Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)

elitemadzone.org :: MadZone :: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 23968 | Odgovora: 323 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)02.04.2023. u 12:48 - pre 12 meseci
Nađoh zmiju pored bunara. Pošto ja nisam stručnjak, konsultovao sam Internet i utvrdio da je verovatno šarka.

Prvo sam mislio da je bolesna, jer je do bola spora (tj. ne može da pobegne) ali ume munjevito da zagrize. Međutim, pročitah na Internetu da šarke i jesu spore.

Znam da je zakonom zabranjeno ubijati zmije, nego za zakone imam neku qrcobolju. Ali nekako mi je žao da je ubijem. Da je agresivna i brza ne bih se premišljao, ali ova mi deluje potuno jadno i bespomoćno.

Opet... naleteću na nju neki sledeći put sasvim slučajno i neoprezno. A sem toga ovuda mi se i deca šetaju ponekad...

Ubiti ili ne ubiti?

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8065



+1748 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)02.04.2023. u 13:00 - pre 12 meseci
`Bem ti " genija "
 
Odgovor na temu

Ulfsaar
Beograd

Član broj: 316075
Poruke: 122



+29 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)02.04.2023. u 13:22 - pre 12 meseci
Ako ne daj bože nekoga ujede, skotovi koji su podigli ruke za taj zakon, kao i oni koji se bave zaštitom zmija imaće barem jednaku qrcobolju kao ti sada. Ja sam sretao samo neotrovne zmije i nisam ih ubijao, ipak su miševi i pacovi kardinalne štetočine. Mnogima su zmije gadne i odvratne pa ih samo iz tog razloga ubiju. Meni ne smetaju, ali već otrovnice nisam siguran da bih tolerisao. Veći je problem što ako postoji jedna, može lako doći i druga i tako dalje. Verovatno je spora jer je još uvek hladna zemlja.
 
Odgovor na temu

Bora Sonar

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)02.04.2023. u 14:32 - pre 12 meseci
Možeš da ubiješ zmiju, ali bitan je način na koji to radiš. Možeš da je ubiješ tako što ćeš zmiji stati na glavu, znači nikako vilom!

Citat:
„I još mećem neprijateljstvo između tebe i žene i između sjemena tvojega i sjemena njezina; ono će ti na glavu stajati, a ti ćeš ga u petu ujedati“ (1. Mojs. 3:15)


P.S.
U stvari moraš da je ubiješ, jer tako je rečeno. Satanisti su zaštili zmije samo da bi prkosili Bogu.
 
Odgovor na temu

BrutalCoin

Član broj: 337807
Poruke: 126



+103 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)02.04.2023. u 14:36 - pre 12 meseci
Ubiti naravno.


Pitanje je slično kao ono pitanje "zelenih" protuva.

Gde su zeleni kad su Amerikanci uništili gasovod i tone i tone gasova pustili da zagadjuje atmosferu?

Gde su zeleni kad su Nemci najavili slanje nuklearnog otpada na Rusiju?

Gde su bili zeleni kad su Amerikanci bombardovali Srbiju nuklearnim otpadom?

Itd...

Zeleni su samo tu kad kad treba naplatiti "brigu" za očuvanje prirode a da se pri tome ne zamere gazdi.
Ako je nešto u interesu gazde onda su tu Zeleni da podignu ruku..


E sad, nek ne podižu ruku nego ko je "ZA brigu o zmijama" nek zavuče golu ruku do ramena u džak pun zmija (sve sa šarkama, poskocima, mambama, kobrama...).
Ko neće da prlja ruke nek turi kittu.

 
Odgovor na temu

Onaj_od_pre

Član broj: 347554
Poruke: 250
*.dynamic.a1.rs.

Sajt: https://tomstudiopark.com


+20 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)02.04.2023. u 17:46 - pre 12 meseci
Prebaci je negde u komšiluk. Shvatiće to kao dobar gest, pa će ti češće dolaziti :)
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)02.04.2023. u 19:22 - pre 12 meseci
Citat:
pisac:
Nađoh zmiju pored bunara. Pošto ja nisam stručnjak, konsultovao sam Internet i utvrdio da je verovatno šarka.

Jesi li ikada cuo za onu staru narodnu: mapu citaj, al' seljaka pitaj?

Da pojasnim:

Radnja tvog filma se ovog puta ocigledno odvija na selu.

Ako je vec tako - batali Internet i pitaj lokalne seljane sta bi oni uradili na tvom mestu. Jer oni tamo verovatno mnogo vise znaju o tome od tebe, koji si ocigledno rodjen na betonu i asfaltu, a tamo odlazis samo rekreativno. I sigurno imaju resenje za to. Mozda ces saznati i nesto vise o pojavi koju si uocio - recimo da u okolini svog placa imas neko leglo itd.

A sto se zakona tice - jesi li cuo onu takodje staru: necemo se, valjda, drzat' zakona kao pijan plota?

Vecina nas ovdasnjih na ovom forumu je odrasla na betonu i asfaltu, te zveri i akrepe smo gledali samo u zooloskom vrtu i pojma ti mi nemamo o tome nista.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)02.04.2023. u 19:30 - pre 12 meseci
Dobio sam neki proliv empatije pa nisam mogao da joj odfikarim glavu, ali sam je blokirao i ostavio tako više sati. Nekako mi je tako mirnija savest. Mislim da je mrtva.

Inače to mesto pored bunara je zmijarnik uvek bilo, još me je baba dok sam bio dete upozoravala da pazim na zmije dok uzimam vodu. Viđao sam par puta zmije tamo ali odmah šmugnu. Možda ova jeste bila bolesna, previše je spora. Razmišljao sam se da li da je ubijem jer praktično to mesto neće postati sigurnije.

Počeo sam to da raščišćavam prošle godine jer je bilo potpuno uraslo u trnje, rasčistio dobar deo ali komšija rođak i dalje zaobilazi to mesto u širokom luku. Danas sam nastavio da rašćišćavam, ceo dan, i bila je ispod gomile lišća i granja koju sam ostavio u januaru kad nistam stigao da dovršim planirano. Pošto sam ceo dan sklanjao takve gomile, ubeđen sam da su se ostale sklonile na vreme da ih ne ugledam, ova jedna skoro garant bila bolesna.

Ako ne navraćate na selo onda razumem paniku, ali ja provodim dosta vremena ovde i sa zmijama se živi. Video sam pre neku godinu jednu i u kamenim stepenicama od ambara, odmah je šmugnula među kamenje. Vidi se ponekad koža od presvlačenja ponegde. Jednom dok sam radio sa trimerom našao sam pola zmije jer je presekao trimer. Drugu polovinu nigde nisam našao.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
151.43.31.*



+2282 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)02.04.2023. u 19:40 - pre 12 meseci
Bili su mi svojevremeno neki gosti iz Australije i šetali po prirodi, ja im kažem da se paze zmija, a oni se smeju, kažu - pa vi u Evropi uopšte nemate opasne zmije! Kako nemamo, pitam ih ja - a poskok, a sarka? A oni, očigledno potkovani znanjem - hebeš zmiju koja kad te ujede imaš vremena da dođeš kući, sednes u auto, samostalno se odvezes do bolnice i sačekas da dodje doktor i da ti lek! Kažu kod njih u Australiji kad te zmija ujede imaš par minuta da se brzinski pokajes za najveće grehe koje si tokom života činio i predjes na onaj svet noseći samo one sitnije i manje bitnije. I zaista, pitam ja mog dedu koji je ceo život proveo u prirodi da li je čuo da je neko nekad umro od ujeda zmije, kaže jeste, pre 50 godina bilo mnogo zmija i samim tim mnogo ujeda, a mnoge ljude mrzelo da idu kod doktora, nego uzmu 4 litra rakije, pa dva popiju a sa preostala dva polivaju ranu. Kaže to u 99 posto slučajeva reši problem, ali onih 1 posto umre, dešavalo se, nije da nije. Pošto ovaj forum preferira nauku a ne dedske/babske priče, nadjoh jedan diplomski rad koji navodi detaljnu statistiku za opštinu Mostar, prema kojoj je od 389 ujeda zmija samo jedna osoba preminula. Dakle, verovatnoća da umreš ako te ujede zmija je isti red veličine kao i ako fasujes koronu. Onaj forumas, beše Branimir ili tako nešto, tvrdio da se od korone sigurno umire i taman sam mislio da je sa tim pričama zauvek gotovo, a sad predosećam da će da mi se navrze cela ekipa forumasa koji tvrde da se od zmija otrovnica (sigurno) umire... Mada, kontam, onaj ko se nije plašio korone nema nikakve zdrave logike da se plaši zmije, smrtnost podjednaka a zmija je makar vidljiva, imaš načina da je ne zgazis nogom i kao posledica toga budeš ujeden. Mada, sa druge strane, medijski teror čini svoje, pa tako i u mom slučaju išao sam medju zaražene kako bih stekao zeleni sertifikat, a da stavim ruku u džak pun šarki i poskoka, tu bi mi priznajem falilo i hrabrosti i motivacije. Ali, to nije razlog da ubijem nedužnu zivotinju, nego sam više sklon da kažem " zmijo brate, jel ti imaš neki problem? 'ajde šetaj odavde i da te ne vidim više, je li jasno".

 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)02.04.2023. u 19:41 - pre 12 meseci
Samo bolesnik će da ubije a da nije u samoodbrani ili radi preživljavanja.

Pogotovo zmiju. Zmije nisu agresivne, one ujedaju samo ako misle da su u opasnosti.

A od njih je svakako velika korist.


 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
151.43.31.*



+2282 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)02.04.2023. u 20:18 - pre 12 meseci
Citat:
pisac:
Možda ova jeste bila bolesna, previše je spora.

Ma prolupala 100 posto. Ne može da shvati smisao zmijskog života. Ceo život ideš okolo i spasavaš ljude od miseva, a oni ni hvala da ti kažu, nego naprotiv kad te vide zgaze te čizmom ili ubiju štapom. Ili te blokiraju da ne možeš da se sakrijes negde, nego umreš od hladnoce. Mozda ćeš na putu duhovnog napretka svoje duše u sledećem životu biti zmija.
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)02.04.2023. u 20:22 - pre 12 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:nadjoh jedan diplomski rad koji navodi detaljnu statistiku za opštinu Mostar, prema kojoj je od 389 ujeda zmija samo jedna osoba preminula.

Zmijski otrov nema istu snagu kod svih zmija. Ujed sarke uglavnom nema fatalan ishod, ali poskoci nisu za zezanje:
Citat:

https://simptomi.rs/bolesti/22.../1759-ujed-zmije-poskoka-sarke

Ujed poskoka (Vipera ammodytes). Nakon ne tako bolnog ujeda, vide se tragovi uboda zuba, udaljeni jedan od drugog oko 6 mm, koji obično krvare. Uskoro nastaju jači bolovi, povredeni deo tela postaje crven i otečen, dok su ostali regioni bledi. Često se vide ekhimoze na mestu ujeda i okolini. U težim slučajevima otiču regionalni limfni čvorovi a opšte stanje pacijenta se pogoršava. Nastaje stanje straha, puls je ubrzan, disanje pliće, ubrzano, sa naporom. Često nastaje kardiovaskularni kolaps. Nakon nekoliko sati, oko mesta ujeda se stvaraju crvenkastoljubičaste mrlje, zbog ekstravazacije krvi u okolno tkivo. Ta mesta mogu nekrotisati, čak dovesti i do gubitka zahvaćenog ekstremiteta. Ukoliko pri ujedu bude povredjen krvni sud i otrov ubrizgan direktno u cirkulaciju, smrt može brzo nastupiti zbog para­lize centra za disanje i/ili moždanog edema.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.166.*



+557 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)02.04.2023. u 20:34 - pre 12 meseci
Citat:
pisac: Možda ova jeste bila bolesna, previše je spora.


Kao i svi gmizavci, zmije su hladnokrvne životinje, treba im sunčeva svetlost da bi bile funkcionalne, možda bi bila brža na leto ...

Citat:
B3R1: Zmijski otrov nema istu snagu kod svih zmija. Ujed sarke uglavnom nema fatalan ishod, ali poskoci nisu za zezanje: 


Poznanika je pored reke ujeo poskok za leđa, dok je došao do bolnice pogledali ga, rekli mu ti si mlad i zdrav, preživećeš, nisu mu ni protivotrov dali .. zavisi i od konštitucije organizma, nije isto kad bi ujeo dete ili starca .. sami poskoci na ovim prostorima su najotrovniji leti u vreme parenja, tad em narastu em dobiju neku crvenu boju, pretpostavljam da tad i lekari prate stanje, i većaju da li je situacija za protivotrov ..
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
151.43.31.*



+2282 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)02.04.2023. u 20:51 - pre 12 meseci
@B3R1
Da, jasno, manje-više sam to i ja rekao.
Poskoci su dosta retki, ugrožena su vrsta.
Ali, baš u okolini moje vikendice su pustili 400kom u prirodu.
Naučnici se toliko trude da inkubiraju jaja i izlegu mladunče kako bi obnovili populaciju, a mi ubijamo...

Napomena: Od tih 400 još nisam video nijednog
 
Odgovor na temu

Onaj_od_pre

Član broj: 347554
Poruke: 250
*.dynamic.a1.rs.

Sajt: https://tomstudiopark.com


+20 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)02.04.2023. u 20:53 - pre 12 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Samo bolesnik će da ubije a da nije u samoodbrani ili radi preživljavanja.

Pogotovo zmiju. Zmije nisu agresivne, one ujedaju samo ako misle da su u opasnosti.

A od njih je svakako velika korist.




Vala, pretera ga... Svinjče možeš da kolješ a zmije nećeš... Dobro ne jedeš zmije, ali svakako je treba maknuti iz dvorišta... Ne znam da li živiš na selu, ali ja redovno kosim oko kuće, kad naiđe zmija ili je ubijem ili oteram što dalje. Na neki način...
 
Odgovor na temu

BrutalCoin

Član broj: 337807
Poruke: 126



+103 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)02.04.2023. u 21:12 - pre 12 meseci
Baš su puni šarma ti statističari.

1 naprema 389!
Šta to znači? Kolateralna šteta?

Evo ovako: stavi 388 belouški u korpu i ubaci jednog poskoka. Stavi crnu maramu preko očiju, skini gaće i sedi u korpu.

Jel to 1 naprema 389? Jeste!

Mislim, lako je tudjom kittom gloginje mlatiti iz beogradskih fotelja.




Što se tiče ujeda zmije neki očigledno olako shvataju.
Zašto mora da ujede poskok?

Šta fali smuku? Ujedeni preživi, samo "malo" dobije gangrenu i odesku mu prst.
Kolateralna šteta.




Često se od zmijoljubaca može čuti da su zmije ustvari korisne jer jedu miševa i pacove.

Ma stvarno?

Dakle poskok pojede miša (celog) i onda se zavuče u rupu dok ne svari.
I dok on svari za to vreme se nakoti na hiljade miševa.

Baš je koristan.

 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
77.243.27.*



+557 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)02.04.2023. u 22:04 - pre 12 meseci
A da ne svari nakotilo bi se hiljadu i jedan miševa, baš je nekoristan :)
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)02.04.2023. u 23:44 - pre 12 meseci
Citat:
Onaj_od_pre:
Citat:
Predrag Supurovic:
Samo bolesnik će da ubije a da nije u samoodbrani ili radi preživljavanja.

Pogotovo zmiju. Zmije nisu agresivne, one ujedaju samo ako misle da su u opasnosti.

A od njih je svakako velika korist.




Vala, pretera ga... Svinjče možeš da kolješ a zmije nećeš... Dobro ne jedeš zmije, ali svakako je treba maknuti iz dvorišta... Ne znam da li živiš na selu, ali ja redovno kosim oko kuće, kad naiđe zmija ili je ubijem ili oteram što dalje. Na neki način...



Ne koljem ni svinče. I bube kad mi ulete u kuću uhvatim i izbacim napolje. Nisam neki idealist i čistunac, nego en vidim svrhu ubiti živuljku samo eto tako.

Zmiju, naravno ako ti smeta ukloniš iz dvorišta a ne rastavljaš je sa životom. Oneoino dolaze tamo gde iam vode i hrane. Ako ih premsetiš na drugo meto gde imaju to isto, neće ti se vratiti.

Postoji inače pravilo da kada se kampuje u prirodi, ako iam zmija, na pristojnu udaljenost od kampa treba da se ostavi čantra sa vodom. Zmije onda neće dolaziti u kamp jer u njemu osete vodu, nego će koristiti čantru.


 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)02.04.2023. u 23:49 - pre 12 meseci
Citat:
BrutalCoin:
Baš su puni šarma ti statističari.

1 naprema 389!
Šta to znači? Kolateralna šteta?

Evo ovako: stavi 388 belouški u korpu i ubaci jednog poskoka. Stavi crnu maramu preko očiju, skini gaće i sedi u korpu.

Jel to 1 naprema 389? Jeste!

Mislim, lako je tudjom kittom gloginje mlatiti iz beogradskih fotelja.


A što bi iko trpao zmiej u korpu i sedo na nju?

Zmiej srećeš u prirodi, kada odeš U NJIHOVO STANIŠPTE. To znači da ak već tamo ideš treba da znaš kako da se opnašaš. Ako umeš da se ponašaš zmije NEĆEŠ NI VIDETI jer će da se sklone na vreme. A ako i naletiš na neku, opet ako znaš kako da se ponašaš, neće biti ništa ni tebi ni njoj. Nema ama baš nikakve potrebe ubijati ih.



Citat:

Što se tiče ujeda zmije neki očigledno olako shvataju.
Zašto mora da ujede poskok?

Šta fali smuku? Ujedeni preživi, samo "malo" dobije gangrenu i odesku mu prst.
Kolateralna šteta.


Smuk nije otrovnica. A pri tom je toliko trom da stvarno treba da budeš baksuz da te on ujede. Ako uopšte može da ujede pošto uglavnom gutra bube i guštere.



Citat:

Često se od zmijoljubaca može čuti da su zmije ustvari korisne jer jedu miševa i pacove.

Ma stvarno?

Dakle poskok pojede miša (celog) i onda se zavuče u rupu dok ne svari.
I dok on svari za to vreme se nakoti na hiljade miševa.

Baš je koristan.


Neki su imali takvo mišljenje za Jevreje, Cigane pa i Srbe... Neki imaju u danas.



 
Odgovor na temu

BrutalCoin

Član broj: 337807
Poruke: 126



+103 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)03.04.2023. u 01:03 - pre 12 meseci
Citat:
Predrag Supurovic

Smuk nije otrovnica. A pri tom je toliko trom da stvarno treba da budeš baksuz da te on ujede.

Ti si iz Titovog Užica pa sigurno imaš iskustva sa zmijama.
Zato ne znam kome da verujem tebi ili herpatolozima koji tvrde da smukovi jedu miševe i pacove za šta moraju biti brži od čoveka.

Nego imam jedan predlog kako da utvrdimo šta je tačno:
Ako je smuk "toliko trom" a pri tome može da hvata pacove predlažem da i ti zubima uhvatiš pacova i time dokažeš da je smuk trom.
No, i sam tvrdiš da smuk hvata guštere pa ako ti se gade pacovi ti uhvati guštera. Zubima naravno.


To će biti dokaz da su smukovi tromi.

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 23968 | Odgovora: 323 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.