Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako izgovarate 'C#' ?

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako izgovarate 'C#' ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 39853 | Odgovora: 188 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

igac
Banjaluka

igac
Član broj: 415
Poruke: 562
*.teleklik.net.



+2 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?06.11.2004. u 20:12 - pre 236 meseci
ajd da ne gledamo sta je uopste ispravno/ustaljeno/dobro/lose... zasto uopste pokusavas nabiti ljudima termin CIS?! jel te placaju po useru za to?
"nice town, i'll take it..."
 
Odgovor na temu

custominstall
Vracar glasa za Evropu

Član broj: 29473
Poruke: 251
*.beotel.net.



Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?06.11.2004. u 22:33 - pre 236 meseci
Pa ne valja kako god da kažeš!
Ako kažeš 'si šarp', onda si deo doleležeće amorfne mase kojoj nedostaje pola mozga i lako pada pod uticaj MS evangelista(sumnjivog muzičkog obrazovanja).
Ako kažeš 'cis' onda si jezički čistunac, domoljubac i inadžija.

U muzičkoj teoriji mnogo pojmova (pored italijanskog) južnoslovenski narodi su preuzeli direktno iz nemačkog, što zbog jakog uticaja (vlasti) Austrije, što zbog toga jer su Nemci (sa Austrijancima koji su se takođe onda tako nazivali) bili tate za muziku i naravno dali ogroman doprinos njenom razvoju. Odatle termini cis, des, dur, mol, nazivi mnogih instrumenata itd.

Ja nigde nisam video da se na engleskom piše cis kao 'C#'. Piše se kao 'C sharp' ili 'C-sharp', nikada 'C#' . Primer 'Piano Concerto No.4 in C sharp minor' bio bi Klavirski koncert br. 4 u Cis-molu . I to je to. E sad, možda se C# piše na mobilnim telefonima, to ne bih znao, ali svi znamo kakve su melodije na njima. :)

U našem jeziku cis se piše kao Cis (ređe cis), opet ne C#. Povisilica se naravno piše isped note (u notnom sistemu), a # nije uopšte oznaka za povisilicu! Da, liči, liči mnogo, ali nije povisilica. Da bi to bila, mora DT malo da je zakrene, ispravi ove kose linije. Kako je počeo, možda će mu i poći za rukom... Kad sam se prvi put sretao sa C#, nije mi uopšte palo na pamet da se čita kao Cis, si šarp ili da ima bilo kakve veze sa muzikom, jer ko bi to povezao sa progr. jezikom?! Morao sam da pitam drugara kako se čita, a kad je rekao 'si šarp', rekoh mu 'pa to je kao u muzici'. Mislim, ko bi se pored C i C++ setio da C# čita kao Cis??

C# NIKO ne izgovara kao Cis (za sada). Da su naši stvorili jezik imali bi tu privilegiju da ga krste po sopstvenoj želji, ali nisu. A kako da se na srpskom piše ime? Pa baš tako - C# . Neko ko nema veze sa IT, neće dolaziti u dodir sa pojmom, a svako ko ima veze znaće kako se čita/izgovara. Ako treba objašnjenje, nije teško napisati 'si šarp' ili fonetički.


P.S. Ovo je tipična ES-ovska tema za Advocacy. Više volite da se natežete oko gluposti umesto da prevodite članke i pišete tutoriale. (bez ljutnje, please)
Gojko, kada ćeš konačno da dovedeš Ivana Klajna na ES? Čovek radi punom parom, 2006. treba da izađe novi veliki rečnik stranih reči, koji će napokon zameniti onaj zastareli Vujaklijin. (Svakako) do tada C#, ovaj, mislim si šarp :))


"To možda i nije tako dobro... ali bi moglo da bude interesantno" (H.P.)

Adaptatio est mater superstitis.
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
..alog.smin.dialup.neobee.net.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?07.11.2004. u 01:08 - pre 236 meseci
kada se nesto novo pojavi u drustvu, drustvo mu da ime onako kako smatra da je ispravno.

tako ce Java uvek biti java, jer je ta rec vec postojala.

a sto se tice lokalizacije: pa nema lokalizovanijeg govornog podrucja nego sto je usa/uk. upravo ono sto je neko pretstavio fiktivnim programskim jezikom "p". oni koji govore engleski (kao maternji jezik) ce ga izgovarati isto onako kao i oni koji govori srpski (kao maternji jezik), a to je (najverovatnije, ako je isao u skolu) isto onako kako izgovara naziv za 3.14..... prvi "paj", ovi drugi "pi". ali izvor im je zajednicki.

mislim da je DT rekao nesto u vezi SQL. da bas je tako, ameri imaju potrebu, da u duhu jezika, pre ili kasnije sve stave u pasiv. i tako nastade "sikvl", pa ce onaj ko se bavi time dobiti -ER na kraju, pa ce se nesto obraditi i smestiti i citati sa nastavkom -ED.

to sve na jednu stranu i ne vidim razloga zasto se konstantno trazi analogija sa tim. ako pise, a pise:
Citat:

C# (pronounced "C sharp") is a modern, object-oriented language that enables programmers to quickly build a wide range of applications for the new Microsoft .NET platform.


onda se moze izaci u susret (upravo onome sto mislim da se koristi u pogresnom kontekstu): JEDNOZNACNOSTI. jednoznacnost, i bogatsvo sinonima nisu neprijatelji, mada nisu bas ni najbolji drugari.

zar nije lepo, i bogato, imati:
- C# (=) si šarp, ce šarp oblast programiranje
- C# (=) cis, oblast muzika

---------

eto cak sam i pogresio, stavljajuci razlicite vrste reci (muzika, programiranje) na isto mesto

---------

mislim da ce stvari konvergirati u dve tacke, u dva krajnja ishodista (izvinjenje, ako se nisam lepo izrazio). a to su prevodi englesko-srpski, i lokalizovano-prevedeni izrazi. kako je, skoro nemoguce, prebaciti reci iz jednog skupa u drugi, a i uvek se potegne argument "vidis da smo ovu rec ovako", mislim da je najbolje da se ne dozvoli nastanak treceg skupa, jer je ovde sve moguce
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
195.252.80.*

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?07.11.2004. u 11:32 - pre 236 meseci
Citat:
Marko Stankovic:
Ja bih napomenuo samo primer basic-a to sigurno svi izgovaraju kao "bejzik" i to je pravilno, a sta bi bilo da uzmemo logiku DT-a?

Oh, yeah??? Izgovori onda moje prezime

Šalim se, da se vratim na temu. Ljudi vi niste normalni. Svako izgovara onako kako misli da treba i tu nema govora. Ćale, šta bi ti uradio da ja u privatnom razgovoru sa tobom kažem: "si šarp", je l' bi mi opalio šamar možda? Ako se desi čujem od nekoga neki izraz koji ne razumem (jer koristim drugu reč za istu stvar) lepo ću ga prekinuti i zamoliti da mi objasni, ako on ne zna sinonim reći će mi u dve-tri rečenice ili čak i kao što je neko spomenuo zapisati na papir i možemo nastaviti razgovor, zašto bi bilo neophodno da apsolutno svaku reč izgovaramo isto.

Uostalom, više puta je ovde pomenut engleski, ko kaže da su oni odavno preboleli te dečje bolesti? Primera radi, ko će prvi od vas da mi kaže kako se na engleskom kaže "Rubikova kocka"?
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

random
Član broj: 85
Poruke: 3866
*.f.bg.ac.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?07.11.2004. u 12:35 - pre 236 meseci
Citat:
cicika: Slovenski jezici uglavnom koriste za imenovanje nota "do", "re", "mi" i tako dalje, pa bi u srpskom C# bilo "do povišeno" što je potpuno nepraktično.


Do, re, mi, fa se koriste kada se note pevaju. Ali, kad otpevaš povišeno do, mi, i povišeno sol istovremeno, to se zove cis mol, a ne „do povišeno mol“. Ukratko, nije tačno da se za imenovanje nota koristi do, re, mi. Samo za pevanje.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

random
Član broj: 85
Poruke: 3866
*.f.bg.ac.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?07.11.2004. u 12:46 - pre 236 meseci
Citat:
Dragi Tata: Bume, u engleskom postoji samo jedan izgovor za C#, a to je "si šarp". Najpre je označavao samo notu, a sad je i programski jezik dobio ime po toj noti. Ne vidim razlog da u srpskom idemo na drugu stranu pa da razdvajamo izgovor za ove pojmove.


Ovo je upravo poenta cele priče. I zbog toga argumenti „kad kažeš cis, neko će pomisliti na notu, a kad kažeš si šarp onda je jasno“, ne stoje.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?07.11.2004. u 13:28 - pre 236 meseci
@random
Ti misliš da se apsolutno na svim jezicima tonaliteti obeležavaju abecedom i da nema nijednog koji koristi solmizaciju?
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

reject
Ivan Pesic
Bgd

reject
Član broj: 7659
Poruke: 2209
*.83.beocity.net.

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?07.11.2004. u 15:23 - pre 236 meseci
Solmizacija se koristi za pevanje, a za instrumente
tonovi se pisu slovima ABCDEFG u vecini zemalja
sveta (Kod nas i Rusa (mislim) B=H, ali to nije bitno).

Izuzetak je orijentalna muzika, ali i ona se moze ovako
pisati.

Ja C# zovem Cis kao i sto se zove.

Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?07.11.2004. u 16:08 - pre 236 meseci
@random & reject

Naterali ste me da kopam po svojim notama!

Primer br. 1 - jedan slovenski jezik - ruski

C-dur - do mažor (zamislite ćirilicu)
fis-moll - fa-diez minor (gde je "diez" povisilica)
b-moll - si-bemol minor (gde je "bemol" snizilica)

Izvor - "Fortepianaja igra", sostaviteli - A. Nikolaev, V. Natanson, V. Malinnikov
Izdateljstvo "Muzika" Moskva


Primer br. 2 - jedan romanski jezik - francuski (Francuzi kao veliki obožavaoicu sopstvenog jezika koriste nazive nota iz doba renesanse)

C-dur - Ut majeur
B-dur - Si bemol majeur (gde je "bemol" snizilica)
a-moll - La mineur

Izvor - Sadržaj (na engleskom, nemačkom i francuskom) knjige - "W. A. Mozart, Sonaten fur klavier zu zwei handen" - Edition Peters, Leipzig

I ništa od ovoga ni blizu nije orijentalno, prva knjiga je za prvi niže muzičke sa raznim pesmicama, sonatinicama, etidicama i slično, a druga su Mocartove sonate.
Žao mi je što nemam slike ovoga da okačim.

Pozdrav, Tijana
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
195.252.80.*

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?07.11.2004. u 16:22 - pre 236 meseci
Ajmo sad:

Svakoga dana u svakom trenutku sve više napredujem...Svakoga dana u svakom trenutku sve više napredujem...Svakoga dana u svakom trenutku sve više napredujem...Svakoga dana u svakom trenutku sve više napredujem...
=================================================================
C# izgovaramo Cis....C# izgovaram Cis....C# izgovaram Cis....C# izgovaram Cis....C# izgovaram Cis....C# izgovaram Cis....C# izgovaram Cis....C# izgovaram Cis....

:)
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

flylord
Član broj: 2954
Poruke: 3859
212.200.97.*

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?07.11.2004. u 16:26 - pre 236 meseci
Cek, cek ako lepo pise u literaturi da se izgovara kao SI SHARP zasto bih ga ja izgovarao za cis? Zasto da budem veci papa od pape i da me 99% posto sveta ne razume? Ajde samo to objasni?
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?07.11.2004. u 16:28 - pre 236 meseci
Ova tema definitivno ne vodi ničemu i ovako može da se rasteže u nedogled.Elem, reći ću samo još ovo.Govor kao govor je samo sredstvo sporazumevanja, a cilj sporazumevanja je da se sporazumeš sa nekim, a sporazumećeš se sa nekim ako taj neko razume šta hoćeš da kažeš (Copyright by me :D).E sad, ono što Tomica kaže, ako razgovaraš sa nekim iz struke razumeće te i ako kažeš "programski jezik ce šarp", "programski jezik si šarp", "programski jezik ce sa tarabom", a za "programski jezik CIS" nisam baš siguran, jer prvi put ovde čujem za tu soluciju da se tako naziva, a ako razgovaraš sa nekim ko nije iz struke, odnosno nekim ko nema dodira sa IT-em uopšte, ma možeš i da mu nacrtaš C#, on te neće razumeti šta je to, sve dok mu u jedno 10-tak rečenica ne objasniš prvo šta je kompjuter, pa u još toliko šta je IT, a onda u 10-15 rečenica šta je programski jezik, pa tek onda da ideš dalje.Jedino što ja ne vidim svrhu da sa nekim ko nema nikakve dodirne tačke sa IT-em uopšte pričaš o programiranju, pa još spominješ C#, osim naravno ukoliko recimo kao što je DT već pomenuo neki poznanik ili prijatelj treba da ti kupi neku knjigu ili tako nešto (ali već smo ustanovili da u tom slučaju to može da se odradi mejlom, faksom ili parčetom papira i olovkom, odštampati ili napisati C# i on to odneti prodavcu, opet na najbezbolniji mogući način rešen problem).Prema tome ne vidim gde je problem, ako je cilj da se sporazumeš sa nekim, i svi C# izgovaraju kao "si šarp" ili "ce šarp" ili "ce taraba", onda je logičnije da ćeš ga tako izgovoriti i nastaviti dalje sa razgovorom, umesto što ćeš izgovoriti "cis" i posle izgubiti nekoliko minuta da mu objasniš na šta misliš kad kažeš "cis" i zašto ga tako izgovaraš.Evo, slična je situacija sa šrafom.Recimo, ja od malih nogu šraf izgovaram "šraf", iako jezički puritanci tvrde da je lepše i pravilnije reći "vijak".Ma koga boli uvo za to, može da bude 100 puta lepše i pravilnije, ali ja kada odem da kupim šraf i kažem prodavcu "treba mi šraf taj i taj" svaki će me razumeti, a ako odem i kažem "treba mi vijak" garantujem ti da bi me veliki procenat njih gledao belo i mislio se u sebi "Na šta li misli majku mu, šta beše vijak ? Da nije mislio na valjak ili visak ?".E upravo u tome je stvar "cis" će kod nas svako pre povezati sa muzikom nego sa programsim jezikom, a "ce šarp" neće (iako se ce šarp izgovara i u muzici, ali ne kod nas), bez obzira što u principu znače isto.Opet, kažem najbitnije je kako neku stvar zovu ljudi iz struke.Eto, uzmi lepo šraf i pitaj bilo kog prodavca šrafova ili majstora koji ih koristi u svom poslu "Šta je ovo ?", reći će ti "Šraf".Prema tome, zašto bi ga onda zvali vijkom, kad postoji mogućnost da te veliki broj prodavaca i majstora neće razumeti, a s njima najviše i treba da se sporazumeš kada su u pitanju šrafovi (mislim, nečeš sigurno da legneš sa ženom u krevet i da joj pričaš o vijcima, ne ?).Opet isto je tako u vezi C#, bitno je da te razume kolega iz struke kada pričaš s njim o tome (a svaki programer će savršeno dobro razumeti "ce šarp"), a da ti sad promovišeš izgovor "cis" sve u cilju da bi te razumeo i prodavac jaja na pijaci, mislim ne vidim svrhu toga.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
195.252.80.*

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?07.11.2004. u 16:39 - pre 236 meseci
Citat:
Marko_L: š.Evo, slična je situacija sa šrafom.Recimo, ja od malih nogu šraf izgovaram "šraf",

Verovatno misliš na ŠAF :).
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

flylord
Član broj: 2954
Poruke: 3859
212.200.97.*

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?07.11.2004. u 16:40 - pre 236 meseci
Koristi se i SHRAF i SHAF
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
195.252.80.*

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?07.11.2004. u 16:43 - pre 236 meseci
Ovo me podseti na onu temu: "Koliko članova ES-a je potrebno da zamene sijalicu".
PS. ŠAF je gramatički neispravno (reč je nemačkog porekla, i uvedena u naš jezik zadržava se ono R)!
PS No.2 Sada baš podseća na gorenavedenu temu .
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dialup.neobee.net.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?07.11.2004. u 16:44 - pre 236 meseci
Citat:
Marko_L:
Recimo, ja od malih nogu šraf izgovaram "šraf", iako jezički puritanci tvrde da je lepše i pravilnije reći "vijak".

Ja mislim da je po naški "zavrtanj" ali koga briga.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Milos Stojanovic
Belgrade

Milos Stojanovic
Član broj: 10343
Poruke: 1864
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 282954730
Sajt: www.sietf.org


+7 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?07.11.2004. u 17:08 - pre 236 meseci
lol
Dakle ovakve teme se nikad neće završiti bilo kakvim kompromisom. Jedino što može da se desi je da se od rasprave o izgovoru C# pređe na vijke,šrafove,šafove,zavrtnje,odvrtnje...
At least it's hella fun

ex. trooper
Oh goody... it's my Illudium PU-36 Explosive Space Modulator!
Softversko Inženjerstvo
♪♫♪
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

flylord
Član broj: 2954
Poruke: 3859
212.200.97.*

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?07.11.2004. u 17:13 - pre 236 meseci
Ali smo se dotakli i teorije muzike
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?07.11.2004. u 17:22 - pre 236 meseci
Da, znači ustanovili smo da ukoliko želiš da se baviš programiranjem, moraš prvo da završiš muzičku školu :)

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 07.11.2004. u 18:33 GMT+1]
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Kako izgovarate 'C#' ?07.11.2004. u 17:29 - pre 236 meseci
Ili barem srednju tehničku (najbolje smer mašin-bravar)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako izgovarate 'C#' ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 39853 | Odgovora: 188 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.