Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šećer je droga, najjača od svih!

elitemadzone.org :: MadZone :: Šećer je droga, najjača od svih!

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 8370 | Odgovora: 93 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Flo33
Slovenija

Član broj: 137113
Poruke: 738



+1554 Profil

icon Re: Šećer je droga, najjača od svih!13.08.2023. u 19:14 - pre 8 meseci
Prošle godine sam napunio 40, i odllučio da se dovedem u red. Nisam imao nekih bolesti simptomatičnih za mojih 126kg ali svejedno sam po sistematskom pregledu odlučio da je dosta.

posle tačno 6 meseci!! imao sam 81kg. Koliko imam i sada, posle godinu dana od moje odluke. To je neka cifra koju sam odločio da je optimalna za mene.

I mislim da mi to da za pravo, više nego i GPT-u da teoretišem o zdravoj ishrani, jer imam praksu.

Od svega pročitanog, nigde nisam video možda i najvažniju reč-KALORIJA.

Da ne bi pisao seminar, ne da mi se, ne, nisu naši pradedovi radili 30x više nego mi, jednostavno je nemoguće. Radili su više, ili i nisu. Ali nisu imali toliko obrađene hrane kao mi. Mora čovek da se pomuči da pojede nešto neobrađeno.


Jednostavno, kalorijski deficit, što više hrane koja je neobrađena industrijski, i nema problema. Raznovrsno i umereno.

i da, šećer nije droga, imaš ga u voću, ma svugde, obrađeni, industrijski šećer je droga, jer ne dobiješ pored njega apsloutno ništa vredno za ogranizam.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
..0:2:a100:5ce4:e13e:5f86:ff54



+10256 Profil

icon Re: Šećer je droga, najjača od svih!13.08.2023. u 19:55 - pre 8 meseci
45 kile za 6 meseci, to je 7.5 kile mesečno manje! Mašala!
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8097



+1755 Profil

icon Re: Šećer je droga, najjača od svih!13.08.2023. u 21:55 - pre 8 meseci
Tako brzo mrsaviti nije zdravo, kao sto nije zdravo ni imati 126 kg.

 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1636



+591 Profil

icon Re: Šećer je droga, najjača od svih!13.08.2023. u 22:31 - pre 8 meseci
Da li je secer droga, pa makar bio taj iz voca, ili ne, zavisi od stanja organizma.
Ko je zdrav, moze da jede voce. Ko je jetru doveo u kriticno stanje, ne moze.
Bolje je da uzmes kasiku i kanticu svinjske masti, nego voce.
People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Šećer je droga, najjača od svih!14.08.2023. u 08:26 - pre 8 meseci
Tako je, ko hoce da se "dovede u red": kantica masti, slanina, jaja i pragnje, a bez 'leba, krompira, pirinca, vecine voca, nista slatko, sladoled, ni blizu pekare...
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 805



+637 Profil

icon Re: Šećer je droga, najjača od svih!14.08.2023. u 10:16 - pre 8 meseci
Citat:
Flo33:
Prošle godine sam napunio 40, i odllučio da se dovedem u red. Nisam imao nekih bolesti simptomatičnih za mojih 126kg ali svejedno sam po sistematskom pregledu odlučio da je dosta.

Ja sam poslednji sistematski pregled imao na regrutaciji, pre skoro 40 godina, hehehe ... ali sam isto tako prosao kroz tu fazu. Kada sam izasao iz vojske imao sam 83, tokom studija se od stresa nagojio na 100-110, kada sam napustio Srbiju imao sam 115, kasnije sam oslabio na 88, pa se ugojio do 98, pa se ponovo vratio na 90 i tako nekoliko puta yo-yo ... da bih se nekako poslednjih godina ustalio tu negde na 90-93, kako kad.

E sad, svi se pitate kako sam oslabio. Dve stvari su tu bile presudne. Prva, sto sam dugo vremena pre toga konzumirao previse mleka i mlecnih proizvoda. Dorucak - mleko 1/4 do 1/2 litra. Rucak - jogurt kao obavezni prilog. Vecera - jogurt, sirevi itd. A onda sam jednog dana pokvario stomak tako da sam zavrsio u hitnoj. Secam se i godine - 2003, pre ravno 20 godina. Bio je novembar. Dusu sam ispovracao. Od tada mleko i jaja ne mogu skoro ni na usta da stavim. Plus, sto sam do posla i nazad isao pesice po 45 minuta u jednom smeru. I to je bilo to. Kasnije sam se opet malcice ugojio, posao mi je bio blize i vise sam radio od kuce, a tu se brsti frizider. Ali nikada vise nisam presao stotku. Najteze mi je bilo da se odreknem sira koji jeste bio neka vrsta droge, moram da priznam. Ali i to sam na kraju ostavio. I osecam se mnogo bolje!

Secer konzumiram i dalje, ali ne u kombinaciji s puterom i jajima. Torte uvek preskacem. Balkave i ostale posne poslastice su druga stvar. :-) Ali mleko i jogurte - jok. Sireve - da, to sam jeo, skoro sam se skinuo s tog zla. Jaja - jedno vreme samo za Uskrs, sada mi vise ni to ne prija.

Ali to je individualno. Svako mora da nadje za sebe to sto mu prija i to je to. I da bude umeren - znaci, da su ti input i output koliko-toliko u ravnotezi.
Citat:
Da ne bi pisao seminar, ne da mi se, ne, nisu naši pradedovi radili 30x više nego mi, jednostavno je nemoguće.

Vidi, tu bas i nisi u pravu. Nasi preci su bili vezani za selo, a seljak, cak i onaj najlenjiji, je po prirodi stvari jaci i fizicki aktivniji od bilo kog gradskog pacova. Prosto, tamo moras tu hranu da uberes (ili tovis, pa transiras) sam - nema tamo mesara da ti to isecka, radnika da ti upakuje u kutiju i kasirke da ti skenira bar kod, a ti samo da malo prcnes po sporetu i otvoris usta.

Druga stvar je i ta sto ni kanc poslovi danas nisu isto ono sto su bili pre 50 ili 100 godina. Tada se u kancelarijama setalo od stola do stola, nasi matorci su licno isli kolegama ili sefovima na noge da ih pitaju za nesto, zajednicki su sklapali projekat na papirima koje su posle slagali u one dzinovske fascikle, pa te gomile fascikli nosili daktilografkinjama na prekucavanje. Danas sedis, mejlom ti stize pitanje, na mejl odgovaras, mejlom ti stize i nalog za posao, ti radis copy/paste gotovih tekstova i slazes ih ne pomerajuci d**e sa stolice, nesto kao kodiras ili testiras opet copy/paste ... na 99% korporativnih poslova koristis samo prste i donekle mozak, neko manje, neko vise.

To sve zvuci kao zanemarljiva razlika, ali nije. Samo zamisli, recimo, svoju majku ili oca, koji su tokom radnog vremena ustajali i po 50 puta od svog radnog stola. Do sefa si isao pesice u kanc, ponekad i sa sprata na sprat, nisi ga cimao mejlom i on(a) tebe mejlom nazad. Znaci, izracunaj - 10 puta uzbrdo-nizbrdo, 50 ustajanja sa stolice, gde koristis iste misice kao i za cucnjeve. Nosili su brdo papira - opet fizikala, koristili su rucne misice. Mi koristimo samo rucne zglobove, a d**e nam fiksirano 8 sati. Ovi danasnji IT poslovi ubijaju!
Citat:
Ali nisu imali toliko obrađene hrane kao mi. Mora čovek da se pomuči da pojede nešto neobrađeno.

Apsolutno tacno! Od industrijske hrane pre 50 godina su bile razne virsle, kobaje, parizeri i na tome se sve zavrsavalo. Dve vrste keksa, jedna vrsta jogurta u radnji i to je to. Ali ono jos bitnije - voce i povrce se kupovalo na pijaci i to kada mu je vreme. Znaci, nisi mogao da imas jagode u decembru ili kajsije u februaru, nego se znao neki red. Isto je vazilo i za povrce, znalo se kada na tezge stize karfiol, kada kelj, kada kupus, a kada (u jesen) paprike. Kada se pece ajvar, a kada se pravi dzem. Zivelo se u skladu s prirodom i njenim ciklusima.

Danas smo se mi totalno otudjili od prirode.
Citat:
i da, šećer nije droga, imaš ga u voću, ma svugde, obrađeni, industrijski šećer je droga, jer ne dobiješ pored njega apsloutno ništa vredno za ogranizam.

Brazdorf je dezurni za*ebant, ne shvataj ga suvise ozbiljno ... :-) Ali ima istine u tome sto je rekao - sve sto je preterano moze, u izvesnom smislu, da postane "droga" - odnosno predmet zavisnosti.

Ali jbg, neki porok se mora imati ... medjutim, nekim porokom (npr. pusenjem) smetas i otalima, nekim drugim (npr. alkoholom) dovodis i druge u opasnost (npr. za volanom), pa ljudi s pravom gundjaju i negoduju. Ali nekim drugim stvarima stetis samo sebi samom, pa zato takve stvari nisu drustveno neprihvatljive, kriminalizovane ili marginalizovane. To da li ces ti imati secer 20 ili 4.5 - to je samo tvoja stvar. Ako ti sam sebi losim navikama upropastis zdravlje - opet samo tvoja stvar. U tome je razlika.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:a212:92bb:4780:602d:6a9..



+7177 Profil

icon Re: Šećer je droga, najjača od svih!14.08.2023. u 10:36 - pre 8 meseci
Citat:
B3R1
To da li ces ti imati secer 20 ili 4.5 - to je samo tvoja stvar.


Pa sad, i to moze biti diskutabilno - kad nekom otfikare nogu zbog komplikacija dijabetesa stetu moze trpeti i porodica istog, ali OK, definitivno manji potencijal za stetu nego alkoholisanje.

+1 za aktivnost, razlika izmedju nekog ko po ceo dan sedi i nekog ko je dobar deo godine aktivan van kuce je drasticna, pricamo bukvalno o 4-cifrenom broju kalorija svaki dan.

Inace, topla preporuka za "smart watch-eve" za ljude koji ne prate te stvari ili su zaboravni - cuka ne laze, plus te "tera" svaki dan da aktivnost ne padne ispod minimalnog nivoa. Apple Watch ima one "prstene" (kretanje, fizicka aktivnost i stojanje) - nebitno da li neko zeli da smanji kilazu ili ne, za nas kancelarijske pacove je super stvar - ti minimumi imaju uticaj na opste zdravlje i nikako ne mogu da skode.



^ bez ovoga sumnjam da bih se pomerio :-)))

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
2a02:810d:15c0:9d8:a004:217e..



+768 Profil

icon Re: Šećer je droga, najjača od svih!14.08.2023. u 11:17 - pre 8 meseci
Citat:

+1 za aktivnost, razlika izmedju nekog ko po ceo dan sedi i nekog ko je dobar deo godine aktivan van kuce je drasticna, pricamo bukvalno o 4-cifrenom broju kalorija svaki dan.
Nazalost, sva je prilika da ovo nije tacno :( Koliko god izgledalo sokantno, na duzi period to dvoje imaju istu potrosnju kalorija na dnevnom nivou. Za slucaj da neko misli da sam jeo smesne pecurke, preporucujem knjigu Burn od Hermana Pontzera. Eksperimenti sa doubly labeled water su to potvrdili i oko toga danas postoji prilicno sirok koncenzus u nauci. Zato je i visedecenijska ideja borba protiv epidemije gojaznosti koja se zasnivala na pokusajima da se na ovaj ili onaj nacin digne potrosnja energije zamenjena idejom da se smanji unos kalorija lekovima koji udaraju na hormon gladi odnosno sitosti u vidu semaglutida koji pokazuju nesvakidasnji uspeh.

To ni slucajno ne znaci da je fizicka aktivnost dzabe, naprotiv. Sama fizicka aktivnost utice na regulaciju apetita, blagotvorno deluje na kardiovaskularni sistem, usporava sarkopeniju plus gomila benefita za psihu.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2713



+701 Profil

icon Re: Šećer je droga, najjača od svih!14.08.2023. u 11:28 - pre 8 meseci
Citat:
B3R1:
Druga stvar je i ta sto ni kanc poslovi danas nisu isto ono sto su bili pre 50 ili 100 godina. Tada se u kancelarijama setalo od stola do stola, nasi matorci su licno isli kolegama ili sefovima na noge da ih pitaju za nesto, zajednicki su sklapali projekat na papirima koje su posle slagali u one dzinovske fascikle, pa te gomile fascikli nosili daktilografkinjama na prekucavanje. Danas sedis, mejlom ti stize pitanje, na mejl odgovaras, mejlom ti stize i nalog za posao, ti radis copy/paste gotovih tekstova i slazes ih ne pomerajuci d**e sa stolice, nesto kao kodiras ili testiras opet copy/paste ... na 99% korporativnih poslova koristis samo prste i donekle mozak, neko manje, neko vise.

To sve zvuci kao zanemarljiva razlika, ali nije. Samo zamisli, recimo, svoju majku ili oca, koji su tokom radnog vremena ustajali i po 50 puta od svog radnog stola. Do sefa si isao pesice u kanc, ponekad i sa sprata na sprat, nisi ga cimao mejlom i on(a) tebe mejlom nazad. Znaci, izracunaj - 10 puta uzbrdo-nizbrdo, 50 ustajanja sa stolice, gde koristis iste misice kao i za cucnjeve. Nosili su brdo papira - opet fizikala, koristili su rucne misice. Mi koristimo samo rucne zglobove, a d**e nam fiksirano 8 sati. Ovi danasnji IT poslovi ubijaju!

Zna osobe, koje imaju problem sa skidanjem telesne mase, čak i ako rade u piljarnicama i supermarketima, gde su stalno na nogama.
Problem je režim ishrane: nešto čalabrcnu za doručak, a onda kad dođu s posla, nažderu se preterano. Apsolutno isti problem sam imao i delimično počeo da ga rešavam, ne može da se doručkuje i večera, a između ponekad se ode sa društvom negde na ručak i isto pretovari stomak.

Stoji i sve ostalo vezano za industrijski prerađenu hranu, ko zna šta nam uvaljuju umesto mleka i jogurta, čak i oni jogurti koji su pre nekoliko godina hvaljeni, sad su praktično puni brašna ili nečeg sličnog (bukvalno osetim po ukusu, isto kao kod mleka/napitka od badema ili soje, tačno ima neki brašnast ukus, kao kad probaš smesu za palačinke ili smesu za koru za tortu). I ti onda npr. izbegavaš hleb, a piješ litar ili dva jogurta svaki dan, a taj jogurt ima više brašna/skroba u sebi nego da si pojeo nekoliko kriški belog hleba.

Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 805



+637 Profil

icon Re: Šećer je droga, najjača od svih!14.08.2023. u 11:36 - pre 8 meseci
Vidi, blago povecanje kretanja uz intenzivno prezderavanje svakako nece dati zeljeni rezultat, tu nema sumnje. :-)

Takodje, koliko se secam nekih starih vremena (pre 50 godina), tada se zaista mnogo manje jelo nego danas.

Secam se kao klinac, odem u pekaru, svako kupi sebi kiflicu i jogurt, burek i jogurt i to je to. Dorucak - decje radosti, kiflica, mali sloj sunke ... rucak - prosecna porcija kuvanog obroka, vecera - ostaci od rucka. Kraj.

Sada, kad god odem u Beograd, u Hlebu i kifli uvek ista scena - ko kog udje: "Zdravo, daj mi burek, jogurt, buhtlu, 3 kifle, 2 hleba, jednu proju od heljde, jednu hrono pogacicu, dve proje sa sirom, jednu strudlu ...". I tako lik redja li redja, na kraju mu sve to spakuju u 50 kesa, kao da vojsku hrani! Onda svratim u obliznji kafic, nekkakav lanac "Kafeterija", tamo ljudi vise ni ne dolaze na dorucak, tamo narucuju dorucak od kuce, oni Volt-dostavljaci nailaze na svaka 2-3 minuta i nose citave kutijetine prepune hrane. I svaka takva kutijica minimum 2000 dinara racun. Kafane prepune, porcije kao za vola! I svi se zale kako nema para ... a prezderavaju se kao da nece biti sutra!
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8097



+1755 Profil

icon Re: Šećer je droga, najjača od svih!14.08.2023. u 12:02 - pre 8 meseci
Ljudi ovde izostavljaju u prici jedan bitan element ! Visinu !

Nije isto ako imas 120 kila sa visinom 1.70 ili ako imas 2.00 na primer !

Tu su jos genetika itd.

Ja sam najmanje imao u vojsci , jer tamo nema bukvalno sta da se jede ili ako ima , ima malo ! Imao sam 74-75 i to komplet u letnjem odelu sa cizmama !! Visina 1.90 ! Izmereno precizno jer sam posle obuke jedno krace vreme radio sa vesom pa ima vaga u perionici !

Posle se brzo nabilo kod kuce od nezdrave hrane !

Max sam imao za vreme rata i bio sam u punoj snazi 93 kg ! Od rata mi je zdravlje pre svega stomak poceo da popusta ! Da sam bio pametan rat bih izbegao, ne bih ni isao u ebeni rat ! Moglo je lako da se izvrda !

2002 . kada mi je stomak otisao dodjavola pao opet na 75 kila ! Za 3 meseca ! Onda sam godinama odrzavao 78 sada u zadnje vreme sam imao par epizoda sa viskom, zadnji put pre nekih 4 meseca 87.5 !

Ali nije lako skinuti , skidao sam otrilike 1 kg mesecno !

Medjutim opet shebem stomak sa nekim Antibioticima i za 10 dana ode 4 KG !!

Tako da sam sada na 81 sto mi je O.K.


Znaci najvise ogranicen unos kalorija ! Izbaciti slatkise i polako ! Sve ostalo je samo plus ! Ko ne ide redovno u teretanu , odlazak ce vise da mu Steti nego da koristi !

Mnogo bolja je brza setnja , penjaje uzbrdo u Beogradu , ovi iz ravnice bilo Vojvodjaneske ili Holandske , zaliim slucaj
Ostaje vam penjanje uz stepenice sto je takodje korisno !
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:a212:92bb:4780:602d:6a9..



+7177 Profil

icon Re: Šećer je droga, najjača od svih!14.08.2023. u 12:51 - pre 8 meseci
Citat:
tdusko:
Citat:

+1 za aktivnost, razlika izmedju nekog ko po ceo dan sedi i nekog ko je dobar deo godine aktivan van kuce je drasticna, pricamo bukvalno o 4-cifrenom broju kalorija svaki dan.
Nazalost, sva je prilika da ovo nije tacno :( Koliko god izgledalo sokantno, na duzi period to dvoje imaju istu potrosnju kalorija na dnevnom nivou. Za slucaj da neko misli da sam jeo smesne pecurke, preporucujem knjigu Burn od Hermana Pontzera. Eksperimenti sa doubly labeled water su to potvrdili i oko toga danas postoji prilicno sirok koncenzus u nauci. Zato je i visedecenijska ideja borba protiv epidemije gojaznosti koja se zasnivala na pokusajima da se na ovaj ili onaj nacin digne potrosnja energije zamenjena idejom da se smanji unos kalorija lekovima koji udaraju na hormon gladi odnosno sitosti u vidu semaglutida koji pokazuju nesvakidasnji uspeh.

To ni slucajno ne znaci da je fizicka aktivnost dzabe, naprotiv. Sama fizicka aktivnost utice na regulaciju apetita, blagotvorno deluje na kardiovaskularni sistem, usporava sarkopeniju plus gomila benefita za psihu.


Daj neki link na ta istrazivanja, definitivno deluje sokantno da neko ko kosi i neko ko sedi po ceo dan u kancelariji imaju istu potrosnju kalorija.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
2a02:810d:15c0:9d8:a004:217e..



+768 Profil

icon Re: Šećer je droga, najjača od svih!14.08.2023. u 13:17 - pre 8 meseci
Da, upravo je to slucaj. Radi se o tome da se telo jezivo dobro prilagodjava i em sto postaje efikasnije u obavljanju odredjenih fizickih aktivnosti, em zavrce slavinu van tih aktivnosti.

Energy expenditure and activity among Hadza hunter-gatherers

LIVING LIKE A CAVEMAN WON’T MAKE YOU THIN. BUT IT MIGHT MAKE YOU HEALTHY

Citat:
In one of their studies, Pontzer and colleagues measured the daily energy expenditures for 46 Hadza men and women using the "doubly labeled water" method. After they drank a special water labeled with isotopes of oxygen and hydrogen, urine tests told the scientists their calories burned per day.

Surprisingly, the researchers found that the Hadza don’t burn more calories than average adults in the U.S. and other industrialized countries. Hadza men burn about 2,500 calories a day. For Hadza women it’s 1,900 calories.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:a212:92bb:4780:602d:6a9..



+7177 Profil

icon Re: Šećer je droga, najjača od svih!14.08.2023. u 13:51 - pre 8 meseci
Da, telo se navikne na predvidljiv rad (Svarceneger je pricao o tome bas kako je jedan od njegovih trikova bio konstantno menjanje vezbi kako bi 'prevario' misice). Ali, opet, rad na selu nije monoton ima gomila razlicitih aktivnosti koje su intenzivne svaka po sebi (i u toku godine se menjaju aktivnosti naravno).

Vidis, npr. u Gambiji:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8735308/

Citat:

Results: EE assessed by DLW was found to be 3880 +/- 994 kcal/day (16.2 +/- 4.2 MJ/day). Expressed per unit body weight the EE averaged 64.2 +/- 9.3 kcal/kg/d (269 +/- 38 kJ/kg/d). These results were consistent with the EE results assessed by HR: 3847 +/- 605 kcal/d (16.1 +/- 2.5 MJ/d) or 63.4 +/- 8.2 kcal/kg/d (265 +/- 34kJ/kg/d). Physical activity index, expressed as a multiple of basal metabolic rate (BMR), averaged 2.40 +/- 0.41 (DLW) or 2.40 +/- 0.28 (HR).

Conclusions: These findings suggest an extremely high level of physical activity in Gambian men during intense agricultural work (wet season). This contrasts with the relative food shortage, previously reported during the harvesting period. We conclude that the assessment of EE during the agricultural season in non-industrialized countries needs further investigations in order to obtain information on the energy requirement of these populations. For this purpose the use of the DLW and HR methods have been shown to be useful and complementary.


Dosta vise od 2500 - mada, svakako, to nije recept za gubitak kilaze za nekog ko kampuje u Burger King-u (da ne pricamo o tome da je malo ko iz gradova uopste voljan ili u stanju da predje na takav nacin zivota). Dzaba i 1000 kcal ekstra kad jedan "obrok" ima 2000.

Kao sto si pomenuo, daleko jednostavniji i dostupniji nacin je, prosto, unos manje energije :-) Pogotovu sto je to cesto cista stvar navike, npr. dok sam ziveo u DE mnogo sam vise jeo nego u NL, vece porcije svaki dan i posle nekog vremena ti to postane normalno, bez neke realne potrebe.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:a212:92bb:4780:602d:6a9..



+7177 Profil

icon Re: Šećer je droga, najjača od svih!14.08.2023. u 14:03 - pre 8 meseci
Citat:
B3R1
Sada, kad god odem u Beograd, u Hlebu i kifli uvek ista scena - ko kog udje: "Zdravo, daj mi burek, jogurt, buhtlu, 3 kifle, 2 hleba, jednu proju od heljde, jednu hrono pogacicu, dve proje sa sirom, jednu strudlu ...". I tako lik redja li redja, na kraju mu sve to spakuju u 50 kesa, kao da vojsku hrani! Onda svratim u obliznji kafic, nekkakav lanac "Kafeterija", tamo ljudi vise ni ne dolaze na dorucak, tamo narucuju dorucak od kuce, oni Volt-dostavljaci nailaze na svaka 2-3 minuta i nose citave kutijetine prepune hrane. I svaka takva kutijica minimum 2000 dinara racun. Kafane prepune, porcije kao za vola! I svi se zale kako nema para ... a prezderavaju se kao da nece biti sutra!


Da, Beograd ima odlican usluzni sektor sto se klope tice, IMHO, jace nego vecina evropskih gradova :-) Otvoris te delivery aplikacije, kako da se ne urnises hahaha

Jos, postalo jako popularno da se gomila jela "pojaca" sa kajmakom ili sa strane ili kao deo jela... dobro je sto su mi posete par puta godisnje vikend max :-)))))
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
2a02:810d:15c0:9d8:a004:217e..



+768 Profil

icon Re: Šećer je droga, najjača od svih!14.08.2023. u 14:21 - pre 8 meseci
Novo’s Value Surpasses Denmark GDP After Obesity Drug Boost

Ova tema mi je prerasla u hobi pa pratim malo vise od obicnog coveka. Ovo sa semaglutidom tjst ozempicom i wegovyjem deluje kao apsolutni jack pott. Trebace im malo vremena da prevazidju trenutni supply problem, ali nece puno proci i dobar deo populacije zapadnog sveta ce biti na ozempiku. Mark my words :) Ne samo zbog toga sto resava problem glavnog uzroka dijabetesa, kardiovaskularnih oboljenja, gojaznosti... vec su sve sanse da ima siri potencijal u lecenju ostalih bolesti zavisnosti. Cena na mescnom nivou trenutno je oko 1000 dolara, ali do sada se to nije pokazalo kao problem u USA gde su nestasice. Regulativa je tu, lek je prosao sve regularne studije, nema ozbiljnih nezeljenih efekata i u medjuvremenu je registrovan i za lecenje gojaznosti, ne samo za dijabetes. Koliko vidim, oralna varijanta se testira i za sada pokazuje uporedivu efikasnost kao i trenutna varijanta sa iglom.

[Ovu poruku je menjao tdusko dana 14.08.2023. u 15:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:a212:92bb:4780:602d:6a9..



+7177 Profil

icon Re: Šećer je droga, najjača od svih!14.08.2023. u 14:42 - pre 8 meseci
Da, nije to prvi lek za dijabetes koji ima korisno dejstvo kod zdrave populacije u vidu smanjenja gojaznosti.

Padace mu cena vremenom a, na kraju krajeva, i patenti ce isteci. Samo, za siru populaciju mora biti oralna formulacija, sumnjam da ce mnogi hteti da se bodu zbog ekstra kilaze (osim onih koji se klasifikuju u bolesne).

ALI, bas kao i sa metformin-om (valjda?) neodgovorno je gurati taj lek gojaznima ako postoje nestasice zato sto ce ljudi kojima taj lek mnogo vise treba (dijabeticari) imati problem.

Citat:

ali nece puno proci i dobar deo populacije zapadnog sveta ce biti na ozempiku


Zveknes Ozempic, a onda pravac Cheesecake Factory u svom Dodge RAM-u - American Dream :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
2a02:810d:15c0:9d8:a004:217e..



+768 Profil

icon Re: Šećer je droga, najjača od svih!14.08.2023. u 14:55 - pre 8 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Da, nije to prvi lek za dijabetes koji ima korisno dejstvo kod zdrave populacije u vidu smanjenja gojaznosti.

Padace mu cena vremenom a, na kraju krajeva, i patenti ce isteci. Samo, za siru populaciju mora biti oralna formulacija, sumnjam da ce mnogi hteti da se bodu zbog ekstra kilaze (osim onih koji se klasifikuju u bolesne).

ALI, bas kao i sa metformin-om (valjda?) neodgovorno je gurati taj lek gojaznima ako postoje nestasice zato sto ce ljudi kojima taj lek mnogo vise treba (dijabeticari) imati problem.



Zveknes Ozempic, a onda pravac Cheesecake Factory u svom Dodge RAM-u - American Dream :-)
Upravo se to desava u USA gde je pola holivuda, celebrity-ja i javnih licnosti na ozempiku pa ga sad nema ni za dijabeticare :( Upravo zbog toga u Evropu stidljivo dolazi jer ne mogu ni USA trziste da zadovolje.

Inace lek mora da se uzima ceo zivot. Tjst, ne mora, ali kilaza se vraca.

A to za Cheesecake sam i ja prvo pomislio, sad cu da zgutam tabletu i da se pocepam. Medjutim, upravo se tu najbolje vidi promena paradigme jer upravo to je ono sto su decenijama pokusavali. Da nadjemo nesto da se pije/radi, a da moze sve da se jede. Ljudi koji su na ozempiku prijavljuju totalno nezainteresovanost za bilo koju hranu, pa cak i za kombinaciju slatko/masno sto je po definiciji najpalatabilnije. Tako da, mozda budemo videli i po neki bankrot fransiza ako se ozempik primi :)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:a212:92bb:4780:602d:6a9..



+7177 Profil

icon Re: Šećer je droga, najjača od svih!14.08.2023. u 15:17 - pre 8 meseci
Nema teorije, ako udare na fransize nece ih biti - ima da ih kupi neko i cena ce biti $10K a ne $1K, taman za tu holivudsku ekipu i ni za koga drugog :-)

Mislim da je to fora i sa nekim starijim lekovima koji se primenjuju za dijabetes 2 (https://www.healthline.com/health/diabetes/metformin-weight-loss) - smanjuju apetit, a bez drugih pojava kao prve generacije lekova za mrsavljenje (amfetamini).

Ako nadjes jeftino, kupi zalihu pa da sluzi pred novogodisnje praznike hehe.

Citat:

Tjst, ne mora, ali kilaza se vraca.


To je problem svih 'magicnih' pilula, ali opet - ako mu padne cena nije kraj sveta da ga neko zoba ceo zivot, ako vec ne moze na drugi nacin da ogranici unos kalorija. Druga alternativa je noz da mu se fizicki smanji kapacitet zeluca, sto nosi druge rizike.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Šećer je droga, najjača od svih!14.08.2023. u 15:19 - pre 8 meseci
Citat:
Flo33: Prošle godine sam napunio 40, i odllučio da se dovedem u red. Nisam imao nekih bolesti simptomatičnih za mojih 126kg ali svejedno sam po sistematskom pregledu odlučio da je dosta.
posle tačno 6 meseci!! imao sam 81kg. Koliko imam i sada, posle godinu dana od moje odluke. To je neka cifra koju sam odločio da je optimalna za mene.

45kg za 6 meseci nije bas najzdravija opcija. Ali svaka cast na uspehu, makar i nezdravom.

Citat:
Flo33: I mislim da mi to da za pravo, više nego i GPT-u da teoretišem o zdravoj ishrani, jer imam praksu.

Imas to pravo u svakom slucaju, cak i bez da si skinuo ijedan kilogram. S druge strane, tvoje iskustvo je iskustvo jedne osobe sa jednom metodom. Postoji vise nacina da jedna osoba skine kilograme (plus nije svaki gubitak kilograma isti) a takodje se stvari razlikuju od osobe do osobe. Tako daaa.. Iako, naravno, imas pravo, to iskustvo ti povecava kredibilitet ali ne mnogo. Dobro je nauciti malo vise i sklopiti siru sliku.

Citat:
Flo33: Od svega pročitanog, nigde nisam video možda i najvažniju reč-KALORIJA.
Da ne bi pisao seminar, ne da mi se, ne, nisu naši pradedovi radili 30x više nego mi, jednostavno je nemoguće. Radili su više, ili i nisu. Ali nisu imali toliko obrađene hrane kao mi. Mora čovek da se pomuči da pojede nešto neobrađeno.
Jednostavno, kalorijski deficit, što više hrane koja je neobrađena industrijski, i nema problema. Raznovrsno i umereno.

Tacno je, kalorijski deficit osigurava gubitak kilograma ali nema direktne veze sa preradjenom hranom (industrijski ili kako god). Ti mozes imati kalorijski deficit i ako jedes samo cips koji umaces u koncentrat kokakole ako pojedes samo 200g dnevno (300g ako si fizicki aktivan). Takva hrana je losa iz gomile drugih razloga ali nema veze sa kalorijskim deficitom osim ces morati vise da se potrudis da ga postignes. Pisacu o ovome opsirnije u zasebnom postu.

Citat:
Flo33: i da, šećer nije droga, imaš ga u voću, ma svugde, obrađeni, industrijski šećer je droga, jer ne dobiješ pored njega apsloutno ništa vredno za ogranizam.

Je l' tako obradjeni kokain droga ali onaj u koki nije? :)
U srpskom jeziku se rec "droga" koristi za supstance koje izazivaju zavisnost. Secer to radi u izvesnoj meri ako se konzumira vise od neke kolicine duze vreme.
Secer daje korisnu stvar za organizam - samog sebe. Celije (osim celija mozga) koriste dve vrste goriva: secer i masne kiseline. Celije mozga koriste samo secer i u slucaju da je telo u stanju ketoze (vecini nije nikada u zivotu) ketonska tela.
Problem je kada se unosi previse secera ili u kratkom vremenskom roku.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Šećer je droga, najjača od svih!

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 8370 | Odgovora: 93 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.