Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pokret uništimo frilensere

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 211078 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere01.11.2020. u 19:49 - pre 42 meseci
Evo, objasio Dexic, a sumnjam da bi oni u poreskoj znali da objasne bilo šta, bio sam jednom kod njih za povraćaj poreza od stana i izgledaju kao da su pali sa Marsa.

Citat:
Dexic:
Citat:
Ivan Dimkovic:
@BuzzLightyear,

Citat:

Citat:

This means the more money you make the higher taxes you pay. A freelancer doesn’t have to pay any tax if his annual income is less than €11 000.


I Austrija ima progresivno oporezivanje, a nije ni daleko. Nego oni verovatno žive u favelama... ko bi normalan išao tamo...


Cek, pa zar nema i u Srbiji da se prvih 16300 RSD (mesecno) ne oporezuju?


Nema. Ima umanjenje OSNOVICE, pod uslovom da je puno radno vreme, barem minimalna oanovica, i vazi iskljucivo za zarade. Ne i ostala primanja.
Ako zaradjujes 16.000 bruto, umamjemje bruto osnovice za porez ce biti ispod 8000. Porez ces platiti na bilo koji iznos zarade.


 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7177 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere01.11.2020. u 20:00 - pre 42 meseci
Citat:
MajorFatal
Znam za sait da treba hosting i domen, al da mora doo ili ad prvi put čujem.


Ne treba ti doo za sajt, vec ako imas vece prihode mozes bolje da prodjes poreski tako (imali smo vec kalkulacije).

Kao fizicko lice, ne izgleda da mozes da izbegnes PIO (https://aktivasistem.com/kalku...tnik-kontrolni-broj/#collapse5 - idi na "OSTALI PRIHODI") ako nisi negde drugde prijavljen (mada Dexic kaze da ni tada neces moci, nemam razloga da ne verujem u to, zvuci bas kao nesto sto bi napravili da izgleda kao Kafkina za*bancija).

Citat:
bananaphone
Pa mislim da svako gleda svoju guzicu, i bas ih briga za ostale. Tako su mi delovali i pausalci a tako mi deluju i FL-i.


Svako gleda svoju guzicu, samo sto su FL-ovi koji zive "off the grid" prolazili sa utajom kompletnog poreza. Pomenuh coveka koga znam koji je 10 godina isto tako radio bez da plati ikom porez (dok se nije desilo s*anje). Ista prica: 2 zemlje, nemanje potreba da se uzimaju krediti i "nevidljivost" za poreske vlasti... moze jako dugo da sljaka. Dok ne prestane.

Radnici koji primaju plate to ni u teoriji nemaju kao mogucnost, zato sto im je porez vec skinut pre nego sto pare legnu na racun.

Pausalci su bar placali nesto, sve dok drzava ne ukapira da neko ima odlicnu mogucnost "arbitraze" da sa svojih 100K EUR placa porez i doprinose kao da prima 7.2K EUR godisnje (sto je verovatno sljakalo dok nisu skupili dovoljno podataka o zaradama). Dok traje, odlicno... kad prestane, jbg.

Opet, kao sto rekoh, za one koji zaradjuju solidne pare (upredive sa zaradama u UK/DE/NL/CH) ako pausalno vise nije opcija, najjednostavnija stvar je da otvore doo, unajme knjigovodju i ne razmisljaju uopste. Bice zaposleni na minimalcu, ostalo ce isplacivati kao dividende - troskovi vodjenja takvog doo su zanemarljivi.

Sto se FL-ova koji rade za bruto minimalac tice... za*ebato. Ali njihov problem muci i sve ostale zaposlene koji primaju niske plate: doprinosi odnose veliki deo.

Dobra ideja bi bila neka poreska olaksica za pocetak IT poslova koja bi trajala 3 godine. Ako neko i posle 3 godine zaradjuje minimalac, sve su sanse da ce to i da ostane tako.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere01.11.2020. u 20:08 - pre 42 meseci
Citat:
Pausalci su bar placali nesto, sve dok drzava ne ukapira da neko ima odlicnu mogucnost "arbitraze" da sa svojih 100K EUR placa porez i doprinose kao da prima 7.2K EUR godisnje


Ovo nikada nije moglo jer ako ništa drugo, maksimum za ukupni promet paušalca iznosi 6000000 dinara, što je oko 50000e. Ako prekorači maksimum onda prestaje da bude paušalac.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere01.11.2020. u 20:28 - pre 42 meseci
Ne razumem, moram da priznam. Šta bi ti želeo, da inkasiraš milku evra godišnje i platiš poreza i doprinosa kao čistačica u domu zdravlja? Misim ono.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere01.11.2020. u 20:31 - pre 42 meseci
Dobro - pausalci - 4000e mesecno primanja, doprinosi ~300e mesecno - neto ~3700e. Jel to ok racunica?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7177 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere01.11.2020. u 21:04 - pre 42 meseci
Citat:
BuzzLightyear:
Citat:
Pausalci su bar placali nesto, sve dok drzava ne ukapira da neko ima odlicnu mogucnost "arbitraze" da sa svojih 100K EUR placa porez i doprinose kao da prima 7.2K EUR godisnje


Ovo nikada nije moglo jer ako ništa drugo, maksimum za ukupni promet paušalca iznosi 6000000 dinara, što je oko 50000e. Ako prekorači maksimum onda prestaje da bude paušalac.


A dobro, bio maksimum, nije bas bilo free-for-all, samo do 50K EUR.

Ali sa 100K EUR godisnje nemas apsolutno nikakav problem da otvoris doo i placas porez i doprinose na tvoj "direktorski" minimalac. Ostalo isplacujes kao dividende tj. prihod od kapitala. Sve cisto, nema prevare.

Nije ovo nista ekskluzivno za Srbiju samo se razlikuje kolicina prihoda iznad koje se isplati ovakav rad.

Tu i tamo se neko seti, kao Holandjani, da to zakomplikuje tako sto od direktora traze "direktorsku platu", sto samo pomera visinu kada cela stvar biva isplativa :)



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere01.11.2020. u 21:15 - pre 42 meseci
I dalje je jeftinije biti preduzetnik sa isplatom licne zarade nego doo.
Doo ima jos i problem akontacije za sledecu godinu.

Sem ako nije jedan nalogodavac, ali i to nije mnogo skuplje od doo do nekog pozamasnog iznosa.

Ne znam na sta mislis da je zatvoreno? I dalje mozes buti pausalac.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere01.11.2020. u 21:16 - pre 42 meseci
Koga briga za one sa 100k eur i vise, problem je za male igrace. Ode tema u raspravu kako da Billy G.ne plati porez :)
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere01.11.2020. u 21:16 - pre 42 meseci
@Ivan
Ti si bar bio na temi od početka. Više puta smo prošli kroz to da iznad određene cifre (rekao bih 800-1000e) mesečno možeš da budeš paušalac. Ispod toga moraš da tražiš neko drugo rešenje.

P.S.
Dexic me je preduhitrio.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere01.11.2020. u 21:22 - pre 42 meseci
Citat:
BuzzLightyear:
Citat:
bananaphone:
A sta je sa neoporezivim delom zarade? Verujem da postoji minimum od 100-150e mesecno, ispod kog ne placas nista, bar mi je tako nesto ostalo u glavi.

Koliko sam ja uspeo da shvatim to ne postoji. Neoporezivi deo je 20%, koliko država računa kao troškove frilensera.

To ti je kad si na državnoj sisi, niti moraš da brineš o tehnološkom višku, ni o pravima zaposlenih, ni o maksimalnom broju radnih sati, ni o porezu na zaradu. Država u državi, odvojena od svih nedaća svakodnevnog života.

Inače, neoporezovana je zarada do 16 300 dinara. Dakle, neoporezovana. Doprinosi se plaćaju i na taj iznos.
https://www.zup.co.rs/materijali/Tabela%208L.pdf
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7177 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere01.11.2020. u 21:29 - pre 42 meseci
Citat:
Dexic
Ne znam na sta mislis da je zatvoreno? I dalje mozes buti pausalac.


Ne mislim, ovo sam procitao na nekoliko mesta - na kraju i ovde (bananaphone?).

Ako mozes i dalje da budes pausalac i primas blizu granice, ocigledno je najisplativija opcija. Ne znam zasto pricaju da to ne moze vise za IT. Mozda misle na neki drugi problem tipa ako nisi pausalac vec de-facto zaposlen, ali to je sasvim drugi tip problema (koji nisu precizirali, ali mozda je bas to).

Citat:
SlobaBgd
Inače, neoporezovana je zarada do 16 300 dinara. Dakle, neoporezovana. Doprinosi se plaćaju i na taj iznos.


Mislim da je bas to problem tih malih primanja - ne porez, od koga su dobrim delom oslobodjena, vec doprinosi.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere01.11.2020. u 22:44 - pre 42 meseci
Mnogo bolje od čitanja ovih 36 stranica:

 
Odgovor na temu

miki069

Član broj: 161528
Poruke: 1951
*.mbb.telenor.rs.



+370 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere01.11.2020. u 22:56 - pre 42 meseci
Onaj lik sa videa osim sto se frlja sa padezi, jos ozbiljnije se frlja sa racunom. Nacin obracuna od bruto zarade do neto, koje on izlaze, nije tacan. Mislim na onog sa prvog videa.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere01.11.2020. u 23:12 - pre 42 meseci
Mislim da ti niko neće zameriti ako napišeš tačan način obračuna.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere01.11.2020. u 23:30 - pre 42 meseci
@BuzzLightyear - gig economy problemi

Zasto onda, po ovom tvom pametnjakovicu, ja ne bi mogao da zaposlim kafe kuvaricu za 20.000din i jos da ne placam ni jedan porez i doprinos za to sto sam je angazovao? Drzava i meni treba da kaze "hvala ti sto si je zaposlio"?

Pri tom nemam nikakvu obavezu prema njoj, ako slomi nogu izbacim je ispred kuce, ili mi se sledeci dan ne pije kafa - ostavim je drzavi i familiji, i kad mi se cefne, zaposlim sledecu
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere01.11.2020. u 23:38 - pre 42 meseci
Citat:
bananaphone:
Vecina FL koje ja znam su tukli jako dobre neto cifre za Holandiju, a ne za Srbiju, odnosno imali su neto plate koje su bile jako visoke, a bili su dovoljno bistri da rade kao pausalci - tako da su bili u legalnim tokovima i placali poreza kao neko ko radi za 500-600e mesecno. Dok drzava nije to sasekla.

A sad ako je neko bio bistar i nije placao porez uopste - znaci da je bio u prekrsaju i sad je nadrljao :)

Jel se o tom radi?


Taj koji radi preko interneta za stranog poslodavca i dalje moze da bude agencija - pausalac !

On lako prolazi test samostalnosti , jer ne radi kod poslodavca , poslodavac mu ne odredjuje radno vreme , ima svoj kompjuter itd .

Ti ljudi i dalje mogu da budu pausalci .

Sada su na udaru , oni koji nisu hteli ni toliko da placaju . Minimalac za platu i pausal vec su hteli da dazbine budu Nula !
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere01.11.2020. u 23:47 - pre 42 meseci
Citat:
bananaphone:
@BuzzLightyear - gig economy problemi :)

Zasto onda, po ovom tvom pametnjakovicu, ja ne bi mogao da zaposlim kafe kuvaricu za 20.000din i jos da ne placam ni jedan porez i doprinos za to sto sam je angazovao? Drzava i meni treba da kaze "hvala ti sto si je zaposlio"?

Pri tom nemam nikakvu obavezu prema njoj, ako slomi nogu izbacim je ispred kuce, ili mi se sledeci dan ne pije kafa - ostavim je drzavi i familiji, i kad mi se cefne, zaposlim sledecu :)


Kako stvari stoje, ako je ona frilenser sve to ionako možeš (jer si u inostranstvu i praktično nemaš nikakve veze sa Srbijom, a ona ti kuva kafu na daljinu) i povrh toga od tih bednih 20000 dinara država joj uzima od prilike pola.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere01.11.2020. u 23:54 - pre 42 meseci
Citat:
bananaphone:
Pa mislim da svako gleda svoju guzicu, i bas ih briga za ostale. Tako su mi delovali i pausalci a tako mi deluju i FL-i.

A sa druge strane, obracun poreza bi trebali da ti objasne iz poreske uprave ili knjigovodje a ne youtuber-i.

Evo neoporezivi iznosi:

https://www.paragraf.rs/statis...orezu_na_dohodak_gradjana.html

- neoporezivi iznos zarade - 16.300 (din mesecno)


Jeste to ali ako si zaposlen kod poslodavca . FL nisu zaposleni kod poslodavca , vec im se racuna kao ugovor o delu i lepo ti je napisano da je 20 % od prihoda .

Znaci ako neko zaradi 100 Eur , onda je 20 Eur . Ako neko zaradi 1.000 Eur , onda je 200 Eur . Samo Nikada nije 16.300
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere02.11.2020. u 00:06 - pre 42 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:


Ako mozes i dalje da budes pausalac i primas blizu granice, ocigledno je najisplativija opcija. Ne znam zasto pricaju da to ne moze vise za IT. Mozda misle na neki drugi problem tipa ako nisi pausalac vec de-facto zaposlen, ali to je sasvim drugi tip problema (koji nisu precizirali, ali mozda je bas to).




To je zbog toga sto 90 % posto Pausalaca su u stvari bili Radnici kod domacih poslodavaca , a koristili mogucnost da registruju agenciju i da zajedno u dogovoru sa poslodavcem , placaju znatno manje poreze i doprinose .

Zato je PU uvela Test samostalnosti , i pravi radnici , lazne samostalne agencije , ne mogu da ga prodju !

Zato zatvaraju agencije .

Ko je stvarno bio samostalna agencija a , ne prikriveni radnik kod poslodavca , on i danas prolazi test samostalnosti , ali je takvih ljudi velika manjina .

Oni koji rade za stranog poslodavca lako prolaze test samostalnosti , jer bukvalno poslodavca ne moraju nikada da vide i ne moraju ni da znaju ko je on .
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere02.11.2020. u 00:12 - pre 42 meseci
@ademare - sta sprecava poslodavce da zaposlenima isplacuje plate iz inostranstva a oni rade kao pausalci? Dobar deo tih firme i jesu outsorucing kompanije, kojima i priliv kapitala dolazi iz inostranstva?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 211078 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.