Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ekonomski fakultet sedamdesetih

elitemadzone.org :: MadZone :: Ekonomski fakultet sedamdesetih

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 6003 | Odgovora: 130 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.mbb.telenor.rs.



+7177 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih14.12.2023. u 11:18 - pre 4 meseca
@B3R1,

Kad pomenu anuitet... secam se par osoba, obrazovanih, bili u cudu kako to sto sam sklepao u Excelu daje cent-za-cent iste cifre kao mortgage projekcije od banke. Pa brate mili, koristimo istu matematiku zaboga, sta bi tacno trebalo da bude drugacije :-)

Mislim da je veliki gubitak za celokupno drustvo to sto se finansijska matematika ne uci kao obavezna stvar svuda, i to na konkretan praktican nacin direkno primenjen na svakodnevne stvari (krediti, pravljenje budzeta, procene isplativosti investicija i sl.) a ne da se samo proleti gruvanjem stvari koje sutra izvetre. Ista stvar i za statistiku - imali smo vec temu o tome, bukvalno esencijalna stvar za razumevanje sveta u kojem zivimo, nesto sto bi svako trebao da barata bar na osnovnom nivou i sa nekim nivoom intuicije.

Naravno, to je direktno u suprotnosti sa interesima bankarske / finansijske industrije - ne daj boze da stanovnistvo ne naseda na smicalice u ponudi kreditnih proizvoda i ostalih mamipara :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih14.12.2023. u 11:22 - pre 4 meseca
Citat:
Ivan Dimkovic: kao sto rekoh,
nekontrolisana pohlepa je nezgodna stvar i ume da pomuti razum
- ima pun q primera u praksi.


Ivane,

- Da li samo prisustvo pojedinca na berzi otkriva tragove Pohlepljivosti tog istog pojedinca?

Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1339
*.dynamic.a1.rs.



+559 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih14.12.2023. u 11:30 - pre 4 meseca
I onda se na "berzi" "formira" cena za pšenicu 17 dinara, pa poljoprivrednici od zarade ne mogu da kupe ni gorivo ni đubrivo, pa protestvuju na sred puta, i onda neko ne može da stigne na vreme u pozorište i na balet :)
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.static.isp.telekom.rs.



+10256 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih14.12.2023. u 11:39 - pre 4 meseca
Ne kapiram zašto i kako berzu povezujete sa pohlepom?! WTF?

Proizvođaču bakarnih kablova treba bakar, za proizvodnju. Gde će da ga kupi? Pa na berzi.
Vlasnik privatne kompanije hoće da proširi poslovanje, a neće da uzima kredite. Nije pohlepan, samo je poslovan čovek. Gde će da ponudi deonice? Pa na berzi.
Drugi vlasnik, slične kompanije traži mesto za ulaganje kapitala. Niti on nije pohlepan. Glupo mu je da ugurava u slamaricu. Gde da nađe prilku za ulaganja? Pa na berzi.
Proizvođaču čipsa treba krompir. Ne, nije pohepan, treba mu za proizvodnju. Gde će da kupi krompir? Pa, na berzi.
Mutual fund traži sigurno ulaganje, za pare članova svog fonda. Gde? Pa na berzi.

Da, na berzi trguju i mešetari, ali, to je neverovatno mali procenat. S tom što su svi filmovi iz "wall street" fazona na tematiku berzanskih mešetara, pa je u javnosti fama da se na berzi samo mešetari, "iz šupljeg u prazno".




Uzgred, verovali ili ne, berzanski mešetari utiču izuzetno povoljno na cene.
Kupuju kad je velika ponuda, kad je jeftino. Da ne kupuju makar oni, ponuđači ne bi imali kome da prodaju, pa bi cene bile još niže.
Dakle, njihova kupovina, "kad je jeftino", zapravo povećava potražnju, i diže cene, drži ih stabilnijim.

Prodaju kad je skupo, kad je mala ponuda. Da nema njihove, ekstra ponude, cena bi bila još veća, a predmetna roba još nedostižnija.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.static.isp.telekom.rs.



+10256 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih14.12.2023. u 11:49 - pre 4 meseca
Citat:
MajorFatal:I onda se na "berzi" "formira" cena za pšenicu 17 dinara, pa poljoprivrednici od zarade ne mogu da kupe ni gorivo ni đubrivo, pa protestvuju na sred puta, i onda neko ne može da stigne na vreme u pozorište i na balet :)

Pa ti idi kupi kilo pšenice za 100 dinara, ko ti brani? I kad uđeš u pekaru, pa kad vidiš cenu 'leba 50 din, ti kaži: "Malo je, ja zahtevam da platim više!".

A seljaku niko nije kriv što i njegovi pajtosi, takođe seljaci, svi nude pšenicu, mnogo pšenice, u isto vreme, pa sami sebi srozavaju cenu.
Nije cena pšenice srozana zato što je velika ponuda kompjutera. Jok.

SELJAKU NIKAD NIJE DOBRO. Kad je rodna godina, onda mu ne valja što je cena niska. Kad je slaba godina, i cena visoka, onda mu ne valja što je slabo rodilo.
Od kako znam za sebe, UVEK je bilo "da cena ne može da pokrije troškove proizvodnje". Uvek to, uvek isto.

A višesatno i višednevno blokiranje vitalnih saobraćajnica je zapravo sabotaža, krivično delo, i rešava se jakim policijskim snagama, vodenim topovima, pendrecima, hapšenjem i slično.
Samo picousti ne sme da sprovodi zakon, plaši se za glasove glasača.
A kako je krenulo, sutra će neko da isključi vodu i struju celom Beogradu, i blokiraće aerodrom jer, jbg, ne odgovara mu cena plavog patlidžana. Protestuje. Valjda ima pravo.
Pre desetak godina, most preko Save, kod Šapca je bio blokiran 25 dana. Jbg, nadigla im se kajta da kinje narod, ceo grad Šabac, što da ne, kad im se niko ne suprotstavlja? Kažu, protest.
Samo čekam da jednom zanavak miniraju i sruše most Gazelu, pa da završimo s tim blokadama.




[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 14.12.2023. u 12:59 GMT+1]
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih14.12.2023. u 12:10 - pre 4 meseca
Citat:
Java Beograd: Ne kapiram zašto i kako berzu povezujete sa pohlepom?! WTF?

Java BG,

Na ovako nešto sam mislio:

Kupiš akcije od neke "uspešne" firme na berzi. Kupiš na primer 100 akcija.

I onda po ceo dan i noć đođiš na tamo nekom NASDAQ-u,
da vidiš

- Da li si sutra u + ili -, i da li će to "June da Te Mune" ?

Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih14.12.2023. u 12:15 - pre 4 meseca
Citat:
MajorFatal:I onda se na "berzi" "formira" cena za pšenicu 17 dinara, pa poljoprivrednici od zarade ne mogu da kupe ni gorivo ni đubrivo

Majore,

Pa Ti mi sve više počinješ da lićiš na "Socijalnu Majku".

borba protiv vetrenjača, i tako to,...

Jel poljoprivrednike neko tera da obrađuju njive?
Jel ih neko tera da kupuju skupo gorivo i nalivaju u traktor od 100000 eura?

Ne moraju to da rade. Pa da ih neko stalno maltretira.

Nek počnu da "Programiraju u Pitonu", manu se dubokog oranja a zarade 10 x više.

Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1339
*.dynamic.a1.rs.



+559 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih14.12.2023. u 12:16 - pre 4 meseca
Citat:
Java Beograd:
A seljaku niko nije kriv što i njegovi pajtosi, takođe seljaci, svi nude pšenicu, mnogo pšenice, u isto vreme, pa sami sebi srozavaju cenu.


Stvarno su glupi, trebalo bi da nude pšenicu, ali malo pšenice, u različita vremena, i tako sami sebi podižu cenu? :)
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1339
*.dynamic.a1.rs.



+559 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih14.12.2023. u 12:18 - pre 4 meseca
Citat:
Living Light:
Citat:
MajorFatal:I onda se na "berzi" "formira" cena za pšenicu 17 dinara, pa poljoprivrednici od zarade ne mogu da kupe ni gorivo ni đubrivo

Majore,

Pa Ti mi sve više počinješ da lićiš na "Socijalnu Majku".

borba protiv vetrenjača, i tako to,...


Borba za socijalnu pravdu je normalna svakodnevna uobičajena borba, i ne mora da bude protiv vetrenjača, do juče ljudi nisu imali lemilice i forume da pišu, danas imaju, to je rezultat te borbe ..

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih14.12.2023. u 12:22 - pre 4 meseca
Ne.

To je rezultata rada onoga ko je zaradio za Lemilice i osciloskope.

Oni koji se bore na sred terena bez lopte obično na kraju formiraju takvu neku beznadežnu stranku,
umesto da počnu da uče od C++.
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.static.isp.telekom.rs.



+10256 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih14.12.2023. u 12:24 - pre 4 meseca
Citat:
MajorFatal:
Citat:
Java Beograd:
A seljaku niko nije kriv što i njegovi pajtosi, takođe seljaci, svi nude pšenicu, mnogo pšenice, u isto vreme, pa sami sebi srozavaju cenu.


Stvarno su glupi, trebalo bi da nude pšenicu, ali malo pšenice, u različita vremena, i tako sami sebi podižu cenu?


Bravo! Skapirao si!

Ali nisi jedini. I mnogi drugi, mudriji seljaci, znaju da se više isplati čuvati žito u silosu, i ponuditi ga na prodaju s' proleća.

Ali, takođe, nešto mi govori da kad ode cena "u visine", niko od seljaka se neće buniti što je cena previsoka, i višestruko nadmašuje uložena sredstva, rad i vreme.



Uzgred, lagati nije lepo. Cena pšenice nije sad, a nije ni bila 17 dinara. Ovo je grafikon cene sa Novosadske produktne berze.
Obrati pažnju kako se cena kukuruz sprema da "ode u nebesa".


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih14.12.2023. u 12:24 - pre 4 meseca
Citat:
Living Light: Java BG,

Na ovako nešto sam mislio:

Kupiš akcije od neke "uspešne" firme na berzi. Kupiš na primer 100 akcija.

I onda po ceo dan i noć đođiš na tamo nekom NASDAQ-u,
da vidiš

- Da li si sutra u + ili -, i da li će to "June da Te Mune" ?

Ne moras :)
Mozes da namestis da to sto si kupio bude automatski prodato kad dodje do odredjene cene (bilo u plusu da zaradis ili u minusu da ogranicis gubitak).
Ili, ako hoces samo informaciju, da dobijes obavestenje kad dodje do odredjene promene. Ne moras non stop da gledas cene :)
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih14.12.2023. u 12:27 - pre 4 meseca
Citat:
MajorFatal: Stvarno su glupi, trebalo bi da nude pšenicu, ali malo pšenice,

Takvi ne treba da nude pšenicu u opšte.

Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih14.12.2023. u 12:30 - pre 4 meseca
Citat:
Shadowed: Mozes da namestis da to sto si kupio bude automatski prodato kad dodje do odredjene cene (bilo u plusu da zaradis ili u minusu da ogranicis gubitak).
Ili, ako hoces samo informaciju, da dobijes obavestenje kad dodje do odredjene promene. Ne moras non stop da gledas cene :)


Ok.
Zar nije to Trunka Pohlepe za novcem (koji nisi ti zaradio) pored redovnog rada i redovne plate?

Na to sam mislio?

Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8376
*.dynamic.sbb.rs.



+1350 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih14.12.2023. u 12:38 - pre 4 meseca
Citat:
Living Light:Zar nije to Trunka Pohlepe za novcem (koji nisi ti zaradio) pored redovnog rada i redovne plate?
Nije. Investiranje je stvar opšte kulture i svako bi trebao biti na berzi.

Što se tiče buljenja u NASDAQ naravno da to nije neophodno, Sh ti je napisao, a i ima još mnooogo mnogućnosti da nakon što napraviš dobru kupovinu ona sama radi za tebe, a da ti ne možeš nikad da izgubiš. E sad, napraviti dobru kupovinu nije lako ;)

Citat:
Living Light:Na ovako nešto sam mislio:
Kupiš akcije od neke "uspešne" firme na berzi. Kupiš na primer 100 akcija.
Ako kupiš akcije neke uspešne firme gotovo sigurno je da ćeš na njima izgubiti, iz prostog razloga što svi znaju da je ta firma uspešna i već su joj napucali cenu, pa je mnogo veća verovatnoća da će cena pasti nego porasti.

Trik je u tome da kupiš akcije zaista uspešne firme, a da niko ili skoro niko NE ZNA da je ona uspešna, a to je mnooogo teže ;)

Citat:
B3R1:
Citat:
Nebojsa Milanovic:Ali pošto živimo u Srbiji gde instant-znanja ima koliko hoćeš, možeš kupiti i kurs od "profesora" koji je punih dva meseca izučavao berzu i sa tim se hvali (?!?!) - i odmah drži kurs koji je nazvao "Pobedi berzu" (!?!)

Postoji to i van Srbije. :-) Pogotovo od pojave YT. A najgori efekat je kada polaznici takvih ravnozemljaskih kursica pocnu da ubedjuju ljude koji se bave odredjenom oblascu 20 godina kako oni znaju to bolje od njih ... i lupetaju samo tako.
Znam naravno XXX YTubera koji bulazne gluposti i uzimaju klikove/lajkove/preglede, ali siguram sam da nigde nije kao u Srbiji.

Srbija je zamlja za koju sam više puta rekao da ima više "profesora berze", nego samih ulagača na berzi, i to je neverovatan fenomen.

Lično znam desetak likova koji drže "kurseve", "obuke", "seminare" i slično a da uopšte NISU VIDELI berzu, niti imaju nalog, niti dolar uložen u berzu, niti im pada na pamet.

Citat:
B3R1:Ali da, slozio bih se da se u Srbiji ljudi lakse hvataju na takve stvari kao muve na lepak
Koliko god to mislio gore je od toga, jer količina bukvalno polupismenih ljudi koja u Srbiji sasvim dobro živi od "kurseva o berzi" je enormna, to je sociološki fenomen o kome knjiga treba da se napiše.
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih14.12.2023. u 12:47 - pre 4 meseca
Zar i ova tema galopira ka "Kupujem Maglu, čekam, čekam, čekam,
Pa kada ona preko noći postane malko Ljubičasta onda je prodam.

A razliku dodam na postoječu platu i dobar sam ohoho "Onoliko" u ovom mesecu.

A za taj extra dodatak, "Luk niti jeo niti Mirisao".


Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1339
*.dynamic.a1.rs.



+559 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih14.12.2023. u 12:48 - pre 4 meseca
Citat:
Living Light: Ne.

To je rezultata rada onoga ko je zaradio za Lemilice i osciloskope.


Ne, zaraditi za šta god je jedno, nabaviti, kupiti, dobiti .. je nešto drugo, socijalna pravda je da što više ljudi ili svi mogu da pribave lemilice, ako to hoće, i da su široko dostupne, a ne da ima samo na berzi u kualalampuru, te takođe da što više ljudi ili svi mogu da zarade dovoljno da mogu da pribave lemilicu. A ne radimo isto a ti se kupaš u lemilicama a meni nijedna :)

Citat:
Java Beograd: Bravo! Skapirao si! :D

Ali nisi jedini. I mnogi drugi, mudriji seljaci, znaju da se više isplati čuvati žito u silosu, i ponuditi ga na prodaju s' proleća.

Ali, takođe, nešto mi govori da kad ode cena "u visine", niko od seljaka se neće buniti što je cena previsoka, i višestruko nadmašuje uložena sredstva, rad i vreme.



Uzgred, lagati nije lepo. Cena pšenice nije sad, a nije ni bila 17 dinara. Ovo je grafikon cene sa Novosadske produktne berze.
Obrati pažnju kako se cena kukuruz sprema da "ode u nebesa".


Jes kad silosi što ih država napravila '48 po sovjetskoj tehnologiji ne bi naplaćivali svoje usluge .. dok ne odu u stečaj pa ih kupi nemac potomak folksdojčera. Zašto bi se bunili kad je cena visoka? Ne umem da čitam grafikone, deluje najbolje da gaje soju i prave plazma keks, zakonom zaštićen po bambi tehnologiji, ukraden iz Italije? :)
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8376
*.dynamic.sbb.rs.



+1350 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih14.12.2023. u 12:50 - pre 4 meseca
Citat:
Living Light: "Kupujem Maglu, čekam, čekam, čekam,
Pa kada ona preko noći postane malko Ljubičasta onda je prodam.
Nemam pojma kako tebi izgleda, ali berza svakako nije magla.

Ljudi sa kojima sam ja u kontaktu nisu trejderi nego mali investitori, što rekoh da bi svako trebao da bude, ali ne zaboravi da na berzi ima bukvalno bezbroj strategija (kao u šahovskoj partiji recimo), tako da svako može odabrati pristup koji njemu najviše odgovara.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1339
77.243.27.*



+559 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih14.12.2023. u 12:53 - pre 4 meseca
Citat:
Living Light:
Zar i ova tema galopira ka "Kupujem Maglu, čekam, čekam, čekam,
Pa kada ona preko noći postane malko Ljubičasta onda je prodam.

A razliku dodam na postoječu platu i dobar sam ohoho "Onoliko" u ovom mesecu.

A za taj extra dodatak, "Luk niti jeo niti Mirisao".



Ne znam, prilično sam zadovoljan, čovek baresi mi je odgovorio već na prvoj strani, izgleda da ljudi vole da pričaju pa samo napred, kuda će galopirati zavisi od učesnika i moderacije ponekad.

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih14.12.2023. u 12:55 - pre 4 meseca
Citat:
Nebojsa Milanovic: Ako kupiš akcije neke uspešne firme gotovo sigurno je da ćeš na njima izgubiti,

Nisam baš siguran u ovu konstatciju i pravilo.

Ako kupiš akcije USPEŠNE firme, i "na bezi si",

a namerači neko (neki Biznismen iz inostranstva sa ovdašnjim poreklom i pasošem) da Te Kompletnog kupi,

- Onda valjda napustiš berzu, viši te nema tamo, i trguješ samo unutar firme sa akcijama koje imaju radnici u Kompaniji.AD
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Ekonomski fakultet sedamdesetih

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 6003 | Odgovora: 130 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.