Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2479217 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

EazyDuzIt
B. Kosa (NBGD)

Član broj: 128175
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.11.2009. u 19:47 - pre 175 meseci
Nesto sam razmisljao...
Neko rece da je moguce pomocu 2 TP, kaskadno, dobiti visu temperaturu.
Izracunao sam da bi za moju kucu (150m2, gubici 9KW)bio potreban rerezervoar sa vodom od 7m3, koji bi se u toku noci (po jeftinoj struji) sa grejnom snagom od 20KW zagrejao na 60C. Danju bi se preko izmenjivaca u tom rezervoaru grejala cela kuca kontinualno snagom 10KW, do 00h, kada bi teperatura vode u rezervoaru pala na 40C, i pocela opet sa radom TP.
Samo mi nije jasno bas kako rade 2 TP, video sam semu koju je scroll ostavio, ali mi nije bas najjasnija.
 
Odgovor na temu

VeljaNi
Milan Veljkovic
DOO MIFIMIEnergy Nis
Nis

Član broj: 188665
Poruke: 40
*.static.sbb.rs.

Sajt: www.toplotnepumpe.rs


+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.11.2009. u 08:55 - pre 175 meseci
Pozdrav ljudi...

daću vam link do jednog programčeta koji smo napravili. Pre nego što raspalite po meni (reklama, reklama, reklama), program je u beta verziji, još uvek nije ni zakačen zvanično na sajt i voleo bih da ga istestiraju ljudi koji se "barem nešto razumeju u ovu rabotu"...

Dakle u trenutnoj verziji se toplotni gubici objekta dele na 4 verzije (slaba izolovanost-100W/kvm, srednja-75W/kvm, dobra-50W/kvm i custom). U toku je pravljenje alfa verzije programa koja će dati mogućnost štikliranja materijala koje imate u zidu, podu i plafonu kao i površina stakala i tip stakla, gde će se dobiti mnogo precizniji toplotni gubici (na žalost, ne želeći da ulazimo mnogo duboko u tu temu, ostaće jedna prostorija ukupne te i te površine sa visinom zida između 2.35 i 2.55m)

Dakle, molim vas za konkretne zamerke i pohvale, softver će ostati za slobodnu upotrebu, što može i vama pomagati.

Adresa programčića je: http://www.mifimi.com/energy/mifimienergy.exe

Pozdrav,
Milan
 
Odgovor na temu

VeljaNi
Milan Veljkovic
DOO MIFIMIEnergy Nis
Nis

Član broj: 188665
Poruke: 40
*.static.sbb.rs.

Sajt: www.toplotnepumpe.rs


+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa17.11.2009. u 10:07 - pre 175 meseci
Pozdrav ljudi...

drago mi je da vidim da je 50tak vas skinulo program za proračun uštede...ali mi iskreno nije drago da niko nije dao komentar... Još jednom, molim vas za sud o programu - preglednost, lakoća upravljanja, šta treba dodati - šta treba oduzeti...

Ajmo, vama kratak komentar neće oduzeti mnogo vremena, a nama će pomoći da napravimo jedan alat koji će biti koristan širem auditorijumu...


Pozdrav,
Milan
 
Odgovor na temu

EazyDuzIt
B. Kosa (NBGD)

Član broj: 128175
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.11.2009. u 01:05 - pre 175 meseci
Mislim da COP nisu realni, COP nikad ne prelazi 4, ako se gleda cela TP.
Covek koji 20 godina radi grejanje mi kaze da se gubici krecu od 80-150w/m2 i to po zapadnim standardima izolacije (ne racunajuci ekstremno dobro izolovane, sajuznim aspektom, etc..), a kod nas i do 300w/m2!!!
Sad, on priznaje da se kod niskotemperaturnog grejanja smanjuje potrebna energija, ali kaze da su price o 50-60w bajke. Bas je sad u fazi projektovanja grejanja hotela Srbija, na bazi TP nekog nemackog proizvodjaca.
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.11.2009. u 08:37 - pre 175 meseci
Moje misljenje je da ne postoji ni jedan pouzdan kalkulator koji bi mogao nesto realno izracunati. Kao prvo ne postoje 2 iste kuce ili 2 ista stana.Zasto? Zato sto je mnogo faktora koji uticu na to koliko je toplotne energije potrebno za zagrijavanje nekog stana. Sama kvaliteta zidova i termo izolacije, kvaliteta i vrsta stolarije, staklene povrsine, polozaj kuce u odnosu na sunce, da li je stan u podrumu , na pravom katu, trecem ili je najvisi u objektu...klimatsko podrucje...da li je u zavjetrini ili na otvorenom prostoru...u blizini rijeke, sume ili sl. Da li se grije stan ispod i stan iznad. Nadalje navike ljudi koji stanuju u njemu, neki ce reci da im je 20 stupnjeva dovoljno, dok je meni recimo najugodnije na 23. Koliko neko potrosi tople vode dnevno, koliko osoba boravi u stanu...

Moze se nesto otprilike predvidjeti sa ovakvom kalkulacijom ali po meni to nije nesto na sto bi se covjek mogao osloniti. Nadalje primijetio sam u ovom kalkulatoru veoma velike razlike u COP-u ovisno o tipu TP, u sto bas i nisam siguran da je tako. Takodjer sam primijetio veliku razliku u COP-u ovisno o tome da li se koriste plocasti radijatori ili fan-coili...nisam bas siguran da je to takav omjer. Na netu se moze pronaci bezbroj kojekakvih kalkulatora ali nisam siguran da i jedan moze dati pouzdan rezultat. Kalkulator daje tocan rezultat ali veoma sumnjivih ulaznih velicina...to je nesto kao statistika....

Jos jedna primjedba...kalkulator ne izracunava stvarne troskove TP vec samo ustedu!!! To su moja zapazanja...mozda neko misli drugacije...

Ja sam misljenja da je TP ipak buducnost u klimatizaciji, pogotovo gledajuci na napredne zemlje gdje je to vec postao standard pri projektiranju novih stambenih objekata a i samo to sto drzave poticajima stimuliraju ovakav nacin gradnje i grijanja govori o tome koliko je to rentabilno a i ekoloski. Ponekad ne treba biti puno pametan vec gledati sta pametni rade.

Na nasim podrucjima je jos uvijek prisutan konzervatizam...ljudi jednostavno ne vjeruju da je toplo dok ne vide plamen. Kad sam se ja odlucio na TP par ljudi koji inace rade klasicna centralna grijanja pokusali su me odgovoriti od toga...Znas to je skupo...nije to bas za nase krajeve i milion razloga. Medjutim mislim da je tu problem u losoj edukaciji tih istih ljudi, strah od elektronike, strah od nove tehnologije....

Ipak sam nasao covjeka koji dobro poznaje ovu oblast i rado je pristao na ovaj posao. Moja TP je jos u nekom probnom radu gdje jos uvijek pokusavamo sto bolje optimizirati sustav, ugradio sam jedno posebno kontrolno brojilo samo za TP tako da cu nakon nekog perioda moci izracunati stvarnu potrosnju struje, a samim tim i provjeriti sve te podatke i kalkulatore. Za sad je tesko bilo sta ozbiljno reci ili prognozirati ali sam ubjedjen da sam odabrao dobar nacin klimatizacije. Volio bih cuti misljenje ljudi koji mozda koriste TP par godina kakva su njihova iskustva sa TP.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

Dragan 1957
Dragan Petrovic
nezaposlen - elektronicar
Beograd

Član broj: 240913
Poruke: 20
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.11.2009. u 12:28 - pre 175 meseci
Pozdrav!
Naprvio bih tp sa kompresorom copland cronq o500 tfd 522,sta mi jos treba da bi tp bila voda voda. ako moze detaljnija dokumentacija. ps. ja sam elektronicar po struci. unapred hvala.
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
*.cust.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.11.2009. u 12:49 - pre 175 meseci
Grejanje vranama je bilo vrlo popularno u vreme komunizma. Niko nezeli da stavi prst na celo i zamisli se u pravcu rasipane energije dok su energenti bili jeftiniji. Decenijama unazad. A sad kukamo svi od posledica globalnog zagrevanja. Kuce "nulte energije" su nesto skuplje za izgradnju i danas je svest usmerena u drugom pravcu. Uvek je prisutan osecaj da svu skoro svi omanuli u izgradnji pa sad pokusavamo koristeci TP izaci na kraj ekonomski sa problemima koje smo usadjivali u objekte.

Realna gradjevina iz 70-80 godina je klasika ( u to vreme je niklo sa povoljnim kreditima puno kuca po zemlji) koja curi oko 150-180w/m². Postoje primeri gde se moze sici na 100W/m² ali su retki. TP kao i svi niskotoplotni sistemi grejanja pod prvo, obratiti paznju na IR zracenje okoline. Unutrasnje povrsine radjene od gipsanih ploca, plafoni ne preko 235 itd itd.. tada vec ima smisla pricati jeftinom i komfornom grejanju sa TP. U protivnom, jedino podno grejanje moze da izvuce ostale nedostatke.

Studirao sam malo i principe po Danskoj, recimo, danas svim vama poznata toplotna zavesa iznad pokretnih vrata ulaza u supermarkete, princip je koriscen na nacin na u Danskoj koriste elektricne radijatore koji su u stvari kao podne lajsne. Strujanje vazduha uz zidove na gore cini zavesu prema zidu i daje komfor. Ovo je manje vise klasika u svakoj Danskoj kuci zidanoj od cigala.

Pretpostavka, da podvucem, da bi se princip mogao iskoristiti i sa TP. U svakom slucaju moje su misli usmerene momentalno na jednu takvu izvodbu jer mi se neunistava parketna povrsina od 160m² da bi uveo podno grejanje.

cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

Dragan 1957
Dragan Petrovic
nezaposlen - elektronicar
Beograd

Član broj: 240913
Poruke: 20
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.11.2009. u 13:09 - pre 175 meseci
Pozdrav! kuca izolovana 6 cm kamene vune tvrdo presovane , uradjeno podno grejanje , iskopana dva bunara 18m voda 14 c koliko hoces . samo jos tp !
 
Odgovor na temu

Dragan 1957
Dragan Petrovic
nezaposlen - elektronicar
Beograd

Član broj: 240913
Poruke: 20
*.kbcnet.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa24.11.2009. u 09:27 - pre 175 meseci
pozdrav! Pitanje za scroll? vidim da ti je tema jako poznata , pa mi treba tvoja pomc oko samogradnje tp. Imam mitsubishi ciler vazduh vazduh , 13kw hladjene /grejanje, Iskoristio bi ga za tp .hvala Dragan1957
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
*.soyaprotein.com.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa24.11.2009. u 09:51 - pre 175 meseci
Pozdrav Dragan 1957 a šta te interesuje tačno? , ja nemam podatke o tvom čilleru,kompressoru ali sve se može naći na netu.
 
Odgovor na temu

Dragan 1957
Dragan Petrovic
nezaposlen - elektronicar
Beograd

Član broj: 240913
Poruke: 20
*.kbcnet.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa24.11.2009. u 10:05 - pre 175 meseci
Pozdrav scroll! kompresor klipni 2,8kw interesuje me vezivanje isparivaca izmenivaca toplote danfoss kao kondezator,dali treba da zamenim susac ,skupljac ulja , koji ekspanzioni ventil . gas je freon r22 i kako to sve da povezem i da napunim novim gasom . pozdrav Dragan 1957 hvala!
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
*.soyaprotein.com.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa24.11.2009. u 12:44 - pre 175 meseci
Pozdrav jel tvoj compressor copeland crnq o500 tfd 522 ?
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
195.252.70.*



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa24.11.2009. u 12:48 - pre 175 meseci
@scroll
imas PP.
pozdrav.
 
Odgovor na temu

Dragan 1957
Dragan Petrovic
nezaposlen - elektronicar
Beograd

Član broj: 240913
Poruke: 20
*.kbcnet.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa24.11.2009. u 13:56 - pre 175 meseci
Pozdrav Scroll! To je taj kompresor .
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
*.dynamic.stcable.net.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa24.11.2009. u 18:49 - pre 175 meseci
http://www.aircon.ru/pbc_download/files/f1155729480.pdf
pozdrav ovde piše da je kompressor od 5kw,koji je tip izmenjivača danfoss?
 
Odgovor na temu

Dragan 1957
Dragan Petrovic
nezaposlen - elektronicar
Beograd

Član broj: 240913
Poruke: 20
*.kbcnet.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa24.11.2009. u 21:57 - pre 175 meseci
Pozdrav croll Izgleda da sam ja pogresio, jer na njemu pise kompresor motor 3,72 kw . a izmenjivac jeXB10-1 20.Dragan1957

[Ovu poruku je menjao Dragan 1957 dana 25.11.2009. u 08:32 GMT+1]
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
*.soyaprotein.com.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa25.11.2009. u 07:54 - pre 175 meseci
Pozdrav
izmenjivač je mali ako hoćes dati bude dobra razmena toplote sa malom razlikom temperature između gasa i vode.
 
Odgovor na temu

Dragan 1957
Dragan Petrovic
nezaposlen - elektronicar
Beograd

Član broj: 240913
Poruke: 20
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa25.11.2009. u 08:12 - pre 175 meseci
Pozdrav Scroll! sta ti preporucijes?
 
Odgovor na temu

Dragan 1957
Dragan Petrovic
nezaposlen - elektronicar
Beograd

Član broj: 240913
Poruke: 20
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa25.11.2009. u 08:17 - pre 175 meseci
Pozdrav Scroll! sta ti preporucijes? To su mi Preporucili iz firme clivere.

[Ovu poruku je menjao Dragan 1957 dana 25.11.2009. u 09:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
*.soyaprotein.com.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa25.11.2009. u 10:13 - pre 175 meseci
Pozdrav
kolika temperatura vode ti je potrebno za grejanje, i sa koliko kilovata je možeš postići?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2479217 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.