Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pumpanje auto-guma AZOTOM

elitemadzone.org :: AutoZone :: Pumpanje auto-guma AZOTOM

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 34876 | Odgovora: 91 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Serggio
Srdjan Bukvic
SU

Član broj: 19503
Poruke: 171
77.46.166.*

ICQ: 71785636


+5 Profil

icon Re: Pumpanje auto-guma AZOTOM29.12.2008. u 08:03 - pre 185 meseci
onda, ispada da je pisac upravu? i da je sa realne tacke gledishta doneo ispravan zakljuchak.
Bez obzira da li je molekul veci/manji...itd
samo sam to hteo, da rezimiram, posto iz cele teme se vidi kako ga ismejavaju jel chovek testira i pishe na osnovu onoga sta je procitao/chuo i isto pokushava da dokaze, svaka mu cast sto je toliko izdrzao sa ovim ljudima ovde koji su ga drkali...ja bi odustao davno.
poz.

p.s.
vladd nisam znao da odavno koristish gume sa azotom...my bad :)
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2921 Profil

icon Re: Pumpanje auto-guma AZOTOM29.12.2008. u 20:39 - pre 185 meseci
Citat:
Serggio
Josh mogu da primetim, da je pisac jedini koji je ovde zaista sipao azot u gume i izneo sta se deshava, prema tome bilo koji od moderatora ovog puta nema prava da skrnavi ili ismeva nesto sto je on isprobao/proba...

Nisam tacno razumeo kako si dosao do zakljucka da je pisac "jedini" sipao azot...

Evo imam i ja u sve 4 gume, sipali su mi u radnji gde sam i kupio gume, besplatno...istina je da se nisam trudio da to "istrazujem", zasto bih?
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Serggio
Srdjan Bukvic
SU

Član broj: 19503
Poruke: 171
77.46.166.*

ICQ: 71785636


+5 Profil

icon Re: Pumpanje auto-guma AZOTOM29.12.2008. u 21:29 - pre 185 meseci
good 4 U,
ali to sto ti imas 4 gume sa azotom, mi ne znamo za to, niti znamo kakva ti je razlika sa njima ili bez njih.

Pa, bilo ko da je pumpao gume azotom, (u mom predhodnom postu sam rekao da je moja greshka, sto ne znam ko jeste a ko nije)
nije izneo nikakve utiske o gumama sa azotom, i zasto bi ih preporucio ili ne bi i da li ima smisla ili ne, sto bi neko ocekivao ko dodje na ovaj forum.
npr mene je zanimalo sta ja dobijam sa gumama u kojima imam azot i mishljenja onih koji vec imaju.

 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Pumpanje auto-guma AZOTOM10.08.2009. u 23:12 - pre 178 meseci
Evo imate u časopisu SAT uporedno testiranje azotnih i običnih guma... pa pročitajte famozne rezultate

hehehe

Nakon oštre vožnje ->
Razlika u pritisku: 0.02 bara
(znate, to je ona druga decimala koju nikada ne vidite prilikom punjenja i provere guma)
Razlika u temperaturi: 0.6 stepeni
(to je znači oko pola stepena razlike. Hoće li možda neka guma pući zato što ima pola stepena veću temperaturu?)

Dužina kočenja ->
Pri 40 metara naglog kočenja, azot se zaustavlja za 45cm kraće. Znači, oko 1% bolje.

Ispuštanje guma ->
Za godinu dana, guma sa azotom ispusti 0.08 bara manje nego guma sa vazduhom. To je oko 0.5% bolje
(ovde bi ste možda - posle godinu dana - i mogli da detektujete neku razliku prilikom provere pritiska)

---

Inače, nisam vozio letnje gume oko 7 meseci, i kada sam ih vraćao na auto, obe su bile na 1.6 bara (od početnih 2.3 bara), a jedna od njih ima azot iz boce. Sada više i ne znam koja, jer me apsoluto briga pošto razlike očigledno nema :-). Da sam nekim čudom sačekao punu godinu, verovatno bih video da jedna ima 1.0 bara, a jedna 1.1 bara, pa bih znao koja je azotna.

Aj' pozdrav.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Pumpanje auto-guma AZOTOM11.08.2009. u 00:30 - pre 178 meseci
Prednost inertnog gasa se ne moze na ovakav nacin istestirati (SAT).


Za kompletnu sliku potrebno je godinu, ili dve voziti pneumatike pod istim uslovima i nakon tog perioda obaviti test.

Tada bi se oucila realna razlika u performansama izmedju inertnog plina, i vazduha koji sadrzi kiseonik.


Citat:
pisac:
Inače, nisam vozio letnje gume oko 7 meseci, i kada sam ih vraćao na auto, obe su bile na 1.6 bara (od početnih 2.3 bara), a jedna od njih ima azot iz boce. Sada više i ne znam koja, jer me apsoluto briga pošto razlike očigledno nema :-). Da sam nekim čudom sačekao punu godinu, verovatno bih video da jedna ima 1.0 bara, a jedna 1.1 bara, pa bih znao koja je azotna.


Ovo je potpuno netacno. Ovaj experiment sam ponovio nekoliko puta u poslednjih 20 godina i redovno se dogadjalo da su pneumatici duvani vazduhom gubili na pritisku od 0,5 do 0,2 bar (u zavisnosti od starosti), za razliku od "azotnin" koji nisu gubili nista (ili nemerljivo klasicnim instrumentom).

Jedinan od uzrocnika koji ne dovodi do oavakvog rezultata (pod uslovom da su tehnicki uslovi ispostovani) je prodavanje, umeso azota, obicne "magle": platis azot a dobijes maglu.


Nekoliko puta sam napomenuo da nije dovoljno nesto izmeriti. Potrebno je i znati kako ovaj posao obaviti. Merna tehnika (i upravljanje) je oblast koja se izucava godinama na visokoskolskim ustanovama i vrlo cesto nije ni priblizno tako jednostavna kako se to neobrazovanom laiku-samouku i posmatracu sa strane cini.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
79.101.188.*



+5251 Profil

icon Re: Pumpanje auto-guma AZOTOM11.08.2009. u 01:14 - pre 178 meseci
Dzabe sva merna tehnika, kada SAT kaze "trcanje i punjenje azotom", zbog brzih i konkretnih razloga

Poz
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Pumpanje auto-guma AZOTOM11.08.2009. u 14:39 - pre 178 meseci
Citat:
zarsilic: Jedinan od uzrocnika koji ne dovodi do oavakvog rezultata (pod uslovom da su tehnicki uslovi ispostovani) je prodavanje, umeso azota, obicne "magle": platis azot a dobijes maglu.


******* ulica, Beograd.

Tamo sipaju azot iz boce. Znači, ona velika boca, pod pritiskom. I to naplaćuju.

Ja sam napunio samo jednu gumu sa azotom. A eto obe su posle 7 meseci ispustile 0.7 bara. Obe gume isto ispustile, odnosno ako je i postojala razlika ta razlika je bila na drugoj decimali koju ja ne vidim. Što se i poklapa sa testom koji je radio sat.

[Ovu poruku je menjao bakara dana 12.08.2009. u 22:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Pumpanje auto-guma AZOTOM11.08.2009. u 21:18 - pre 178 meseci
0,7 bara je preise i za potpuno nove pneumatike (kod kojih je penetracija kiseonika najveca). Imas problem, najverovatnije, sa poroznim felnama kroz koje podjednako prolazi i O2 i N2.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Pumpanje auto-guma AZOTOM11.08.2009. u 21:29 - pre 178 meseci
Jes' a i nije puno (0.1 bar mesečno), ali i gume jesu nove, vožene samo nekoliko meseci pre odlaganja. Nego, stvar je u tome što nisu toliko (ili uopšte) puštale dok su bile na kolima :-) tako da mi se čini da je na neku foru stajanje guma pospešilo ispuštanje.
 
Odgovor na temu

rale2rale
Načelnik vazduplohovstva u agenciji za
svemirska istraživanja
Agencija za svemirska istraživanja
Republike Srbije
bgd

Član broj: 70884
Poruke: 251
79.101.39.*



+67 Profil

icon Re: Pumpanje auto-guma AZOTOM12.10.2009. u 10:50 - pre 176 meseci
Šta se dešava kada su gume prenaupmpane, meni fabrika na kolima kaže 2,0 napred 2,2 otpozadi, kad sam proveravao sve četiri su bile na 2,6 bara! I da auto je bio vožen pa ne zanm koliko to utiče na pritisak?
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Pumpanje auto-guma AZOTOM12.10.2009. u 11:00 - pre 176 meseci
Aj što napraviste nauku oko izbora letnjih/zimskih guma, al ova nauka oko pumpanja guma je stvarno preterana...
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Pumpanje auto-guma AZOTOM13.10.2009. u 20:39 - pre 176 meseci
Citat:
rale2rale: Šta se dešava kada su gume prenaupmpane, meni fabrika na kolima kaže 2,0 napred 2,2 otpozadi, kad sam proveravao sve četiri su bile na 2,6 bara! I da auto je bio vožen pa ne zanm koliko to utiče na pritisak?


Utiče dosta. Izmeri pritisak kada je auto hladan a temperatura prosečna za taj period. Mislim da ćeš izmeriti na prednjim gumama 2.3 bara.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Pumpanje auto-guma AZOTOM

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 34876 | Odgovora: 91 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.