Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pokret uništimo frilensere

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 209938 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mbb.telenor.rs.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere19.10.2020. u 12:15 - pre 42 meseci
Citat:
djoka_l:
Možda nisi znao, ali SVAKI nerezident, sa prijavom boravka u Srbiji (ako ima radnu vizu), dobija matični broj. To ne znači da ima socijalno i zdravstveno osiguranje, ali sa tim matičnim brojem može da otvori račun u banci. Može da se zaposli.
Stranac se identifikuje PASOŠEM. Beleži se njegovo ime, kako stoji u pasošu, zemlja izdavanja pasoša, serijski (identifikacioni) broj iz pasoša i datum važenja.

Polako druze - objasni ti prvo kako ce firma da zna da kinez osim kineskog pasosa koji je skenirao ima jos i to sve ostalo sto pretpostavljas da ja nisam znao? Nikako, eto kako.

Citat:
Ispali sledeće glupo pitanje.

Tek kada utvrdimo da li je glupo pitanje, ili odgovor.

Citat:
EDIT: drugi deo odgovora na prethodno glupo pitanje. Svako može da sklopi ugovor o delu. Po tom ugovoru se uplaćuju doprinosi kao za plate. Međutim, te uplate ne ulaze u osnov za sticanje penzije, ili za korišćenje usluga zdrvastva.
Samo redovna primanja se računaju za sticanje penzije. Možda grešim, ali mislim da je 99% to tačno.

Gresis. Ja sam svojevremeno radio kao sef racunovodstva, nemoj mnogo da se zaleces u izjavama da je nesto sto sam napisao/pitao glupost, ne zbog mene, nego smejace ti se neko. Taman da ti neko uplati 1000 dinara i na to plati porez i doprinose, ti imas pravo da ti se to prizna kao 1 dan radnog staza. Ranije si morao svake godine podnositi obrazac za utvrdjivanje staza, a sada ide automatski. Tako ovi estradni umetnici zarade penziju, a pevaju samo subotom, svaki put kod drugog "poslodavca". Na kraju meseca poreska uprava konstatuje da su tog meseca prihodovali 2.000 evra i obracuna im kao da su radili ceo mesec i imali toliku platu i te podatke prosledi PIO-u. Sledeci mesec samo 100 evra, upise im se da su radili nedelju dana za minimalac. Na kraju kad napine 63-65 godina sve se sabere i ako je rezultat da su napabircili preko 15 godina, imaju pravo na penziju.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere19.10.2020. u 12:29 - pre 42 meseci
O mudri knjigovođo, prosvetli nas u vezi Kineza.
Da li si ti ikada radio obračun, po ugovoru o delu? Ja jesam.
Da li si svaki put uz isplatu davao papir sa obračunom? Ja jesam. Piše koliko je bruto, normirani troškovi, iznos za oporezivanje, doprinosi i na kraju neto.
Na kraju, pojedinac može da dobije zbirno na kraju godine koliko je imao uplata po SVIM osnovama, koliko je plaćeno poreza i doprinosa, što može da priloži kod podnošenja poreske prijave.
Šta firmu briga da li je Kinez rezident ili ne. Firma MORA da plati poreze i doprinose, kao da je rezident, a onda Kinez MORA da dokaže da nije rezident, pa da mu se radi drugačiji obračun.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mbb.telenor.rs.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere19.10.2020. u 12:39 - pre 42 meseci
Citat:
Šta firmu briga da li je Kinez rezident ili ne.

Vec se zaboravilo da sam ja replicirao upravo na tvrdnju tipa "sta briga kineza/frilansera da li je rezident ili nije, firma je obavezna da to utvrdi i ako pogresno utvrdi kazna ide njoj"? Posto ti ustvari potvrdjujes moj stav da fizicko lice snosi odgovornost za svoje poreske obaveze, nemamo oko cega polemisati.

Ono sto ja nikada nisam radio, to je obracun doprinosa za stranca-nerezidenta. Mogu samo da pretpostavim da on nece biti identifikovan od strane drzave srbije, samim tim nece moci da ostvari pravo na PIO, a samim tim verovatno nece moci retroaktivno da dobije potvrdu da je porez platio. Po toj mojoj pretpostavci, obracun doprinosa se radi prakticno kao da je u pitanju neidentifikovano lice - firma je platila i ispostovala zakonsku formu, a u cije ime, niti je bitno njoj, niti poreskoj upravi. To je bitno iskljucivo onome u cije ime se placa, ukoliko pozeli da iskoristi pravo na penziju, ili na poresko oslobadjanje u svojoj drzavi.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere19.10.2020. u 16:47 - pre 42 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
Dexic:
Da li je rezident?
Da i da, naravno.

Ne govorim o tome da li je rezident, nego o tome da firma nema nikakvih tehnickih mogucnosti da to proveri, a samim tim ne moze imati ni obavezu. Evo, konkretan primer. Firma iz Srbije angazuje kineza frilansera. Sve sto firma moze je da trazi da kinez fotografise/skenira pasos. Moze eventualno da trazi da napise "nemam boravisnu dozvolu srbije, majke mi". I to je sve sto firma moze. Drzavni organi imaju pravo i duznost da cuvaju podatke o licnosti, dakle nece i ne smeju nekoj firmi davati podatke o korisnicima boravisnih dozvola.

Mora.
U zakonu svih EU zemalja stoji da je obveznik FL rezident - slazemo se?
Ali da firma preuzima odgovornost da placa porez u njegovo ime, ako je ona isplatilac - slazemo se? (Ima ovde izuzetaka, jer je platna institucija ne smstra isplatiocem za ovu svrhu, ali generalno se prebacuje ko mora da obracuna i plati PID na firmu)
To je ujedno i obaveza da proveris da FL kome placas nije rezident te zemlje.

U praksi se to ne radi, jer je extremno neprakticno. Ne trazi se tu da firma proverava kao PI da li su utvrdili Dinketovom drugu da je u stvari tax rezident. Vec da ima osnova da nije ona preuzela zakonsku obavezu placanja poreza.

Mnogo firmi vec duze vreme trazi te potvrde ako placa fizickom licu van zemlje, jer sve vise ljudi odu iz bogate zemlje, zaradjuju tamo, a zive drugde.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere19.10.2020. u 16:52 - pre 42 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
E, dobro, onda mozemo dalje da idemo sa rascivijavanjem prava i obaveza. Postavlja se sledece pitanje - da li bi taj Kinez frilanser kod placanja poreza u srbiji bio prepoznat kao konkretno fizicko lice, sa imenom, prezimenom i maticnim brojem, tako da bi mogao ostvariti neka prava iz zdravstvenog i penzijskog osiguranja (ukoliko su iznosi dovoljno visoki i dovoljno redovni) ili ga drzava srbija tretira kao "neki tamo kinez, nebitnog identiteta" koji onda samo placa doprinose a nema nikakva prava. Isto pitanje moze i za srbina frilansera u nemackoj, ako je lakse. Zasto je to bitno - zato sto ako drzava Srbija ne identifikuje tog kineza imenom, przimenom i maticnim brojem, onda on pretpostavljam ne moze ni dobiti potvrdu da je bas on platio porez u Srbiji, nego da je neki Kinez platio, mozda on, mozda neki drugi, ko bi to znao :D

To su dva pitanja.
Ovo prvo zavisi od drzave do drzave, i znam da se cak i razlikuje izmedju EU drzava. U nekima nema nikakva prava, a ima sve obaveze placanja PID.
Ali to najvise zavisi od toga kakve ugovore imaju te dve drzave o penzionom i zdravstvenom osiguranju. Za osiguranje za nezaposlenost ne znam da postoje ikakvi ugovori i mogucnost da se iskorist. Zdravstveno moze, penziono ne znam za kombinaciju gde moze ista da se iskoristi ako nisu obe zemlje EU ili deo Commonwealth-a.
U USA ima mogucnost da vratis neke PID ako nisi dovoljno dugo rezident bio (sto rade svi au pairs, life guards i sl.)

Za ovo drugo si u pravu. Samo po imenu se registruje (pricamo o slucaju da taj Kinez nema veze sa Srbijom, sem sto mu je odavde placeno).
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere19.10.2020. u 17:05 - pre 42 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ali taj racun uopste nije kljucan, cak i da mu je racun bio na Sejselima, EU zemlja bi i dalje reagovala isto.

Jeste kljucna jer bez nje je samo misljenje da je rezident, a ako prima novac van zemlje, , zivi van zemlje sa radnom/boravisnom dozvolom, on moze da opovrgne to misljenje i to se i desi kada ljudi znaju sta rade.

Citat:

Prograsila bi ga za neogranicenog obveznika a onda bi mu trazili pare (ili dokaz da je platio porez drugde, pa da se primenjuje medjudrzavni sporazum).

Proglasili su ga jer su imali sve osnove, osim da provodi 183 dana godisnje, posto je na racunu u toj zemlji i novac primao i cuvao, i sa njega trosio.
Da nije to radio, mogao bi samo sa potvrdom da je rezident drugde da otkaci to, i onda nemaju osnov da pitaju da li je drugde platio porez.
Dakle, nije problem sto on nije drugde platio porez (to ne sme pravnu drzavu da zanima, ako nema osnovu da mu trazi porez uopste, a za nerezidente nema, sem za primere koje navodim 10x vec).
Ti na pocetku nisi ustanovio da on nije mogao da opovrgne da je rezident, time sto je pokazao da je rezident drugde, vec si tvrdio da su mu samo trazili da je platio porez drugde.
To je kljucno.



Posalji KPMG-u tvoj prvi post na tu temu, u originalu. Dobices ili odgovor da sam u pravu, ili pitanje da razjasnis da li je na kraju PU EU zemlje utvrdila da on jeste ipak tax resident, pa kada potvrdis bi pitala zasto gubis novac pitajuci nas nesto ocito.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere19.10.2020. u 17:10 - pre 42 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:Ono sto ja nikada nisam radio, to je obracun doprinosa za stranca-nerezidenta. Mogu samo da pretpostavim da on nece biti identifikovan od strane drzave srbije, samim tim nece moci da ostvari pravo na PIO, a samim tim verovatno nece moci retroaktivno da dobije potvrdu da je porez platio. Po toj mojoj pretpostavci, obracun doprinosa se radi prakticno kao da je u pitanju neidentifikovano lice - firma je platila i ispostovala zakonsku formu, a u cije ime, niti je bitno njoj, niti poreskoj upravi. To je bitno iskljucivo onome u cije ime se placa, ukoliko pozeli da iskoristi pravo na penziju, ili na poresko oslobadjanje u svojoj drzavi.

Moras da rastavis da li je taj stranac-nerezident identifikovan ovde. Nebitno da li mu placas u nasoj banci ili vani, on moze imati nasu belu kartu, po kojoj se identifikuje.

Ako je u pitanju stranac, koji fizicki nema veze sa Srbijom, onda da, nema nista od toga. Ali manje vise, vecina zemalja, cak i da nema ugovore o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, ima clanove u zakonu gde isti mogu da se odbiju kao poreski kredit za iste u drugoj zemlji.
Mi imamo, za sve EU zemlje sto znam takodje imaju te clanove u zakonu. Stranac je onda zakinut samo ako su porezi kod nas veci nego kod njih, to ne moze nikako da iskoristi generalno.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mbb.telenor.rs.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere19.10.2020. u 18:02 - pre 42 meseci
Citat:
on moze imati nasu belu kartu, po kojoj se identifikuje.

Nemojmo u offtopic. Pricamono frilanseru koji je pospao kopiju pasosani izjavio "nemam nista osim toga, majke mi". On mozda ima tu belu kartu, mozda nema, ali ako kaze da nema, onda mu firma obracuna podez i doprinose u skladu sa tim.

Sto se tice potvrde o rezidentnosti, tu opet imamo 2 pitanja:
1) Zar nismo rekli da poreska i fizicka rezidentnost ne mora da bude isto (npr. USA)?
2) Cuj, donese potvrdu da je rezident druge drzave i niko nema pravo da ga pita da li je platio porez? Placanje poreza u dve drzave se moze izbeci samo ako te dve drzave imaju ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja. Drugo, porez se moze izbeci samo ako se dokaze da je placen, a ne automatski.

Da li google trazi ikakve potvrde o rezidentnosti drzavljanima Srbije i da li im salje ikakav obracun isplate bruto/neto prihoda? Da li iko uopste zna da li google placa porez i doprinose na tu isplatu, ili iznalazi nacina da tu obavezu prebaci na frilansera?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mbb.telenor.rs.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere19.10.2020. u 18:05 - pre 42 meseci
Citat:
Dexic:
Stranac je onda zakinut samo ako su porezi kod nas veci nego kod njih, to ne moze nikako da iskoristi generalno.

Dobro porez, nego ja pricam o doprinosima. Vrlo lako se moze desiti da frilanser nema mogucnost da se leci kad se razboli, niti da dobija penziju kad ostari, a celog zivota mu se od njegove zarade odvaja deo za zdravstveno i penziono osiguranje.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere19.10.2020. u 20:54 - pre 42 meseci
Dva čovjeka uđoše u hram da se mole Bogu, jedan frilenser a drugi poreznik. Frilenser stade i moljaše se u sebi ovako: Bože, hvala ti što nisam kao ostali ljudi: grabljivci, nepravednici, preljubnici ili kao ovaj poreznik. Postim dvaput u sedmici; dajem desetak od svega što steknem. A poreznik izdaleka stajaše, i ne htjede ni očiju uzdignuti nebu, nego se bijaše u prsa svoja govoreći: Bože, milostiv budi meni grješnome!
Kažem vam, ovaj otide opravdan domu svome, a ne onaj. Jer svaki koji sebe uzvisuje poniziće se, a koji sebe ponizuje uzvisiće se.

— Evanđelje po Luki, 18:9-14 (prevod sinoda SPC)
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1333
87.116.181.*



+559 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere19.10.2020. u 21:54 - pre 42 meseci
Taj Luki mora da je bio prijatelj poreznika, lihvara i zelenaša, fariseja i sadukeja..
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Al Imam

Član broj: 345564
Poruke: 100



+25 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere19.10.2020. u 22:02 - pre 42 meseci
Citat:
Java Beograd

Dakle, i tema se preokrenula.

Tako smo od:
- Da li freelencer treba da plaća porez?

Preko:
- Da li mogu da ga na'vataju da nije platio porez?

Došli do:
- U kojoj državi i kako freelencer treba da podnese poresku prijavu.

Nisi razumeo.
Tema je išla ka jedinom mogućem ishodu
a to je ne platiti porez za Vulinovu platu.
Očigledno je da bi mnogi platili porez Amerikancima da opet sprcaju RTS
samo da ne daju novce vojnim dezerterima i ratnim profiterima kojima tetka šalje 205000 evra iz Kanade.
Otuda pitanje "u kojoj državi podneti poresku prijavu?".
 
Odgovor na temu

plague
Software Developer
Auckland, NZ

Član broj: 46734
Poruke: 623
*.vocus.co.nz. via ipv6



+373 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere20.10.2020. u 00:50 - pre 42 meseci
Citat:
Dexic:
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
Dexic:
Da li je rezident?
Da i da, naravno.

Ne govorim o tome da li je rezident, nego o tome da firma nema nikakvih tehnickih mogucnosti da to proveri, a samim tim ne moze imati ni obavezu. Evo, konkretan primer. Firma iz Srbije angazuje kineza frilansera. Sve sto firma moze je da trazi da kinez fotografise/skenira pasos. Moze eventualno da trazi da napise "nemam boravisnu dozvolu srbije, majke mi". I to je sve sto firma moze. Drzavni organi imaju pravo i duznost da cuvaju podatke o licnosti, dakle nece i ne smeju nekoj firmi davati podatke o korisnicima boravisnih dozvola.

Mora.
U zakonu svih EU zemalja stoji da je obveznik FL rezident - slazemo se?
Ali da firma preuzima odgovornost da placa porez u njegovo ime, ako je ona isplatilac - slazemo se? (Ima ovde izuzetaka, jer je platna institucija ne smstra isplatiocem za ovu svrhu, ali generalno se prebacuje ko mora da obracuna i plati PID na firmu)
To je ujedno i obaveza da proveris da FL kome placas nije rezident te zemlje.


Ne znam za Srbiju ali mislim da ovo nije tacno jer stvara bespotrebne komplikacije koje se mogu vrlo lako izbeci.

Na NZ (a verovatno i u Srbiji) je vrlo jednostavno:

Firma placa porez koji joj radnik kaze da treba da plati.

Kada se prijavim za posao, kao radnik imam zakosnku obavezu pod pretnjom krivicne odgovornosti da kazem firmi u koji "tax bracket" spadam.
Na osnovu moje izjave firma uplati odgovarajuci deo bruto plate kao porez u moje ime i prosledi mi ostatak.

Ne mogu da se setim za Srbiju i da li u ugovor o radu stoji bruto plata. Ako stoji onda 100% ima smisla da je u pitanju ovo iznad sto sam napisao.
Ako prijavis pogresno / ne prijavis (npr kazes da si stranac) na tebe pada odgovornost da platis porez koji nije bio uplacen. Ovde ne mislim na slucaj gde firma namerno ne placa porez/doprinos koji je duzna da plati na osnovu tvoje prijave (kradju).

Napominjem da ne znam da li je ovako u Srbiji ali sumnjam da je firma odgovorna da zna gde ti zivis, koliko poreza ti licno moras da platis i slicno.
 
Odgovor na temu

Doktor Hlad

Član broj: 337261
Poruke: 739



+192 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere20.10.2020. u 01:51 - pre 42 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic: Ti i dalje ne kapiras. Cemu ovo od juce? Nikakva utaja poreza nije. Frilanseri ne postoje u zakonu... dakle ne postoji nikakva regulativa
pa ni sama naplata poreza od frilansera. Do juce. A kako to misle da regulisu? Tako sto ce naplacivati poreze i doprinose na priliv novca
ma od koga bio... tu upadaju i domacice...


Au, Sunce ti poljubim koliko ti nista ne razumes...

Znas, ja imam nekoliko prijatelja koji su u potpuno istom fazonu kao i ti. Oni se bave razvojem softvera, kontaju da je za takvo zanimanje potreban jako dobar mozak, pa onda automatski misle da se onda razumeju i u sve ostalo. A blage veze nemaju isto kao i ti. Pa kad im skrenes paznju oni se koprcaju do iznemoglosti ne bi li dokazali da je zemlja ravna ploca.

Znaci, svaki rezident Srbije je duzan da plati porez na prihod. Tacka. Nema dalje. Probaj da procitas to vise puta (u tvom slucaju bar 100 do 200 puta) pa ces shvatiti u cemu je stvar. Potpuno je nebitno da li je neko zaposlen, samozaposlen ili nezaposlen. Svi moraju da plate porez na prihod. Bilo kakav prihod.

Onda bi mogao da naucis sta je to prihod. Kada to naucis onda ces shvatiti koliko je smesna prica sa domacicom i muzem koji salje novac iz Norveske npr. To sto domacica prima nije prihod. Prihod je ono sto je muz primio u Norveskoj i na to je vec placen porez tamo gde je muz rezident. Sporazum o duplom oporezivanju ce spreciti oporezivanje domacice. Najgore sto domacici moze da se desi je da je startuju poreznici. Ona dostavi dokaz o poreklu novca i to je to.

Dalje, ako se vec bavis softverom onda ti je jasno da poreznici mogu jednim manje-vise jednostavnim SELECT upitom da naprave spisak gradjana koji imaju redovan priliv iz inostranstva. Keyword: redovan. Znaci, ako jednom primis neku uplatu i nikad vise onda se najverovatnije niko nece baviti tobom (osim ako nisu milioni u pitanju). Ali ako imas redovan priliv onda dodju poreznici i pitaju te odakle ti uplata. Mozes da kazes sta hoces ali moras da odgovoris. E sad zamisli kada od toga sta ces da kazes zavisi da li si napravio krivicno delo za koje se ide u zatvor ili nisi. Nesto mi se cini da ce 99% upitanih da odgovori tacno pod takvom pretnjom.

Kazes devedesetih si imao racun u Madjarskoj? E pa ti se onda vrati u devedesete pa otvori racun ponovo posto danas to neces moci tek tako. Ja sam rezident Austrije i imam racun kod banke u Nemackoj. Moze. Nije problem. Ali daj prvo sledeca dokumenta:

- pasos/licnu kartu
- dokaz o prijavi boravka na teritoriji Austrije
- i slag na tortu: daj poreski broj koji imas u Austriji

Mislis da mogu da radim sta hocu sa tim racunom i da poreska uprava u Austriji ne zna? Aha... 'oce to :)

Ti kada dodjes u stranu zemlju i hoces racun u banci postavlja se prvo i najosnovnije pitanje da li si rezident ili nerezident. Ako si nerezident onda moras da dokazes gde zivis. Sta mislis zasto? Srbija nema bilo kakva ogranicenja prilikom ucestvovanja u medjunarodnom platnom prometu (kao npr vecina africkih zemalja). Sta mislis zasto? Zato sto se brdo podataka razmenjuje u oba smera.

E sad, ako uspes da izdejstvujes da si rezident u Madjarskoj npr pa tako otvoris racun e onda si u jos vecem problemu. Prvo si onda u problemu sa Madjarskim poreznicima jer kao njihov rezident imas obavezu da kod njih prijavis porez. Pa ces onda da budes i u problemu sto si prijavljen kao rezident a nisi. Pa ces onda na kraju i u Srbiji da imas problem sa utajom poreza jer tu jesi rezident.

A mozda uspes da smuljas nesto preko neke africke zemlje. Super, blago tebi. Ali to samo ako ces novac u Srbiji da trosis na hranu i vodu. Cim pocnes da kupujes stanove, auta, da placas letovanja i slicno, opet ce da se nadje jedan mali lepi SELECT upit koji ce da identifikuje domacinstvo sa disbalansom izmedju prihoda i rashoda i eto ti poreznika na vratima opet.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
*.cpe.sn.co.rs.



+10254 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere20.10.2020. u 07:40 - pre 42 meseci
Ovo šta je napisao Dr. Hlad je tačno od početka do kraja. I tu nema šta da se diskutuje.

Dakle, POREZ - apsolvirano.




A sad - DOPRINOSI Procenat izdvajanja za doprinose je kudikamo veći od procenta poreza

- Da li država misli da i to treba da naplati freelencerima? Iz ovih šturih podataka po medijima meni to nije najjasnije.
- Ako im naplati, da li će freelenceri imati zdravstveno osiguranje, tj. overenu knjižicu i da li će im teći radni staž?
Po meni, realno, ako država naplati kintu - mora nešto i duradi po tom pitanju.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Al Imam

Član broj: 345564
Poruke: 100



+25 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere20.10.2020. u 07:50 - pre 42 meseci
Neki su se ovde prilično utripovali.
Sad će država da krene i otima porez.
A kako?
Pa selektivno.
Prvo od Djilasa koji je "pokrao milione".
Pa onda će opičiti po onima koji nisu članovi naprdnjačke stranputice.

Da uradili bi oni to kad bi mogli tek tako da mimoidju svoje.

Na primer, moj komšija bukvalno ima lanac stanova koje iznajmljuje po Beogradu.
Da li plaća porez?
Ni žute banke.

Ali nije to samo slučaj sa mojim komšijom.
Takvih imaš koliko hoćeš po celoj srbiji.
Iznajmljuju stanove, niko ne plaća porez i svi zadovoljni.
I stanodavac i podstanar.

Sad, pogadjajte u koju stanku su učlanjeni oni koji poseduju najviše nekretnina?
Teško pogoditi, a?

Šta mislite, gde se obrće veći novac? U iznajmljivanju stanova ili frilancingu?

U (demokreticionističkoj) srbiji su se donosili zakoni tako prilagodjeni da ministar po imenu i prezimenu stekne pravo nad zemljištem, nekretninama itd.
Do dan danas (osim galame) se ništa nije uradilo da se takve stvari dovedu u red a mahinacije sankcionišu.
Osim što se sa Pinka dernjaju "pokrao milione" dok u isto vreme "tetke šalju" neoporezovane milione.

Šta zaključujete iz svega toga?
Pa prvi zaključak je da su frilanseri politički slabo eksponirani, nisu članovi naprdnačke stranke, ne hvale Vučića, ne dernjaju se "pokrao milione"
i kao takvi "politički bledi" dolaze na udar strašnog suda porezničkog farisejskog.

Po istoj matrici, ali kontra, popovi ne plaćaju poreze jer su popovska usta uvek hvale za vlast i oko vlasti.

Mirno spavajte, puštatjte neopranu bradu i mumlajte uz naprdnjačku božju pomoć.


 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere20.10.2020. u 08:19 - pre 42 meseci
Da se razumemo,

Frilenseri koji bi emigrirali zbog ovoga, zapravo ne postoje.

Tamo gde bi emigrirali, takođe bi morali da plaćaju sve po redu.

Oni koji uspešni, više vole 2000 evra po zakonu, nego 3000 evra sa Damaklovim mačem problema sa državom, pa plaćaju.

Oni koji su neuspešni, u razvijenim zemljama ne bi tek tako mogli da opstanu.

Takođe, Branimir Maksimović pita gde to piše da je priliv na devizni račun prihod.

Naravno da je prihod svako materijalno dobro koje dobijaš, pa bio dinar, evro, dolar, bitkoin ili polutka svinjetine i bez obzira da li ti je to poslala tetka ili majkrosoft.

Što se tiče tih fora sa računom u Mađarskoj ili ne znam gde, u sređenim zemljama ti odmere imovinu, pa ako premašuje prijavljene prihode, ideš u zatvor zbog utaje poreza.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mbb.telenor.rs.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere20.10.2020. u 08:26 - pre 42 meseci
Citat:
Java Beograd:
- Da li država misli da i to treba da naplati freelencerima? Iz ovih šturih podataka po medijima meni to nije najjasnije.
- Ako im naplati, da li će freelenceri imati zdravstveno osiguranje, tj. overenu knjižicu i da li će im teći radni staž?
Po meni, realno, ako država naplati kintu - mora nešto i duradi po tom pitanju.


Naravno da misli, tacnije placanje te vrste poreza bez doprinosa uopste ne postoji kao opcija.
I naravno da ce imati sva prava kao i svi drugi.
Obrati paznju na buduce vreme kod izraza "ce imati". Zasto to naglasavam? Zato sto retroaktivno ostvarivanje prava predstavlja ogromnu petljanciju sa neizvesnim ishodom. Ako neko sutra dobije poresko resenje ili podnese poresku prijavu na prihod od naprimer 5 miliona dinara za prethodnih 5 godina i plati doprinose, u sistemu ce se to videti kao da je ovog meseca prihodovao 5 miliona dinara i ovog meseca ce imati radni staz i zdravstveno osiguranje od datuma poreske prijave. Da bi ostvario pravo Za svaki mesec unazad, ima da "rodi mecku". Bice mu najverovatnije potreban advokat, zalba, tuzba sudu, znaci dabilo izmoli ili natera poresku upravu da mu za svaki mesec naprave posebno poresko resenje. U svakom slucaju, to je legitiman zahtev, koji ako pojedinac trzi, poreska ce da gleda da eskivira, jer je to ogroman i neisplativ posao, ali oni nemaju pravo to da kazu, nego moraju naci drugi izgovor. Ali, ako traze udruzeno, poreska ce morati da to odradi tako, ili da odustane ako joj se ne isplati, ili nema ljudske i tehnicke resurse za toliki posao.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 20.10.2020. u 09:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
*.cpe.sn.co.rs.



+10254 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere20.10.2020. u 08:30 - pre 42 meseci
Ja ne kapiram da li ovde diskutuju i oni koji nikad ništa nisu primili na devizni račun ?!?

A svako ko je ikad primio uplatu na devizni račun, kad dođe uplata, pre nego da "legne" na račun (da se rasknjiži), mora da kaže, tj da da izjavu: kakve je prirode taj priliv.
A ako je priliv redovan - onda se jednom odnese banci ugovor po kojem taj priliv pristiže.

U RF banci, "izjava" koju sam pomenuo je zapravo choice lista, pa korisnik klikne nešto od ponuđenog.

Takođe, jasno je da se za svaku transakciju zna ko je uplatilac - firma ili pojedinac.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mbb.telenor.rs.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere20.10.2020. u 08:55 - pre 42 meseci
Citat:
Al Imam:
Na primer, moj komšija bukvalno ima lanac stanova koje iznajmljuje po Beogradu.
Da li plaća porez?
Ni žute banke.

Ali nije to samo slučaj sa mojim komšijom.
Takvih imaš koliko hoćeš po celoj srbiji.

Da, stanovi, ali takodje i ako si zvao majstore gradjevince da ti nesto odrade po kuci, vrlo verovatno nisi dobio racun, firma je mozda bila registrovana, mozda nije, barem polovina radnika nije bila prijavljena, nisu nosili slemove, dobro ovo sad za slemove nema veze sa porezom. Branje malina i ostali sezonski radovi, da li su ikom uplaceni neki doprinosi i radni staz? Ako jesu, onda bas retko kome. Cinjenica je da Srbija vrvi od neplacanja poreza i doprinosa, kao i da je to jos uvek komplikovano - sve i da zelis da platis doprinose nekom ko je dosao da ti nesto uradi na sat-dva ili dan, verovatno neces umeti.
Ono sto je sigurno - ako komsija ne placa, to ne znaci da si ti oslobodjen placanja ako te (prvog) uhvate. Ti moras da platis svoje, a na sajtu poreske uprave imas specijalni web formular za prijavljivanje komsije, pa ga za pocetak prijavi ako ti smeta sto ne placa.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 209938 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.