Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pokret uništimo frilensere

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 206927 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.mobile.kpn.net.



+2282 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.12.2020. u 16:58 - pre 40 meseci
Kako milis ne radi?!
Drzava vraca dve trecine poreza i doprinosa za invalide, sto je idealna subvencija. Ja kad sam zaposljavao radnike teze zaposlivih kategorija, samo krvi put sam se zeznuo i uzeo kes, nesto oko 1.000-1.500 evra po radniku. Svaki sledeci put sam trazio povracaj 2/3 poreza i doprinosa umesto kesa, jer to ukupno izadje oko 3.000 evra po radniku.

Sto se invalida tice, tu je zakazao IT. Pretpostavimo da u ovon trenutku neko zeli da zaposli invalida, gde da ga nadje, daj link, spisak, pretrazivac? Nema nicega. Ja kad sam trazio invalida nikako nisam uspevao da ga nadjem. Pitao u zavodu za zaposljavanje, kazu nemaju nijednog na evidenciji. Pitao u udruzenju invalida, kazu nemaju nijednog nezaposlenog. Na kraju sam uplacivao platu za invdlida direktno u budzet, jer me zakon na to obavezuje ako invalida nije moguce naci. Posle sam saznao da invalida ima mnogo nezaposlenih, ali nevidljivi su, nisu clanovi nijednog udruzenja, ne prijavljuju se na biro, nema ih ni na jednom spisku, nemoguce ih je pronaci.

Znas sta je jos cudno - za invalida drzava vraca 2/3 poreza i doprinosa samo tokom prve tri godine, a it frilenseri bi da im se to pravo prizna na 5 prethodnih godina, ali i ubuduce, zauvek? A, da, opet ja sa tim, it frilenseri naravno nisu trazili da umesto 46% poreza i doprinosa placaju samo 15%, ja sam to nesto pobrkao/umislio/sanjao. Suvise je ludo da bi bilo istinito.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 06.12.2020. u 18:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ssi

Član broj: 305920
Poruke: 333
*.dynamic.sbb.rs.



+377 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.12.2020. u 17:07 - pre 40 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Ne, ovde se trazi da drzava refundira 100% poreza i doprinosa koje dugujemo. Ili barem 70%. Fakticki je tako.


Realno i to je bolje nego da subvencionise kineske fabrike koje bljuju kancerogene materije po obradivoj vojvodjanskoj zemlji.
Uz to... ista je cena.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.12.2020. u 17:12 - pre 40 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Sto se invalida tice, tu je zakazao IT.


Ja mislio da je zakazala država, kad ono IT. Da nije možda trebalo da frilenseri naprave taj pretraživač?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7169 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.12.2020. u 17:33 - pre 40 meseci
Citat:
Darko Nedeljković
Znas sta je jos cudno - za invalida drzava vraca 2/3 poreza i doprinosa samo tokom prve tri godine, a it frilenseri bi da im se to pravo prizna na 5 prethodnih godina, ali i ubuduce, zauvek? A, da, opet ja sa tim, it frilenseri naravno nisu trazili da umesto 46% poreza i doprinosa placaju samo 15%, ja sam to nesto pobrkao/umislio/sanjao. Suvise je ludo da bi bilo istinito.


Ma ajd frilenseri... nego znas sta bi bilo zanimljivo, samo naravno nece se nikad desiti.

Zamisli "AMA" (ask me anything) sa autorima ovih propisa... koji dele sa ljudima informacije kako je dodjeno do ovih cifri, kako je isla evolucija predloga (odakle se krenulo, kako se stiglo do ovoga).

Recimo - olaksice za zaposlenje invalida, 2/3 poreza i doprinosa nazad, ali samo prve 3 godine :-)

Nadam se da je autor zakona imao u vidu da su ovim drasticno smanjili "popust" koji poslodavac vidi na, sta, 3 godine doprinosa i poreza? Diskriminacija na osnovu invaliditeta je zabranjena (postoji citav zakon samo za ovo)... bar na papiru, ali ne bih smeo da se kladim da negde u nekoj glavi nekog poslodavca ne zasvetli kalkulator koji kaze nesto tipa: da li je povlastica isplativa vs. razlika u produktivnosti vs. koliko je elastican program za kompenzaciju i sl..

Drzava je mogla da ucini mnogo vecu uslugu invalidima da ovo regulise na duzi rok. Naravno, sve su to pare - i verujem da je mozda ovo i pokusano mozda, ali da takve stvari odmah nalecu na otpor. Zna li neko koliko je uopste potencijalnih obveznika koje bi ovo kacilo?


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.12.2020. u 17:44 - pre 40 meseci
Po kom osnovu je država platila deo duga ljudi zaduženih u švajcarcima? Hoće država da pomogne, samo treba naći pravi način.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.mobile.kpn.net.



+2282 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.12.2020. u 18:09 - pre 40 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Zna li neko koliko je uopste potencijalnih obveznika koje bi ovo kacilo?


Ovde pise da je za 8 godina primene zakona zaposleno oko 28 hiljada osoba sa invdliditetom.

Pitao si za poslodavce da li kalkulisu. Da, itekako kalkulisu i ja sam kalkulisao nesto. Napriher, ako ne nadjes obrazovane invalide sa telesnim nedostacima za administraciju, onda gledam invalide u glavu (izvinjavam se za verovatno nepristojan izraz) za rad na gradilistu. I tu bas dobro moras da razmislis da li ti je u interesu da ustedis neki novac, a dobijes radnika koji ne razume svrhu rada, nema radne navike, ponekad ima obicaj da "iskoci iz sina" pa izlupa nesto/nekog i slicno. Odredjen procenat poslodavaca kaze - "ma ne, uplacivacu u budzet, to mi se vise isplati nego da mi takav privredjuje".
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.mobile.kpn.net.



+2282 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.12.2020. u 18:19 - pre 40 meseci
Citat:
BuzzLightyear:
Hoće država da pomogne, samo treba naći pravi način.

Slazem se, ja isto imam utisak da drzava zarko zeli da pomogne frilenserima, ali na neki nacin tako da je posle ne bude sramota prema invalidima, poljoprivrednim nadnicarima, nekvalifikovanim radnicima, nezaposlenima koji su na birou i nikako ne uspevaju da nadju pospodavca, romima, ljudima od 60 godina kojima fali jos par godina do penzije i slicnima. Dajte neki predlog gde za sebe trazite samo malcice manje pomoci nego sto dobijaju najugrozenije grupe tesko zaposlivih radnika i to bi bila relativno postena startna pozicija za pregovore.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
..1e1:dd00:6c8f:88e9:5821:bb0f



+7169 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.12.2020. u 18:41 - pre 40 meseci
@Darko Nedeljković,

Hvala na broju zaposlenih sa invaliditetom tokom primene ovih odredbi.

I za iskustva u ovom pogledu kao poslodavca. Ali moram da kazem da nisam nista pitao za poslodavce i njihov tretman invalida, cela recenica je samo konstatacija formulisana kao "ne bi smeo da se kladim" bas kako ne bi bilo vidjeno kao neko ispitivanje i sl. Ovde moras bukvalno sve da preciziras, da nisam nista napisao sigurno bi neko naleteo sa "kakav crni popust, nisu invalidi roba" ili tako nesto. Sa formom gore das do znanja da je situacija jasna i ajd dalje.

Nadam se da nece da se nastavi o ovoj tematici, posto tretiranje invalida definitivno nije tema (ko zeli moze uvek da otvori novu).

Citat:

BuzzLightyear:
Hoće država da pomogne, samo treba naći pravi način.


Zapravo, drzava ima neku kolicinu para svake godine koje moze da preusmeri u stvari za koje se odluci da su bitne.

Ne bih bas isao do "drzava hoce da pomogne", posto mislim da to nije najbolji opis procesa koji se desava, ali radi posao.

Posto obicno ima vise od 1 grupe kojoj treba takva vrsta pomoci, frilenseri ce trebati da se izbore da budu pri vrhu liste.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ssi

Član broj: 305920
Poruke: 333
*.dynamic.sbb.rs.



+377 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.12.2020. u 18:48 - pre 40 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
BuzzLightyear:
Hoće država da pomogne, samo treba naći pravi način.

Slazem se, ja isto imam utisak da drzava zarko zeli da pomogne frilenserima, ali na neki nacin tako da je posle ne bude sramota prema invalidima, poljoprivrednim nadnicarima, nekvalifikovanim radnicima, nezaposlenima koji su na birou i nikako ne uspevaju da nadju pospodavca, romima, ljudima od 60 godina kojima fali jos par godina do penzije i slicnima. Dajte neki predlog gde za sebe trazite samo malcice manje pomoci nego sto dobijaju najugrozenije grupe tesko zaposlivih radnika i to bi bila relativno postena startna pozicija za pregovore.



Moze, vrlo je jednostavno. Za pocetak prestane de subvencionise kineske kompanije koje grade pogone koji zagadjuju zivotnu sredinu.

Taj novac usmeri na te freelancere, smanji im porez na 30% npr.

Dobice porez odnjih + necemo imati fabriku koja bljuje kancerogene materije po vojvodini i hrani koju svi jedemo.

Sjajno a ? Dvaputvisedobro ?
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.12.2020. u 19:13 - pre 40 meseci
Citat:
ssi: Moze, vrlo je jednostavno. Za pocetak prestane de subvencionise kineske kompanije koje grade pogone koji zagadjuju zivotnu sredinu.

Taj novac usmeri na te freelancere, smanji im porez na 30% npr.

Samo da pitam još jednom, pošto na 98 stranica nisam dobio smislen odgovor. Zašto "freelanceri" ne otvore preduzetničku firmu? Koji god tip firme da otvore, čak i doo, ukupno će plaćati značajno manje od 46% koliko ih košta to što nisu k...m mrdnuli da urade bilo šta niti predali poresku prijavu.

Čitam već nedeljama jedno isto lupanje o klin i o ploču, da država d'uradi napravi njima nešto, a to što oni hoće već postoji i prilično je jednostavno, samo odeš na sajt apr-a a ako ni to n'umeš platiš knjigovođu.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.mobile.kpn.net.



+2282 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.12.2020. u 19:15 - pre 40 meseci
Citat:
Moze, vrlo je jednostavno. Za pocetak prestane de subvencionise kineske kompanije koje grade pogone koji zagadjuju zivotnu sredinu.

Taj novac usmeri na te freelancere, smanji im porez na 30% npr.
Najmanji je problem prestati sa subvencionisanjem zaposljavanja niskokvalifikovane radne snage u prljavoj industriji. Ostaje drugi deo pitanja - gde cemo i sta cemo sa njima? Ranije sam vec rekao oni imaju problem sa nepostojanjem radnih mesta za koje su kvalifikovani kao i sa nedostatkom intelektualnih kapaciteta sa dokvalifikaciju. Oni su potencijalni socijalni slucajevi ako drzava ne uradi nista, mi nismo.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.12.2020. u 19:35 - pre 40 meseci
Koji mi?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.mobile.kpn.net.



+2282 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.12.2020. u 19:48 - pre 40 meseci
Citat:
BluesRocker:

Samo da pitam još jednom, pošto na 98 stranica nisam dobio smislen odgovor. Zašto "freelanceri" ne otvore preduzetničku firmu? Koji god tip firme da otvore, čak i doo, ukupno će plaćati značajno manje od 46% koliko ih košta to što nisu k...m mrdnuli da urade bilo šta niti predali poresku prijavu.


Zar zaista niko nije uporedio troskove? Evo, onda ja cu, dakle:
1) Frilenser, placa 46% namete, ako ne prihoduje onda ne placa.

2) DOO. Troskovi doo su minimum 2.000 evra godisnje, za porez i doprinos na minimalnu zaradu direktora i knjigovodstvo. Sta rekosmo na ovoj temi, koliko prosecan frilenser prihoduje mesecno? 450 evra, ili tako nesto bese? Ako prihoduje toliko, znaci 5.000 evra godisnje, a nece da skuplja racune za troslove, platice jos oko 500 evra za porez na dobit i dividendu, tako da mu ostaje 2.500 evra godisnje. Dakle, troskovi 50%, a mora da ih placa i ako ne prihoduje. Plus, da se mlati sa kojekakvim inspekcijama, firmarinom, privrednom komorom, apr-om, bankom... Nepovoljno na svaki nacin, bolje biti frilenser i placati 46%.

3) preduzetnik. Otprilike sve isto kao za doo,izuzev sto je na kraju porez na dobit malo manji i nema dividende, sto mu umanjuje troskove za 300 evra godisnje. Znaci troskovi 44%, ima fleksibilnost - kad mu se ne radi,prijavi privremeni prekid obavljanja delatnosti i ne placa nista. Ali i dalje mora da de mlati sa inspekcijama, apr-om, bankom... Plus, mora stalno da proverava da li prolazi test samostalnosti. Da li je usteda od 2% vredna tolikog cimanja? Nije.

Da li ti je sad jasnije? Frilenseri su frilenseri zato sto i ako plate sve kako je drzava zacrtala, opet im je taj status povoljniji u odnosu na bilo kakav drugi. A ako uspeju da iskukaju neko smanjenje, onda su izvukli premiju na lutriji.
 
Odgovor na temu

ssi

Član broj: 305920
Poruke: 333
*.dynamic.sbb.rs.



+377 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.12.2020. u 20:27 - pre 40 meseci
Citat:
BluesRocker:
Citat:
ssi: Moze, vrlo je jednostavno. Za pocetak prestane de subvencionise kineske kompanije koje grade pogone koji zagadjuju zivotnu sredinu.

Taj novac usmeri na te freelancere, smanji im porez na 30% npr.

Samo da pitam još jednom, pošto na 98 stranica nisam dobio smislen odgovor. Zašto "freelanceri" ne otvore preduzetničku firmu? Koji god tip firme da otvore, čak i doo, ukupno će plaćati značajno manje od 46% koliko ih košta to što nisu k...m mrdnuli da urade bilo šta niti predali poresku prijavu.

Čitam već nedeljama jedno isto lupanje o klin i o ploču, da država d'uradi napravi njima nešto, a to što oni hoće već postoji i prilično je jednostavno, samo odeš na sajt apr-a a ako ni to n'umeš platiš knjigovođu.


Zbog ukupnih troskova preduzetnicke radnje ili doo-a, potrebe za gnjigovodjom i slicno.

Zato.

Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
Moze, vrlo je jednostavno. Za pocetak prestane de subvencionise kineske kompanije koje grade pogone koji zagadjuju zivotnu sredinu.

Taj novac usmeri na te freelancere, smanji im porez na 30% npr.
Najmanji je problem prestati sa subvencionisanjem zaposljavanja niskokvalifikovane radne snage u prljavoj industriji. Ostaje drugi deo pitanja - gde cemo i sta cemo sa njima? Ranije sam vec rekao oni imaju problem sa nepostojanjem radnih mesta za koje su kvalifikovani kao i sa nedostatkom intelektualnih kapaciteta sa dokvalifikaciju. Oni su potencijalni socijalni slucajevi ako drzava ne uradi nista, mi nismo.


I resenje je otvaranje fabrika koje zagadjuju najbitniji poljoprivredni resurs u drzavi ? Pa nije bas potreban fakultet da se shvati zasto je to lose. Resenje, kao i do sada, deo tih ljudi koji ima neke kvalifikacije ce ili naci posao ili otici van srbije da radi ( to je pre korone islo samo tako ) - pre korone nisi mogao majstora da nadjes.

Mogu da im daju socijalnu pomoc - opet taj trosak je u ravni sa fabrikom - zagadjivacem ili ispod toga.

Sve jedno, ne vidim potrebu za subvencionisanje medjunarodnih, bogatih korporacija, nasim novcem.



[Ovu poruku je menjao ssi dana 06.12.2020. u 21:41 GMT+1]
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.12.2020. u 21:04 - pre 40 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Nista, ako nemam bas nikakve sanse da pobedim u tom sportu, onda izaberem neki drugi u kom neka sansa postoji


Citat:
Darko Nedeljković: Frilenseri su frilenseri zato sto i ako plate sve kako je drzava zacrtala, opet im je taj status povoljniji u odnosu na bilo kakav drugi.


Znači li to da ipak imaš šanse da "pobediš u tom sportu"? Da li posle Darka kamiondžije možemo da očekujemo Darka frilensera? Baš bi bila "shega" da ljudi vide kamiondžiju kako razvija softver.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.mobile.kpn.net.



+2282 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.12.2020. u 22:08 - pre 40 meseci
Da li imam sanse da pobedim? Pa to je sigurica, suvise lako. Naprimer, pomenuo sam vec da mi je ministarstvo izdalo licencu za procenu rizika, koju nema neki veliki broj ljudi, a treba apsolutno svim poslodavcima. Bukvalno mogu da radim online za 1000 poslodavaca i zgrcem lovu na copy/paste. Ali, neko rece da treba voleti posao? Izgleda da je u pravu. Nekako trenutno nisam u fazonu da sedim ispred kompjutera. Ali, zasto privatizujemo temu? Taman sam gotovo dosao do konsenzusa sa ssi i razmisljam da li bi to mozda i bilo izvodljivo tako kako on sada predlaze, kad upadas ti sa namerom da istrolujes temu? Neka mene za sad po strani, frilenser mozda nekad budem, mozda nikad ne budem, da vidimo mi sta cemo sa postojecim frilenserima, hocemo li da ih unistavamo, prekvalifikujemo na kamiondzije/policajce/gradjevince, ili samo da ih legalizujemo.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.12.2020. u 22:27 - pre 40 meseci
Došli smo skoro do stote stranice. Stekao sam utisak da ti brže dosadi posao nego tema u kojoj se vrti jedno te isto. Meni je interesantnije da proučavam tebe. Fascinantno mi je da ti je ministarstvo dalo neku Džejms Bond licencu, a ti na primer pišeš naprimer spojeno. Kako je to moguće? Da nije možda u pitanju Ministarstvo finansija?

@Darko

0KHRg9C80ZrQsNC8INC00LAg0ZjQtSDQlNCw0YDQutC+INGB0LDQvNC+INC+0LHQuNGH0LDQvSDQutCw0LzQuNC+0L3Rn9C40ZjQsCDQuCDQtNCwINGY0LUg0YHQsNC80L4g0L/RgNC+0YjQsNC+INC60LDQvNC40L7QvdC+0Lwg0L/QvtGA0LXQtCDQvdC10LrQvtCzINCY0KIg0YTQsNC60YPQu9GC0LXRgtCwLiDQlNCwINCy0LjQtNC40LzQviDQtNCwINC70Lgg0LzQvtC20LUg0LTQsCDQv9GA0L7Rh9C40YLQsCDQvtCy0L4uIA==
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.12.2020. u 22:58 - pre 40 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Zar zaista niko nije uporedio troskove? Evo, onda ja cu, dakle:
1) Frilenser, placa 46% namete, ako ne prihoduje onda ne placa.

2) DOO. Troskovi doo su minimum 2.000 evra godisnje, za porez i doprinos na minimalnu zaradu direktora i knjigovodstvo. Sta rekosmo na ovoj temi, koliko prosecan frilenser prihoduje mesecno? 450 evra, ili tako nesto bese? Ako prihoduje toliko, znaci 5.000 evra godisnje, a nece da skuplja racune za troslove, platice jos oko 500 evra za porez na dobit i dividendu, tako da mu ostaje 2.500 evra godisnje. Dakle, troskovi 50%, a mora da ih placa i ako ne prihoduje. Plus, da se mlati sa kojekakvim inspekcijama, firmarinom, privrednom komorom, apr-om, bankom... Nepovoljno na svaki nacin, bolje biti frilenser i placati 46%.

3) preduzetnik. Otprilike sve isto kao za doo,izuzev sto je na kraju porez na dobit malo manji i nema dividende, sto mu umanjuje troskove za 300 evra godisnje. Znaci troskovi 44%, ima fleksibilnost - kad mu se ne radi,prijavi privremeni prekid obavljanja delatnosti i ne placa nista. Ali i dalje mora da de mlati sa inspekcijama, apr-om, bankom... Plus, mora stalno da proverava da li prolazi test samostalnosti. Da li je usteda od 2% vredna tolikog cimanja? Nije.

Da li ti je sad jasnije? Frilenseri su frilenseri zato sto i ako plate sve kako je drzava zacrtala, opet im je taj status povoljniji u odnosu na bilo kakav drugi. A ako uspeju da iskukaju neko smanjenje, onda su izvukli premiju na lutriji.


Za prosečan bruto prihod od 450€ se i ne isplati otvarati firmu, osim ako ne planiraš da u budućnosti zarađuješ više. Ja sam pričao za one koji zarađuju od 1000€ pa naviše, a takvih ima dosta.

Preduzenik - postoji onaj tip paušalac. Plati 250€ mesečno za porez i doprinose, ostalo je njegovo.

Postoji i drugi tip preduzetnika - sa ličnom zaradom. On svaki mesec sebi odredi kolika mu je plata, na nju plati porez i doprinose, vodi troškove firme, kad odbije troškove na ono što mu je ostalo plaća 10%.

Za freelancere sa malim prihodima, u proseku do 600-700€ mesečno se i slažem da treba da imaju neki način da im je povoljnije da plate dažbine i budu osigurani. Da li za njih treba uvesti neki minimalni paušal kao podsticaj za start, ali istovremeno uvesti da prelaze u normalne paušalce ako pređu 8000€ godišnje. Nekad je paušal tome služio, ali ga je Dinkić udvostručio i posle su krenuli da dižu osnovice, ali su zanemareni pravi početnici za koje je prvobitno bio namenjen.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.183.*



+557 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.12.2020. u 00:25 - pre 40 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Kad krenes sa takvim rezonom, vrlo brzo ces ukapirati da "lopova" ima jako puno, onda da mnogi koji su "lopovi" imaju istu pricu - nisu oni lopovi, nego ih nateralo... Na kraju ces da se vrtis u krug.


Ama u titovo vreme ih nije bilo toliko, znači ipak može, pored svih opcija ko se odlučio za lopovluk je bio stvarno iščašena ličnost.

Riba s glave smrdi, da li si znao da je predsednikov brat izgubio ličnu kartu pa neko otvorio firmu na njegovo ime, a još jedan blizak rođak druži sa navijačima, premijerkin brat ima freelance firmu čiji frilenseri otvaraju nove servise i ne brinu za porez i doprinose, ministar finansija uhvaćen u pokušaju krađe doktorata nije smenjen već kupio 25-ti stan, ministar policije .. čekaj bre ko je ministar? Eh, da, ministar policije i ministar vojni zamenili mesta, šibicarenje na najvišem državnom nivou, fali samo da i ministra db keramičara uključe u rotaciju da imaju tačno tri šibice :) Alan Ford zemlja. A ako se narod pobuni panduri koje je Darko prekvalifikovao napadnu na pandure u uniformi pa se izmaknu, pa posle ovi u uniformi biju narod, iako su fakat deo istog naroda, naime panduri koje je Darko prekvalifikovao su završili kurs od mesec dana "odbrana ustavnog poretka" i to veoma efikasno rade. Jedino ne primećuju da oni uništavaju bilo kakvu mogućnost reda i poretka.

Citat:
Meni i dalje nista nije jasno.


Nisi jedini, neko reče na početku teme država bućka pa ko se navata, a prepoznali se i oni što programiraju, i domaćica što popunjava data.

Citat:
Uclani se gde? Casti ga ko?


Freelencer.com

I to je misteriozno, čas deluje da ga mušterija časti, čas sajt koji ih povezuje, sa mušterijom ne sme ni da kontaktira direkno, inače ga sajt izbaci, opet sajt mu ne nudi posao ni zaposlenje, već samo "projekte" koje može da odradi. Mušterija plaća sajtu u svakom slučaju, pa ovaj ako ih časti - časti.

Citat:
Ako ga "caste" - sto mu dodje kao baksis, taj covek je vrlo daleko od zaposlenja i poslodavca.


Dobro i ja ga pretera, časte nas starim dobrim evrima :) Ali to je zato što je naš jezik bogat sinonimima, od početka ove teme, a i zahvaljujući nekim kristalno čistim izvodima iz zakona primetio sam da niko ne zna zašto ti frilenseri rade to, čas imaju prihode, čas prilive iz inostranstva, čas se pominje plata i dohodak, nekad pare, novac, evri, dolari, zatim često imaju i zaradu, zavisi koji zakonodavac je kako bio inspirisan u tom trenutku, pa reko i ja da se okušam, novac koji im stiže je bakšiš. Ne za posao, nego za projekat.

Citat:
Opet pominjes doprinose... a nema ugovor. Kako bi to uopste funkcionisalo?


Ovaj put ne ja, doprinose su pominjali ovi što misle da isti po automatizmu idu uz oporezivanje. Ja mislim da su frilenseri nezaposleni. Eventualno da plate porez 10% na prihode, to što su prihodi iz inostranstva, i potencijalno nekad veći od državnog proseka ne bi trebalo nikog da je briga, niti da zavidi.

U realnosti, koliko ja vidim funkcioniše na rizik, mušterija plaća u nadi da neće dobiti indijskog dizajnera, frilenser radi u nadi će da i biti plaćen, ako mušterija kaže povlačim novac nisam zadovoljan, ili frilenser dobije bid pa odradi krš projekat mogu da budu nezadovoljni, ali zato mušterija prođe jeftinije nego da je angažovao nemačkog programera, a frilenser u siromašnoj zemlji zaradi više od državnog proseka. Pre bih rekao da je ovo problem država, a ne frilensera, pogotovo onih kojima ovakvi spuštaju cenu, a ne onih koji imaju svu jeftinu radnu snagu, pa i frilensere.

Citat:
Ja bih pre rekao da taj covek ima mnogo veci problem i cisto sumnjam da je na meti poreske.


Ne bih umeo da procenim, verovatno neki jesu, a neki bogami i nisu. Ali boriti se sa Indijskom konkurencijom mi ne deluje primamljivo.


[Ovu poruku je menjao MajorFatal dana 07.12.2020. u 01:35 GMT+1]
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.163.*



+557 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.12.2020. u 01:00 - pre 40 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Ja tebe stedim od odgovora koji ti nece biti prijatno da procitas, a ti insistiras? Pa evo ti:
Visina plate treba da zavisi od ponude i potraznje kandidata za to radno mesto. Ako u drzavi imamo duplo vise nastavnika nego sto nam treba, normalno je da ce oni imati veoma malu platu. Ako u drzavi imamo smanjeno interesovanje kandidata za poziciju policajca/kamiondzije/automehanicara/bageriste/djubretara, a velike potrebe za tim radnim mestima, normalno je da ce oni imati visoke plate.


Ali ko određuje koliko kojih radnih mesta ima? Ko određuje kolike su potrebe, i kolike su stvarno naše potrebe za policajcima/kamiondzijama/automehanicarima/bageristima/djubretarima/nastavnicima? Nadam se neka nezavisna komisija, jer ako bude određivao nastavnik može da kaže treba nam 12.000 nastavnika i 10.000 policajaca, a ako određuje policajac može da pomisli treba nam 12.000 policajaca i 10.000 nastavnika. Da i ne pominjem da ako povećaš broj nastavnika koliko god hoćeš dobijaš kvalitetnije obrazovanje, a ako povećavaš broj policajaca rizikuješ da dobiješ policijsku državu.

Takođe urušavanjem obrazovnog sistema možeš da dobiješ populaciju koja misli da je građevina ona prava stvar, a biologija nešto bezveze. Pa da veruju da su vakcine štetne, gađaju se rnk nizovima, i T ćelijama.

Mislim da ovako važan posao određivanja broja i potreba za radnim mestima može da radi samo osoba nepristrasna, koja je iznad nastavnice i policajaca, ali koja po svojoj volji može da bude i jedno i drugo ako hoće, pa čak i kamiondžija ako hoće, radnik u banci ili kladionici, ili na građevini, sekretarica .. neki nadčovek sa licencom. Sposoban stići i uteći i na strašnom mestu postojati, ali i pisati elegijske lirske stihove koji ulaze sve svetske antologije za sva vremena ako treba.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 206927 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.