Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koronavirus COVID-19

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Koronavirus COVID-19

Strane: << < .. 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 612512 | Odgovora: 4305 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.swanmobile.sk.



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1905.11.2020. u 10:13 - pre 42 meseci
Citat:
Ne radi se o tome da li postoji ili ne nego o tome kome koliko je realno opasan i koliko su ispravne mjere koje se poduzimaju u borbi protiv virusa.

Sve mere se svode na jednu - odlozi infekciju do sutra.
Nije samo pitanje koliko su takve mere ispravne/uspesne, nego koliko su opasne...
Zvanicni stav je otprilike:
1) Maske mozda zaustavljaju virus, mozda ne zaustavljaju, u svakom slucaju ne mogu da stete.
2) Ostajanje kod kuce mozda pomaze, mozda ne pomaze, u svakom slucaju ne moze da steti.

Medjutim, ono sto je na neki nacin postala tabu tema su sledece cinjenice:
1) ako se organizam ne izlaze virusima i bakterijama, vremenom se degradira imuni sistem, sto ce povecati opasnost u trenutku infekcije jednog dana, otezace simptome, ukljucice respirator u resavanje problema i na kraju izazvace smrt, do koje nije moralo da dodje da se covek redovno izlagao virusima i bakterijama
2) ako se organizam lisava setnje, cistog vazduha, fizickih aktivnosti i umesto toga se forsira sedenje i lezanje u zatvorenom prostoru, to je vrlo stetno za zdravlje, slabi organizam i kada jednog dana dodje do bolesti simptomi ce biti tezi, smrtnost ce se uvecati
3) u zdravom telu zdrav duh i obrnuto, ako se merama dugorocno slabi telo, logicno je da dodje i do pada nivoa dusevnog zdravlja, tj. ucestaliju pojavu psihosomatskih i psihickih bolesti.
 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
37.208.33.*



+107 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1905.11.2020. u 10:59 - pre 42 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Da li ako bombardujemo fabriku testova time zavrsavamo sa postojanjem bolesti, jer niko vise nece moci da je dijagnostifikuje, sto jelte znaci da bolest i ne postoji?!


Nekako sam previdio ovaj post pa evo sa zakašnjenjem.

Još negdje na početku diskusije sam postavio pitanje: "Kako bi svijet izgledao da virus uopšte nije otkriven" ili "da mu nije pridavan nikakav značaj".
To je otprilike to što si i ti napisao.

Da ne postoje testovi, mi nebi imali pojma koliko je ljudi zaraženo, broj umrlih bi znali, ali nebi znali od čega su umrli (mada u stvari i ovako ne znamo).
S obzirom na to da je broj umrlih takav kakav je (znamo ga). Meni se čini da je cijela ova situacija u stvari "Mnogo vike ni oko čega".
Samo će neko sve to dobro UNOVČITI.
Rušenjem fabrika (figurativno) koje proizvode testove svakako nebi eliminisali bolest ali bi eliminisala sva sranja koja trpimo zbog toga.
2-3 umrla dnevno u Srbiji (koji se pripisuju covid-19 a upitno je i to da li su umrli baš od covid-19) je zanemarivo. (broj sigurno nije VEĆI ali je VRLO VJEROVATNO još MANJI)
Situacija u kojoj živimo izgleda zastrašujuće upravo zahvaljujući testovima, odnosno, načinu prezentacije rezultata.
Ogromna lova se daje za borbu, krade se nemilice...
Možda zvuči grubo i bezosjećajno ali se ipak pstavlja RAZUMNO pitanje, da li su ta 2-3 umrla za koje je čak upitno i to da li su umrli od covid-19 a koji su uz to u najvećem broju bili stari i bolesni
vrijedni svega ovoga.
Tako da, ja sam ZA RUŠENJE! (figurativno naravno da me neko nebi optužio da sam nekakv terorista).
A da ne bih ispao MRZITELJ tih koji su umrli, POTPISUJEM da mene prvog zatvore u prostoriju za KOLIKO HOĆE NAJZARAŽENIJIH, pa kako mi bude.
covid-19 ja mogu dobiti uvijek i svugdje, pored svih mjera koje poduzimaju ali je vjerovatnoća da od toga umrem je ZANEMARIVA dok me s druge starna ove njihove mjere IZ*EBAŠE u ZDRAV MOZAK.

Te pare koje se daju za borbu proti covid-19, bolje da se podijele sirotinji koja izvršava samoubistva, kako je neko napisao, duplo više ljudi izvrši samoubistvo nego što ubije covid-19 (ako ih uopšte i ubije covid-19).


 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
37.208.33.*



+107 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1905.11.2020. u 12:49 - pre 42 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
Ne radi se o tome da li postoji ili ne nego o tome kome koliko je realno opasan i koliko su ispravne mjere koje se poduzimaju u borbi protiv virusa.

Sve mere se svode na jednu - odlozi infekciju do sutra.
Nije samo pitanje koliko su takve mere ispravne/uspesne, nego koliko su opasne...
Zvanicni stav je otprilike:
1) Maske mozda zaustavljaju virus, mozda ne zaustavljaju, u svakom slucaju ne mogu da stete.
2) Ostajanje kod kuce mozda pomaze, mozda ne pomaze, u svakom slucaju ne moze da steti.

Medjutim, ono sto je na neki nacin postala tabu tema su sledece cinjenice:
1) ako se organizam ne izlaze virusima i bakterijama, vremenom se degradira imuni sistem, sto ce povecati opasnost u trenutku infekcije jednog dana, otezace simptome, ukljucice respirator u resavanje problema i na kraju izazvace smrt, do koje nije moralo da dodje da se covek redovno izlagao virusima i bakterijama
2) ako se organizam lisava setnje, cistog vazduha, fizickih aktivnosti i umesto toga se forsira sedenje i lezanje u zatvorenom prostoru, to je vrlo stetno za zdravlje, slabi organizam i kada jednog dana dodje do bolesti simptomi ce biti tezi, smrtnost ce se uvecati
3) u zdravom telu zdrav duh i obrnuto, ako se merama dugorocno slabi telo, logicno je da dodje i do pada nivoa dusevnog zdravlja, tj. ucestaliju pojavu psihosomatskih i psihickih bolesti.


Maska šteti to je sigurno. Ali to nikako ne znači da ne štiti od virusa. (i lijekovi imaju kontraindikacije pa se koriste)
Pitanje je da li je od nošenja maski veća šteta ili korist. (tu mislim na dugotrajno nošenje maske jer kratkotrajno većini ljudi neće naškoditi)

Imunitet na novi virus NE POSTOJI. Tek treba da se razvije u kontaktu s virusom (ako se ikad razvije).
Ne možeš kontaktom s jednim virusom razviti imunitet na drugi virus.
Ja mislim da treba živjeti normalno, virusi postoje i oduvijek su postojali, imunitet se razvija sam po sebi i oduvijek se razvijao.
Nekad lakše a nekad teže, nekad s lakšim a nekad s težim posljedicama zavisno o kakvom virusu se radi.
Madicina treba da se bavi time da pomogne u liječenju od opasnih virusa (onih koji izazivaju teška oboljenja i imaju velike posljedice) ali ne po cijenu da pravi veću štetu nego korist.

Pogrešno je unaprijed testirati ljude na nepoznat virus. To vidimo, imamo mnogo oboljelih niti znamo od čega ni kako da ih liječimo a posljedice su NIKAKVE (osim PANIKE koja se stvara mežu ljudima).
Trebalo je pustiti da sve ide svojim prirodnim tokom.
Ljudi sa težim simptomima bi i ovako i onako došli kod ljekara, pomoglo bi im se i ovako i onako (koliko je moguće) ali nebi bilo panke.
Virus je mogao da se prati i da se vidi koliko je opasan pa tek ako se utvrdi da je zaista opasan onda poduzimati neke drastičnije mjere.
Mi smo poduzeli DRASTIČNE mjere samo na osnovu rezultata testiranja koji su pokazali da je zaražen veliki broj ljudi.
Svi ljudi, bez izuzetka, su uvijek zaraženi sa mnogo poznatih virusa i ko zna koliko virusa za koje neznamo ni da postoje, PA ŠTA)
Niko se nije bavio time da li su te mjere potrebne ili ne, niko nije znao da li je virus opasan i koliko... Ali su svi poduzeli mjere da se brane. (pa zašto onda SVI ne stave vojske u najviši stepen bojeve gotovosti, ne zatvore sve granice jer će ih MOŽDA NEKO NAPASTI). Niko to ne radi. Prati se situacija i mjere se preduzimaju u zavistosti od situacije. Samo je s covid-19 drugačije. Tu se svi BRANE a ne znaju ni kako ni od čega.
Sve to, ja mogu da da shvatim čak i da opravdam, ali ne mogu da opravdam to što se sve to i dalje radi iako vidimo da virus nije toliko opasan.
Rezvija se vakcina, OK. Namože da šteti a (ako bude potrebe) možda pomogne... ali sve to je stvar medicinskih i farmaceutskih stručnjaka i ne treba zbog toga praviti paniku.

Ovo što se radi očigledno nema veze s tim. Sve što se radi je pogrešno. Grešaka je previše da bi bile slučajne. Očito je da se radi o nekakvim drugim interesima.

Kad slušaš naše političare, sve pohvale zdravstvenim radnicima a u praksi, ko god je ikad išao kod ljekara (osim ako je to bilo preko veze) bio je kao da je uživo uletio neki horor film.
To što se mi LAŽEMO da je sve bajno i sjajno je nešto drugo. Realna situacija u zdravstvu je i bez pandemije KATASTROFALNA (kao i u svemu drugom).
Vlasti, umjesto da gledaju kako da to stanje poprave, stvaraju PANIKU a zdravstveni sistem KUJU U ZVIJEZDE.
Naravno kad imamo sjajan zdravstveni sistem ne treba ga ni popravljati... (neka i dalje bude HOROR).

Pitam se, kako onda da se nadamo boljem.

[Ovu poruku je menjao nerminz dana 05.11.2020. u 14:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6822
87.116.161.*



+1454 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1905.11.2020. u 13:41 - pre 42 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
bordzija:
Za BIH ti treba prc test ne stariji od 24h ako ćeš da boraviš a ako si u tranzitu nikome ništa. Taj test je samo da se trpaju pare u džepove.

Kako uopste radi to sa tranzitom? Naprimer, ja sam nedavno prosao kroz madjarsku, oni me pitali gde idem, ja rekao, oni mi dali spisak pumpu gde imam pravo da sipam gorivo i parkinga gde imam pravo da odmaram/jedem/idem u wc itd. Na to sam aj odmah rekao da imam nameru malo da svratim u budimpestu, a oni su odgovorili nesto kao "samo ti uzmi ove papire, pa idi gde god hoces". Sledeci put kad su me pitali nisam hteo da kazem da prolazim kroz madjarsku, nego sam rekao da idem u budimpestu. Oni su malo duze vecali da li imam pravo da udjem i konstatovali da imam, tada mi naravno nisu dali taj spisak i nalepnicu za tranzit. Izgleda da to mozes kako hoces.

Pa jednostavno je koliko sam ja ukapirao, pitaju te na ulasku u zemlju jel imaš test i da ne može bez testa da se uđe, onda ti kažeš samo tranzit ideš gde ideš onda oni aaaaajde evo danas smo raspoloženi i puste te. Daju ti papirče sa uputama da smanjiš kontakte, pereš ruke blablabla. Imaš valjda 12 ili 24h da napustiš zemlju na nekom graničnom prelazu. Sve je evidentirano u kompjuteru kada i gde si ušao (skeniranje pasoša) i gde izlaziš ti podaci se poklapaju. E sad kakve su sankcije ako se zadržiš par dana nemam pojma nisam eksperimentisao :)

Samoizolacija, izolacija i karantin su potpuno različite stvari a vidim da ovde na forumu i inače ljudi sve to brkaju i stavljaju u isti koš. Recimo ja sam na granici u hr dobio papir da smanjim kontakte, perem ruke blabla a usmeno mi je rečeno da moram da sedim 14 dana i ne mrdam nigde. Policija je jednom dolazila da proveri dal sam na toj adresi koju sam prijavio. Besmisao totalni.

Usput su mi pratili telefone, morao je da bude na istom repetitoru tj lokaciji. Ne znam dal bi došli i šta bi bilo da sam otišao negde jer na papiru nije pisalo ništa o sedenju u kući 14 dana shodno tome je mera ništavna.

Sve u svemu opšti šlamperaj gde je jedina zarada 50-500 evra na testovima.

U BIH juče čitam u jednom danu umrlo je više od 40 ljudi od GRIPA. Počelo je!
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7177 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1905.11.2020. u 14:25 - pre 42 meseci
@nerminz,

Citat:

Badava ti je da meni objašnjavaš bilo sta vezano za testove isl..č To je za mene Špansko selo, hehehe, kao da ja znam šta je WHO PCR kit.
Pratpostavljam da je to neki komplet za testiranje, ali nije ni bitno.


Spekulisao si da li je moguce da postoji vise virusa, takodje postavljas gomilu pitanja koja zalaze u domen smislenosti ili adekvatnosti politike javnog zdravlja.

Nije potrebno da budes mikrobiolog, molekularni biolog, pulmolog, epidemiolog ili doktor nauka u domenu javne administracije.

Ali je potrebno bar malo spremnosti da se potrudis. I dalje to nikog od nas ne cini kompetentnim niti uopste pozvanim da dajemo kvalifikovan sud o necemu ALI nam bar omogucava da imamo smislen razgovor, razumemo bar osnove zasto se nesto radi na nacin kako se radi.

I, naravno, ako zelimo da kritikujemo - daje nam osnovu za razumnu kritiku.

- Kazes pojma nemas sta je WHO PCR kit?
- Mogao si lepo da otvoris PDF link koji sam okacio. Ako ti treba jos detalja, otvoris google i ukucas 2-3 kljucne reci i uputis se.

Kako uopste zamisljas da dajes neki sud o testovima (sam si postavio pitanje o tome da li ima vise bolesti koje PCR detektuje) ako nisi spreman da bar malo istrazis kako ti testovi funkcionisu? Opet, ne trazi se od tebe da budes molekularni biolog, ali moras razumeti STA test radi, sta tacno testira - i imati bar malo razumevanja tematike kako bi imao predstavu zasto je takav test smatran za dovoljno precizan.

Nemoj ovo da shvatis kao kritiku, to mi nije namera.

Samo ti skrecem paznju da ovakav stav gore nije u skladu sa tvojom ociglednom zeljom da pronadjes objasnjenja i logiku mera uvedenih zbog COVID19 pandemije.

Konacno, oko negativnog PCR-a i karantina: karantin nije ogranicen na "bolesne identifikovane XYZ dijagnostikom".

Karantin se izrice licima kako bi se smanjio broj zarazenih. Vec ti rekoh da organi javnog zdravlja imaju vrlo siroku moc i mogu da prosire kriterijume za karantin da ukljucuju, bukvalno, sve stanovnike na nekoj povrsini.

Takodje, insistiranje na nekim apsolutnim jednakostima nema nikakvog smisla.

Upravljanje drustvom, ukljucujuci i politiku javnog zdravlja radi sa ljudima i mora da zadovolji jos gomilu drugih parametara koji nisu medicinski.

Na primer, vecina zemalja bar u Evropi ima izuzetke - pa tako ljudi koji rade preko granice, ljudi koji su zaposleni u transportu, policija, lekari, imaju neke olaksice koje im omogucavaju rad. Kada izuzetci ne bi postojali, oni ne bi mogli da obavljaju svoj posao. Ima jos izuzetaka, tipa porodicne urgentne stvari, itd. Onda, naravno, tretman putnika vs. lokalaca i sl.

Nista od toga nije nenormalno, niti relativna opasnost SARS-CoV-2 virusa nalaze ukidanje izuzetaka.

Da se radi o, recimo, velikim boginjama - logicno je da bi broj izuzetaka bio drasticno manji i verovatno bi se svodio na esencijalne kategorije sa dodatnim merama kako bi se minimizovala sansa za sirenje infekcije.

Mozes uvek spekulisati da li su neke mere adekvatne ili ne, ali insistirati na nekim apsolutnim uslovima, idealnim merama i sl. nema nikakvog smisla, zato sto su ili nemoguce ili prave vecu stetu nego korist.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7177 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1905.11.2020. u 14:36 - pre 42 meseci
Citat:
bordzija
Samoizolacija, izolacija i karantin su potpuno različite stvari a vidim da ovde na forumu i inače ljudi sve to brkaju i stavljaju u isti koš. Recimo ja sam na granici u hr dobio papir da smanjim kontakte, perem ruke blabla a usmeno mi je rečeno da moram da sedim 14 dana i ne mrdam nigde. Policija je jednom dolazila da proveri dal sam na toj adresi koju sam prijavio. Besmisao totalni.


Karantin je, striktno, kompletan prestanak kontakta - znaci nema idenja do prodavnice, itd.

Nije uopste potrebno, binarno, sve strpati u karantin. U zavisnosti od situacije, vece ili manje drasticne mere za smanjivanje kontakta rade posao.

Svako smanjivanje kontakta utice na otezano propagiranje virusa. Nosenje maski takodje utice na otezano propagiranje virusa, itd.

Ne postoji nikakva magicna formula - ono sto je obicno smisleno raditi je kontrolisati brzinu sirenja zaraze tako da broj ljudi u kriticnom stanju ne bude veci od broja kreveta i lekara potrebnim da im se pruza nega. Ako nemas lek, nemas vakcinu - to je prakticno jedino sto mozes.

Neke zemlje poput Australije i Novog Zelanda su se odlucile na drugi pristup, sa kompletnim pauziranjem javnog zivota i striktnim policijskim casom. To je naravno njihovo pravo, i cilj im je ocigledno bio drugaciji (cilj: potpuna eliminacija zaraze). Kako su oni ostrva, to bar u teoriji ima smisla zato sto mogu da odrze dobitke striktnom kontrolom imigracije.

Sto je veca kontrola i mere, veci je trosak po ekonomiju i ima druge negativne posledice. Sto znaci da je svaka mera neki kompromis.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6822
87.116.181.*



+1454 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1905.11.2020. u 14:43 - pre 42 meseci
Kompromis ili ne ja sam ove godine puno izgubio kada je u pitanju posao i sveo sam se na puko preživljavanje i PLAĆANJE RAČUNA I POREZA DRŽAVI. Za mene su države neprijatelj koji me pljačka u ovoj situaciji! Država je ratni profiter! Tu se završava svaka priča o ovom ili onom načinu borbe protiv gripa. Ja ako sutra budem na ulici ko će za to biti kriv? U Hrvatskoj je dečko od 22 godine uzeo kalašnjikov i pucao na skupštinu.

Mere nisu adekvatne da ne kažem besmislene su, da smanjiš migraciju a diskoteke rade punom parom i ostali zatvoreni prostori za javno okupljanje. Ja koji se bavim nekim poslom meni treba prc test i samoizolacija dok se ekipa zabavlja po podrumima i splavovima. Ja koji radim i oni koji se zajjebavaju. Neće da može to tako.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
37.208.33.*



+107 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1905.11.2020. u 17:59 - pre 42 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Spekulisao si da li je moguce da postoji vise virusa, takodje postavljas gomilu pitanja koja zalaze u domen smislenosti ili adekvatnosti politike javnog zdravlja.

Nema tu nikakve špekulacije, ako pažljivo pročitaš post vidjećeš da samo pokušavam naći neki SMISLEN razlog zbog koga se pravi ovoliki CIRKUS.
Citat:
Ivan Dimkovic:
Nije potrebno da budes mikrobiolog, molekularni biolog, pulmolog, epidemiolog ili doktor nauka u domenu javne administracije.
Ali je potrebno bar malo spremnosti da se potrudis. I dalje to nikog od nas ne cini kompetentnim niti uopste pozvanim da dajemo kvalifikovan sud o necemu ALI nam bar omogucava da imamo smislen razgovor, razumemo bar osnove zasto se nesto radi na nacin kako se radi.

Ja ne pokušavam da budem ništa od toga i nemam volju ni da se trudim da saznam bio šta od toga. Postoje neki drugi ljudi koji se time bave.
Ja bih bio sretan da oni rade svoj posao kako treba, tada ove diskusije nebi bilo.
Citat:
Ivan Dimkovic:
- Kazes pojma nemas sta je WHO PCR kit?
- Mogao si lepo da otvoris PDF link koji sam okacio. Ako ti treba jos detalja, otvoris google i ukucas 2-3 kljucne reci i uputis se.

Da, rekao sam da nemam pojma ali nisam rekao da želim da imam.
Citat:
Ivan Dimkovic:
Kako uopste zamisljas da dajes neki sud o testovima (sam si postavio pitanje o tome da li ima vise bolesti koje PCR detektuje) ako nisi spreman da bar malo istrazis kako ti testovi funkcionisu? Opet, ne trazi se od tebe da budes molekularni biolog, ali moras razumeti STA test radi, sta tacno testira - i imati bar malo razumevanja tematike kako bi imao predstavu zasto je takav test smatran za dovoljno precizan.

Postavio sam pitanje, nisam dao sud niti imam namjeru.
Zašto bih ja morao znati bilo šta od toga? Postoje stručnjaci za to. Ne zanima mene zašto se test smatra preciznim.
Ja naprosto vjerujem u nauku i ako nauka kaže da je test OK, ja u to vjerujem (dok se ne dokaže SUPROTNO). A SUPROTNO se pojavi dok se ljudi koji imaju negativan test drže u izolaciji.
Da bi se ovo shvatilo ne treba biti nikaka sručnjak. Po meni, ovdje NAUKA sama sebi ne vjeruje.
Stručnjaci urade test, test kaže da je osoba zdrava a stručnjaci je (kao zdravu) strpaju u karantin. Vjeruju li (po tebi) ti stručnjaci u taj test (ko god da ga je napravio, kako god on funkcionisao...)
Citat:
Ivan Dimkovic:
Nemoj ovo da shvatis kao kritiku, to mi nije namera.

Ne smeta mi nimalo i da jeste. Ja imam dovoljno i godina i pameti da prepoznam šta je ispravno a šta nije i svaku ispravnu kritiku prihvatam bez obzira da li je dobronamjerna ili ne.
Meni je bitno da li je nešto tačno ili nije a ne s kakvom namjerom je rečeno.
evo primjer mada je OFF.
Mene ne vrijeđa ako mi neko kaže (npr.) da sam BALIJA ili TERORISTA, jer znam da nisam i o tome možemo i da diskutujemo.
Sve, što neko kaže, ako NIJE ISTINA, za mene nije UVREDA nego LUPETANJE i više govori o njemu nego o meni.
A od ISTINE ne treba bježati pa ako mi neko kaže da IMAM KLEMPAVE UŠI, ja pogledam u ogledalo pa vidim da li je u pravu ili nije.
Ako je u pravu, šta da se radi.... pravac plasitični hirurg...
Citat:
Ivan Dimkovic:
Samo ti skrecem paznju da ovakav stav gore nije u skladu sa tvojom ociglednom zeljom da pronadjes objasnjenja i logiku mera uvedenih zbog COVID19 pandemije.

Ja i dalje mislim da je moj stav RAZUMAN i potpuno u skladu s LOGIKOM. Problem je u tome što ti to pokušavaš utrpati u domen MEDICINE.
Citat:
Ivan Dimkovic:
Konacno, oko negativnog PCR-a i karantina: karantin nije ogranicen na "bolesne identifikovane XYZ dijagnostikom".
Karantin se izrice licima kako bi se smanjio broj zarazenih. Vec ti rekoh da organi javnog zdravlja imaju vrlo siroku moc i mogu da prosire kriterijume za karantin da ukljucuju, bukvalno, sve stanovnike na nekoj povrsini.

To mi vidimo svuda oko sebe, to i jeste problem, bojim se im je ta MOĆ malo udarila u glavu.
Citat:
Ivan Dimkovic:
Upravljanje drustvom, ukljucujuci i politiku javnog zdravlja radi sa ljudima i mora da zadovolji jos gomilu drugih parametara koji nisu medicinski.

Tačno, ali time i veliku odgovornost.
Citat:
Ivan Dimkovic:
Na primer, vecina zemalja bar u Evropi ima izuzetke - pa tako ljudi koji rade preko granice, ljudi koji su zaposleni u transportu, policija, lekari, imaju neke olaksice koje im omogucavaju rad. Kada izuzetci ne bi postojali, oni ne bi mogli da obavljaju svoj posao. Ima jos izuzetaka, tipa porodicne urgentne stvari, itd. Onda, naravno, tretman putnika vs. lokalaca i sl.
Nista od toga nije nenormalno, niti relativna opasnost SARS-CoV-2 virusa nalaze ukidanje izuzetaka.
Da se radi o, recimo, velikim boginjama - logicno je da bi broj izuzetaka bio drasticno manji i verovatno bi se svodio na esencijalne kategorije sa dodatnim merama kako bi se minimizovala sansa za sirenje infekcije.

Ne razumijem, nikad janisam nigdje pomenuo da sam proti toga da postoje ljudi koji su izuzeti od poduzetih mjera.
Citat:
Ivan Dimkovic:
Mozes uvek spekulisati da li su neke mere adekvatne ili ne, ali insistirati na nekim apsolutnim uslovima, idealnim merama i sl. nema nikakvog smisla, zato sto su ili nemoguce ili prave vecu stetu nego korist.

Nigdje ja nisam pomenuo ni apsulutne uslove ni idealne mjere niti išta slično.
Sve što si napisao nema nikakve veze s onim što sam ja napisao.
Citat:
Ivan Dimkovic:
Karantin se izrice licima kako bi se smanjio broj zarazenih.

Kojim licima, bolesnim, zdravim ili je svejedno.
 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
37.208.33.*



+107 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1905.11.2020. u 18:15 - pre 42 meseci
Citat:
bordzija:
Kompromis ili ne ja sam ove godine puno izgubio kada je u pitanju posao i sveo sam se na puko preživljavanje i PLAĆANJE RAČUNA I POREZA DRŽAVI. Za mene su države neprijatelj koji me pljačka u ovoj situaciji! Država je ratni profiter! Tu se završava svaka priča o ovom ili onom načinu borbe protiv gripa. Ja ako sutra budem na ulici ko će za to biti kriv? U Hrvatskoj je dečko od 22 godine uzeo kalašnjikov i pucao na skupštinu.

Mere nisu adekvatne da ne kažem besmislene su, da smanjiš migraciju a diskoteke rade punom parom i ostali zatvoreni prostori za javno okupljanje. Ja koji se bavim nekim poslom meni treba prc test i samoizolacija dok se ekipa zabavlja po podrumima i splavovima. Ja koji radim i oni koji se zajjebavaju. Neće da može to tako.


heheehhee, hoće li ti biti lakše ako ti kažem da ja nebih mogao ni račune da plaćam da mi žena ne radi pa šta da se radi, ne treba klonuti duhom.
Mjere su BESMISLENE to se vidi, ma koliko neko pokušavao da ih opravda.

"Obavezno nošenje maski", "maska štiti od virusa", "držite distancu"!
Ako držiš distancu, štaće ti maska i obratno... ili maska ne štiti...

"U kino može najviše 50 ljudi", "distanca 2m"...
Ako je distanca 2m dovooljna, kakve veze ima koliko će ljudi biti u kinu ako postoji distanca... ili je distanca premal...ili prevelika
šta ako je sala mala pa 50 ljudi ne možeš smjestiti a da ispoštuješ distancu ili
Ako u veliku salu rasporediš 50 ljudi pa razmak među njima bude 5m. Moga bi pustiti mnogo više ljudi "na snovu distance" ali ne možeš jer je dozvoljeno samo 50...

DISTANCA je ista i u zatvorenom i na otvorenom mada je mogućnost zaraze u zatvorenom mnogo veća.

Sve GLUPOST do GLUPOSTI!
Očigledno je da oni koji donose odluke niti imaju pojma o bilo čemu niti se truda da bar malo razmisle. (BOLI IH DUPE)

A sve to može jako prosto npr.:
"Obavezna distanca 2m na otvorenom, 3m u zatvorenom a ako nema mogućnosti da se drži distanca obavezno je nošenje maske. (distancu naka odrede stručnjaci)

Za one koji imaju namjeru da ovo komentarišu, unaprijed im poručujem da se ne trude. Već znam sve to što bi oni mogli napisati.



[Ovu poruku je menjao nerminz dana 05.11.2020. u 19:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7177 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1905.11.2020. u 18:35 - pre 42 meseci
Citat:
nerminz
Da bi se ovo shvatilo ne treba biti nikaka sručnjak. Po meni, ovdje NAUKA sama sebi ne vjeruje.


Na stranu ovo pozivanje na "nauku" - ovde se ne radi o nauci, vec o struci, ali dobro.

Propustio si najjednostavnije objasnjenje: uzorak iz grla i nosne supljine koji prikupljas ne mora uopste imati dovoljnu koncentraciju virusa, dok u plucima stvar moze biti potpuno drugacija.

Takodje, mozes napraviti i gresku u prikupljanju.

Takodje, test moze pogresiti (zna se i kolike su sanse - nisu nula, dovoljno su niske da je koristan).

Dakle, dva testa negativna nije dokaz da nisi bolestan ako imas simptome koji su tipicni za bolest.

Ne radi se tu o "ne verovanju nauci" vec samo o razumevanju ogranicenja te metode i kompromisa gde je sigurnije (u ovom slucaju) biti oprezan. Pretpostavljam da osoba moze da se zali i da trazi da se ustanovi priroda upale pluca, ali dok se to sve ne zavrsi proci ce i taj izreceni period izolacije.

Dakle, nema nikakvog "ne verovanja" vec samo razumevanja granica procesa i metoda sa kojima raspolazes.

Citat:

Sve GLUPOST do GLUPOSTI!
Očigledno je da oni koji donose odluke niti imaju pojma o bilo čemu niti se truda da bar malo razmisle. (BOLI IH DUPE)


Znaci, kazes da te ne zanima upucivanje u PCR testove, hoces da "verujes strucnjacima".

A sad mere javnog zdravlja nazivas... glupostima?

Nisu gluposti, ali kako si vec izrazio zelju da ne ulazis u detalje, ostanimo na ovome.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
37.208.33.*



+107 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1905.11.2020. u 18:38 - pre 42 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Ovo je zastitna oprema svakog gosta koji ulazi u fabriku prehrambenih proizvoda tokom pandemije.


Znam, samo ljudi koji dolaze u obilazak "Fabrike keksa" prilikom pisanja ne koriste pojmove koje ti koristiš (osim ako žele da ispadnu pametni )

Izvini, zaista sam se trudio da ovo izbjegnem ali je bilo jače od mene.
 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
37.208.33.*



+107 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1906.11.2020. u 02:08 - pre 42 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Na stranu ovo pozivanje na "nauku" - ovde se ne radi o nauci, vec o struci, ali dobro.


Struka je zasnovana na nauci. Ljudi koji liječe ljude mimo nauke su NADRI-LJEKARI.
Ne mogu da tvrdim jer ne znam mnogo o tome ali mislim da NAUKA određuje način na koji se dijagnosticira bolest, nauka određuje vrstu terapije i način primjene.
Sve što ljekari rade je u stvari praktilna primjena naučnih pronalazaka. (ispravi me ako griješim)

Citat:
Ivan Dimkovic:
Propustio si najjednostavnije objasnjenje: uzorak iz grla i nosne supljine koji prikupljas ne mora uopste imati dovoljnu koncentraciju virusa, dok u plucima stvar moze biti potpuno drugacija.
Takodje, mozes napraviti i gresku u prikupljanju.
Takodje, test moze pogresiti (zna se i kolike su sanse - nisu nula, dovoljno su niske da je koristan).
Dakle, dva testa negativna nije dokaz da nisi bolestan ako imas simptome koji su tipicni za bolest.
Ne radi se tu o "ne verovanju nauci" vec samo o razumevanju ogranicenja te metode i kompromisa gde je sigurnije (u ovom slucaju) biti oprezan. Pretpostavljam da osoba moze da se zali i da trazi da se ustanovi priroda upale pluca, ali dok se to sve ne zavrsi proci ce i taj izreceni period izolacije.
Dakle, nema nikakvog "ne verovanja" vec samo razumevanja granica procesa i metoda sa kojima raspolazes.

Sve to sam ja znao i prije nego sam napisao prethodni post.
I ponovo... nebitno je na koji način se uzimaju uzorci itd...
Jedino što je bitno u ovom dijelu diskusije je slijedeće:
Ako je test 90% precizan (kaže nauka)
Imaš oba negativna testa (Ako se sumnja u uzimanje uzoraka isl onda testove ne treba ni raditi, na svakom testu su moguće takve greške)
Čovjek iz primjera nije imao simptome kad je stavljen u izolaciju (simptomi su se pojavili kasnije u izolaciji).
Ako nauka sama u sebe vjeruje onda ima bar 3 razloga da ga ne stavlja u izolaciju a nema nijedan da ga stavi pa ga ipak stavi u izolaciju.
Ako tu nije nauka u sukobu sama sa sobom onda ljekar nije poštovao kriterijume koje nauka propisuje.
Ili NAUKA ne propisuje način dijagnosticiranja nego to radi svaki ljekar po sopstvenom nahođenju (što bi bila još veća glupost)

Citat:
Ivan Dimkovic:
A sad mere javnog zdravlja nazivas... glupostima?

Ja ne znam koje su mjere javnog zdravlja pa ih ne mogu ni nazvati GLUPOSTIMA.
Glupostima sam nazvao zvanične mjere koje se objavljuju u medijima i koje građani trebaju ili moraju da poštuju.
Danas sam u jednom postu napisao i jedan primjer zbog čega su GLUPOST.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1906.11.2020. u 02:12 - pre 42 meseci
nerminz:"Struka je zasnovana na nauci. Ljudi koji liječe ljude mimo nauke su NADRI-LJEKARI.
Ne mogu da tvrdim jer ne znam mnogo o tome ali mislim da NAUKA određuje način na koji se dijagnosticira bolest, nauka određuje vrstu terapije i način primjene.
Sve što ljekari rade je u stvari praktilna primjena naučnih pronalazaka. (ispravi me ako griješim)"

Medicina ti je vise sistem trial and error, nego sto se tu sad bavi neko dokazivanjem i razumevanjem....

 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.swanmobile.sk.



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1906.11.2020. u 07:36 - pre 42 meseci
Citat:
nerminz:

Znam, samo ljudi koji dolaze u obilazak...
zaista sam se trudio da ovo izbjegnem ali je bilo jače od mene.

E, nek si mi rekao i ako imas jos sta sto je jace od tebe izrafaliraj sve odmah, tako da mozemo posle da nastavimo razgovor o temi bez da komentarisemo jedan drugog.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.swanmobile.sk.



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1906.11.2020. u 07:41 - pre 42 meseci
Citat:
nerminz:
Struka je zasnovana na nauci.

Znaci, politika nista? Interesantno kako danas u doba globalne mreze nauka u holandiji moze da se razlikuje od nauke u belgiji naprimer
 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
37.208.33.*



+107 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1906.11.2020. u 10:44 - pre 42 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Medicina ti je vise sistem trial and error, nego sto se tu sad bavi neko dokazivanjem i razumevanjem....


Trial and error DA, slažem se s tim ali se mora baviti i dokazivanjem i rezumijevanjem, posebno to mora medicina.
Ako se otkrije neki novi lijek, mora se dokazati da je efikasan i da nije štetan.
Da bi razvili lijek farmaceuti moraju dobro da razumiju bolest (kako se širi, razvija, djeluje, koje organe i kako napada itd...) da bi mogli uopšte i da pokušaju da pronađu lijek a ljekari koji ga sutra primjenjuju u praksi moraju da razumiju kako djeluje.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.swanmobile.sk.



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1906.11.2020. u 11:25 - pre 42 meseci
Citat:
nerminz:
Imunitet na novi virus NE POSTOJI. Tek treba da se razvije u kontaktu s virusom (ako se ikad razvije).

Kako mislis da imunitet na novi virus ne postoji?!?! Cime su onda svi ti milioni ljudi koji su se izlecili uspeli da pobede virus, ako ne imunitetom? Kod virusa je farmaceutska industrija generalno nemocna - bolestan si dok ne razvijes imunitet. Cim imamo makar jednog ko je ozdravio, znaci da imunitet postoji.
Citat:
Ne možeš kontaktom s jednim virusom razviti imunitet na drugi virus.

Ali zivotom u neprirodno sterilnim uslovima atrofiras iliti ostecujes imuni sistem, sto moze da se kaze i na drugi nacin - da, pobeda nad jednim virusom olaksava borbu protiv sledeceg:

https://www.naava.io/editorial...armful-for-your-immune-system/
 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
37.208.33.*



+107 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1906.11.2020. u 13:37 - pre 42 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Cime su onda svi ti milioni ljudi koji su se izlecili uspeli da pobede virus, ako ne imunitetom? Kako mislis da imunitet na novi virus ne postoji?!?

Imunitetom, naravno ali po tebi ispada da čovjek u sebi ima već izgrađen imunitet protiv svih virusa što NIJE MOGUĆE.
Ako virusi MUTIRAJU (mijenjaju se, prilagođavaju) onda ljudski organizam ne može unaprijed znati kako će neki virus napredovati a time ne može imati unaprijed razvijen imunitet.
Ja laički mislim ovako, čovjak u sebi ima nešto što prepozna zarazu, ima i neka antitijela ili nešto (nemam pojma šta) čime pokušava da se bori protiv virusa.
Ako uspije znači da ima razvijen imunitet na taj virus, ako ne uspije, nekako će razvijati taj imunitet (nešto kao sto se i virusi razvijaju) sve dok ne uspije da se izbori ili dok ne umre.
Citat:
Darko Nedeljković:
Kod virusa je farmaceutska industrija generalno nemocna - bolestan si dok ne razvijes imunitet.

Mislim da nije tako.
Farmacetska industrija može da nađe način da ubije virus u organizmu (trenutno izliječi zaraženu osobu) ali time nije spriječena ponovna zaraza dok imunitet trajno štiti organizam jer je razvijen u tom organizmu i njegov je sastavni dio.
Citat:
Darko Nedeljković:
Cim imamo makar jednog ko je ozdravio, znaci da imunitet postoji.

Tačno, pod uslovom da se organizam sam izborio protiv virusa.
Citat:
Darko Nedeljković:
Ali zivotom u neprirodno sterilnim uslovima atrofiras iliti ostecujes imuni sistem, sto moze da se kaze i na drugi nacin - da, pobeda nad jednim virusom olaksava borbu protiv sledeceg:

Tačno. Ali život u STERINIM uslovima bi praktično potpuno uništio imuni sistem što bi značilo da bi organizam postao osjetljiv ne sve moguće viruse.
Tada bi i virusi koji su za nas potpuno beznačajni (u smislu da se organizam protiv njih bori toliko dobro da možda ne znamo ni da postoje) postali opasni.
Što je jači imuni sistem, organizam se lakše bori i protiv novih virusa, lakše ih prepozna, lakše se razivija itd...

Laički gledano, kao neki sistem upoređivanja. Što više uzoraka imaš na raspolaganju, lakše pronađeš sličnost...itd...
Ako je imuni sistem potpuno uništen, organizam nema ništa s čime bi uporedio virus koji ga je napao, neće imati ta antitijela ili šta već i neće imati šta da razvija u borbi protiv virusa.
Teoretski, po mom mišljenju, kad nebi postojao imuni sistem, mnogi virusi koji su u normalnim uslovima bezopasni, mogli bi postati SMRTNO OPASNI.

Ja to gledam kao na nešto nalik na Rubikovu kocku, antitijela su Rubikova kocka, sastoje se od velikog broja nekavih ćelija (boja) i kad organizam prepozna virus pošalje na njega to antitijelo (Rubikovu kocku).
Kocka se ne slaže na klasićan način (jedna strana-jedna boja) nego se traži tačno određena kombinacija boja.
Uzmimo da je svaki virus neka druga kombinacija boja i antitijelo ga ubija ako pogodi kombinaciju.
Antitijelo napada virus na način da traži kombinaciju (boja) koja će uništiti virus. Što više tih ćelija (boja) sadrži antitijelo (rubikova kocka) to je veća šansa da će pronaći potrebnu kombinacju.
Što je više antitijela koja napadnu virus to će kombinacija brže biti nađena.

Ako antitijelo ne uspije pronaći kombinaciju počne da se razvija (stvara potrebne boje).
Ako uspije da ih razvije, sklopiće kombinaciju i uništiti virus, ako ne uspije SMAK SVIJETA (ako medicina ne pomogne).

Tako bi ispalo da je borba između virusa i imuniteta neprekidna. Razvijaju se virusi, napadaju organizam (novim kombinacijama), organizam razvija nove imunitete (kombinacije) i sve tako ukrug...
Jedno je sigurno. Ljudski organizam će razviti imunitet protiv svakog virusa (u suprotnom ljudska vrsta nebi postojala), pitanje je samo koliko vremena i koliko ljudiskih života će taj razvoj da odnese.
E tu, ja mislim, na scenu stupa medicina, traži način da organizmu pomogne da se izbori.
Ako medicina ubije virus, organizam je izliječen, ali nema više virusa i razvoj imuniteta prestaje. (virus uvijek može ponovo da napadne)
Ako medicina uspije da virus drži pod kontrolom u smislu da postoji u organizmu ali da ne ugrožava organizam, prije ili kasnije će se razviti imunitet.

Ako nebi postojao imunitet (život u sterilnim uslovima). To antitijelo (Rubikova kocka) bi bila prazna (bezbojna) i nebi mogla uništiti nijedan virus.
Koliko je ovo tačno, opet nemam pojma. Meni izgleda logično.

[Ovu poruku je menjao nerminz dana 06.11.2020. u 16:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
37.208.33.*



+107 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1906.11.2020. u 14:51 - pre 42 meseci
Citat:
bordzija:
Samoizolacija, izolacija i karantin su potpuno različite stvari a vidim da ovde na forumu i inače ljudi sve to brkaju i stavljaju u isti koš.


Ja razikujem izolaciju i samo-izolaciju. A karantin i izolaciju ne razlikujem.
Svo troje služi da se zaraženi odvoje od zdravih i tako spriječi širenje zaraze (a to je bitno).
Razlike, ako postoje, su u ovoj situaciji nebitna, po mom mišljenju.
Rezlika izmedju izolacije i samožizolacije je bitna u smislu smještaja isl. Ljepse je ipak sjediti u izolaciji u vlastitoj kući nego negdje drugo.
Ali s aspekta širnje zaraze to je nebitno. Sve je to izolacija samo se drugačije provodi.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.swanmobile.sk.



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1906.11.2020. u 16:23 - pre 42 meseci
Citat:
nerminz:
Citat:
Darko Nedeljković:
Kod virusa je farmaceutska industrija generalno nemocna - bolestan si dok ne razvijes imunitet.

Mislim da nije tako.
Farmacetska industrija može da nađe način da ubije virus u organizmu

Ne znam samo kad mislis da moze - virusi su poznati nauci vec oko 120-130 godina i farmaceutska industrija jos nije uspela da nadje nacin da ih ubija u organizmu. I nije bas realno ocekivati da za vreme nasih zivota nadje. Nama ostaje imunitet kao jedino oruzje protiv virusa.

Citat:
Darko Nedeljković:
Cim imamo makar jednog ko je ozdravio, znaci da imunitet postoji.

Tačno, pod uslovom da se organizam sam izborio protiv virusa. Sam ili uz pomoc Bozje volje, zvanicna nauka to sve podvodi pod imunitet.

Citat:

Tačno. Ali život u STERINIM uslovima bi praktično potpuno uništio imuni sistem što bi značilo da bi organizam postao osjetljiv ne sve moguće viruse.
Tada bi i virusi koji su za nas potpuno beznačajni (u smislu da se organizam protiv njih bori toliko dobro da možda ne znamo ni da postoje) postali opasni....

Samo da dopunim - na radost farmaceutske industrije, tj. proizvodjaca vakcina? Zamisli tu divotu da je svaki poznati i nepoznati virus najmanje toliko opasan kao covid-19... To je san snova svakog proizvodjaca vakcina. Siguran posao, stabilno trziste, ogroman profit.

Citat:
Jedno je sigurno. Ljudski organizam će razviti imunitet protiv svakog virusa (u suprotnom ljudska vrsta nebi postojala), pitanje je samo koliko vremena i koliko ljudiskih života će taj razvoj da odnese.

Pravljenje ludi zavisnima od farmaceutske industrije ce takodje da odnese mnogo zivota, nije prebrojivo koliko. Zamisli sledecu kombinaciju dogadjaja:
1) potpuno novi respiratorni virus prelazi sa zivotinje na coveka na svakih 2 godine
2) razvoj vakcine traje minimum 2 godine.

Tu primecujemo sledece - relativno verovatan scenario je da cemo pandemiju (neku) imati gotovo uvek do kraja zivota. Kod n-te pandemije, ko ima vece sanse da prezivi infekciju, onaj ko je prethodnih n-1 infekcija pobedio, ili onaj ko nastoji da zivi u sto sterilnjim uslovima do pronalaska sledece vakcine? Kod covid-19 je takodje zapazeno da pojedina zanimanja manje obolevaju, a na prvi pogled trebalo bi vise, zato sto vise dolaze u kontakt sa nepoznatim ljudima, ili se vise krecu (naprimer: medicinski radnici, kasirke, transportni radnici...). Njihov organizam je zbog svakodnevne izlozenosti najrazlicitijim vrstama virusa vremenom postepeno razvio sposobnost brzeg resavanja napada od strane svakog novog virusa (pa tako i covid-19). To ponekad znaci i da oni cesce sire viruse, a nemaju nikakve simptome - organizam je u toj fazi pronasao nacin da sebe zastiti, a tek radi na razvijanju zastite okoline.

Bilo kako bilo, namerno izlaganje virusu je taboo tema, a mislim da ima logike o tome govoriti - ja sam nastojao da se zarazim tokom leta kada su uslovi za pobedu imuniteta nad virusom idealni, a da izbegnem ovaj period od novembra do marta kada nisu takvi. Na zalost vecina ljudi je propustila priliku da se imunizira tokom leta i to je sada stiglo na naplatu - zato imamo ovolike brojeve umrlih svakog dana. Ljudi na zalost nece izvuci pouku iz toga, doci ce april i novo leto, a oni ce i dalje nositi maske.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Koronavirus COVID-19

Strane: << < .. 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 612512 | Odgovora: 4305 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.