Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 9611 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)18.09.2021. u 13:11 - pre 30 meseci
Za takve stvari na kojima radiš obično postoje naučni radovi. Naravno da mora i da se istražuje, ali to ne radi programer, nego stručnjak za oblast.

Nego, ne reče mi na šta liče sorsevi koje zatekneš u poređenju sa Stockfish-om CFish-om. Ne pitam kako to radi, nego na šta liče sorsevi, jer i Stockfish i CFish rade odlično.

To što CFish ne radi na macOS sa M1 nije bug, nego jednostano macOS nije podržan. Pročitaj README.md. Nigde se macOS ne pominje ni u jednoj varijanti, pa ni M1.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
2a04:4e41:13:25::55ad:a1c7



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)18.09.2021. u 13:32 - pre 30 meseci
Citat:
nego jednostano macOS nije podržan


Netačno, nisi ni pogledao, govoriš iz predrasuda.

Code:
Nego, ne reče mi na šta liče sorsevi koje zatekneš u poređenju 


To su poverljive informacije. Ako si ikad negde radio, valjda znaš

Code:

Naravno da mora i da se istražuje, ali to ne radi programer, nego stručnjak za oblast.


E baš ti znaš ko radi a ne znaš da cfish podržava macOS ČP
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)18.09.2021. u 14:15 - pre 30 meseci
Ne govorim iz predrasuda, nego se u README.md fajlu nigde ne pominje macOS.

Da, takve stvari programer niti istražuje, niti je sposoban da istražuje. Istražuje neko ko je sposoban za to. Lakše se takav osposobi da isprogramira GUI ili još nešto što treba, nego programer za obradu signala.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.09.2021. u 02:43 - pre 30 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Citat:
Naravno da mora i da se istražuje, ali to ne radi programer, nego stručnjak za oblast.

E baš ti znaš ko radi a ne znaš da cfish podržava macOS ČP

"Istražuješ" obradu signala, a ne znaš za razliku između funkcija i jednačina.
Citat:
Branimir Maksimovic:

Funkcije i jesu jednačine. Nije šija nego vrat. Rešavaš po promenljivama.


Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
2a02:26f7:c88c:700e:0:769e:175b:4ada



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.09.2021. u 03:03 - pre 30 meseci
Nedeljko strahovito si sujetna osoba iz zbog toga nishta ne vidish. Samo ti mozesh da trvdish da je O(log n) isto shto i O (1) jer ne smesh da priznash,
a drugo objasnio sam ti za f-je u drugom threadu.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.09.2021. u 04:57 - pre 30 meseci
Ja nikada nisam tvrdio da su O(log(n)) i O(1) isto, nego ti ne umeš da izračunaš složenost algoritma jer pojam O(.) ne razumeš.

A za "objašnjenje funkcija" ti svaka čast. Biće da si ti ta sujetna osoba.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
2606:54c0:28a0:30::15:293



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.09.2021. u 05:03 - pre 30 meseci
Ne, samo si svoje O(log n) reshenje proglasio za kao moje O(1) koje je zbog toga shto je O(log n) radilo dosta sporije :P
Pokushavam da te prenem, osvestim, ali ochigledno ne ide....
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.09.2021. u 11:59 - pre 30 meseci
To je po tebi tako, jer ne razumeš pojam O(1). Sporije je, ali do na konstantan faktor.

Prvo vidi šta si pisao na matematici na linkovanoj temi i koliko si sklon lupetanju o nečemu o čemu nemaš pojma.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
2a02:26f7:c88c:700e:0:e943:7161:4ac7



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.09.2021. u 12:06 - pre 30 meseci
Pa to veliko O odredjuje koliko algoritamskih koraka je potrebno da se dodje do resenja, ne slozenost algoritma.
Tako je pretrazivanje binarnog stabla O(log n) zato sto je potrebno proci kroz cvorove,a pretrazivanje hash tabele O(1)
zato sto samo opalih hash i to ti da index u nizu. Kapishi?
Takodje je O(n) prolaz kroz petlju jer ima n koraka ili n^2 ako ima duplu petlju.
Tvoj algo je klasik O(log n) a moj O(1).
Tvoja sujeta ti ne dozvoljava to da priznash pa si slep kod ochiju i blamirash se ovde.
A to shto me josh vredjash je dodatni poen.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.09.2021. u 12:54 - pre 30 meseci
Citat:
Nedeljko:
Da, takve stvari programer niti istražuje, niti je sposoban da istražuje. Istražuje neko ko je sposoban za to. Lakše se takav osposobi da isprogramira GUI ili još nešto što treba, nego programer za obradu signala.

A ko je sposoban za to? U Beogradu/Srbiji?

Da li si svestan da univerzitet i instituti prakticno ne rade nista - bukvalno rejting univerziteta samo opada iz godine u godinu. Dogadjaj da neko napise neki citiran rad je redji od toga da se neko uclani u SNS jer veruje u to da su posteni.... :) Bukvalno ti je najbolja opcija da das programerima da sami rade, pre ce naci nesto.

Slobodno daj alternativu, ozbiljno me zanima: Gde neko, ko bi hteo da razvija softver koji zahteva ozbiljno znanje matematike, fizike i slicnih disciplina da nadje strucnjake za razvoj, u Srbiji?
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
2a04:4e41:1a:1f::2310:6a91



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.09.2021. u 12:58 - pre 30 meseci
Citat:
A ko je sposoban za to? U Beogradu/Srbiji?

Fora je da naucnici ne rade programiranje nego pisu radove. A svaki programer to zna kako
da implementira, bar onaj koji je dovoljno matematicki obrazovan da zna da cita formule :P
i sad sam sw inzenjering, to nema teorije da nazucnik zna, za to su potrebne desetine
godina da se nauci kako treba :P
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.09.2021. u 13:16 - pre 30 meseci
Branimir Maksimovic


Ti očigledno ne razumeš pojam O(.). To je pojam iz matematičke analize, koji se primenjuje u računarstvu i ne znači da algoritam ima ov ili nema ono.

Evo ti definicija:

Neka je f funkcija koja slika prirodne brojeve u realne brojeve. Tada je O(f) skup svih funkcija g koje slikaju prirodne brojeve u realne brojeve tako da postoje konatanta C i prirodan broj m takvi da za svako n>m važi |g(n)|<=C|f(n)|.

Za datu programsku funkciju prvo za sve ulaze određene veličine n posmatra vreme potrebno za izračunavanje te funkcije za takve ulaze, pri čemu svih mogućih ulaza iste veličine ima konačno mnogo, pa postoji najgori slučaj među njima. f(n) je vreme izračunavanja za taj najgori slučaj. To je vremensko ograničenje za ulaze te veličine. Zatim se određuje jednostavnija funkcija g, takva da je O(f)=O(g) i to opisuje vremensku složenost programske funkcije.

U primeru oko koga smo se ti i ja sporili, funkcija prihvata ulaze unapred ograničene veličine, na primer 64 bita. To znači da mogućih ulaza ima konačno mnogo, pa među njima postoji neki koji predstavlja najgori slučaj i koji se izračunava za neko vreme T. Tada se funkcija za svaki ulaz izračunava za vreme koje nije veće od T, a to je O(1), ma kako da je funkcija napisana.

Kada je veličina ulaza unapred ograničena, odnosno mogućih vrednosti ulaza ima konačno mnogo, to je O(1), pod uslovom da je zaustavljiva (za bilo koji ulaz se kat-tad završava).

Naravno, ovo je kontekst najgoreg slučaja, a postoje i konteksti prosečne složenosti i amortizovane složenosti. Heš tabele imaju složenost amortizovanog O(1).



nkrgovic


Za to su sposobni inženjeri koji su obučeni za obradu signala. Ne verovao ti u to ili da, to se uči na primer na ETF-u. Naravno, postoje naučni radovi iz toga, koji se nabave, prouče, pa se to implementira i isprobava, eksperimentiše sa raznim varijantama.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.09.2021. u 13:54 - pre 30 meseci
Citat:
nkrgovic: Da li si svestan da univerzitet i instituti prakticno ne rade nista - bukvalno rejting univerziteta samo opada iz godine u godinu. Dogadjaj da neko napise neki citiran rad je redji od toga da se neko uclani u SNS jer veruje u to da su posteni.... :) Bukvalno ti je najbolja opcija da das programerima da sami rade, pre ce naci nesto.

Da li si ti svestan koliko pričaš gluposti?

Univerzitetu pada rejting u odnosu na druge univerzitete i to je i dalje za nekoliko klasa iznad nekoga priučenog.

Citirani radovi se pišu i dalje. Gde su tebi statistički podaci o tome? Znam ljude koji imaju vrlo uspešne naučne karijere.

Zaposli se ti na institutu i stekni tu privilegiju da primaš platu, a ne radiš ništa. Naravno, niti možeš da se zaposliš, jer takve ne primaju (institut dobija pare na osnovu rezultata, pa ih posledično traži, a ti ih nemaš - pisanje gluposti je lakše od toga), niti je tačno da instituti i univerziteti ne rade ništa.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
2606:54c0:28c0:e0::15:330



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.09.2021. u 14:47 - pre 30 meseci
Nedeljko Nikola i ja smo seniori sa poprilichnim iskustvom po firmama, ego ti je nabujao toliko
da ne mozhesh da vidish prst ispred nosa, a kamoli da razumno rasudjujesh te se samo prepucavash
sa ljudima bez ikakve potke u realnosti :P
Tebi je forum sve, a nama samo zabava :P
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.09.2021. u 15:09 - pre 30 meseci
Citat:
Nedeljko:
Citat:
nkrgovic: Da li si svestan da univerzitet i instituti prakticno ne rade nista - bukvalno rejting univerziteta samo opada iz godine u godinu. Dogadjaj da neko napise neki citiran rad je redji od toga da se neko uclani u SNS jer veruje u to da su posteni.... :) Bukvalno ti je najbolja opcija da das programerima da sami rade, pre ce naci nesto.

Da li si ti svestan koliko pričaš gluposti?

Univerzitetu pada rejting u odnosu na druge univerzitete i to je i dalje za nekoliko klasa iznad nekoga priučenog.

Citirani radovi se pišu i dalje. Gde su tebi statistički podaci o tome? Znam ljude koji imaju vrlo uspešne naučne karijere.

Zaposli se ti na institutu i stekni tu privilegiju da primaš platu, a ne radiš ništa. Naravno, niti možeš da se zaposliš, jer takve ne primaju (institut dobija pare na osnovu rezultata, pa ih posledično traži, a ti ih nemaš - pisanje gluposti je lakše od toga), niti je tačno da instituti i univerziteti ne rade ništa.

Prvo, "ti pricas gluposti" nije argument. Mogu i ja da kazem "ti si glup", to nista ne znaci.... Generalno, taj ceo ad-hominem narativ "ti ne bi mogao" je bedan, ali ajde. Ignorisacu taj deo.

Podaci su upravo u rejtingu - ako isti konstantno pada, a zasnovan je na broju citiranih radova, to govori da univerzitet i pripadajuci instituti pisu osetno manje vrednih (citiranih) radova od drugih univerziteta. Takodje, prilicno sam siguran da univerzitet nema nesto ni lauerata, da je zaposlen neko ko ima nobela ili fieldsa znali bi. Tako da, to su vrlo statisticki podaci, zapravo, sumirani u npr. Sangajskoj listi.

Mozes tvrditi da je to "nekoliko klasa iznad nekog priucenog", ali to je prilicno pausalna ocena, o kojoj nemas nikakve podatke. Prvo, tih "priucenih" ima jako dobrih, da ne navodim sad primere koliko ima "priucenih" velikana u razvoju softvera. Drugo, vidjamo ko sve ovih dana pokazuje diplome i doktorate, to takodje nesto govori o kvalitetu univerziteta. Ako su na domacim univerzitetima ozbiljni naucnici (a valjda da bi doktorirao moras da imas ozbiljan naucni rad) Sinisa Mali i Dusan Bajatovic - onda je veliko pitanje kredibilitetita tih univerziteta i toga sta oni smatraju validnim naucnim radom.

Izvoli, navedi primer gde je univerzitet, bilo kroz fakultete ili neke od instituta pomogao privredi, nudeci neka napredna naucna otkrica. Zapravo me zanima. Lepo navedi projekat, konkretan primer. Moj neki utisak je da i ono sto izadje da valja od kadrova brzo ili ode u privredu, ili ode preko, a da na tim institutima ostaju samo oni koji ne mogu nigde drugde.... Mada, kad pogledam kako generalno ide kadriranje, nije nemoguce i da je u pitanju klasican partijski nepotizam - da ostaju samo "podobni" sa partijskom knjizicom.

Kazem, slobodno me razuveri, navedi konkretne projekte gde je neko, zaposlen na univerzitetu (ili pripadajucim institutima) pomogao privredi i napravio znacajan tehnicki iskorak, na primer u zadnje 2 godine. Da cujemo za te projekte, kako su realizovani, sta je naucna zajednica tu doprinela i za koliko je projekat na kraju unovcen.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.09.2021. u 15:21 - pre 30 meseci
Ovo što član nkrgovic predlaže je kao da istraživanja u evolucionoj biologiji prepustiš popovima. To je ta realnost.

Realnost je da je SNS najpopularnija stranka u Srbiji, što pokauzuju izbori. Najveći broj glasača nisu podmićeni, nego glasaju za SNS iz ubeđenja, bez obzira na to da li su u pravu ili nisu. Pošto je to masovna pojava, masovna je i pojava učlanjivanja u SNS iz ubeđenja.

Čuj, meni je forum sve. Ti mene i ne znaš, a to što si sa onolikim nepoznavanjem matematike napisao da je "očigledno razumeš bolje od mene" je vrhunac nadobudnosti i operisanosti od stvarnosti, ako već moram da se spuštam na tvoj nivo ad hominema i argumenata na osnovu autoriteta. Ti si se priučio za programiranje (nisi školovan za to), ali si na osnovu dugogodišnjeg iskustva postao u samom programiranju za klasu bolji od mene, koji takođe nisam školovan za to, a koji imam 10+ godina profesionalnog iskustva u C++ programiranju. Svojevremeno me je nkrgovic pitao imam li dana radnog staža u sw industriji i nisam odgovorio, jer mi je vrlo tupavo da to navodim.

Nikada nisam želeo da pišem o tome čime se bavim, jer je to spuštanje na nivo argumenta na osnovu autoriteta, ali ako baš moram da kažem, uz molbu da se ovde ne pominju konkretna imena firmi koja nisu već navedena, mogu samo da kažem sledeće:

Ono što ja radim na poslu uzgred, van svog projekta, a bez narušavanja posla na svom projektu, je rešavanje slučajeva obrade signala u radarskoj elektronici, koje ne mogu da reše ljudi sa višegodišnjim radnim iskustvom u tome, a firma ima blizu 10 doktora nauka na raznim projektima iz raznih oblasti. Dakle, rešavam samo "koske" koje preostanu, jer nisam na tom projektu. I da, čitaju se naučni radovi sa rešenjima iz toga.

Uzgred, Branimir Maksimovic je ovde naveo da radi u rt-rk, što je odlična firma, sa otprilike toliko doktora nauka, ali projekat radi za Vojno-tehnički institut, o kome uopšte nemam visoko mišljenje i za koji bih se složio da u principu ne radi ništa. Međutim, za Matematički institut SANU na primer, to nikako ne bih mogao da kažem.

Ono što ja radim uzgred, van posla, je pisanje doktorata iz matematičkih nauka. Naravno, svog doktorata, da ne bude zabune. Drugima ne pišem.

Uzgred još i suštinski mentorišem nečije doktoriranje u saradnji sa formalnim mentorom.
Citat:
Branimir Maksimovic: Fora je da naucnici ne rade programiranje nego pisu radove. A svaki programer to zna kako da implementira, bar onaj koji je dovoljno matematicki obrazovan da zna da cita formule :P

Videlo se na forumu za matematiku koliko znaš da čitaš matematičke formule.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.09.2021. u 16:01 - pre 30 meseci
Nismo se razumeli. Ja se zapravo slazem sa tobom da ne treba ulaziti u to cime se ko konkretno bavi, ovo nije patkometrija. Apsolutno ne mislim da su rasprave o pojedincima bitne - ja probam da sagledam ustanove. I ne, ja ne predlazem da se evoluciona biologija prepusti popovima, samo kazem da i popovi mogu da pomognu, makar tema bila i biologija. Gregor Mendel je dao nemerljiv doprinos biologiji, a bio je svestenik.

Ja samo hocu da mi navedes, ako smatras vec da je univerzitet relevantan, neke konkretne projekte koje je izneo. Eto, ako mislis da matematicki institut zasluzuje visoko misljenje molim te navedi mi recimo tri komercijalna projekta u zadnje, nek bude isto tri godine, gde je isti dao doprinos u komercijalizaciji nekih projekata. Sta su konkretno odradili i kako su pomogli, te koji su bili rezultati te pomoci? Koliko je prihoda doneo taj projekat, bilo kroz priliv bilo kroz akviziciju kompanije? Bar je matematika u cvatu zadnjih par godina, ne bi smelo da bude tesko.

Sve ovo pitam jer je neko moje iskustvo da su svi koji valjaju otisli sa univerziteta u privredu, a nekako bi voleo da me neko razuveri. Dodatno, siguran sam da bi projekata bilo vise da ljudi znaju da mogu da kontaktiraju te ustanove i da ce dobiti pomoc.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.09.2021. u 16:43 - pre 30 meseci
Prvo da razjasnim ovo što je najosetljivije:
Citat:
Nedeljko: Ti si se priučio za programiranje (nisi školovan za to), ali si na osnovu dugogodišnjeg iskustva postao u samom programiranju za klasu bolji od mene, koji takođe nisam školovan za to, a koji imam 10+ godina profesionalnog iskustva u C++ programiranju.

Ja Branimira Maksimovića smatram odličnim programerom, ali to je to. Još dva člana ES, koja izuzetno cenim na tom polju su Burgos i chupko. Kada se Branimir Maksimović drži programiranja, odličan je. Takođe, vidljivo je (ne samo an osnovu O) da nema teorijsku pozadinu, odnosno da nije školovan, nego da je to sve naučio kroz rad, dok chupko recimo ima i to.


@nkrgovic

Kao prvo, institut nije preduzeće, pa se ne slažem sa vrednovanjem instituta preko komercijalnih projekata. Naravno, da ima i toga (saradnje sa privredom), ali ti si malopre pominjao citiranost radova kao parametar, koji za jedan institut smatram merodavnijim. Na osnovu toga institut dobija pare iz budžeta. Institut stalno ima projekte, ali istraživačke, gde su output naučni radovi i citati.

Po tom parametru se može lako proveriti stanje u vezi sa MI SANU - koliko objavljuju radova i koliko su citirani.

Sa druge strane, O VTI sam stekao takvo mišljenje na osnovu nekih iskustava, a objašnjenje ne bih tražio u "bežanju u privredu", nego u propisima koji toj ustanovi daju monopolski položaj u nekim oblastima.

Najboljima privreda nije dovoljno izazovna.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.09.2021. u 17:41 - pre 30 meseci
I još nešto, kada sam pominjao popove i evolucionu bilogiju, tu su popovi predstavljali lica koja obično nisu kompetentna za oblast evolucione biologije, a često smatraju da imaju interes da negiraju biološku evoluciju.

Prepuštanje programerima (bez formalnog obrazovanja) primenjenih istraživanja u obradi signala znači prepuštanje toga licima koja obično nisu kompetentna za tu oblast i pritom imaju kompleks da ispadnu pametni, tako da smo stigli do negiranja kompetentnosti instituta i univerziteta.

Gregor Mendel je bio jedan. Danas svako umišlja da je Mendel. Sve Mendel do Mendela.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.09.2021. u 18:32 - pre 30 meseci
OK, ali mislim da ne razumes sta ti zelim reci.

Sam si rekao da znas vise ljudi koji su posle doktorata otisli u rt-rk. Ne znam nista o toj firmi, da se razumemo, da nije Bane tamo ne bi znao da postoje. Znam vise primera nekih drugih firmi koje su pokupile studente i doktorande jos na fakultetu, nikome nije na pamet palo da ostaje na univerzitetu. Poenta je: Da su instituti tako dobro mesto za rad, ne bi ljudi posle doktorata tako lako isli u privredu. Znam nekoliko ljudi koji su akademsku karijeru zamenili industrijom. Kad gledam sta izlazi sa fakulteta od juniora sve je gore i gore.

Mozda ti mislis da najboljima privreda nije izazovna, ja sticem utisak da je u privredu, i na privatne fakultete preslo skoro sve sto valja. Negiranje kompetentnosti univerziteta nije posledica toga da "nekompetentni rade u oblasti X", nego toga da sam univerzitet, sa institutima, pada sve vise, da su diplome koje dele sve manje i manje vredne. Mozda ti to ne vidis, ali veruj mi, u privredi se to i te kako vidi. Skoro se drugar zali da je diplomirani inzenjer, programer, trazio tri dana zasto ne moze da ubaci negativan broj u unsigned int (nije neki primer, prvi mi pao na pamet - ima ih jos). Broj citiranih radova, hteli mi to da priznamo ili ne, je losiji nego kod drugih univerziteta - opet, to se vidi po listama. Mozda ih ima, ali drugi ih imaju vise. Saradnje sa privredom nema, mozda to nije toilko merodavno - ali je bar malo merodavno - a trenutno se cini da je nema nimalo. Nekada je to smatrano bitnim, gde je danas?

Da se razumemo, mene ovo ozbiljno zanima. Ja bi voleo da saradnje sa privredom ima vise. Znacilo bi mi da znam da, ako bi pokrenuo neki nov projekat, mogu da se oslonim na univerzitet i institute da im prebacim deo posla (uz naknadu, naravno) - jednostavno da imam mesto gde mogu da nadjem talente koji bi resavali teske probleme. Nisam ovde jedini, radio sam na bar par mesta gde bi nam to super doslo, znam jos firmi koje bi to vrlo rado iskoristile. Ali nije tako, jednostavno, saradnje sa privredom nema - to je problem o kome ti pricam.

Mozda nije svaki amater Mendel, ali nije ni svaki doktor nauka vredan. Realno, kad malo bolje pogledas, zapitas se... Da li stvarno mislis da je Dusan Bajatovic dao znacajan iskorak tehnickim naukama, tako da sa pravom odbrani disertaciju i postane doktor tehnickih nauka? Iskreno, ne samo da bi pre imao Baneta kao programera, ako bi birao izmedju njega i Bajatovica - pre bi uzeo Baneta i kao istrazivaca. A sad mi ti reci, koliko to govori o kompetencama univerziteta? Da li smatras diplomu magistra tehnickih nauka i odbranjen doktorat kao nesto a priori vredno, tj. koga bi ti pre uzeo od njih dvojice? A onda se zapitaj sta to govori o univerzitetu. Shvatas li zasto je kompetentnost univerziteta sve manja?
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 9611 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.