Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pokret uništimo frilensere

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 211755 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere02.11.2020. u 00:19 - pre 42 meseci
Sprecava ga FL !

On zeli na primer 1.500 EUR u dzep. Na tu sumu strani poslodavac , kao i domaci treba da uplati jos 65 % drzavi Srbiji , tj 46 % na Bruto platu .

I to sve zajedno ispadne skuplje nego sto poslodavac zeli da plati .

Zato mu FL kaze daj ti meni 1.500 EUR , a porezi su moj problem !

I tako na kraju i bude , dodje problem i kuknjava .


Dobro sad vidim da si pomenuo Pausalac . Odgovor je isti .

Ovaj covek sto je za sada prvi dobio resenje , zaradjivao je vise od 3.000 Eur mesecno. On za pausal i doprinose na minimalac , treba da odvoji oko 400 Eur mesecno .

Uhvatili su ga za 39 meseci to je oko 15.500 Eura . On to nece da placa vec hoce da bude 0 i dobija racun na kraju da plati 72.000 Eur sa kamatama !
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere02.11.2020. u 00:26 - pre 42 meseci
Da mi je neko rekao da ću se složiti sa tobom, ne bih mu verovao.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere02.11.2020. u 00:37 - pre 42 meseci
@ademare - nisi me razumeo - ako imas pausalca koji prima uplate iz inostranstva - on i dalje moze da radi?

Ok, sta sprecava firmu koja je do sada svoje zaposlene vodila kao pausalce u Srbiji, da krene da im salje uplate iz inostranstva?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere02.11.2020. u 01:18 - pre 42 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
Dexic
Ne znam na sta mislis da je zatvoreno? I dalje mozes buti pausalac.


Ne mislim, ovo sam procitao na nekoliko mesta - na kraju i ovde (bananaphone?).

Ako mozes i dalje da budes pausalac i primas blizu granice, ocigledno je najisplativija opcija. Ne znam zasto pricaju da to ne moze vise za IT. Mozda misle na neki drugi problem tipa ako nisi pausalac vec de-facto zaposlen, ali to je sasvim drugi tip problema (koji nisu precizirali, ali mozda je bas to).

Citat:
SlobaBgd
Inače, neoporezovana je zarada do 16 300 dinara. Dakle, neoporezovana. Doprinosi se plaćaju i na taj iznos.


Mislim da je bas to problem tih malih primanja - ne porez, od koga su dobrim delom oslobodjena, vec doprinosi.

Da, na to su mislili. Slican test ima i u Nemackoj, gde ne moze preko 75% biti od istog nalogodavca, i povezanih lica, valjda.

Za 16.300 sam 3x pisao, ne vredi da ponavljam izgleda :)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7177 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere02.11.2020. u 02:47 - pre 42 meseci
Citat:
bananaphone
Ok, sta sprecava firmu koja je do sada svoje zaposlene vodila kao pausalce u Srbiji, da krene da im salje uplate iz inostranstva?


Hm... zakon? :-)

Osim ako svi u firmi nisu clanovi porodice ili neke druge vrste familije (sa "omertom"), kao direktor te firme moras imati u vidu da svako od tih zaposlenih i svako ko zna sta radite moze da te drzi za j*jca kad god bude hteo. Ubi me ako mislim da je to dobra ideja.

Ti (ne ti vec ta firma) prakticno imas radnike a napravio si semicu da izbegavas placanje adekvatnih poreza i doprinosa nazivajuci ih konsultantima koji cak i ne rade za tebe. Jos ako si im pomogao ili otvorio neke kartice ili racune u inostranstvu da se "manje vidi", to ce biti vrlo korisna informacija drzavnim organima.

Sta lose moze da se desi? :-) Anonimna prijava i inspekcija su bukvalno jedan telefonski poziv daleko, svaki dan - ceo dan. Mislis da ce svi "nezaposleni" da ostanu na toj prici kad krenu da im trkeljisu po finansijama?

Ako pricamo o nekom iole ozbiljnom IT-u - nije to vredno. Mislim time bukvalno zalazis u kurs krsenja zakona za naprednije. Ako ti se debelo ne isplati (a moralo bi), sto bi to radio?

Uvek na to kazem - ako si vec krenuo tim stopama, onda bar radi za posten profit, ne za ovo piljarenje. Pa ako dodje do s*anja, bar ces pasti za nesto konkretno, a ne da te zovu "lazni pausalac" ili "freelancing baron".
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
109.245.225.*



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere02.11.2020. u 06:52 - pre 42 meseci
Citat:
bananaphone:
Ok, sta sprecava firmu koja je do sada svoje zaposlene vodila kao pausalce u Srbiji, da krene da im salje uplate iz inostranstva?

Prvo, firme nemaju kes, a ne mogu da imaju ni racun u inostranstvu. Drugo, mislim da su pausalce uglavnom koristile firme koje prihode ostvaruju iz srbije, i to iz drzavnih izvora. Uzmimo primer - prodas neki softver EPS-u za milion evra. Cena kostanja izrade softvera je verovatno dosta niza, ali si cenu naduvao zahvaljujuci korupciji. Sada u sledecem koraku dolazis pod udar javnosti, inspekcija, policije, nevladinih organizacija... Ono sto ti je veoma nepozeljna opcija je da si po papirima sam to uradio, cukao po tastaturi par meseci i uzeo milionce - veoma smrdi na korupciju. Znaci cilj ti je da si 900.000 platio drugima (radnicima, pausalcima), a preostalih 100.000 pripada tebi za to sto si ih sve okupio, organizovao, sinhronizovao. Znaci, moras imati totalno transparentan i objasnjiv tok novca od tebe ka drugima, nikako da novac fantomski nestaje ili zavrsava u nekim offshore zonama. Pausalci su tu bili idealni, mozes sa njima dogovoriti da im uplatis naprimer 4.000 evra mesecno, a oni podignu razliku do iznosa koji ste ugovorili kao njihovu naknadu i vrate ti kesh, a to ih ne kosta nista, jos ih ti castis nekoliko %. Taj kesh potom koristis za korupciju. Cak i kada se iskljuce pausalci kao opcija, opet ima mnogo pametnijih opcija od te da novac nekako fantomski nestane, pa potom njime radnike placas nekako iz inostranstva.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere02.11.2020. u 07:15 - pre 42 meseci
Nismo se razumeli, https://www.elitemadzone.org/t505397-35#3972519, ademare je napisao da oni koji primaju uplate iz inostranstva nemaju problem da ostanu pausalci.

Oni sede u Srbiji i rade za jednog stranog poslodavca i nema problema? Ako je to tacno - otvoris legalnu firmu u nekom od poreskih rajeva i uplacujes pausalno svakom od ljudi koje si angazovao pare na racun u Srbiji, legalno, transparantno, bez ikakvih muljanja.

@Darko - pausal su uglavnom koristile IT firme koje su radile outsorcing, odnosno vecina love je dolazila i onako iz inostranstva. I vecina ljudi koja se buni oko promena su ljudi iz te price.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere02.11.2020. u 07:38 - pre 42 meseci
^ Ako mislis na test samostalnosti, mislim da potencijalno svaki preduzetnik ima problem, jer je ostavljeno inspektoru da tumaci, proceni, da li jesi ili nisi "samostalan".
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere02.11.2020. u 07:51 - pre 42 meseci
@dejanet - tako sam i ja razumeo.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
109.245.225.*



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere02.11.2020. u 07:53 - pre 42 meseci
Citat:
bananaphone:
@Darko - pausal su uglavnom koristile IT firme koje su radile outsorcing, odnosno vecina love je dolazila i onako iz inostranstva. I vecina ljudi koja se buni oko promena su ljudi iz te price.

Nikako, mozda 5% pausalaca su IT delatnosti.

Generalno, svako ko je legalno bio pausalac pre par godina, moze i sada. Uvodjenjem kriterijuma inspekcijskim organima su samo vezane ruke i ogranicena samovolja - ranije je mogao zbog jednog kriterijuma da te proglasi laznim preduzetnikom, a sada mora da nadje pet.

Medjutim, zbog nerazumevanja materije, doslo je do lavine panike i sveopsteg punjenja gaca medju preduzetnicima, narocito pausalcima.

Inspekcijski organi jos uvek nisu nahvatali nijednog preduzetnika sa ispunjenih 5 kriterijuma, niti ce.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
109.245.225.*



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere02.11.2020. u 07:55 - pre 42 meseci
Citat:
dejanet:
^ Ako mislis na test samostalnosti, mislim da potencijalno svaki preduzetnik ima problem, jer je ostavljeno inspektoru da tumaci, proceni, da li jesi ili nisi "samostalan".

Naprotiv, inspektor je oduvek imao pravo da tumaci jesi li ili nisi samostalan, razlika je sto je ranije to mogao da radi kako mu se cefne, a sada ima jasne smernice i kriterijume.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere02.11.2020. u 08:05 - pre 42 meseci
Citat:
BuzzLightyear:
Radi se o tome da postoji ogroman broj ljudi koji nije zarađivao dovoljno da bi mogao da plaća porez kao paušalac. Svi oni će biti izbačeni iz posla i ostaje im da se sele negde gde će moći da nađu pravi posao ili da traže od države socijalnu pomoć.


Paušal je nažalost, bio namenjen urpavo za to započinjanje posla. ALi zbog raznih "gladnih" paušal je postao prilično skup i rizičan način rada. Zato ima sve manje puašalaca, ne toliko zbog para nego zbog rizika. Od 1.1.2020. u SRbiji praktično ne postoji lak način da se započne sosptveni posao. Sve je namešteno da ti je jedini izlaz da se negde zaposliš.

U tom smislu treba gledati i ovu sadašnju hajku na frilenesere koji rade na crno. Jedna strana ogledala je naplata poreza, a druga je uništavanje samostalnosti. Samostalnost i preduzimljivost su postale nepoželjne kategorije. Na sceni je opšte ukrupnjavanje tržišta rada, to jest, cilj je da se ljudima ne ostavi drugi izbor osim zapošljavanja u velikim firmama, po uslovima koje te firme odrede.

Citat:
Takođe, problem je i bezobrazno ponašanje države koja ne zaslužuje ni trunku poverenja. Pustiš ljude godinama da ne plaćaju i stvoriš privid da to tako funkcioniše, a onda kreneš da naplaćuješ retroaktivno sa kamatom.


Ovo baš i nije tačno. Za obavezu plaćanja poreza nije znao samo onaj ko nije hteo da zna. Ako ništa drugo, za uplate iz inostranstva moraš u banci da daš izjavu oporeklu tih para, a to isključivo postoji zbog poreza. Držaa to nije efikasno pratila jer nije imali mogućnosti. Sada imaju.

Držaa seinače uvek "zaštiti" kada nema mogućnosti da ona prati situaciju i obračaunava poreze: zakonom obavezu građane da su oni dužni sami da obračunaju, prijave i plate poreze. Nije to samo slučaj sada sa prihodima iz inostranstva. Postoji gomila drugih takvih poreskih obaveza. Pogledaj na primer predlog novog zakona o oporezivanju pa ćeš videti.

Citat:

Rešenje je prilagođavanje poreskih stopa visini zarade, uz potpuno oslobađanje od poreza do određenog iznosa.


Baš tako.

Da su pored neoporezivog dela uveli značajno smanjenje gornje granice u paušalu, omogućili bi da veći broj ljudi lakše počne posao ili ako rade na crno da lakše uđu u legalne tokove poslovanja. Test samostalnosti im ne bi ni trebao jer bi paušal postao neisplativ za lažiranje zapošljavanja i pranje para, pa bi se to samo regulisalo. Međutim, njima nije odgovaralo da omoguće lakše počinjanje posla.

 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere02.11.2020. u 08:13 - pre 42 meseci
Darko - prica je o pausalu u IT-u. I kad pricamo o IT-u, uglavnom su pausal kao sretstvo izbegavanja punih poreza i doprinosa na platu, koristile firme kojima je i onako vecina priliva iz inostranstva.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere02.11.2020. u 08:14 - pre 42 meseci
@darko Valjda je bio jedan kriterijum, za koji znam, promet preko 4,5 ili 6 miliona rsd.

@pedja: da i ja mislim da ne cilj unistavanje preduzetnistva, generalno govoreci

Zato vezano za FL i ako doznake nisu po zakonu, koji je bio mrtvo slovo na papiru 20 godina, mislim, osecam da je potpuno neregularna situacija sa retroaktivnom naplatom.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mbb.telenor.rs.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere02.11.2020. u 08:15 - pre 42 meseci
Citat:
ademare:
To je zbog toga sto 90 % posto Pausalaca su u stvari bili Radnici kod domacih poslodavaca

Malo si preterao. Mozda 9%.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere02.11.2020. u 08:23 - pre 42 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
U tom smislu treba gledati i ovu sadašnju hajku na frilenesere koji rade na crno. Jedna strana ogledala je naplata poreza, a druga je uništavanje samostalnosti. Samostalnost i preduzimljivost su postale nepoželjne kategorije. Na sceni je opšte ukrupnjavanje tržišta rada, to jest, cilj je da se ljudima ne ostavi drugi izbor osim zapošljavanja u velikim firmama, po uslovima koje te firme odrede.


Mnogo je to vece pitanje nego sto se cini na prvi pogled. FL potpuno jednak radu na crno, zaposleni nema nikakva prava, nema socijalno ni zdravstveno, minimalnu zaradu, ustvari FL daleko bolji za firme nego za zaposlene :), FL firme ne placaju poreze u drzavi itd. Daleko je vece ukrupnjavanje uradjeno sa Uber-om nego sa bilo kojim velikim taksi udruzenjem u Bgd-u.

U celoj EU - pokusavaju resiti problem FL rada.

https://www.dutchnews.nl/news/...advisory-body-tells-ministers/

https://www.dutchnews.nl/news/...d-should-get-proper-pay-court/
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mbb.telenor.rs.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere02.11.2020. u 08:23 - pre 42 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Od 1.1.2020. u SRbiji praktično ne postoji lak način da se započne sosptveni posao.

Da li ovo smatras za IT ili bilo kakav posao? Smatram da malo vise dramatizujes - sopstveni posao moze da se zapocne bez ikakvih problema, tj. potpuno isto kao pre.

Citat:
U tom smislu treba gledati i ovu sadašnju hajku na frilenesere koji rade na crno. Jedna strana ogledala je naplata poreza, a druga je uništavanje samostalnosti.


Zaista bezobrazluk drzave - unistava samostalnost onih koji rade na crno. Mislim da je vreme da kriminalci, dzeparosi i oni koji rade na crno osnuju neki sindikat koji bi ih zastitio od pokusaja drzave da im kvari posao





Citat:
Da su pored neoporezivog dela uveli značajno smanjenje gornje granice u paušalu, omogućili bi da veći broj ljudi lakše počne posao ili ako rade na crno da lakše uđu u legalne tokove poslovanja. Test samostalnosti im ne bi ni trebao jer bi paušal postao neisplativ za lažiranje zapošljavanja i pranje para, pa bi se to samo regulisalo. Međutim, njima nije odgovaralo da omoguće lakše počinjanje posla.

Slazem se.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mbb.telenor.rs.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere02.11.2020. u 08:25 - pre 42 meseci
Citat:
bananaphone:
Darko - prica je o pausalu u IT-u. I kad pricamo o IT-u, uglavnom su pausal kao sretstvo izbegavanja punih poreza i doprinosa na platu, koristile firme kojima je i onako vecina priliva iz inostranstva.

Dobro, nije zgoreg to naglasiti. Vidis i sam da se ovde koriste izrazi kao "90% pausalaca", "vecina pausalaca" i slicni, koji znace nesto totalno suprotno od ovog sto si ti naveo.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mbb.telenor.rs.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere02.11.2020. u 08:32 - pre 42 meseci
Citat:
dejanet:
@darko Valjda je bio jedan kriterijum, za koji znam, promet preko 4,5 ili 6 miliona rsd.

Ma pusti to - sta cemo sa necelom fakticiteta, koji su inspekcijski organi vec decenijama rado potezali? Ranije je inspektor mogao da ti nadje samo 1 kriterijum od tih 9, ili cak nijedan od njih, nego neki deseti, samo njemu poznat, da se pozove na nacelo fakticiteta i da "utvrdi" da treba da platis dodatni porez i doprinose. Sada vise to ne moze, nego mora da nadje 5 kriterijuma od 9 i nema pravo da izmisli nikakav svoj deseti. Time je zakon ublazen, tj. tacnije, smanjena su ovlascenja i ogranicena je samovolja inspekcijskih organa. Sada sam prilicno lako mozes da utvrdis jesi li preduzetnik, ili si zaposleni, ili stojis negde na granici pa ipak zavisis od procene inspektora.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mbb.telenor.rs.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere02.11.2020. u 08:56 - pre 42 meseci
Ja bih se ipak jos jednom osvrnuo na moju konstataciju da su frilenseri ne samo IT zanimanja, nego i sezonski radnici u poljoprivredi. Zasto to naglasavam - zato sto za za sezonske radnike u poljoprivredi postoje mnogo povoljnija zakonska resenja u odnosu na ostale. Kod angazovanja poljoprivrednika nadnicara placaju se sledece dazbine:
10% porez
26% penzijsko osiguranje
2% zdravstveno i invalidsko osiguranje.

Ove dazbine se odnose na minimalnu osnovicu za doprinose, koja trenutno iznosi nesto ispod 26.000 dinara mesecno, tj. 870 dinara dnevno. Dakle, porez 87 dinara dnevno, penzijsko osiguranje 225 dinara, zdravstveno i invalidsko 18 dinara, ukupno 330 dinara dnevno.

Te dazbine su tolike bez obzira da li je ugovorena veca dnevnica, ili minimalna dozvoljena.

Za ove potrebe postoji portal, udjes prijavis se ako si angazovan, odjavis se kad vise nemas angazovanje, na kraju meseca vidis koliko dana si bio angazovan, za toliko dana platis. To bi isto tehnicki moglo da se omoguci i za 5 godina unazad, s tim da se ogranici kolike su prihvatljive dnevnice, ne moze neko da kaze - ja sam radio samo 1 dan u mesecu, zaradio sam 1000 evra i zelim da platim samo 330 dinara dazbina za taj jedan dan, ostalih 29 dana nista, nego da se ogranici, naprimer poljoprivredna dnevnica moze da bude izmedju 11 i 33 evra, pa tako nek bude i programerska. Ko zaradjuje 11 evra neto mesecno prijavice se na portal samo za taj jedan dan. Ko zaradjuje 990 evra prijavice se za 30 dana po 330 dinara, ko zaradjuje preko 1000 evra taj ne moze da koristi ovaj povlasceni sistem za sezonske radnike, nego placa pun porez i doprinose bilo kao fizicko lice, ili kao preduzetnik, kako mu se vec vise isplati.

Mislim da bi ovo bila dobra polazna osnova za pregovore, jer zaista nema logike da frilenser trazi da placa manje dazbina nego najamni radnik koji okopava vinograd.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 211755 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.