Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji

elitemadzone.org :: MadZone :: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 57096 | Odgovora: 379 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 10:21 - pre 53 meseci
Citat:
...jedan po jedan mehanizam socijalne drzave unistava.

A ne! Nije to prirodan proces svojstven pojavi (u ovom slučaju mehanizmima socijalne države) već NEKO urušava te mehanizme. Ko? Imaš pravo tri puta da pogađaš. Pomoćiću ti: počinje na k a završava se sa apitalisti.

Ne možemo odvajati društveno uređenje od ekonomskog uređenja i socijalne (i svake druge) politike. Sve to izvire iz društvenog uređenja i izbora kuda država treba da ide. A ko se pita o tim izborima? Glasači? Ne, već takozvane elite, odnosno vlasnici, predstavnici i promoteri krupnog kapitala.

80% problema u svetu su klasni problemi. Samo nam vladajuće klase serviraju druge priče. Počnimo od ekoloških pitanja i zagađenja. Ko zagađuje? Građani? Ne nego korporacije, međunarodni krupni kapital. I čak i od "borbe protiv zagađenja" prave biznis!

[Ovu poruku je menjao SlobaBgd dana 08.12.2019. u 11:36 GMT+1]
 
0

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 10:52 - pre 53 meseci
Slobo, to je valjda potpuno jasno. Pa protiv koga su se radnici borili za svoja prava, koja se sad urusavaju ?

I ne treba da odvajas drustveno uredjenje od ekonomske politike, nego je potrebno shvatiti, da kad neko kaze da je kapitalisticka ekonomija najbolja, on ako nije kapitalista i ako nije retardiran, govori samo u okvirima ekonomije, a kad se prica o drustvenom uredjenju, uvek se govori o sprezi (tenziji izmedju..) ekonomije i socijalne drzave i van pameti je reci da je kapitalizam najbolje drustveno uredjenje, ili da treba kapitalistima prepustiti uredjivanje drustva.

Ako merimo ekonomiju na osnovu produkcije. Recimo da kapitalizam generise 10 jabuka na 10 stanovnika, a komunisticka ekonomija generise 3 jabuke na isti broj stanovnika. Kapitalizam je svakako nominalno bolji. Problem je sto u kapitalizmu jedan kapitalista zadrzava 9 jabuka, a jedna jabuka se deli na ostalih 9, dok u socijalizmu 3 jabuke se dele manje-vise na iste delove.
 
0

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.178.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 11:01 - pre 53 meseci
Zato su se u SSSR prejedali jabukama, a u SAD jabuka uopste nije bilo i ljudi su gladovali, je li tako? Ne bih rekao da si u pravu. Da je komunizam bio dobar ne bi propao, jer se urusio sam od sebe, u nemastini.

Onako, zaboravio si kako se zivelo u SFRJ i pod Milosevicem, pa prodajes propalu ideologiju?
 
0

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 11:08 - pre 53 meseci
@bojan_bozovic - mislim da nisi razumeo ono sto sam napisao.

U SAD je drzava socijalnom politikom radila preraspodelu ekonomskih viskova, tako da je kapitalista dobijao 5 jabuka, a 5 se delilo na ostalih 9 stanovnika (kapitalizam sam po sebi ne poseduje takav mehanizam, u kapitalizmu svi viskovi ostaju kapitalisti). Tako da su svi ziveli duplo bolje nego u USSR-u gde su se 3 jabuke delile na 10 stanovnika.

Kod mnogih ljudi su demokratija i politicko uredjenje drzave i kapitalizam (ekonomsko uredjenje) sinonimi, i ako nemaju veze jedno sa drugim . Imas Kinu koja je totalitarna socijalisticka drzava sa kapitalistickom ekonomijom. Ekonomija im razbija, a od demokratije nema D
 
0

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.178.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 11:21 - pre 53 meseci
Citat:
Imas Kinu koja je totalitarna socijalisticka drzava sa kapitalistickom ekonomijom.


Znas li ti da se naucni socijalizam i kapitalizam medjusobno iskljucuju?
U Kini uopste nema socijalizma, jer su napustili Marksov naucni socijalizam. Tamo je cisti kapitalizam uz dosta drzavne svojine, i autoritarno drustveno uredjenje, nalik na Nemacku do kraja Drugog svetskog rata, amalgam diktature i slobodnog trzista.
 
0

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 11:35 - pre 53 meseci
Uh - kako li se zvalo to drustveno uredjenje u Nemackoj? Koje su bile glavne osobine tog uredjenja kad pricamo o ekonomiji (kontam da mozemo da se slozimo da Kinezi nemaju nacionalnu-rasisticku politiku kao Nemacka pre WW2)?
Ja nisam ni rekao da je u Kini marksisticki socijalizam, i poenta je bila da demokratija nije u nikakvoj sprezi sa kapitalizmom, odnosno da nije uslov da bi kapitalizam cvetao, posto ocigledno cveta u totalitarnim rezimima - puput Kine
 
0

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.178.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 11:46 - pre 53 meseci
Nije naravno u vezi demokratija sa kapitalizmom. A kako se zvalo drustveno uredjenje u Nemackoj nije ni vazno sustina je da se radilo o autoritarnom rezimu u sprezi sa slobodnim trzistem.

Nisam uopste pomenuo nacizam, on ne predstavlja drustveno uredjenje samo po sebi, vec ideologiju, rasizam i istrebljivanje nizih rasa. Autoritarno uredjenje moze da se realizuje na vise nacina, ideologija je razlicita, ako uporedis recimo monarhiju Napoleona i jednopartijsku drzavu danasnje Kine ima znatne razlike, ali to je isto neslobodna drzava u rukama vladajuce elite, u kojoj se ne bira vlast.

Dakle, vlast je smenjljiva na izborima, ili nije. Samo me to zanima.
 
0

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 11:51 - pre 53 meseci
"Dakle, vlast je smenjljiva na izborima, ili nije. Samo me to zanima."

Ispada da u "zemlji slobodnih" nije smenjljiva na izborima :)
 
0

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 11:52 - pre 53 meseci
A šta je demokratija? Samo reč. Pojam koji pokriva toliko različitih društvenih uređenja da je možemo primeniti na bilo koju zemlju. Demokratijom nazivamo i ono na Filipinima, i ono u Švedskoj, u Engleskoj, u Zimbabveu, u Čileu, na Nauruu... Praktično demokratija označava države gde ne vlada komunizam, ma kakvo da je društveno uređenje i ma kako da se ugnjetava stanovništvo, radnička klasa, manjine, etničke ili verske grupe. Znači, sve može samo ne komunizam, jer je komunizam pretnja kapitalistima, dok rasizam, sprega države i kriminala, diktature, sve to može jer kapitalisti nisu ugroženi.
 
+1

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 11:53 - pre 53 meseci
Hm - eto ti sad, ja sam mislio da si malo citao o nacionalsocijalizmu, pa si hteo da povuces paralelu sa Kinom

Sa wiki:

Hitler je za naciste rekao: „Mi smo socijalisti, mi smo neprijatelji današnjeg kapitalističkog ekonomskog sistema koji izrabljuje ekonomski slabije, sa svojim nepravednim platama, sa svojim bezočnim sudom o ljudskom biću na osnovu njegovog bogatstva i imovine, a ne na osnovu njegove odgovornosti i sposobnosti"; ipak, jasno je istakao da nacizam „nema ništa sa marksističkim socijalizmom," govoreći da je „Marksizam protiv vlasništva, dok pravi socijalizam to nije." Hitler je još rekao „Ja aspolutno insistiram na zaštiti privatne svojine... moramo ohrabriti privatnu inicijativu“

 
0

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 11:59 - pre 53 meseci
Pa niko Hitlera nije optuživao da je surovi kapitalistički vladalac, ili da je surovi socijalistički revolucionar.

Njegovi gresi su na drugoj strani, u sferi rasizma, zatiranja celih naroda, genocida i porobljavanja, u sferi osvajačkih ratnih i okupacionih zločina. Praviti od Hitlera i nacista krpenu lutku koju ćemo gađati trulim paradajzom je em kontraproduktivno, em je ismevanje istorije, em je uvreda za žrtve nacističkih zločina.
 
0

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.178.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 12:00 - pre 53 meseci
SlobaBgd

Je li, ne pravis razliku izmedju Zimbabvea i Svedske? Vec sam dao nesto sto je vazna osobina demokratije, ona podrazumeva vlast koja se smenjuje izborima, pa vidi da li je isto i u Svedskoj i u Zimbabveu.

bananaphone

Naravno da je Hitlerova demagogija potpuno neutemeljena, jer njegov pokret nema veze sa Marksovom ideologijom, ali je on namerno preuzeo od socijalista i ime i crvenu zastavu. Cilj mu je bio da prikaze svoj pokret naprednim i da zamaze oci radnicima izigravajuci njihovog zastitnika.

 
0

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 12:02 - pre 53 meseci
@Sloba - prethodni post je bio upucen bojan_bozovic-u, koji je rekao da u Kini nije socijalizam nego uredjenje slicno Nemackoj pre WW2 - koje se slucajno zvalo nacional-SOCIJALIZAM

Bojane - boldovao sam ti bitni deo, procitaj bar njega pre nego sto odgovoris
 
0

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 12:36 - pre 53 meseci
Citat:
bojan_bozovic:
SlobaBgd

Je li, ne pravis razliku izmedju Zimbabvea i Svedske? Vec sam dao nesto sto je vazna osobina demokratije, ona podrazumeva vlast koja se smenjuje izborima, pa vidi da li je isto i u Svedskoj i u Zimbabveu.

Hajde malo više čitanja sa razumevanjem, moliću fino.

Nije važno da li ja pravim razliku. Ideolozi, političke "elite", upravni odbori međunarodnih kompanija i svetska štampa NE PRAVE razliku. Može li britanska rudarska kompanija da iskopava zimbabveansku rudu? Može? Može li američka kompanija da seče filipinske šume? Može? Može li francuska ratna flota da ima bazu u Senegalu i Džibutiju? Može? Dakle tamo gde krupni kapital ima interese, definicija demokratskog uređenja je poprilično rastegljiva. Da li je neko rekao da pomenute zemlje nisu demokratske? Ne dok služe kapitalistima. Kao i u Venecueli: kad vlast preda bogatstva stranom kapitalu, država je demokratska. A kada vlast nacionalizuje kompanije koje muzu nacionalno blago, onda su to nedemokratske prokomunističke diktature.

Nadam se da sam bio jasniji.
 
+1

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 13:03 - pre 53 meseci
Tako je - kapitalizam je brendirao demokratiju kao osnovni uslov za kapitalizam, koji dovodi do ekonomskog napredka. I kad pricas sa ljudima o demokratiji, oni ustvari ne pricaju o ljudskim pravima, pravu glasa i odlucivanja, nego iskljucivo o boljem zivotu u ekonomskom smislu.



Ovo je mantra koja se konstantno ponavlja, ljudima se urezalo u podsvest...

 
+1

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.178.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 13:18 - pre 53 meseci
Citat:
bananaphone:
@Sloba - prethodni post je bio upucen bojan_bozovic-u, koji je rekao da u Kini nije socijalizam nego uredjenje slicno Nemackoj pre WW2 - koje se slucajno zvalo nacional-SOCIJALIZAM :)

Bojane - boldovao sam ti bitni deo, procitaj bar njega pre nego sto odgovoris :(


Naravno da sam procitao, ali to nema veze sa stvarnim stanjem stvari. Upravo je Treci rajh bio kapitalisticka drzava, u kojoj je krupni kapital (Krupp, IG Farben, BASF, Blohm und Voss itd.) predstavljao okosnicu civilne i vojne proizvodnje.


 
0

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.179.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 13:28 - pre 53 meseci
Citat:
SlobaBgd:
Citat:
bojan_bozovic:
SlobaBgd

Je li, ne pravis razliku izmedju Zimbabvea i Svedske? Vec sam dao nesto sto je vazna osobina demokratije, ona podrazumeva vlast koja se smenjuje izborima, pa vidi da li je isto i u Svedskoj i u Zimbabveu.

Hajde malo više čitanja sa razumevanjem, moliću fino.

Nije važno da li ja pravim razliku. Ideolozi, političke "elite", upravni odbori međunarodnih kompanija i svetska štampa NE PRAVE razliku. Može li britanska rudarska kompanija da iskopava zimbabveansku rudu? Može? Može li američka kompanija da seče filipinske šume? Može? Može li francuska ratna flota da ima bazu u Senegalu i Džibutiju? Može? Dakle tamo gde krupni kapital ima interese, definicija demokratskog uređenja je poprilično rastegljiva. Da li je neko rekao da pomenute zemlje nisu demokratske? Ne dok služe kapitalistima. Kao i u Venecueli: kad vlast preda bogatstva stranom kapitalu, država je demokratska. A kada vlast nacionalizuje kompanije koje muzu nacionalno blago, onda su to nedemokratske prokomunističke diktature.

Nadam se da sam bio jasniji.


Aha, bas je tako. Mogu ja da odrzavam poslovne odnose, recimo, sa diktatorima, na obostranu korist, ali to ne znaci da smatram - i da iko drugi treba da smatra - te drzave demokratskim. To je cisto poslovni odnos, i nista vise, bez politike.
Ja nisam koristio americku definiciju demokratije, vec nesto sto je vazna osobina svake demokratije - da li je vlast smenljiva na izborima. Ako nije demokratije svakako da nema.
To sto se tebi to ne svidja, a uzgred zelis i da opljunes po Americi i zapadu, to nema veze sa onim o cemu pricam. Bolje vlast da bude zamenjena na izborima, nego da nesposobnjakovice smenjuje vojska ili kuka i motika naroda. Ako sam i imao ideale o prosvecenom vodji koji naciju vodi u prosperitet, izgubio sam ih kad je Milosevic dosao na vlast.
Toliko.
 
0

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 13:51 - pre 53 meseci
Ama opet ti o tome šta TI smatraš demokratijom i šta JA smatram demokratijom! Ko pita i tebe i mene?! Šta je demokratija a šta diktatura - o tome odlučuju malo krupniji igrači od nas. Znaju i oni da u Saudijskoj Arabiji nema ni traga demokratiji, pa niko od najglasnijih (samim ti i najbitnijih) igrača ne etiketira Saudijsku Arabiju kao diktaturu ni porodicu/dinastiju Saud kao verske apsolutiste (u S. Arabiji ustav je - kuran!). Ali kao što rekoh, kapitalisti drugačije gledaju i na ljudska prava i na demokratiju i na diktaturu, nego što ti i ja gledamo.

Možda zato ni ti ni ja nismo kapitalisti. Ni krupni ni sitni.
 
0

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.kpn-gprs.nl.



+2283 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 13:55 - pre 53 meseci
Citat:
ademare:

Posmatrajuci penzije , izdvajanje za njih itd. je Totalno neisplativ Biznis ! To zna sva " krupna stoka " u Srbiji kako je ti nazivas , samo Ti Ne Znas !!

Aha, znaci ne isplati se da budes penzioner, nego se isplati da umres od gladi kad prestanes da budes radno sposoban? Genijalna poslovna strategija.
 
0

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 14:05 - pre 53 meseci
Citat:
bojan_bozovic:

Naravno da sam procitao, ali to nema veze sa stvarnim stanjem stvari. Upravo je Treci rajh bio kapitalisticka drzava, u kojoj je krupni kapital (Krupp, IG Farben, BASF, Blohm und Voss itd.) predstavljao okosnicu civilne i vojne proizvodnje.



A drzava je diktirala sta i kako ce se proizvoditi, kolike ce biti kamate i plate? Ili je slobodno trziste diktiralo cene? - Nisi prvi koji izlazi sa ovim glupostima oko kapitalizma i Nemacke za vreme Hitlera, mozda je to posledica zivota u socijalistickoj drzavi - trebalo se distancirati od nacisticke Nemacke, a najlakse je reci - Nemacka je ustvari bila kapitalizam

U svakom slucaju sta ti uopste hoces da kazes, koja je poenta?

Jel demokratija potrebna za kapitalisticku ekonomiju? Ocigledno nije. Da li kapitalizam ima ugradjen mehanizam raspodele kapitala? Ocigledno nema, i potrebni su mu mehanizmi drzave, koji klinac onda slavimo prvi maj, zasto imamo zakone o radu i sindikate, zakone koji se bave poreklom novca, korupcijom itd. ako se kapitalizam regulise sam u interesu drustva?
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 57096 | Odgovora: 379 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.