Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koronavirus COVID-19

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Koronavirus COVID-19

Strane: << < .. 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 612503 | Odgovora: 4305 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
37.208.33.*



+107 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1904.11.2020. u 00:25 - pre 42 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Pazi, "bolest" zahteva da imas poremecaj u funkciji ili strukturi organa, grupe organa ili procesa koje tvoj organizam obavlja.

COVID19 je bolest.

Ako uneses mali broj SARS-CoV-2 virusa u organizam i tvoj organizam izadje sa njima na kraj pre bilo kakvih posledica, nisi imao COVID19.

Mozes da kazes, recimo, da si "imao koronu" ali nisam siguran da to uopste nesto znaci, posto verovateno svakog dana tako isto "imas" ko zna koliko patogena koje tvoj organizam pocisti pre nego sto uopste i dobiju sansu da budu problem. Posto bi tako svaki dan pricao "imam ________" (duga lista), postavlja se pitanje smisla te konstatacije.

Kad smo vec kod COVID19, evo jedne studije koncentracije virusa:

https://www.nature.com/articles/s41467-020-19057-5

Zanimljivo, detekcija virusa u plazmi je povezana sa losim tokom bolesti.

44% ljudi na respiratorima su imali potvrdjenu prisutnost virusa u plazmi

Ovaj broj pada na 19% za ljude koji su samo dobijali kiseonik i 0% za ljude koji nisu zahtevali dodatni kiseonik.

Takodje, ljudi koji su eventualno umrli su imali znacajno vecu koncentraciju virusa u plazmi, izmereno od prvog testa, prosecno 11 dana pre smrti.

--

Ovo sve zvuci "hmm... pa logicno?". Da, zvuci logicno, ali je trebalo proveriti i potvrditi.

@nerminz,

rRT-PCR testovi za SARS-CoV-2 su napravljeni tako da reaguju na vrlo specificne sekvence u RNK kodu virusa.

Evo ti kako je to WHO uradio u januaru: https://www.who.int/docs/defau...coronaviruse/protocol-v2-1.pdf

Na stranama 7 i 8 mozes videti na sta je sve testirano bez pozitivnih rezultata. Na strani 3 mozes da vidis uravnate sekvence raznih virusa iz familije.

Ovaj rani test pozitivno reaguje na SARS-CoV-2 i na nekoliko vrlo bliskih zivotinjskih. Ali ne reaguje na SARS-CoV (iz 2003) zbog sekvence: FAM-CAGGTGGAACCTCATCAGGAGATGC-BBQ - koje nema u SARS-CoV. Ne reaguje ni na MERS-CoV i na gomilu ljudskih koronavirusa.

Uvek postoje sanse da test moze reagovati na neki drugi virus, ali kako je sprecavanje toga cilj u kreiranju testa, to nije vrlo verovatan scenario.

Sto se tice vise virusa tice - zna se brzina mutacije SARS-CoV-2, zna se i da ima nekoliko izmenjenih verzija koje jesu nesto drugacije ali ne zavredjuju da se zovu drugim virusom.

Citat:

Da li to sad hoćeš da kažeš da su somptomi "teskoce sa disanjem i rapidno opadajucu saturaciju O2 i jos se i dalje oseca kao da je udario voz" specifični samo zacovid-19.
Nisam stručnjak ali laički mi se čini da takve simptome izivaju i neke druge bolesti.


Ne, zasto bih rekao takvu budalastinu? Neko sa mozgom u lobanji bi zajapureno dete posle trcanja prepoznao kao... zajapureno dete, kljuc je u: trcanju.

Odraslu osobu koja se gusi bez da je trcala bilo gde u sred novog talasa COVID19 pandemije, sa dodatnim simptomima (malaksalost, kasalj) i opadajucim SpO2 sasvim razumno klasifikuje kao "vrlo verovatan" COVID19. Negativan ili 2 negativna PCR testa ne znace da nije bolestan od COVID19. Ono sto ce uraditi je iskljucivanje bakterijske upale pluca, i eventualno ti dati nesto da ti olaksa oporavak uz pracenje stanja. To je sve sto i ovako i onako mogu da urade.

Sto izolacija? Zato sto postoji velika sansa da ima COVID19, i zato sto se zdravstveni sistem u gradu raspada, sa ~80% zauzetih ICU resursa, ocekivanih 100% u toku sledece 2 nedelje.


Napisao si mogo toga u šta se ja ne razumijem i nebih da komentarišem, da si napisao nikim prostijim jezikom možda i bih.
Ali evo bar nešto

Citat:
Ivan Dimkovic:(poznanica, 2 negativna testa ali u sred izolacije krece da ima teskoce sa disanjem i rapidno opadajucu saturaciju O2 i jos se i dalje oseca kao da je udario voz, go figure)


Na osnovu ovoga se da zaključiti da simptomi počinju javljati tek u izolaciji (znači da ih ranije nije imao)

Moje pitanje je prosto.
Ako nije imao simptome a imao je oba negativna testa, po kojoj osnovi je zadržan u izolaciji?
Na osnovu ovoga što piše ja bih mogao zaključiti jedino to da se zarazio u izolaciji.


Citat:
Ivan Dimkovic:Uvek postoje sanse da test moze reagovati na neki drugi virus, ali kako je sprecavanje toga cilj u kreiranju testa, to nije vrlo verovatan scenario.


Nisam ni mislio da ću dobiti drugačiji odgovor.
To što sam napisao vezano za ovo pitanje u stvari je više pokušaj da nađem neko logično objašnjenje za ono o čemu se govorilo.

Ako u 2 porodice imamo po je jednog zaraženog a svi ostali ukućani nisu zaraženi (to nije nemoguće) postavlja se pitanje.
Da li je to zaista slučajnost ili se covid-19 ne prenosi baš tako lako kako se prezentuje u javnosti.
Moram da naglasim da takvih primjera u životu ima koliko hoćeš.

Teoretski bi bilo moguće da postoje 2 virusa (covid-19 i još jedan nepoznat), test ih vidi na isti nacin i pri dijagnosticiranju se misli da se uvijek radi o covid-19.
Ako se taj drugi virus prenosi znatno teže nego covid-19 onda bi to objasnilo zašti je prenos zaraze nekad jako veliki a nekad jako mali.
Hoću da kažem (laički), test očitava neke parametre na osnovu kojih se zaključuje da se radi o covid-19.
Da li je (teoretski) moguće da postoji neki drugi virus koji bi te parametre (koje test detektuje i prepozna kao covid-19) imao iste dok bi neke duge osobine imao drogačije.
Tu mislim na osobine koje su bitne za način prenošenja zaraze, posljedice koje izaziva isl.

Ovo što se nama prezentuje kao ZVANIČNE INFORMACIJE je smiješno od samog početka i s vremenom postaje sve BESMISLENIJE.
U praksi, prema zvaničnim informacijama, imamo MNOGO NELOGIČNOSTI koje se pokušavaju objasniti ali se tim pokušajima u stvari samo ukopava u još veće nelogičnosti.
Ja samo pokušavam da nađem neko RAZUMNO objašnjenje, jer ako ga nema onda je jedino što preostaje to DA NAS SVJESNO LAŽU!
Dva ili više sličnih virusa bi bili nekakvo RAZUMNO objašnjenje (kad bi to bilo tako). Svestan sam ja da tih virusa nema, ali sam takodje svjestan i toga da NAS LAŽU od samog početka.
I, iskreno sve što pišem ovdje ima samo jedan jedini cilj, da vidim dokle su ljudi spremni ići u pokušaju da brane GLUPOST.

Po ko zna koji put naglašavam, ne sumnjam da covid-19 postoji, niti sam stručnjak niti ima prava da o tome raspravljam. Ali imam zdrav razum koji mi ne dozvoljava da vjerujem u svaku glupost koju neko izgovori.
I opet po ko zna koji put:
Način na koji se pandemija prezentuje javnosti na prvi pogled ukazuje da se pokušava prikazati drastčno opasnija nego što jeste. I to se radi od samog početka.

Za virus se zna još od 05.01.2020 (tad je Kina objavila postojanje virusa)
Naše vlasti (i ne samo naše nego i sve druge počev od Kine) nisu poduzele ništa sve dotle dok više nije moglo da se ignoriše mada smo mi imali mnogo oboljelih već krajem Januara. O tome još niko ništa ni ne govori.
Niko nije odmah reagovao (a svi su mogli osim Kine).
Svi brojeve prikazuju na isti način (da izgledaju što strašnije).
Prate klastere, OK Ali ako izolacija traje 14 dana po istoj logici svako ko je zaražen mogao je to biti i isti dan kad mu je virus detektovan ali i 14 dana ranije.
Opet logički, najlakše se zaraze ljudi koji se najviše kreću a ti koji se najviše kreću za 14 dana su mogli biti kozna gdje sve. A oni su za skoro svakog zaraženog ustanovili odakle se zarazuio itd...
Logički i nije baš mnogo vjerovatno itd... Kud god okreneš sve same nelogičnosti.
Da ni ne pokušavm nabrajati sve nelogičnosti kada su u pitanju mjere koje su poduzimali i poduzimaju.

Kad se sve sabere i odušme ono što se nama prezentuje kao ZVANIČNE INFORMACIJE je u stvari NIĐE VEZE!
To što neki ljudi i ovdje pokušavaju sve to opravdati i objasniti je Don Kihot-ovski poduhvat, to ne mogu ni vlasti i oni su se odavno zapetljali kao PILE U KUČINU!

[Ovu poruku je menjao nerminz dana 04.11.2020. u 03:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.swanmobile.sk.



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1904.11.2020. u 06:58 - pre 42 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Pazi, "bolest" zahteva da imas poremecaj u funkciji ili strukturi organa, grupe organa ili procesa koje tvoj organizam obavlja.

Sta cemo sa ovima koji nemaju nikakve poremecaje, a inficirani su, proizvode viruse i sire ih okolo? Moraces malo da doradis definiciju. Ili da prihvatis moju - bolest/infekcija (virusna) = virus probio celijsku membranu i usao u celiju. Tu su moguca dva ishoda - ili ce ga imuni sistem unistiti, ili ce se umnoziti. Ako se virus umnozava, organizam je potencijalno infektivan za druge. Trajanje infekcije je od prodora prvog virusa u celiju, preko umnozavanja i sirenja, do unistenja poslednjeg virusa. Verovatno je moguc i treci, da ostane i tako tumara po celiji bezveze neko vreme, bez da uspe da se replicira i bez da ga imuni sistem unisti, ali ta nam situacija nije interesantna.


[Ako uneses mali broj SARS-CoV-2 virusa u organizam i tvoj organizam izadje sa njima na kraj pre bilo kakvih posledica, nisi imao COVID19.

Citat:
Posto bi tako svaki dan pricao "imam ________" (duga lista), postavlja se pitanje smisla te konstatacije.

Ako imas sansu da zarazis druge tokom tog procesa, onda itekako ima smisla govoriti o tome, zato sto ti drugi mogu imati slabiji imunitet i mogu cak da umru. Smatras da one koji su umnozavali i sirili viruse (neko veoma kratko vreme) treba kategorisati kao neinficirane tokom tog vremena?

Kad smo vec kod COVID19, evo jedne studije koncentracije virusa:

Citat:
rRT-PCR testovi za SARS-CoV-2 su napravljeni tako da reaguju na vrlo specificne sekvence u RNK kodu virusa.

Plus reaguju na jabuku, papaju i jos svasta nesto? :D
Ili cenis da takvo nesto nije moguce, tj. moguce je ali nije bas verovatno?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.swanmobile.sk.



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1904.11.2020. u 07:05 - pre 42 meseci
Citat:
Ja sam rekao da je TEORETSKI moguće, a ti si iznio TVRDNJU.

Ne, ti si izneo tvrdnju da sam ja izneo tvrdnju, a ne misljenje, koju nikada nisi dokazao i koja je totalno pogresna. Bilo kako bilo, preterao si sa glupostima, presao si sve granice toleranije. Ljudi ce poceti da ignorisu i one tvoje poruke u kojima pise nesto pametno.
 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
37.208.33.*



+107 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1904.11.2020. u 10:21 - pre 42 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Ne, ti si izneo tvrdnju da sam ja izneo tvrdnju, a ne misljenje, koju nikada nisi dokazao i koja je totalno pogresna. Bilo kako bilo, preterao si sa glupostima, presao si sve granice toleranije. Ljudi ce poceti da ignorisu i one tvoje poruke u kojima pise nesto pametno.

Da, ja sam iznio TVRDNJU da si ti IZNIO TVRDNJU, koju si ti naknadno redefinisao u MIŠLJENJE mada to nigdje, ni na koji način nisi naglasio šta više, pozvao si se na svoje ZNANJE i ISKUSTVO odjeven kao HIRURG neposredno pred operaciju.
Citat:

Darko Nedeljković:Prema mojim saznanjima i iskustvima, moguce je imati koronu 40 minuta, u slucaju da je druga, treca ili n-ta infekcija. Imunitet odradi svoje za toliko vremena i to je to.

Darko Nedeljković:Ja sam izrazio misljenje (ne tvrdnju) da je moguce imati koronu 40 minuta

Pitam se zašto u prvom postu umjesto "Prema mojim saznanjima i iskustvima" nisi napisao "Po mom mišljenju".
Tada bi to izgledalo ovako:
Po mom mišljenju, moguce je imati koronu 40 minuta, u slucaju da je druga, treca ili n-ta infekcija. Imunitet odradi svoje za toliko vremena i to je to.
ili ovako
Prema mojim saznanjima i iskustvima, ja mislim da je moguce je imati koronu 40 minuta, u slucaju da je druga, treca ili n-ta infekcija. Imunitet odradi svoje za toliko vremena i to je to.
i mene bi poštedjelo pisanja ovolikih GLUPOSTI.

Ljekar i dijagnozu postavlja na osnovu znanja i iskustva i to je takodje mišljenje ljekara (ne mora da bude tvrdnja), ali za pacijenta ja kao SVETO PISMO!

Što se tiče drugog dijela, zamolio bih te za link na bilo koju GLUPOST koju sam ja napisao. (Imaš li ti možda želju da ja pokupim samo nekoliko tvojih, sve bi zaista bilo preteško).
A što se tiče ignorisanja mojih postova, ja nemam problem s tim, ja sam ovdje s namjerom da nešto naučim a ne da ja učim druge.
S medicinom nemam ama baš nikakve veze pa tako ni sa covid-19 i na tom polju od mene niko ne moze čuti ništa pametno.
Svi moji postovi su zasnovani na ZDRAVOM RAZUMU a nikako na MEDICINI. (i to sam napisao nekoliko puta)

p.s. (Sad ozbiljno)
Ja sam tvoj prvi post (najiskrenije) protumačio kao "TVRDNJU" i kao takav je zaista "NEBULOZAN".
Kao "MIŠLJENJE" je sasvim OK.
Ali, najiskrenije, i bez uvrede, post koji si napisao u kombinaciji s tvojim Avatarom "NE IDE BRATE"!
Mogu ja i da povjerujem u to da tvoja namjera nije bila ništa drugo do to da napišeš MIŠLJENJE ali opet Avatar... Nekako mi uz jednog Ljekara ne ide da zaboravi da naglasi da se radi o MIŠLJENJU.
Normalni, pametni ljudi, a POSEBNO INTELEKTUALCI o tome vode računa (bar bi trebali) jer u suprotnom ispadaju obični HVALISAVCI a oni to sebi neće (ili nebi trebali) dozvoliti.
Ja sebi mogu dozvoliti luksuz da pravim takve, i svakave druge pogreške jer nemam nikavu TITULU koju bih mogao osramotiti, pa ipak, mislim da to ne radim (pokušavam da vodim računa o tome) a ti, nikako nebi sebi smio to dozvoliti.
Bar ne s tim Avatarom a pogotovo NE ako si zaista Ljekar i ako koristiš pravo ime i Prezime.

Izvini što sam ti "održao predavanje", vjeruj da nije s lošom namjerom. Pokušao sam (istina je, i znaš to) par puta da te isprovociram povodom Avatara, ni to nije bilo s lošom namjerom, naprosto sam mislio da ćeš shvatiti poruku.
Očito nisi i sad sam ti napisao otvoreno a ti kako hoćeš.




 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.swanmobile.sk.



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1904.11.2020. u 10:53 - pre 42 meseci
Citat:
odjeven kao HIRURG
Ovo je zastitna oprema svakog gosta koji ulazi u fabriku prehrambenih proizvoda tokom pandemije. Takodje i svih radnika koji tamo rade. To sto tebi svako izgleda kao hirurg je tvoj licni problem, ja mogu da probam da spustim tenziju tako sto ispricam jedan vic:
"Bio Mujo kod psihologa i ovaj mu nacrta na papiru trougao i pita:
- Šta sam nacrtao na papiru?
- 3.14čku, odgovori Mujo.
- A sada?, upita doktor i nacrta krug.
- 3.14cku, opet odgovori Mujo.
- A sada?, upita doktor i nacrta kvadrat.
- 3.14čku?, opet će Mujo, a na to će doktor:
- Gospodine, Vi ste seksualno opterećeni.
- Ja? Pa ko crta 3.14čke, ja il' ti?"

 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
37.208.33.*



+107 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1904.11.2020. u 11:12 - pre 42 meseci
Jbg, ako si htio da me nasmiješ, USPIO SI......
Stari je to vic, ali svejedno, ismijao sam se.
 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
37.208.33.*



+107 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1904.11.2020. u 11:26 - pre 42 meseci
Ne pada mi na pamet niti jedan da ti odgovorim pa evo nešto što imam pri ruci.

Preporuka za one koji se plaše covid-19

Pogledaj

Samo za Srbijance

Bosanci u pravom svjetlu



[Ovu poruku je menjao nerminz dana 04.11.2020. u 12:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7177 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1904.11.2020. u 12:28 - pre 42 meseci
Citat:
Darko Nedeljković

Plus reaguju na jabuku, papaju i jos svasta nesto? :D
Ili cenis da takvo nesto nije moguce, tj. moguce je ali nije bas verovatno?


"nesto nije moguce" i "moguce je ali nije bas verovatno" su vrlo razlicite stvari. Ako si stavio "tj", bojim se da si celu recenicu ucinio besmislenom.

Ako vec cepas atome, potrudi se da tvoje "cepanje" nije labavo.

Pretpostavljam da mislis na ovo drugo, posto prvo zahteva dokaz kakav nije moguce prakticno izvesti.

U tom slucaju: da, teoretski je moguce da kit reaguje i na genetski materijal drugih virusa. Postoje protokoli i zahtevi od ovih kitova (osetljivost i specificnost) koji smanjuju mogucnost takvih gresaka na meru sa kojom se moze raditi.

Kako virusi mutiraju, ne mozes nikad reci da neki od njih nece stvoriti sekvencu koju kupi neki od ovih test kit-ova... ali u principu to je nesto sa cim moras ziveti. Isti problem imas u skoro svim prirodnim procesima. Da li ce motor od aviona da dozivi "eksplozivno rastavljanje"? Matematicki ni u ludilu ne mozes reci da je nemoguce. Ali inzenjering i menadzment rizika daju dovoljnu pouzdanost da avioni budu u sirokoj upotrebi.

Jabuke, papaje... da, moguce je da neka bioloska masa sadrzi sekvence proteina koje okidaju SARS-CoV-2 kit. Isti problem kao i sa virusima, samo mozda sa drugacijim verovatnocama. I isti odgovor.

Citat:
nerminz
To što sam napisao vezano za ovo pitanje u stvari je više pokušaj da nađem neko logično objašnjenje za ono o čemu se govorilo.


Ako to zelis, moras znati da se za identifikaciju virusa ne koriste PCR test kitovi. Cilj ovih kitova je medicinska dijagnostika, gde te zanima da li je XYZ virus ili ne, i neki proksi za koncentraciju.

Za identifikovanje virusa se radi sekvenciranje genetskog koda. Ovi kitovi svakako ne bi mogli da ti kazu kakve mutacije neki patogen ima u odnosu na referentni.

Bar u vecim naucnim centrima se radi redovna analiza pozitivnih uzoraka na promene. Tako su, recimo, znali u NL ili ES da su onih par pacijenata zarazeni 2 puta: zato sto je RNK virusa drugaciji.

To je i dalje SARS-CoV-2, ali sa dovoljno razlika da se da sumnjati da se radi o dva soja, sto je dalje i potvrdjeno poredjenjem sa drugim uzorcima (sa drugih lokacija).

Uzgred, tako je isto i otkriven SARS-CoV-2 - u pocetku je samo bilo jasno da se radi o nekom respiratornom virusu. Vec prva detaljna analiza u Kini je utvrdila da virus >nije< SARS-CoV. Onda je za nekoliko nedelja virus pouzdano identifikovan, kada su i izabrani markeri koji ce ga nedvosmisleno identifikovati u odnosu na SARS, MERS, razne influence, kijavicu i sl.

Citat:

Hoću da kažem (laički), test očitava neke parametre na osnovu kojih se zaključuje da se radi o covid-19.
Da li je (teoretski) moguće da postoji neki drugi virus koji bi te parametre (koje test detektuje i prepozna kao covid-19) imao iste dok bi neke duge osobine imao drogačije.
Tu mislim na osobine koje su bitne za način prenošenja zaraze, posljedice koje izaziva isl.


Teorijski je sve moguce (osim nemoguceg ;-) - ali prakticno ova dilema nije puno smisla. Ako imas virus koji okida SARS-CoV-2 kitove, to znaci da je on najverovatnije SARS-CoV-2 :-) A onda posle toga, da je neki virus vrlo blizak SARS-CoV-2 (mnogo blizi od SARS-CoV recimo). Mislim, postoje sanse i da mutirana budjava koka kola okida, ali posto su astronomski male (i jos manje) mozemo da ih zanemarimo.

Ako imas takav virus - koji je izuzetno blizak "originalu", ali se vrlo drugacije ponasa... ne znam uopste sta to menja ako su u "opticaju" oba. Za sve prakticne potrebe, mozes komotno da ih grupises u jednu grupu. Cisto informacije radi, u "opticaju" je nekoliko varijacija SARS-CoV-2, nema nikakve potrebe, za potrebe javnog zdravlja, baviti se time.

Oni koji rade na vakcinama, lekovima, klasifikaciji - njih to i te kako zanima, ali oni i imaju procedure i aparaturu da precizno identifikuju viruse.

Citat:

Na osnovu ovoga se da zaključiti da simptomi počinju javljati tek u izolaciji (znači da ih ranije nije imao)

Moje pitanje je prosto.
Ako nije imao simptome a imao je oba negativna testa, po kojoj osnovi je zadržan u izolaciji?
Na osnovu ovoga što piše ja bih mogao zaključiti jedino to da se zarazio u izolaciji.


Ne znam kako si to zakljucio. Izolacija je izrecena kada su poceli simptomi, pre toga nije bilo izolacije.

Izolaciju izricu ako imas pozitivan rezultat ili ako ti se jave simptomi konzistentni sa COVID19 + ocigledan moguc kontakt sa zarazenima (put u rizicnu zonu, dokazani kontakt sa potvrdjeno obolelim itd.).

Sada imas obaveznu i izolaciju ako putujes do 1-2 negativnih testova.

Ni jedna od ovih metoda nije 100% pouzdana, ali to nije ni cilj (niti moze biti). Cilj je smanjenje transmisije. Meni se cini da ti pokusavas binarnom logikom da nadjes nelogicnost u nacinu na koji se pokusava spreciti najgori udarac pandemije na drustvo. To ce vrlo tesko da ti ide, posto se stvari zasnivaju na procenjenim verovatnocama a ne na egzaktnim brojevima + i ne zavise toliko od najpreciznijih detalja i eliminacije svih mogucih alternativa, kako neki misle.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
37.208.33.*



+107 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1904.11.2020. u 13:53 - pre 42 meseci
Veliki dio tvog posta ne razumijem bas u potpunosti ali nije ni bitno.
Shvatio sam da je vjerovatnoća da postoje 2 ili više sličnih virusa zanemarivo mala da ne kažem nikakva.


Citat:
Ivan Dimkovic: Ne znam kako si to zakljucio. Izolacija je izrecena kada su poceli simptomi, pre toga nije bilo izolacije.


Što se tiče ovog dijela koji razumijem pokušaću nekako predefinisati pitanje.


Citat:
Ivan Dimkovic:(poznanica, 2 negativna testa ali u sred izolacije krece da ima teskoce sa disanjem i rapidno opadajucu saturaciju O2 i jos se i dalje oseca kao da je udario voz, go figure)


Oko oba negativna testa se sigurno slažemo, tu nema dileme ali ovo dalje je za mene upitno. Ko god da ima oba negativna testa se tretira kao da nema covid-19, to je valjda i svrha testiranja u suprotnom ne vidim svrhu testiranja.

Ako se (kako stoji u postu) u sred izolacije javljaju navedeni simptomi (izolacija, pretpostavljam traje 14 dana).
Znaci, navedeni simptomi se javljaju nakon 7 dana izolacije.
Kad je došao na testiranje oba testa su bila negativna, po testu nije bio zarašen i navedene simptome nije imao jer su se javili tak nakon 7 dana.
Na osnovu čega je zadržan u izolaciji?

S kim god da je bio u kontaktu, gdje god da je putovao,šta god da je radio, nebitno je jer su testovi negativni.
Jedino (po meni) logično objašnjenje bi bilo da je imao neke druge simptome koji bi opravdali zadržavanje u izolaciji. Zašto bi bilo ko uopšte obraćao pažnju na druge simptome kad ima oba negativna testa i koji bi to simptomi mogli biti?
Po meni (nemam pojma, samo logički razmišljam na osnovu onoga sto pročitam) mogao je jedino imati neke blaže simptome, povišena temperatura isl.
Ako je i imao takve simptome, ti simptomi su zajednički i za gripu a vjerovatno i za štošta drugo.
I opet isto pitanje, Ako je imao te neke blage simptome a oba negativna testa, zar nije logično sumnjati na gripu ili nesto drugo.
Otkud pored oba negatina testa zadržavanje u izolaciji (sumnja na covid-19).
Ako sam dobro zapamtio jedan od ta 2 testa je 90% pouzdan. Djeca idu u školu samo im se mjeri temperatura a u izolaciju se salje neko sa oba negativna testa (ja to teško mogu da svarim)

Ipak se svi simptomi (ne treba ovo gubiti iz vida) koji su malo (da tako kažem) karakterističniji za covid-19 javljaju tek 7 dana kasnije. Da su postojali na početku onda bi to bilo OK, šta više vjerovatno bi takvi simptomi bili povod za testiranje.
Ali NE, prvo se radi testiranje, pa se odredi izolacije i tek nakon 7 dana se javljaju simptomi.
Laički gledano, tu je neko vidovit ili se u izolaciju TRPA što može više da stane.

Imam lično iskustvo na osnovu kojeg mogu da kažem da Bolnice (možda ne sve ali neke zasigurno DA) zadržavaju pacijente u bolnici i bez potrebe. (ne mogu dokazati ali sam suguran u to)
Ja sam stekao dojam kao da Bolnice na neki način naplaćuju po pacijentu. Što više pacijenata to više novca.
I da pokušam izbjeći neka pitanja. Naravno da neće cijelo vrijeme držati sve popunjeno jer bi bilo sumnjivo a moraju uvijek imati i neki slobodan krevet za nedao bog.
Sad im pandemija omogćava da PUNE DO KRAJA a da ne bude sumnjivo.

Kad ja ovo moje iskustvo povežem s tvojim postom ja nemogu da se otmem dojmu da se i u ovoj situacija, o kojoj govorimo, o nečemu takvom.

Ako nekog baš zanima, mogu napisati malo opširnije na osnovu čega sam zaključio to o krevetim, a vi, ako neko radi u nekoj Državnoj bolnici i ima takve informacije, neka pojasni, na koji način se finansiraju bolnice u smislu da li broj pacijenata ima bilo kakav uticaj na iznos koji bolnica dobija iz budžeta. Ja sam ubijeđen da ima a bilo bi mi drago da me ne razuvjeri (neće biti lako).

 
Odgovor na temu

Windows2
behind the shades

Član broj: 305979
Poruke: 167



+585 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1904.11.2020. u 16:19 - pre 42 meseci
Preporuka za odvajanje sat i po vremena.

https://www.youtube.com/watch?v=YkaLidH8nKA

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..1e1:dd00:3545:f7db:47e4:bab3



+7177 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1904.11.2020. u 20:46 - pre 42 meseci
Citat:
nerminz
Oko oba negativna testa se sigurno slažemo, tu nema dileme ali ovo dalje je za mene upitno. Ko god da ima oba negativna testa se tretira kao da nema covid-19, to je valjda i svrha testiranja u suprotnom ne vidim svrhu testiranja.

Ako se (kako stoji u postu) u sred izolacije javljaju navedeni simptomi (izolacija, pretpostavljam traje 14 dana).
Znaci, navedeni simptomi se javljaju nakon 7 dana izolacije.
Kad je došao na testiranje oba testa su bila negativna, po testu nije bio zarašen i navedene simptome nije imao jer su se javili tak nakon 7 dana.
Na osnovu čega je zadržan u izolaciji?

S kim god da je bio u kontaktu, gdje god da je putovao,šta god da je radio, nebitno je jer su testovi negativni.
Jedino (po meni) logično objašnjenje bi bilo da je imao neke druge simptome koji bi opravdali zadržavanje u izolaciji. Zašto bi bilo ko uopšte obraćao pažnju na druge simptome kad ima oba negativna testa i koji bi to simptomi mogli biti?


1. Udjes u zemlju - odrede ti 14 dana preventivne izolacije + test, treba da imas negativan test da uzmu u obzir da te puste, nekada i 2 (zavisi od drzave, itd.)
2. U toku preventivne izolacije, pocinjes da imas klasicne COVID19 simptome
3. Uprkos prvom negativnom testu, odredjuju ti da ne napustas izolaciju
4. Izolacija prestaje 14 dana nakon ovoga, drugi negativni test sluzi za dijagnostiku zato sto prvi nije bio pozitivan

Zasto 2 negativna testa nisu dovoljna da te ne puste?

Zato sto imas simptome koji su potpuno konzistentni sa COVID19. Ako nemas bakterijske upale, imas ili SARS-CoV-2 upalu pluca, ili neku drugu virusnu upalu pluca. Ostale stvari iskljucis zato sto bi bile ocigledne.

Da te puste bez ikakvog dodatnog testa - rizicno je. Jedino sto bi teoretski mogli da urade je PCR testiranje na neke druge viruse. U ovom slucaju nisu, ali pretpostavljam da bi verovatno mogao da zahtevas.

Uzgred, ovlascenja u vezi javnog zdravlja su velika - u cilju zastite javnog zdravlja ti mogu izreci meru karantina i bez testova. To mozes da osporis na sudu kasnije.

Citat:

Veliki dio tvog posta ne razumijem bas u potpunosti ali nije ni bitno.
Shvatio sam da je vjerovatnoća da postoje 2 ili više sličnih virusa zanemarivo mala da ne kažem nikakva.


Nikakva ne moze da bude. Zanemarljivo mala, moze - ako je "zanemarljivo" jednako onome sto se dobija.

Nije uopste tesko. Pogledaj kako je izradjen WHO PCR kit, sta su izabrali od sekvenci i kako se ponasa na drugim virusima.

Znaci:

1. Naravno da niko nigde ne moze da kaze "sansa za X je 0%" (ili 100%)
2. Sa druge strane, test kit je dizajniran sa sekvencama koje obezbedjuju da nece reagovati na druge ljudske viruse koji nisu SARS-CoV-2
3. Prakticno imas dovoljnu specificnost i osetljivost da test bude primenljiv za koriscenje u javnom zdravlju

Kao i sa primerom aviona - da li ti proizvodjac motora moze potpisati "ovaj motor se NECE raspasti u sledecem letu, 100%". Nema sanse.

Svaki deo od tog motora ima neki zivotni vek, sto je opet neka mera koju smo izracunali na osnovu testova i statistike. Rezim servisiranja je, isto tako, napravljen da ti delovi rade N sati u vecini slucajeva. Sve sto proizvodjac moze da kaze je: ovaj motor se sastoji od X, Y, Z - servisni intervali bla bla bla. Pod ovim uslovima i pod pretpostavkom pravilnog i redovnog odrzavanja radni vek delova je: bla bla bla. Za malo zahtevnije, imas i statistike prikupljene prilikom razvoja i testiranja tipa pri kolikim silama dolazi do katastrofalne deformacije, itd.

Bukvalno je sve izgradjeno na verovatnocama. Da, moze uvek da se desi neverovatno ludilo. Nekad se i desava, ali dovoljno retko da ogromna vecina ljudi i ne razmislja o tome kad ulaze u avion.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6822
87.116.181.*



+1454 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1904.11.2020. u 23:23 - pre 42 meseci
Citat:
X Files:
Citat:
Darko Nedeljković:
Nego, da se manemo bezvezarija, tokom poslednjih par nedelja sam primetio nesto interesantno. Dve potpuno nezavisne situacije, moje komsije i ljudi koje dosta dobro poznajem, obe viseclane porodice. U jednoj, zena inficirana, muz i deca nista. U drugoj, covek inficiran, zena i deca (troje) nista. Naravno da niko ne nosi maske po kuci. Ovi prvi slucajno otkrili, hteli da putuju negde, nikakve simptome nisu nimali. Ovi drugi suprotno, covek imao simptome 10 dana, po prirodi optimista, mislio "nije to to, a i proci ce za dan-dva", na kraju odlucio da se testira. Ono sto je isto u obe situacije - oni nisu uspeli da prenesu covid-19 clanovima najuze porodice. Postavlja se pitanje zasto - da li ogroman procenat ljudi vec ima imuni odgovor za taj problem, ili neki ljudi jednostavno ne pogoduju ovom virusu, pa se ne mogu inficirati.

Isti slučaj i kod mene. Da nisam hteo da putujem, ne bih ni znao da sam "preležao".

Ukućani i kolege, ništa! Skoro pa neverovatno, jer je bilo previše konatakata.

Inače, brzi serološki test sam odmah verifikovao i ozbiljniim ELISA testom. Za lekarku u laboratoriji nije bilo sumnje da li je bila korona, reče gledaj 3 nedelje unazad, ako te zanima taj kontakt sa virusom. Uradio sam odmah i dijagnostički antigen test, koji je bio negativan.


Pa grip običan ili jači, svi smo ga preležali pre 5-10 ili 20 godina. Logično zar ne? Ovde se samo potencira zbog nečeg drugog što se valja u pozadini, recimo potpuna glad i robovlasništvo na svetu. Da se većina svede na rad i hranu.

Meni su zanimljive vakcine koje izazivaju autizam a kasnije osposobljavanje takvih ljudi da rade i žive. Da rade i ne pitaju mnogo.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
37.208.33.*



+107 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1904.11.2020. u 23:24 - pre 42 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Nikakva ne moze da bude. Zanemarljivo mala, moze - ako je "zanemarljivo" jednako onome sto se dobija.
Nije uopste tesko. Pogledaj kako je izradjen WHO PCR kit, sta su izabrali od sekvenci i kako se ponasa na drugim virusima.

Badava ti je da meni objašnjavaš bilo sta vezano za testove isl..č To je za mene Špansko selo, hehehe, kao da ja znam šta je WHO PCR kit.
Pratpostavljam da je to neki komplet za testiranje, ali nije ni bitno.
shvatio sam ono što mi nije bilo jasno.
Ovo je odgovor na moje pitanje.
Citat:
Ivan Dimkovic:
1. Udjes u zemlju - odrede ti 14 dana preventivne izolacije + test, treba da imas negativan test da uzmu u obzir da te puste, nekada i 2 (zavisi od drzave, itd.)
2. U toku preventivne izolacije, pocinjes da imas klasicne COVID19 simptome
3. Uprkos prvom negativnom testu, odredjuju ti da ne napustas izolaciju
4. Izolacija prestaje 14 dana nakon ovoga, drugi negativni test sluzi za dijagnostiku zato sto prvi nije bio pozitivan


Meni razum ne dozvoljava da prihvatim, da imaš pouzdan test, testiranjem utvrdiš da nema zaraze a ti čovjeka stavljaš u izolaciju.
Koliko ja znam, kao laik, u KARANTIN se stavljaju ZARAŽENI da se spriječi širenje zaraze a ne zdravi (negativni testovi kazu da zaraze nema)
Mogu prihvati KARANTIN do TESTIRANJA. (dođeš na granicu u 03:00, stave te u KARANTIN do jutra dok ne dodju medicinari da te testiraju, sačekaš test i ako je pozitivan ostaješ u karantinu a ako je negativan SRETAN PUT.)

Ako se u izolaciju stavljaju ljudi sa negativnim testom onda bi cijelu Državu trebalo pozatvarati u SAMICE.
Preko 90% Građana (broj je "OFRLJE") nije ni radilo test (potancijalno su daleko veća prijetnja od onih sa negativnim testom)

Ili. da preformulišem, Kako je moguće da je neko ko ima negativan test veća opasnost od nekoga ko nije testiran? (koja je svrha tog testa ako nije da se ljudi TRPAJU U KARANTINE)

Koliko znam, za ulazak u BiH (to možda ne važi za sve zemlja) dovoljan je negativan PCR test i da nije stariji od 24 sata (možda podatci nisu tačni ali pretpostavljam da znaš o čemu govorim)
Nikakv karantin ni bilo šta ako imaš negativan test SRETAN PUT.
Mogu provjeriti ako je bitno.
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6822
87.116.181.*



+1454 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1905.11.2020. u 01:04 - pre 42 meseci
Za BIH ti treba prc test ne stariji od 24h ako ćeš da boraviš a ako si u tranzitu nikome ništa. Taj test je samo da se trpaju pare u džepove.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
37.208.33.*



+107 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1905.11.2020. u 01:25 - pre 42 meseci
Citat:
bordzija: Za BIH ti treba prc test ne stariji od 24h ako ćeš da boraviš a ako si u tranzitu nikome ništa. Taj test je samo da se trpaju pare u džepove.

Vjrovatno sam ja pogriješio naziv testa, glavno je da nema i karantin i negativan test, to je poenta priče.
Da trpaju pare u džepove u to i ja čvrsto vjerujem. Ja sam i za vakcinu rekao, ako dođe, nema šanse da se će naši lopovi dozvoliti da bude DOBROVOLJNA.
Ako ništa drugo bar ce se tražiti obaveznu vakcinu za ulazak u zemjlu ili tako nešto. Svakako neće propustiti priliku da POHAPAJU koliko god mogu.
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6822
87.116.161.*



+1454 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1905.11.2020. u 01:42 - pre 42 meseci
Poenta priče je da sve zemlje više ili manje puštaju GRIP da se slobodno širi uz ofrlje i nestručno vođenje situacije. Onaj ko dolazi u zemlju je sumnjiv i stavlja se u izolaciju, otimaju mu se neke pare za besmislen test koji može da bude i ne mora. Test koji mnogo košta i proizvode velike korporacije. Poenta je da se pravi što veća gužva i što više ugrožavaju ljudska prava. Da je neka ozbiljna reakcija pa da razumem ograničiti ljudska prava na neki vremenski period dok se ne reši grip ali mi sve govorida je ovo kao kada zmija davi žabu.

Oni koji nemaju će imati još manje a oni koji imaju će imati još više. Sadistička ekonomska svetska kriza.

Neko se razboljeva a neko je imao nekada grip!

I da dvojako tumaćenje pravila i propisa je odlika neofašizma. Može uža rodbina ali mora da se testira ili da sedi u samoizolaciji 14 dana dok druga osoba može da se kreće slobodno. Čist fašizam. U ratu antifašizam a u miru milion oblika fašizma gde god se okreneš. Danas je fašizam implementiran u svaku poru društva i svesti čovečanstva, gore od najgoreg virusa izjeda stvarnost i pretvara je u splačinu. Onaj ko nije fašista i ne deli takva shvatanja vrlo brzo društvo i sistem prožderu i probave.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.swanmobile.sk.



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1905.11.2020. u 07:57 - pre 42 meseci
Citat:
nerminz:
Badava ti je da meni objašnjavaš bilo sta vezano za testove isl..č To je za mene Špansko selo, hehehe, kao da ja znam šta je WHO PCR kit.
Pratpostavljam da je to neki komplet za testiranje, ali nije ni bitno.

Ajd da probam ja....
U nekom idealnom svetu, test bi prebrojao viruse i ako ih ima vise od nula ukljucio bi crvenu lampicu, a ako ih nema ukljucio bi zelenu. U realnom, mere se vrednosti necega sto bi trebalo da ukazuje na postojanje virusa, a izmerene vrednosti krecu se na skali izmedju naprimer da primenim analogiju sa kompjuterima izmedju 0.00 i 5.00. Kod kompjutera, ako je napon izmedju 0.0 i 1.5V, on to racuna da napona nema uopste, ako je izmedju 3.5V i 5V on racuna da je napon 5V, a ako je izmedju 1.5V i 3.5V on ni sam ne zna sta da radi sa time, to mu je problem i to generalno ne bi uopste trebalo da se desava. Kod svih drugih prebacivanja prirodnih vrednosti na skali u rezultat IMA/NEMA postoji isti taj problem. Skala vrlo retko prikazuje tacno nulu i vrlo retko najvisi moguci iznos da bi ti to lako mogao da pretvaras u DA i NE. Problem je sto uvek pokazuje nesto izmedju. I sad, kod pretvaranja vrednosti neizbezno mora da dodje do greske ponekad, pa proizvodjac mora da definise projektni zadatak u kom ce definisati koja je od sledecih situacija prihvatljiva:
1) Ako se zdrav covek okarakterise kao inficiran to je ogroman problem, a ako inficiran bude okarakterisan kao zdrav mnogo manji problem
2) Ako se zdrav covek okarakterise kao inficiran to je manji problem, a ako inficiran bude okarakterisan kao zdrav mnogo veci problem
3) Ako su greske neminovne, a jesu, potpuno je nebitno da li ce zdrav biti okarakterisan kao inficiran, ili inficiran kao zdrav

U skladu sa izborom varijante projektnog zadatka, moguce je postici da pozitivan test znaci gotovo 100% pozitivan, ili da negativan test znaci gotovo 100% negativan, ali gotovo je nemoguce oboje zajedno.

Osi problema konverzije prirodnih podataka sa skale u DA/NE, postoji problem i pri prikupljanju uzoraka. Uzorci se uzimaju iz nosa, sto je na neki nacin slicno kao da se uzimaju sa dlanova. Nije isto, ali postoji jedan zajednicki problem - ako postoje virusi u vazduhu, postojace i u nosu/na rukama, bez obzira sto testirani covek/zivotinja/jabuka/papaja/ nisu inficirani virusom. Drugo, ako covek jeste inficiran, uvek postoji mogucnost da stapic u nosu ne zakaci viruse, nego da ih nekako, nemam pojma kako, zaobidje ili promasi.

Iz te dev vrste problema vidimo da je jako tesko do nemoguce imati nepogresiv test i nepogresivo uzimanje uzoraka. Jednostavno, kada dobijes rezultat, mozes usvojiti da je on vrlo verovatno tacan do gotovo sigurno tacan, ali nikada nepogresiv tacan.

Imajuci to sve u vidu, ako ti neko deluje kao zarazen, a gotovo sigurno tacni testovi kazu da nije, onda prelomis - smatraces da mozda jeste ili da sigurno nije zarazen
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.swanmobile.sk.



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1905.11.2020. u 08:05 - pre 42 meseci
Citat:
bordzija:
Za BIH ti treba prc test ne stariji od 24h ako ćeš da boraviš a ako si u tranzitu nikome ništa. Taj test je samo da se trpaju pare u džepove.

Kako uopste radi to sa tranzitom? Naprimer, ja sam nedavno prosao kroz madjarsku, oni me pitali gde idem, ja rekao, oni mi dali spisak pumpu gde imam pravo da sipam gorivo i parkinga gde imam pravo da odmaram/jedem/idem u wc itd. Na to sam aj odmah rekao da imam nameru malo da svratim u budimpestu, a oni su odgovorili nesto kao "samo ti uzmi ove papire, pa idi gde god hoces". Sledeci put kad su me pitali nisam hteo da kazem da prolazim kroz madjarsku, nego sam rekao da idem u budimpestu. Oni su malo duze vecali da li imam pravo da udjem i konstatovali da imam, tada mi naravno nisu dali taj spisak i nalepnicu za tranzit. Izgleda da to mozes kako hoces.
 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
37.208.33.*



+107 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1905.11.2020. u 09:18 - pre 42 meseci
Citat:
bordzija:
Poenta priče je da sve zemlje više ili manje puštaju GRIP da se slobodno širi uz ofrlje i nestručno vođenje situacije. Onaj ko dolazi u zemlju je sumnjiv i stavlja se u izolaciju, otimaju mu se neke pare za besmislen test koji može da bude i ne mora. Test koji mnogo košta i proizvode velike korporacije. Poenta je da se pravi što veća gužva i što više ugrožavaju ljudska prava. Da je neka ozbiljna reakcija pa da razumem ograničiti ljudska prava na neki vremenski period dok se ne reši grip ali mi sve govorida je ovo kao kada zmija davi žabu.

Oni koji nemaju će imati još manje a oni koji imaju će imati još više. Sadistička ekonomska svetska kriza.

Neko se razboljeva a neko je imao nekada grip!

I da dvojako tumaćenje pravila i propisa je odlika neofašizma. Može uža rodbina ali mora da se testira ili da sedi u samoizolaciji 14 dana dok druga osoba može da se kreće slobodno. Čist fašizam. U ratu antifašizam a u miru milion oblika fašizma gde god se okreneš. Danas je fašizam implementiran u svaku poru društva i svesti čovečanstva, gore od najgoreg virusa izjeda stvarnost i pretvara je u splačinu. Onaj ko nije fašista i ne deli takva shvatanja vrlo brzo društvo i sistem prožderu i probave.


GRIP nikad niko nije ni pokušavao zaustaviti. covid-19 postoji, u to ja ne sumnjam nimalo, ima slične simptome ali jače izražene ali i nekeko koje GRIP nema.
Ne radi se o tome da li postoji ili ne nego o tome kome koliko je realno opasan i koliko su ispravne mjere koje se poduzimaju u borbi protiv virusa.

Ljudi se mijenjaju iz dana u dan (na više iz generacije u generaciju). Sve je manje časti, poštenja, ljudskosti uopšte.
Razvoj nauke i tehnike značajno olakšava život a ljudi umjesto da koriste da bi postali bolji ljudi postaju sve gori.
Gramzivost i zavist postaju sve veće što ljudi imaju više. Mislim da je tu glavni problem. Što razvoj donosi više novca i bolji život to se i razlike među ljudima povećavaju što neminovno dovodi do svakakvih sukoba.
Netacna je ttaza da siromašni postaju sve sirumašniji. Svi postaju bogatiji. Danas u BiH svako ima auto što prije40 god nije bio slučaj ...itd. Kako je onda siromašniji?
Radi se o tome da se bogati mnogo brže i mnogo više bogate od ostalih. (povečava se razlika) I to je prava istina.
Tu se radi o GRAMZIVOSTI BOGATIH i ZAVISTI SIROMAŠNIH.
To je u domenu politike.

Mislim da ova situacija s covid-19 nema nikakve veze sa Fašizmom osim možda nekih malih sličnosti koje mogu naći svugdje ako neko hoće da gleda na takav način.
Svugdje možeš naći sličnost sa svačim ako gledas na način da hoćeš da tako vidiš.
Opet slično kao kod nas. Možeš uvijek naći neki primjer u kojem neki Muslim radi nešto protiv nekog Srbina i vidjet iz toga da Muslimani mrze Srbe.
To, naravno, nema nikakve veze sa istinom, ali onaj ko hoće da to tako tako vidi imaće razlog da u to povjeruje.

Kad je u pitanju covid-19 ljudi imaju mnogo argumenata da ne vjeruju da covid-19 uopšte postoji (te argumente im svakodnevno serviraju) mnogo toga je već napisano.
Pogledaj ko pokušava braniti tezu da covid-19 postoji i da je opasan.
Obično to rade ljudi koji u tome imaju nekakav interes ili ljudi koji imaju nešto malo znanja pa u pokušaju da istaknu svoje znanje oni zanemare logiku.
To opet ne dokazuje da covid-19 ne postoji niti da nije opasan, ali svkako iz dana u dan kod ljudi stvara sve veću sumnju.

[Ovu poruku je menjao nerminz dana 05.11.2020. u 10:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
37.208.33.*



+107 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1905.11.2020. u 09:48 - pre 42 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Kako uopste radi to sa tranzitom? Naprimer, ja sam nedavno prosao kroz madjarsku, oni me pitali gde idem, ja rekao, oni mi dali spisak pumpu gde imam pravo da sipam gorivo i parkinga gde imam pravo da odmaram/jedem/idem u wc itd. Na to sam aj odmah rekao da imam nameru malo da svratim u budimpestu, a oni su odgovorili nesto kao "samo ti uzmi ove papire, pa idi gde god hoces". Sledeci put kad su me pitali nisam hteo da kazem da prolazim kroz madjarsku, nego sam rekao da idem u budimpestu. Oni su malo duze vecali da li imam pravo da udjem i konstatovali da imam, tada mi naravno nisu dali taj spisak i nalepnicu za tranzit. Izgleda da to mozes kako hoces.


Radi sasvim prosto, kao i sve drugo kod nas.
Njegovo je bilo da ti da papir i gotovo (boli ga dupe za dalje) bitno je prođe radno vrijeme.
Ako ne postoji dobra organizacija, dobro osmišljen sistem po kom se radi onda dobiješ to što imaš.
Svi nešto rade a ne zna se ni ko pije ni ko plaća. Ako ti to nije poznato onda nisi iz Srbije, nikad nisi bio u BiH i ne pamtiš SFRJ.

Ljudi rade ono što im se kaže i dalje ih boli dupe. Ako rade nešto preko toga onda je to da gledaju mogu li da se negdje snađu malo sa strane.
Očito niko nije razmišljao o mogućnosti da neko ko je u tranzitu može htjeti da negdje svrati. TRANZIT je TRANZIT i gotovo.


p.s.

Morao sam da se vratim da ti napišem nešto što mi je palo na pamet. Nema baš mnogo veze s tamom ali je zanimljivo.

Prije 3-4 god, jedan moj prijatelj koji živi u Izraelu je bio kod mene i kupio neko auto s namjerom ga vozi u Izrael.
Poslije nekoliko dana lutanja, Samo dragi BOG zna kuda sve ne, nekako smo "PREKO VEZE" uspjeli srediti papire.
Ovo PREKO VEZE, apsulutno ne znači ono klasično gužva isl. pa ganjaš vezu da malo ubrzaš postupak, nego nešto sasvim drugo.
Treba ti neko, ko će da napravi nekakve propratne papire, koje nikad nije pravio i nema pojma ni da li je to po zakonu a kamolio da zna kako to izgleda i kako se radi.
A kao šlag na tortu imas čovjeka sa Izraelsko/Hrvatsko/Bosanskim Državljanstvom i auto ide u Izrael gdje nema šanse da može ući ako sve nije 100% OK.
Da bi uopšte pokrenuo uvoz u Izrael on je u Izraelu morao predati dokumentaciju od auta, pa onu pregledaju dokumente i odobravaju uvoz.
Sad dolaziš u BiH, imaš dokumente od auta, imaš iz Izraeala dozvolu da ga uvezeš u Izrael, imas ugovoren kompletan transport preko Italije. ali.... kako ga IZVESTI iz BiH.

O ovome bi neki Srpski režiser trebao napraviti Komediju. Koliko je tu BLAGIH TELEĆIH POGLEDA kad ima se obratiš i kažeš im šta trebaš.

Zaključak na kraju je bio jednostavan.
Nakad niko nije IZVOZIO auto iz BiH.
Niko nema pojma kakva je procedura.
Zakoni i pravila koja treba da se primjenjuj su vjerovatno kao i sve drugo prepisani iz neke druge zamlje gdje to postoji i funkcioniše.
Ljudi koji bi to trebali da rade, nikad to nisu radili i nemaju pojma šta da rade.... Naprosto, nikad, niko, nije ni razmišljao da takva mogućnost uopšte i postoji.
Papiri su završeni. Auto je u Izraelu ali, kad bi sad, neko uzeo da sve to provjeri, mislim da je tu PRAAAAAAVI CIRKUS.

To smo mi!

[Ovu poruku je menjao nerminz dana 05.11.2020. u 11:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Koronavirus COVID-19

Strane: << < .. 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 612503 | Odgovora: 4305 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.