Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2487821 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2029
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2017. u 20:06 - pre 88 meseci
Citat:
usain bolt:
Zoxore a jel tebe mrzi da to skontas i uklaviris i taj spoljni senzor i to malo isprogramiras da radi kako tvrdoglavi hoce il to bas ne moze?

nisi bas ok izneo tvrdnju, to je nedostatak kombinacije sa dx kitom, nije do zoxora, ovo mu dodje malo kao uvreda sa tvoje strane.
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2017. u 20:18 - pre 88 meseci
Citat:
usain bolt:
Zoxore a jel tebe mrzi da to skontas i uklaviris i taj spoljni senzor i to malo isprogramiras da radi kako tvrdoglavi hoce il to bas ne moze?


Kao sto sam rekao kod Estie moze kod RAV ne moze.
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

Vlaja 011
Vlada Filipović
VD naučnik
Srbistan Info
Bg

Član broj: 333854
Poruke: 178
87.250.46.*

Jabber: Vlaja 011


+6 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2017. u 20:22 - pre 88 meseci
A može li Estia, u kombinaciji sa DX kitom +izmenjivačem,... da bude tako vođena,
kao Split (kompletan) inverter i da postiže te, najveće uštede?
 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2029
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2017. u 20:25 - pre 88 meseci
ja mislim da estia ne ide baska spoljna baska hidromodul nego jedino kao set
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2017. u 20:26 - pre 88 meseci
Citat:
tvrdoglavi:
Citat:
tihi2:
A kad će inverter da se ugasi? Teoretski nikad?

pa teoretski i ne treba da se mnogo gasi, ali je veci problem sto ili ces ici na termo glave pa da one regulisu temperaturu u prostoru, opcija koja se meni ne dopada mnogo, ili ces da zadas da kontroler meri unutrasnju temperaturu i da pali gasi pumpu gde gubis svrhu inertera. tp ce da modulise i da greje vodu na maksimalnu podesenu i smanjice drasticno cop, kao sto sam malopre napisao....

Posto jos nisam porastao ali hocu jednog dana:-)

Zasto se gubi svrha invertera ako se uredjaj gasi,zar nije njegova uloga da modulise pri postizanju zadate temp vode?
Konkretan primer,objekat dobro izolovan gde na -13(na toliko mereno) pad temperature prostora za 1c treba 6h,po logici kliznog vodjenja tp se nebi gasila jer tezi da odrzi temp vode po krivi.
Zasto bi tp radila tih 6h ili pola od toga ako je u prostoru toplo bez pada temperature?
Svi znamo da bez obzira na kotao za grejanje ili tp. inverter,on/off naj vise se stedi kad uredjaj ne radi.
Sad se setih,situacija ove sezone je bila da se stranki nije svidelo kako radi grejanje jer su radijatori mlaki bez obzira sto je u prostoru toplo.Na moje pitanje zasto misli da nesto nije u redu odgovor je"bio komsija na kafi i rekao da to nije dobro i da radijatori moraju da budu vruci inace se nece ugrejati kad zahladi".I posle duze rasprave i objasnjavanja kako to radi lepoi odem i iskljucim vodjenje,setujem na 50c jer komsija bolje zna on citav zivot ima centralno grejanje.
Nije ugradjena toshiba:-)

 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2017. u 20:26 - pre 88 meseci
Citat:
tvrdoglavi:
to se slazem, kod objekata javne ili polujavne i poslovne namene je tako. ovde je malo drugacije.
teoretski mozes da skontas kolika ti temp treba za koju spoljnu temp i da se svaki dan igras po daljincu sa time i glumis spoljni senzor :) , ali kad je konfor u pitanju, onda to bas i nije najbolje resenje (posebno za osobe koje nisu vicne tome) a ovde je recimo u pitanju starija zena koliko sam shvatio.


Izvini ali malo me buni kad kod klizanja govorimo o komforu.

Pun komfor pruza sobni termostat ili termoglava klizanje pruza neku ustedu.

Kako regulises tacnu temperaturu u svakoj sobi posebno klizanjem to je regulacija odprilike na juznoj strani

mozes imati vecu temperaturu ili u sobi gde je grejno telo vece nego u susednoj?



Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2017. u 20:27 - pre 88 meseci
Citat:
Vlaja 011:
A može li Estia, u kombinaciji sa DX kitom +izmenjivačem,... da bude tako vođena,
kao Split (kompletan) inverter i da postiže te, najveće uštede?


Ne.
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2029
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2017. u 20:30 - pre 88 meseci
moze, naravno. napisano vazi za dobro proracunate gubitke objekta i tako odabrana grejna tela. a kod niskotemperaturnog se i mala odstupanja mnogo manje primete nego kod temperature od 60+ stepeni. kod mene licno temperatura ima razliku od oko 1 stepen u zavisnosti od prostorije do prostorije, ali je to skoro neprimetno dok se boravi u istim.
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2017. u 20:39 - pre 88 meseci
Kad sve sumiramo znaci regulacija klizanjem je bolja nego sobnim termostatima i ne treba da se kupi uredjaj koji ga nema

makar i upola cene?
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2029
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2017. u 20:41 - pre 88 meseci
Citat:
mali genije:
Citat:
tvrdoglavi:
Citat:
tihi2:
A kad će inverter da se ugasi? Teoretski nikad?

pa teoretski i ne treba da se mnogo gasi, ali je veci problem sto ili ces ici na termo glave pa da one regulisu temperaturu u prostoru, opcija koja se meni ne dopada mnogo, ili ces da zadas da kontroler meri unutrasnju temperaturu i da pali gasi pumpu gde gubis svrhu inertera. tp ce da modulise i da greje vodu na maksimalnu podesenu i smanjice drasticno cop, kao sto sam malopre napisao....

Posto jos nisam porastao ali hocu jednog dana:-)

Zasto se gubi svrha invertera ako se uredjaj gasi,zar nije njegova uloga da modulise pri postizanju zadate temp vode?
Konkretan primer,objekat dobro izolovan gde na -13(na toliko mereno) pad temperature prostora za 1c treba 6h,po logici kliznog vodjenja tp se nebi gasila jer tezi da odrzi temp vode po krivi.
Zasto bi tp radila tih 6h ili pola od toga ako je u prostoru toplo bez pada temperature?
Svi znamo da bez obzira na kotao za grejanje ili tp. inverter,on/off naj vise se stedi kad uredjaj ne radi.
Sad se setih,situacija ove sezone je bila da se stranki nije svidelo kako radi grejanje jer su radijatori mlaki bez obzira sto je u prostoru toplo.Na moje pitanje zasto misli da nesto nije u redu odgovor je"bio komsija na kafi i rekao da to nije dobro i da radijatori moraju da budu vruci inace se nece ugrejati kad zahladi".I posle duze rasprave i objasnjavanja kako to radi lepoi odem i iskljucim vodjenje,setujem na 50c jer komsija bolje zna on citav zivot ima centralno grejanje.
Nije ugradjena toshiba:-)



sto se mene tice mozda se nismo razumeli, ali za svaku vrstu grejanja mislim da treba izbeci on-off rezime, i ako je u pitanju gas ili tp, svejedno. nego ici na modulaciju, plamena, kompresora kako god, samo izbeci paljenja i gasenja. druge vrste grejanja nisam radio niti me zanimaju posebno. kod mene je i gasni kotao junkers vodjen po spoljnoj temperaturi i modulise plamen, i nemam nikakav sobni termostat na njemu, samo korektor koji dize ili spusta temp vode za +- 4 stepena. isto i kod tp, imam sobni termostat koji sam isprogramirao da sa 10% utice na algoritam krive i samo delimicno uticem na krivu vodjenu spoljnim senzorom (recimo kad zena pece nesto tp se ugasi jer se temp podigne za 1 do 2 stepena) ili kad duva vetar podigne se malo temp vode jer vetar razduva kroz prozore pa temp padne za 1 stepen.
licno, ne volim porast i pad temperature, jer taj stepen koji izgubis bez obzira za koje vreme moras nadoknaditi, opet istom kolicinom energije, i umesto da inverter radi 6h sa 15 posto snage radice 1h sa 90%. vise sam za odrzavanje postignutog.
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2029
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2017. u 20:45 - pre 88 meseci
Citat:
zoxor:
Kad sve sumiramo znaci regulacija klizanjem je bolja nego sobnim termostatima i ne treba da se kupi uredjaj koji ga nema

makar i upola cene?


ne, mene je samo zanimalo kako komplet sa dx radi, o isplativosti ulaganja u jedno ili drugo uopste nisam ulazio, ulaganje je relativna stvar i zavisi od mogucnosti kupca. po meni je samo posteno da kupac zna sta dobija a sta ne sa uredjajima koji su u opciji. pitanje je da li se isplati vise platiti u njegovom slucaju, posebno sto na tako malom objektu isplativost tp je vrlo upitna, kakve god.

a da rezimiram, regulacija klizanjem je po meni bolja, ali ne znaci da opravdava razliku u ceni. sebi bih licno opet uradio sa klizanjem, kao sto sam malopre napisao, tako sam imao i na gas, tako imam i sada na tp.

fujitsu nema dx varijante na split inverterima pa nisam imao priliku da ih susretnem, ima samo na vrf a onda vec matematika nema smisla jer dodje skoro na cenu gotove tp.
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2017. u 20:56 - pre 88 meseci
Pitacu kolegu posto uglavnom on pusta Toshibe ali mislim da jos nismo ni na jednoj Estii radili klizanje.

Ljudi stave ili su vec imali termoglave kod fan coila se podrazumeva sobni termostat podno grejanje se

uvek mesnim ventilom razdvaja od ostatka instalacije tako da ja ne vidim tako krucijalan znacaj klizanja.
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2029
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2017. u 21:00 - pre 88 meseci
a sta kad je samo podno?

kod mene je sve i jedna vodjena spoljnom temp sa klizanjem, i retko gde imam cak i sobni termostat, iskljucivo vodjenje po spoljnoj temp.
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2017. u 21:04 - pre 88 meseci
Ovo sto je genije rekao za mlake radijatore potpisujem licnim primerom.
Doslovce mi je receno,da cemo se posmrzavati,porazboljevati i da ce mi stakla iznutra polediti!!!!
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2017. u 21:06 - pre 88 meseci
Ja jos nisam sreo "samo podno"

Uvek je tu i neki radijator ili susac peskira.

Poceli smo da se prepucavamo a to mi nije cilj.

Kao sto rekoh klizanje je dobra stvar ali ne i neophodna.

Ako mene pitas ja bi prvo termostate po sobama pa plus klizanje eventualno da se ustedi.
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2029
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2017. u 21:06 - pre 88 meseci
kamikaza

sreca pa si napravio decu na vreme, sad se ne mozes ni skinuti k'o covek :D
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2029
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2017. u 21:09 - pre 88 meseci
Citat:
zoxor:
Ja jos nisam sreo "samo podno"

Uvek je tu i neki radijator ili susac peskira.

Poceli smo da se prepucavamo a to mi nije cilj.

Kao sto rekoh klizanje je dobra stvar ali ne i neophodna.

Ako mene pitas ja bi prvo termostate po sobama pa plus klizanje eventualno da se ustedi.



hahaha, meni je zao ako mislis da se prepucavam, moramo nekad i da se mimoidjemo sa stavovima, sve je to dobro :) ja se i sa kolegom sa kojim radim sto godina cesto ne slozim :) neka ljudi znaju da ima vise opcija, pa kako ko voli neka izvoli

a sto se susaca tice tu si u pravu, ali on je uglavnom kao ispomoc podnom u kupatilu zbog male korisne povrsine i sto se projektovana temp u kupatilima uglavnom razlikuje za +2 stepena, tako da i ako kod njega gurnes istu vodu kao u pod, dobijes sasvim dovoljno....

retko ga i dovedu posebno do kotlarnice da bi imalo smisla praviti 2 krug grejanja...
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2017. u 21:13 - pre 88 meseci
Šalu na stranu,zaista mi je tako receno i to vise puta ponavljano.
Ali mnogo mi se svidja vasa polemika...mnogo toga meni zanimljivog ste izneli na videlo. Nastavite samo tako. ;-)
A skidacemo se na?leto,kad je i vreme za to.
 
Odgovor na temu

sunfan
Vladimir Kujovic
komercijalista
Ugrinovci,Beograd

Član broj: 301949
Poruke: 110
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2017. u 21:25 - pre 88 meseci
Zdravo svima !

PR ~ 90 m2 - izolacija : demit 8 cm, malter 3 cm, giter blok 19 cm, kamena vuna 5 cm, parna brana, trokomorna cigla na kant 7,5 cm, malter


PTK ~ 114m2 - zid izolacija : demit 8 cm, malter 3cm, giter blok 19 cm, kamena vuna 5 cm, parna brana, gips ploca

kroviste : Knauf sistemski 28 cm

pod : kamena vuna 5 cm + sistemska ploca sa alu folijom za podno grejanje

U realizaciju PTK krecem cim otopli .

U prizemlju sa juzne strane zastakljena terasa 30 m2 koja mi sluzi za pasivni sistem grejanja.

Grejem se sa zatvorenim kaminom i inverterom 12-tica. U PR postavljeni tučani radijatori pre 20 god ali nisu povezani u sistem . U svakom se nalazi Cini grejac ( zadnji put radili 2012/13).

Interesuje me TP inverter.

Unapred hvala na predlozima.
PR 85m2 8cm/20gr,malter,blok 19,5 k.vuna, p brana, cigla.Pod heraklit 7cm
Duž južne fas. zast. ter. ( cca 90m3 ), sa pasivno sol. grej.
Podno,f coil, radij., sušač
LG MAESTRO inv. 12
U aneksu garaža sa izol.5cm, plaf. g. 15 vuna. Krov PTK garaze 22 cm vuna
PTK cca 85m2 izol. kao PR. Krov 28 cm, pod 7 cm +sist.ploča za podno 5,5cm
Pos. brojilo,AT 1000 l+el.kotao + TP 18 kw vaz-voda
 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2029
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2017. u 21:26 - pre 88 meseci
meni je super da neko ima viziju kako se bavi svojim poslom i da to gura kao svoje resenje, kao svoj pecat, moze neko drugi da se ne slozi sa tim, moze i da se slozi, ali vazno je da neko ko tu uslugu uzima od tebe zna na cemu je, i da odabere sta mu je najbolje prezentovano. bar se ja tako vodim, a sve konstruktivne polemike samo mogu dovesti do novih saznanja, ja sam ovih dana naucio nesto novo, o toshibi i dx, i svidja mi se opcija koju nude jer moze negde zatrebati. posebno ako budzet bude ogranicen. u svakom slucaju bih to preporucio mnogo pre nego neku kinesku tp, sto opet ne znaci da ne cenim iskustva ljudi sa istim. jednostavno moj nacin i moja vizija se ne uklapaju u takve uredjaje, necije se uklapaju i sve je to legitimno.
a kolega zoxor je vrlo ozbiljan, i meni licno najbolji clan ovog foruma, i veoma ga cenim.

ps. i nadam se uskoro nekom druzenju ako nam vreme dozvoli
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2487821 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.