Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet - 2. deo

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1213520 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

QT3
MA elektrotehnike

Član broj: 339631
Poruke: 11
31.176.199.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.01.2019. u 14:06 - pre 64 meseci
Citat:
pzec: Samim promjenom parametara potrošnja se ne može bitno promjeniti, moguće bolje izgaranje i veća korist od goriva.
Ako je izgaranje u redu, problem treba tražiti u instalaciji grijanja i samom prostoru koji se grije.
Pumpu kotla treba uključiti na 35-40°C zbog zaštite kotla i instalacije.
Ako imaš samo jednu pumpu, možeš smanjiti temperatura vode u kotlu na najmanje moguću i tako grijati prostor 24 sata.
Za 100 m2 prostora treba dnevno od 100 do 140 kWh kod vanjske temperature od -10°C, to je 25 do 35 kg peleta.


Pumpa je podešena da se pali na 50C,a gasi na 55C. Kuca je na 2 sprata (izolacija sa dvije strane) , od čega grijem jedan sprat i to cc 70m2. Radijatori su pločasti, bez termoglava. Dok sam se grijao na čvrsto gorivo nije bilo problema jer je vatra bila konstatna odnosno pumpa konstatno radila.
Sada imam neki lažni osjećaj temperature, npr na termostatu imam 23C i kada se iskljuci pumpa dolazi do hladjenja objekta iako termostat ne pokazuje da je došlo do pada temperature. Zbog toga sam primoran da podignem tempraturu na 24, čak i 25C što znači i veću potrošnju.

Ne znam odakle početi ovo rješavati jer kod roditelja imam primjer da za duplu veću kvadraturu cc 200m2 potroši 50kg (ali je u pitanju drugi kotao)
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.01.2019. u 14:57 - pre 64 meseci
Temperatura od 50 i 55°C za pumpu u redu. Gornji sprat je spojen sa donjim pa samim grijanje jednog, drugi hladi prvi jer je razlika u temperaturi velika. Bolje i taj dio koji se ne grije grijati na neku manju temperaturu 18°C stalno.
Kako si naveo prije drugi kotao tu treba tražiti razliku, vjerojatno je bio teži i veći kotao sa više vode u sebi pa je uspio održavati krugove grijanje koji imaju preko 100 litara vode. Sad kad je kotao sa manjom količinom vode i smanjenom temperaturom vode u odnosu na kotao na drva, ta količina tople vode u kotlu nije dovoljna da održava krugove. Napiši ukupnu snagu radijatora ili naziv, model i broj članaka.
Isto navedi ako griješ bojler gdje se isti nalazi, koliko je litara i kako je spojen na postojeću instalaciju.
Moguće da se može nekom prepravkom sve poboljšati.
Pogledaj spojeve oko kotla, termostatske ili neke druge miš ventile, pumpe i ako možeš nacrtati spojeve do kruga grijanja. Ako ne možeš to napraviti opiši sadašnje stanje pa mogu zaključiti iz opisa, nacrtati isti i predložiti promjene.
Taj lažni osjećaj je zbog gašenja pumpe kotla, kad bi pumpa stalno radila i temperatura unutar prostora bila oko 21°C i ako je dobra stolarija, osjećaj topline je drugačiji i ne treba puno više od toga. Sve to se može postići regulacijama koje štede energiju.
Prosječna potrošnja u drugoj kući 40-50 kg peleta za 200 m2 je u redu.
 
Odgovor na temu

QT3
MA elektrotehnike

Član broj: 339631
Poruke: 11
109.175.107.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.01.2019. u 21:01 - pre 64 meseci
Citat:
pzec: Temperatura od 50 i 55°C za pumpu u redu. Gornji sprat je spojen sa donjim pa samim grijanje jednog, drugi hladi prvi jer je razlika u temperaturi velika. Bolje i taj dio koji se ne grije grijati na neku manju temperaturu 18°C stalno.
Kako si naveo prije drugi kotao tu treba tražiti razliku, vjerojatno je bio teži i veći kotao sa više vode u sebi pa je uspio održavati krugove grijanje koji imaju preko 100 litara vode. Sad kad je kotao sa manjom količinom vode i smanjenom temperaturom vode u odnosu na kotao na drva, ta količina tople vode u kotlu nije dovoljna da održava krugove. Napiši ukupnu snagu radijatora ili naziv, model i broj članaka.
Isto navedi ako griješ bojler gdje se isti nalazi, koliko je litara i kako je spojen na postojeću instalaciju.
Moguće da se može nekom prepravkom sve poboljšati.
Pogledaj spojeve oko kotla, termostatske ili neke druge miš ventile, pumpe i ako možeš nacrtati spojeve do kruga grijanja. Ako ne možeš to napraviti opiši sadašnje stanje pa mogu zaključiti iz opisa, nacrtati isti i predložiti promjene.
Taj lažni osjećaj je zbog gašenja pumpe kotla, kad bi pumpa stalno radila i temperatura unutar prostora bila oko 21°C i ako je dobra stolarija, osjećaj topline je drugačiji i ne treba puno više od toga. Sve to se može postići regulacijama koje štede energiju.
Prosječna potrošnja u drugoj kući 40-50 kg peleta za 200 m2 je u redu.


Radi se o pločastim radijatorima ugrađenim 98,99 godine. Iskreno ne znam ko je proizvođač ali su standardi radijatori TIP 11 i TIP 22. Prema tabeli koju sam izračunao ukupna snaga radijatora je 12769W na cc 70m2 (II Sprat kuce)
Bojler sam izbacio iz sistema tačnije zavrnuo sam ventile prema njemu jer svakako mi nije davao vodu dovoljne topline. Pumpa se nalazi toplom vodu i spojena je na kotao. Pritisak vode u sistemu 2,3-2,5bara.

U prilogu je tlocrt kuce i raspored radijatora. Sve cijevi izlaze sa donjeg sprata na drugi.

https://imgur.com/a/NtT0pRO
https://imgur.com/a/z7TsDYx
https://imgur.com/a/btJhlf8
https://imgur.com/a/ihPBqnD

 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.01.2019. u 22:07 - pre 64 meseci
Ukupna snaga radijatora je dovoljna za 70 m2 kod temperature polaznog voda od 75°C i više. Sa temperaturom od 50°
C do 60°C to je samo pola snage od ukupne snage.
Riješenje je u dodavanju još jedne pumpe i trokrakog termostatskog ventila VTC 512 za 45°C u zaštiti kotla.
Shema grijanja na pelet https://i.postimg.cc/QCDF6PvZ/P2P.jpg
Spoj koji ću objasniti bi riješio problem koji imaš.
Kod potpale peleta i uključenja pumpe br. 1 sva voda iz gornje zone kotla ide u donju zonu kotla, štiti se kotao od niske temperature povratnog voda i kotao brže izlazi u režim rada. Višak proizvedene tople vode napaja krug grijanja. Treba dodati 1 cijevni termostat koji će ograničiti početak rada pumpe grijanja na najmanju moguću temperaturu od 60°C ili koliko podesiš. Taj spoj od 2 T komada na istu cijev jedan do drugog mora tako biti, najveći razmak između cijevi najviše 4 puta promjer cijevi na kojima je T komad. Ili ostavi toliko mjesta da možeš zalemiti ta 2 T komada, oko 6-7 mm. To je isto kao i hidro skretnica pa će se dio tople vode koji se vraća iz radijatora, ponovno vratiti sa toplom vodom od kotla i vratiti u radijatore, samo hladni dio vode iz radijatora će otići prema kotlu. Na taj način će se potrošnja smanjiti značajno. Temperaturom vode u kotlu podešavaš i temperaturu vode prema radijatorima.
Pritisak vode koji si naveo je prevelik, najbolje od 1,2 bara hladna voda, 1,8 pri punoj snagi kad je kotao na 75°C.


 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.01.2019. u 02:07 - pre 64 meseci
QT3
Da li ste sigurni da je sobna bila pre 21*C? Jasan mi je Vaš sistem.
Stil Metal ima dobar kotao, pisao sam o tome. Bio sam u Kalesiji. Ako nemate potrebu za grejanjem na spratu, isključite ga, ili na 1 sa termo glavom. Pre prepravke(tako sam ja uradio) možete pokušati da pumpa radi non stop, da radijatori budu stalno topli. Ako imate T glave, lakše će biti, ako ne onda T u kotlu na 60 min.i pokušajte da malo prigušite protok na ventilima. Kotao treba da radi bez gašenja, kao i pumpa,a ona na min.brzinu.To je trenutno, bez prepravke.
Možete da uzmete i ovu šemu, ali možda je za Vas bolja koju je Srkson objavio pre par meseci: hidraulična SKRETNICA u kotlovskom krugu sa pumpom, a iz nje ide toplovod prema kući sa 4mv(esbe, ivar, herz..) i pumpom. Na 4mv možete ugraditi regulaciju(ima ih povoljnih)(ja imam od ZIBEL-a).
Pročitajte malo unazad, pomoći će da donesete bolju odluku.


Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

QT3
MA elektrotehnike

Član broj: 339631
Poruke: 11
31.176.196.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.01.2019. u 07:14 - pre 64 meseci
Citat:
pzec:
Ukupna snaga radijatora je dovoljna za 70 m2 kod temperature polaznog voda od 75°C i više. Sa temperaturom od 50°
C do 60°C to je samo pola snage od ukupne snage.
Riješenje je u dodavanju još jedne pumpe i trokrakog termostatskog ventila VTC 512 za 45°C u zaštiti kotla.
Shema grijanja na pelet https://i.postimg.cc/QCDF6PvZ/P2P.jpg
Spoj koji ću objasniti bi riješio problem koji imaš.
Kod potpale peleta i uključenja pumpe br. 1 sva voda iz gornje zone kotla ide u donju zonu kotla, štiti se kotao od niske temperature povratnog voda i kotao brže izlazi u režim rada. Višak proizvedene tople vode napaja krug grijanja. Treba dodati 1 cijevni termostat koji će ograničiti početak rada pumpe grijanja na najmanju moguću temperaturu od 60°C ili koliko podesiš. Taj spoj od 2 T komada na istu cijev jedan do drugog mora tako biti, najveći razmak između cijevi najviše 4 puta promjer cijevi na kojima je T komad. Ili ostavi toliko mjesta da možeš zalemiti ta 2 T komada, oko 6-7 mm. To je isto kao i hidro skretnica pa će se dio tople vode koji se vraća iz radijatora, ponovno vratiti sa toplom vodom od kotla i vratiti u radijatore, samo hladni dio vode iz radijatora će otići prema kotlu. Na taj način će se potrošnja smanjiti značajno. Temperaturom vode u kotlu podešavaš i temperaturu vode prema radijatorima.
Pritisak vode koji si naveo je prevelik, najbolje od 1,2 bara hladna voda, 1,8 pri punoj snagi kad je kotao na 75°C.


Prije svega, hvala vam na savjetima. Ovo su jako dobro preporuke. Ja ću sigurno čim se temperature vanjske podignu, uraditi neki od zahvata. Samo me zanima sljedeće: ako ugradim još jednu dodatnu pumpu da li se i ona priključuje na "elektroniku kotla" ili će ona zasebno raditi!? I da li preporučujete neku pumpu koja je poznata kao pouzdana?
Hvala
 
Odgovor na temu

QT3
MA elektrotehnike

Član broj: 339631
Poruke: 11
31.176.196.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.01.2019. u 07:36 - pre 64 meseci
Citat:
Taradrina:
QT3
Da li ste sigurni da je sobna bila pre 21*C? Jasan mi je Vaš sistem.
Stil Metal ima dobar kotao, pisao sam o tome. Bio sam u Kalesiji. Ako nemate potrebu za grejanjem na spratu, isključite ga, ili na 1 sa termo glavom. Pre prepravke(tako sam ja uradio) možete pokušati da pumpa radi non stop, da radijatori budu stalno topli. Ako imate T glave, lakše će biti, ako ne onda T u kotlu na 60 min.i pokušajte da malo prigušite protok na ventilima. Kotao treba da radi bez gašenja, kao i pumpa,a ona na min.brzinu.To je trenutno, bez prepravke.
Možete da uzmete i ovu šemu, ali možda je za Vas bolja koju je Srkson objavio pre par meseci: hidraulična SKRETNICA u kotlovskom krugu sa pumpom, a iz nje ide toplovod prema kući sa 4mv(esbe, ivar, herz..) i pumpom. Na 4mv možete ugraditi regulaciju(ima ih povoljnih)(ja imam od ZIBEL-a).
Pročitajte malo unazad, pomoći će da donesete bolju odluku.



Radijatori tj. ventili na donjem spratu su zatvoreni i ne grijem taj sprat. Sada moje pitanje je na koji način da podesim da mi pumpa radi non stop tačnije koje se to parametri moraju promjeniti? Interesantno da sam većina kotlova tj. elektronike ima upustvo o podešavanjima osim StilMetala (FUMIS Alpha). Ne sporim da imaju dobre kotlove ali smatram da imaju malo znanja o podešavanju (barem njihovi serviseri). I barem su pokušali 10 kombinacija gdje ponekad smanje potrošnju peleta ali u tom slučaju dođe do problema sa potpalom (što je opet neka nova tema). Temperaturom upravljam termostatom (Seltron T1) i na njemu držim neku dnevnu i noćnu temperaturu.
Shodno tvojoj preporuci, meni bi trebalo: 4mv + hidraulicna skretnica + pumpa

PS: Ja sam čitao i forum ranije ali ponekad od viška informacija dolazim do više dilema :) Nadam se ću pronaći optimalno rješenje.
hvala
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.01.2019. u 08:25 - pre 64 meseci
Citat:
QT3:
Citat:
pzec:
Ukupna snaga radijatora je dovoljna za 70 m2 kod temperature polaznog voda od 75°C i više. Sa temperaturom od 50°
C do 60°C to je samo pola snage od ukupne snage.
Riješenje je u dodavanju još jedne pumpe i trokrakog termostatskog ventila VTC 512 za 45°C u zaštiti kotla.
Shema grijanja na pelet https://i.postimg.cc/QCDF6PvZ/P2P.jpg
Spoj koji ću objasniti bi riješio problem koji imaš.
Kod potpale peleta i uključenja pumpe br. 1 sva voda iz gornje zone kotla ide u donju zonu kotla, štiti se kotao od niske temperature povratnog voda i kotao brže izlazi u režim rada. Višak proizvedene tople vode napaja krug grijanja. Treba dodati 1 cijevni termostat koji će ograničiti početak rada pumpe grijanja na najmanju moguću temperaturu od 60°C ili koliko podesiš. Taj spoj od 2 T komada na istu cijev jedan do drugog mora tako biti, najveći razmak između cijevi najviše 4 puta promjer cijevi na kojima je T komad. Ili ostavi toliko mjesta da možeš zalemiti ta 2 T komada, oko 6-7 mm. To je isto kao i hidro skretnica pa će se dio tople vode koji se vraća iz radijatora, ponovno vratiti sa toplom vodom od kotla i vratiti u radijatore, samo hladni dio vode iz radijatora će otići prema kotlu. Na taj način će se potrošnja smanjiti značajno. Temperaturom vode u kotlu podešavaš i temperaturu vode prema radijatorima.
Pritisak vode koji si naveo je prevelik, najbolje od 1,2 bara hladna voda, 1,8 pri punoj snagi kad je kotao na 75°C.


Prije svega, hvala vam na savjetima. Ovo su jako dobro preporuke. Ja ću sigurno čim se temperature vanjske podignu, uraditi neki od zahvata. Samo me zanima sljedeće: ako ugradim još jednu dodatnu pumpu da li se i ona priključuje na "elektroniku kotla" ili će ona zasebno raditi!? I da li preporučujete neku pumpu koja je poznata kao pouzdana?
Hvala


Pumpa grijanja se može spojiti paralelno na pumpu kotla ili na dodatni cijevni termostat kako sam prije opisao. Kod kotlova koji mogu raditi u modulaciji nema potrebe stavljati dodatnu regulaciju u krug grijanja. Smanjenjem temperetaure vode u kotlu smanjuje se i prema krugu grijanja. Na radijatore je poželjno montirati termo glave i tako odrediti po prostoru neku najveću temperaturu. Sobni termostat u toj varijanti nema svrhe osim da pali i gasi kotao. Poželjno bi bilo da pumpa kotla bude 32-60 stalne brzine zbog protoka, cijevi tok prvog kruga najmanje CU 28 mm, pumpa kruga grijanja može biti 25-60 pošto je dosta dugačka instalacija. Pumpe Grundfos koje se proizvode u Srbiji su dobre, možeš i neke druge kao Wilo.
Bojler koji je isključen možeš uključiti kad sve preradiš pa vidi razliku, pošto je krug bojlera kratak tada većina tople vode ide natrag prema kotlu i to remeti rad kotla, kod spoja koji sam predložio vruća voda iz povrata će se vratiti natrag prema radijatorima.
Ako je isti blizu kotla tada mogu predložiti drugačiji spoj, bojler nije vezan na cijevi kruga grijanja nego na kotao.
Što se tiče prijedloga sa skretnicom to je u redu kao skretnica, regulacija u krugu kotla mora biti, regulacija prema radijatoma ne treba, osim u varijanti kad kotao radi najvećom snagom bez modulacije i koristi se AT. Kod izvedbe sa AT spremnicima se rade sve regulacije. Može se u krug grijanja po mom prijedlogu dodati i trokraki termostatski ventil tipa VTA grupe 5XX pa tako odrediti najveću temperaturu vode prema radijatorima.
 
Odgovor na temu

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
31.223.128.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.01.2019. u 18:22 - pre 64 meseci
QT3 Cijelo vrijeme, na oba foruma se provlači ovakva informacija: "Pumpa je podešena da se pali na 50C,a gasi na 55C" Dali je ovo greška u pisanju ili je to stvarno stanje? Ne kažem da ne može samo nema logike. Proračuni jesu ne prikosnoveni ali za ovu kvadraturu pri ovakvim temperaturama potrošnja je iha-ha preko normalne. Može li se, bar približno, propratiti koliko puta kotao startuje u nekih 5-6 sati? Kako to promjena parametara za rad kotla po snagama utiče na parametre za potpalu ako se oni ne mijenjaju?
 
Odgovor na temu

QT3
MA elektrotehnike

Član broj: 339631
Poruke: 11
109.175.106.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.01.2019. u 19:32 - pre 64 meseci
Citat:
dusanmijat: QT3 Cijelo vrijeme, na oba foruma se provlači ovakva informacija: "Pumpa je podešena da se pali na 50C,a gasi na 55C" Dali je ovo greška u pisanju ili je to stvarno stanje? Ne kažem da ne može samo nema logike. Proračuni jesu ne prikosnoveni ali za ovu kvadraturu pri ovakvim temperaturama potrošnja je iha-ha preko normalne. Može li se, bar približno, propratiti koliko puta kotao startuje u nekih 5-6 sati? Kako to promjena parametara za rad kotla po snagama utiče na parametre za potpalu ako se oni ne mijenjaju?


Pozdrav,
Nije greška u pisanju. Radi se o tome da ja nisam kuci do 17h. Do tada drzim temp 21C,a zatim termostat starta kotao. Kada je pumpa bila podešena na 65C vrijeme dok se dostigne temperaturu u kuci 23C je bilo iznimno veliko (nekoliko sati konstatno kotao radi). Kada dosegne temp 23C i drži određeno vrijeme, dođe do osjetnog zahlađenja (jer pumpa nije radila, radijatori blago topli),a temperatura na termostatu se ne mijenja. Onda su podesili ovakvo. Ovo je vise eksperiment jer su ovlašteni serviseri dolazili 15-20 puta minjajuci razne stvari jer se dešavalo da kotao prestane raditi, pa zatim nije prolazila potpala kada je topao kotao itd itd.
Moj cilj je da pokušam pronaći "idealne" parametre jer smatram da trenutna potrošnja nije logična (kvalitet peleta je identičan jer uzimam zajedno sa roditeljima, kod njih nema problema sa drugim proizvođačem kotla). Ako nije do kotla, da problem potrazim u sistemu grijanja.

 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.01.2019. u 19:41 - pre 64 meseci
dušan
Oni su mu sve štelovali, od prvog paljenja, predgorevanja i svaku snagu posebno.
QT3
Ja kada kažem da gasim kotao(gorionik) koji ima modulaciji u stepen, samo na minut da ispraznim cev i očistim rešetku, niko ne veruje dok se ne uveri iz dnevnika rada gorionika gde se sve vidi.T u kotlu je 75 a prema kući je 48,preko 4mv i regulacije HeatOn (zibel). Pumpe mi rade non stop na prvoj brzini,a u kući 25,5-26 non stop.Za mnoge je to pretoplo, ali mi tako navikli. Ako kod Vas kotao radi pali gasi, troši MNOGO više.Koji je izlaz iz kotla, 5/4" ili 1",takva mora biti i HS i pumpu u kotlovskom krugu. Slikate kotlarnicu.
Sg kamikaza
Uz svo poštovanje za Vaš rad, mislim da je veća šteta što se bez potrebe non stop dupliraju postovi(odgovor sa citiranim tekstom), nego objava linka od uvaženog člana srksona.Nikome neće da škodi, a mnogima će pomoći da realnije sagledaju svoje probleme,i hoću da verujem - naći neko rešenje. Ništa lično, tako mislim. Pozdrav
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.01.2019. u 19:49 - pre 64 meseci
@taradrina

To o čemu pričate, nije bilo do mene.
Srksonu je na mail o brisanju stigao i razlog brisanja, i nick moderatora koji je obrisao.
Ništa lično, naravno, ali tako je.
 
Odgovor na temu

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
31.223.128.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.01.2019. u 21:16 - pre 64 meseci
Izgleda da je ovo igra gluvih telefona. Zavrzlama je da u sistemu grijanja temperatura isključenja bude veća od temperature uključenja pumpe i u ovom slučaju potpuno nepotrebna. Šta se dešava kad kotao radi, pumpa uključi na 50 i temperatura i dalje raste. Kada dostigne 55...............????



QT3 wrote:
Gorane neće biti pec pec jer pumpa se trenutno gasi na 55C što znači da se tih 75C dostigne ali samo u kotlu ali ne i u polazu...

Ovo je vaš post sa drugog foruma. Kako kotao može raditi nekoliko sati bez prekida a pumpa isključena? Malo saberite 2+2 pa da možemo razmatrati vaš sistem
 
Odgovor na temu

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.01.2019. u 22:04 - pre 64 meseci
Stvarno mi nisu jasni pojedinci koji ne shvataju kad se neko reklamira a kad neko uloži svoje znanje i svoj trud i još hoće drugom da pomogne.
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
Odgovor na temu

evropea
bravar-zavarivac
Sakramentski

Član broj: 339081
Poruke: 107
213.55.184.*



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo10.01.2019. u 04:16 - pre 64 meseci
Srkson je najzasluzni ji na ovom forumu ne znam sto se brisu njegovi postovi.
Kotao dva u jedan.Predvidjen za izgaranje peleta drveta uglja .Rucne izrade od raznih komponenti..Termoflux gorionik sa akumulacionim spremnikom Mesni Ventil trokraki esbe .Regulacija polaza St431sa sobnim termostatom bergen.
 
Odgovor na temu

QT3
MA elektrotehnike

Član broj: 339631
Poruke: 11
31.176.204.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo10.01.2019. u 06:50 - pre 64 meseci
Ovo je slika kako izgleda izlaz iz kotla odnosno kako je spojena pumpa

https://imgur.com/a/l5x5et9

Prema preporuci, pritsak u sistemu sam smanjio na 1.5bar (slikano kada je sistem hladan).

 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo10.01.2019. u 08:57 - pre 64 meseci
Po svim dosadašnjim upisima procjena je da sadašnji kotao ima manje vode od bivšeg kotla i tako ustvari održava sam sebe i nešto isporuči u krug grijanja. Pošto kotao ne radi 24 sata dnevno, može se probati varijanta da prvi sat radi sa tom temperaturom kotla 55°C, nakon toga na najveću dozvoljeno oko 75°C. Ako je polazni vod na 55°C to je oko 6 kWh energije koja nije dovoljno da zagrije taj prostor u tako kratkom vremenu.
Da bi imali regulaciju povratnog voda i regulaciju voda prema radijatorima moguće je postići s 1 trokrakim ventilom sa motornim pogonom i elektronikom koja upravlja motorom, kontrolirana sa 2 mjerna mjesta.
Shema povezivanja https://i.postimg.cc/wjvPJxtr/PB3KM.jpg
Prioritet ima mjerno mjesto br. 1 prema kotlu, minimalna temperatura treba biti 45°C.
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo10.01.2019. u 10:01 - pre 64 meseci
Citat:
Ako je polazni vod na 55°C to je oko 6 kWh energije


Jel se može znati kako se na osnovu samo temperature prolaza došlo do toga kolika je predaja energije?
Ili je u izracun ušlo nešto što se podrazumevalo a nije navedeno u postu iznad?
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo10.01.2019. u 10:14 - pre 64 meseci
QT3 jučer napisao za ukupnu snagu radijatora ovo
"Prema tabeli koju sam izračunao ukupna snaga radijatora je 12769W na cc 70m2 (II Sprat kuce)"

Ako uzmemo 12769W snagu za Δ T 60 i korektivni faktor za Δ T 30 dobijemo tih 6 kWh.
 
Odgovor na temu

struja2
Slobodan Stevic
Projekt menadžer
GSP
Beograd

Član broj: 339572
Poruke: 7
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo10.01.2019. u 13:38 - pre 64 meseci
Urade,
Imaš privatnu poruku.
Sloba
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1213520 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.