Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)

elitemadzone.org :: MadZone :: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 25021 | Odgovora: 323 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)11.04.2023. u 12:33 - pre 12 meseci
Citat:
Ma sama ta ideja da slobodna volja može postojati u nama poznatom svetu u kome je sve fizičko, je smešna.


Kvalija (npr. osećaj hladnoće) je fizička veličina? Ne bih rekao.

Citat:
No to se onda ne može ni dokazivati ni opovrgavati sadašnjom naukom. Takvi pokušaji su smešni.


Zašto onda to radiš ako je smešno?

Svakome ko ima svest je jasno da postoje stvari koje sadašnja nauka ne može da opiše.
Nauka verovatno nikada neće moći da opiše kvaliju jer je kvalija subjektivna, a nauka posmatra stvari sa objektivnog stanovišta.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)11.04.2023. u 19:32 - pre 12 meseci
Citat:
Zašto onda to radiš ako je smešno?


Zato što se ovde pominje slobodna volja u ovdašnjem poznatom materijalnom fizičkom naučnom svetu, a to ne postoji. To se može oporgavati.
Čuj neko ima slobodnu volju a sve mu je vezano za osobine mozga i programiranje neuronske mreže od rođenja, od prve do poslednje misli i osećaja. E to neće da može.

Kada mi neko kaže da je osetio slobodnu volju dok je lutao sedmim nivoom astralne projekcije, e onda ja tu ne mogu ništa opovrgnuti sadašnjom naukom, mogu eventualno konsultovati psihijatra oko toga ali ni to nije garancija da će odgovor biti smislen.
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)11.04.2023. u 20:25 - pre 12 meseci
Ljudi previše olako donose zaključke na osnovu svojih čulnih mogućnosti i svog životnog iskustva. To je kao da pre 300 godina objašnjavate nekome da je moguće napraviti uređaj pomoću koga se vidi šta se dešava na drugom kraju sveta. Pa naravno da nije moguće, sigurno, ni u najluđoj fanaziji.

Slobodna volja nije dokazana? Pa nije dokazano ni da ne postoji. Nije dokazan ni bog, ali nije dokazan ni ne-bog. Ali su zato neke neverovatne stvar već dokazane, kvantna fizika mi se javlja. A u tome neverovatnome što je dokazano se možda krije još mnogo toga što deluje neverovatno, a u stvari je sasvim normalno ali ne nama već nekome/nečemu što živi u toj drugoj kvantnoj dimenziji, što može biti svuda oko nas svo vreme a da ga mi uopšte ne vidimo jer jednostavno nemamo čula koja to mogu.

 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)11.04.2023. u 21:16 - pre 12 meseci
Pazi složili smo se oko nečega.

Ja sam zapravo već napisao u svojim radovima (ovde na forumu ) da imam utisak da je spoznaja svuda oko nas u svakom trenutku, ali je ne možemo osetiti i shvatiti.

No slobodna volja u ovom svetu koji možemo osetiti i shvatiti - ne postoji.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
151.34.81.*



+2283 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)11.04.2023. u 21:26 - pre 12 meseci
Citat:
Slobodna volja, bez otkrića duhovnosti i nematerijalnog, ne može postojati.

To je ista ona logika po kojoj tvoj mozak ne moze postojati pre nego sto ti razbijemo lobanju i otkrijemo ga unutra. Tada bi on počeo da postoji, a do tada svaka ideja da u tvojoj glavi ima nekakvog mozga je smešna.

Inače, uopšte nisi ukapirao šta je slobodna volja. Slobodna volja je mogućnost izbora izmedju postupanja po prirodnim nagonima i prihvatanja stradanja radi nekog (eventualnog) kasnijeg ličnog ili opšteg dobra.

Slobodna volja je kad imaš nešto ukusno za jelo i vrlo rado bi to pojeo, ali možda i nećeš da se ne bi ugojio kao svinja.

Slobodna volja je kad vidiš čoveka da je upao u vodu i davi se, možeš da se praviš da ga nisi video a možeš i da rizikuješ sopstveni život pokušavajući da ga spasiš.

Slobodna volja je kad ti se nabacuje neka ženska, pa možeš da biraš hoćeš li da je kresneš ili da ostaneš veran ženi koja ti kod kuće sprema ručak i gaji decu.

Slobodna volja je kada Adam i Eva mogu da poštuju ugovor o korišćenju raja, a mogu i da ga prekrše kako bi nahranili sopstvenu radoznalost.

Slobodna volja je kad možeš da izabereš hoćeš li podržati leve ili desne na izborima.

Slobodna volja je kad možeš da budeš fin na forumu, a možeš i da se svadjaš, nadhebavaš da drugima, druge ponižavaš a sebe veličaš itd.

Drugo, daleko od toga da je kompletan svet materijalan. Evo, internet preko koga komuniciramo je nematerijalan, cista informacija. Radio, televizija, svetlost, zvuk takodje. Samo manji deo univerzuma je sacinjen od materije. A i taj deo, materija se onda najvećim svojim delom sastoji od praznog prostora, ako je posmatramo kao skup atoma. A kako idemo dalje u analizu sastava protona,elektrona i neutrona, doći ćemo do zaključka da je materija sacinjena pretežno ili u potpunosti od informacije - talasa. Šta ako je skup svih tih informacija od kojih se sastoji materijalni i nematerijalni svet - Bog? Logičnija bi bila izjava da materija uopšte ne postoji, nego da je kompletan svet materijalan.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..2bb:4780:8d79:4a8d:ac61:adf4



+7177 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 00:06 - pre 12 meseci
Citat:
pisac
No slobodna volja u ovom svetu koji možemo osetiti i shvatiti - ne postoji.


Model koji bi iskljucio slobodnu volju je nekompatibilan sa ovim univerzumom, dok je trenutno prihvacen i do sada najtacniji model sveta kompatibilan sa slobodnom voljom.

To pitanje slobodne volje ostavlja neresenim, a ne opovrgnutim.

Zbog toga sto model sveta baziran na kvantnoj mehanici dozvoljava slobodnu volju i kako je slobodna volja po Okamovoj ostrici najjednostavniji tretman kvantno mehanickih eksperimenata / procesa (slobodna volja eksperimentatora da bira parametre eksperimenta) legitimno je je uzeti slobodnu volju za zdravorazumsku pretpostavku u objasnjenju sistema.

--

Ukratko, trenutno stanje nauke favorizuje pretpostavljanje slobodne volje, a ne odsustvo i za to ti ne treba nikakav izlaz iz "sveta koji mozemo osetiti ili shvatiti".
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 01:33 - pre 12 meseci
@Darko

Ništa od toga nije slobodna volja. A ti samo misliš da imaš izbor kojim svesno rukovodiš, dok je zapravo tvoj izbor neminovan i predodređen, zavisi isključivo od ulaznih parametara u tom trenutku, i ulaznih parametara ranije tokom programiranja tvoje neuronske mreže, i od tipa neuronske mreže (genetika), i ... eventualno od neke kvantne slučajnosti. Međutim slučajnost nije volja.

Dakle tvoja volja ne postoji kao takva, autoentična i nezavisna od bilo čega drugoga.

Dok se ne uzdigneš na Borine nebeske božje visine, odnosno izađeš iz svog zemaljskog genetskog neuronskog tela i oslobodiš svoj duh. E onda možeš da imaš slobodnu volju.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.46-151.wind.it.



+2283 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 05:45 - pre 12 meseci
Citat:

Ništa od toga nije slobodna volja.

Gugl kaže da jeste. A uz svo poštovanje moja slobodna volja bira da više veruje Guglu nego tebi. Bez obzira na sve gene mojih pradedova koji tom Guglu ništa nisu verovali, čak šta više nikad nisu ni čuli za njega. A da hoću mogao bih ubediti sebe da Gugl laže i verovati tebi. Ali neću.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 08:09 - pre 12 meseci
Ti veruješ u ono što želiš, a želiš ono što si programiran da želiš, što od pradedova što od društva. Kao i zmija sa početka teme.
Gugl kaže i da muškarci mogu da rađaju bebe.

Smorila me ova besmislena rasprava. Svojom slobodnom smorenom voljom odlučujem da prestanem da traćim vreme na ovu raspravu, i da idem da jurim spojeve po Tinderu ili drkam. U pauzama radova u polju.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..2bb:4780:8d79:4a8d:ac61:adf4



+7177 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 08:21 - pre 12 meseci
Man se malo drkanja, prihvati se knjige.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

BrutalCoin

Član broj: 337807
Poruke: 126



+103 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 08:30 - pre 12 meseci
Citat:
Darko Nedeljković

Drugo, daleko od toga da je kompletan svet materijalan.

Prvo (a ne drugo) sve što postoji je materija.

Citat:
Darko Nedeljković

Samo manji deo univerzuma je sacinjen od materije. A i taj deo, materija se onda najvećim svojim delom sastoji od praznog prostora, ako je posmatramo kao skup atoma.

Sav univerzum se sastoji od materije.
Taj deo materije koji se za tebe "najvećim svojim delom sastoji od praznog prostora" je itekako materija.

U svom neznanju ti pokušavaš da redefinišeš pojam materije.

Materija se sastoji od supstance (koju ti nazivaš skup atoma) i fizičkog polja.

Citat:
Darko Nedeljković

A kako idemo dalje u analizu sastava protona,elektrona i neutrona, doći ćemo do zaključka da je materija sacinjena pretežno ili u potpunosti od informacije - talasa.

Opet pogrešno.
Materija se ne svodi na informaciju.
Informacija se može prenositi ne samo talasima nego i fizičkim telima.
Na osnovu toga što pišeš nije teško primetiti da si u školi često prepisivao domaći/kontrolni/pismeni ne znajući da pri tome prenosiš informacije.
Taj papir/sveska (fizičko telo) i grafit na papiru su materija. A tebi su poslužili da pošalješ informaciju nastavniku.

Citat:
Darko Nedeljković

Šta ako je skup svih tih informacija od kojih se sastoji materijalni i nematerijalni svet - Bog?

Ma jok.
Bog u kolokvijalnom žargonu predstavlja papazjaniju alegorija, fantazija, izmišljotina, poluistina i laži.
I kao takav je besmislen za diskusiju u opštem smislu.

Ako hoćeš smislenu raspravu onda moraš dati preciznu definiciju.

 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
151.82.160.*



+2283 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 08:52 - pre 12 meseci
Citat:
Sav univerzum se sastoji od materije.
Taj deo materije koji se za tebe "najvećim svojim delom sastoji od praznog prostora" je itekako materija.

Ja nisam stručnjak tvog kalibra niti mi je profesija bilo šta vezano sa tom temom, ali na primer NASA ima mišljenje suprotno tvojemu, pa vidi da ih kontaktiraš i objasnio im neke stvari, nije fer da ljudi žive u neznanju:
"It turns out that roughly 68% of the universe is dark energy. Dark matter makes up about 27%. The rest - everything on Earth, everything ever observed with all of our instruments, all normal matter - adds up to less than 5% of the universe."
https://science.nasa.gov/astro...ocus-areas/what-is-dark-energy
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
151.82.160.*



+2283 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 09:17 - pre 12 meseci
Pitanje za poznavaoce lika i dela pisca:
Po svemu sudeći on ne veruje ni Bogu, ni nauci, ni Guglu. Postoji li neki autoritet u univerzumu ili van njega kome on veruje i kome se pokorava, ili je on sam sebi car i bog, jedino nepogrešivo što može postojati u vremenu i prostoru?
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 10:00 - pre 12 meseci
Ma on samo piše. Nema to veze ni sa bogom ni guglom ni bilo čime. Čovek ima neke paranormalne sposobnosti, ali nema slobodnu volju.

Citat:
Pisac: Pazi složili smo se oko nečega.

Ja sam zapravo već napisao u svojim radovima (ovde na forumu...


Moram da te pohvalim. Nismo se složili, već si se ti složio sam sa sobom. Iskopirao sam tvoju objavu iz teme gde tvrdiš da imaš moć telepatije i čini mi se i sposobnost predviđanja budućnosti. Ovo sam radio Dimkoviću više puta i on se svaki put nije složio sa sobom iz prošlosti.


@Dimković
Zar ti ne zastupaš ideju "strong AI"? Strong AI == funkcionalizam, a funkcionalizam negira postojanje slobodne volje.

@Darko

Zašto misliš da kvantna fizika ima veze sa slobodnom voljom?
Kvantna fizika je deo nauke. Nauka je objektivna. Slobodna volja je subjektivna. Nauka ne može da objasni slobodnu volju.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 10:05 - pre 12 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Man se malo drkanja, prihvati se knjige.


Nisliš da sublimiram libido u nešto "korisno"?
Pa evo, rad u polju i petljanje sa trnjem koje ti probada ruke i noge je već sublimacija. Ili u gradu vožnja bicikle do granice srčanog udara, isto. Ali mislim da je ovo zdravije (grad je zagađen).

Sublimacija u knjige nije po mom mišljenju svrsishodna. Nikakve ja lične koristi neću imati od knjiga, već dovoljno znam, mogu samo da se izgrbavim i oćoravim. Rad u polju (ili sport) je mnogo bolja opcija Ujedno podiže dopamin (isto kao seks).

Dopamin se podiže i osećajem moći, vlasti, raspolaganjem ogromnim parama (u početku), ili pobedama na kojekakvim takmičenjia (u početku)... ali, ja sam odabrao ovaj put.

I to sam ga odabrao svojevoljno, svesno, slobodnom voljom koja se sastoji od toga što imam genetske predispozicije za nešto i imam neuronsku mrežu programiranu da razmišljam tako kako razmišljam. 100% slobodna volja.

---

EDIT: Ups, greška, sada bi profa na ispitu iz veštačke inteligencije odmah oborio. Neuronska mreža se ne programira, ona se obučava.
Eto, izvinjavam se auditorijumu. I profo, oprosti mi ako možeš.
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 10:19 - pre 12 meseci
Neuronska mreže se prvo programira, pa se onda obučava.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 10:21 - pre 12 meseci
Citat:
pisac: Neuronska mreža se ne programira, ona se obučava.

Gle čuda, isto kao ljudi (deca).
Slobodna volja........ 100%.

Idem ja da dr*...
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 10:22 - pre 12 meseci
Zabagovao si.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 10:25 - pre 12 meseci
Manjak dopamina. Prouči.
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 10:31 - pre 12 meseci
Manjak dopamina može da dovede do šizofrenije.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 25021 | Odgovora: 323 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.