Totalno nisi u pravu.
Citat:
celokupna njena vrednost sve prostorije, vozila, kompjutori, repromaterijal i roba u magacinu vredi B,
Ovo što si nabrojao se zove "materijalna sredstva" (tangible assets na engleskom, a pored toga postoje nepaterijalna sredstva (intangible assets).
A nematarijalna sredsva mogu da budu bilo šta - patenti, know-how, pozicija na tržištu. Na kraju postoji i goodwill stavka u bilansu koja bi bila razlika između sredstava (kako materiajlnih tako i nematerijalnih) od tržišne vrednosti firme. Kao firma objektivno vredi 1 milion, ali tržište toliko veruje u firmu da je ceni 2 miliona, pa je onda goodwill 1 milion.
Takođe, nemaš blage veze šta je to profit.
Recimo firma ima 1 milion na računu na početku godine i nema ništa drugo. Kupi opreme za taj jedan milion, a stopa amortizacije je 20% na tu opremu. Na kraju te iste godine firma ima prikazane troškove od 200,000 (20% amortizacije na 1 milion), ima 0 na računu, a dobit od 800,000.
Od čega onda isplaćuje dobit kada nema pare?
U principu, dobit koja se isplaćuje kao dividenda obično ne ide na preko 30% od knjigovodstvena dobiti, najčešće ide maksimalno 15%
Dakle, firma koja prikaže profit od 1 milion, teško može da isplati više od 150,000 dobiti, a da ne ugrozi vrlo ozbiljno svoju poziciju. Naravno, sve zavisi i od privredne grane, kao i od tekućih investicija.
Na papiru, imaš dobit, ali para nema, sva ili većina dobiti je transformisano iz keša u materijalna sredstva. I jedno i drugo predstavljaju kapital firme, samo je kapital promenio formu (nije više novac, nego mašine, zgrade, itd).
Kada jednom izađeš na berzu (proces se zove IPO - Initial Public Offering), firma vredi onoliko koliko vrede njene akcije na berzi, nezavisno od toga šta firma poseduje. Cenu akcija diktira ponuda i potražnja.
Recimo firma emituje akcije po 10 jedinica, proda milion akcija, posle toga akcije se prodaju po 20, po nekoliko akcija dnevno, svejedno firma formalno vredi 20 miliona, sve dok se akcije prodaju po 20, bez obzira na broj akcija koji se vrti na berzi.
Naravno, ovo je jako uproščeno.
Poenta je da akcionarska firma, odnosno njena vrednost, više ne zavisi toliko od stvarne vrednosti firme, koliko od vrednosti akcije puta broj emitovanih akcija.
https://www.investopedia.com/terms/g/goodwill.asp