Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

elitemadzone.org :: TechZone :: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 302014 | Odgovora: 571 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

IIPANTERII
Panter Divlji
Vrsac,Pancevo

Član broj: 206919
Poruke: 45
93.86.208.*



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...13.01.2010. u 15:39 - pre 172 meseci
precnik cevi za ukopavanje je cini mi se oko petnajst centimetara...

stvar je u tome da uzimas hladniji vazduh sa sto vece povrsine zemlje,ako bi sa male povrsine brzo bi zagrejao ispod i ne bi bilo toliko efikasno,zato se razvuce kroz dvoriste :) naravno,mogucnost je da se za leto pravi posebna prostorija,polu ukopana na severnoj strani,ne dobija direktno suncevo svetlo,do pola ili vise u zemlji, generalno kao podrum,samo sto bi bila da se tu bude tokom najvece toplote. mana koncepta je sto je u toku zime ta prostorija dosta hladna, nije je nemoguce grejati,mozda cak i lakse nego tipicnu kucu jer jeste to zemunica,ali,ipak dosta vise energije nego super izolovanu prostoriju(na primer takve su prostorije koje imaju zidove,pod i plafon od bala slame)
 
Odgovor na temu

IIPANTERII
Panter Divlji
Vrsac,Pancevo

Član broj: 206919
Poruke: 45
93.86.208.*



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...13.01.2010. u 15:48 - pre 172 meseci
Stranger,ako zelis da vidis u praksi kako izgleda solarna tehnologija mozemo neki dan kada ima sunca da izadjemo napolje i da napravimo caj sa solarnom rernom :)

Ima desetine detalja kada se sa teorije prelazi na praksu.
takodje moci cu da ti prikazem princip trombovog zida,refleksije i tako dalje,pa eto salje radi,probaj da napravis bolju rernu od moje :)
zelim ti i uspeh u tome i da me posle poducis sta i kako :)

dakle a na netu imas klasicne trombove zidove :) to ti je bilo kakav kameni ,zemljani,ciglani zid koji je iza prozora na juznoj strani :)

sluzi da ne oslepis od sunca koje ceo dan bije u kucu :) i da ljudi ne zveraju previse u tvoju sobu,jer cesto su staklene povrsine malo vece nego kod obicnih kuca :)

 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...13.01.2010. u 19:04 - pre 172 meseci
Citat:
Stranger2
---
p.s.
Ako moze da mi nadjete neki projekat standardne izvedbe trombeovoig zida pa da napravim crteze sa poredjenjem.


@Stranger2,

Ajde da vidim to poređenje.

P.S.

Cela južna strana je od betonskog zida debljine 25 cm i ofarban je crnom bojom.

Deo južnog zida prema spavaćoj sobi je pokriven duplim staklom, čije je rastojanje od stakla (duplo 4+20+4 mm) do zida 14 cm. U betonskom zidu postoji osam gornjih kosih ventilacionih kanala za odvod toplog vazduha i osam donjih kosih za dovod hladnijeg vazduha iz kamenog akumulacionog skladišta.

Deo južnog rebrastog zida prema dnevnoj sobi je staklenik sa takođe duplim staklom (4+20+4 mm).

[Ovu poruku je menjao eloiza dana 13.01.2010. u 20:46 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...16.01.2010. u 13:15 - pre 172 meseci
Evo ovako. Posto mi je nezgodno da protumacim ove crteze, za sada sam napravio jedno pojednostavljeno poredjenje "Zid vs Piramida". Evo opisa i zakljucaka.

- uporedio sam piramidu i zid jednake kubikaze. Piramida dimenzija 2 x 2m, visine 1 m. Zid sirine duzine 2m i visne 2 m, debljine 0,33 m sto daje jednaku zapreminu. Narvno postavljen u spravnom i najvecom povrsinom okrenut prema jugu.
- i jedan i drugi objekat sam u 3d modelu postavio u vazduh i posmatrao kolika je senka koja pada na ravan koja je okomita na pravac sunca.
- nisam u model ukljcio ni prozore ni reflektujuce povrsine (koje bi mogle smanjiti ili poveati ucinak).
- poredio sam tacno u podne u februaru mesecu u Beogradu (ali isto je u celoj srbiji). Sunce je tada na 40 stepeni sto je najvise tokom tih dana.

- primajuca povrsina piramide 4,24 kvadratna metra u popodnevnim satima (kada su osvetljene tri strane piramide). 2,83 kvadratna metra u jutarnjim i vecernjim satima (kada su osvetljene samo dve strane piramide).
- primajuca povrsina zida 4 kvadratna metra uvek.

- u takvim uslovima zid daje malo vecu povrsinu senke sto znaci da pri tome prima vise suncevih zraka.

--- e sad "za i protiv":
ovakvo poredjenje odmah ide u prilog zidu jer se iz ovoga mogu videti samo prednosti zida i nista drugo. U praksi bi bilo jos vaznih faktora koji bi govorili obrnuto:
- U praksi piramida tj. hrpa je dzabe jer to zapravo gomila gradjevinskog otpada i odbacenog kamenjea. Zid iste kubikaze mora biti skuplji jer se upotrebljava beton salovanje, tehnike zidanja...
- Za istu cenu moze se napraviti hrpa mnogo vece kubikaze od zida koja bi primala i vise suncevih zaraka i imala veci toplotni kapacitet.
- Zid mora cvrsto stajati (da ne padne na nekog). Ili armiran ili tako uzidan da ostaje uspravan ili da ga nesto pridrzava. Hrpa je sama po sebi stabilna tako da se ne moze srusiti (ni usled zemljotresa).
- Posto zid mora biti cvrst on mora biti i cvrsto prikljucen sa podom tako da ge je nemoguce izolovati od poda. Zid bi tu pravio gubitke. Ispod hrpe se mogu staviti table stiropora koje bi prakticno sprecile gubitke.
- Da bi zid bio priblizno neravan kao hrpa moralo bi se zakomplikovati salovanje ili bi se morao naknadno obradjivati. To jos poskupljuje zid.
- Zid takve mase je prakticno nepromenjiv. Hrpa je fleksibilna. Mozes je bilo kada sastaviti, rastaviti, smanjiti, uvecati, pomeriti...
- Mozes bukvalno gledati kako padaju zrake sunca i tako slagati komade na hrpu da idealno iskoristis povrsinu stakala.



p.s.
To je skoro sve sve stp se moze reci na ovu temu. Mrzi me da idem u vece detalje. Kasnije kad budem imao vremena nacrtacu ponovno objekat za piramidu jer mi se cini da se moze napraviti i dosta manji sa manjom povrsinom stakala.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...16.01.2010. u 19:33 - pre 172 meseci
@Stranger2 i @IIPANTERII,

ovde imate informaciju u vezi podzemnih izmenjivača toplote:
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...17.01.2010. u 14:40 - pre 172 meseci
Citat:
Stranger2: ....Posto mi je nezgodno da protumacim ove crteze....
......- nisam u model ukljcio ni prozore ni reflektujuce povrsine (koje bi mogle smanjiti ili poveati ucinak).....


Iz knjige "NASUŠNO SUNCE" dr. Branko Lalović je još pre 30 godina napisao da čak ni najveći kompjuter na svetu ne može da izračuna tako veoma složen proračun dobitka energije od Sunca za grejanje u pasivnoj kući.....

Citat:
Stranger2:
....
- uporedio sam piramidu i zid jednake kubikaze. Piramida dimenzija 2 x 2m, visine 1 m. Zid sirine duzine 2m i visne 2 m, debljine 0,33 m sto daje jednaku zapreminu. Narvno postavljen u spravnom i najvecom povrsinom okrenut prema jugu.
- i jedan i drugi objekat sam u 3d modelu postavio u vazduh i posmatrao kolika je senka koja pada na ravan koja je okomita na pravac sunca.....


Nejasno je zašto kubikaža? Ovde je za veći prijem Sunčevih zraka bitnija što veća prijemna površina zida odn. dela piramide okrenutih ka jugu, istoku i zapadu. Ovde kubikaža je bitna radi akumulacije i predaje toplotne energije ka prostorijama za dnevni boravak i spavaćoj sobi. Kubikaža zavisi od vrste materijala (što je veća gustina materijala, to je bolja toplotna akumulacija).

E sad ostaje nejasno kako to da četvorostrana piramida svojim oblikom da preda toplotnu energiju ka prostorijama?
 
Odgovor na temu

IIPANTERII
Panter Divlji
Vrsac,Pancevo

Član broj: 206919
Poruke: 45
109.93.189.*



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...17.01.2010. u 16:45 - pre 172 meseci
Hvala Eloiza,skinuo sam i procitao i da,to je ono na sta sam mislio,al svakako nije koncept koji sam pomenuo kao jeftin i efikasan,to jest koncept koji sam bio pomenuo samo kao rashladjivanje al ne i zagrevanje,ovo je generalno dobra ideja,manje struje trosi od grejanje preko TA peci,grejalica itd.. :)

Istini za volju,jos mi nije tacno i precizno kako rade toplotne pumpe,ali ima dana i to da skapiram :) za sada samo kapiram da postizu pravljenje temperature sa manjom potrosnjom od grejaca i sta im treba za rad(vazduh ne hladniji od 10 stepeni,...)

Stranger,jedno usputno pitanje: Dal i kad planiras nesto da gradis? ja sam zainteresovan za sve gradnje koje su mi u opsegu kretanja,i ne zelim da bude da sam neko ko skida energiju za projekte,bas naprotiv ako mislis da bi nesto radilo probaj :)

generalno bih te izazvao i da napravis bolju solarnu rernu od moje :)) pa ako uspes da vidim kako je pravish hehe :)

to bar nije toliki trosak,ali,i to sto se zeli bolje napraviti tako oce da rastu neki troskovi :)

eto sve najbolje ljubiteljima besplatne energije :)


 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...17.01.2010. u 18:29 - pre 172 meseci
Citat:
IIPANTERII:
drugo solarni dimnjak to jeste cevi koje bi stajale na krovu kuce,ofarbane u crno bi imale funkciju ventilatora,dakle vazduh se u njima zagreva na 70 stepeni i bezi na gore,posto je zagrevanje brzo javlja se vakum u kuci,to jeste moze se vuci vazduh iz cevi u zemlji koji nadomescuje vazduh koji izlazi iz kuce.
solarni dimnjak najace deluje kada je najtoplije to jest zracenje sunca najace.

ako smo na brdu ,solarni dimnjak nije potreban,samo cevi ukopati u brdo iznad kuce,hladan vazduh posto je tezi bi prirodno padao i spustao se u kucu... 


Možda će ti pomoći ovaj primer iz prirode pod brojem 4.27 iz knjige za decu "LETEĆI CIRKUS FIZIKE":

P.S. Izvinite što su slike iz digitalnog fotoaparata ispale tako neoštre pored više bezupešnih pokušaja da se dobiju oštrije slike.

[Ovu poruku je menjao eloiza dana 17.01.2010. u 20:29 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...18.01.2010. u 01:36 - pre 172 meseci
Citat:
Nejasno je zašto kubikaža? Ovde je za veći prijem Sunčevih zraka bitnija što veća prijemna površina zida odn. dela piramide okrenutih ka jugu, istoku i zapadu. Ovde kubikaža je bitna radi akumulacije i predaje toplotne energije ka prostorijama za dnevni boravak i spavaćoj sobi. Kubikaža zavisi od vrste materijala (što je veća gustina materijala, to je bolja toplotna akumulacija).

Pa sta onda da uporedim ako ne kubikazu?
Ako kubikaza nije bitna onda zasto si napravio zid debljine 25cm umesto na primer 2cm?

Prijemna povrsina je ono sto je prikazano senkom na ovom poslednjem crtezu. To govori koliko ce suncevih zraka pasti na piramisu. A povrsina same piramide je mnogo veca jer je jako neravna i hrapava. Povrsina tih bridova govori o tome koliko ce brzo toplotu predavati vazduhu.

Ovo poredjenje je eto bilo za dva objekta razlicitog oblika a iste kubikaze. Ali mislim da se definitivno za menje novca moze napraviti piramida koja ce imati vecui zahvat suncevih zraka nego zid. Dakle kad bih poredio dva objekta jednake cene onda japretpostavljam da bi piramida bila dosta ispred.

Citat:
E sad ostaje nejasno kako to da četvorostrana piramida svojim oblikom da preda toplotnu energiju ka prostorijama?

nie bitno jel cetverostrana jer je to samo na crtezupiramida u stvarnosti to bi bila samo grpa otprilike takvog oblika. U stvari Hrpe vise lice na kupu ali meni je ovo bilo lakse nacrtati.

A kako ce predati toplotu. Pa isto kao i zid, putem vazduha. Posto je crne boje vidljivu svetlost pretvara u toplotu a posto je neravna dodiruje se sa mnogo cestica vazduha odjednom i prenosi topotu na njega. Dalje taj zagrejani vazduh pustis kroz otvor u susednu prostoriju ili kroz cevovod transportujes dalje... isto kao kod trombeovog zida. ja ne vidim drugu razlikku osim u obliku i nacinu gradnje (zid se zida i betonira a ovde samo nabacas komade betona, cigle, kamena....).

Citat:
Iz knjige "NASUŠNO SUNCE" dr. Branko Lalović je još pre 30 godina napisao da čak ni najveći kompjuter na svetu ne može da izračuna tako veoma složen proračun dobitka energije od Sunca za grejanje u pasivnoj kući.....

Pre 30 godina najjaci kompjuter na svetu je imao snage ko danas prosecni kucni komp. ...Ali nema veze to. Nisam se ja uopste upustao u takve proracune vec sam poredio velicine povrsina koje su okrenute prema suncu. Sto definitivno nije tesko. I poredio sam cene sto je isto lako.

Inace cela poenta pasivnih kuca je da ustedis a ne da se istrosis na proracune i ko zna sta. Kada su u pitanju te stvari moja filozofija je ako moze nesto jeftino i jednostavno da se napravi ili odustajem.

Citat:
jedno usputno pitanje: Dal i kad planiras nesto da gradis?

Nemam mogucnosti pa ne vredi ni da planiram. Ali kad budem imao vremena napravicu malo razumljivije crtze pa okaciti ako je neko zainteresovan neka isproba pa da javi iskustva.

Citat:
generalno bih te izazvao i da napravis bolju solarnu rernu od moje :)) pa ako uspes da vidim kako je pravish hehe :)

Rerna me ne interesuje previse jer ne vidim mogucnost da se tu ustede neke velike pare. Mene interesuju nesto sto moze da se primeni na nesto vece. Na primer za grejanje nekih proizvodnih objekata i tako to. Ne znam da li te je poznato ali zivimo u doba hiperprodukcije i hiperkonkurencije. Cene je skoro nemoguce povecavati pa jedini nacin da se u necemu poveca zarada je da smanjis troskove i tako ustedis vise nego konkurencija. Zaradis vise od njih ili smanjih cene pa lakse rasprodas svoje proizvode. Kada smanjis troskove to ti povecava zaradu isto kao da si povecao prihode.
ono sto je bitno je, ako na primer za grejenje kuce trosis 1500 evra godisnje. Kada bi upotrebio savrseno pasivno grejanje ustedo bi dakle najvise 1500 evra. Ali kada bi se takva stvar primenila u nekim industrijama gde se na grejanje trosi mnogo vise onda i novcana korist bila daleko veca. Na priemr na nekim farmama je ukljuceno i do 100kW grejalica. Zamisli koliko bi to bilo vise novca godisnje kada bi uspeo samo 50% te toplote da obezbedis besplatno.

Inace ja sam pre razmisljao o necemu slicnom kao tvoja rerna samo sam ja mislio da to bude veliko recimo 4 metra precnik i da kroz tacku foukusa prolazi cev sa vodom... Razmisljao sam kako da napravim. Mislio sam da okacim neko klatno i da izdubim zemlju (ili veliki komad stiropora) prema putanji tog klatna... pa da onda udubljenje poplocam aluminijskom folijom. Ali nisam bio previse zagrejan da to napravim jer sam znao da to mora da se okrece u pravcu sunca da bi fokus stalno bio na istom mestu. Moralo bi imati i mehanickih delova i elektronike a to bas ne volim.

A za rernu verujem da ima ucinak jer sam jos kao dete video kako farom od auta moze da se zapali papir. Neverovatno, kada stavis papir u fokus skoro odmah pocne da se pusi.

Citat:
ako uspes da vidim kako je pravish hehe :)

Pretpostavljam da ti je cilj da dobijes oblik ppolulopte. Evo ti jedna ideja:
Napravi od necega udubljenje priblizno tom obliu. Zatim popuni malterom (samo beomal, pask i vod i mozda koja kap tecnosti za sudje). A zatim kada se osusi zakaci neko klatno od okruglog kamena i tim klatnom izbrusi taj malter tako da klatno nigde ne dodiruje. I na kraju oblepis folijom. To je nacin na koji sam ja hteo to da napravim ali nisam isprobao nikada.
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...20.01.2010. u 19:57 - pre 172 meseci
Citat:
Stranger2:Pa sta onda da uporedim ako ne kubikazu?
Ako kubikaza nije bitna onda zasto si napravio zid debljine 25cm umesto na primer 2cm? 


Nisam rekao da je kubikaža (alijas zapremina) nebitna. Samo sam naglasio da je za prijem Sunčeve energije mnogo bitnija što veća površina prijemnog zida u jedinici površine prijemnog crnog zida radi prijema Sunčevih zraka za što duže vreme u zimskom periodu.

Što se tiče debljine zida - što je zid deblji, to toplota konduktivnim putem kasnije pristiže u unutrašnjost kuće. Što deblji zid ali do određenih granica, to je zid pogodniji jer smanjuje temperaturno kolebanje. Zašto do određenih granica, videćemo na sledećem primeru.

U dole priloženoj tabeli je dato vreme pojave temperaturnog maksimuma na unutrašnjoj strani zida, kao i veličina temperaturnog otklona na njoj ako zid nema ventilacione otvore:

Debljina zida, cm...............Temperaturni otklon, step C...............Čas temperaturnog maksimuma

20..........................................8...............................................18

30..........................................4...............................................20

40..........................................2...............................................22.30

50..........................................1................................................0.30

60.........................................0.4...............................................4.30


Uzmimo moj primer.

Debljina TROMB-ovog zida je 25 cm., i iz gore pomenute tabele se vidi da će maksimalna temperatura na unutrašnjoj strani zida nakon dnevnog prijema Sunčeve energije dostići u oko 19 sati uveče. Taman će biti potrebno za grejanje prostorije za dnevni boravak.

A ako se neko na primer odluči da napravi zid debljine 50 cm, iz gore pomenute tabele vidimo da je kašnjenje u prenosu toplote preveliko tj. oko pola jedan posle ponoći (a tad će biti već vreme za spavanje!), a temperaturni otklon je nepotrebno mali.

Uzmimo tvoju piramidu.

Slažem se da ima veću prijemnu površinu, ali ne vidim praktičnu korist od te piramide tj. ne vidim kako će konduktivnim putem da greje unutrašnjost prostorije imajući u vidu da je debljina piramide najveća u bazi (2 metra) a najtanja u vrhu iste piramide tj. skoro nula metra?

Predaja toplote putem vazduha?!?

Nisam baš ubeđen.
 
Odgovor na temu

zmau
Dragan Jovanović
programer
Šabac

Član broj: 80834
Poruke: 290
*.opera-mini.net.



+80 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...21.01.2010. u 12:06 - pre 172 meseci
Stranče, imam utisak da ignorišete jedan bitan deo priče. Staklo. Vazduh ispred Trombovog zida je staklom fizički odvojen od spoljnog vazduha, tako da može da se zagreje na temperaturu osetno višu od spoljne. I da onda tu toplotu preda unutrašnjosti kuće. A vaša "piramida" je potpuno napolju, i sva energija koju ona isijava se širi na sve strane kroz vazduh. Isto kao što i zemlja greje vazduh. A zbog neposrednog kontakta sa spoljnim vazduhom (kojeg ima mnogo), piramida se nikad neće stvarno zagrejati, odnosno nikad neće biti osetno toplija od običnog spoljašnjeg vazduha.
Ili smo mi propustili neki detalj u vašem konceptu ?

Citat:
mislim da se definitivno za menje novca moze napraviti piramida koja ce imati vecui zahvat suncevih zraka nego zid

Ali taj zid već postoji :). To je noseći zid kuće, samo ga treba malo prepraviti.
it works on my machine
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...22.01.2010. u 04:35 - pre 172 meseci
Ovakva piramida kao stambeni objekt bi mogla da se iskoristi za maksimalan prijem Sunčeve energije:

http://www.youtube.com/watch?v=X-w9oIZ0Mnw
 
Odgovor na temu

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...23.01.2010. u 05:22 - pre 172 meseci
Citat:
A vaša "piramida" je potpuno napolju, i sva energija koju ona isijava se širi na sve strane kroz vazduh. Isto kao što i zemlja greje vazduh. A zbog neposrednog kontakta sa spoljnim vazduhom (kojeg ima mnogo), piramida se nikad neće stvarno zagrejati, odnosno nikad neće biti osetno toplija od običnog spoljašnjeg vazduha.


Mozda su gledao u ovu poslednju sliku gde sam samo poredio oblike. pogledaj 5 slika iz prethodnih poruka. "Piramida" nije potpuno napolju vec je u objektu koji ima prozore, poklopac za prozore, i "zidove koji bi trebali biti oblepljeni stiroporom iznutra da toplota nema gde da ode. Poklopac se takodje spusta tokom noci da spreci izlazak toplote zracenjem kroz prozore.

Citat:
Ali taj zid već postoji :). To je noseći zid kuće, samo ga treba malo prepraviti.

Glavna razlika je u tome sto je postojeci zid kuce nerazdvojan od ostalih zidova pa se tolota koja se nadje u njemu prenosi na sve ostale zidoeve, pod, temleje, zemlju i okolinu. Tako se veliki deo uhvacene toplote protraci.

Citat:
Ovakva piramida kao stambeni objekt bi mogla da se iskoristi za maksimalan prijem Sunčeve energije:

http://www.youtube.com/watch?v=X-w9oIZ0Mnw

Pogledao sam to. Tu bi bilo nemoguce ziveti jer bi dobio toplotni udar prvog suncanog dana koji bi proveo u toj kuci. Hteo je jedan covek da iskoristi neupotrebljeni staklenik za pilice ali naravno pougibali prvog popodneva od vrucine.

Citat:
Predaja toplote putem vazduha?!?

Nisam baš ubeđen.

Pa sta mislis kako toplotu predaju ili uzimaju, frizideri zamrzivaci, klima uredjari, kaloriferi... Ohlade ili ugreju vazduh a vazduh ugreje ili ohladi ostale stvari i stvorenja u prostoriji.

Toplota se prenosi na dva nacina:
1) zracenjem (prvenstveno zracenjem infracrvene svetlosti).
2) medjusobnim dodirivanjem cestica.

Materijali vece mase primaju vise toplote i brze je prenose jer imaju veci broj cestica. Vazduh je lak i zbog toga prima malu kolicinu toplote i jako je sporo prenosi dodirpom cestica.

Medjutim vazdug ima tu prednost sto je strasno pokretljiv. Cestice vazduha koje se nadju uz neki topliji objekat primaju toplotu, postaju redje lakse i dizu se uvis. Cestice vazduha koje se nadju uz hladnije objekte predju svoju toplote objektu a zatim postzaju teze i padaju dole. Na taj nacin kada je vazduh slobodan i dok postoji razlika u temperaturi on stalno putuje i svojim kretanjem ostvari veliki broj dodira medju cesticama i tako poprilicno nadoknadi svoju malu masu.

Dupla stakla na isti taj nacin gube toplotu. Vazduh nuz toplije staklo se dize gore i ustupa mesto hladnijem. Vazduh nuz hladnije staklo pada dole i na taj nacin dolazi do kruzenja i orenosa toplote sa toplijeg na hladnije staklo. I tako toplota polako odlazi iz kuce. Naravno dupla stakla su mnogo bolje od obicnih ali samo govorim primer da cak i u njima ima gubitaka radi vazduha iznmedju.
Zaustvaljeni vazduh u mehuricima stiropora nema takvu moc jer ne moze da se krece. zbog toga stiropor ima tako dobru izolacionu sposobnost.

Kada bi vazduh bio tako naivan prenosnik toplote onda bi bilo dovoljno samo podici kucu na nekakve stubove i bila bi izolirana.

Citat:
ali ne vidim praktičnu korist od te piramide tj. ne vidim kako će konduktivnim putem da greje unutrašnjost prostorije imajući u vidu da je debljina piramide najveća u bazi (2 metra) a najtanja u vrhu iste piramide tj. skoro nula metra?

Ne razumem sta je to konduktivni put?

Ja tu piramidu zamisljam kao neravnu hrpu koja zbog neravnina ima ogromnu dodirnu povrsinu sa cesticama vazduha i tako je predaje vazduhu za delje transportovanje. Osim predaje toplote vazduhu, piramida bi toplotu predavala i zracenjem. Samo posto bi njena komora bila iznutra izolovana ta toplota ne bi imala gde da ode. Ali ko zeli moze da napravi otvor prema kuci pa da pusti zrake direktno u kucu. To je mogucbnost ali ja ne bi tako napravio kada bi pravio. Ja bi jednostavno ventilacionim cevima velikog precnika taj vazduh sproveo ili u centar kuce ili kao prsten kroz sve sobe. Pa bi temperaturu regulisao ventilima i poklopcima.
A ako bi se taj sistem primenjivao na vec postojecu klasicnu kucu onda bi jednostavno na juznom zidu nuz tu komoru sa piramidom napravio dve rupe (tj. ventila) jednu na vrhu i jednu na dnu. Kkroz njih bi tekla cirkulacija vazduha. Kada je dovoljno toplo onda bi samo zatvorio ventile.

Citat:
Uzmimo moj primer.

Debljina TROMB-ovog zida je 25 cm., i iz gore pomenute tabele se vidi da će maksimalna temperatura na unutrašnjoj strani zida nakon dnevnog prijema Sunčeve energije dostići u oko 19 sati uveče. Taman će biti potrebno za grejanje prostorije za dnevni boravak.

A ako se neko na primer odluči da napravi zid debljine 50 cm, iz gore pomenute tabele vidimo da je kašnjenje u prenosu toplote preveliko tj. oko pola jedan posle ponoći (a tad će biti već vreme za spavanje!), a temperaturni otklon je nepotrebno mali.

Shvatam ovaj princip al ija jednostavno ne razmisljam na taj nacin. Ovo se bazira na proracunu kod kojeg sve mora biti tempirano ispravno da bi se balans izmedju grejanja i hladjenja zida desio u najpogodniji momenat. Mislim da je tu pasivnost od sredstva postala cilj.
Zasto na primer ne bi napravio pomerljiv poklopac od izolacionog materijala pa da ga otvoris da zid pusta toplotu onda kad ti hoces? Zasto da zid odlucuje kada ce preneti toplotu? Zasto da ovisis o proracunu i da molis boga da nije bilo gresaka u toj tabeli? Zasto ne bi ubacio malo aktivnih delova koje ce ti pomoci da toplotu koristis kada ti odlucis? Zasto se ograniciti na apsolutno pasivner elementa kada moze i od aktivnih da se izvuce korist?
Ne moras da odgovoris. Ovo su retoricka pitanja da ilustrujem moj nacin razmisljanja.

Ukoliko te interesuj inovacije preporucujem ti da obavezno nabavis knjigu "lateralno razmisljanje", Edvard de Bono. I pogledaj film, "The Arrow". To je po istinitom dogadjaju kako su 1950-e napravili avion karakteristika koje su svi proizvodjaci aviona smatrali nemogucim. Primenjujuci lateralno razmisljanje probleme sa repnim povrsinama aviona resili su tako sto su napravili avion bez repa. Problem predugackog stajnog trapa koji nije mogao da stane u krila su resili tako sto su spustili krila pa je stajni trap postao kraci... itd.
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...23.01.2010. u 19:52 - pre 172 meseci
Citat:
Stranger2
Pa sta mislis kako toplotu predaju ili uzimaju, frizideri zamrzivaci, klima uredjari, kaloriferi... Ohlade ili ugreju vazduh a vazduh ugreje ili ohladi ostale stvari i stvorenja u prostoriji.

Toplota se prenosi na dva nacina:
1) zracenjem (prvenstveno zracenjem infracrvene svetlosti).
2) medjusobnim dodirivanjem cestica.

.....................

Ne razumem sta je to konduktivni put?


http://crnarupa.singidunum.ac....ipi%20toplotne%20izolacije.pdf



[Ovu poruku je menjao eloiza dana 23.01.2010. u 21:33 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...24.01.2010. u 02:18 - pre 172 meseci
Jasno mi je. Bas ono tso sam ja pricao samo sto ja retko koristim strucne reci. Inace ceo clanak govori bas govori o stvarima koje sam napisao u prethodnoj poruci.

Citat:
Stranger,ako zelis da vidis u praksi kako izgleda solarna tehnologija mozemo neki dan kada ima sunca da izadjemo napolje i da napravimo caj sa solarnom rernom :)

Ima desetine detalja kada se sa teorije prelazi na praksu.
takodje moci cu da ti prikazem princip trombovog zida,refleksije i tako dalje,pa eto salje radi,probaj da napravis bolju rernu od moje :)
zelim ti i uspeh u tome i da me posle poducis sta i kako :)

Mozda kad bude vremena. Hvala na pozivu

Citat:
solarni dimnjak to jeste cevi koje bi stajale na krovu kuce,ofarbane u crno bi imale funkciju ventilatora,dakle vazduh se u njima zagreva na 70 stepeni i bezi na gore,posto je zagrevanje brzo javlja se vakum u kuci,to jeste moze se vuci vazduh iz cevi u zemlji koji nadomescuje vazduh koji izlazi iz kuce.
solarni dimnjak najace deluje kada je najtoplije to jest zracenje sunca najace.


Ja sam pre razmisljo o ovim stvarima cisto kao o besplatnom pogonu za ventilaciju. Niej mi nikad bao na pamet dimnjak vec sam mislio napraviti mali plastenik ili staklenik na krovu koji bi bio ujedno ventilacioni izlaz.

Nego, kada je rec o dimnjaku, vrlo moguce da on nema snage da vuce vazduh kroz toliki cevovod. Evo sta ja mislim da bi se desavalo unutar dimnjaka:
Cestice vazduha nuz cev bi se grejale brzo jer je cev vruca i kretale bi brzo nagore. Posto vazduh kroz glomazan cevovod ne moze tom brzinom da dodje na njegovo mesto, doslo bi do toga da bi se vazduh koji se nalazi u sredini dimnjaka i iznad cevi spustao i dolazio na njegovo mesto. Tako da bi se umesto pumpanja vazduha moglo zapravo desiti vrtlozenje vazduha u vrhu dimnjaka. vazduh iznad dimnjaka bi silazio kroz sredinu cevi a vazduh nuz cev bi oko njega poditzao se gore.

da pojasnim, cevovod mozda i nema toliki otpor prolasku vazduha ali u njemu je dosta velika masa hladnog vazduha koji je tezi i potrebna je snaga da bi ga dizala gore.

Naravno solarni dimnjak uvek moze biti zamenjen ugradnjom ventilatora u cev. Ventilator gura vazduuh u jednom smeru i ne dozvoljava vazdusnu struju u suprotnom pravcu.

Jedno od mogucih resenja je da se u toj izleznoj grani cevi koji ide prema gore ugradi niz jednosmernih ventila (kao sto zirafa ima ventile u krvotoku svog dugackog vrata). Tako da vazduh moze ici samo nagore. Ali svejedno mislim da bi mu trebalo dodati snage ventilatorom.

Moja najnovija ideja je da se kroz osu solarnog dimnjaka montira osovina sa ventilatorom u cevi i vertikalnom vetrenjacom (slicna poput roto reklama samo ima vise krilaca i ne mora se okretati u smeru vetra) iznad dimnjaka. Kada ima vetra, vetrenjaca se okrece a posto je na istoj osvini, pogonila bi i ventilator. Tako bi uvek kada ima vetra besplatno radio ventilator koji vuce vazduh kroz ovaj cevovod.
 
Odgovor na temu

IIPANTERII
Panter Divlji
Vrsac,Pancevo

Član broj: 206919
Poruke: 45
93.86.42.*



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...24.01.2010. u 03:07 - pre 172 meseci
Solarni dimnjak moze da zagreva prilicnu kolicinu vazduha,samo ga poeticno nazivamo dimjakom,u smislu da je na krovu i da vazduh kroz njega prolazi,recimo da napravisnesto kao radijator,to jest cev koja ide levo desno sa blagimuglom na gore,,,tako da prekrije na primer pet metra sirine i metar visine... da je iza crna ploca sa varovima na cev(ovo povecava zagrevanje samog dimnjaka) kolicina vrelog vazduha bi trebala biti dovoljno da radi kao manji ventilator i da vuce hladan vazduh iz zemlje.

ako je kuca na brdu onda je skroz jednostavno za klimu,i ne treba solarni dimnjak.mada kazem,treba ukopati cev u brdo na dubinu od 2m
to je tezi deo :)

mozda je podrumska prostorija za leto lakse resenje :)
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...03.02.2010. u 03:29 - pre 172 meseci
Citat:
Stranger2: Zasto na primer ne bi napravio pomerljiv poklopac od izolacionog materijala pa da ga otvoris da zid pusta toplotu onda kad ti hoces? Zasto da zid odlucuje kada ce preneti toplotu? Zasto da ovisis o proracunu i da molis boga da nije bilo gresaka u toj tabeli? Zasto ne bi ubacio malo aktivnih delova koje ce ti pomoci da toplotu koristis kada ti odlucis? Zasto se ograniciti na apsolutno pasivner elementa kada moze i od aktivnih da se izvuce korist?


Suština je u tome da JEFTINIJI pasivni sistem grejanja objekta ima VIŠI odn. BOLJI stepen korisnog dejstva iskorišćenja energije (zato što se razmena toplote odigrava na NIŽOJ temperaturi pa je manji gubitak toplote u jedinici vremena ako se koristi debljina termoizolacije objekta od najmanje 10 cm!) u odnosu na SKUPLJI aktivni sistem grejanja jer ima NIŽI odn. LOŠIJI stepen korisnog dejstva (zato što se razmena toplote odigrava na VIŠOJ temperaturi pa je veći gubitak toplote u jedinici vremena ako se koristi ista debljina termoizolacije od najmanje 10 cm!)

Drugo, za vreme oblačnih dana PASIVNA solarna kuća iskorišćava zimi i deo difuzne energije (ali dovoljne za kakvo takvo grejanje uz naravno dopunsko grejanje ako je potrebno) a dok kod AKTIVNIH sistema to nije slučaj tj. potpuno je zavistan od direktnih sunčevih zraka i zato se retko koristi zimi.

Treće, zašto komplikovati svoj život razmišljanjem kako "pripitomiti" TROMBE-ov zid nekim pomerljivim poklopcem od izolacionih materijala za svoje potrebe? A za šta onda služi masivna podna, zidna i tavanska armirano-betonska toplotna akumulacija pod uslovom da je objekat dobro zadihtovan i termoizolovan?

Citat:
Stranger2: Ovo se bazira na proracunu kod kojeg sve mora biti tempirano ispravno da bi se balans izmedju grejanja i hladjenja zida desio u najpogodniji momenat. Mislim da je tu pasivnost od sredstva postala cilj.


Sve je to eksperimentalno (iskustveno) i sa uloženim ZNANJEM provereno u praksi.

Citat:
Stranger2: Shvatam ovaj princip al ija jednostavno ne razmisljam na taj nacin. ......
Ne moras da odgovoris. Ovo su retoricka pitanja da ilustrujem moj nacin razmisljanja.

Ukoliko te interesuj inovacije preporucujem ti da obavezno nabavis knjigu "lateralno razmisljanje", Edvard de Bono.


Naravno da me interesuje inovacije, ali na moju žalost, te knjige nema u prodaji.

Ali, postoji i drugi način kreativnog razmišljanja, a to je TRIZ (Teorija Rešavanja Izumiteljskog Zadatka). Tu je u obliku tabela sakupljeno celokupno znanje svih velikih i malih inovatora.

Suština je u tome da kad želiš efikasno i za što kraće vreme rešiti neki bilo kakav problem (bez obzira na težinu problema), tu su tabele smernice u kom pravcu treba rešavati problem, tj. da bi se izbegla mukotrpna metoda PROBE I GREŠKE.

http://www.elitesecurity.org/t376177-0#2392726

http://www.elitesecurity.org/t373260-0#2364802

[Ovu poruku je menjao eloiza dana 03.02.2010. u 04:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

chikaperadetlic

Član broj: 45447
Poruke: 22
*.ADSL.neobee.net.



+1 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...03.02.2010. u 20:29 - pre 172 meseci
Tek od nedavno sam počeo da pratim ovaj forum i žao mi je što nisam ranije otkrio ovu temu. Drago mi je što nije ugašena i što mogu nešto da priupitam. U vezi solarne pećnice koju je (ako sam dobro shvatio) napravio ||PANTER||, imam za njega mnogo pitanja, jer se već godinama interesujem za solarne pećnice i želeo bih i sam da napravim jednu. Našao sam na Internetu dosta toga, ali nisam čuo, sve do sada, da je neko to napravio na našem podneblju, pa me zanima:
1. kako izgleda, od čega ste napravili koncentrator (ogledala, alu-folija, lim...)? Kakvog je oblika?
2. koliki je odnos površina sunčevog zahvata / površina stakla na koju se reflektuje?
3. kolika je max. temperatura i koliko treba vremena da se dostigne?
4. da li funkcioniše zimi, kad je sunčan dan?
5. koliko često se mora usmeravati prema Suncu?
6. kakvu termičku izolaciju ima?
7. može li neka fotografija?
8. šta može od jela da se priprema u njoj?
9. da li je unutrašnjost obojena nekom selektivnom bojom?

Vidim da Sunce može dosta da zagreje. Negde sam video i postrojenje za topljenje metala. Male solarne rerne, međutim, nisam video nijednu koja može da služi za pečenje, već samo za kuvanje. Velika solarna pećnica koja izgleda kao prikolica za kola (mislim da se zove Villager) može da dostigne 260 stepeni, ali je dosta velika i skupa (10000 $).

Hvala unapred
 
Odgovor na temu

IIPANTERII
Panter Divlji
Vrsac,Pancevo

Član broj: 206919
Poruke: 45
93.86.246.*



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...04.02.2010. u 03:47 - pre 172 meseci
Ovako,prvo da kazem da mi je bas drago da sretnem nekoga ko se ozbiljno zanima za solarne rerne :)

Ja sam imao dosta zadovoljstva i igre gradeci ih :)
a merenja temperatura su bila toliko zanimljiva da sam ukljucio desetak ljudi koji i dalje vole da dodju na solarno merenje.
Posebno je interesatno kada isprobavamo inovaciju koja treba da pomogne da se obori stari rekord i postigne novi.

vremenom smo napravili vise vrsta rekorda. tako da imamo rekorde sa dve rerne(probnom i komplikusom)
rekord probne rerne je na kraju bio 185 stepeni,doduse posle prvih pola sata i dostizanja oko 130 stepeni posle je sporo akumulirala energiju.
NAPOMENA probna rerna je malecka,i posuda koju ona zagreva je manja od tegle. tako da je to dovoljno za kuvanje caja,ili pecenje jednog kolacica :) hehe,zato smo je i nazvali probna jer sam isprobavao princip rada sa onim sto sam imao u kuci i parcetom kartona :)

(doduse rekord koji smo na kraju postigli je bio rezultat desetak poboljsanja koja smo uveli tokom vremena).

Komplikus je uneo novi korak napred,nadali smo se da ce moci da pece kolace i to za tri osobe.(veca posuda koju greje).
za sada ,prema nasim istrazivanjima on je na korak od toga,videcemo koliko ce mu nosac pomoci,za sada ga testirali bez pravog nosaca .

njegov rekord sa celijom probne rerne je 225 stepeni celzijusa. taj rekord verujem da bi mogao pasti :) cak i samim povecanjem spoljne temperature,zato smo sem temperature poceli da merimo OSTVARENU TEMPERATURNU RAZLIKU,u smislu spoljna ,i dostignuta,umesto samo dostignute :)

kada smo je testirali sa velikom posudom na praznom rekord je oko 130 stepeni...
a recimo danas smo u njoj skuvali caj i drzali ga dok pekarica(posuda) nije dostigla 113 stepeni... voda je bila ispod te temperature u posudi,al bilo je dosta pare kada podigli poklopac :)

vec uz pomoc nosaca i u toku leta i rerna komplikus ce verovatno moci da pece kolace :)
(to je temperatura od 150 stepeni)

al krenucu lagano po tackama :)
dakle pre prve tacke da konstatujem da ni ja do sada nisam cuo da je neko ovde napravio solarnu rernu :)

1) ovako,probna je od kartona i u prvoj verziji je bila alu folija,al to se jako brzo kida,onda smo dugo trazili majlir i nismo ga nasli,i na kraju se setili : papir za pakovanje paketica... sa zadnje strane su cesto sjajni to smo uzeli :)

e da,sjajni papir smo nalepili prvo na hamer papir,jer je ravniji od kartona pa onda ubacili,svaka neravnina mnogo smeta i to sto smo pazljivo pravili novi reflektor je dalo oko 45 stepeni novom rekordu :)

mana probne je u tome,sto je jako mala... ali,mozda malo veci model bude interesantan da se nekad proba,takodje mana mu je sto zauzima dosta mesta.

Komplikus rerna,je mnogo komplikovanija,dok je probna radjena oko tri dana ukupno,komplikus je radjen dve i po nedelje.
radjen od kartona i reflektivnog samolepljivog tapeta(1m2 kostao 1800 dinara) slabija refliksija od ogledala,ne mnogo jeftinije,ali mnogo laganije,pa sam se odlucio za to,ogledala su teska prilicno.

oblike,ces videti na slikicam :)

probna lici na klasicne solarne,a komplikus kombinuje solarnu pec sa rernom ,to je inovacija koju sam uveo.

2
ovako,odnos nisam tacno izmerio,al sam razmisljao da to koristim kako bih odredjivao odnos sakupljene energije i rasute energije.
mala solarna rerna je oko metar sa 70 cm,stim sto ima rasipanja i bezanja zraka. lici na duboki polukrug. a komplikus je concetrar,kao satelitska antena,ali kada bi joj odsekao krajeve te dobio ono sto ostane u kocki sa udubljenjem satelitske :)
ponosni smo na komplikusa moram reci :)
eh da,komplikus ima povrsinu od 1m2 a celija u kojoj se sprema hrana je ovakve dimenzije (auh sorry metar mi nije pri ruci a da ne upadam kod mojih,.. :)))
dakle orjentacino visina oko 30 cm,sirina oko 35 i duzine oko 50 cm mada merio sam pod pretpostavkom da mi 25cm raspon palac i mali prst hehe (a u to nisam siguran ,samo mislim da je tu negde :))


3
maximalna temperatura cesto treba po sat i po na idealnom danu da bi se dobila granica odakle dalje ne ide...
ali da kazemo ovako
najvecu temperaturu dostize za oko pola sata(na primer da kazem da stize do 100 stepeni),sledecih deset,do petnajst minuta je jos ostvariv efekat znacajan(na primer 120). a na dalje dobija po stepen na dva minuta,il duze..(na primer za sledecih pola sata dobije jos pet do deset stepeni... i tako sto dalje ide to usporava...)

4

Da,funkcionise lepo i zimi :) danas smo skuvali caj :)

5
probna je mogla po 15 minuta da se ne dira i jos uvek bi ok radila,dakle ne bi gubila mnogo,mislim da bi radila i na 20 minuta da se pogleda... mozda cak i duze...
mi smo uvek bili pored rerne na merenjima,nismo probali da vidimo koliko bi mogli da je namestimo da sama radi,...

komplikus ima mnogo jaci snop zraka,ali trazi cesto podesavanje,da kazem da treba na nekih 7 minuta...
mada,bi se mogao uraditi drugacije malo i da se produzi malo taj period,ili da mu se ugradi mali sistem pomeranja tako da prati sunce oko pola sata... za to je potreban samo mehanizam nekog jaceg casovnika i kanap , :)

6
i komplikus i probna imaju dva to jest tri staklena zvona.tako da barijere staklo,vazduh,staklo su ono sto zadrzava temperaturu unutar.svetlost prolazi staklo,temperatura se zadrzava dovoljno da se deo akumulira i poveca ucinak.

7
naravno,sledi link gde ima mnogo fotografija o izradi al naravno bice ih jos,jedino ovde ne umem da ih kacim.
naravno i da se vide uzivo je moguce dogovoriti se ;)

hm u sledecem odgovoru link ka slikama,samo da restarujem komp ,nesto mu se spava :D









 
Odgovor na temu

IIPANTERII
Panter Divlji
Vrsac,Pancevo

Član broj: 206919
Poruke: 45
93.86.246.*



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...04.02.2010. u 04:02 - pre 172 meseci

stali smo kod linka za slikice

http://www.karike.com/albums/IIPANTERII/a82316
pregledaj tu ,sta god ti interesatno a ti pitaj :)

8 mozes kuvati krompir,pasulj,pirinac,dakle jela koja presna se tesko jedu :) ,
istina mi jos nismo kuvali jela,vec samo vodu za caj,ali provereno imamo temperaturu :)



sledece pitanje

9)
hrana ide u staklene celije spajane specijalnim silikonom za visoke temperature,rekli su mi da taj koriste pekari za rerne. i tako je ostavljeno. crna boja posude je ono sto skuplja solarnu energiju i pravi temperaturu. to na posudi je emaijl,to jest mineral nanesen na metal.koliko su mi rekli u prodavnicama a to je da nema bezbedne farbe ako ide pored hrane. a emajliran metal ima crnu boju koja funkcionise... kada bi posude bile specijalno pravljene za solarne rerne i ucinak bi bio veci jer bih trazio drugaciji dizajn posude.

ovako 250 stepeni bi mogli da napravimo po mom razmisljanju sa nekih 250 evra do 350 evra. doduse celija za hranu bi bila velicine male rerne,il srednje rerna u klasicnim kuhinjama. al bi radila na sunce, i po zelji bila na tockovi ili tockicima. kada bi se to napravilo u serijsku proizvodnju cena bi pala,naravno. :)))

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 302014 | Odgovora: 571 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.