Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)

elitemadzone.org :: MadZone :: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 25034 | Odgovora: 323 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.37-151.wind.it.



+2283 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)03.04.2023. u 05:35 - pre 12 meseci
Interesantno. Google kaže da je maksimalna brzina misa 13km/h a zmije 19km/h.
A najveća ikad zabeležena brzina čoveka je 44km/h. A domaće mačke trče 48km/h. Mene je pre meseci ujela domaća mačka, došla da je pomazim, ja je českao po glavi i u jednom trenutku neopravdano i ničim izazvano cap za ruku par puta plus nokti kao bonus. Mačka jede isto što i zmija, znači da na zubima nosi iste mikrobe, tako da možeš računati kao da me ujeo smuk - jeste bolno danima, inficira se neko vreme i odbija da zaraste, ali nakon mesec dana je sve ok. Poenta je da nisam ubio mačku, malo je prolupala ko zna zašto, ali je ipak korisna, isto kao zmija.

Da, da, znam forumska logiku - posto sam protiv ubijanja mački, sad treba da gurnem ruku u džak pun istih... Ili ako neću ruku, onda kitu.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 03.04.2023. u 07:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

BrutalCoin

Član broj: 337807
Poruke: 126



+103 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)03.04.2023. u 08:32 - pre 12 meseci
Citat:
Darko Nedeljković

Ili ako neću ruku, onda kitu.

Počeo si da razmišljaš u odgovarajućem smeru.


Tj. sve što smeštaš drugima prvo smesti sebi.

Zamisli da si Djovak Njoković i da krećeš na US Open.
Usput pomaziš zmiju i ona te "malo" ujede pa ti ruka "malo" otekne.
Prvo ako na granici primete da ti je ruka "malo" inficirana nećeš moći da udješ u USA.
Ako ipak uspeš da otečenu ruku prošvercuješ u koferu sa duplim dnom onda ćeš zbog tog malo da ispadneš u prvom kolu od nekog kvalifikanta.

Toliko o tom "bolno".

Kad je u pitanju trčanje taj podatak od "brzina čoveka je 44km/h" odnosi se na američke dopingovane sportiste.
Ti budi srećan ako možeš da potrčiš brzinom od 8km/h.
Mnogi ljudi to ne mogu.
Kojom brzinom trče bebe?
Kojom brzinom trče srčani bolesnici.

Kad već razmišljaš uzmi u obzir sve moguće slučajeve.





 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 803



+636 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)03.04.2023. u 09:06 - pre 12 meseci
Citat:
MajorFatal:
Poznanika je pored reke ujeo poskok za leđa, dok je došao do bolnice pogledali ga, rekli mu ti si mlad i zdrav, preživećeš, nisu mu ni protivotrov dali .. zavisi i od konštitucije organizma, nije isto kad bi ujeo dete ili starca .. sami poskoci na ovim prostorima su najotrovniji leti u vreme parenja, tad em narastu em dobiju neku crvenu boju, pretpostavljam da tad i lekari prate stanje, i većaju da li je situacija za protivotrov ..

Pa pogledali su ranu, videli da nije doslo do nekroze, pitali ga kako se oseca ... i posto osim te rane nije imao drugih simptoma zakljucili su da nema potrebe. Takodje, pitanje je i koliko duboko mu je poskok zario zube i koliko otrova je u tom trenutku imao u sebi. Mozda su mu zlezde vec izlucile sav otrov na nekog pacova koga je lovio pre toga, pa lik nije dobio dovoljnu dozu. Imao je srece, to je sve sto mogu da ti kazem.
Citat:
BrutalCoin: Ti si iz Titovog Užica pa sigurno imaš iskustva sa zmijama.
Zato ne znam kome da verujem tebi ili herpatolozima koji tvrde da smukovi jedu miševe i pacove za šta moraju biti brži od čoveka.

Lepo sam ja rekao: mapu citaj, al' seljaka pitaj.

Pedja provodi mnogo vremena u prirodi, tako da cu pre prihvatiti njegov savet. A ovo sa vodom mi je, vidis, poznato, kao da sam to cuo negde davno, ali ne secam se vise ni gde, ni od koga ... davno to bese.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)03.04.2023. u 09:37 - pre 12 meseci
Citat:
BrutalCoin: Ti si iz Titovog Užica pa sigurno imaš iskustva sa zmijama.


Ti da si ikad izašao iz kuće dalje od trafike za cigare i video bar jednom smuka u životu bilo biti jasno.

Citat:

Nego imam jedan predlog kako da utvrdimo šta je tačno:
Ako je smuk "toliko trom" a pri tome može da hvata pacove predlažem da i ti zubima uhvatiš pacova i time dokažeš da je smuk trom.
No, i sam tvrdiš da smuk hvata guštere pa ako ti se gade pacovi ti uhvati guštera. Zubima naravno.


To će biti dokaz da su smukovi tromi.


Da ne znam da se ti ovde paćaš samo da podjebavaš jer ti je to zabavno pa i da se potrudim da ti objasnim podrobnije. Al nema svrhe gubiti vreme na tebe.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)03.04.2023. u 09:44 - pre 12 meseci
Citat:
B3R1:
Citat:
MajorFatal:
Poznanika je pored reke ujeo poskok za leđa, dok je došao do bolnice pogledali ga, rekli mu ti si mlad i zdrav, preživećeš, nisu mu ni protivotrov dali .. zavisi i od konštitucije organizma, nije isto kad bi ujeo dete ili starca .. sami poskoci na ovim prostorima su najotrovniji leti u vreme parenja, tad em narastu em dobiju neku crvenu boju, pretpostavljam da tad i lekari prate stanje, i većaju da li je situacija za protivotrov ..

Pa pogledali su ranu, videli da nije doslo do nekroze, pitali ga kako se oseca ... i posto osim te rane nije imao drugih simptoma zakljucili su da nema potrebe. Takodje, pitanje je i koliko duboko mu je poskok zario zube i koliko otrova je u tom trenutku imao u sebi. Mozda su mu zlezde vec izlucile sav otrov na nekog pacova koga je lovio pre toga, pa lik nije dobio dovoljnu dozu. Imao je srece, to je sve sto mogu da ti kazem.


Naše otrovnice spadaju u slabo otrovne. Smatra se da su opasne po život samo za decu ili u slučaju da otrov ubrizgaju direktno u krvotok pa tako otrov bude u visokoj koncentraciji.

 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
151.82.94.*



+2283 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)03.04.2023. u 18:59 - pre 12 meseci
Citat:
BrutalCoin:

Kad je u pitanju trčanje taj podatak od "brzina čoveka je 44km/h" odnosi se na američke dopingovane sportiste.
Ti budi srećan ako možeš da potrčiš brzinom od 8km/h.
Mnogi ljudi to ne mogu.


Do pola si ukapirao.
Jeste da se 44km/h odnosi na onog Bolta, ali se i 19km/h odnosi na Bolta medju zmijama, tako da prosečan čovek je brzi od prosečne zmije. Ali, nasuprot tome, prosečna domaća mačka je brza od prosečnog čoveka, ima ostrije zube nego prosečna zmija i plus ima nokte. Teško je to objasniti, ali gledam kako mi grize ruku i ne smem da povucem ruku nazad jer mi je zabola nokte i ako povucem od kože na ruci ostaju spagete. Ako sam dobro razumeo tvoj savet - pored zmija treba ubijati i macke? Sve ono sto ima opremu za grebanje ili ujedanje treba potamaniti? Dobro, samo pitanje je trenutka kad ce neka feministkinja predloziti da ubijeno i tebe, jer u gacama krijes opremu za silovanje... Za sad je to previse radikalno, ali vec sutra-prekosutra narativ koji podrzavas bi mogao da se okrene protiv tebe...
 
Odgovor na temu

BrutalCoin

Član broj: 337807
Poruke: 126



+103 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)03.04.2023. u 20:11 - pre 12 meseci
Ovo nije tema o mačkama.
Temu je pokrenuo @pisac opisujući šta mu se dogodilo.
Ti si slobodqan da otvoriš temu o mačkama.




Za razliku od čoveka divlje životinje su utrenirane na maksimum.
I kod divljih životinja ne postoji razlika fizičkih performansi 1:40 kao kod ljudi.
Zato onih 19km/h možeš uzeti da se odnosi na većinu zmija.
Naravno, kad je toplo vreme.




Da se razjasnimo.

Nikome ne branim da se prepusti meditaciji u pećini punoj zmija.

Ali zmije ostavite u pećini!
Sa meditacijom kako hoćete.

 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)03.04.2023. u 20:18 - pre 12 meseci
Vidim da ima ovde potpuno suprotnih mišljenja. Od ubijanja bez razmišljanja do empatične ljubavi i simbioze sa prirodom i svim njenim osobinama takođe bez razmišljanja.

Ok, hajmo da rasčitimo situaciju.

Ljudima upravlja amigdala i bazični primitivni deo mozga, kao što već rekoh mnogo puta. Takođe sam već pomenuo u nekoj temi, ali ko zna ko je to pročitao a još manje zapamtio, da neki ljudi imaju urođen strah od zmija koji nije svestan. Hajmo da preciziramo: Kod tih ljudi se na sam pogled na zmiju, pre nego što uopšte slika zmije dođe do svesti, aktivira primitivni deo mozga za strah i agresiju, amigdala, i odmah aktivira bežanje. Svest je isključena iz tog procesa, ne postoji, to se dešava brže nego što signal slike uspeva da stigne do svesti, i svime time komanduje primitivni deo mozga mnogo stariji od svesti koji tim postupkom upravo spašava goli život.

Znam osobu koja je tako odreagovala kada je ugledala igračku zmiju! Dakle, tu ne postoji način da ta osoba to spreči (eventualno da ide na specijalnu terapiju ali to je druga tema).

Prema tome: zmije nisu naši prijatelji i bazični deo mozga koji je mnogo stariji od vaše svesti to već zna, i to na osnovu evolutivnog iskustva.

Ja očigledno nisam taj tip kome amigdala reaguje na zmiju, u suštini ih se ne plašim ali takođe ne smatram ni da bih trebao/morao da imam ljubav prema njima (kao ni prema stršljenovima), i moja odluka da ubijem ili ne ubijem zmiju je zasnovana na oprezu a ne na strahu.

Ova mi je delovala opasno baš zbog toga što je spora i što nije pobegla kada sam sklonio gomilu granja, čime se uvećava opasnost da naletim na nju neki sledeći put i zgazim je sasvim slučajno, a to bi imalo neodređene posledice. Mogao sam da je sklonim negde daleko, ali bi se verovatno ubrzo (danas, sutra) vratila na to isto mesto jer je tu bunar/voda, tako da to nije bilo rešenje. Imam i ja empatiju ali čini mi se da je razum odlučio da je ovaj put ovako sigurnije.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1335
87.116.166.*



+559 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)03.04.2023. u 20:29 - pre 12 meseci
Citat:
B3R1:
Imao je srece, to je sve sto mogu da ti kazem.


Jeste, imao je sreće da ga ujede otrovna zmija :)

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)03.04.2023. u 20:41 - pre 12 meseci
Nije mi samo jasno kako zmija zahvati vodu iz bunara?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)03.04.2023. u 21:22 - pre 12 meseci
Siđe i kupa se u bunaru. To je stari bunar zidan kamenjem i zmija bez problema silazi do vode i vraća se. Voda je inače 10m niže.
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)03.04.2023. u 21:42 - pre 12 meseci
Aha, sad mi je jasnije, a baš sam se pitao kako okreće vreteno pošto nema ruke.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)03.04.2023. u 21:56 - pre 12 meseci
Znam šta si razmišljao.
Nego, bolje razmišljaj kakav se šok dešava kada nekoi zahvati vodu iz bunara pa nađe zmiju u kofi. Čuo sam da se to ljudima dešavalo kojekuda. Meni nije.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
151.68.7.*



+2283 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)03.04.2023. u 22:20 - pre 12 meseci
Citat:
BrutalCoin:
Ovo nije tema o mačkama.
Temu je pokrenuo @pisac opisujući šta mu se dogodilo.
Ti si slobodqan da otvoriš temu o mačkama.

Ovim putem zvanično zamoljavam pisca da temu preimenuje tako da glasi:
Ubiti ili ne ubiti ? (zivotinju koja jede miseve)

Mislim, podrazumeva se valjda da isti princip vaze za sve zivotinju koje jedu miseve i tu i tamo po nekad ujedu čoveka. Nema potrebe da zatrpavamo forum sa 164 zasebne teme o ubijanju primeraka zivotinjskog carstva koji se hrane misevima. Jer, princip je isti sve su ostalo nijanse, sto bi rekao pokojni Djole.
 
Odgovor na temu

Ulfsaar
Beograd

Član broj: 316075
Poruke: 123



+29 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)03.04.2023. u 22:38 - pre 12 meseci
Evo ja dajem doprinos novoj temi: uništiti miševe kao vrstu, da više ne postoje. Ako pri tome poneka vrsta koja jede miševe takođe strada, ne treba da se uzbuđujemo, nije više potrebna.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:a212:92bb:4780:5455:937..



+7177 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)04.04.2023. u 09:26 - pre 12 meseci
Citat:
pisac
Ljudima upravlja amigdala i bazični primitivni deo mozga, kao što već rekoh mnogo puta.


Ovaj covek bi imao nesto da poprica sa tobom oko tog upravljanja...


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)04.04.2023. u 10:11 - pre 12 meseci
Nema ništa novo da kaže. Nije jedini koji zbog besa i adrenalina odnosno "protesta" napravi čudo koje u normalnom stanju ne bi niko uradio.

Pozdravi amigdalu i zahvali joj što ne znaš da ona upravlja tobom.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:a212:92bb:4780:5455:937..



+7177 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)04.04.2023. u 10:28 - pre 12 meseci
Lik nije delovao besno ni najmanje, stavise rekao bih da je delovao stalozenije vise nego dobar deo ljudi dok spavaju. Takodje, svoju kompoziciju je sacuvao i posle neminovnog gubitka svesti, sto je nesto sto je malo teze za trivijalizovati.

Ne upravlja nista nicim u mozgu, vec sve radi u kooperaciji. Ideje o upravljanju bas kao i ideje o "delovima" su samo posledica naseg ogranicenog znanja i neminovne prerane apstrakcije i trivijalizovanja stvari koje sustinski nama i dalje nisu jasne.

Priroda ne pravi stvari u kutijama sa dugmicima i zupcanicima kako bi neka primitivna inteligencija (primitivna u odnosu na kosmos) mogla da ih razume.

Amigdaloidni kompleks je samo jedan od "memorijskih instrumenata" sa privilegovanim pristupom senzorima i emotivnoj memoriji, ali kao takav nije nista privielgovaniji od npr. ventralnog strijatuma ili ventralne tegmentalne zone (VTA) koje isto za cilj imaju obrnutu motivaciju jedinke (VS npr. ce da motivise lokomotorne centre da malo iskuliraju zato sto postoji pretpostavka da detetkovano stanje ima dobru sansu za nagradom u skorijoj buducnosti). Stavise, ti instrumenti su evolutivno slicne starosti i nalaze se na slicnom "nivou" arhitekture, a postoje i instrumenti "ispod" poput periakvaduktalne sive mase (PAG).

Mada, te price o "nivou", "instrumentima" i sl. su samo postapalice - sustinski sve te stvari (i jos gomila drugih) rade u koordinaciji sa sistemskim efektima koji su drasticno kompleksniji nego sto nas jezik moze da apstrakuje.

To se moze dobro videti na primeru "Papezovog kola" (koje ukljucuje stvari o kojima se prica) - na pocetku delovalo jednostavno (kao i obicno), medjutim kako su saznanja stizala, tako je raslo to "kolo" da bi danas, prakticno - ako se insistira na iskrenosti i naucnom integritetu, komotno moglo da ukljucuje ceo mozak*.

* - https://www.sciencedirect.com/...icle/abs/pii/S0079612308618877

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)04.04.2023. u 11:30 - pre 12 meseci
Mnogo si rekao, a na kraju ništa konkretno suprotstavljeno onome što sam ja rekao.
Naravno da amigdala nije sve i sva u mozgu, i naravno da ima povezanosti među svime, ali najjednostavnije rečeno: Ako neko misli da ima slobodnu volju, zajęb'o se. Slobodnu volju ima samo da ostvari neki od zadataka i težnji koje dobija od primitivnog dela mozga. I to je to.

Kome nije jasno, konsultovati Roberta Sapolskog sa Stenforda za razjašnjenje. Ja ipak nisam stručnjak, to je samo jedan od mojih zaključaka u svoje slobodno vreme dok razmišljam o svetu.

A da je strah od zmije stariji od svesti, jeste. Pretpostavljam da je to s razlogom.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)04.04.2023. u 12:51 - pre 12 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Samo bolesnik će da ubije a da nije u samoodbrani ili radi preživljavanja.

Pogotovo zmiju. Zmije nisu agresivne, one ujedaju samo ako misle da su u opasnosti.

A od njih je svakako velika korist.



U samoodbrani? Raci mi za jedan slučaj da je neko ubio zmiju otrovnicu u samoodbrani. Mislim il te ujede il te ne ujede teško da će tu doći do neke borbe gde će morati da je ubiješ da te ne ujede.

Postiti otrovne zmije da ti gmizu po dvorištu još ako imaš decu zato što smatraš da ne treba ubiti neduznu zivotinju je po meni bolesnije nego prva opcija. Ne znam koliko bezbedno neko ko nikad nije hvatao zmije moze da je dislocira bez da je povredi. Mozda da pozovem nadleznu sluzbu?

Evo i liberalni ChatGBT ima isto razmišljanje kao i ti. mislim ovo što on kaze je OK ako si u prirodi. Šta da radiš ako ti je zmija u dvorištu? Ja zivim na selu i radovno vidjam belouške čak postoji običaj da se ta zmija naziva "Čuvarkuća" te da se ne ubiji. Znam da ih neki ljudi ubijaju čim vide ja nisam nikada ubi belušku, ali da je u pitanju šarka ne bih se mnogo dvoumio ako mi se mota po dvorištu.



Da, prvo je pomislio da je šarka riba

[Ovu poruku je menjao dusanboss dana 04.04.2023. u 14:02 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 25034 | Odgovora: 323 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.