Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)

elitemadzone.org :: MadZone :: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 25184 | Odgovora: 323 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 15:27 - pre 12 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Aaa u 3pm... Sve si pobrkao! Treba da pišeš kako dopamin komanduje šta ćeš da izabereš, a ne da ti izabereš kako da podigneš dopamin!


Nisi ukapirao ironiju.

Upravo je to dokaz da dopamin utiče na ponašanje, ne samo kod mene nego i kod tebe, ali ti toga nisi svestan već misliš da imaš slobodnu volju i da ti određuješ šta ćeš da radiš i koji su ti ciljevi u životu.
Što i nje nešto čudno, jer ljudi generano nisu svesna bića i to sam već odavno rekao.
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 15:44 - pre 12 meseci
Citat:
pisac: Što i nje nešto čudno, jer ljudi generano nisu svesna bića i to sam već odavno rekao.


Šta znači generalno nisu? Većina ljudi nije svesna, ali zato postoje i oni koji jesu? Ili možda isti čovek veći deo života nije svestan, ali postoje trenuci kada jeste?
Meni se čini da ti generalno napreduješ. Od ljudi su nesvesna bića došao si do generalno nisu svesna bića.

Nadam se da ova pitanja ne zahtevaju od tebe preveliki mentalni napor, kao ono o Merinoj sobi.
 
Odgovor na temu

BrutalCoin

Član broj: 337807
Poruke: 126



+103 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 15:57 - pre 12 meseci
Citat:
Darko Nedeljković

Ja nisam stručnjak tvog kalibra niti mi je profesija bilo šta vezano sa tom temom, ali na primer NASA ima mišljenje suprotno tvojemu

Kad prepisuješ pazi šta prepisuješ.
Hipoteza o tamnoj materiji svrstava tamnu materiju u materiju.
Evo šta kaže NASA:
Citat:
Dark matter is an invisible form of matter

"Tamna materija" je oblik materije.
To nikako nije "mišljenje suprotno" onome što sam napisao.
Baš naprotiv.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 16:22 - pre 12 meseci
Citat:
Bora Sonar:
Šta znači generalno nisu? Većina ljudi nije svesna, ali zato postoje i oni koji jesu? Ili možda isti čovek veći deo života nije svestan, ali postoje trenuci kada jeste?
Meni se čini da ti generalno napreduješ. Od ljudi su nesvesna bića došao si do generalno nisu svesna bića.

Nadam se da ova pitanja ne zahtevaju od tebe preveliki mentalni napor, kao ono o Merinoj sobi.


Evo to ćeš ovako vrlo lako shvatiti.

Da li si ti svestan činjenice da ti ovim prepucavanjem i nadmudrivanjem na forumu, cinizmom, prosipanjem inteligencije (koji imaš) i podjebavanjem, samo juriš zadovoljstvo, pobedu, uspeh, iliti dopamin i tako neki drugi hormonski narkotik?

Ako si svestan toga, onda generalno možda možeš da spadaš u neku kategoriju manje nesvesnih bića. Ako nisi svestan toga, onda si u kategoriji više nesvesnih bića.

I to je to.
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 16:33 - pre 12 meseci
Jel postoje kategorije potpuno nesvesnih i nimalo nesvesnih? Kojom se fizičkom jedinicom izražava nesvesnost?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
151.36.77.*



+2283 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 17:05 - pre 12 meseci
Citat:
pisac:
ljudi generano nisu svesna bića i to sam već odavno rekao.

Kad kazes "ljudi generalno" da li tu svrstavaš i sebe ili sebe smatraš jednim od retkih izuzetaka.
I ostavi se toga "odavno". Nismo svi tvoji pratioci po zanimanju/dijagnozi. Za mene je ova tema kao početak velikog praska, pre nje postojiš u smislu digitalne informacije. Ako si rekao odavno na ovoj temi, a ja zaboravio, onda ti se izvinjavam za neosnovanu primdbu.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
151.36.77.*



+2283 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 17:20 - pre 12 meseci
Citat:
Upravo je to dokaz da dopamin utiče na ponašanje

Ako si pratio temu, ne znam kako ti je promakla činjenica da niko ne tvrdi da dopamin ne utiče na ponašanje. Razlika je što je to za nas sve osim tebe "dvosmerna ulica":
1) nivo dopamina utiče na ponašanje
2) ponašanje utiče na nivo dopamina.

Mada si nedavno i ti to prizmao, ali to nije bilo stvarno nego ironija koju mi ostali (naravno) ne kapiramo.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
151.36.77.*



+2283 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 17:38 - pre 12 meseci
Citat:
BrutalCoin:

To nikako nije "mišljenje suprotno" onome što sam napisao.
Baš naprotiv.

Ajd proveri još jednom sta kaze NASA - koliko procenata univerzuma je materija. Zar nisi tvtdio da je 100%?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 20:34 - pre 12 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
Upravo je to dokaz da dopamin utiče na ponašanje

Ako si pratio temu, ne znam kako ti je promakla činjenica da niko ne tvrdi da dopamin ne utiče na ponašanje. Razlika je što je to za nas sve osim tebe "dvosmerna ulica":
1) nivo dopamina utiče na ponašanje
2) ponašanje utiče na nivo dopamina.

Mada si nedavno i ti to prizmao, ali to nije bilo stvarno nego ironija koju mi ostali (naravno) ne kapiramo.


Pa ja ne znam šta tu da objašnjavam. Ironija je sadržana u drugoj tački koju si naveo, ali je očito ne vidiš.
ja sam mogu da gubim i mesece u objašnjavanju ali ti i dalje verovatno nećeš videti apsurd te druge tačke.

Ponašanje utiče na nivo dopamina, ali je ponašanje koje se radi sa namerom da poveća nivo dopamina već zavisno od dopamina, odnosno tvoji ciljevi u životu su zavisni od hemije koja ti daje te ciljeve. Ti sad možeš da tvrdiš da ti imaš svest i da ti svesno možeš da odlučiš da patiš i da ne povećavaš nivo dopamina, ali ti ćeš se na taj korak "svesno" odlučiti samo ukoliko stremiš ka jednom od recimo sledećih ciljeva:
1) Postizanje višeg cilja koji zahteva trenutno uzdržavanje i patnju, odnosno opet na kraju zadovoljstvo postizanjem nekog uzvišenijeg cilja koji ti percepiraš takvim zato što si tako vaspitan odnosno imaš takve stavove u životu stečene tokom odrastana (tj. tako ti je obučena neuronska mreža). Dakle opet dobijaš dopamin jer si postigao cilj komee si težio
2) Želiš da patiš i zato sebe kažnjavaš, jer podsvesno osećaš neku grižu savesti ili krivicu, koju opet osećaš jer nisi psihopata (dakle genetika) i jer imaš određeno vaspitanje koje ti je ugradilo određene moralne stavoe (tj. tako ti je obučena neuronska mreža), i tom patnjom osećaš olakšanje podsvesti koja te muči u dubini, opet kroz dozu moždane hemije.
3) Živiš život isposnika, jer imaš veru da odricanjem od "ovozemaljskih" "grehova" i zadovoljstva približavaš Bogu, okajavaš grehe prapredaka, i tako to. Opet... takva verovanja si stekao vaspitanjem, društvom, obazovanjem, kako god bilo, ali eto - tako ti je obučena neuronska mreža. I pri tome ti tom patnjom opet dobijaš dopamin jer postižeš cilj u koji veruješ
4) ... ima sigorno još varijanti, ali mrzi me da mozgam dalje...

Dakle, kamo god okreneš, sa koje god strane gledaš, nisi ti taj koji utičeš na "nivo dopamina" svojim ponašanjem, nego je celokupno tvoje ponašanje uslovljeno hemijom koju dobijaš od mozga i vaspitanjem odnosno istreniranom neuronskom mrežom koja ti daje smernice šta bi trebao da radiš da bi primio doze hemijskog blagostanja odnosno anestezije eventualne patnje, i slično.

Tako da je ta tvoja tačka 2) zapravo potpuna ironija.
Nisam ja odabrao da povećavam dopamin na način na koji ga povećavam zato što sam ja svesno svojevoljno odlučio da to radim, nego zato što je celokupna moja genetika i neuronska mreža tako postavljena da to radim na taj način jer samo tako umem da funkcionišem najoptimalnije što mogu.

Isto kao i ti.

Samo još da postaneš svestan toga. Time ćeš preći u nivo za nijansu manje nesvesnih individua, ali i dalje ćeš biti debelo nesvestan kao što su i svi ljudi na svetu. Čak i Bora Sonar.
 
Odgovor na temu

BrutalCoin

Član broj: 337807
Poruke: 126



+103 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 20:52 - pre 12 meseci
Citat:
Darko Nedeljković

Ajd proveri još jednom sta kaze NASA

Šta ima da proveravam kad NASA piše po mom diktatu?
Ako se slučajno ne budu pridržavali mojih definicija poobaraću im sve rakete.

Ko god te pita slobodno mu pokaži ono što sam napisao i ne sekiraj se.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 22:08 - pre 12 meseci
Naleteh na ovo dok sam čitao o toj nekakvoj Kineskoj sobi:

Citat:
Jedan od argumenata protiv Kineske sobe je viđenje uma (mozga) sačinjenog od više manjih centara tako da je svaki od njih zadužen za određenu funkciju svakodnevnog ponašanja (govor, prisećanje, praćenje promena u svetu,...). Shodno toj tvrdnji istraživač veštačke inteligencije Marvin Minski tvrdi da um (mozak) nije svestan većine svojih procesa. Pa kako bi se zaštitio od razmišljanja o sebi stvara iluziju svesti[13].

Marvin Minski: "nepostoji jedna stvar koja je svest postoji mnogo stvari ... različiti delovi mozga prave različite priče i "pletu" ih zajedno i tu se dešavaju različiti pregovori. Svest ... je korisna reč ... jer daje ime svemu onome što mozak radi i čega niste svesni."[14]

U svojoj knjizi društvo uma Marvin Minski tvrdi da pošto se um sastoji iz više delova koji nemaju centralnu kontrolu moguće je programirati kompjuter koj bi posedovao posedovao istu iluziju sebe koju ljudi imaju.[15]


Otprilike bih mogao da se složoim sa ovim.

ja inače ne volim da čitam o nečemu o čemu razmišljam, smatram da čitanje tuđih eksperimenata, stavova, zaključaka može da kontaminira moje sopstveno razmišljanje. Uglavnom volim da o nečemu razmišljam nekontaminiran "znanjem" koje sadrži tuđe mišljenje o istome.

A eto sada zaključujem da se to što sam oko desete godine izmozgao zove "determinizam", i ovde u toj Kineskoj sobi pročitah:
Citat:
Prema kompatibilizmu slobodna volja i determinizam nisu u suprotnosti, jer reći da osoba ima slobodnu volju samo znači da težnje te osobe proizilaze iz njih samih, a ne iz nekog eksternog faktora.


Ako se slobodna volja definiše na taj način, onda postoji. Ali ja je ne definišem na taj način. Sama težnja neke osobe (recimo Darkova težnja) koja je direktno posledica njegovog vaspitanja, obrazovanja, iskustva, ili genetike, više nije slobodna.

Slobodna volja može postojati samo van tela.
To je moje toliko čvrsto ubeđenje da mislim da nema šanse da ga promeni niko, nijedan živ ili mrtav filozof, naučnik, štagod.
A kamo li osamdesetinusvesni Bora Sonar ili devedesetinusvesni Dimković ili stotinusvesni Darko Nedeljsković.

 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 22:12 - pre 12 meseci
Možda treba svičovati Darka i Dimkovića u redosledu, ili obojcu baciti na stotinusvesni... nzm. Kakogod
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
151.36.9.*



+2283 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 22:38 - pre 12 meseci
Citat:
pisac:
Ironija je sadržana u drugoj tački koju si naveo, ali je očito ne vidiš.

Ne, ne i ne. Problem je upravo obrnuto od toga - ja u gotovo svakoj poruci na madzone vidim ironiju!
Samim tim mi je teško da razlikujemo kada je pisac (u smislu neko, bilo ko) slobodnom voljom želeo,hteo i izabrao da to bude ironija, a kada mu je to uspelo bez ikakve njegove želje da bude tako.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
151.34.237.*



+2283 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 22:46 - pre 12 meseci
Citat:
BrutalCoin:
Šta ima da proveravam kad NASA piše po mom diktatu?

Upravo ti zato i kažem, opustio se to, zaboravilo ko je glavni, zavladala samovolja, pišu i što im nisi dozvolio:
"It turns out that roughly 68% of the universe is dark energy. Dark matter makes up about 27%. The rest - everything on Earth, everything ever observed with all of our instruments, all normal matter - adds up to less than 5% of the universe."

Vreme je da im podviknes malo i zavedeš red tamo.
 
Odgovor na temu

BrutalCoin

Član broj: 337807
Poruke: 126



+103 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 23:09 - pre 12 meseci
Počeo si da se vrtiš u krug kao pas za repom.
Već sam ti citirao da NASA kaže da je tamna materija oblik materije.

Vrati se ti zgubidanjenju o slobodnoj volji. Bolje ti ide.

I da, ne zaboravi da je hipoteza o tamnoj materiji za sada samo hipoteza.

 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
151.34.237.*



+2283 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 23:11 - pre 12 meseci
Citat:
To je moje toliko čvrsto ubeđenje da mislim da nema šanse da ga promeni niko, nijedan živ ili mrtav filozof, naučnik, štagod.
A kamo li osamdesetinusvesni Bora Sonar ili devedesetinusvesni Dimković ili stotinusvesni Darko Nedeljsković

Ali ja potpuno podrzavam tebe i tvoje ljudsko pravo da imaš kakva si god izabrao ubedjenja. Pardon, kakva god su ti atomi vodonika, ugljenika, kiseonika i azota nametnuli. Ako bi neko prisilno da ti uskraćuje to pravo, ja biram da stanem na tvoju stranu i branim te. Ali takođe istovremeno moja slobodna volja bira da oseća totalnu kurcobolju za ta shvatanja, konkretnije za njihovu težnju da se nametnu i drugima, konkretnije meni. Čak šta više ako se ti izjašnjavaš da nisi svesno ljudsko biće sa slobodnom voljom vec ugljovodoniknitratoksid ja pristajem da te ubuduće nazivam ugljovodoniknitratoksidom, sve po pravilima i protokolima woke kulture.
 
Odgovor na temu

BrutalCoin

Član broj: 337807
Poruke: 126



+103 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 23:14 - pre 12 meseci
Nemoj ti mene da braniš.

Pojam materije je davno usvojen.
Tvoj pokušaj da redefinišeš nešto u šta se ne razumeš je besmislen.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
151.34.237.*



+2283 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 23:22 - pre 12 meseci
Citat:
BrutalCoin:
citirao da NASA kaže da je tamna materija oblik materije

Mogao si mi cititati i da NASA kaze da slon ima velike usi i podjednako bi bio u pravu. Problem je sto ni jedno ni drugo nema veze sa mnom jer ja nigde nisam tvrdio suprotno. Tvrdio sam da NASA kaze da 68% univerzuma nije (ni tamna ni normalna) materija.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
151.34.237.*



+2283 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 23:25 - pre 12 meseci
Citat:
BrutalCoin:
Nemoj ti mene da braniš.

Razumem mogućnost da Diković pobrka nekog sa nekim drugim, ali da čovek pobrka samog sebe sa nekim drugim, e, to je već mom umu nedokučivo. Ja pisca branim a ne tebe.
 
Odgovor na temu

BrutalCoin

Član broj: 337807
Poruke: 126



+103 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)12.04.2023. u 23:36 - pre 12 meseci
Citat:
Darko Nedeljković

Ja pisca branim a ne tebe.

E, fala ti sad mi je lakše kad znam da me ti ne braniš.


 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 25184 | Odgovora: 323 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.