Kako god prišli Temi, glavni faktor za funkcionisanje sistema, u kome je škola/fakultet početni korak, a zaposlenje i konkretan rad - nastavak započetog procesa, je
motivacija i za studente i za profesore.
Ako je student motivisan zaposlenjem nakon studija (naravno u struci), rezultati su očigledni.
Ako profesor zna, da će se njegov rad proveravati u praksi, čak i za vreme trajanja studija, on će biti primoran ili želeti sam da se reorganizuje, reformiše i osposobi, da prati savremena tehnička, tehnološka i naučna kretanja...
Činjenica jeste, da taj proces (teorija, provera, napredovanje...etc.) ne funkcioniše.
U toj statičnoj situaciji, student bira najlakši put do dipl. zvanja, a takvom izboru pogoduje uverenje
Citat:
mmix: Da se razumemo, uber-inzenjer koji zavrsi ETF je mentalni ubica i naci ce posao (to je lelemudanje da nece, ko hoce moze da se zaposli) ali puno ljudi koji krenu tim putem ne postanu uber inzenjeri vec psotanu propali studenti jer nisu u stanju da savladaju i isprate monstruozan korikulum koji taj fakultet propisuje uz kadar koji jos uvek organizaciono zivi u 18 veku, a potpuno bespotrebno jer bi bilo vise nego sposobni inzenjeri kad bi se korikulum sveo na ono sto je zaista vazno.
...
Covek samo treba da pogleda kakvo rasulo sad valda na fakultetima dok stari kadar pokusava da taj stari nenormalni obim znanja upuca u bolonjske okvire.
No, mi još uvek ne razgovaramo o
radu, jer takvog
motivacionog (generalnog) plana i nema

Ko danas može sa sigurnošću reći: ova/ove struka će biti najtraženije, najcenjenije, najbolje plaćene narednih 10 godina...?
Ali zato, svaki veštiji (a neškolovan) može biti uspešniji od dr. ing. prof. zanimanja.
Pozdrav
Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)