Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)

[es] :: Fizika :: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)
(Zaključana tema (lock), by McKracken)
Strane: << < .. 18 19 20 21 22 23 24

[ Pregleda: 56980 | Odgovora: 473 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp498.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)31.08.2005. u 06:36 - pre 227 meseci
Srđane, nisam ti ispisao odvojeno sve Lorentzove jednakosti ( (1.) x' = .... , t' = .... , y' = y , z' = z , i zatim (2.) x = ... , t = .... , y = y' , z = z' ) jer ih imaš ispisane i na ovom forumu, a kad učestvuješ u diskusiji podrazumijeva se i da ih poznaješ od ranije, a ako ih ne poznaješ od ranije onda ćeš ih potražiti ( ili na nekoj web adresi ili u nekom od udžbenika).
Suština je da ćeš uvijek imati neku „početno izmjerenu veličinu“ i na osnovu nje računati sve ostale Lorencove veličine (u nekom konkretnom fizičkom sadržaju). Umjesto „post diplomskih studija“ i složenog matematičkog aparata , nudim ti lakši, logičniji i prostiji sadržaj za računanje.
Naravno, imam i druge ciljeve: Nove spoznaje i nove „interpretacije“ koje će uslijediti tek nakon sagledavanja suštine logike i smisla „Lorencovih transformacija“ (relativiziranje sila i akceleracija, a ne prostora – dužina, i vremena, na ovu temu nismo još ništa ispisali). Većinu sadržaja treba da odrade pametniji i obrazovaniji od mene (prije svega budući profesori matematike i fizike, jer ovi sadašnji „imaju prečeg posla“, lične i porodične obaveze i preokupacije).
Lorentzove transformacije podrazumijevaju u istom fizičkom sadržaju i x i t ( u odnosu na sistem u mirovanju, te ćeš često naći iste te oznake sa onim indexom nula ) i x' i t' ( u odnosu na sistem u kretanju , viđeno iz...). U obje Lorencove postavke (1.) i (2.) radi se o istom i konkretnom fizičkom sadržaju, u obje imaš (za taj konkretan fizički sadržaj) isti „relativistički faktor“ te je logičan pokušaj istraživanja kada, i kako je uvijek moguća ta jedna jednakost (pa makar mi pisali odvojeno sve Lorencove jednakosti i veličine).
Zato nije ono jednakost „koja liči na Lorencove transformacije“ , već jeste u istom matematičkom iskazu izražena svaka Lorencova pojedinačno navedena veličina (x , t, x', t' , a , y , z , y' i z' su svakako u obje jednakosti podrazumijevane veličine). Zašto tebi to samo „liči na Lorencove transformacije“, ako već moraš i inače u Lorencovim transformacijama ubacivati neke brojke umjesto oznaka, ne mogu da razumijem. Naravno, ti se ne baviš konkretnim računanjima i izračunavanjima (pa ti to nije ni interesantno ni bitno).
 
0

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2156
*.dialup.blic.net.



+197 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)31.08.2005. u 07:08 - pre 227 meseci
Zato sto vreme nisi merio u sekundama. Pretvori pokazivanje argonskog sata(broj perioda) u sekunde.
Kaže cybernoid ll !!!
A ja kažem da satovi ispisuju vrijeme na displej u nano sekundama.Na početku su
sinhronizovani.Onda krene konkord na istok i obiđe zemlju.Oba sata pokažu da
je u avionu proteklo manje vremena nego na zemlji,ali argonski sat kaže da je
vremenska razlika veća nego što to kaže sat Cs!Kada obilazak prave k zapadu
ispada da je prošlo više vremena u avionu nego na zemlji.Opet argonski sat pokaže veću razliku.
Oba sata se proizvode.Argonski je znatno jeftiniji.Da nije to razlog???

________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp421.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)31.08.2005. u 07:33 - pre 227 meseci
Cibernoid, pretpostavimo da će svi mogući satovi različito raditi u drugačijim fizičkim uslovima. Upotrijebimo li urađene satove (iste ili različite tehnologije, zasnovane na istim ili različitim fizičkim uslovima njihovog rada) , njih ukupno x , sve „sinhronizovane“ i koji „tačno“ rade (provjereno u sistemu K°), pa ih sada: a) vozamo različitim brzinama (njih nekoliko), b) vozamo različitim brzinama u različitim smjerovima (u odnosu na K°), c) istim brzinama a različitim udaljenostima od Zemlje (takođe njih nekoliko), d) neke potopimo u različite „gustine materije“, i svi oni pokazuju različita vremena (na kraju vozanja, ili mirovanja na Zemlji) , opet imamo jedno i jedino proteklo vrijeme: od Početka eksperimenta (posmatranja) do Kraja eksperimenta (posmatranja). To je jedno i jedino stvarno i objektivno vrijeme, važeće za čitav Svemir (bez obzira što će mnogi od tih satova pokazivati da su radili brže ili sporije od satova koji su „boravili u K° „).
Htjeo sam Nedeljku ispisati: deset (približno) jednakih i jednako naduvanih balona kupljenih na vašaru u Šapcu. Pet probodemo (istom iglom) i statistički konstatujemo prosječno vrijeme „izduvavanja“. Drugih pet (probodemo istom iglom) i mjerimo prosječno vrijeme izduvavanja u drugačijim fizičkim uslovima ( na većem ili manjem vanjskom pritisku) i mjerimo prosječno vrijeme izduvavanja. Duže ili kraće (ili u nekim slučajevima i nikako) odvijanje fizičkog procesa ne može značiti da sada vrijeme drugačije teče (za bilo koga i bilo gdje, pa makar to bili „posmatrači“ u unutrašnjosti balona koji ne znaju za promijenjene fizičke uslove („nemaju informaciju“ o tome, kako ti kažeš za „K'linku“). Takve „glupe posmatrače“ koristi Ajnštajn i fizičari „koji znaju šta je vrijeme“ (a ja kao ne znam) kada primjenjuju „pokazivanje satova“ koji različito rade zbog drugačijih fizičkih uslova u kojima rade i zato mjere drugačije vrijeme, ili i stvarno mjere drugačije vrijeme nekog fizičkog sadržaja, i koje vide sopstvenim očima, nakon isteka eksperimenta.
Kada ti kažem da će i za K°linca i za K'linku proteći isti interval vremena [t] , i isti takav interval vremena važeći za čitav Svemir onda se tu radi o konkretnom slučaju, konkretnom vremenu, konkretnoj brojki i na to nema nikakvog uticaja kako ja zamišljam („pogrešno“) pojam vremena , a kako fizičari („tačno“) zamišljaju pojam vremena i čime i u odnosu na što mjerimo to vrijeme. Vrijeme možemo mjeriti i iskazivati i bez upotrebe bilo kakvog mehaničkog kretanja, inercijalnih sistema,...., bez Ajnštajna i Lorenca i tumačenja njihovih formula.
 
0

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)31.08.2005. u 08:30 - pre 227 meseci
Citat:
A ja kažem da satovi ispisuju vrijeme na displej u nano sekundama.

Po definiciji ?
Citat:
ali argonski sat kaže da je vremenska razlika veća nego što to kaže sat Cs
Imas li neki pouzdan izvor ovih informacija?
Citat:
Vrijeme možemo mjeriti i iskazivati i bez upotrebe bilo kakvog mehaničkog kretanja, inercijalnih sistema
Kako?
#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp246.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)01.09.2005. u 07:48 - pre 227 meseci
Razuman čovjek pokušava sebe prilagoditi svijetu. Nerazuman čovjek pokušava svijet prilagoditi sebi. Stoga, sav napredak počiva na nerazumnom čovjeku
-------------------------------------------------------------------------------

Srđane, za tebe su ovo (što je napisao Nedeljko) Lorencove transformacije. Za Nedeljka su to samo formule za prelazak iz jednog u drugi ISR (presjedanje iz voza u voz u Maloj Krsni). Za mene je ovo sažet (matematički) iskaz odnosa između dužina ( u nekom konkretnom fizičkom sadržaju ). Citirajući ti tekstualni dio zadatka 61. iz “Teorijske fizike” hrvatskog Akademika Ivana Supeka imaš tačno obavještenje šta znači x’ (onima koji “znaju šta je vrijeme” – po Cibernoidu), a ja u tome vidim “translaciju relativne nule” u pravouglom koordinatnom sistemu . Zašto misliš da je moje razmišljanje pogrešno?


. Ovo je Ajnštajnov sažet matematički iskaz i očito je da Ajnštajnovo i Lorencovo t’ nisu iste veličine.
Međutim, kako je „čika Sprečo“ otkrio mogućnost da na istom crtežu prikaže geometrijski smisao fizičkih sadržaja tako da tačno prikazuje matematičko-geometrijske iskaze i za „Lorencove transformacije“ i za „Ajnštajnovo vrijeme i dužine“ (za bilo koje 0<v<c , i za bilo koju „uzmjerenu dužinu“), i još mnogo više od toga što je napisano navedenim formulama, onda mi je logično da to saslužuje pažnju matematičara i fizičara.
Kako na ovom forumu nema „radoznalih i promućurnih“, na nagovor mojih dobronamjernih prijatelja, treba da napustim diskusiju na ovom forumu. Tebi posebno zahvaljujem na korektnosti (pogotovo u temi:[url]http://www.elitesecurity.org/tema/39736[/url], kada nisam znao ni subskript ukucati u poruci).




[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 26.09.2005. u 06:42 GMT+1]
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ec.auckland.ac.nz.



+3 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)01.09.2005. u 08:44 - pre 227 meseci
Spreco, izvini ali ja zaista ne vidim tu nista zanimljivo ili mozda ne mogu da shvatim tvoje objasnjenje. Evo ajde da malo analiziramo onu sliku:
Citat:
Spreco:

Ako je (na crtežu): PA = ct = x i KK' = PP'' = vt onda Lorencovom x' odgovara (na ovom crtežu) dužina PB = LN = x' i Lorencovo vt' = P''L.
Zar vas nimalo ne interesuje „istraživanje“ ovih tvrdnji?




E sada uzmi slucaj da je t=0. Na slici ces dobiti da je PB=PK sto bi znacilo da je x=x'. Ali iz ove formule se dobije da je x razlicito od x'.

A inace ne verujem da je tesko naci nekakvu geometrijsku predstavu Lorencovih formula je u Mi mozemo v/c na neki nacin predstaviti kao sinus nekog ugla pa ce onda biti jednak kosinusu tog istog ugla itd...

Ali nije cilj uvek sve predstaviti geometrijski ako nemamo fizicku predstavu sta ta slika predstavlja.
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp510.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)02.09.2005. u 07:17 - pre 227 meseci
Srđane, iz onog – „ec“ – ja zaključio da radiš na visoko šolskoj ustanovi , ili nekoj naučnoj instituciji i da nisi „makar neko“. Takođe sam zaključio da se ne udubljuješ mnogo u sadržaje poruka na ovom forumu , već da ih i pregledaš i odgovaraš na njih – u prolazu (tek da podstakneš i održiš diskusiju). Da je prethodnu poruku napisao Cibernoid, Milan Milošević, ili Ivan Dimković, ne bih reagovao ( za tebe i Nedeljka vežu me drugačije „emocije“, drugačija intuicija).
1.) Kad „izvodiš“ Lorencove transformacije“ imaš neko vrijeme, neke brzine, i neke dužine. Logički: - Ne možeš tek tako za neko x, x', t, t', c, i v, dobijeno na taj način sada jednostavno kazati: „A šta ako je t = 0 „. U tom slučaju nema ni onog x, x', t, t', vt, vt', dakle ni tvog „problema“: x = x' , tvoje pogrešne primjene izvedenih veličina .
a) „Šta, ako je t = 0 „? U tom slučaju možeš primijenti više mogućnosti: 1-a)Sve vratiti u suprotnom smjeru („reverzibilnost“), imao si KK' = vt, a sada ćeš imati K'K = vt, 1-b) Izvesti (obistiniti) sve ponovo (za isto ili neko drugo t) x, x', t, t', vt, vt', 1-c) Dodati (ili oduzeti- vratiti se nazad“) neki interval vremena. Ovaj (treći) slučaj zahtijeva posebnu obradu i više slika i više poruka.
b) Sprečo ima rješenje i za slučaj kada je „t“ – vrijeme, „samostalna kategorija“, ili kada x postaje „izmjerena dužina“- l0 = x0.
2.) Nacrtana slika nije „sama sebi cilj“, niti da geometrijski predstavi samo smisao Lorencovih transformacija, već ona predstavlja stvarnu sliku , stvarnih zbivanja: x = ct = PA = PN , i KK' = PP'' = vt , za zadano i konkretno Ajnštajnovo l0 = ct0. Odnos vt/ct = sin β = cos α = 1/n nije tek tako „bez veze“ napisana matematička relacija (odgovara stvarnom fizičkom sadržaju , događaj koji je trajao t i nije tačka – kako to Nedeljko voli napisati).
Nacrtana slika odgovara fizičkoj stvarnosti u kojoj iz P (u tom momentu je i P' u toj tački, početna tačka neke pokretne dužine l0) šaljemo „signal“ brzinom c, koji će stići do kraja pokretne (brzinom v ) dužine l0 i vratiti se opet u početak te pokretne dužine l0. Dakle, fizički sadržaj odgovara fizičkoj stvarnosti i nije neki „hipotetički fizički sadržaj“ za svako 0<v<c. Istu tu sliku (samo bez kružnica) nacrtao je i A Ajnštajn.

 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ec.auckland.ac.nz.



+3 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)02.09.2005. u 07:41 - pre 227 meseci
Citat:
Sprečo: Srđane, iz onog – „ec“ – ja zaključio da radiš na visoko šolskoj ustanovi , ili nekoj naučnoj instituciji i da nisi „makar neko“. Takođe sam zaključio da se ne udubljuješ mnogo u sadržaje poruka na ovom forumu , već da ih i pregledaš i odgovaraš na njih – u prolazu.

U stvari ono "ac" znaci academic a ono "ec" moze svasta da bude, u ovom slucaju je "electronic campus". Sto se tice mog udubljivanja u poruke, jednostavno nemam vremena. Da imam vremena verovatno bih se prvo udubio u neke zanimljive probleme koje je ostavio Bojan Basic na forumu matematika.

Citat:
1.) Kad „izvodiš“ Lorencove transformacije“ imaš neko vrijeme, neke brzine, i neke dužine. Logički: - Ne možeš tek tako za neko x, x', t, t', c, i v, dobijeno na taj način sada jednostavno kazati: „A šta ako je t = 0 „. U tom slučaju nema ni onog x, x', t, t', vt, vt', dakle ni tvog „problema“: x = x' , tvoje pogrešne primjene izvedenih veličina .

Ako kod tvog izvodjenja "Lorencovih transformacija" one ne vaze za svako t onda bi trebalo da napises za koje t to vazi. Ja ipak ne mogu da ti citam misli pa se uzdam u predjasnje iskustvo koje mi kaze da Lorencove transformacije mogu da koristim za bilo koje koordinate x,y,z i t. Nema nikakvog ogranicenja kada je u pitanju koordinata t. Spreco, za neke druge naucne tekstove se ja isto ovoliko udubim pa opet mogu da ih razumem a ako tebe ne razumem kako je onda ovo tvoje "razumljiviji i laksi nacin za razumevanje Lorencovih transformacija"? Mozda ipak ne umes tvoje misljenje lepo da prezentujes? (bez ljutnje, i ja cesto imam taj problem, sada malo manje nego ranije) Nije ni cudo sto ljudi izgube strpljenje (svaka cast Nedeljku).

[Ovu poruku je menjao srki dana 02.09.2005. u 08:44 GMT+1]
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp142.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)02.09.2005. u 20:49 - pre 227 meseci
Srđane, tvojih 2826 poruka na ovom forumu, jasno govori kakav je cilj (i uloga) tvog učešća u raspravama. To se vidi i po postovima na ovoj temi.
Moje poruke nije dovoljno pročitati (nisu dio opšteg obrazovanja i znanja), jer predstavljaju nešto novo, nešto što nisi do sada mogao „vidjeti“. Većinu mojih izjava možeš protumačiti tek kada se udubiš i analiziraš ih „sa olovkom u ruci“ (makar ta olovka bio i tvoj kompjuter), moraš razmišljati, računati i provjeravati. Zapazio sam tek kod tri - četiri učesnika da to jesu radili (ali, opet, dosta površno).
Tvoj i moj problem iz tvoje prethodne poruke je koordinata – vrijeme, koje ti dosadašnje opšte obrazovanje i znanje direktno i automatski nameće kao metod razmišljanja (četvrti vektor, i još ponešto – dodao bi Cibernoid). Nema tog četvrtog vektora u fizičkoj stvarnosti (ima na papiru i u „virtuelnoj stvarnosti“). U stvarnosti imamo (bar što se tiče STR) samo dva objekta u međusobnom relativnom kretanju i jedino vrijeme koje mjerimo je to vrijeme t , vrijeme koliko traje naše posmatranje tog međusobnog relativnog kretanja. U Lorencovim transformacijama je to vrijeme t, kod Ajnštajna je to takođe vrijeme t (ili samo u specijalnom slučaju mjerenja –iskazivanja neke dužine pomoću brzine c i vremena - t0 , l0 = ct0).
Naravno da vrijeme posmatranja relativnog kretanja može trajati 0<t<∞ (ali nikad 0 i nikad beskonačno). Međutim, ako izvedeš Lorencove transformacije izvodiš ih za neko konkretno t, to konkretno t, c,v, nemožeš tek tako odbacivati, imaš konkretno ct i vt i dalje se „pleše“(ali po istim pravilima koja su važila i za „prelazak iz sistema u sistem“). Priča za malu djecu da je to samo „prelazak iz sistema u sistem“, a dalje možemo raditi šta hoćemo, je bježanje od stvarnosti i „imaginarni svijet ideja“, ne poštivanje osnovnih postavki koje se u startu utvrđuju i koriste, mjere,...... I sve ostalo što se povodom te imaginarne stvarnosti priča (kad je v = 0, kad je c = ∞) je takođe imaginarno (nestvarno, zamišljeno, moguće – ali u nekom novom fizičkom sadržaju i zbivanju, u nekim novim fizičkim uslovima i računanjima).
Da bi me mogao razumjeti počni ispisisivati moje matematičke relacije na papir i onda dalje čitaj i razmišljaj. Sve je jednostavnije (shvatljivije) nego kod Ajnštajna i Lorenca.

 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp224.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)11.09.2005. u 09:54 - pre 227 meseci
Specijalna teorija relativnosti Alberta Ajnštajna (STR) najveća je zabluda fizičara 20. vijeka. Potpuno zanemarujući v r i j e m e (Svjetskog toka) p r i je i p o s l i j e posmatranja konkretnog fizičkog sadržaja, fizičari su se nedovoljno posvetili izučavanju i Ajnštajnovih odrednica vremena u t o k u posmatranja konkretnog fizičkog sadržaja.
Površno gledaju na pojedine Ajnštajnove izjave, olako prihvataju Ajnštajnove tvrdnje o različitom toku vremena za p o s m a t r a č e odvijanja pojedinih fizičkih zbivanja u t o k u posmatranja (eksperimenta). Uvodeći dvije r e l a t i v n e n u l e na istom pravcu (x-osa) čak primjenjuju i neprihvatljive matematičke principe u matematičkoj analizi fizičkih sadržaja ( u interpretaciji ISR).
(Ovo sam ubacio ovdje tek da se vidi koliko je tehnika na ovom Forumu bolja nego na index-xr).
 
0

sslavko
Auckland, NZ

Član broj: 17156
Poruke: 81
*.dialup.xtra.co.nz.



Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)12.09.2005. u 10:32 - pre 227 meseci
Citat:
SprečoSpecijalna teorija relativnosti Alberta Ajnštajna (STR) najveća je zabluda fizičara 20. vijeka. Potpuno zanemarujući v r i j e m e (Svjetskog toka) p r i je i p o s l i j e posmatranja konkretnog fizičkog sadržaja, fizičari su se nedovoljno posvetili izučavanju i Ajnštajnovih odrednica vremena u t o k u posmatranja konkretnog fizičkog sadržaja.


Sram da ih bude. Stvarno nema smisla sta su sebi dopustili. Pitam se samo zasto su to uradili. Mozda ih je mrzelo da "pomnoze dva broja" ili ih je Ajnstajn nekako omadjijao, mozda i potplatio ko zna, sve je moguce. A mozda je i neka veca zavera u pitanju??? Hmmmm, da, bice da je sve to zbog novog svetskog poredka. Cak su i prirodu omeli pa se ne ponasa kako treba, po Njutnovim zakonima nego nekako drugacije, slucajno bas onako kako to Ajnstajn predvidja.
E da nam je vise ovakvih kao sto si ti, pa da se to sve razotkrije i obelodani narodu. Istina, tad ne bismo imali satelite ni GPS, ni sonde po svemiru, ne bismo znali kako izgleda Saturn izbliza, ne bismo imali cak ni struju iz nuklearnih elektrana, ali nema veze, sve bi se ponasalo po zakonima klasicne mehanike... ili mozda ipak ne bi?
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp130.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)12.09.2005. u 20:33 - pre 227 meseci
Sslavko: Ovo (insinuacija) što ti ispisa nije u vezi za Specijalnom teorijom relativnosti Alberta Ajnštajna. Ja ti ukazujem na smisao Ajnštajnovih vremenskih intervala:
, tačnim za svaku izmjerenu dužinu l0 = ct0 i sve moguće skalarne vrijednosti brzina 0<v<c< , ukazujem ti na smisao relativističkog faktora, pa ti probaj to nekako osporiti. Nema kontrakcije dužina ct0 i ct' , nema dilatacije vremena u ISR.
U OTR trebamo relativizirati sile i akceleracije, a u konačnom spoznajnom rezultatu trebamo korigovati i Njutna i Ajnštajna (nimalo to neće uticati na fizička zbivanja u prirodi).
Čovječanstvo ništa neće izgubiti (naprotiv , dobit će nove puteve spoznaje) korekcijom Ajnštajnovih ( pogrešnih ) postavki.
 
0

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)13.09.2005. u 17:27 - pre 227 meseci
Spreco, da li ti je ikada palo na pamet da jedan izraz moze da ima vise razlicitih znacenja, da jedna oznaka moze da se koristi za vise razlicitih fizickih velicina, da jedna ista formula moze da ima vise razlicitih znacenja?Da li si ista shvatio iz Nedeljkovih pokusaja da ti objasni sta je to definicija i intepretacija?Da li ti je ikada palo na pamet da je mozda Ajnstajn u pravu, a da si povrsnim citanjem jos povrsnijih tekstova o TR stekao povrsnu i pogresnu sliku o TR?
Citat:
U stvarnosti imamo (bar što se tiče STR) samo dva objekta u međusobnom relativnom kretanju i jedino vrijeme koje mjerimo je to vrijeme t , vrijeme koliko traje naše posmatranje tog međusobnog relativnog kretanja.
Ovo nema apsolutno nikakve veze sa teorijom relativnosti i njeno pominjanje je najobicnije podmetanje c. pod g.
Citat:
Nema kontrakcije dužina ct0 i ct' , nema dilatacije vremena u ISR.

Naravno da nema, jer u ovoj tvojoj prici nemamo dva ISR - dva posmatraca sa sopstvenim mernim instrumentima i sopstvenim sistemima referencije u razlictim fizickim uslovima i razlicitim izmerenim vrednostima.Ne, ti imas jednog posmatraca, sebe, koji posmatra dva tela i jedan casovnik.Ako se u razmisljanju iskljucivo vodis samo sopstvenim iskustvom onda je tvoje vidjenje sveta ograniceno i apsolutno. Kada jednog dana budes u stanju da potpuno ravnopravno tretiras svoje i necije tudje razlicito vidjenje sveta, mozda budes shvatio sustinu relativnosti.




[Ovu poruku je menjao Cybernoid II dana 13.09.2005. u 18:31 GMT+1]
#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp137.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)14.09.2005. u 09:20 - pre 227 meseci
Cibernoid, početnu tačku uzmi za sistem u mirovanju K°, a tačku K°K' = vt uzmi kao konačnu tačku ISR koji se kretao brzinom v. Je su li dva sistema K° i K' ?
Brže od svjetlosti: l0 = ct2 + vt2 = (c+v)t2
je opet svjetlost: l0/c = (c+v)t2/c = (1+ v/c)t2 = (1+cosα)t2 = t0.

Sporije od svjetlosti: l0 = ct1-vt1 = (c-v)t1 je

opet svjetlost: l0/c = (c-v)t1/c = (1-v/c)t1 = (1-cosα)t1 = t0.

Sve ovo tako lijepo možemo sagledati u prostoru (kugli) poluprečnika r = ct u kojem posmatramo inercijalno kretanje brzinom v = c/n (za lakše sagledavanje istina i zabluda A Ajnštajna koristimo i dalje oba konkretna primjera iz moje prethodne poruke za n = 5/3) , K°K' = vt. Bez ikakvog filozofiranja ili špekulisanja sa Ajnštajnovim:
imamo:
,
tačno za bilo koji konkretan primjer koji zamislimo (obistinimo, izvedemo),
t = t1 + t2 ,
2ct1 - ct = ct - 2ct2 = vt
,

2ct0 : 2ct' = 2ct' : ct = .
Ovo nije filozofija, špekulisanje ili nova teorija , već ukazivanje na Ajnštajnove istine i Ajnštajnove zablude. Sve se da eksperimentalno provjeriti i utvrditi na bilo kojem konkretnom primjeru brzina 0<v<c< , bilo kojeg odnosa n = c/v, pa i kada je c – brzina svjetlosti u vakumu.
To što fizičari (mudraci) ne uočavaju: aritmetičku (A), geometrijsku (G) i harmonijsku (H) sredinu za 2ct1 = ct + vt i 2ct2 = ct – vt , kriva je priča koja se servira uz Ajnštajnove (i Lorencove) formule i koja odvlači pažnju od dublje analize Ajnštajnovih izjava, tvrdnji i njegovih misaonih eksperimenata.
Da li je tebi, Cibernoid, ikad palo na pamet da profesori fizike, pisci i recenzenti srednjoškolskih i univerzitetskih udžbenika fizike, nisu manje od tebe upućeni u ISR, STR i OTR? Zašto podcjenjuješ nihovo znanje i njihovu „interpretaciju“? Ništa nije drugačija od Ajnštajnove interpretacije dva sistema referencije , dva inercijalna sistema, K° i K'.
Pogledaj moj bilo koji crtež (sliku) i kaži šta sam ja to drugačije prikazao od onog što bi ti prikazao i nacrtao? Ako moje (i ono što piše u udžbenicima) nije dobro nacrtano, daj nacrtaj već jednom nešto i objasni šta to u mojim slikama „nije dobro interpretirano“!!!
Cibernoid – sakriven u anonimnost, pišeš i razmišljaš površno. U bilo kojem realnom i objektivnom eksperimentu mjerimo samo jedno realno vrijeme, jedan vremenski interval, mjerimo ga MI, ostalo: računamo, zaključujemo , predpostavljamo, predviđamo i provjeravamo.

 
0

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)14.09.2005. u 15:48 - pre 227 meseci
Citat:
Sprečo: Cibernoid, početnu tačku uzmi za sistem u mirovanju K°, a tačku K°K' = vt uzmi kao konačnu tačku ISR koji se kretao brzinom v. Je su li dva sistema K° i K' ?

Ne, ISR nije samo po sebi neko telo ili tacka, ISR je mnogo vise od toga.
Citat:
Da li je tebi, Cibernoid, ikad palo na pamet da profesori fizike, pisci i recenzenti srednjoškolskih i univerzitetskih udžbenika fizike, nisu manje od tebe upućeni u ISR, STR i OTR?
Da, citao sam knjige za srednju skolu koje na kraju imaju deo "za one koji zele da znaju vise" u kome je teorija detaljno opisana, kao i zbirke zadataka gde je na primerima mnogo bolje objasnjeno nego popularnoj literaturi.
Citat:
Zašto podcjenjuješ nihovo znanje i njihovu „interpretaciju“? Ništa nije drugačija od Ajnštajnove interpretacije dva sistema referencije , dva inercijalna sistema, K° i K'.

Pojednostavljena interpretacija jeste drugacija od Ajnstajnove jer ne prikazuje
sve aspekte teorije. Ceo komplet je uvek vredniji od jednog njegovog dela.
Citat:
Pogledaj moj bilo koji crtež (sliku) i kaži šta sam ja to drugačije prikazao od onog što bi ti prikazao i nacrtao? Ako moje (i ono što piše u udžbenicima) nije dobro nacrtano, daj nacrtaj već jednom nešto i objasni šta to u mojim slikama „nije dobro interpretirano“!!!

Tvoji crtezi nemaju blage veze sa teorijom relativnosti. Nije stvar u tome da li je dobro nacrtano ili ne vec da li je to povezano sa TR ili nije, a nije. Nije stvar u tome
da li si dobro interptretirao tvoje crteze ili ne vec da ti crtezi nemaju veze sa TR.
Citat:
U bilo kojem realnom i objektivnom eksperimentu mjerimo samo jedno realno vrijeme, jedan vremenski interval, mjerimo ga MI, ostalo: računamo, zaključujemo , predpostavljamo, predviđamo i provjeravamo.

Ovo opet nema nikakve veze sa teorijom relativnosti koja opisuje razlicita pokazivanja razlicitih casovnika.


#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp3.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)14.09.2005. u 17:57 - pre 227 meseci
Cibernoid, vidi crtež 2. A. Ajnštajna (strana 34. „Moja teorija“), vidi crteže (i objašnjenja za K° i K' uz te crteže) u bilo kojem udžbeniku. K° i K' sam pomenuo vezano za tvoju prethodnu poruku, a ne da opisujem ISR (Ajnštajnov voz i pružni nasip).
Uostalom, mnogo će biti cjelishodnije da me uputiš u Specijalnu teoriju relativnosti Alberta Ajnštajna. Izvoli, rado bi da pročitam nešto što ti napišeš. Možda budeš jasniji od samog A. Ajnštajna i pisaca udžbenika.
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp378.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)18.09.2005. u 09:06 - pre 227 meseci
Cibernoid, za tebe ima veze sa STR ovo:
i
,
a nema veze sa STR ovo:
.
Za tebe ima veze sa STR normalno nacrtan pravougli koordinatni sistem, a isto tako normalno nacrtan pravougli koordinatni sistem sa ucrtanim kružnicama , kao nema veze sa STR. Zašto? Zašto daješ prednost „kutiji“ nad „loptom“?
Pisanjem dugačkih poruka (sa „bezbroj“ citata) odbijaš svakog novog posjetioca ovih stranica da se ponovo vrati na njih. Isti takav uticaj ima i:
-Promjena naziva teme („nasilna zamjena“ izraza :“Za radoznale i promućurne“ u izraz:“Alternativno tumačenje“;
-Stavljanje na „vidno mjesto“ (pored naziva ove teme) naziva „Teorija relativnosti – ovog puta ozbiljno“ (posjetiocu se odmah sugeriše da su u „Teoriji pod lupom“ – neozbiljni sadržaji);
-Stavljanje linkova u poruku: „kritike na STR“ i „kritike na kritike“ (sugeriše se da je ovo samo jedna od bezveznih kritika);
-Ubacivanje poruke:“Ništa ti nije tačno“, a kad tražim da se izdvoji bar jedan konkretan primjer, kao potvrda takve izjave, onda se kreator poruke „brani ćutanjem“ (poruka očito nije upućena meni , već se posjetiocima sajta želi sugerisati da se ne udubljuju u sadržaje ovih stranica).
Nađi „Fizika – v deo“ – Đurić – Ćulum i navedi šta su to oni „nekorektno interpretirali“. Šta je to što ti znaš i umiješ interpretirati bolje od njih?!
 
0

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)18.09.2005. u 09:41 - pre 227 meseci
za one sa kratkorocnim pamcenjem:
http://www.elitesecurity.org/poruka/401270
http://www.elitesecurity.org/poruka/717040

#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp376.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)19.09.2005. u 06:52 - pre 227 meseci
Izvođenje „relativističkog faktora“

1.) Ivan Supek, „Teorijska fizika i struktura materije – I dio“ ( strana 425.):
(8) x' = k (x-vt) (9) x = k (x'+vt')

x = ct x' = ct'
ct' = k(ct-vt)
ct = k(ct'+vt')
c2tt' = k2tt'(c2-v2)

(10)

2.) I Saveljev, Fizika II (strana 210.)
(37.5) ....... x0 = γ (x' + vt')
(37.6)....... x' = γ (x0-vt0)

(37.8)...... x = cb , t = b i x' = cb' , t' = b'
cb = γ(cb'+vb') = γ (c+v)b'
cb' = γ(cb-vb) = γ (c-v)b


c2 = γ2(c2-v2)


--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ako neko zna ovog robota-Cibernoida, neka mu pokaže ove knjige i tekst na navedenim stranicama, a zatim neka ga (u moje ime i za moj ćef) dobro lupi po glavi (ovim knjigama).
Uporedite moje činjenice (konkretne, lako razumljive) sa Cibernoidovim činjenicama (apstraktne, ne razumljive).
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp410.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)20.09.2005. u 15:24 - pre 227 meseci
Takozvani „Relativistički faktor“: najjednostavnije je izveden u „Teorijska fizika i struktura meterije – I dio“ , (strana 425. formule (7), (8), (9) i (10) ) Ivana Supeka.
Nakon govornih iskaza uspostavljaju se dva matematička iskaza (dvije jednakosti):
(8).....x' = k (x – vt) i (9)......x = k (x' + vt')
Citat: „Konstantu k možemo izračunati iz uvjeta da se svjetlosni signal u oba sustava širi s jednakom brzinom. Pustimo u početnom momentu t = t' = 0 signal iz ishodišta obaju sustava. U jednom sustavu opisuje širenje signala jednadžba x = ct, u drugom x' = ct'. Uvrstimo to u jednadžbe (8) i (9):

ct' = k (ct – vt ) i ct = k ( ct' + vt' )
Odlučno je da smo stavili istu konstantu c. Pomnožimo lijeve i desne strane ovih jednadžbi:
c2tt' = k2tt'(c2-v2).

Sprečo se malo više od Cibernoida udubio u matematičko i logičko značenje gore ispisanih jednakosti (te došao do novih spoznaja), između ostalog i na osnovu izučavanja značenja (te uvezivanja sa Ajnštajnovim formulama i iskazima) sljedećeg:
Iz (8) i (9) slijedi:

a zatim (nakon skraćivanja brojnika i nazivnika sa c, na osnovu stava c = c , u svima sistemima, pravcima i smjerovima) imamo:

iz čega sam izveo logičnu istinu:
,
koju sam puno puta ispisao u ovom obliku:
i koju mi mudraci osporavaju izjavama tipa „pojma nemaš, nije to tako“.
 
0

[es] :: Fizika :: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)
(Zaključana tema (lock), by McKracken)
Strane: << < .. 18 19 20 21 22 23 24

[ Pregleda: 56980 | Odgovora: 473 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.