Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet - 2. deo

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1201136 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.02.2019. u 19:28 - pre 62 meseci
Citat:
pzec:
Moramo se bazirati i na stavove struke o nekim pitanjima, evo jedan dobar članak pa prouči.
https://www.hpacmag.com/featur...-systems-pellet-fired-boilers/


zec proučio sam to, upravo na tome se i zasniva moj sistem,postoje preinake/prilagodbe prema drugim sistemima jer je spremnik spojen u slijepo crijevo i dimenzioniran i služi za opisano u daljnjem tekstu a ne za skladištenje,imam i ltc100 čija čahura se otvara na 60*C a pumpa pali na 75*C u kotlu, spremnik ima samo 200 litara upravo da ispegla/pokrije to vrijeme u startu plamenika sa potrebnom toplinskom energijom a plamenik nastavi dalje direktno grijati sistem, višak ako ga ima a ima ga jer razlika između proizvodnje i preuzimanja topline postoji, ona varira do 23*C, od 70*C kad se pali kotao i do 80*C kad se gasi te u to vrijeme konstantno 57*C preuzetih u krug grijanja, u spremniku imam jedan diferencijalni a ne dva obična termostata koji pale i gase kotao, neka te ne buni što ltc pumpa starta na 75*C a ltc otvara se na 60*C ,ako radi pumpa kruga grijanja ona iz spremnika vuče vodu paralelno i iz kotla u manjoj količini ako je u njemu viša od 60*C, kad je u kotlu 75*C ltc pumpa gura iz kotla vodu punom snagom prema pumpi kruga grijanja, ono što ona ne preuzme zbog reguliranog trokrakog ventila koji dozvoljava protok od 57*C to završi u tom spremniku od samo 200 litara, tj. veličine 10% najjače snage pelet plamenika (200 litara za 20 kW), literaturu koju sam koristio nisam spremao pa ti ne mogu linkati ,evo jednu si sam pogodio, nema rupe ni oscilacije temperature polaznog voda, pumpa kruga grijanja baš uvijek ima osiguranih 57*C za slanje u sistem grijanja
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.02.2019. u 19:52 - pre 62 meseci
@malden mb
Ako si proučavao nešto od kemijskog goriva pelet, onda si pročitao da pumpa kotla treba startati na 40°C, da LTC ili VTC ili neka grupa treba držati donju zonu kotla na minimalno 45°C, LTC treba biti za 45°C ne 60°C koji imaš, da se kondenzacija dimnih plinova događa puno ranije zbog učešća vlage od 10% nego kod drveta sa 20 i više %.
To kako si opisao je u redu teoretski, u praksi imaš 2 problema koje smo već raspravljali i ostali svako pri svome.
Od literature od tog pisca kojeg si čitao imam bezbroj izdanja koja se objavljuju u svijetu i ona koja mi šalje direktno na mail kojih nema javno objavljenih. Mogu ti poslati najnovija o bio energiji na mail koji možeš poslati na PP.

 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.02.2019. u 10:32 - pre 62 meseci
Poruke o solarnom zagrevanju su prebačene u odgovarajuću temu.
Diskusiju možete nastaviti tamo, uz veću verovatnocu da se javi neko ko koristi neki od sistema, ili je radio nesto u SSM varijanti.

Hvala na razumevanju
 
Odgovor na temu

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.02.2019. u 10:56 - pre 62 meseci
Citat:
pzec:
@malden mb
Ako si proučavao nešto od kemijskog goriva pelet, onda si pročitao da pumpa kotla treba startati na 40°C, da LTC ili VTC ili neka grupa treba držati donju zonu kotla na minimalno 45°C, LTC treba biti za 45°C ne 60°C koji imaš, da se kondenzacija dimnih plinova događa puno ranije zbog učešća vlage od 10% nego kod drveta sa 20 i više %.
To kako si opisao je u redu teoretski,




pzec pa meni je radna temperatura kotla minimalno 70*C, u kotlu imam 16 litara vode, ne razumijem zašto bi po tvojem išao pothlađivati vodu u kotlu tj. smanjivati temperaturu kotla na 45*C, pogotovo sada kad sam stavio i šamot u dijelu gdje plamen izlazi iz surle plamenika, to pospješuje sagorijevanje i nema šanse da ostane nesagorjelih peleta a temperatura plamena poslje toga je povećana i to znatno te taj isti šamot u kombinaciji sa el.dimovodnom klapnom upravljanom radom plamenika uspješno zadržava temperaturu ložišta u stanju mirovanja, zatimi taj isti šamot pomaže kod ponovne potpale, zašto bi sad po tvojoj teoriji išao pothlađivati, zašto, zašto, stjenke ložište i dimovodnih kanala čistim plastičnom četkom za pranje dječjih flašica jer to je sama prašina, nema ti kod mene nikakve kondenzacije ni donjeg ni gornjeg ni srednjeg dijela ložišta kao ni dimovodnih kanala, teorijski si dobar ali prakse imam puno više ;-)
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.02.2019. u 11:37 - pre 62 meseci
@malden mb, nema pothlađivanja vodu u kotlu pogrešno tumačiš, kondenzacija dimnih plinova koji su prisutni i koje možda ne vidiš ali će ostaviti posljedice na kotao, kod peleta uz vlagu od 10% treba zaštiti tako da se topla voda već na 40°C povuče u donji dio kotla, znači starta pumpa kotla. Kad bi ta patrona u LTC bila na 45°C onda bi višak od 45°C išao prema grijanju ili spremniku, ovako kruži u kotlu bez potrebe. Ako se kasnije u radu desi i veća temperatura to ne smeta. Tvoj je sistem u redu, možeš poboljšati stanje ako želiš, ako ne opet dobro. Ne vidim razlog zašto ne probati nešto što je bolje.
Primjer prvi PTV. I ja čistim plastičnom četkom svoje kotlove. O dokazivanju u praksi ne bi trošio riječi, preko 40 godina. Napisao sam ti PP nisam dobio odgovor.
 
Odgovor na temu

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.02.2019. u 13:47 - pre 62 meseci
Napisao sam ti da nemam nikakvih pp sa ovog foruma,
Ništa ne kruži jer pumpa ltca se pali preko diferencijalnog sa kotla na 75°C a gasi na 74°C, znači ltc pumpa cirkulira samo i jedino dok radi plamenik i malo poslje dok pumpa kruga grijanja povuče sa 80°C do 74°C i tad se gasi a cirkulacija se nastavlja ako je potrebno iz spremnika jer je bliže pumpi grijanja inema otpora ltc100, tek kak padne u spremnimu na 60°Cpali se plamenik i nastavi raditi u kotlu u kojem je temperatura 70°C jer je pumpa kruga grijanja ipak uspjela nešto iscicati preko ltc100 i njegovog klapnastog ventila, kod potpale i do postizanja 75°C u kotlu pumpa kruga grijanja vuče iz spremnika 200 litara,spremnik služi samo da pokrije tih par minuta koliko je potrebno da se plamenik ustabili u isporučivanju potrebne energije,meni se temperatura u kotlovskom krugu nikad ne spušta ispod 70°C a u spremniku padne i do 28°c,ltc100+acc40+2 diferencijalna termostata+plamenikova kontrola čuda rade u regulaciji i kotlovskog i grijačeg kruga, da bi ovo postigao trebao sam osigurati što točniju snagu koju plamenik treba isporučivati a koja je dovoljna da grijača tijela mogu preuzeti ,onu minimalnu razliku preuzima spremnik koji je opet isporuči kad je naj potrebnija a to je u trenutku dok plamenik ne dođe do daha da može isporučiti potrebnu energiju u krug grijanja

[Ovu poruku je menjao malden mb dana 08.02.2019. u 15:08 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.02.2019. u 13:59 - pre 62 meseci
Za PP ništa, pošaljem poruku na drugi način.
Pumpa kotla za pelet mora se uključiti ranije, kad je voda na 50°C onda bi LTC trebao zatvoriti krug tople vode i svu proizvedenu energiju slati potrošačima, kod tebe sve do 70°C uzima stalno toplu vodu i šalje istu u donju zonu kotla, to dovodi do brzog zagrijavanje ukupne količine i čestog gašenja plamenika, to je tebi dovoljno za manju količinu vode koju spremiš, da imaš više vode punjenje bi bilo duže od potrebnog vremena jer se nepotrebna količina tople vode vrti u krugu kotla. Kupi dodatnu patronu za LTC od 45°C pa usporedi.
 
Odgovor na temu

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.02.2019. u 14:20 - pre 62 meseci
Ne,nikako,plamenik se gasi tek kad sobni isključi pumpu grijanja ili ako se polaz i povrat jako približe a u međuvremenu se napuni spremnik i kotao na radnu temperaturu, plamenik maksimalno radi 30 minuta a pauzira minimalno 40 minuta, što je toplije to krače radi a duže pauzira,daleko manja potrošnja nego kad je duže radio sa manjim snagama i imao krače ili isto vrijeme pauze,pa cak kad je radio i periodički u stvarno dugim intervalima sa manjom snagom i malim pauzama,neusporedivo kad sm koristio uljni plamenik,pa on je 10 minuta radio 10 minuta pauzirao,ovako možda ima 20 paljena po danu kad je vani -10°C, inače par paljenja dnevno,predimenzionirani radijatori su čini mi se odigrali jednu od presudnih uloga,dakle izolacija objekta pa če i na velikom minusu imati par paljenja dnevno a potrošnja još manja,di češ manje za 180kvm+150litara ptv potrošnju od sada 2 vreče maksimalno a sa izolacijom još osjetno ispod toga, ako hoču boljj onda mi bi se više isplatilo ulagati u pametni pelet kotao samočiščeči sa lambda sondom koji radi prema zahtjevu za potrebnom količinom isporučivanja energije, nego da unapređujem kotao koji radi prema svojim mogučnostima i dodatno ulažem za skladištenje viška isporučene energije

[Ovu poruku je menjao malden mb dana 08.02.2019. u 15:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.02.2019. u 14:32 - pre 62 meseci
"Ne,nikako,plamenik se gasi tek kad sobni isključi pumpu grijanja ili ako se polaz i povrat jako približe a u međuvremenu se napuni spremnik i kotao na radnu temperaturu."

To je situacija o kojoj pišem, to se izbjegne sa patronom 45°C koja je za tebe bolja, za sve ostalo što si napisao 5+
 
Odgovor na temu

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.02.2019. u 14:49 - pre 62 meseci
To je najmanji problem i trošak,ali daj potraži u literaturi znam da sam negdje vidio usporedbu gdje i kada ide koja patrona,mislim da za pelet se spominjala čak i 70°C, nađi i prezentiraj i tada ču ponovno početi gruntati,ovako sam se ulijenio jer se super grijem i ne vodim više brigu oko kotlovnice ni potrošnje (kao prve 3 godine).
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.02.2019. u 15:06 - pre 62 meseci
To je taj grafikon što sam dana priložio, temperatura vode, postotak vlage goriva i prisutni zrak, kod peleta se sječe na 43,33 to je patrona od 45°C, pošaljem ti najnovije izdanje o bio energiji, stavi na PP svoj mail.
Pratim stanje i pomak je vidljiv, naredni postupci kako u kotlovnici tako i na objektu vode prema uštedi kemijske energije.

Original tekst zaštita kotla

BOILER PROTECTION VALVE
Caleffi offers specialized hardware to protect woodfired
boilers from the damaging effects of sustained
flue gas condensation. One such product is the “boiler
protection” thermostatic mixing valve, as shown in Figure
6-2. This valve is designed for high flow rates and low
pressure drop.
This boiler protection valve uses a non-electric
thermostatic element (see cut away in Figure 6-3) to
regulate the flow of hot water from the boiler outlet and
cooler water returning from the load, so that the inlet
water temperature to the boiler is hot enough to prevent
sustained flue gas condensation.
Four different thermostatic cartridges are available for use
in this valve. They have fixed temperature settings of 115º,
130º, 140º, and 160ºF. The lower setting is appropriate forvery dry firewood (10% to 15% moisture content) being
burned with relatively high excess air. The upper setting
would be appropriate for wood with higher moisture
content (30% or more) being burned with low excess air.
A cartridge calibrated for 140ºF is suggested for woodfired
boilers operating with seasoned wood.
When the boiler is first fired, the water leaving it is well
below the temperature setting of the boiler protection
valve. Under this condition, the cool water inlet port of
the valve is fully closed and the hot water inlet is fully
open, as shown in Figure 6-4a. All water leaving the boiler
is routed directly back to the boiler’s inlet. No water is
routed to the load. This allows the boiler temperature
to rise as quickly as possible, and thus minimizes
condensing mode operation.

[Ovu poruku je menjao pzec dana 08.02.2019. u 16:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.02.2019. u 15:22 - pre 62 meseci
Vrlo čudno da je 5+,a ima realno 10-12 startovao gorionika,sa tolikom automatikom, baferom, i raznim pomagalima.Znači,mora manja T prema kući, a kotao da radi na mnogo manjoj snazi. Ja imam prisilno isključenje na 1' kada čistim gorionik. To sada radim 1x u 48h jer je pelet ekstra. Imam 4mv,HeatOn, dva kruga grejanja(dve pumpe). U kotlu 75 a prema kući 47-48*C, a u kući 25,7*C trenutno.
Može i tako, ali ovde su pisani podaci da tako više troši, i radijatori budu hladni.
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

evropea
bravar-zavarivac
Sakramentski

Član broj: 339081
Poruke: 107
213.55.211.*



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.02.2019. u 15:59 - pre 62 meseci
Citat:
malden mb:
To je najmanji problem i trošak,ali daj potraži u literaturi znam da sam negdje vidio usporedbu gdje i kada ide koja patrona,mislim da za pelet se spominjala čak i 70°C, nađi i prezentiraj i tada ču ponovno početi gruntati,ovako sam se ulijenio jer se super grijem i ne vodim više brigu oko kotlovnice ni potrošnje (kao prve 3 godine).

Gospdine mladene .
Bez obzira sto si ti negdje iz okoline Zagrba zelim ti se ovako javno zahfaliti na ulozenom trudu i radu na gijanju na pelet i na ulozenom trudu kao i na raznim objasnjenima o grejanju na pelet.Isto te tako molim da mi oprostis ako sam te povredio a znam da jesam . Pusti amatere nek se uvjere da neznaju.

Kotao dva u jedan.Predvidjen za izgaranje peleta drveta uglja .Rucne izrade od raznih komponenti..Termoflux gorionik sa akumulacionim spremnikom Mesni Ventil trokraki esbe .Regulacija polaza St431sa sobnim termostatom bergen.
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.02.2019. u 16:13 - pre 62 meseci
Citat:
Taradrina:
Vrlo čudno da je 5+,a ima realno 10-12 startovao gorionika,sa tolikom automatikom, baferom, i raznim pomagalima.


+5 je za pisanje i znanje, nedostaje mu veći spremnik koji bi napunio najvećom snagom plamenika koji se ugasi na nekoliko sati, manja temperatura stalno kao kod vas i tako ima bolje grijanje i troši manje energije. Plamenik se pali kad u spremniku nema tople vode.
 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.02.2019. u 16:23 - pre 62 meseci
SG Kamikaza
Tema gde su prebačeni postovi nije grejanje objekta uz dogrevanje panelima. Moj plan je da cevastim(to nije zmija, da se zna) kolektorima koji bi bili nezavisan sistem sa fluidom do - 40°C(a to niko nema u sistemu grejanja kako PZEC predlaže, i to je dosta skupo jer mora nekada i da se promeni fluid) jer je 2012g bila t-32*c par noći. Nezavisan sistem je za mene bolji, ali svaki ima prednosti i mane. Tako bi dogrevao kada je moguće AT a pelet je izvorni energent. Solarni paneli mogu podići T do 40-50*C u zimskom periodu, ako je usklađen m2/L, podneblje zbog broja sunčanih dana itd. Hoteli u Grčkoj i CG greju tehničku vodu do 85* leti. Investicija nije mala, ali za 10g se isplati za dogrevanje AT i objekta.
Morao sam ovde da napišem jer smo se dotakli toga.
Da, dva hotela kraj mene su grejali ptv sa kolektorima i to tankove 10000Lx2kom.Samo zimi su dogrevali na struju.

Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.02.2019. u 16:39 - pre 62 meseci
Citat:
Taradrina:
Može i tako, ali ovde su pisani podaci da tako više troši, i radijatori budu hladni.


spojio si dvije odvojene situacije u jednu, zašto, nije me ni briga, uglavnom :
kad je plamenik radio na manjoj snazi jako dugi period i sa manjom polaznom temperaturom trošilo se više peleta nego sada!
kad je plamenik radio na manjoj snazi jako dugi period i sa manjom polaznom temperaturom i još na to sve u programiranim vremenskim intervalima a ne 24 sata konstantno (ferroli sunp7 ima mogućnost rada za 4 vremenska intervala u 24 sata) trošilo se više peleta nego sada!

ako plamenik radi 16 sati u sanzi od 10 kW, 1kg peleta daje 5kW, znači treba plameniku osigurati 2kg peleta po satu, plamenik radi 16 sati x 2 kg peleta = 32kg peleta potrošnja u kontinuiranom radu plamenika, ako netko grije neizoliranih 180kvm sa pvc slojnom stolarijom i 3 slojnim staklima + 150 litara ptv sa plamenikom snage 10kW i 100% iskoristivosti kotla i instalacije u 24 sata moj naklon do poda, molim da objasni kako mu to uspijeva, objašnjenja kao prije par stranica gdje se kaže da je to tako jer netko to kaže i da se može grijati plačajući 1MegaWat par centi neka ljubomorno zadrže za sebe jer me takva objašnjenja ni malo ne zanimaju,konstantno grijanje sa malom snagom može niskoenergetski objekat koji može zadržati akumuliranu toplinu a mala snaga je dovoljna da je održava, mala snaga i mala potrošnja u neizoliranim objektima ne igra ekonomično,
ima jedam forum na kojem piše jedan jako pametan član zvan ramzay, on je neke stvari lijepo objasnio, ja sam do riječi radio što je on rekao i kombinirao uz ostalo što sam čitao okolo i čuo na terenu osobno, rezultati su kako iznosim, može me se pratiti na ovom forumu unatrag 4 godine pa koga zanima neka izvoli ;-)



[Ovu poruku je menjao malden mb dana 08.02.2019. u 18:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
31.223.144.*



+27 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.02.2019. u 17:03 - pre 62 meseci
od kada Termofluks proizvodi gorionike,,,,
kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
Odgovor na temu

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
31.223.144.*



+27 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.02.2019. u 19:00 - pre 62 meseci
Citat:
Taradrina:
SG Kamikaza
Tema gde su prebačeni postovi nije grejanje objekta uz dogrevanje panelima. Moj plan je da cevastim(to nije zmija, da se zna) kolektorima koji bi bili nezavisan sistem sa fluidom do - 40°C(a to niko nema u sistemu grejanja kako PZEC predlaže, i to je dosta skupo jer mora nekada i da se promeni fluid) jer je 2012g bila t-32*c par noći. Nezavisan sistem je za mene bolji, ali svaki ima prednosti i mane. Tako bi dogrevao kada je moguće AT a pelet je izvorni energent. Solarni paneli mogu podići T do 40-50*C u zimskom periodu, ako je usklađen m2/L, podneblje zbog broja sunčanih dana itd. Hoteli u Grčkoj i CG greju tehničku vodu do 85* leti. Investicija nije mala, ali za 10g se isplati za dogrevanje AT i objekta.
Morao sam ovde da napišem jer smo se dotakli toga.
Da, dva hotela kraj mene su grejali ptv sa kolektorima i to tankove 10000Lx2kom.Samo zimi su dogrevali na struju.


ovo je konkretno i tacno

kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.02.2019. u 19:14 - pre 62 meseci
Pzec
To je onda u redu.

Malden
Svi mi smo se uhvatili u koštac sa nopoznanicama. Vaš sistem i rešenja uz detaljno objašnjenje, potkovano sa stručnim argumentima smo upoznali. Ništa loše nisam izjavio, samo sam podržao člana PZEC koji vam predlaže vidno poboljšanjeuz min ulaganje. Na vama je (ako se može) u dogledno vreme(kao i meni) uraditi izolaciju i imati još bolji komfor a pri tome i uštedeti na energentu.

Toppelet
Hvala.
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.02.2019. u 19:43 - pre 62 meseci
@Taradina
Hvala na podršci, kod mene vrijedi pravilo napisati ono što vidim i komentirati sa argumentima, kao što je u konkretnom slučaju problem spremnika i PTV, to povećava potrošnju najmanje 15%. Nitko se ne treba složiti sa drugima ljudima ali se tada može postaviti pitanje čemu učešće u diskusiji ako nismo spremni na kompromis i promjene. Lijepe riječi ne rješavaju problem ali su u ljudskoj prirodi i to je pozitivno za svakog od nas.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1201136 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.