Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izbor klima uredjaja

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Izbor klima uredjaja
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 6362456 | Odgovora: 20649 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
178.17.30.*



+784 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja25.12.2012. u 12:04 - pre 138 meseci
To i meni pada na pamet,ali cekah nekog strucnijeg da potvrdi
Koliko inace moze da kosta ta elektronika?
PS majstor je prvo sumnjao na spoljni ventilator i ceo taj sistem ventilator-turbina kako vec se zove kaze oko 30-35e novo! Jel toliko?
 
0

mr Jozza
Jovan Rapić
IT podrška, WYG International
Beograd

Član broj: 306013
Poruke: 1066
*.adsl-a-4.sezampro.rs.



+30 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja25.12.2012. u 12:15 - pre 138 meseci
Hehe, pa nisam ni ja nista strucniji. Nisam pametan, mozda je i ventilator, na mojoj klimi ventilator ima 5 zica, pa po logoci 2 treba da su za naponski signal, treca za senzor obrtaja, a za sta su druge dve nema pojma. Ipak moras naci dobrog majstora, ukoliko taj sto ti je gledao klimu vec nije dovoljno pametan/strucan. A nije li klima pod garancijom?
Fujitsu ASYG 12LTCA @30kvm + 2kom TA 2kW+2kW@30kvm. Izolacija spolja demit 8-10cm, tavanska ploča 10cm vuna.
 
0

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
*.opera-mini.net.



+334 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja25.12.2012. u 12:16 - pre 138 meseci
Nije elektronika problem,a nije ni ventilator.Kad je startujes na grejanju,da li unutrasnja odmah pocne da duva?
 
0

anon301718

Član broj: 301718
Poruke: 452



+2 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja25.12.2012. u 12:30 - pre 138 meseci
Citat:
Zoran Petrović:
Evo malo podataka..................

Fujitsu asyg 12 lt ----- compressor assy 808-884-80 twin rotary

e sada modeli za Americko trziste.....a to je izmesana serija LU-LT-LGC

Fujitsu asu 9 rlf ------ compressor..........5ss072xaa
Fujitsu asu 12rlf--------compressor .........da89x1c-20fz2
Fujitsu asu15 rls--------compressor..........808-884-80

Mozda nekome ovo bude interesantno.....mislim da nisam pogresio neko slovo ????
U principu Fujitsu ugradjuje kvalitetne kompresore koje takodje koriste i Toshiba,Panasonic..........
ukucaj te ove brojeve i pokazace vam ko ugradjuje ove kompresore u svoje klime.

[Ovu poruku je menjao Zoran Petrović dana 25.12.2012. u 13:20 GMT+1]


FUJITSU--- koje kompresore koristi za neke modele........

as.. 07 LGC --COMPRESSOR br.--5ss072xaa
as.. 09 LGC -- COMPRESSOR br.--5ss072xaa
as.. 12 LGC -- COMPRESSOR br.--da89x1c-20fz
as.. 14 LGC -- COMPRESSOR br.--808-903-80(b)


 
0

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
178.17.30.*



+784 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja25.12.2012. u 14:03 - pre 138 meseci
E ovako:
bio majstor,kao sto sam rekao malo je sumnjao na ventilator. Ali,prvo je proverio manometrom,a klima je bila na hladjenju. Otprilike je rekao da je isparenje na oko -10 a trebalo bi da je na oko 4 do 5 valjda. Znaci ne bi ni hladila kako treba nego bi ledila unutra i kapljala bi voda unutra.. Onda je po tome zakljucio da fali freon,a kaze da je falilo oko 200 grama po njegovoj proceni.
Posle dopune freona,klima se slicno ponasala i opet su se culi zvuci oni opisani. Onda je na onom drugom ventilu ispustao i zakljucio da ima pomesanog ulja i freona,i ispustao je tako dok nije izaslo sve ulje iz sistema
Posle je usledilo nadgledanje na manometru. Kod ovog modela se ventilator pali na oko 45 a gasi na oko 53-tako je i radila. Sve u svemu zakljucio je da je pustila malo na jednom ventilu,i da je malo ulja uslo gde ne treba.
Da cuknem u drvo,klima sada lepo radi,pratilismo je oko sat vremena,normalno pali ventilator spoljni,unutrasnji radi po zadatim vrednostima
PS kaze da pri montazi treba da valjda spoljna bude vislja od unutrasnje,ili da se veza unutrasnja-spoljasnja napravi u malo kruznijem obliku tj u slovo S-sve to da ne bi usled gubitka freona pomesala ulje sa freonom.
Pozdrav
 
0

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
*.ptt.rs.



+334 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja25.12.2012. u 18:17 - pre 138 meseci
Da ponovim pitanje,kad je startujes na grejanju,da li unutrasnja odmah pocne da duva? Da li spoljna pocne odmah da duva?

Citat:
Otprilike je rekao da je isparenje na oko -10 a trebalo bi da je na oko 4 do 5 valjda


-4 i -5?

Citat:
Kod ovog modela se ventilator pali na oko 45 a gasi na oko 53-tako je i radila


Koji ventilator,spoljni ili unutrasnji?

Citat:
Onda je po tome zakljucio da fali freon,a kaze da je falilo oko 200 grama po njegovoj proceni.

Citat:
Posle dopune freona,klima se slicno ponasala i opet su se culi zvuci oni opisani.

Citat:
Onda je na onom drugom ventilu ispustao i zakljucio da ima pomesanog ulja i freona,i ispustao je tako dok nije izaslo sve ulje iz sistema


Rezime:majstor dodao freon,majstor ispustio freon i klima proradila,malo cudno...
 
0

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
178.17.30.*



+784 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja25.12.2012. u 18:43 - pre 138 meseci
Citat:

Citat:
gti2: Da ponovim pitanje,kad je startujes na grejanju,da li unutrasnja odmah pocne da duva? Da li spoljna pocne odmah da duva?


Da. Cim se ukljuci duva brzo,onako na par sekundi,pa onda stane duvanje dok kompresor radi,i tek kad verovatno nabije dobar pritisak (ugasi se crvena lampica) krene opet da duva-u zavisnosti od podesene brzine.

Citat:

Citat:
Otprilike je rekao da je isparenje na oko -10 a trebalo bi da je na oko 4 do 5 valjda


-4 i -5?

ne minus,vec plus 4 ili 5-cini mi se da je tako rekao,ali ne drzi me 100% za rec

Citat:
Koji ventilator,spoljni ili unutrasnji?


Spoljni.

Citat:
Onda je po tome zakljucio da fali freon,a kaze da je falilo oko 200 grama po njegovoj proceni.


Posle dopune freona,klima se slicno ponasala i opet su se culi zvuci oni opisani.


Onda je na onom drugom ventilu ispustao i zakljucio da ima pomesanog ulja i freona,i ispustao je tako dok nije izaslo sve ulje iz sistema



Rezime:majstor dodao freon,majstor ispustio freon i klima proradila,malo cudno...


Ni meni bas nije najjasnije. Prvo je dopunio freon dok je klima bila u rezimu hladjenja,tad je i merio ono -10. Onda je prebacio na grejanje stavio manometar na cini mi se deblju bakarnu cev.Onda je krpom otvarao onaj drugi ventil i tu je izlazilo nesto zuto-svetlobraon boje otprilike i majstor je rekao da je to ulje u sistemu. Tako je to otvarao par puta dok nije izbacio sve?

U svakom slucaju,mislio sam da je to Resena stvar!

Medjutim,klima je radila od 14:30 do malopre (19:30) i jedva da se primecuje toplota u sobi. Gasi kompresor na zadatih 21C znaci da je u sobi ispod 20C. Malo mi to slabo s obzirom da je napolju oko 7C.
Inace u jednom trrenutku na izduvu ima 39C,u drugom 41C a posle (kad ukljuci spoljni ventilator) ode i do 42C,mozda i preko,ali merim toplomerom koji ima max 42C
Vidim mnogi pisu da treba da je na izduvu oko 50C.

Nije mi jasno ako zakaceni manometar,na osnovu pritiska kaze da je oko 50C,sto onda unutra duva oko 40C???
 
0

elbastb
masinac

Član broj: 175354
Poruke: 149
*.mbb.telenor.rs.



+4 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja25.12.2012. u 20:05 - pre 138 meseci
Bolje je pronadjes drugog majstora,pratim tvoju temu od samog pocetka i sve sto si napisao moze se zakljuciti da su pomesane babe i zabe il neznas da objasnis i izneses svoj problem\,
A ako ti je ispustao ulje iz instalacije onda sigurno vise nece da radi,jer je to ulje iz kompresora koje zajedno sa freonom kruzi kroz instalaciju.
 
0

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
*.ptt.rs.



+334 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja25.12.2012. u 20:32 - pre 138 meseci
^Upravo tako.
Pritisak na hladjenju ne moze da se proverava po ovako hladnom vremenu.Problem je na grejanju i zato treba meriti pritisak u tom rezimu kako bi se videlo da li se ostvaruje potrebna vrednost.
Takodje nije tacno ni ono u vezi visine spoljne u odnosu na unutrasnju.

edit:sad vidim da je mereno i na grejanju.Ako se ventilator gasi na 53oC to je 19,5 Bar-a na R22.Trebalo bi da gura malo veci pritisak od tog.


[Ovu poruku je menjao gti2 dana 25.12.2012. u 21:56 GMT+1]
 
0

elbastb
masinac

Član broj: 175354
Poruke: 149
*.mbb.telenor.rs.



+4 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja25.12.2012. u 20:52 - pre 138 meseci
Kod inverter uredjaja ako se sumnja da hvali freona,potrebno je uredjajem za izvlacenje freona izvuci gas iz sistema uporediti gramazu sa onom na deklaraci uredjaja(nalepnica) na spoljnoj jed. i u slucaju ako hvali tu kolicinu dodati preko vage.
 
0

zdravko vas 5051
Novi Sad ... Slana Bara

Član broj: 40827
Poruke: 999
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja25.12.2012. u 21:07 - pre 138 meseci
Citat:
KrkaCiC:

Onda je po tome zakljucio da fali freon,a kaze da je falilo oko 200 grama po njegovoj proceni.
Posle dopune freona,klima se slicno ponasala i opet su se culi zvuci oni opisani.

Onda je na onom drugom ventilu ispustao i zakljucio da ima pomesanog ulja i freona,i ispustao je tako dok nije izaslo sve ulje iz sistema


Nezelim da potcenjujem strucnost majstora ali .. ako kaze otprilike falilo 200 gr. .. .. smesno , al bas jako smesno.Majstor nema adekvatnu opremu za rad ...

Radim automobile i sa automatskim uredjajem koji tacno odmeri koliko je freona bilo u sistemu prilikom vadjenja ... ulje ne moze da izvuce sve, uvek nesto malo ostane , postoje podaci koliko se ulja mora vratiti u sistem ...
Dakle dve bitne stvari koje su verujem potrebne i za rad kucnog klima uredjaja. Tacna kolicina freona ( + , - ) koju je proizvodjac deklarisao po velicini i potrebama sistema , kao i kolicina ulja za potrebe rada kompresora.

Nigde nepise da je ubacio u sistem ulje ... sto ispada da je sada kompresor u teskoj situaciji jer po napisanom izvadjeno je svo ulje ( ispusteno ... )..

Pitanje koje postavljam onima koji rade profi klima uredjaje ...

1. Kod prve montaze .. obavezno vakumiranje ... kako proverite kolicinu freona u spoljnoj jedinici .. verujete fabrickom punjenju ili postoji nacin kako se radi provera stvarne kolicine koja je u spoljnoj jedinici.

2. Kada dodje do potrebe da se vadi freon iz sistema ... ispustate ga u atmosferu ili sakupljate .. ako sakupljate onda se zna koliku je kolicinu freona sistem imao.

3. Kada vadite freon .. dali sa njim sakupljate i ulje ( odnosno vadite iz sistema ).

To je samo da bi video razliku izmedju auto sistema punjenja, praznjenja i kucnog klima uredjaja ... nemojte mi zameriti ali mozda ovo jos nekog zainteresuje ...
 
0

zdravko vas 5051
Novi Sad ... Slana Bara

Član broj: 40827
Poruke: 999
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja25.12.2012. u 21:10 - pre 138 meseci
Citat:
elbastb:
Kod inverter uredjaja ako se sumnja da hvali freona,potrebno je uredjajem za izvlacenje freona izvuci gas iz sistema uporediti gramazu sa onom na deklaraci uredjaja(nalepnica) na spoljnoj jed. i u slucaju ako hvali tu kolicinu dodati preko vage.



@ elbastb .. ovde sam vec dobio deo odgovora, na moja pitanja ... malo si brzi u kucanju ...

 
0

mr Jozza
Jovan Rapić
IT podrška, WYG International
Beograd

Član broj: 306013
Poruke: 1066
*.adsl-3.sezampro.rs.



+30 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja25.12.2012. u 21:11 - pre 138 meseci
Samo sto sto ta Midea nije inverter vec ON-OFF uredjaj, koliko sam ja (kasno) shvatio. A nije mi jasno samo kako je to majstor ispustio ulje? Pa valjda to ulje sluzi za podmazivanje kompresora? A ako kompresor ne moze da postigne pritisak nema nista od grejanja. Nije problem u hladjenju, ali kod grejanja neophodni su veci pritisci.
Fujitsu ASYG 12LTCA @30kvm + 2kom TA 2kW+2kW@30kvm. Izolacija spolja demit 8-10cm, tavanska ploča 10cm vuna.
 
0

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
*.ptt.rs.



+334 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja25.12.2012. u 21:18 - pre 138 meseci
@zdravko vas 5051
Verujem podacima sa nalepnice,nemam vremena da im ne verujem
Ako fali to se primeti kod prvog ukljucenja.
Ulje kod kucne klime ne moze da se izvuce iz sistema bar ne bitna kolicina.Cak je i konstrukcija kompresora takva da nece svo ulje izaci iz njega cak i da se okrene naopako.
Kod auta je druga prica,sto ne izvuce rekuperator ispusti se kroz cep na kompresoru.
 
0

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja25.12.2012. u 21:22 - pre 138 meseci
Kompresor ne sme bez ulja da radi nikako, a ovde je problem nestrucan majstor.
 
0

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
178.17.30.*



+784 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja25.12.2012. u 23:11 - pre 138 meseci
Citat:
gti2:
^Upravo tako.
Pritisak na hladjenju ne moze da se proverava po ovako hladnom vremenu.Problem je na grejanju i zato treba meriti pritisak u tom rezimu kako bi se videlo da li se ostvaruje potrebna vrednost.
Takodje nije tacno ni ono u vezi visine spoljne u odnosu na unutrasnju.

edit:sad vidim da je mereno i na grejanju.Ako se ventilator gasi na 53oC to je 19,5 Bar-a na R22.Trebalo bi da gura malo veci pritisak od tog.


[Ovu poruku je menjao gti2 dana 25.12.2012. u 21:56 GMT+1]


Na hladjenju je bila klima dok je ubacivao freon,pa sam pitao koliki je bio pritisak i dobio odgovor koji sam ovde izneo.
Rekao je oko 200gr po nekom proracunu u odnosu na trenutni pritisak u sistemu pa razlika do idealnog i to je oko 200gr,nije bas rekao tacno,mada dopunio je freon dok na hladjenju nije bilo cini mi se 3oC.
Zvao sam ga opet i kad je dosao dopunio je gas jos malo.
Na hladjenju je posle sipanja manometar pokazivao 5oC,i kaze da ne treba ici preko toga jer bi bilo previse freona.
Na grejanju se onda vrednosti promenile i pali ventilator na 48oC a gasi na oko 55oC-napisao sam oko 55oC jer kazaljka na manometru ima male oscilacije oko 55oC
klima sada radi malo bolje. nadam se da je vrednost od oko 50oC na isparivacu OK?

Citat:
mr Jozza:
Samo sto sto ta Midea nije inverter vec ON-OFF uredjaj, koliko sam ja (kasno) shvatio. A nije mi jasno samo kako je to majstor ispustio ulje? Pa valjda to ulje sluzi za podmazivanje kompresora? A ako kompresor ne moze da postigne pritisak nema nista od grejanja. Nije problem u hladjenju, ali kod grejanja neophodni su veci pritisci.


Ispustao je ulje iz sistema na onom drugom ventilu,cini mi se manjem,kad je preko veceg bio prikacen manometar.
Kao sto sam napisao,klima postize pritisak,e sad nisam pamtio koliki je pritisak nego sam upamtio vrednost temperature,napisao sam gore koliko.

Citat:
gti2:
Ulje kod kucne klime ne moze da se izvuce iz sistema bar ne bitna kolicina.Cak je i konstrukcija kompresora takva da nece svo ulje izaci iz njega cak i da se okrene naopako.


To mi je i majstor rekao,da ne moze ovako bas svu kolicinu ulja iz sistema da izbaci. Za to bi morao da skine spoljnu jedinicu,da je izduva,ispere,da je vrati,vakumira i odmeri kolicinu freona sa nalepnice i ubaci u sistem.
Kao sto rekoh,nadam se da je temp ukljucenja ventilatora na oko 48oC i gasenja istog na oko 55oC OK vrednost za rad?
Poz i hvala svima na pomoci.
 
0

anon301718

Član broj: 301718
Poruke: 452



+2 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja26.12.2012. u 08:12 - pre 138 meseci
Proizvodjac LG takodje koristi kompresore MATSUSHITA.

COMPRESSOR 5rs102xaa21 MATSUSHITA
COMPRESSOR 5rs092xaa MATSUSHITA

Mislim da je to u modelima " ART COOL" I "MAESTRO" LG ima neke glupe oznake svojih klima sa hiljadu brojeva.Bitno je napomenuti da su ovi kompresori "BRUSHLESS" i da nemaju "cetkice"-posto je bila diskusija na ovu temu.
 
0

anon301718

Član broj: 301718
Poruke: 452



+2 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja04.01.2013. u 17:07 - pre 137 meseci
Evo jedno poredjenje dva uredjaja koji imaju jako visoke COP vrednosti.

Daikin ururu-sarara FTXR 28 COP 5.14

v*s*d 305*890*209 unutrasnja jedinica

MIsubishi SRK-S 25 ZJX COP 5.26

v*s*d 309*890*220 unutrasnja jedinica
tezina cak 15 kg

Da bi se postigle ovako visoke COP vrednosti potrebno je povecati povrsinu izmenjivaca a sniziti temperaturu izduva.Moje licno misljenje je da sa ovakvim pristupom gubite na konforu grejanja--.........ovo se posebno odnosi na dnevni boravak-pusaci,gosti.........Sve sto je niza temperatura izduvavanja utice negativno na konfor ...................zato je i Daikin konstruisao mogucnost dovoda svezeg vazduha.kod Daikina ova unutrasnja jedinica se koristi i za FTXR 50 a kod Mitsubishia cak i za srk 60 zjx-s potpuno istih dimenzija.Mislim da je i ovo vazno kod izbora klime-- uzeti u obzir velicinu izmenjivaca-unutrasnje jedinice.Ovo se ne odnosi na Toshibu Daisekai cija tezina unutrasnje jedinice iznosi 9 kg a COP 5.1 kw.

[Ovu poruku je menjao Zoran Petrović dana 04.01.2013. u 21:09 GMT+1]
 
0

postar007
Vladan Stankovic
postar
PTT Srbije
Beograd

Član broj: 310709
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja07.01.2013. u 18:09 - pre 137 meseci
U pitanju je prvenstveno grejanje,sta da uzmem Galanz klima AUS 18H53R120C3 ili Midea klima MSR 18HR R24,korstio sam NEO ACS-HL18 F2 dvanaest godina grejala me je i na -20 kao zmaj,o hladjenju da i ne govorim,ode kompresor svaka mu cast na trajnosti,pomozite pleaseeeee... HITNO!!!
 
0

ivan_sim
ivan savic
frigomehanicar,serviser bele tehnike
krusevac

ivan_sim
Član broj: 204327
Poruke: 641
87.116.141.*



+32 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja08.01.2013. u 19:27 - pre 137 meseci
Ako je prvenstveno GREJANJE onda preporucujem GALANZ
Ako je prvenstveno HLADJENJE onda preporucujem MIDEu.
Ponuda klima uredjaja na:
http://www.facebook.com/sim.sbt
SERVIS BELE TEHNIKE "SIM"
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Izbor klima uredjaja
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 6362456 | Odgovora: 20649 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.