Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Imam li pravo da se napijem (opijem)

elitemadzone.org :: MadZone :: Imam li pravo da se napijem (opijem)

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 35474 | Odgovora: 195 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Imam li pravo da se napijem (opijem)17.12.2018. u 08:42 - pre 64 meseci
Citat:
bananaphone: Resenje je - ili da pijes sam kod kuce


Nekako mislim da se pitanje odnosi upravo na ukućane, a ne na društvo iz kafane. Mislim da bi gospodin hteo da se opija na miru, a da ga posle ukućani trpe pijanog, trezne, hrane, leče kad mu propadne jetra itd. :)
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mediaworksit.net.



+2789 Profil

icon Re: Imam li pravo da se napijem (opijem)17.12.2018. u 09:34 - pre 64 meseci
Po šerijatskom pravu, nemaš pravo da piješ.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Imam li pravo da se napijem (opijem)17.12.2018. u 12:07 - pre 64 meseci
Citat:
jablan:
Citat:
bananaphone: Resenje je - ili da pijes sam kod kuce


Nekako mislim da se pitanje odnosi upravo na ukućane, a ne na društvo iz kafane. Mislim da bi gospodin hteo da se opija na miru, a da ga posle ukućani trpe pijanog, trezne, hrane, leče kad mu propadne jetra itd. :)


Kad kazem - sam kod kuce - mislim da si bukvalno sam - bez i jednog drugog ljudskog bica pored sebe :).
Ili da izaberes drustvo/familiju ciji moralni okviri dopustaju da se opijas do besvesti bez ikakve interakcije sa tobom...

Ako se pijan upisas i padnes u sneg i zaspes, ispred kafane, ipak ce vecina pajtosa iz kafane da te izvuce iz snega i strpa u neko vozilo do kuce - i to je ocekivano od njih. Da to ne urade i ti da umres smrznut - drustvo bi na njih svalilo veci deo odgovornosti, kao i na kafanu koja te je pustila tako pijanog da se smrznes... Dobar deo gostiju bi uzelo sebi za pravo da pita konobara koji je sluzio pice to vece - "da li ste normalni, sto ste mu davali pice kad ste videli da je vec mortus pijan, vi ste ga ubili".

Zivis u drustvu. Drustvo ima svoje moralne okvire. Ti ne moras da ih pratis - ali onda ces naici na osudu. Mozes da menjas drustvo - tako da pocene da te prihvata, mozes da nadjes novo drustvo ili mozes da prihvatis osude. Normalno - ima i suluda opcija da promenis sebe tako da se prilagodis drustvu, mada kontam da to nije opcija u ovom slucaju :D
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Imam li pravo da se napijem (opijem)17.12.2018. u 14:02 - pre 64 meseci
Strasno.
Uopste potreba da se neko opija...cemu?

Nema tu ni prava ni morala, to je za Drajzerovu...
Nije za medju ljude.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Imam li pravo da se napijem (opijem)17.12.2018. u 15:21 - pre 64 meseci
@Diskriminanta - da li vladd ima pravo na sopstvenu slobodu misljenja i da ovako pise o nama pjandurama? Evo odmah Drajzerova, nema sta da se prica...

@vladd bolje i Drajzerova nego Visegradska
 
Odgovor na temu

Diskriminanta

Član broj: 324677
Poruke: 412
87.116.181.*



+21 Profil

icon Re: Imam li pravo da se napijem (opijem)17.12.2018. u 17:20 - pre 64 meseci

Neki učesnici na ovoj temi uopšte ne razumeju o čemu se radi. Pokazuju neke svoje svađalačke veštine.

Tema nosi naslov "Imam li pravo da se napijem (opijem)"
To je principijelno postavljeno pitanje i ne odnosi se samo na mene. Svak može da sebi postavi takvo pitanje.
U prvom tekstu na ovoj temi to je odmah i objašnjeno, ali, eto, neki ovde jednostavno hoće da se svađaju odnosno
da to prenesu na lični plan.

Ne odgovarajte meni već sebi jer smo svi u istoj poziciji.


bananaphone na primer ne shvata elementarnu logiku u vezi pitanja. Osim toga on se raspričao i o stvarima
koje nisu dozvoljene ni treznim ljudima i t. d.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Imam li pravo da se napijem (opijem)17.12.2018. u 17:41 - pre 64 meseci
Da, imas pravo da se napijes.
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Imam li pravo da se napijem (opijem)17.12.2018. u 18:26 - pre 64 meseci
Na prvo pitanje prvog posta, odgovor je NIJE.

Na drugo pitanje prvog posta, ako je nastavak pitanja jedan gde se podrazumeva da pripit nikog ne uznemirava, odgovor je NIJE.

Samim tim je i na treće pitanje odgovor NIKO.


 
Odgovor na temu

Diskriminanta

Član broj: 324677
Poruke: 412
87.116.181.*



+21 Profil

icon Re: Imam li pravo da se napijem (opijem)17.12.2018. u 23:05 - pre 64 meseci

S ovim se slažem.

Ovde piše da si električar, ali bio bi i dobar pravnik.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+557 Profil

icon Re: Imam li pravo da se napijem (opijem)18.12.2018. u 03:23 - pre 64 meseci
"Šta mene briga što se mojoj ženi spava, meni kad se usisava ja usisavam".
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Imam li pravo da se napijem (opijem)18.12.2018. u 08:23 - pre 64 meseci
Citat:
SG kamikaza:
Na drugo pitanje prvog posta, ako je nastavak pitanja jedan gde se podrazumeva da pripit nikog ne uznemirava, odgovor je NIJE.


Hipoteticka situacija - roditelj ili dete ti je alkos. Vidis da ce da se ubije sa alkoholom, ali nikog ne uznemirava, cak sta vise.

Da li smes da intervenises, da ga/nju sprecis ili uznemiravas, da se opasno razboli ili ubije sa alkoholom?
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Imam li pravo da se napijem (opijem)18.12.2018. u 08:35 - pre 64 meseci
Je l' se ovde priča o zakonskom ili moralnom pravu?
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Imam li pravo da se napijem (opijem)18.12.2018. u 08:44 - pre 64 meseci
Pravo na alkoholnu intoksikaciju nije dato kao osnovno ljudsko pravo u Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima.
Takođe, nije mi poznato da Ustav bilo koje države daje eksplicitno pravo da se osoba, po svojoj želji napije.

Dakle, sa pravne strane, NEMAŠ EKSPLICITNO PRAVO da se napiješ.

Opet, opšta zakonska norma je da ono što nije eksplicitno zabranjeno, nije ni kažnjivo. Još od rimskog prava se kaže da bez zakona nema krivice ni kazne.
Ali, zakon propisuje brojne kazne za zloupotrebu alkohola, kako u drumskom saobraćaju, tako i na poslu, u krivičnom zakonu (recimo narušavanje javnog reda i mira, nasilničko ponašanje i sl.).
Pored zakona, postoje i opšte norme ponašanja, na primer bon-ton, etička i socijalna svest.

Tvoje stanje pijanstva može da naškodi tebi ili tvojoj okolini, pa je moralno, etički i zakonski dozvoljeno da ti se uskrati pristup do pića ili da ti neko, na neki drugi način, ograniči konzumaciju alkohola.

Zaklučak: pravo na napijanje ne postoji, napijanje nije zakonski zabranjeno (osim u nekim verskim zajednicama), a svako ima moralno, zakonsko i etičko pravo da te spreči da se napiješ.
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Imam li pravo da se napijem (opijem)18.12.2018. u 10:10 - pre 64 meseci
Citat:
bananaphone:
Citat:
SG kamikaza:
Na drugo pitanje prvog posta, ako je nastavak pitanja jedan gde se podrazumeva da pripit nikog ne uznemirava, odgovor je NIJE.


Hipoteticka situacija - roditelj ili dete ti je alkos. Vidis da ce da se ubije sa alkoholom, ali nikog ne uznemirava, cak sta vise.

Da li smes da intervenises, da ga/nju sprecis ili uznemiravas, da se opasno razboli ili ubije sa alkoholom?



Puno hipotetises i ideš u situacije sbbkbb.... Pitanje je, bar meni jasno i jednostavno. Da li je dozvoljeno NASILNO uskracivanje konzumiranja alkohola? Nije.
Da li osećaš moralnu i roditeljsku obavezu u tvom primeru, nije bilo pitanje.
Niko nema zakonsko pravo da te nasilno spreči da piješ u kafani/svojoj kuci/slavi/sahrani.
Ukoliko praviš probleme, što opet nije navedeno kao opcija u pitanju, postoje organi koji imaju ovlašćenje da primene nasilne mere(silu) , ali je uslov za primenu istih definisan PS.

Znači, čovek je postavio pitanje i definisao situaciju na koju se isto odnosi. Nema sta da dalje zamišljam druge opcije.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Imam li pravo da se napijem (opijem)18.12.2018. u 10:23 - pre 64 meseci
Ako je nesto univerzalno tacno - onda je primenjivo na svaku situaciju, ili nije? Ako nije, onda je samo pitanje granice koju covek licno ima, pre nego sto intervenise.

Ako je svako slobodan da pije i pri tome ne uznemirava nikog, onda se to odnosi na svakog pa i na roditelja ili dete? Svako kroji svoju sudbinu, dete ti ima 20g - svoj covek, i pijano je non-stop, da li imas ikakvo pravo da ga sprecis da pije, ako pri tom ne uznemirava nikog, ali evidentno unistava svoje zdravlje i zivot?
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Imam li pravo da se napijem (opijem)18.12.2018. u 10:37 - pre 64 meseci
Ništa ti ne grešiš u svojoj konstantaciji, ali ona opet nema veze sa onim što je diskriminanta pitao.
Jasno je definisao situaciju u svom pitanju, i na to konkretno sam i odgovorio.

Da li cu se kao roditelj potruditi da utičem da mi dete ne pije kao smuk? Ja lično hoću, ako stvarno do toga dodje.
Da li imam pravo da to radim nasilno? Pa nemam, tj mogu to da radim ali pod rizikom da odgovaram zakonski.
Neko drugi neće, što opet govori da rešenje nije univerzalno.
Ali to je već druga situacija.

Hipoteticki....


Ja sam pušač, i sedim u lokalu u kom je pušenje dozvoljeno, ne uznemiravam nikoga.
Tebi smeta što ja pušim.
Da li imaš pravo da me nasilno nateras da prestanem da pušim, iako prvenstveno štetnim sam sebi?
Svakako možeš da probaš, ali uz određene posledice koje mogu biti zakonske ili one proizašle iz ličnog konflikta.
Možeš i normalno da pridjes i pitaš da ugasim cigaru, i ja po svojoj ličnoj proceni odlučim da li je molba na mestu ili ne.

Nema potrebe, po meni barem, toliko širiti priču na nešto što nije pitano. Nema potrebe dalje da izmišljamo situacije i opcije.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Imam li pravo da se napijem (opijem)18.12.2018. u 11:03 - pre 64 meseci
@SG kamikaza - ima 100% veze, zato sto granica intervencija i nacin intervencije zavisi od licnih pogleda druge osobe - to je ono sto sam pokusao da kazem... I pitanje je jednostavno samo ako hoces da dokazes kako si ti u pravu, a u realnom zivotu je komplikovano :)

Sta ako dete ne dopusta da utices na njega? Pustices ga da crkne od alkohola ili ces intervenisati ako je potrebno i nasilno? Dete hoce da skoci sa zgrade, da li ces ga samo mirno nagovarati, ili ces ako ti se ukaze prilika da ga nasilno odvuces iz situacije gde moze da strada?

Zasto je dozvoljeno da se alkoholises a nije dozvoljeno da se pucas sa heroinom? Zasto je pusenje bilo dozvoljeno, a sad nije? Otkud drzavi pravo da intervenise i po kom osnovu intervenise - ako neko hoce da se puca heroinom i pri tom nikog ne uznemirava?

Moji licni pogledi na pusenje su takvi da te ne bi naravno dirao, ali zasto uposte bilo ko moze da odredjuje gde ti smes da sedis i pusis mirno svoj cigar'?

Da li bi sprecio nekog ko pije koka-kolu - isto steti zdravlju, izaziva zavisnost od secera itd? Glupo pitanje - zar ne? Evo zabranjeno nosenja sokova (i vocnih) u skolu gde idu moja deca, moze samo voda ili mleko :)

Jel sme uciteljica da oduzma sok detetu koji si ti spakovao u torbu da popije za uzinu? Sme i hoce, ako treba i da otme :)
 
Odgovor na temu

Diskriminanta

Član broj: 324677
Poruke: 412
87.116.183.*



+21 Profil

icon Re: Imam li pravo da se napijem (opijem)18.12.2018. u 11:13 - pre 64 meseci
Citat:
bananaphone:
Hipoteticka situacija - roditelj ili dete ti je alkos. Vidis da ce da se ubije sa alkoholom, ali nikog ne uznemirava, cak sta vise.

Po zakonu lečenje od alkoholizma nije dozvoljeno bez pristanka alkoholičara.
Svako nedozvoljeno ponašanje ili aktivnosti kažjivi su normalno kao i za trezvenjake, ali u tom slučaju za lečenje nije neophodan
pristanak alkoholičara, međutim, ovde govorimo o ljudima koji se ne ponašaju nedozvoljeno.
Citat:
CoyoteKG
Je l' se ovde priča o zakonskom ili moralnom pravu?

Zakonskom
Citat:
djoka_l
Tvoje stanje pijanstva može da naškodi tebi ili tvojoj okolini, ....

Može a i ne mora. Može da ti naškodi i prežderavanje i pušenje.
Činjenica je da zakon ne tretita jednako ličnu štetu u odnosu na moguću štetu za okolinu.

Primer je kažnavanje alkoholisanih vozača koji nisu napravili nikakvu štetu, ali su kažnjeni zbog veće verovatnoće da će je napraviti.
Primer je i zabrana pušenja koja ne vodi računa o zdravlju pušača već o njegovom uticaju na okolinu.

Drugim rečima - o sebi odlučuješ sam, ali ti to nije dopušteno i za druge ljude.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mediaworksit.net.



+2789 Profil

icon Re: Imam li pravo da se napijem (opijem)18.12.2018. u 11:14 - pre 64 meseci
Diskriminanta

Da li imaš pravo da onanišeš na javnom mestu ako nisi agresivan?

Pa, nemaš jer narušavaš javni moral.

Slično je sa pićem. Da li imaš pravo da se olešiš i ležiš tako na trotoaru (recimo da nije zima). Narušavaš javni moral.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+557 Profil

icon Re: Imam li pravo da se napijem (opijem)18.12.2018. u 12:45 - pre 64 meseci
Pi kolko hoćeš, Pitagora ti dao za pravo, mislim da je bio trezan kad je napravio "čašu umerenosti" pa kad je koristi potencijalni pijanac maltretira sam sebe, a fina gospoda i dalje pijuckaju.

https://sr.m.wikipedia.org/sr-...D0%B0_%D1%87%D0%B0%D1%88%D0%B0

Kako može pijana osoba nikog da ne uznemirava, pa i sama pomisao na pijanu osobu neke ljude uznemirava, ja bi poslao komunalnu policiju i socijalne službe da idu po kućama i proveravaju da neko nije slučajno pijan.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Imam li pravo da se napijem (opijem)

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 35474 | Odgovora: 195 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.