Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ekonomski fakultet sedamdesetih

elitemadzone.org :: MadZone :: Ekonomski fakultet sedamdesetih

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 5999 | Odgovora: 130 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2713



+701 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih12.12.2023. u 16:19 - pre 4 meseca
U vezi nezainteresovanosti za nove tehnologije i investicije, pre 15-ak godina mi jedan ekonomista priča kako se u jednoj našoj nekad poznatoj firmi odlučivalo šta sa novcem:

U jednoj firmi čuvenoj po onim TA pećima, imali sednicu radničkog saveta sa glavnom tačkom na temu odlučivanja o višku novca koji su tada imali na raspolaganju. Na stolu su bile dve opcije: uložiti u nove mašine i opremu, kako bi bili konkurentniji na stranim tržištima, ili uložiti u stambeni fond. "Neko" je lepo pre tog radničkog saveta upoznao radnike sa tim da je bolje da se odluče za stambeni fond, jer će tako neki od njih možda dobiti stanove, i tako je na kraju i odlučeno.
Da su radnici dobijali deo profita, tj. dividendu, možda bi drugačije razmišljali, jer bi onda bili svesni da ne mogu svi dobiti stan, ali svi mogu dobiti dividendu.

Uglavnom, oni koji su se ogrebali za stan, najviše su dobili, jer kako god da su odlučili tada i u mnogim sličnim prilikama, firma bi na kraju možda svakako propala.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8376
*.dynamic.sbb.rs.



+1350 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih12.12.2023. u 18:29 - pre 4 meseca
Auh koliko stručnjaka za berzu, samo par detalja:

Citat:
djoka_l:Tesla do sada ni jednom nije isplatio dividende, a akcije se prodaju kao lude.
Ako pričamo o "ludosti", najluđe se prodaju upravo te akcije koje NE isplaćuju dividendu. Ima to svoj dobar razlog zašto je tako.

Citat:
djoka_l:Neko vreme su me stalno bombardovali
Ko te bombarodovao?
Citat:
nekim ponudama da kupim akcije neke firme na NASDAQ berzi (na kojoj su i najveće prevare).
Prevara ima svuda, nezavisno od tipa berze, a NASDAQ je najveća elektronska berza na svetu, na kojoj se nalaze apsolutno SVE najjače firea na svetu, tehnološke pogotovo da ne nabrajam..

Citat:
Cela šema ide ovako: pošalju ti mail da neka mala rudarska kompanija prodaje na NASDAQ akcije, a da je poslednja vest da su otkrili bogato nalazište zlata u Kanadi (ne mora da bude zlato, može da bude nafta, ne mora Kanada, može da bude Nigerija...)
Rekoh čija šema? Takvih "šema" ima puno, ali ona opet ne zavise od tipa berze.

Citat:
Onda kažu da je posle objavljivanja te vesti cena akcije skočila za 100% i da je sada pravo vreme da i ja kupim jer samo što nije još više eksplodirala cena akcija.
Onda ja pogledam NASDAQ, ispostavi se da je pre 6 meseci prodata JEDNA akcija za 10$, a pre nedelju dana još jedna akcija od 20$. Pa jeste 100%, ali na JEDNU prodatu akciju od 2 ukupno prodate.
Pri tom firma ni ne postoji, osim što ima jednog zaposlenog.
Sve ovo što si rekao je krajnje bizarno i nema nikakvih dodirnih tačaka sa NASDAQ berzom gde se dnevni prometimere stotinama milijardi dolara.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih12.12.2023. u 20:30 - pre 4 meseca
Čekaj, da sam napisao da mi je nigerijski princ ponudio da prenesem 10 miliona dolara, ti bi me pitao koji nigeriijski princ?
Ja vrlo dobro znam i šta je NASDAQ, zaboga, ja sam 30 godina u bankarskom biznisu.

To o čemu sam pisao je još jedna šema prevara. Da nisam proverio lično ni ja ne bih ukapirao u čemu je štos.
NASDAQ je strašno bitna berza, ali ne znači da ga ne koristi i gomila prevaranata da pokupe novac za fantomske firme.

Činjenica:
dobio sam mail na hotmail, bukvalno da je mala američka rudarska kompanija otkrila bogato nalazište zlata u Kanadi
u mailu je pisalo da je otkriće zlatnog ležišta dovelo do skoka cene akcija za 100%
proverio sam na NASDAQ i video sam da je ukupna prodaj akcija u poslednjih 6 meseci bila DVE AKCIJE sa razmakom od 6 meseci i to jedna akcija za 10$, druga za 20$

Pošto znam da ljudi nasedaju i na nigerijske priče i na priče da Mendelina žena hoće da prenese gomilu dijamanata i druge guposti, onda, teorijski, neka naivčina može da nasedne na priču o skoku akcija.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8376
*.dynamic.sbb.rs.



+1350 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih12.12.2023. u 20:39 - pre 4 meseca
Citat:
djoka_l: dobio sam mail na hotmail, bukvalno da je mala američka rudarska kompanija otkrila bogato nalazište zlata u Kanadi
u mailu je pisalo da je otkriće zlatnog ležišta dovelo do skoka cene akcija za 100%
Da li treba komentarisati takve mailove?! Get real

p.s. ja sam na NASDAQu 24/7, tako da..
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.mbb.telenor.rs.



+7177 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih12.12.2023. u 20:41 - pre 4 meseca
Pump and dump moze da se primeni na bilo koju berzu, mada je obicno najcesce vezan za tzv. OTC akcije. Firme na NASDAQ su a) vece sa daleko vecim prometom akcija (sto otezava pump&dump, mada danas to moze da se kompenzuje informacionim tehnologijama u korist dezinformacije, b) mnogo jace regulisane, mada nije nikad iskljuceno da kojekakvi prevaranti pokusaju stos i sa nekom firmom u problemima ili dovoljno malom i na etabliranim berzama kao sto je NASDAQ.

To je sasvim validan data point, ne vidim nikakav problem sa tim i da ljudi budu upoznati sa takvom vrstom prevare. Bolje da o tome procitaju online nego da sami budu navuceni na prevaru, pogotovu ne sa lokacijama gde prakticno nemaju nikakve legalne mogucnosti da se bore sa prevarantima.

@Nebojsa, iskustvo sa berzom pa cak i imucnost nisu nikakav prediktor nasedanja na sofisticirane prevare. Pomenuti "The Wolf of Wall Street" je upravo baziran na pravom istorijskom dogadajaju pljackanja imucnih ljudi koji sasvim sigurno znaju sta je berza. Nekontrolisana pohlepa je gadna stvar i moze da pomuti pamet bilo kome, sto taj primer upravo jako dobro ilustruje.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih12.12.2023. u 20:45 - pre 4 meseca
Ma znam ja to, bila je to samo ilustracija.
Jeste dobijao sam ja i nagrade od UN, FBI, lutrija u kojima niko nije učestvovao, raznih prinčeva iz Afrike, postao sam više puta naslednih nepoznatih rođaka koji su poginuli bez naslednika.

Sve to od nepoznatin mail adresa na moj mail na koji se nisam ni prijavio pod svojim imenom.
Kako su samo provalili da sam to ja.

Takođe sam često dobijao velikodušne ponude da se obogotaim od raznih "brokera" koji samo čekaju na mene da uložim u krajnje sumnjive akcije.
A na berzi sam od 1996. godine.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.mbb.telenor.rs.



+7177 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih12.12.2023. u 20:48 - pre 4 meseca
To je bar jednostavno za odbacivanje - niko nigde nikom ne nudi besplatan rucak, tako da je filter vrlo prost :-)

Ali, kao sto rekoh, nekontrolisana pohlepa je nezgodna stvar i ume da pomuti razum - ima pun q primera u praksi.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8376
*.dynamic.sbb.rs.



+1350 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih12.12.2023. u 21:47 - pre 4 meseca
@Ivan

Slažem se u potpunosti naravno, dodaću da na berzi, a naročito na NASDAQ berzi ima toliko potpuno legalnih, normalnih i svakodnevnih stvari koje su zamke za ulagače, da tome nema kraja.

A što se tiče fear/greed fenomena, o njemu su gomile knjiga napisane. To je ono gorivo svake berze i to je ono što uništava najmanje 95% malih ulagača na berzi, i mene lično je X puta upropastilo.

Evo nekoliko od mnoštva ilustracija koje imam, kojima ne treba dalji komentar:





Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.mbb.telenor.rs.



+7177 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih13.12.2023. u 09:07 - pre 4 meseca
Ogromna vecina firmi na NASDAQ su savrseno legalne, respekstabilne kompanije - zapravo, sve ostalo su izuzetci.

Medjutim, problem sa "Pump & Dump" i srodnim modernijim semama je sto su kriminalci potpuno razdvojeni od firme. Stavise, sama firma moze biti potpuno nesvesna da je meta manipulacije vrednosti akcija.

Kao sto rekoh, daleko jednostavnija meta su "OTC" akcije i razni "junk stocks" zato sto je obim trgovine takvim instrumentima daleko manji, pa samim tim i mogucnost manipulacije veca. Naravno, takve akcije imaju vec i ovako i onako daleko slabiju reputaciju pa je obicno svako petljanje sa njima dizac alarma da mozda nesto nije OK.

Ipak, u danasnje vreme socijalnih mreza i drugih rapidnih komunikacionih medija moguce orkestrirati manipulacije i sa respektabilnim firmama cije se akcije trguju na respektabilnim berzama (poput NASDAQ-a) - cuveni primer iz skorije proslosti je bila manipulacija sa GameStop akcijama (https://en.wikipedia.org/wiki/GameStop_short_squeeze) - to je firma cije akcije se trguju na NYSE-u (!) pa ni to ne znaci da ne mogu postati meta orkestriranih manipulacija. Socijalne mreze i forumi su bukvalno force-multiplier za takve mahinacije, gde se vrlo lako mogu vrbovati hiljade, mozda desetine ili vise hiljada, ljudi u interesu manipulanata.

Kao i uvek, svako ko planira da trguje na berzi uvek mora imati u vidu da moze da izgubi cak i sav ulozeni kapital (worst-case) i da celoj toj stvari mora pristupiti sa maksimalnim mogucim informisanjem i paznjom, osim ako mu to nije neki vid zabave sa budzetima koje moze uvek da otpise. Kako to nije slucaj za vecinu 'smrtnika', otvaranje 4-voro ociju i detaljno informisanje je obavezno.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1339
87.116.165.*



+559 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih13.12.2023. u 09:51 - pre 4 meseca
Citat:
djoka_l: Totalno nisi u pravu.
Ovo što si nabrojao se zove "materijalna sredstva" (tangible assets na engleskom, a pored toga postoje nepaterijalna sredstva (intangible assets).
A nematarijalna sredsva mogu da budu bilo šta - patenti, know-how, pozicija na tržištu. Na kraju postoji i goodwill stavka u bilansu koja bi bila razlika između sredstava (kako materiajlnih tako i nematerijalnih) od tržišne vrednosti firme. Kao firma objektivno vredi 1 milion, ali tržište toliko veruje u firmu da je ceni 2 miliona, pa je onda goodwill 1 milion.


Prvo da se zahvalim, znači na tom papiru firma vredi duplo od realne vrednosti, na berzi. Ok jasnije. Za goodvill ne znam šta da kažem, dobra volja, želje, čestitke i pozdravi, nedostaje Lepa Brena za 4 osobe. Od nematerijalnih vrednosti da dodam da su super na tim bildingu, osvojili planinu, nisu krepali, i deda Radu domaru što sedi ispod oraja između magacina i radionice, ispevali pesmicu Deda Rade ima šljivu, pesmice su nematerijalno nasleđe firme.

Za patent i know how mislim da su ipak materijalni, znam da je epohalna ideja na kojoj počiva patent vredna milione i promeniće svet, ali patent se ipak sastoji od dokumentacije, tehničkih crteža, istraživanja tržišta i prototipa, idejama se ne trguje, patentima da, sve isto važi za know how bila procedura da tim bude najbolji na bildingu, ili za pravljenje deterdženta. Ovo obično utvrdiš kad sa epohalnim patentom izađeš na tržište, a ispostavi se da niko ne kupuje, i obrnuto kad sa tv shop pajalicom imaš odgovarajući marketing svi kupuju.

Citat:
Takođe, nemaš blage veze šta je to profit.
Recimo firma ima 1 milion na računu na početku godine i nema ništa drugo. Kupi opreme za taj jedan milion, a stopa amortizacije je 20% na tu opremu. Na kraju te iste godine firma ima prikazane troškove od 200,000 (20% amortizacije na 1 milion), ima 0 na računu, a dobit od 800,000.
Od čega onda isplaćuje dobit kada nema pare?


Možda je do rečnika, nisam ekonomista, ako je startovala sa 1 milion kako može imati dobit 800.000? Ja bih rekao da se toj firmi vremenom topi 200.000 na amortizaciju, i da ima opreme sve manje do minimum 800.000, a ne dobiti .. šta znam. Zarobljen kapital, ili što bi naš narod rekao Živ otac - mrtav kapital :)

Citat:
Recimo firma emituje akcije po 10 jedinica, proda milion akcija, posle toga akcije se prodaju po 20, po nekoliko akcija dnevno, svejedno firma formalno vredi 20 miliona, sve dok se akcije prodaju po 20, bez obzira na broj akcija koji se vrti na berzi.
Naravno, ovo je jako uproščeno.


Mnogo jasnije hvala, i mnogo nezgodno moram priznati.

Citat:
mjanjic: U vezi nezainteresovanosti za nove tehnologije i investicije, pre 15-ak godina mi jedan ekonomista priča kako se u jednoj našoj nekad poznatoj firmi odlučivalo šta sa novcem:


Pa nisam knjigovođa da budem zainteresovan za investicije, a niko me nije obavestio da je to sad tako običaj. To je iz ugla viđenja ekonomiste, vozač hoće da vozi, domar da popravlja kvake, šta da misli o investicijama .. ekonomista je bio dužan da brine o njihovim investicijama, i on ih je i pokrao.

Citat:
U jednoj firmi čuvenoj po onim TA pećima, imali sednicu radničkog saveta sa glavnom tačkom na temu odlučivanja o višku novca koji su tada imali na raspolaganju. Na stolu su bile dve opcije: uložiti u nove mašine i opremu, kako bi bili konkurentniji na stranim tržištima, ili uložiti u stambeni fond. "Neko" je lepo pre tog radničkog saveta upoznao radnike sa tim da je bolje da se odluče za stambeni fond, jer će tako neki od njih možda dobiti stanove, i tako je na kraju i odlučeno.
Da su radnici dobijali deo profita, tj. dividendu, možda bi drugačije razmišljali, jer bi onda bili svesni da ne mogu svi dobiti stan, ali svi mogu dobiti dividendu.


Teško žabu u vodu naterati :) Ali i dalje je neregularna situacija, ako je neophodnost nalagala da se deo tog novca uloži u nove mašine i opremu, onda se prvo uloži tu, pa tek posle toga što preostane je pravi višak .. predstava za neobrazovane, kao nešto odlučuju, o svojoj propasti, i lopovluku drugih.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1339
87.116.165.*



+559 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih13.12.2023. u 09:57 - pre 4 meseca
Citat:
Nebojsa Milanovic:
A što se tiče fear/greed fenomena, o njemu su gomile knjiga napisane. To je ono gorivo svake berze i to je ono što uništava najmanje 95% malih ulagača na berzi, i mene lično je X puta upropastilo.

Evo nekoliko od mnoštva ilustracija koje imam, kojima ne treba dalji komentar:



Kad bi bilo koja od tih ilustracija obajašnjavala bilo šta, pa da obučim neke u obdaništu da trguju na berzi, verovatno bi bili uspešniji od djoka_I i tebe zajedno :)

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
185.13.106.*



+2283 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih13.12.2023. u 16:26 - pre 4 meseca
Citat:
MajorFatal:
Prvo da se zahvalim, znači na tom papiru firma vredi duplo od realne vrednosti, na berzi. Ok jasnije.

Bojim se da te termin "realna vrednost" ne navede na pogresan put. Evo jednog primera:
Pravis kucu od 100 m2. Tokom gradnje vrlo pedantno upisujes sve troskove zemljista, dozvola, materijala, rada itd. Kad završiš podvučeš crtu i izračunaš da te kuća koštala npr 100.000 evra. Ti bi to sad nazvao realnom vrednoscu, ali po meni nije - ti ne mozes tu kucu da rastavis na cigle, cement, sljunak, betonsko gvozdje i rad, pa da sve to prodas po realnim cenama. Realna vrednost kuće je onoliko koliko je neko spreman za nju da plati. Ako je u centralnim beogradskim opštinama, možeš za nju dobiti 250.000 evra i tu je 150.000 prakticno goodwill - dobra volja kupca da plati više nego što si ti knjigovodstveno izračunao da te koštala. Ako si gradio u Nišu, tada bi verovatno dobio uloženih 100.000, tako da goodwill-a nema. Treca opcija je da si gradio u Przogrncima, tada ti niko nece dati vide od 25.000 tako da tu imas prakticno negativan goodwill
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
185.13.106.*



+2283 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih13.12.2023. u 16:45 - pre 4 meseca
Inače, jedna mala digresija - vec zamisljam kako ce neko za 50-60 godina da se zapita kako je izgledao ekonomski fakultet prve polovine 21. veka. Tesko ce mu biti objasiti da se fakultet uopšte nije bavio veštinama koje su najpotrebnije u praksi - kako doći do pozicije u stranci, kako se ugradjivati u javne nabavke a da te ne uhvate, kako nuditi mito i korupciju a da se ne uvrede pa te prijave, a opet i da ne das vise nego sto moras, da li je dobro da dugujes više novca nego što si u zivotu video i da isto toliko drugi duguju tebi i da i jedan i drugi iznos oz godine u godinu raste, ili bolje vrteti 1% toga ali ti to nonstop prolazi kroz ruke, kako najefikasnije da kukas da nemas kad ti traze pare, koga izabrati za kuma kad se zenis tako da ti taj izbor u budućnosti maksimizuje profit itd

Otprilike sve sto sam na fakultetu ucio mogu da zaboravim i da se dovijam kako doci do realno potrebnih znanja za koja ne postoji nikakva dostupna litetatura... Pretpostavljam da je isto tako bilo i sedamdesetih - ucilo se jedno, a radilo nesto skroz suprotno od toga. Sam si pomenuo lepu brenu za 4 osobe, to se sigurno nije ucilo na fakultetu, trebalo je imati neka prirodna znanja i talente!
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8376
*.dynamic.sbb.rs.



+1350 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih13.12.2023. u 16:49 - pre 4 meseca
Citat:
MajorFatal:Kad bi bilo koja od tih ilustracija obajašnjavala bilo šta, pa da obučim neke u obdaništu da trguju na berzi, verovatno bi bili uspešniji od djoka_I i tebe zajedno :)
Te ilustracije su ekstremno korisne i svakom pismenom čoveku koji se zanima za berzu lako razumljive.

E sad, ako nekom nisu, pa postoji škola, kreće se od osnovne ali ima i večernja - pa redom.

Ali pošto živimo u Srbiji gde instant-znanja ima koliko hoćeš, možeš kupiti i kurs od "profesora" koji je punih dva meseca izučavao berzu i sa tim se hvali (?!?!) - i odmah drži kurs koji je nazvao "Pobedi berzu" (!?!)



Eto zamisli kada on celih dva meseca učio, i naučio da pobedi berzu toliko da čak i kurs drži - zamisli gde bi ti bio kada bi učio samo malo više.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih13.12.2023. u 17:18 - pre 4 meseca
Citat:
Darko Nedeljković: vec zamisljam kako ce neko za 50-60 godina da se zapita kako je izgledao ekonomski fakultet prve polovine 21. veka.

Sumnjam. Tim pitanjem ce se eventualno baviti malobrojni istoricari koje interesuje kako je to bilo u nekadasnjoj drzavi Srbiji a oni ce proveriti direktno u nastavnim programima, nece se raspitivati po forumima :)
Mala je sansa da ce Srbija uopste postojati tada.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1339
*.dynamic.a1.rs.



+559 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih13.12.2023. u 17:22 - pre 4 meseca
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
MajorFatal:
Prvo da se zahvalim, znači na tom papiru firma vredi duplo od realne vrednosti, na berzi. Ok jasnije.

Bojim se da te termin "realna vrednost" ne navede na pogresan put. Evo jednog primera:
Pravis kucu od 100 m2. Tokom gradnje vrlo pedantno upisujes sve troskove zemljista, dozvola, materijala, rada itd. Kad završiš podvučeš crtu i izračunaš da te kuća koštala npr 100.000 evra. Ti bi to sad nazvao realnom vrednoscu, ali po meni nije - ti ne mozes tu kucu da rastavis na cigle, cement, sljunak, betonsko gvozdje i rad, pa da sve to prodas po realnim cenama. Realna vrednost kuće je onoliko koliko je neko spreman za nju da plati. Ako je u centralnim beogradskim opštinama, možeš za nju dobiti 250.000 evra i tu je 150.000 prakticno goodwill - dobra volja kupca da plati više nego što si ti knjigovodstveno izračunao da te koštala. Ako si gradio u Nišu, tada bi verovatno dobio uloženih 100.000, tako da goodwill-a nema. Treca opcija je da si gradio u Przogrncima, tada ti niko nece dati vide od 25.000 tako da tu imas prakticno negativan goodwill :D


Sve se slažem, i jesam pod realna podrazumevao da može da se rastavi na cigle i proda pod istim uslovima kao što je nabavljeno, a realno ne može jer neki elementi zabetonirani itd .. plus moji živci, i plate za radnike koje se ne vraćaju.

Samo bih još naveo primer da ja ne umem da držim ni čekić u rukama, tako da mogu da ulupam 100.000 a da ne napravim funkcionalnu kuću, samim tim nije ni kuća, na primer krov prokišnjava, struja hoće dubije, kanalizacija nema, vodovod plavi i curi, u tom slučaju goodvill = -realna, i još gore da sve to uradim na placu bez dozvole za gradnju pa moram da plaćam uklanjanje, onda vrednost negativnog goodvilla prevazilazi uloženo .. tako bi mogao i državu da zaebem ako sam baš uporan ...

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1339
*.dynamic.a1.rs.



+559 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih13.12.2023. u 17:30 - pre 4 meseca
Citat:
Nebojsa Milanovic
Ali pošto živimo u Srbiji gde instant-znanja ima koliko hoćeš, možeš kupiti i kurs od "profesora" koji je punih dva meseca izučavao berzu i sa tim se hvali (?!?!) - i odmah drži kurs koji je nazvao "Pobedi berzu" (!?!)


Što kažu ljudi, ako je neko spreman da nekoliko plati taj kurs, onda tačno toliko i vredi, s druge strane i istok pavlović kupi 1 nft proda i zaradi i odma drži kurs kako zaraditi od nft, pa mu niko ništa ne kaže :)

Citat:
Shadowed: Sumnjam. Tim pitanjem ce se eventualno baviti malobrojni istoricari koje interesuje kako je to bilo u nekadasnjoj drzavi Srbiji a oni ce proveriti direktno u nastavnim programima, nece se raspitivati po forumima :)
Mala je sansa da ce Srbija uopste postojati tada.


Samo ću upisati da sedamdesetih nisu učili o berzi, jer je nije bilo, a nema ni danas. Doduše negde sam pročitao da je negde u Bosni "pre rata" najskorijeg, bila berza gljiva, pečurki, najveća u Evropi, gde su se cene formirale iz sata u sat .. ne znam u kom mestu tačno ..
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
185.13.106.*



+2283 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih13.12.2023. u 21:05 - pre 4 meseca
Kako sedamdesetih nije bilo berze?
Mislim da je US berza počela sa radom u 18. veku, a evropske znatno ranije.
Inace, na ekonomskom fakultetu se ne uci bas domaca teorija. Ja se ne secam nijednog domaceg ekonomskog teoreticara, pitanje je da li je postojao mskar jedan koji se pominje u nekoj knjizi. Takođe i svi primeri kojih se secam su se odnosili na strane firme. Doduše, ja sam offtopic, u moje vreme se izucavao neoliberalni kapitalizam.
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 804



+637 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih14.12.2023. u 10:32 - pre 4 meseca
Citat:
Nebojsa Milanovic:Ali pošto živimo u Srbiji gde instant-znanja ima koliko hoćeš, možeš kupiti i kurs od "profesora" koji je punih dva meseca izučavao berzu i sa tim se hvali (?!?!) - i odmah drži kurs koji je nazvao "Pobedi berzu" (!?!)

Postoji to i van Srbije. :-) Pogotovo od pojave YT. A najgori efekat je kada polaznici takvih ravnozemljaskih kursica pocnu da ubedjuju ljude koji se bave odredjenom oblascu 20 godina kako oni znaju to bolje od njih ... i lupetaju samo tako.

Ali da, slozio bih se da se u Srbiji ljudi lakse hvataju na takve stvari kao muve na lepak, jer smo mi generalno ekonomski nepismena nacija. Pa polazim samo od sebe - zavrsio sam silne skole, a niko tokom skolovanja nije posvetio ni jedan jedini cas da me nauci o tome sta je to aktiva, pasiva, balans ... sta su kamate, porezi, doprinosi, amortizacija ... niko te ne nauci o tome sta je to menica, obveznica, akcija ... NISTA! Eto - samo to. Nista vise. I to je nesto sto SVAKO treba da zna, jer ti od toga zavisi svakodnevni zivot! I to treba da se nauci jos ou osnovnoj skoli. Pa nikakvo cudo nije sto se ljudi u Srbiji zaduzuju gde stignu, sto uzimaju kes-kredite kao bombone, pa posle placu kada nemaju da vrate ... ili - kao s onim kreditima u svajcarskim francima - dizu proteste i vicu "drzavo, pomozi". Kao da im je drzava i mama i tata, pa da treba da placa stetu sto su oni nekom komsiji razlupali prozor dok su igrali fudbal. Eto, meni na to lici.

Toliko matematike, a anuitetna formula je bilo nesto usput, pomenuto reda radi.

Ucili smo mi i sta je e, funkciju "e na x", a niko da pomene kako je to "e" nastalo, da je to zapravo doslo iz - ekonomije.

Deca uce kombinatoriku i verovatnocu, a niko da im primenom te teorije na elementaran nacin pokaze kako zapravo "rade" kladionice i kockarnice, zasto one ubiraju profit, a naivni ljudi se kockaju i nadaju se nekakvoj "sreci".

Nije poenta u tome ŠTA se uci, vec KAKO se uci, kako se sve to shvata i razume i sta na kraju ostaje u glavi od svega toga.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.static.isp.telekom.rs.



+10256 Profil

icon Re: Ekonomski fakultet sedamdesetih14.12.2023. u 11:03 - pre 4 meseca
Berza je zapravo pijaca, i može se reći da postoji od preistorije, od momenta kad se pojavio prvi lik koji je umeo da upeca više ribe nego što može da pojede, pa je to nudio u trampu - onome ko mu da najviše banana za jednu ribu.
Uređene berze akcija, zakonski regulisane, naravno postoje i znatno pre nastanka računara.

Što se tiče Srbije/Jugoslavije, Novosadska berza poljoprirednih proizvoda postojala je i za vreme SFRJ

Citat sa sajta Novosadske berze:
...
Prva robna berza je osnovana u Novom Sadu 05. marta 1921. godine, pod nazivom „Novosadska Produktna Berza“, gde su osnivači bili najugledni srpski trgovci i industrijalci. Cilj osnivanja robne berze je bio unapređenje i lakše regulisanje trgovinskog prometa. Predmet trgovine na berzi je bila raznovrsna roba, a naročito poljoprivredna. U ovakvom obliku berza je funkcionisla do 1941. godine.

Nakon 17 godina nepostojanja robne berze na ovim prostorima, Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija iskazuje potrebu za postojanjem robne berze. Decembra 1958. godine, u prostorijama današnje Matice srpske, uredbom Vlade Republike Srbije, osnovana je Produktna berza sa sedištem u Novom Sadu koja postoji i danas. U ovakvom obliku Produktna berza je institucija sa tradicijom dugom više od 55 godina, kao mesto organizovanja robno-berzanskih sastanaka i informisanja javnosti o zaključenim robno-berzanskim transakcijama i cenama poljoprivrednih proizvoda.
...



OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Ekonomski fakultet sedamdesetih

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 5999 | Odgovora: 130 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.