Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet - 2. deo

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1219407 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 16:16 - pre 30 meseci
Tu nije usaglašen broj rebara za površinu grejnog prostora. Daću primer:komšija ima 12 stanova(apartmana) koji su raspoređeni pr.I sp. II sp. i potkrovlje. Šalje T koja je potrebna najhladnijem stanu, a kome je prevruće on smanji T na termo glavi. Malo smo i balansirali sistem preko prigušnica, da bi se dobila ujednačen T. Kotao radi non stop, nema sobni termostat. Probajte da malo prigušite protok gde je toplija prostorija.
Kod Vas bi bilo idealno da svaka etaža ima svoj direktan vod iz kotlarnice i sa pripadajućom opremom.
Ja sada trošim 30-40kg za 24h za 200m2 Potrošnja mi najviše zavisi od potrošnje tople vode, jer je grejem preko CG.
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

zembra

Član broj: 346751
Poruke: 66
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 16:21 - pre 30 meseci
Za sada neka ostans ovako, a u buducnosti cemo videti. Nije to ni tako velika potrosnja. Prosle godine 5,5 tona. Novcano gledano izjednaceno mi je sa drvima i ugljem koje sam lozio pre ali je zato toplije sada i nema mucenja oko cepanja i lozenja. Kada dodje izolacija na red, bice sve to bolje.

Kad ste vec spomeni broj rebara, u planu mi je prosirenje treceg sprata tacnije jedne sobe u kojoj je radijator vec sad predimenzionisan pa me zanima koliko bi trebalo jos dodati. Kakva je tu racunica?
 
Odgovor na temu

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 16:45 - pre 30 meseci
Citat:
Taradrina:
Tu nije usaglašen broj rebara za površinu grejnog prostora. Daću primer:komšija ima 12 stanova(apartmana) koji su raspoređeni pr.I sp. II sp. i potkrovlje. Šalje T koja je potrebna najhladnijem stanu, a kome je prevruće on smanji T na termo glavi. Malo smo i balansirali sistem preko prigušnica, da bi se dobila ujednačen T. Kotao radi non stop, nema sobni termostat. Probajte da malo prigušite protok gde je toplija prostorija.
Kod Vas bi bilo idealno da svaka etaža ima svoj direktan vod iz kotlarnice i sa pripadajućom opremom.
Ja sada trošim 30-40kg za 24h za 200m2 Potrošnja mi najviše zavisi od potrošnje tople vode, jer je grejem preko CG.

Mene muci to zagrevanje sanitarne vode, ne znam koliko je isplativo na pelet. Prosle godine sam zavrnuo dotok hladne vode u bojler na kotlu, grejao se ali nije koriscen. Nisam primetio razliku u potrosnji.
Zivo me zanima koliko bi trosio da mu raskacim taj bojler sa sistema, skroz.
Bojler je 120L a moze da se desi da toliko ima vode u celom sistemu.
Ima i toga da zmajdinova regulacija izvlaci toplotu iz kotla po zavrsetku grejanja do neke temp (60c) i rekao bih da bojler od 120L pegla to hladjenje. Duze traje to "izvlacenje" ili mi se to cini.
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.gprswap.mts.telekom.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 17:20 - pre 30 meseci
Ja grejem vodu non stop kada mi radi grejanje u objektu od 200m2. Isključio sam nedelju dana i grejao sa el.grejačem, skoro ista potrošnja. Meni su tu gosti, 20 osoba i to mi zavisi od potrošnje T. Vode. I sada mi je el.grejač u pripravnosti. Probaj opet 😃.

KBDNK
Ja znam koliko je Ekopell Guča, kupio sa dva bez silosa, sa ugradnjom i garancijom. Sada će 7-ma g.kako sam nabavio prvi, sve radi kako treba. Takođe znam koliko je taj Vaš gorionik, i nije baš da ste prošli ekstra. Godišnji servis je 50e pa naviše, i putni troškovi. Za 7 g vi im plaćate još jedan. Voleo bih da nisam u pravu, ali tako je kod većine. Neka Vas greje u zdravlju.
Ekopell Guča je nema alternativu među gorionicima od 6-35kw i mogu se montirati na skoro sve kotlove koji su kod korisnika.

Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 18:04 - pre 30 meseci
Citat:
KBDNK:
Da iznesem svoja iskustva...

Na početku sezone sam kupio koštice višenje 3246 kg (računam da su se tokom leta sasušile i da sam izgubio 1/6 na težini ali ne i više) i 3.150 boljevačkog peleta (narandžasti)...zlu ne trebalo.

Ukupno 6396 kg goriva ili 27000 kWh toplinske energije, uzeo sam istu količinu toplinske energije po kilogramu. Prosjek mjesečno 4500 kWh, dnevno 150 kWh, sat 6,25 kWh.

Citat:

Spremnik sam sam pravio i isti je zapremine 86 l. Koštice su teške 0,5 kg/l.
S jednim punjenjem spremnika do sada sam se grejao nedelju dana.
Za tih nedelju dana 2-3 puta sam praznio pepeljaru i čistio kotao. Trenutno sagorevam koštice višnje i iste ću koristiti dok ih ne potrošim. Iskustva sa peletom na ovom gorioniku nemam ali ako je dobar na koštici višnje računam da je dobar ako ne i bolji na pelet. Od 07.10. do 07.11.2021. godine prosečna potrošnja mi je ispod 7 kg dnevno bez obzira da li radi u režimu 8-13 i 17-21 ili u režimu 8-21. Kućni termostat nemam. Gorionik se pali u 8 ujutru i gase u 13 sati da bi se ponovo upalio u 17 i ugasio u 21 sati. Preko dana za tih 4 sata(od 13-17 sati) izgubim 1 C tj t padne sa 22-23 na 21-22. Neretko se dešava da zbog lepših dana preko dana ulazna vrata i prozori budu širom otvoreni. Tokom noći tj ujutru me dočeka 20 u kući i topla voda u bojleru.

Ako je 7 kg dnevno ili 30 kWh, to je razlika od onoga što je predviđeno za sezonu grijanja, 5 puta manje.
Moguće da je neka greška oko tih 7 kg, dosta malo toplinske energije, oko 30 kWh za vanjske temperature od 5-7°C, za bojler od 100 litara treba 6 kWh toplinske energije.
Ako danas na Tari kako navodi Taradrina uz trenutnu temperaturu od 9°C i prostor od 200 m2 plus spremnik tople vode treba 30 kg, za 103 m2 i bojler treba 10-15 kg, to je velika razlika. Razlika je i u kotlu , 4 članka sadrže 34 litre vode. Pišeš da nema razlike između temperature voda koja izlazi iz kotla i koja se vraća u kotao, ako je tako, gorivo ne mora da se troši dok se postigne neka razlika, tu vidim mogućnost korištenja tople vode iz kotla nakon trenutka isključivanja plamenika.
To je moguće ako se razdvoji krug kotla od kruga grijanja.
I za tvoj primjer kao i od forumaša @zembra je isplativa kombinacija, kotao - spremnik topline - potrošač. Na taj način uz najbolje uvjete izgaranja goriva, akumulirana toplinska energija se troši za udobno grijanje.

Citat:

Ne znam kako da izračunam gubitke kuće i koliko energije dobijam iz tih 7 kg koštica višnje (mada tropšim i manje dnevno ali neka bude 7 kg) ali evo tu je pzec koji se u to odlično razume pa neka sračuna. Izneo sam i podatke o kući.

Po nabavljenoj količini goriva, prosječni dnevni gubitak je 150 kWh, po trenutnoj potrošnji 30 kWh, to je velika razlika.
Da je po nabavljenoj količini goriva, nije puno za opisanu kuću i izvedeno grijanje.



 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 18:19 - pre 30 meseci
Citat:
Ultrena:
Zivo me zanima koliko bi trosio da mu raskacim taj bojler sa sistema, skroz.
Bojler je 120L a moze da se desi da toliko ima vode u celom sistemu.
Ima i toga da zmajdinova regulacija izvlaci toplotu iz kotla po zavrsetku grejanja do neke temp (60c) i rekao bih da bojler od 120L pegla to hladjenje. Duze traje to "izvlacenje" ili mi se to cini. :)


Za 120 litara bojler zahtjeva 7,5 kWh toplinske energije, toliko bi potrošio manje goriva.
Ako isključimo krug grijanja na 80°C, razliku do 60°C vode u kotlu koji iz svoje mase, zavisi od kotla može vratiti oko 10 kWh toplinske energije, to je dovoljno za zagrijavanje tople vode u bojleru po kWh.
Nije dobro iz razloga što se bojler treba grijati od manje prema većoj temperaturi vode koja ulazi u izmjenjivač.
Ako grijemo s 80°C i nakon toga s manjom temperaturom vode, hladimo vodu u bojleru.
Isplativije je vodu iz kotla trošiti za krug grijanja, koristim tu mogućnost, nakon potrošene tople vode iz kotla trošim toplu vodu iz spremnika.
Grijanje vode u bojleru samo dok kotao proizvodi toplu vodu, povrat vode iz bojlera se koristi za miješanje s toplom vodom iz kotla i tako nema pregrijavanja izmjenjivača bojlera, temperatura tople vode koja ulazi u izmjenjivač se stalno povećava, taj podatak kolika je temperatura vode se može koristiti za isključiti grijanje vode u bojleru.
 
Odgovor na temu

gml

Član broj: 346638
Poruke: 311
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 18:24 - pre 30 meseci
Jos samo da je naveo kolika je temperatura u kuci sa takvim gasenjem u terminima .Sa zatvorenom klapnom podpuno i temperaturom kotla 40 c. Fenomen.
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
217.16.132.*



+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 18:31 - pre 30 meseci
Citat:
Taradrina:
KBDNK
Ja znam koliko je Ekopell Guča, kupio sa dva bez silosa, sa ugradnjom i garancijom. Sada će 7-ma g.kako sam nabavio prvi, sve radi kako treba. Takođe znam koliko je taj Vaš gorionik, i nije baš da ste prošli ekstra. Godišnji servis je 50e pa naviše, i putni troškovi. Za 7 g vi im plaćate još jedan. Voleo bih da nisam u pravu, ali tako je kod većine. Neka Vas greje u zdravlju.
Ekopell Guča je nema alternativu među gorionicima od 6-35kw i mogu se montirati na skoro sve kotlove koji su kod korisnika.

NIgde nisam rekao da sam prošao ekstra...Izneo sam samo svoja iskustva a nikako tvrdnje. Istom prilikom nisam naveo da je bilo čiji gorionik loš već naprotiv...ako sam išta naveo i pomenuo pojedine gorionike naveo sam šta me je vodilo ka izboru konkretnog gorionika. Naveo sam čak i to da sam o Ekopellu čuo odlične kritike Zorana Obradovića...presudila je cena. Godišnji servis jeste 50 e ali nabavna cena je bila više nego povoljna...napominjem da je outlet verzija što mi nije smetalo pošto je u pogledu garancije isto. Već sada, posle 1 meseca upotrebe je prepun prašine. Koštice višnje su pune prašine...ne znam kako je sa peletom iz Boljevca ali ovo je tako kako je.
Inače verujem da je Ekopell dobar gorionik...
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
217.16.132.*



+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 18:46 - pre 30 meseci
Citat:
pzec:
Citat:
Ultrena:
Zivo me zanima koliko bi trosio da mu raskacim taj bojler sa sistema, skroz.
Bojler je 120L a moze da se desi da toliko ima vode u celom sistemu.
Ima i toga da zmajdinova regulacija izvlaci toplotu iz kotla po zavrsetku grejanja do neke temp (60c) i rekao bih da bojler od 120L pegla to hladjenje. Duze traje to "izvlacenje" ili mi se to cini. :)


Za 120 litara bojler zahtjeva 7,5 kWh toplinske energije, toliko bi potrošio manje goriva.
Ako isključimo krug grijanja na 80°C, razliku do 60°C vode u kotlu koji iz svoje mase, zavisi od kotla može vratiti oko 10 kWh toplinske energije, to je dovoljno za zagrijavanje tople vode u bojleru po kWh.
Nije dobro iz razloga što se bojler treba grijati od manje prema većoj temperaturi vode koja ulazi u izmjenjivač.
Ako grijemo s 80°C i nakon toga s manjom temperaturom vode, hladimo vodu u bojleru.
Isplativije je vodu iz kotla trošiti za krug grijanja, koristim tu mogućnost, nakon potrošene tople vode iz kotla trošim toplu vodu iz spremnika.
Grijanje vode u bojleru samo dok kotao proizvodi toplu vodu, povrat vode iz bojlera se koristi za miješanje s toplom vodom iz kotla i tako nema pregrijavanja izmjenjivača bojlera, temperatura tople vode koja ulazi u izmjenjivač se stalno povećava, taj podatak kolika je temperatura vode se može koristiti za isključiti grijanje vode u bojleru.

Krajem prethodne sezone mi s eukazala prilika da počnem sa otplatom peleta na rate i ja sam se upisao jer u tom momentu nisam bo siguran da ću uopšte mogu doći do koštica. Zato sam i kupio 3 paleta peleta jer mi je nekada ranije Srkson sračunao da bi trošio 2,7 do 3,2 t peleta. NAžalost taj mail sam nekako izgubio, izbrisao ili šta već...
Bila je to kupovina potkovice pre nabavke konja. E onda mi se ukazala prilika da kupim koštice i ja sam iskoristio tu priliku. Kupio bih ja i više koštica ali nije imalo. NBegde na internetu sam pročitao da je snaga koštica 21,75 MJ/kg a na džaku pelelta piše da je 16,5 MJ/kg. Da li je to tačan podatak za koštice višnje nemam pojma ali mi je Dušan mijat sa ovog foruma preko vibera napisao da 1 kg peleta menja 800 g koštica. Prenosim njegove reči. Ne tvrdim ništa jer ne znam!?!?! Isto tako treba uzeti u obzir da su koštice bile vlažne prilikom kupovine i da se po podacima vlasnika hladnjače koji i sam koristi koštice tokom sušenja koštica izgubi oko 1/6 težine...što znači da mi je ostalo oko 2,7 t suvih koštica...nadam se da ću tokom zime možda nabaviti još barem jednu tonu ali o tom potom. Na žalost ne mogu da brojanjem džakova pratim potrošnju jer su se gotovo svi džakovi pocepali ili su ih progrizli miševi i da se dosta koštica prosipuje prilikom manipulacije džakovima kako sam već objasnio.
Eh sad...očekivao sam da se uključi pzec sa proračunom štoje on i učinio. Prava je štgeta što ja nisam baš dobro razumeo šta je i kako sračunao ali još jednom...Ja se nadam da bi mi 3 palete peleta ili 3150 kg bilo dovoljno za jednu sezonu a kako je iznenada došlo do toga da kupim koštice ja sam i njih kupio. Da li će biti dovoljno tih kupljenih 3246 kg sirovih tj vlažnih i oko 2,7 t prosušenih ne znam. To ću videti.
U proetklih mesec dana je temperatura bila od 6-7 C pa do 18 C. Govorim o dnevnim temepraturama. Normalno da su ne samo noći nego i jutra bila svežija nego sredina dana isto kao i večeri, da je ta visoka dnevna temperatura trajalo ne tako dugo i da nemam podatak o tome koliko je prosečna dnevna temperatura u prroteklih mesec dana. Znam da mi je školski drug koji je radio kao direktor u gradskoj toplani rekao da je prosečna temperatura tokom grejne sezone koja traje od 15.10. do 15.04. u gradu oko 4,7-4,8 C i da je to višegodišnji prosek.
Još jednoom napominjem da je šteta što ne razumem kako ovo računa pzec...
PS Ugradnja spremnika mi je prevelika investicija za sada...trenutno koristim bojler od 80 l u kupatilu...
PPS Malopre sam nabavio još jedan termostat koji meri odlaz tako da pratim t u odlazu i povratu...Kada se uravnoteži sistem a to je 1-1,5 po paljenju razlika u tenperaturio je 2-3 C na ovu spoljnu temperaturu koja je trenutno oko 10-11 C


[Ovu poruku je menjao KBDNK dana 07.11.2021. u 20:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
217.16.132.*



+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 19:09 - pre 30 meseci
Citat:
gml:
Jos samo da je naveo kolika je temperatura u kuci sa takvim gasenjem u terminima .Sa zatvorenom klapnom podpuno i temperaturom kotla 40 c. Fenomen.

Sve sam to naveo...Ja te pozivam da u pp razmenimo brojeve vibera...i evo sledećeg vikenda ili u četvrtak kada je neradni dan biću kod kuće verovatno celog dana da se čujemo...napravimo video poziv i razrešimo dilemu jednostavno...čujemo se neposredno pre gašenja kotla neposredno pred paljenje i uveče i sve to ponovimo...Ne znam odakle si i ako ti se isplati izvolte skokni do mene da pogledaš. To je najjednostavnije zar ne...ili možda imaš neki drugi predlog...kakav je moj interes da lažem. Ne razumem te nego to i nije bitno. Jeidna manjkavost zatvorene klapne je što zna da zadimi prilikom paljenja...posle ne dimi
 
Odgovor na temu

zembra

Član broj: 346751
Poruke: 66
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 19:29 - pre 30 meseci
Moze link u pp za te apartmane sto drzite na Tari mozda nekad posetim. Izvinite na off topic.
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 19:36 - pre 30 meseci
Citat:
KBDNK:
Krajem prethodne sezone mi s eukazala prilika da počnem sa otplatom peleta na rate i ja sam se upisao jer u tom momentu nisam bo siguran da ću uopšte mogu doći do koštica. Zato sam i kupio 3 paleta peleta jer mi je nekada ranije Srkson sračunao da bi trošio 2,7 do 3,2 t peleta.

3 tone peleta je oko 13500 kWh toplinske energije, 13500 / 180 dana = 75 kWh dnevno, od toga bojler potroši 6-10 kWh.
Ne ulazimo u to koliko je to ispravno, zavisi od gubitaka objekta.

Citat:
E onda mi se ukazala prilika da kupim koštice i ja sam iskoristio tu priliku. Kupio bih ja i više koštica ali nije imalo. NBegde na internetu sam pročitao da je snaga koštica 21,75 MJ/kg a na džaku pelelta piše da je 16,5 MJ/kg.

To se može smatrati ispravnim uz određene uvjete propisane za vrstu goriva, navodi se teoretski najviše moguća toplinska energija, od toga treba oduzeti toliko kolika je i razlika za vlažnost i iskoristivost kotla, izmjenjivača, konstrukcije kotla, omjer količine vode u kotlu i potrebne količine vode za isporuku i mnoštvo dodatnih detalja.
Da uzmemo i vrijednost od 4,2 kWh po kg goriva što je neka srednja vrijednost od dobrog i lošeg, za 7 kg goriva dobijemo 29,4 kWh toplinske energije.
Od toga oduzmemo 6-10 kWh za bojler i ostaje nam 21 kWh toplinske energije za 24 sata.
Ako pomnožimo 21 s 180 dana kao neka sezona grinja dobijemo 3780 kWh toplinske energije za sezonu, naravno da je sadašnja temperatura okruženja i očekivana različita, potrošnja će uz veću razliku temperature biti veća. Da je i 3 puta to je 11340 kWh za sezonu što bi bilo po izračunu koji si dobio od srksona.
Ako grijanje radi pa ne radi, gubitak u vrijeme dok ne radi treba nadoknaditi, ako grijemo većom temperaturom vode imamo i veću razliku temperature iznad radijatora i vanjske temperature, to su veći gubitci. Topli zrak umjesto da grije prostor oko radijatora, grije strop.
Zbog toga pišem da grijanje 24 sata je najisplativije jer je razlika koju sam naveo manja.

Da si napisao da si trošio XX kubika drveta neke vrste i naveo kotao uz opis kotlovnice, po tim podacima iz prošlog vremena bilo moguće izračunati približno potrošnju u kWh, tako bi bili bliže onoga što će biti s drugim gorivom.

Ako se i dalje ne razumijemo, možemo nastaviti raspravu dok detalji ne budu raspravljeni.
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
217.16.132.*



+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 19:50 - pre 30 meseci
PZEC,
Naveo sam to koliko sam i čega trošio prethodne zime ali pitanje je da li je uporedivo. Citiram samog sebe "Do ove zime sam se grejao drvima i ugljem i piljevinom koju sam nabavljao besplatno...trošio sam oko 6-7 prm (hrast, cer, gorun i sl. bukvu nikada), 1,7 t lubničkog uglja prani orah (5 t traju 3 godine) i piljevinu od čamovog drveta u kolilčini od oko 4-5 jumbo vreće. Ne znam težinu te piljevine. Istu sam ubacivao lopatama. U kući je bilo 22-23 C. Kotao sam pallio oko 01.11. i gasio se sam preko noći jer nisamo imali večernje loženje...ako me sačeka žar super ako ne jovo nanovo. Grejna sdezona je trajala do kraja marta. Tokom oktobra sam se grejao inverter klimom od 18 BTU i trošio stzruju za taj oktobar u visini jednog PRM što sam ocenio kao ne baš nešto renatbilno ali šta je tu je...tako je bilo." Kotao je bio i ostao viadrus 22 S sa 4 rebra. Na taj kotao sam namestio gorionik i dodao one pregrade kojim se pobiljšava energetska efikasnost kotla.
Evo dva klipa koje sam snimio malopre tj odmah posle posta gml u cilju da ga razuverim i koje zbog svoje veličine ne mogu da postavim ovde ili pošaljem mailom ili viberom
https://www.youtube.com/watch?v=1xHFa-6giFw
https://www.youtube.com/watch?v=cZj0dkXqAQU
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 20:00 - pre 30 meseci
Sve sam to pročitao, nije moguće samo po tome izračunati potrošnju toplinske energije.
Ako je ugodnost unutar prostora u redu, potrošnja je takva kakva je.
Količina proizvedene toplinske energije je gubitak prostora hlađenjem.
Svakako ti želim dobro grijanje.
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
217.16.132.*



+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 20:04 - pre 30 meseci
Hvala na čestitkama...Inače, vrlo rado bi napisao sve što je potrebno no nema veze...
Prošle godine sam ti poslao mail preko kontakt forme na forumu ali tada si bio u problemimam oko zemljotresa pa verovatno otud nisi video.
Hvala u svakom slučaju na komentarima
 
Odgovor na temu

gml

Član broj: 346638
Poruke: 311
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 20:12 - pre 30 meseci
Sve je dobronamjerno.
Ali eto ti radi tako.Onda kad te neko ubedio da skidas rebro ja sam bio iznenadjenj greskom.Samo navedi sta si dobio.Nista osim rizika i uzalud potrosenih para.Da si malo prelistao upustvo .Procitao bi ono gdje pise sa koksom 58 kw sa ugljom 50 sa drvima i tako nesto ako ima 10 rebara ZNACI ENERGENT..A ti to ne postujes nego mislis da ce on proizvoditi energiju samo zato sto je 10 rebara.A nebitno sta i koliko nalozis. A intervale zaboravi.To guta ko voolga.

To sto ti radis je citajuci po netu i nije bas pravilno.Taj tvoj gorionik sa tom temperaturom je uzas i nista vise.Sa tim polazom jos gore.Ta tehnika se koristila nekad da se podlozi pa zatvore zugovi.Ti u startu zatvoris i kazes da je dobro.Dobro je i meni ali ja tako neradim .Taj kotao je cumuras i i njegovi su dimni gasovi 250 c.Radna temperatura 70-90.A da radi na 40 ni u bajkama.
Tu nepomaze ni turblatori niti onaj set a uveris se kad stavis termometar na dimnjacu tamo na izlazu. .Fabrika ga pravila da se neko ne ugusi monoksidom i da ga supor ne izgrize.Sve ostalo je promaseno.
Jeste to tacno da su ti mali dimni gasovi a mala ti je i temperatura kotla. Takav kotao je kod mene potrosio 400 tona uglja i jos radi .Ali nikad nije radio ispod 70 c.Jednostavno 68 se pumpe pale a na 70 c gorionik ide u mod. Tako najmanje trosi.

Kad mu smanjis cug on nece da grije.Tu ima duga prica i puno toga.Pravio automatsku klapnu na dimnjaci drugi kolektor sa vodom.Dodavao puno toga akumulator toplote pa skinuo .Na kraju zakljucio da mora prinudnu promaju i modularni rad.Sve se ostalo slabo pokazalo .Moze i ispod tacke rosista ali mora 70 c. u lozistu.Sad radi tako u rezimu 70c.U kuci nocna na 20 c danju 24 .Dim oko130 c.Grije u niskotemperaturnom rezimu sa radijatorima.
To je jedno grejno mesto i ta iskustva.
Tu pricu o vecoj proizvodnji pa akumuliras .Davno sam odustao.Ovo mi se pokazalo najbolje. Kad je gorionik onda mozes kako hoces a drva i ugalj su drugo.
Nekontrolisano.

[Ovu poruku je menjao gml dana 07.11.2021. u 21:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 20:16 - pre 30 meseci
Citat:
KBDNK:
Hvala na čestitkama...Inače, vrlo rado bi napisao sve što je potrebno no nema veze...
Prošle godine sam ti poslao mail preko kontakt forme na forumu ali tada si bio u problemimam oko zemljotresa pa verovatno otud nisi video.
Hvala u svakom slučaju na komentarima


Moguće da je i server poruku premjestio u spam pa je nisam vidio, ne sjećam se te poruke, odgovaram uredno na svaku poruku.
Možeš ponoviti svoj upit, ako mogu pomoći, rado ću isto uraditi.
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
217.16.132.*



+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 20:31 - pre 30 meseci
GML
Ne tvrdim ništa da je pravilno ili nepravilno, dobro ili loše...niti bilo koga ubeđujem u bilo šta niti bilo koga bilo št savetujem! Ja se u ovo ne razumem i zato sam na forumu...Ne da bi nekog nečem naučio nego da bi se ja nečem naučio. Jednostavno sam preneo svoja iskustva koja su takva kakva su. Dobra ili loša, pravilna ili nepravilna nije bitno. Svako donosi odluku za sebe i nosi svoj krst. Pametni se uče na tuđim a glupi na svojim greškama!
PZEC
Pisao sam ti tada kada sam se dvoumio oko nabavke gorionika, njegove snage i da li uopšte kupovati gorionik ili kupiti kotao itd...mnogo dilema sam imao i oko potrošnje. Nemam "duplikat" maila jer ga nisam poslao sa svog maila nego sa ove kontakt forme na forumu. Kako to f-ioniše nemam pojma. Ako ti nije problem pošalji mi mail adresu na pp za eventualno neku narednu konsultaciju.
 
Odgovor na temu

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 21:21 - pre 30 meseci
Citat:
KBDNK: Ne znam kako da izračunam gubitke kuće



“Gubici se računaju kao
Q[w]=povrsina [m2] x razlika_temperature [*C] x koeficient_provodljivosti

Površina se računa tako da se mere spoljnje dimenzije zida (ako je soba visine 265cm onda se dodaje još visina ploče npr. 20cm). Isto važi i za zidove sa strane.

Razlika temperatura je razlika između jedne i druge strane zida. To je za spoljnji zid +22 u sobi, napolju -18*C i razlika je 40*C. Pregradni zidovi u kući imaju razliku 0*C pa nemaju gubitaka. Razlika na plafonu je takođe 40*C a za pod (tj zemlju u prizemlju) se uzima 20*C. Ako je podrum, može i manje. Razlika između spratova je 0*C ako se greje i prizemlje i sprat. Za prozore se uzima koeficient=2 a ako su troslojna punjena argonom može se uzeti koeficient=1.2. To su male površine i najčešće ne utiču značajno na račun.

Koeficient provodljivosti zavisi od materijala. Neke vrednosti su:
blok 25cm obostrano malterisan = 1.5
blok/cigla 40cm obostrano malterisan = 1.2
blok 25cm obostrano malterisan + 5cm stiropora = 0.6
blok 25cm obostrano malterisan + 10cm stiropora = 0.4
monta 20cm + 5cm vune = 0.7
monta 20cm + 10cm vune = 0.4

Nekima su koeficienti drugačiji ali to nije presudno. Bitno je da se računa na isti način i tada (i ako koeficienti nisu korektni ili nije dobro izvedeno na objektu) greška nije veća od 5%.
Ovaj račun se može primeniti i po sobama za računanje površine radijatora.

Naravno, ovo je i račun koliko energije (iz peleta, drveta, uglja, struje, gasa) treba za grejanje za celu zimu. Treba samo znati prosečnu zimsku temperaturu (za Vojvodinu je to +5*C), koliko koji energent daje energije i pomnožiti sa 4000.

Dakle, svaki zid ponaosob sračunaj, saberi i eto ti koliki su gubici. Ima tu finesa, dodavanje na severnu stranu, oduzimanje za južnu, te udari vetra itd ali to retko ko stvarno uračunava sem ako je kuća sama na brdu pa jako duva.”

Ako te ne mrzi !!!
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
217.16.132.*



+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2021. u 22:32 - pre 30 meseci
LJUDI, IZVINJAVAM SE...MNOGO SE IZVINJAVAM...
Sad sam punio spremnik i merio količinu koštica...I utvrdio da sam pogrešio kada sam izračunavao zapreminu istog...i posle je cela matematika otišla u bestraga...
Na žalost sada ne vidim način da ispravim svoje postove a da to ima bilo kakvog smisla...
Nisam trošio 7 kg nego 11 kg dnevno...
Još jednom se izvinjavam svima...i istovremeno stidim
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1219407 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.