Vesti iz kompanije „Erbas“ o odlaganju isporuke superdžambo aviona tipa A-380 za još najmanje godinu dana nisu nikoga iznenadile. U najgorem položaju su kompanije koje su već naručile najveći putnički avion na svetu, opisivan kao čudo tehnike, a koje su isporuke očekivale do kraja ove godine.
Čitav program razvoja A-380, koji ima mesta za 555 putnika, koštao je 14 milijardi dolara i zajednički je poduhvat Francuske, Velike Britanije, Španije i Nemačke.
U saopštenju iz kompanije EADS, koja je vlasnik „Erbasa“, navodi se da će kašnjenje u naredne četiri godine dovesti do gubitka od 4,8 milijardi evra i da je neophodno restrukturiranje kako bi se smanjili troškovi i povećala produktivnost. Iza ovog saopštenja krije se mogućnost smanjenja broja zaposlenih, što je već izazvalo nesuglasice između Nemačke i Francuske, koja će zemlja podneti veći teret u biznisu koji je krenuo naopako. Naručioci A-380 iz „Vrdžin Atlantika“ i „Emiratsa“ najavili su da bi mogli i da otkažu već ugovorene porudžbine. U kompaniji „Emirats“, koja je naručila 45 letelica tipa A-380 vrednih 13 milijardi dolara, nimalo nisu oduševljeni novim odlaganjem isporuke za deset meseci.
„Trenutno razmatramo sve opcije“, rekao je Tim Klark, prvi čovek kompanije. Na drugoj strani evropske kompanije „Er Frans“ i „Lufthanza“, kao što se i očekivalo, ostaju posvećene proizvođaču bez obzira na odlaganja. Iz „Er Fransa“ su izrazili „žaljenje zbog odlaganja“, dok u „Lufthanzi“ još veruju da je A-380 uspešna priča. Kompanija, inače, ima dva izvršna direktora i dva potpredsednika, dvojica su Nemci, a dvojica su Francuzi. Deonice „Erbasa“ pale su za deset odsto na tržištu tokom poslednja dva dana, na 21,02 evra.
Koliko su veliki problemi kompanije svedoči i najava britanskog deoničara „BEA sistems“ da će prodati svojih 20 odsto akcija u „Erbasu“ za 1,2 milijarde funti. Kristijan Štrajf, jedan od direktora kompanije kaže da ne sme da dođe do daljih odlaganja u isporukama. „Već kasnimo dve godine sa isporukama. Kašnjenje su izazvali problemi sa instalacijama. U svakom avionu ima više od 500 kilometara raznih kablova. Moramo da ubrzamo. Nadam se da ćemo za 15 godina ponovo biti ispred ‘Boinga’“, rekao je Štrajf. Problemi oko isporuke A-380 mogli bi da nateraju kompaniju da odustane od razvoja tipa A-350, koja bi trebalo da bude konkurencija „Boingovom“ „drimlajneru“.
„Boing“ vozi na krilima „Erbasa“
Problemi za „Erbas“ su dobre vesti za američkog rivala „Boing“ koji razvija svoju verziju superdžambo aviona pod oznakom „boing 747“, koji će imati između 400 i 500 mesta. Deonice „Boinga“ su po objavljivanju vesti iz „Erbasa“ skočile za 2,3 procenta na tržištu (81,78 dolara).
A. Petrović