Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)

elitemadzone.org :: MadZone :: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 25768 | Odgovora: 323 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 735
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)04.04.2023. u 12:55 - pre 13 meseci
Citat:
B3R1:

Pa pogledali su ranu, videli da nije doslo do nekroze, pitali ga kako se oseca ... i posto osim te rane nije imao drugih simptoma zakljucili su da nema potrebe. Takodje, pitanje je i koliko duboko mu je poskok zario zube i koliko otrova je u tom trenutku imao u sebi. Mozda su mu zlezde vec izlucile sav otrov na nekog pacova koga je lovio pre toga, pa lik nije dobio dovoljnu dozu. Imao je srece, to je sve sto mogu da ti kazem.


A verovatno i nisu imali antivenum. Pitam se koliko bolnica kod nas ima to. Za savku zmiju ide različiti

Citat:
Darko Nedeljković:


Do pola si ukapirao.
Jeste da se 44km/h odnosi na onog Bolta, ali se i 19km/h odnosi na Bolta medju zmijama, tako da prosečan čovek je brzi od prosečne zmije. Ali, nasuprot tome, prosečna domaća mačka je brza od prosečnog čoveka, ima ostrije zube nego prosečna zmija i plus ima nokte. Teško je to objasniti, ali gledam kako mi grize ruku i ne smem da povucem ruku nazad jer mi je zabola nokte i ako povucem od kože na ruci ostaju spagete. Ako sam dobro razumeo tvoj savet - pored zmija treba ubijati i macke? Sve ono sto ima opremu za grebanje ili ujedanje treba potamaniti? Dobro, samo pitanje je trenutka kad ce neka feministkinja predloziti da ubijeno i tebe, jer u gacama krijes opremu za silovanje... Za sad je to previse radikalno, ali vec sutra-prekosutra narativ koji podrzavas bi mogao da se okrene protiv tebe...


Zašto se uopšte diskutuje o ovome? Da li je nekog nekad jurila zmija? Mislim jeste Jeniferku Lopez anakonda za drugi slučaj ne znam.
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)04.04.2023. u 13:52 - pre 13 meseci
Zmija ne može da se zarazi besnilom, dok mačka može, kao i osali sisari. Mog komšiju je ugrizla besna mačka pre nekih 10ak godina. Karakteristično za besnu životinju je da kada ugrize ne ume da pusti. Zarila mu je zube u nogu i nije pustila dok je nisu ubili, zatim su joj odsekli glavu i analize su pokazale da je besna.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..2bb:4780:698e:7898:d60f:f170



+7177 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)04.04.2023. u 21:38 - pre 13 meseci
Citat:
pisac:
Mnogo si rekao, a na kraju ništa konkretno suprotstavljeno onome što sam ja rekao.


Ne. Tvrditi da "amigdala upravlja ljudima" je obrnuto od onoga sto sam napisao.

Citat:

Naravno da amigdala nije sve i sva u mozgu, i naravno da ima povezanosti među svime, ali najjednostavnije rečeno: Ako neko misli da ima slobodnu volju, zajęb'o se. Slobodnu volju ima samo da ostvari neki od zadataka i težnji koje dobija od primitivnog dela mozga. I to je to.


Slobodna volja je ortogonalna stvar problemu trivijalizacije mozga na nekakve delove koji navodno "kontrolisu" ili uopste pravljenje takvih vestackih pojednostavljenih narativa. Nema potrebe da slobodnu volju guramo u to, samo moze da obesmisli pricu.

Amigdala modulise aktivnost ostatka nervnog sistema (pritom, na tom nivou na kojem ona funkcionise postoje i drugi sistemi koji su joj 'oponenti' u smislu da je njihov rezultat suprotnan), ali i drugi delovi nervnog sistema modulisu amigdalu.

Konacni rezultat zavisi kako od spoljnih faktora (senzornih) tako i od internih (udaljenost od homeostaze) i dugorocne memorije, genetike itd..

Ako se bas trazi nekakva trivijalna aproksimacija, daleko adekvatnija je koncert orkestra bez dirigenta, a ne nekakvo upravljanje.

Citat:

Kome nije jasno, konsultovati Roberta Sapolskog sa Stenforda za razjašnjenje. Ja ipak nisam stručnjak, to je samo jedan od mojih zaključaka u svoje slobodno vreme dok razmišljam o svetu.


Ako je tako, pogresno si zakljucio. Profesor Sapolski sasvim sigurno ne bi tvrdio da "amigdala upravlja ljudima".

Citat:

A da je strah od zmije stariji od svesti, jeste. Pretpostavljam da je to s razlogom.


Od kakve svesti? Fenomenalno iskustvo vrlo verovatno poseduje >bar< svaki organizam sa centralnim nervnim sistemom, a (vrlo) verovatno i nizi organizmi sa dovoljnom kompleksnocu.

Mozda mislis na tzv "visu svest" koju je Homo Sapiens sebi titularno dodelio pritom nemajuci skroz predstavu o cemu prica? Da, strah od zmije je stariji od toga ali "to" je samo jos jedna od besmislenih aproksimacija i apstrakcija, sama sebi cilj - pritom i pogresna.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)04.04.2023. u 22:57 - pre 13 meseci
Citat:
Ne. Tvrditi da "amigdala upravlja ljudima" je obrnuto od onoga sto sam napisao.


Kada bi ti pročitao opet moj post na koji si reagovao, možda bi ova besmislena rasprava oko gluposti prestala.

Ali da ga pročitaš bez predubeđenja, a ne sa sadašnjim ubeđenjem. Jer, ako ga čitaš sa sadašnjim emocijama, nećeš moći da razumeš šta zaoravo tamo piše.

Pametan si ti, ali brate emocije te totalno sjebu kada te dohvate.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.service.infuturo.it.



+2283 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)04.04.2023. u 23:20 - pre 13 meseci
Citat:
dusanboss:
Zašto se uopšte diskutuje o ovome? Da li je nekog nekad jurila zmija? :)

Da, youtube je pun snimaka ljudi koje juri zmija, npr:
https://www.youtube.com/watch?v=bOl5Ix6grpE
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.service.infuturo.it.



+2283 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)04.04.2023. u 23:24 - pre 13 meseci
Citat:
Bora Sonar:
Zmija ne može da se zarazi besnilom, dok mačka može...

Da, slazem se. Zato prvo istrebiti macke na kilometar od dvorista, pa tek onda zmije, takav bi bio logican redosled dogadjaja.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)04.04.2023. u 23:55 - pre 13 meseci
@Dimkoviću

Ako sutra bude lepše vreme, radiću tamo u zmijarniku pa verovatno neću imati želje i volje da prosipam gluposti ovde na forumu. Zato ću sada napisati odgovor na tvoje učeno sofisticirano ali nepotrebno naklapanje.

Znaš i sam da ako se ukloni deo amigdale, osoba može da više ne oseća uopšte strah.
Jel ti to samo po sebi nešto govori? Samo to je dovoljno da završi glupu raspravu o kojekakvoj nebeskoj simbiozi mozga u temi o zmijama.

Sada ti pokušavaš da isteruješ bezvezne sitnice pa da objašnjavaš da amigdala nije ta koja upravlja ljudima, što ja nisam ni rekao u tom smislu, jer meni se kita ne diže zbog amigdale niti balavim za sisama zbog amigdale. Ali takođe mi se ne diže ni zbog svesti. Dakle, naravno da postoji još nešto, i to je takođe pomenuto zajedno sa amigdalom u mom postu ali bez imena jer se ne bavim uopšte neurologijom i ne pamtim nazive niti me zanimaju.

I to tvoje piskaranje nije zato što ti je svest rekla da piskaraš i isteruješ sitnice nego zato što te je nešto iritiralo pa si pod emocijama počeo da prosipaš stručne termine u nadi da će se ta iritacija neutralisati.
 
Odgovor na temu

BrutalCoin

Član broj: 337807
Poruke: 126



+103 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)05.04.2023. u 00:10 - pre 13 meseci
Citat:
pisac:

nego zato što te je nešto iritiralo pa si pod emocijama počeo da prosipaš stručne termine u nadi da će se ta iritacija neutralisati.




 
Odgovor na temu

ctrl alt del
BG

Član broj: 48501
Poruke: 534
*.dynamic.sbb.rs.



+183 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)05.04.2023. u 04:45 - pre 13 meseci
Citat:
dusanboss:


Pa pogledali su ranu, videli da nije doslo do nekroze, pitali ga kako se oseca ... i posto osim te rane nije imao drugih simptoma zakljucili su da nema potrebe.
...

A verovatno i nisu imali antivenum. Pitam se koliko bolnica kod nas ima to. Za savku zmiju ide različiti.



[Ovu poruku je menjao ctrl alt del dana 05.04.2023. u 06:39 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ctrl alt del
BG

Član broj: 48501
Poruke: 534
*.dynamic.sbb.rs.



+183 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)05.04.2023. u 04:48 - pre 13 meseci
Citat:
dusanboss:


Pa pogledali su ranu, videli da nije doslo do nekroze, pitali ga kako se oseca ... i posto osim te rane nije imao drugih simptoma zakljucili su da nema potrebe.
...

A verovatno i nisu imali antivenum. Pitam se koliko bolnica kod nas ima to. Za savku zmiju ide različiti.


Jedan dobar procenat ujeda otrovnica je takozvani "suvi" ujed prilikom kojeg se uopšte ne ubrizga otrov. Otrov je biološki vredna supstanca i zmiji treba neko vreme da ga nadoknadi. Pošto ona svesno kontroliše količinu izlučenog otrova, ukoliko proceni da nije neophodno neće ga upotrebiti. Naše otrovnice imaju hemoragičan otrov koji razara krvne ćelije, sudove i okolno tkivo. Ako zanemarimo bol, već posle par minuta se vide veliki podlivi i oticanje. To se ne može zameniti ni sa čim. Dok je momak došao do lekara bilo je očigledno da nema potrebe za intervencijom. Antiviperinum se proizvodi kod nas u Torlaku (Viekvin) i imaju ga sve zdravstvene ustanove u oblastima gde ima otrovnica. Može da izazove ozbiljne nuspojave pa se ne daje tek onako... I nije različit za svaku vrstu zmije već za svaku vrstu otrova. Na primer naš serum se proizvodi od otrova poskoka i pokriva sve evropske otrovnice pošto su sve iz iste familije Viperidae i imaju isti sastav otrova.

Bez citiranja konkretnih postova prokomentarisaću neke stvari netačno navedene u temi:

- Smukovi su spori - uglavnom su primetno brži od naših otrovnica. Otrovnice (poskok, šarka) su proporcionalno zdepasstije i tromije i ako se osete ugroženim i još na otvorenom, sklupčaće se u odbranbenu pozu, eventualni siktati i sačekati da se opasnost udalji ili primiri i tek tada će se polako udaljiti. Smukovi najčešće odmah beže. Naravno pošto su hladnokrvne, brzina i aktivnost zmije direktno zavise od spoljne temperature.
- Čantra vode i logorovanje... - potpuna besmislica
- Naše otrovnice nisu smrtonosne - sve naše otrovnice (osim Vipera ursinii koja se hrani prvenstveno insektima i koja je jako retka pa da je ne ubacujemo u priču) imaju dovoljno otrova da bez problema ubiju zdravog odraslog čoveka. Zmija, kao što sam ranije napisao, kontroliše količinu izlučenog otrova i na našu sreću osim u retkim slučajevima neće ubrizgati sve. Ti retki slučajevi su situacije kada joj je život ozbiljno ugrožen i kad u panici ubrizga sve što ima. To su situacije kad je neko hvata ili stane ili sedne na nju. Pa čak i tada se ljudi uz malo sreće i brzu lekarsku pomoć izvuku ako se potrefi da je zmija nešto ulovila par dana ranije i nije stigla da nadoknadi pun kapacitet žlezda ili ako se ujed desio preko odeće ili neke barijere pa je deo otrova izlučen i pre penetracije zuba kroz kožu.
- Za postavljača teme - nije najjasnija fotografija ali čini mi se da je na njoj poskok a ne šarka (ako je ono iznad gornje vilice rog). Inače, nevezano za zakon, naravno da zmije ne treba ubijati i da su pitanju korisne životinje, ali kad dođemo do iracionalnih strahova tu više nema logike. Zato neću nikoga da osuđujem. Samo bih dodao da ako nemate iskustva i niste apsolutno sigurni u ono što radite da se ne upuštate u hvatanje i premeštanje otrovnih zmija. Najbolje da ih ne dirate. Ako ih na kraju ubijete da znate da odsečena glava može refleksno da ujede i posle par minuta pa se ne igrajte s njom. Takođe i u mrtvoj zmiji otrov je aktivan više sati posle smrti pa ne pipajte zube.


@Darko - Poskoci nisu retki tamo gde ih ima, za šarku se može reći da je sve ređa pošto je dominantniji poskok potiskuje. Jel to proverena informacija za tih 400 poskoka puštenih u prirodu? Prvi put čujem za tako nešto i zvuči mi neverovatno... Uzgred, poskoci su ovoviviparni, jaja se otvaraju u samoj zmiji pa izgleda kao da rađa žive mladunce. Nema tu jaja i inkubatora. Nije nimalo lako masovno razmnožiti otrovnice, nisu na rubu nestanka, to sve zahteva mnogo para i resursa, zato mi cela priča zvuči neverovatno.





[Ovu poruku je menjao ctrl alt del dana 05.04.2023. u 07:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
151.36.234.*



+2283 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)05.04.2023. u 07:23 - pre 13 meseci
Ne znam kako ja to mogu da proverim, priču je plasirao lokalni biolog pre desetak godina. Možda je tada poskok bio ugrožen. Potom sam zaista čuo od ljudi iz okoline da su videli poskoka, ja nisam, a inače i pre toga za ceo život video samo jednog, a kažu da im je tu prirodno stanište... E, da, svetih se, pričao mi bagerista koji je tu pre par godina prokopavao put kroz stene da je video 30-50 kom. Ali, isti izvor postaje zanimljiviji pre 2 godine kažu da će plac na kom se nalazi moja kuća biti pod zaštitom države i da se tu naseljavaju medvedi. Pre nekoliko meseci odem u katastar i gle čuda - moj plac stvarno pod zaštitom države, druga kategorija a okolina sa kojom se graniči prva kategorija! Tako da jedino to od svega što je pričao sam uspeo da proverim svojim očima u izvodu iz katastra. Kontam, medvedi isto rađaju žive mlade, njih je tesko razmnožiti, a nemam ni dokaz da je to tačno, ali generalno treba da budemo spremni za temu "ubiti ili ne ubiti (medveda koji mi šeta po dvorištu)"
 
Odgovor na temu

BrutalCoin

Član broj: 337807
Poruke: 126



+103 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)05.04.2023. u 09:18 - pre 13 meseci
Naravno da medveda treba ubiti kad se pojavi u dvorištu.
Šta ćeš? Da čekaš da ti pojede ženu?




Neke stvari da postavimo na svoje mesto (a ne na američki anti humanizam):

Svi oni koji hoće (pre svega "ljubitelji" životinja) su slobodni da se brinu o životinjama.
Ali "ljubitelji" životinja ne mogu da daju domaće zadatke normalnim ljudima.

Dakle, "ljubitelji" životinja hoće da štite životinje?

Onda trk na posao. Obilazi naselja, ulice, zgrade.
Proveri da li se negde zavukla zmija, pas, medved...
I nosi u "prirodno" stanište.
Naselja nisu "prirodna" staništa za životinje.

Pusti ti američku priču da drugi treba da rade ono što je u tvom (američkom) interesu.
Svoj interes sam finansiraj i sam radi.

A normalne ljude pusti neka vode brigu o sebi.

 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6280

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)05.04.2023. u 11:41 - pre 13 meseci
Ne radi se ovde o ljubavi prema životinjama nego o ubijanju zbog iracionalnog straha, mržnje, netrpeljivosti ili prostog zadovoljstva.



 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.47-151.wind.it.



+2283 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)05.04.2023. u 12:31 - pre 13 meseci
Citat:
BrutalCoin:
Naravno da medveda treba ubiti kad se pojavi u dvorištu.
Šta ćeš? Da čekaš da ti pojede ženu?

Jasno, kapiram. Treba ubiti i lisicu da mi ne pojede kokoške i zeca da mi ne pojede kupus, ubiti ptice na mi ne zaseru vetrobransko staklo na automobilu i da skratio priču sve životinje treba uništiti, to smo apsolvirali. Nego, šta ćemo sa biljkama, možda smo ja ili neko u porodici alergicni na polen? Betonirati travu, jedino bezbedno rešenje?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)05.04.2023. u 13:17 - pre 13 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Ne radi se ovde o ljubavi prema životinjama nego o ubijanju zbog iracionalnog straha, mržnje, netrpeljivosti ili prostog zadovoljstva.



Zadržao bih se samo na definiciji iracionalnosti. Kako bi ti definisao iracionalnost straha od zmija?

Već sam čuo: ne napadaju, sklanjaju se, ovo-ono. Međutim, da li je bazni moždani sistem programiran da ima iracionalan strah od zmija, ili je to ipak nešto naučeno na osnovu nekog jako lošeg iskustva kroz generacije?

Evo najprostiji primer: zgraziš zmiju slučajno i ona ti saspe otrov u venu. Gde je tu tačno iracionalnost?
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)05.04.2023. u 13:51 - pre 13 meseci


Strah od zmija nije urođen. Urođen je strah od mraka (ili pataka, veoma, veoma velikih pataka), vampira, čudovišta i džinovskih lignji.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)05.04.2023. u 14:46 - pre 13 meseci
Male bebe se ne plaše mnogo toga. Neke se plaše visine a neke ni toga (nakon što nauče da procenjuju dubinu slike). Ne plaše se ni mraka dok ne počne mašta da im radi. Bebe mogu da se plaše tišine, a onda im pustiš usisivač pa se smire.

Tome služi evolucija, oni koji se ne plaše opasnosti, oni nestaju, a ovi koji se plaše, e oni imaju prilike da ostave potomstvo koje će opet imati više šansi da se takođe plaši... i tako.

A tu dođemo do onog Dimkovićevog da ceo sistem radi u simbiozi. Ali uglavnom nesvesno. Tako da se strah od zmije zapisan u genima aktivira verovanto kad naučiš šta je zmija
 
Odgovor na temu

BrutalCoin

Član broj: 337807
Poruke: 126



+103 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)05.04.2023. u 16:18 - pre 13 meseci
Ne znam šta sad oni koji se ne plaše čak ni mraka
što nama plašljivcima bacaju zmije i pse za vrat?

Eno im tamo na Bonstilu Amerikanaca pa nek im odnesu sve te pse. Ti psi/pedderi su američko maslo.
Amerikanci će biti presrećni kao osvedočeni ljubitelji životinja (i peddera), nadasve bizona koje su pobili.
Da sad ne pričamo o Africi, kljovima slonova kao odličnom materijalu za bilijarske kugle, o afrodizijacima rogova nosoroga...
Šta afrički slonovi pobijeni?
I nosorozi u istrebljenju?
Ma nije noguće kad su Amerikanci ljubitelji životinja.


Plus junaci nek na Bonstil ponesu pune džakove ptica i stave Amerikancima na šoferšajbnu... nek im serru...
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)05.04.2023. u 17:45 - pre 13 meseci
Opet smo na početku

Zmija nije mrtva. Bio sam je ostavio pritisnuti grabuljama i nije se mrdala ni na dodire nogom, vilama... ali danas odem da raščišćavam, pogledam - nema je. Prvo sam pomislio da ju je pojela neka divlja zver, ali sam zatim našao zmiju sklupčanu i nepokretnu 2m dalje, i ... to je upravo ta. Na par dodira odreagujem šištanjem i pretnjom, ali ne kreće se.

Opet sam je pritisnuo grabuljama i ostavio.

Dakle šta da radim sa njom? Odneo bih je kilometar ipo dalje do reke, ali nemam sa čime, iz grabulja će da mi ispadne, rukom je ne bih hvatao. Mogao bih i da je odnesem pola kilometra niže do izvora, tamo izvire ista ova voda koja je u bunaru, no opet ne znam kako.

Da je ostavim ne dolazi u obzir.
Sve mi se čini da ću, ako ne nađem rešenje (da čujem predloge), ovaj put da joj otfikarim glavu. Ne znam zašto, nekako mi se čini da biram čija glava mi je draža, moja ili njena.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 735
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)05.04.2023. u 18:29 - pre 13 meseci
Unesi je unutra na toplo, pomozi joj da se oporavi pa je onda odnesi do reke.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Ubiti ili ne ubiti ? (zmiju)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 25768 | Odgovora: 323 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.