Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet - 2. deo

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1220041 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gml

Član broj: 346638
Poruke: 311
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.11.2021. u 04:42 - pre 30 meseci
Gorionik ti ide u gasenje u 13 sati i nije u funkciji citav dan a dan se racuna od 6 do 22 .Tako se greje .Sto znaci da ti prikazujes netacne podatke a prepostavljam da i kvadraturu umanjujes .Jer osecam da smanjujes sve maksimalno .Tako mnogi prikazuju .
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.11.2021. u 07:38 - pre 30 meseci
Citat:
KBDNK:
LJUDI, IZVINJAVAM SE...MNOGO SE IZVINJAVAM...
Sad sam punio spremnik i merio količinu koštica...I utvrdio da sam pogrešio kada sam izračunavao zapreminu istog...i posle je cela matematika otišla u bestraga...
Na žalost sada ne vidim način da ispravim svoje postove a da to ima bilo kakvog smisla...
Nisam trošio 7 kg nego 11 kg dnevno...
Još jednom se izvinjavam svima...i istovremeno stidim


Greške se dešavaju svakom, bitno ih je uočiti na vrijeme. Nemaš što ispravljati, tko čita pročita i ono prije i ovo sad, priča ide dalje.
Za 9 sati trebalo 11 kg za vrijeme od 9 sati rada plamenika, može se oduzeti 2 kg za bojler i ostatak od 9 podijeliti s 9 što daje 1 kg za jedan sat.
To može biti prosjek za ovo vrijeme, po energetskoj vrijednosti goriva to je 5 kWh za sat, od toga treba oduzeti iskorištenje plamenika i kotla.
Da je i 4 kWh za sat u vrijeme vanjskih uvjeta od preko 0°C to je realno, za veće minuse potrošnja može biti 3-4 puta veća.
Postoje 2 načina grijanja, kao do sada ili grijati 24 sata dnevno, razlika je ogromna, naravno to nije moguće s sadašnjim izvedenim stanjem bez prepravki, može se kotao koristiti kao spremnik topline što bi bilo dobro riješenje. Za takav način treba 2 crpke i razdvajanje proizvodnje od potrošnje.
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
217.16.132.*



+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.11.2021. u 07:41 - pre 30 meseci
Citat:
gml:
Gorionik ti ide u gasenje u 13 sati i nije u funkciji citav dan a dan se racuna od 6 do 22 .Tako se greje .Sto znaci da ti prikazujes netacne podatke a prepostavljam da i kvadraturu umanjujes .Jer osecam da smanjujes sve maksimalno .Tako mnogi prikazuju .

Pa pročitaj barem nešto šre nego što odgovoriš...gorionik ne radi do 13 nego od 8-13 i 17-21. U pauzi padne maksimalno 1 stepen...nekad i manje. Kada dođu prave zime neće biti tako verovatno...Tada možda neće ni imati pauzu u radu. Pa ljudima koji imaju sobni termostat gorionik se pali i gasi nekoliko puta dnevno. Eh sad kako dokazati kvadraturu kuće...poreskim rešenjem, računom za izvoženje smeća ili metrom i video klipom ponovo...
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
217.16.132.*



+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.11.2021. u 07:47 - pre 30 meseci
Citat:
pzec:
Citat:
KBDNK:
LJUDI, IZVINJAVAM SE...MNOGO SE IZVINJAVAM...
Sad sam punio spremnik i merio količinu koštica...I utvrdio da sam pogrešio kada sam izračunavao zapreminu istog...i posle je cela matematika otišla u bestraga...
Na žalost sada ne vidim način da ispravim svoje postove a da to ima bilo kakvog smisla...
Nisam trošio 7 kg nego 11 kg dnevno...
Još jednom se izvinjavam svima...i istovremeno stidim


Greške se dešavaju svakom, bitno ih je uočiti na vrijeme. Nemaš što ispravljati, tko čita pročita i ono prije i ovo sad, priča ide dalje.
Za 9 sati trebalo 11 kg za vrijeme od 9 sati rada plamenika, može se oduzeti 2 kg za bojler i ostatak od 9 podijeliti s 9 što daje 1 kg za jedan sat.
To može biti prosjek za ovo vrijeme, po energetskoj vrijednosti goriva to je 5 kWh za sat, od toga treba oduzeti iskorištenje plamenika i kotla.
Da je i 4 kWh za sat u vrijeme vanjskih uvjeta od preko 0°C to je realno, za veće minuse potrošnja može biti 3-4 puta veća.
Postoje 2 načina grijanja, kao do sada ili grijati 24 sata dnevno, razlika je ogromna, naravno to nije moguće s sadašnjim izvedenim stanjem bez prepravki, može se kotao koristiti kao spremnik topline što bi bilo dobro riješenje. Za takav način treba 2 crpke i razdvajanje proizvodnje od potrošnje.

Pzec, te prepravke su mi sada gotovo nemoguće jer imam tri grane u kući, jedna je bojler, druga su kuhinja (gde je radijator manji od potrebnog) i spavaća soba a treća grana kupatilo, hodnik, veranda, dnevna soba i dečja...Lepo sam napisao da je kataklizmično izvedeno...Teško se tu uvode grejni krugovi...najmanje je teško napraviti kotlovski krug ali ovaj lavirinit posle toga zahteva ko zna kakve ispravke i prperavke koje prevaziulaze mogućnost toga nego verovatno traže izradu potpuno nove instalacije što mi je skupo tako da...verovatno je šta je tu je.
Kako to misliš "koristiti kotao kao spremnik topline"? Ne razumem.
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.11.2021. u 09:32 - pre 30 meseci
Te tri grane su spojene prije povrata u kotao, to što se tiče grana ostaje isto, moguće je da grana bojlera bude direktan krug polazni i povratni vod u kotao, temperatura tople vode u kotlu ne bi trebala prelaziti 70°C. Na taj krug dodati krug grijanja od 2 grane koje su negdje spojene zajedno. Voda iz povrata kruga grijanja se miješa s vodom kruga bojlera, regulacija učešća hladnije vode iz kruga grijanja ventilom.
Za tu izvedbu treba malo materijala i jedna crpka kotla. To može i naredne sezone kada ne bude potrebe za grijanjem.
Kotao može služiti kao spremnik kada je potrošnja kao što je sada ili u budućnosti male razlike ako se grije 24 sata dnevno, masa kotla od 300 kg nakon isključivanja plamenika, vraća toplinu na vodu koja kruži kroz kotao, veći kotao veća akumulacija.
33 litre vode u kotlu može održavati krug grijanja potrošnje 4,5 kWh jedan do dva sata, za to vrijeme masa kotla se hladi i topla voda u kotlu može biti oko 40°C, uključivanjem plamenika brže se uspostavi temperatura vode u kotlu od 70°C, nego kada je kotao potpuno hladan. Takav način bi više puta dnevno uključivao grijač za palenje goriva.

 
Odgovor na temu

zibel32

zibel32
Član broj: 322519
Poruke: 110



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.11.2021. u 09:38 - pre 30 meseci
Može li netko od vas koji se grijete 24 sata dnevno objasniti što to točno znači?
Ako kuću grijete preko dana na npr. 23°C, kolika je temperatura preko noći? Isto 23°C?
 
Odgovor na temu

gml

Član broj: 346638
Poruke: 311
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.11.2021. u 09:43 - pre 30 meseci
Citat:
KBDNK:
Citat:
gml:
Gorionik ti ide u gasenje u 13 sati i nije u funkciji citav dan a dan se racuna od 6 do 22 .Tako se greje .Sto znaci da ti prikazujes netacne podatke a prepostavljam da i kvadraturu umanjujes .Jer osecam da smanjujes sve maksimalno .Tako mnogi prikazuju .

Pa pročitaj barem nešto šre nego što odgovoriš...gorionik ne radi do 13 nego od 8-13 i 17-21. U pauzi padne maksimalno 1 stepen...nekad i manje. Kada dođu prave zime neće biti tako verovatno...Tada možda neće ni imati pauzu u radu. Pa ljudima koji imaju sobni termostat gorionik se pali i gasi nekoliko puta dnevno. Eh sad kako dokazati kvadraturu kuće...poreskim rešenjem, računom za izvoženje smeća ili metrom i video klipom ponovo...


Samo sam naveo sta ja nebi radio a ti nemoras nista da dokazujes.Po ovome je grejanje 9 sati a ne 16 kao kod mene .Ili gradske toplane.Sasvim druga potrosnja i drugi komfor.Ima ljudi sto " su uveli " kupatilo pa se to koristi samo za slavu a pokazu i grijanje tad mozda .Meni je to svakodnevnica.

Drugo ja mozda idem malo direktno pa te nervira ali ja tako radim.

Moj sobni je podesen na 0.1 da reaguje.Tako ide u odrzavanje i to radi na najmanjoj snazi.Naravno ti nemoras tako i dali je ispravno to mene ne interesuje ali se meni tako najbolje pokazalo.
Nekoliko stvari sam ti naveo sto sam ja iskusio i proverio
,Naravno ti tvrdi svoje nebi se ubedjivao sa tobom ili bilo kime.
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.11.2021. u 09:53 - pre 30 meseci
Citat:
zibel32:
Može li netko od vas koji se grijete 24 sata dnevno objasniti što to točno znači?
Ako kuću grijete preko dana na npr. 23°C, kolika je temperatura preko noći? Isto 23°C?

Zašto bi bilo 23, može i manje, bitno je da je krug grijanja uključen, kod mene je stalno između 22 i 23 i dan i noć.
Tako sada grije Taradrina i Goranto, mogu iznijeti svoje iskustvo takvim načinom.
 
Odgovor na temu

gml

Član broj: 346638
Poruke: 311
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.11.2021. u 10:08 - pre 30 meseci
Ja sam ogranicio na 20 nocno grijanje zbog potrosne .Tako mi se najbolje pokazalo ako gura cijelu noc na 23-24 potrosnja znatno uvecana.

Zibela bi zamolio da mi pojasni grijanje fancoilima.

Osim cijene dali su ekonomicni.
Dali brze ugriju ili je to isto time sto u startu potrose vise energije pa se dodje na isto a dobijes samo duvaljke.
Imam namjeru da u stanu pored tri radijatora dodam cetvrti fancoil a za rezultat bi ocekivao brzo progrijavanje u rezimu 40 -45 polaz.
Nemam namjeru da kupim pa prodajem Neko ima iskustva vjerovatno.
 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.11.2021. u 11:26 - pre 30 meseci
Citat:
zibel32:
Može li netko od vas koji se grijete 24 sata dnevno objasniti što to točno znači?
Ako kuću grijete preko dana na npr. 23°C, kolika je temperatura preko noći? Isto 23°C?

Veliki pozdrav, dugo niste bili 😃
Znam da ovo retko ko može prihvatiti, ali kod mene je ovako.
Kuća 100m2, grejem non stop. Dnevna 26 a noćna 25...24,5.Tako moram, supruga voli da otvori prozore, vrata ali da bude toplo.
Kuća za goste, 25 non stop. Ako je nekome prevruće, smanji na termo glavi. Komšije koje imaju CM na pelet, imaju često hladne radijatore i ulaze u raspravu sa gostima - da li je hladno u prostoriji ili je samo hladan radijator. Zimi na velikim mrazevima baš nije prijatno doći posle 3-4h u apartman A radijator leden. . I zato, bolje neka je toplije, mirnija mi glava. 😃
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

zibel32

zibel32
Član broj: 322519
Poruke: 110



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.11.2021. u 12:14 - pre 30 meseci
Citat:
gml:
Ja sam ogranicio na 20 nocno grijanje zbog potrosne .Tako mi se najbolje pokazalo ako gura cijelu noc na 23-24 potrosnja znatno uvecana.

Zibela bi zamolio da mi pojasni grijanje fancoilima.

Osim cijene dali su ekonomicni.
Dali brze ugriju ili je to isto time sto u startu potrose vise energije pa se dodje na isto a dobijes samo duvaljke.
Imam namjeru da u stanu pored tri radijatora dodam cetvrti fancoil a za rezultat bi ocekivao brzo progrijavanje u rezimu 40 -45 polaz.
Nemam namjeru da kupim pa prodajem Neko ima iskustva vjerovatno.


Imamo vrlo slično podešeno grijanje. Dnevna 23, a noćna ograničena na 18, iako vrlo rijetko padne ispod toga. Iako sam to znao i prije, test mi je pokazao da je grijanje 24h dnevno na istu temperaturu "vreća bez dna". Dovoljno mi je uključiti grijanje 0,5-1h ranije i ustanem u toplo.

Nemam previše iskustva s fancoilima, osim što mogu reći da osobno ne volim nikakvo grijanje s prinudnom ventilacijom. Kao što ne volim ni grijanje klimom iz istog razloga. Nije mi ugodno. Brzinu u progrijavanju ćeš sigurno dobiti, a za ekonomičnost ne znam.
 
Odgovor na temu

zibel32

zibel32
Član broj: 322519
Poruke: 110



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.11.2021. u 12:42 - pre 30 meseci
Citat:
Taradrina:
Veliki pozdrav, dugo niste bili 😃
Znam da ovo retko ko može prihvatiti, ali kod mene je ovako.
Kuća 100m2, grejem non stop. Dnevna 26 a noćna 25...24,5.Tako moram, supruga voli da otvori prozore, vrata ali da bude toplo.
Kuća za goste, 25 non stop. Ako je nekome prevruće, smanji na termo glavi. Komšije koje imaju CM na pelet, imaju često hladne radijatore i ulaze u raspravu sa gostima - da li je hladno u prostoriji ili je samo hladan radijator. Zimi na velikim mrazevima baš nije prijatno doći posle 3-4h u apartman A radijator leden. . I zato, bolje neka je toplije, mirnija mi glava. 😃


Pozdrav! Pratim forum redovito, ali se javim samo kad osjetim potrebu. 😊

Bitno da ste vi zadovoljni. Ili, bolje da kažem, bitno da je supruga zadovoljna! 😊

Svatko ima izbor kakav komfor želi i koliko ga je spreman platiti. To nitko ne smije osuđivati, ali isto tako treba reći da komfor i ekonomičnost ne idu u istu rečenicu. Zato sam i postavio ono pitanje par postova ispred, jer koliko god puta netko ponovio da je grijanje 24h dnevno na istu temperaturu ekonomičnije od grijanja samo kada je potrebno, jednostavno neće postati istina. Tako nešto kosi se sa teoremom o prijenosu topline.
 
Odgovor na temu

zibel32

zibel32
Član broj: 322519
Poruke: 110



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.11.2021. u 13:30 - pre 30 meseci
Slična je stvar i sa mitom o jeftinom niskotemperaturnom grijanju. NK grijanje se populariziralo pojavom novijih vrsta izvora topline (dizalice topline i kondenzacijski bojleri) koji su najekonomičniji kada rade na temperaturama do 40-45°C. Tko ima takve bojlere ili dizalice, onda da, NK grijanje je ekonomičnije na duži period.

Mi ostali koji se grijemo kotlovima nećemo profitirati uvođenjem NK grijanja, osim "možda" komfora koji je opet subjektivan osjećaj. Ako nam kuća troši 15 kWh, uvođenjem NK grijanja i dalje će toliko trošiti. Da bi se tada kuća uspjela grijati na istu temperaturu kao i prije, potrebno je povećati površinu grijaćih tijela (podno, više radijatora). Takvim povećanjem se povećava i količina vode u sistemu koju treba zagrijati. Ako želimo prepoloviti temperaturu vode za grijanje sa 70°C na 35°C za NK grijanje, potrebno je poduplati količinu vode u sistemu da bi se dobila ista količina toplinske energije, i u oba slučaja će potrošnja goriva biti ista (ili slična).

[Ovu poruku je menjao zibel32 dana 08.11.2021. u 15:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.11.2021. u 13:31 - pre 30 meseci
Griješ s toplom vodom koja se proizvodi u kotlu i stvoreni višak pohraniš u spremnik topline, akumuliranu toplinsku energiju trošiš po potrebi, to znamo već duži niz godina ili je došlo do promjene koju nisam zapazio ?
Zašto ne možeš održavati radijatore iste snage s manjom temperaturom vode, duže vrijeme ?
Zašto ne možeš smanjiti protok kroz radijatore iste snage i tako manjom potrošnjom istu količinu pohranjene toplinske energije trošiti duže ?

Sva grijanja s modernim uređajima kao što je dizalica topline su predviđeni za grijanje 24 sata dnevno.
Isto tako klima uređaj koji ima tipku oznake AUTO je u svrhu održavanja prostora zadanom temperaturom koju uređaj mjeri, koliko je izgubljeno toliko je dodano, u grijanju.
Ta tvoja teorija može biti iz knjige "Thinking Physics" od Carroll Epstein.
Nedostaje u primjeru vrijeme potrebno za nadoknadu razlike ugodne temperature u prostoru smanjenu hlađenjem za vrijeme kada je grijanje isključeno. Govori se u primjeru o kanti s nekom količinom vode, to nije kuća i nisu živi ljudi u kući.
Kada smo o tome raspravljali naveo si u formuli i objašnjenju da je gubitak za neko vrijeme isključenog grijanja, nekoliko sati, isti kao i za gubitak od 1 sat, to je tako samo ako je 1 sat, više sati više gubitaka. Ukupan gubitak za 24 sata je ukupna količina toplinske energije koja se mora dodati u prostor da bi u istom bilo ugodno kao i da se u prostora dodaje samo onoliko koliko je izgubljeno hlađenjem.
Razlika može biti samo u temperaturi prostora, veća temperaturu unutra, veći gubitak. Tko mora zbog različitih potreba održavati temperaturu većom, taj će trošiti više energije za grijanje. Naravno da svatko ima pravo grijati po onome što smatra da je njemu bolje.
Iznesi tu teoriju o prijenosu topline primjerom da o istom raspravimo. Možeš otvoriti i novu temu, rado ću se pridružiti raspravi.

[Ovu poruku je menjao pzec dana 08.11.2021. u 14:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.11.2021. u 14:39 - pre 30 meseci
@zibel32, ima li neke najave za novu regulaciju? Neka smart sa kontrolom na daljinu, preko telefona itd?

[Ovu poruku je menjao Ultrena dana 08.11.2021. u 21:15 GMT+1]
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
Odgovor na temu

zibel32

zibel32
Član broj: 322519
Poruke: 110



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.11.2021. u 15:03 - pre 30 meseci
Citat:
pzec:
Griješ s toplom vodom koja se proizvodi u kotlu i stvoreni višak pohraniš u spremnik topline, akumuliranu toplinsku energiju trošiš po potrebi, to znamo već duži niz godina ili je došlo do promjene koju nisam zapazio ?


Da, grijem se tako već 10 godina. Uvijek ustajem u toplo, sve radi automatski, bez mojih intervencija i super sam zadovoljan. Gdje griješim?

Citat:
pzec:
Zašto ne možeš održavati radijatore iste snage s manjom temperaturom vode, duže vrijeme ?
Zašto ne možeš smanjiti protok kroz radijatore iste snage i tako manjom potrošnjom istu količinu pohranjene toplinske energije trošiti duže ?


Što se događa kada smanjiš temperaturu vode u radijatoru? Smanjuješ mu snagu!
Što se događa kada smanjiš protok kroz radijator? Smanjuješ mu snagu?

Recimo da mi je kuća već zagrijana na traženih 23°C i održavam tu sobnu temperaturu sa vodom od 45°C. Dakle, u tom trenutku se kuća grije točno onolikom snagom koja se gubi kroz ovojnicu kuće (gubitci) i sobna temperatura se održava na 23°C. Koliko topline ulazi u kuću, toliko se i gubi. Dakle, imamo ravnotežu!

Ako sada primjenimo tvoje prijedloge, gdje smo u dva navrata smanjili snagu radijatora preko temperature i protoka, nema teorije da će mi kuća ostati na traženih 23°C. Sobna temperatura neminovno pada, jer su gubitci veći od snage kojom se grije kuća i ravnoteža više ne postoji.

Ako je za održavanje neke sobne temperature pri nekoj vanjskoj temperaturi potrebno 10kW snage, ne možeš samo odjednom odlučiti da ćeš u kuću slati 5kW, ali kroz duži period. Time se ništa ne postiže.

Citat:
pzec:
Ta tvoja teorija može biti iz knjige "Thinking Physics" od Carroll Epstein.
Nedostaje u primjeru vrijeme potrebno za nadoknadu razlike ugodne temperature u prostoru smanjenu hlađenjem za vrijeme kada je grijanje isključeno. Govori se u primjeru o kanti s nekom količinom vode, to nije kuća i nisu živi ljudi u kući.


Prvi put čujem za tu knjigu.

Nadoknadu potrebne energije je teško izračunati, ali je ona sigurno manja od količine energije koja se izgubi kada grijemo, a grijanje nam ne treba. Meni je potrebno 1-1,5 sata grijanja (ovisno o vanjskoj) da podignem temperaturu sa 19°C na 23°C.

Što se tiče usporedbe između šuplje kante s vodom i kuće s određenim toplinskim gubitcima, ona je potpuno ispravna. Uopće nema veze da li su u kući ljudi ili se radi o garaži. Pričamo o toplinskim svojstvima objekta.

Citat:
pzec:
Iznesi tu teoriju o prijenosu topline primjerom da o istom raspravimo. Možeš otvoriti i novu temu, rado ću se pridružiti raspravi.


Sorry, ali već smo to prošli i više nemam volje.


 
Odgovor na temu

zibel32

zibel32
Član broj: 322519
Poruke: 110



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.11.2021. u 15:03 - pre 30 meseci
@Ultrena

Sorry, nema!
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
217.16.132.*



+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.11.2021. u 15:28 - pre 30 meseci
Citat:
pzec:
Te tri grane su spojene prije povrata u kotao, to što se tiče grana ostaje isto, moguće je da grana bojlera bude direktan krug polazni i povratni vod u kotao, temperatura tople vode u kotlu ne bi trebala prelaziti 70°C. Na taj krug dodati krug grijanja od 2 grane koje su negdje spojene zajedno. Voda iz povrata kruga grijanja se miješa s vodom kruga bojlera, regulacija učešća hladnije vode iz kruga grijanja ventilom.
Za tu izvedbu treba malo materijala i jedna crpka kotla. To može i naredne sezone kada ne bude potrebe za grijanjem.
Kotao može služiti kao spremnik kada je potrošnja kao što je sada ili u budućnosti male razlike ako se grije 24 sata dnevno, masa kotla od 300 kg nakon isključivanja plamenika, vraća toplinu na vodu koja kruži kroz kotao, veći kotao veća akumulacija.
33 litre vode u kotlu može održavati krug grijanja potrošnje 4,5 kWh jedan do dva sata, za to vrijeme masa kotla se hladi i topla voda u kotlu može biti oko 40°C, uključivanjem plamenika brže se uspostavi temperatura vode u kotlu od 70°C, nego kada je kotao potpuno hladan. Takav način bi više puta dnevno uključivao grijač za palenje goriva.


Da li ovo misliš da kotlovski krug obuhvati i bojler a posle MV da se ostatak mreže grana na 2 preostale grane ili da postoji kotlovski gkrug sa 2 MV od kojih je jedan za bojler a drugi za ostale 2 grane?

 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
217.16.132.*



+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.11.2021. u 15:30 - pre 30 meseci
Citat:
gml:
Citat:
KBDNK:
Citat:
gml:
Gorionik ti ide u gasenje u 13 sati i nije u funkciji citav dan a dan se racuna od 6 do 22 .Tako se greje .Sto znaci da ti prikazujes netacne podatke a prepostavljam da i kvadraturu umanjujes .Jer osecam da smanjujes sve maksimalno .Tako mnogi prikazuju .

Pa pročitaj barem nešto šre nego što odgovoriš...gorionik ne radi do 13 nego od 8-13 i 17-21. U pauzi padne maksimalno 1 stepen...nekad i manje. Kada dođu prave zime neće biti tako verovatno...Tada možda neće ni imati pauzu u radu. Pa ljudima koji imaju sobni termostat gorionik se pali i gasi nekoliko puta dnevno. Eh sad kako dokazati kvadraturu kuće...poreskim rešenjem, računom za izvoženje smeća ili metrom i video klipom ponovo...


Samo sam naveo sta ja nebi radio a ti nemoras nista da dokazujes.Po ovome je grejanje 9 sati a ne 16 kao kod mene .Ili gradske toplane.Sasvim druga potrosnja i drugi komfor.Ima ljudi sto " su uveli " kupatilo pa se to koristi samo za slavu a pokazu i grijanje tad mozda .Meni je to svakodnevnica.

Drugo ja mozda idem malo direktno pa te nervira ali ja tako radim.

Moj sobni je podesen na 0.1 da reaguje.Tako ide u odrzavanje i to radi na najmanjoj snazi.Naravno ti nemoras tako i dali je ispravno to mene ne interesuje ali se meni tako najbolje pokazalo.
Nekoliko stvari sam ti naveo sto sam ja iskusio i proverio
,Naravno ti tvrdi svoje nebi se ubedjivao sa tobom ili bilo kime.

Ama prijatelju, druže, rođače...ja ne tvrdim ništa ja samo iznosim svoje iskustvo. Ustvari ona tvrdnja o potrošnji 7kg koštica je ispravljena. Do iste je došlo mojom greškom. Ako neko nešto ovde tvrdi ponda si to ti, pzec, taradrina i sl...ja sam ovde da bi slušao sve Vas ovde a ne da bi deliop savete i iznosio tvrdnje jer nisam nikakav stgručnjak za ovu oblast.
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.11.2021. u 16:11 - pre 30 meseci
Citat:
zibel32:
Citat:
pzec:
Griješ s toplom vodom koja se proizvodi u kotlu i stvoreni višak pohraniš u spremnik topline, akumuliranu toplinsku energiju trošiš po potrebi, to znamo već duži niz godina ili je došlo do promjene koju nisam zapazio ?

Da, grijem se tako već 10 godina. Uvijek ustajem u toplo, sve radi automatski, bez mojih intervencija i super sam zadovoljan. Gdje griješim?

Ne griješiš sve 5, ustaješ u toplo jer se grijanje uključi prije nego ustaješ, to nije isto kao kada bi grijanje radilo stalno.
Citat:
pzec:
Zašto ne možeš održavati radijatore iste snage s manjom temperaturom vode, duže vrijeme ?
Zašto ne možeš smanjiti protok kroz radijatore iste snage i tako manjom potrošnjom istu količinu pohranjene toplinske energije trošiti duže ?

Citat:

Što se događa kada smanjiš temperaturu vode u radijatoru? Smanjuješ mu snagu!
Što se događa kada smanjiš protok kroz radijator? Smanjuješ mu snagu?

Bravo, to je istina, smanjiš snagu na toliko koliko je trenutni gubitak, to i ti imaš u neko vrijeme kada se zadovolje uvjeti unutarnje temperature. Razlika je u tome što za moj način trebaš kotao ili proizvodnju male snage, za tvoj način isto tako u jednom trenutku male snage u drugom 3 puta veće, to je ogromna razlika. Drugi veliki problem što je kod mene mala temperatura vode, toplina oko radijatora se zadržava u prostoru u visini od 1-2 metra, to je pogodno za one koji hodaju, sjede ili leže u krevetu.
Kod tebe u trenutku nadoknade gubitaka nakon isključivanja kruga grijanja, moraš povećati temperaturu vode, povećanjem temperature vode toplina završava pod stropom umjesto u visini radijatora, razlika vanjske i unutarnje temperature je veća i gubitak je veći.
Citat:
Recimo da mi je kuća već zagrijana na traženih 23°C i održavam tu sobnu temperaturu sa vodom od 45°C. Dakle, u tom trenutku se kuća grije točno onolikom snagom koja se gubi kroz ovojnicu kuće (gubitci) i sobna temperatura se održava na 23°C. Koliko topline ulazi u kuću, toliko se i gubi. Dakle, imamo ravnotežu!

Tu ravnotežu treba održavati stalno, to je to o čemu pišem, s istim radijatorima, cijevima i ostalom opremom, niskom temperaturom vode i još nižom po mogućnosti.
Citat:
Ako sada primjenimo tvoje prijedloge, gdje smo u dva navrata smanjili snagu radijatora preko temperature i protoka, nema teorije da će mi kuća ostati na traženih 23°C. Sobna temperatura neminovno pada, jer su gubitci veći od snage kojom se grije kuća i ravnoteža više ne postoji.

Nije tako, nismo smanjili toliko da temperatura pada, nadoknadimo gubitak, to je pravi izraz za način.
Citat:
Ako je za održavanje neke sobne temperature pri nekoj vanjskoj temperaturi potrebno 10kW snage, ne možeš samo odjednom odlučiti da ćeš u kuću slati 5kW, ali kroz duži period. Time se ništa ne postiže.

To je ispravno, onda je tih 10 kWh toplinske energije potrebno za moj način grijanja stalno 24 sata dnevno, kod tebe nakon 14 sati isključimo ili smanjimo s 10 na 5 kWh, za 10 sati imamo gubitak od 50-100 kWh, to treba nadoknaditi, za to treba vrijeme i imamo probleme koje sam već naveo, zbog čega ne nastavimo grijati s 10 kwh i tako jednako ili manje potrošimo, po meni manje jer su manji gubitci koje sam već naveo.
Citat:
pzec:
Ta tvoja teorija može biti iz knjige "Thinking Physics" od Carroll Epstein.
Nedostaje u primjeru vrijeme potrebno za nadoknadu razlike ugodne temperature u prostoru smanjenu hlađenjem za vrijeme kada je grijanje isključeno. Govori se u primjeru o kanti s nekom količinom vode, to nije kuća i nisu živi ljudi u kući.

Citat:
Prvi put čujem za tu knjigu.

Jednom si pisao o toj kanti pa se to podudara, no nije bitno ako nije tako.
Citat:
Nadoknadu potrebne energije je teško izračunati, ali je ona sigurno manja od količine energije koja se izgubi kada grijemo, a grijanje nam ne treba. Meni je potrebno 1-1,5 sata grijanja (ovisno o vanjskoj) da podignem temperaturu sa 19°C na 23°C.

Zašto je teško, imamo podatak koliko je unutarnja temperatura, nije bitno da li je noć, dan, vani kiša, snijeg ili lijepo vrijeme.
Taj podatak o trenutnoj temperaturi je informacija za upravljanje koje može kao kod tebe, upravljanja zakreće 3-putni ventil ili kod moga upravljanja, dodati ili isključiti dodavanje tople vode u krug, bitno je da crpka kruga zatečenom vodom održava krug.
I jedno i drugo je ispravno, nije ispravno isključiti krug grijanja. Tko isključi ima problem nadoknaditi izgubljenu toplinsku energiju u realnom vremenu i za tu svrhu treba 3-4 puta veću snagu proizvodne jedinice od onoga što je stvarna potreba za održavanje temperature prostora.
Ušteda je i u cijeni kotla ili nečeg drugog, nije cijena kotla od 16 kW ista kao i od 32 kW, pitanje je što će nam tako velika snaga, to je prošlost, takvi kotlovi su bila za grijanja koji nisu imali upravljanja i regulacije koje su danas dostupne. Te promjene trebamo iskoristiti, ako mislimo drugačije onda iste i nisu potrebno. Da li to znači da je isto 18 i 21 stoljeće, znamo svi da to nije usporedivo. O predimenzioniranom kotlu smo pisali prije para dana, nema rješenja osim pohrane u spremnik topline, to imaš i sam i znaš prednosti spremnika kod sve vrste biomase.
Citat:
Što se tiče usporedbe između šuplje kante s vodom i kuće s određenim toplinskim gubitcima, ona je potpuno ispravna. Uopće nema veze da li su u kući ljudi ili se radi o garaži. Pričamo o toplinskim svojstvima objekta.

Ako je pojam količina u pitanju to je isto, ta količina nije isto za vrijeme održavanja i vrijeme nadoknade, to su razlike oko kojih se ne slažemo.
Citat:
pzec:
Iznesi tu teoriju o prijenosu topline primjerom da o istom raspravimo. Možeš otvoriti i novu temu, rado ću se pridružiti raspravi.

Citat:
Sorry, ali već smo to prošli i više nemam volje.

iskreno sam se nadao da si probao kod sebe način o kojem pišem i da budeš drugi put iznio svoje zapažanje, imamo jednog člana koji je koristio i po tvom i po mom načinu, iznio je svoje zapažanje i koliko sam shvatio ostao na načinu o kojem ja pišem.


[Ovu poruku je menjao pzec dana 09.11.2021. u 17:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1220041 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.