Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako izgovarate 'C#' ?

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako izgovarate 'C#' ?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 39924 | Odgovora: 188 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.microsoft.com.



+18 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?04.11.2004. u 19:08 - pre 237 meseci
I 'trebilica' je nasa rec, pa ne znaci da treba tako da zovemo debagere. Ako je vec u duhu jezika da ne prevodimo kompjuterske termine, zasto da pocnemo sa C#om?
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Gojko Vujovic
Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?04.11.2004. u 19:11 - pre 237 meseci
Cis smo primili iz drugih jezika. Automobil takodje. C# je nova stvar pa jos uvek nije stigla u recnike. Zasto ne bismo i nju primili kao si sarp (sa sve potrebnim kukama)? Mislim, ne odudara od dosadasnje prakse...
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?04.11.2004. u 19:16 - pre 237 meseci
Neke kompjuterske termine prevodimo. Kao što rekoh "ce plus plus", a ne "si plas plas", "baza podataka" a ne "dejtabejz", "tastatura" a ne "kejbord", itd, itd...

Ako je naša (u smislu već postojeća, a ne poreklom staroslovenska) reč kraća i lakša za izgovor od odgovarajuće engleske, zašto je ne koristiti? Iz totalno praktičnih razloga.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?04.11.2004. u 19:20 - pre 237 meseci
Koliko pluseva ima oznaka #? Ima 4 plusa (ako lepo zagledate). Pa posto C++ zovemo CE PLUS PLUS onda cemo C# zvati CE PLUS PLUS PLUS PLUS.

Ionako su Javu prvo hteli da zovu C+++ pa su se predomislili a posto je C# po uzoru na javu onda mozemo da ga zovemo C++++ :)

Inace kako citate Java? Znam da neki citaju kao Dzava sto je bezveze jer mi inace ostrvo po kome je jezik dobio ime zovemo Java a ne Dzava. Sto bismo sada za jezik menjali?

Ima jedan asistent na ETF-u koji voli da se pravi pametan pa kada kazes Nikvistov kriterijum on ti kaze da se kaze Najkvistov kriterijum. A u stvari on je cuo kako kazu na engleskom pa onda misli da se stvarno tako kaze. Nikvist je inace Svedjanin i oni izgovaraju kao i mi: Nikvist. Osecam da taj asistent (ne znam kako se zove, nadimak mu je Terminator) i grcka slova izgovara kao englezi pa umesto Pi, Teta, Fi itd... izgovara Paj, Tita....
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?04.11.2004. u 19:28 - pre 237 meseci
Citat:
srki
Inace kako citate Java? Znam da neki citaju kao Dzava sto je bezveze jer mi inace ostrvo po kome je jezik dobio ime zovemo Java a ne Dzava. Sto bismo sada za jezik menjali?


Java, naravno. Po istoj logici, mi notu po kojoj je jezik dobio ime zovemo Cis.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

random
Član broj: 85
Poruke: 3866
*.f.bg.ac.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?04.11.2004. u 19:29 - pre 237 meseci
Citat:
Gojko Vujovic: Cis smo primili iz drugih jezika.


Iz kojih tačno, voleo bih da znam?

„Cis“ je sasvim logično. U muzici, posle1 note Ce dolazi nota Cis. To je na potpuno istoj relaciji kojoj posle C-a ide C++. To je i bila namera MS marketing tima, s tim što ono „sharp“ ima još i taj dodatni momenat marketinškog bullshit-talk-a.

U krajnjoj liniji, ni C++ niko ne izgovara „si plas plas“. Cis je jednostavno, logično i razumljivo.

____________________
1 U hromatskoj lestvici.

int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?04.11.2004. u 19:36 - pre 237 meseci
Gojko, zovi Ivana u pomoć :)

Ne vredi to sa Gojkom raspravljati, njemu je i reč "računar" (vs. "kompjuter") neodgovarajuća.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.vdial.verat.net.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?04.11.2004. u 20:44 - pre 237 meseci
aman... hu kerz... uostalom, ako je bitno - pozvati nedeljka parezanovica.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..chandran.sbs.auckland.ac.nz.



+3 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?04.11.2004. u 20:46 - pre 237 meseci
Pa ne verujem da se vecina njih ovde zalaze za izmisljanje "nasih" reci i pravljenje kovanica...
 
Odgovor na temu

igac
Banjaluka

igac
Član broj: 415
Poruke: 562
*.teleklik.net.



+2 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?04.11.2004. u 21:09 - pre 237 meseci
vidi ti DTa kako sve tipa 'necu ja vama nametati kako da izgovarate...' a vamo... cccc sram te bilo :) a ja kazem ili ce-tarabe ili si-sharp zavisi... ne koristim ga pa mi svejedno...

edit: # (povisilica), b(snizilica), lj (razrjesilica) se stavljaju ili ispred note ili na pocetku linijskog sistema, poslije violinskog/bas kljuca... bar se tako obiljezavala povisena/snizena nota 6 godina koliko sam isao u nizu muzicku a to da ide poslije note, prvi put cujem
"nice town, i'll take it..."
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

random
Član broj: 85
Poruke: 3866
*.f.bg.ac.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?04.11.2004. u 21:18 - pre 237 meseci
Ide pre note, ako se koristi notni zapis (#♪), ali posle slova, ako se piše slovima (C#). Ne znam šta nije jasno.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Mrav
Aleksandar Mraović
.net programer u Wireless Media
Beograd

Mrav
Član broj: 6532
Poruke: 279
*.smin.sezampro.yu.

ICQ: 197419540


Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?04.11.2004. u 22:28 - pre 237 meseci
Citat:
Java, naravno. Po istoj logici, mi notu po kojoj je jezik dobio ime zovemo Cis.


Naravno, Cis izgovaramo Cis a ne Sis (kao englezi), prema tome mrsko mi je da govorim Si šarp kad razgovaram sa nekim ko govori srpski, kada o tome budem razgovarao sa strancem reći ću si šarp a do tada ce šarp ili taraba ili povisilica .... još uvek je stvar sveža a verujem da će većina i dalje govoriti šarp jer ni taraba kao znak nije previše korišćena kod nas.
Lepota je u jednostavnosti.

Cis.
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
195.252.80.*



+4 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?04.11.2004. u 22:58 - pre 237 meseci
Ovo polako prelazi u lingvističku raspravu.
Strane novotarije obično izgovaramo onako kako se izgovaraju u jeziku iz kog su potekle, posle nekog vremena one se malo modifikuju pa dobijamo svakojake varijacije istih.
Prema tome "si šarp" (sa sve kukom) je sasvim OK.
Slovenski jezici uglavnom koriste za imenovanje nota "do", "re", "mi" i tako dalje, pa bi u srpskom C# bilo "do povišeno" što je potpuno nepraktično.
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

Radudzoni
Radoslav Jovanovic
Beograd

Član broj: 8384
Poruke: 133
195.252.86.*



Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?04.11.2004. u 23:53 - pre 237 meseci
He he...

Ali ako se dogovorimo da Javin polubrat C# bude 'Cis', bas me interesuje kako cemo zvati Javinog rodjenog brata J#.... 'Oce li biti 'Jis' ili 'Dzej sharp'... ili kako vec :-)
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.bos.east.verizon.net.



+6 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?05.11.2004. u 00:20 - pre 237 meseci
Citat:
cicika: Strane novotarije obično izgovaramo onako kako se izgovaraju u jeziku iz kog su potekle, posle nekog vremena one se malo modifikuju pa dobijamo svakojake varijacije istih.


Tačno. Samo ovde nije reč o novotariji. C# odavno postoji u srpskom i izgovara se "Cis". Nov je jedino kontekst (programski jezik), ali zašto bismo C# izgovarali kao "cis" kada govorimo o noti, a "si šarp" kad govorimo o programskom jeziku?

I što je najvažnije, a to niko ne može da ospori, "Cis" je kraće i lakše za izgovor nego "si šarp".
 
Odgovor na temu

bokini

Član broj: 7372
Poruke: 101
195.252.80.*



Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?05.11.2004. u 00:56 - pre 237 meseci
Malo off topic: Nakon sto je izbacen Flash Demo za novi Delphi u kome se cuje glas naratora dok pokazuje kako radi nova verzija Delphi-ja, dosta njih na borlandovoj news grupi se zacudilo da u USA ljudi zovu ovaj programski jezik/alat: "Delfaj" :) , dok ga cela Evropa zove Delfi :) Isto tako treba napomenuti da se on u Evropi vise koristi nego u USA.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?05.11.2004. u 01:01 - pre 237 meseci
Citat:
I što je najvažnije, a to niko ne može da ospori, "Cis" je kraće i lakše za izgovor nego "si šarp".

Tačno, samo što ako razgovaraš sa nekim i pomeneš mu CIS on će prvo pomisliti na notu, jer to spada u osnovno obrazovanje (predmet "muzička kultura" u osnovnoj školi), a ako kažeš "si šarp" ili "ce šarp" onda ne možeš da pogrešiš.E sad sve zavisi sa kim razgovaraš.Ako razgovaraš sa nekim kome su programski jezici španska sela, neće te razumeti ako mu pomeneš ni jedno ni drugo, osim što će možda pomisliti na pomenutu notu, a ako razgovaraš sa nekim programerom koji je upoznat sa tim jezikom verovatno će te razumeti ako upotrebiš bilo koji izraz, ali ipak se "si šarp" ili "ce šarp" nekako ustalio kao izgovor C#, bar većina ljudi koje znam, a koji su upoznati sa postojanjem istog tako izgovaraju, pa je malo glupo sad menjati, odnosno forsirati neki drugačiji izgovor.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..chandran.sbs.auckland.ac.nz.



+3 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?05.11.2004. u 01:03 - pre 237 meseci
Bokini, to je odlican primer! Ja koliko znam kod nas svi zovu Delfi. I ne samo kod nas nego i ovde kada pricam sa ljudima iz Evrope. Meni zaista nije jasno sto moraju da menjaju grcke pojmove i slova...
Da li znate da je Sony trebalo da se zove Soni (skraceno od Sonic) ali su posle promenili samo zbog toga sto su Amerikanci to izgovarali Sonaj :)

Da, tacno je to sto kaze Marko da ne valja nesto forsirano menjati ako se vec ustalio jedan nacin izgovora. Mislim da je onda ipak najbolje Ce Sarp. Mada ne znam, nije lose Cis. Ipak je to mlad jezik pa nije bas da dosta njih to uopste izgovara. Ja sam taj jezik zvao Ce taraba kada nisam znao kako se izgovara. Tada sam samo citao o jeziku i uvek je pisalo C# pa nisam imao pojma da to treba da se cita Sharp.

[Ovu poruku je menjao srki dana 05.11.2004. u 02:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?05.11.2004. u 01:09 - pre 237 meseci
Citat:
Zamisli da zamolim nekog prijatelja koji nije programer da mi kupi i pošalje knjigu "C# za neupućene". Kako da mu objasnim preko telefona na šta mislim? Njemu "si šarp" ne znači ništa, a Cis ili "C sa povisilicom" već ima smisla.

Tek sad videh ovo.Mislim da ova opaska ne stoji.Jesi li razmišljao možda o tome da napišeš mejl tom istom prijatelju i lepo mu napišeš "Kupi mi knjigu 'C# za neupućene' ", i on to lepo isprinta ili prepiše na papir i odnese u knjižaru.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.bos.east.verizon.net.



+6 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?05.11.2004. u 01:42 - pre 237 meseci
Citat:
Marko_L: Jesi li razmišljao možda o tome da napišeš mejl tom istom prijatelju i lepo mu napišeš "Kupi mi knjigu 'C# za neupućene' ", i on to lepo isprinta ili prepiše na papir i odnese u knjižaru.


Mogu, a mogu i fax ako nema e-mail. Hoću samo da kažem da je u govoru već uobičajeno da se Cis piše C# i da je to nepotrebno menjati. Hajde da je engleska verzija lakša za izgovor, ali nije.

U stvari, izgleda da je jedini razlog što programeri kod nas uopšte koriste izraz "si šarp" taj što mnogi od njih i ne znaju za Cis.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako izgovarate 'C#' ?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 39924 | Odgovora: 188 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.