m od šidela, prečnika 200 mm...čini mi se 200...možda i manje ali više nije sigurno.
Do ove zime sam se grejao drvima i ugljem i piljevinom koju sam nabavljao besplatno...trošio sam oko 6-7 prm (hrast, cer, gorun i sl. bukvu nikada), 1,7 t lubničkog uglja prani orah (5 t traju 3 godine) i piljevinu od čamovog drveta u kolilčini od oko 4-5 jumbo vreće. Ne znam težinu te piljevine. Istu sam ubacivao lopatama. U kući je bilo 22-23 C. Kotao sam pallio oko 01.11. i gasio se sam preko noći jer nisamo imali večernje loženje...ako me sačeka žar super ako ne jovo nanovo. Grejna sdezona je trajala do kraja marta. Tokom oktobra sam se grejao inverter klimom od 18 BTU i trošio stzruju za taj oktobar u visini jednog PRM što sam ocenio kao ne baš nešto renatbilno ali šta je tu je...tako je bilo.
Isčitivajaući ovaj forum i onaj drugi moram da kažem da sam utvrdio da postoje dve takoreći "dogme" i to je negde napred pomenuo pzec tj 1. da se grejanje vrši što nižom temperaturom i 2. da se kotao drži na temperaturi od oko 70 C, da postoje dva ili više kruga grejanja sa MV itd.
Kako nisam imao MV i kako mi je instalacija istog sa motorom i automatikom za upravljanje iziskivalo investiciju koju nisam mogao da podnesem odlučio sam se za onu "prvu dogmu" i da ako treba kasnije ugradim MV. Daljim izučavanjem intereneta sam nekako skontao da je veliki problem gotovo svih gorionika rad na maloj snazi. O tome je dosta detaljno i podrobno pisao i objašnjvao pok. Zmajdin. Pošto je ostavio utisak na mene kao čovek koji se razume u materiju o kojoj govori dao sam se u potragu za gorionikom koji može da radi na maloj snazi. U startu je otpao npr feroli koji je sve samo nije loš ali nije za mene. To je istina koji mnogi na ovom forumu ne žele da shvate i kupuju stvari koje nisu za njih jer su videli kod komšije ili su im rekli majstori i time ne da ne rešavaju problem nego ga samo produbljuju i uvećavaju. Kada posle kažu da mnogo troše onda im majstori i savetnici kažu "Pa šta hoćeš da ti buide toplo a da te ne košta...epa ne može". Uzgred, imam u komšiliku dve porodice koje imaju feroli i to jedna koja greje oko 200 kvm u dve odvojene kuće i druga koja greje stan od 45 km!?!?! Potrošnja gotovo ista...nego za njih me baš briga. Ovaj u stanu na početku i kraju sezone koristi pelet a inače drva i ugalja...majko moja...
U potrazi za kotlom krug sam suzio na Zamjdinov gorionik, Ecopell Guča i na gorionik firme Fasek koji je na jednom mestu više nego stidljivo pomenuo Mladen iz Novog Sada koji je aktivan na ovom ali i na onom drugom forumu. Firma Fasek ima sajt ali ne baš nešto naročito održavan. Koliko sam shvatio njima nije glavni posao gorionici nego nešto drugo, znatno složenije a gorionicima se bave onako...usput.
Eliminisao sam Zmajdinov gortionik zato što sam u razgovoru sa njegovim sinom saznao da u tom trenutku nema na lageru taj najmanji kgorionik od čini mi se 11,3 kW već samo od 17,3 KW a sam pok. Zmajdin je negde napisao da za moj kotao nije potrebno niti ima smisla instalirati gorionik veće snage od 14 KW jer kotao nije u stanju da preuzme veću količinu toplote od tih 14 KW. Preko svega toga servisna podrška mi nije odavala sigurnost a cena je bila onako...ni odbijajuća ni primamljiva. Da sam blizu Beograda kupio bih Zmajdinov gorionik sigurno i to onaj najmanji.
Ecopell sam i pored više nego dobrih kritika Zorana Obradovića (sa kojim sam razmenio podosta poruka oko toga), inače člana ovog i ranije više nego aktivnog učesnika na forumu, eliminisao zbog cene samog gorionika koja je bila ne nešto velika ali osetno skuplja od gorionika firme Fasek i tako nabavio gorionik firme Fasek iz NS marke "armadilo 18".
Ovaj gorionik nije baš popularan ali ima relativnu dobru podršku, ponudili su mi povoljnu cenu za outlet varijantu gorionika, pristojne garantne uslove i ubedili me da je rukovanje i upravljanje istim prosto! Uz to pristali su da čekaju kraj grejne sezone pa da uđemo u nabavku! Nudio sam im kaparu ali nisu prihvatali. Meni je to bilo dovoljno.
Ja sam inače elektrotehničar automatike sa srednjom školom koji nikada nije radio u struci ali osnove automatskog upravljanja i pored odsustva prakse znam relativno dobro.
Gorionik sam instalirao tokom leta tj. to su uradili radnici iz Faseka i počeo sa korišćenjem istog dana 07.10.2021. Danas je 07.11.2021. godine.
Na početku sezone sam kupio koštice višenje 3246 kg (računam da su se tokom leta sasušile i da sam izgubio 1/6 na težini ali ne i više) i 3.150 boljevačkog peleta (narandžasti)...zlu ne trebalo. Ulazio sam u nešto sasvim novo za mene pa da ne budem zatečen jer bi me žena majka i ćerka izbacili iz kuće...Nekoliko godina ranije čini mi se srkson mi je poslao mail na moj zahtev gde mi je sračunao da ću trošiti 2,7-3,2 t peleta. Uspeo sam da izgubim taj mail a sačuvao raznorazne gluposti među mejlovima! Konjina!
Spremnik sam sam pravio i isti je zapremine 86 l. Koštice su teške 0,5 kg/l. Pelet valjda 1,1 kg/l ili mi se barem čini da tako piše na džaku. S jednim punjenjem spremnika do sada sam se grejao nedelju dana. Za tih nedelju dana 2-3 puta sam praznio pepeljaru i čistio kotao. Trenutno sagorevam koštice višnje i iste ću koristiti dok ih ne potrošim. Iskustva sa peletom na ovom gorioniku nemam ali ako je dobar na koštici višnje računam da je dobar ako ne i bolji na pelet. Od 07.10. do 07.11.2021. godine prosečna potrošnja mi je ispod 7 kg dnevno bez obzira da li radi u režimu 8-13 i 17-21 ili u režimu 8-21. Kućni termostat nemam. Gorionik se pali u 8 ujutru i gase u 13 sati da bi se ponovo upalio u 17 i ugasio u 21 sati. Preko dana za tih 4 sata(od 13-17 sati) izgubim 1 C tj t padne sa 22-23 na 21-22. Neretko se dešava da zbog lepših dana preko dana ulazna vrata i prozori budu širom otvoreni. Tokom noći tj ujutru me dočeka 20 u kući i topla voda u bojleru.
Manjkavost koštica je što su upakovane u plastične džakove kao za papriku, pa su se iz nekog razloga probušili (verovatno miševi iako imam dve mačke koje ne rade ništa osim što jedu viskas) pa prilikom manipulacije džakovima koštice ispadaju što zahteva skupljanje, prosejavanje i sl. ali je nabavna cena od 9-10 din/kg toliko povoljan da prevazilazi muke.
Kotao radi na 38-40 C na izlazu i posle 1-1,5 sati od jutarnjeg paljenja gotovo i da nema razlike ulazne i izlazne temperature iz kotla jer se nekako ceo sistem ujednači. Kotao ima čađi ali neuporedivo manje nego na drvima i uglju iako sam se grejao sa istom izlaznom temperaturom. Više bi se reklo da je prašina crne boje. Nije bele boje kako sam viđao na ovom i drugim forumu ali šta je tu je. T dimovodnih gasova na izlazu iz kotla ne prelazi 60 C. Kada dođu veće zime temepraturu na izlazu ću verovatno povećati pa će se i t dimovodnih gasova povečati. U najvećoj zimi sam kotao držao na 65 C...nikada više. Normalno, kotao ima ugrađen onaj set za poboljšanje energetske efikasnosti. Klapna na izlazu dima iz kotla je non stop maksimalno zatvorena.
Ne smem da tvrdim jer nisam probao ali da imam kotlovski i radijatoriski krug sa MV gotovo sam siguran da bi mi dimovodni gasovi bili daleko veći nego sadašnjih 60 C i to bi značilo da ja uzaludno gubim toplotu u dimnjak. Lično sumnjam da bi ušteda od razdvojenih krugova MV doprinela uštedi u meri koja bi bila veća nego gubitak toplih gasova kroz dimnjak no kao što rekoh nisam probao pa ne mogu ni da tvrdim.
Manjkavost ovog gorionika koji sam primetio je da mu sonda ne pokazuje temperaturu kako valja već laže na manje pa ispada da se grejem sa temeperaturom na izlazu od 33 a u stvari je 38-40 C no to i nije neki problem jer se lako prilagodiš ovim "lažima" i druga je ta što mu za paljenje koštica treba oko 20-30 minuta i što mu je potrebno više od sat vremena (nekada i 1,5 sat) da se zagreje kuća na potrebnih 22-23 no i to nije neki problem...(ako treba početi ranije ujutru sa paljenjem) Ovo bi možda mogao da ispravim podešavanjem količine doziranja koštica i vremenom doziranja...nisam siguran da mogu da pojačavam grejače i da podešavam ventilator prilikom paljenja. Ovom problemu izgleda da znatno doprinosi termostat koji uključuje pumpu jer koliko sam video ima histerezis od neverovatnih 15 C. Taj termostat je kupljen 1996 godine i još traje i radi. Izgleda da se umorio. Ovih dana ću kupiti elektronski termostat kojem je podesiv histerezis na 1 C pa ću videti. Njegova cena je inače neverovatnih 700 din!?!?
I sada jedna od velikih prednosti ovog gorionika je ta što sagoreva sve živo! Nisam ga probao sa košticama šljive, breske i kajsije (inače samo koštice šljive mogu da nabavim u priostojnoj kolilčini) jer mi se čini da su krupne i da bi se glavio transporter (proizvođač preporučuje da se skrckaju koštice šljive, breskeve i kajsije ali ko će time da se bavi) ali sve ostalo sagoreva i druga velika prednost je lakoća podešavanja. To je kao automatik ali ne tomos nego piaggio free. Ima jednu jedinu brzinu tj snagu!?!?! Čovek samo podešava izlaznu temperaturu iz kotla a on sve ostalo prilagođava gorionik sam tj sam određuje koliko će peleta da uzme, na koje vreme, brzinu ventilatora...ako to ne uspe sam onda ima mogućnost da se više nego jednostavno promene dva parametra i opet on sve sam reguliše u pogledu postizanja i održavanja željene t na izlazu iz kotla. Ja sam prezadovoljan ovim gorionikom koji koristim na viadrusu oko kojeg kotla su mipšljenja podeljena kada je reč o stepenu iskorišćenja pogotovo nakon ugradnje gorionika na pelet. Servisna podrška gorionika je preko mobilnog ili vibera ali je podrška. Iskren da budem ne treba da budeš mnogo pametan da bi po instrukciji koju dobijaš preko telefona ili vibera podesio šta treba. Grionik ima jako jednostavnu elektroniku za upravljanje od strane korisnika ali zato ima sistemski uneta podešavanja koja savršeno upravljaju gorionikom bez učešća korisnika. Drugim rečima ja sam prezadovoljan izborom ovog gorionika i potrošnjom normalno.
Čitam ovde o problemimam i čudim se...Imam i slike koje potkrepljuju ovo što sam napisao ali mi je komplikovano da kačim slike.
Ne znam kako da izračunam gubitke kuće i koliko energije dobijam iz tih 7 kg koštica višnje (mada tropšim i manje dnevno ali neka bude 7 kg) ali evo tu je pzec koji se u to odlično razume pa neka sračuna. Izneo sam i podatke o kući.
Pozz

[Ovu poruku je menjao KBDNK dana 07.11.2021. u 13:07 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao KBDNK dana 07.11.2021. u 13:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

gml

Član broj: 346638
Poruke: 311
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 12:20 - pre 29 meseci
Naj bolje ti je da napises da nemas grejanje nikako. Ida se ne mucis sa time bezveze.Kupis smederevac i gibanicu cas posla .
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
217.16.132.*



+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 12:27 - pre 29 meseci
Citat:
zembra:
Gasi se ako predje 10 stepeni iznad zadate sto se ne desava skoro nikad. Morao sam tako da stavim kada je toplo vreme jer je 5kw jako i onda lako predje i za po 5-6 stepeni. Kotao je ciscen pre sezone, svaki turbulator je izvadjen, ociscen kao i cevi izmenjivaca. U prvoj znazi 90.

Ne znam kakav ti je termostat ali ima prevelik histerezis. Moraćeš oko podešavanja histerzisa da poradiš...u pravu je Taradrina za ovo pto ti kaže.
 
Odgovor na temu

zembra

Član broj: 346751
Poruke: 66
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 13:12 - pre 29 meseci
Nismo se razumeli, imam termostat bezicni koji moze da pali i gasi kotao kada temp u sobi padne za 0.4 ili poraste za 0,4. Ali s obzirom da je kuca na tri sprata, retko kada mogu da usaglasim da svakome odgovara temp, neka soba se brze hladi jednostavno je tako. Tako da njega ne koristim na taj nacin, vec samo kao tajmer kada da upali a kada da ugasi kotao.

Ja govorim da mi je kotao podesen, da kada temp u kotlu bude npr 83, on se gasi. A kada padne na 61 on se pali. Za to vreme, meni pumpa radi i dalje i salje 40 stepeni temperaturu npr, tj koliko sam podesio. Tacnije za 10 vise odnosno manje od zadate. Jer kada npr, temp u kotlu padne na 71, on prebaci u cetvrtu snagu, vraca u prvu na 73 ali temp vode raste jos neko vreme pa se desi da dodje i do 78-79 zato je i podesen na razliku od 10 da se ne bi stalno gasio i palio.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1201066 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.