Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izbor klima uredjaja

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Izbor klima uredjaja
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 6348436 | Odgovora: 20649 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja30.07.2014. u 14:50 - pre 118 meseci
E svaka cast @dexico napravio sam "lapsus".E sada si me uhvatio za K.... Ali bez obzira usteda kod kvalitetnijih klima je evidentna i isplativa investicija jer kao sto rekoh u narednom periodu struja ide gore 50 - 70 % naravno u periodu od 6-7 godina..............itd.Svako bira klimu prema svojim mogucnostima a ja uvek kazem " isplati se uloziti novac u KVALITETNIJU KLIMU ".............

Nego daj da rascistimo sa tim " brojkama " koje ja trebam tebi da iznesem......sta ti hoces ?

1 ) Potrosnju po satu rada za jednu i za drugu klimu

2 ) Potrosnju po danu za jednu i drugu klimu

3) potrosnja struje za 2011/2012 god. kada je radila samo Fujitsu 12 LT i potrosnju struje kada su radile obe klime
.
.
.
.
Tebi trebaju ovakvi podaci ? Ajde napisi pitanja ali lepo i jasno formulisi pitanje i ja ti tako redom odgovorim.
Ajde @dexico "andjele moj"........a ajde onako-usput iskopiraj tvoje pisanje ovde da ja mogu da vidim kako si ti te brojke izneo.Nesto se ne secam..............
"Andjele moj" ulepsa mi popodne........................
 
0

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja30.07.2014. u 14:53 - pre 118 meseci
Citat:
Marko83: Ja ću vam uraditi matematiku ako mi date 4 ulazna podatka:
COP jedne klime, COP druge klime, prosečno dnevno korišćenje klime i broj dana godišnje koliko se koristi klima


Pa nije fer -- "moj andjeo"--@dexico je najbolji iz matematike.Sad ce on to cas.........Ovde nema muckanja.A samo usput da ti kazem da vrednost COP-a je u zavisnosti i od spoljne temperature.
 
0

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja30.07.2014. u 14:55 - pre 118 meseci
@Dexico - andjele moj............nemoj da prepisujes ..............vidim teeeee !!!!
 
0

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja30.07.2014. u 15:30 - pre 118 meseci
MARKO83 :

Nije problem uradit matematiku kao sto si zamislio,mozemo svi uradit to.Nego malo je kompleksnije nego sto izgleda.



U ovoj tabeli je prikazano koliko trosi struje i koliko izbacuje toplote pri maksimalnom radu i na kojoj vanjskoj temperaturi,i sve to pri maksimalnom izduvavanju unutarnje jedinice.U pitanju je fujitsu nocria 14 .

Tu se vidi koliko je COP promjenjiv,zavisno od vanjske temp.
Zatim u tabeli je prikazano stanje dok kompresor radi maximalno,a naravno kada ugrije sobu i pocne kompresor da radi na manjim brzinama tako se i cop povecava.
Takodje jace duvanje unutarnje jedinice znaci veci cop,sve sto smanjujete duvanje cop se snizava.

Eh kako sad tacno izracunati razlike,u racunicu treba ubaciti i kvalitetnije klime rjedje idu u defrost i brze ga odrade dok jeftinije idu cesce i duze ga rade,a za vrijeme defrosta trose struju a ne griju.

Znaci ovdje treba puno vise matematike i jos stosta :-):-):-)

 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja30.07.2014. u 15:33 - pre 118 meseci
Citat:
anon3017188:
E svaka cast @dexico napravio sam "lapsus".E sada si me uhvatio za K....

Pi bre, nemoj toliko da se ljutis kad te uhvatim u lazi, nije lepo!:)

Citat:
Ali bez obzira usteda kod kvalitetnijih klima je evidentna

No problem - reci koliko konkretno? Primer, zima, toliko stepeni prosek, rad toliko/toliko, potrosnje, usteda u kWh. Ne moras da racunas cenu struje, dovoljno je samo u kWh sa nekim konkretnom ili iole konkretnim primerom.. (kazi ove/prethodne zime, taj mesec, taj dan... nebitno, daj BILO STA nakon 8 meseci :D)

Citat:
isplativa investicija jer kao sto rekoh u narednom periodu struja ide gore 50 - 70 % naravno u periodu od 6-7 godina.

Aha... i stavio si to na papir nekad? Za to imas fore, to pitanje je tek postavljeno, cucemo se kroz 8 meseci da vidimo da li ga se secas uopste.

Citat:
Svako bira klimu prema svojim mogucnostima a ja uvek kazem " isplati se uloziti novac u KVALITETNIJU KLIMU ".............

A sta je konkretno "kvalitetnija klima"?
Ako klima X odradjuje posao, sta je tebi limit gde "kvalitetnija klima" prelazi u "nepotreban luksuz"? Ili nema limita, tj. isplati se uvek kupiti i Daikina Uraru 12-cu od 2500e?

Citat:
Nego daj da rascistimo sa tim " brojkama " koje ja trebam tebi da iznesem......sta ti hoces ?

Ma bilo sta sto ima smisla i vredi poredjenja...
Daj recimo neki sat/dan/nedelju/mesec (skroz nebitno), povrsinu, temperature priblizne... i razliku u potrosnji.
Izvoli, ne moras ni iz svog iskustva, ne moras sedeti uz klimu, slobodno daj sa nekog finskog sajta konkretne ustede izmedju klima.

Citat:
3) potrosnja struje za 2011/2012 god. kada je radila samo Fujitsu 12 LT i potrosnju struje kada su radile obe klime

Ma sta god zelis, samo da nije tvoj "utisak" ili misljenje..
 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja30.07.2014. u 15:41 - pre 118 meseci
Citat:
rovaccccc:
Eh kako sad tacno izracunati razlike,u racunicu treba ubaciti i kvalitetnije klime rjedje idu u defrost i brze ga odrade dok jeftinije idu cesce i duze ga rade,a za vrijeme defrosta trose struju a ne griju.

Mislim da je to stvar komfora, tj. da ta razlika je tek nebitna na vece staze (nema toliko ledenih dana bas da se primeti nesto tipa 100kWh razlike ili ista slicno).
Naravno, ako uzmemo kao neku OK klimu kao najnizu i sa njom poredimo, ne sa fix klimama i slicno.
Uz to, sto se tabela tice, nemamo predstavu koliko ce u nasim kucama trebati da se zagreje naspram odrzava. Tabele bi bile korisne da smatramo da ce klima raditi 24/7.
Mozda gresim?
 
0

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja30.07.2014. u 15:56 - pre 118 meseci
Prosle zime je bio jedan period od mozda mjesec dana kada je bila jaka vlaznost pri temperaturama +2*C do -6*C .
To se i ne moze nazvati jakom hladnocom,ali sve klime su tada isle u defrost svakih pola sata do svakih sat vremena.
Tad ko je imao slabiju klimu nije bio bas presretan.Znaci u toku 24h je to puno prekida.Svaki put stane pa ne grije pa opet krene jako,pa taman popravi situaciju ugrije pa opet stane i tako u krug.
Kad je vani hladno,a kad se klime zaustavi i ne grije tad se itekako moze osjetit a pogotovo ko ima slabiju izolaciju.

Vjerujem da su svi tad voljeli imat fh seriju jer odradi defrost cesto za 3 min i opet ga nema sat-dva.
Primjer moja nocria zna da odradi defrost za 4-5 min a zna se desit da potraje i po 15min.
Mislim da nocria ima prednosti nad fh35,ali isto tako mislim da je defrost na strani fh35.
 
0

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja30.07.2014. u 16:07 - pre 118 meseci
Upravo je najteze izracunati koliko ce klima trositi.Zasto.
Iz iskustva,moja nocria spojena na mjerac.
-dok je vani temp u + ona maximalno moze da povuce 2500W ,to je kad ju tek upalis.
-kad vanjska temp ode u minus nocria tad moze da povuce 3000W,kad se tek upali,ili kad ponovo krece poslije defrosta
-kad ju stavim u economic mod tad nikad ne povlaci vise od nekih 1800W ni kad se pali ni poslije defrosta,kod mene uvijek radi na ekonomic
-uvijek kad upalim klimu povuce 1800w kratko i pocinje da pada potrosnja,padati ce onoliko koliko imate izolacije,kod mene zna da radi na 250-300w,zna da skroz stane kad nije hladno vani jer je i to malo toplote dovoljno da pregrije sobu,a zna nekad radit konstantno na 700-800w ako je bas hladno vani.

Znaci klime bi trebalo da rade 24h dnevno,jer se one smanje i trose minimalno koliko treba.Nekome ne treba preko noci pa ugasi,ali kad ju pokrene na jutro onda ju vise ne gasi.
 
0

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja30.07.2014. u 16:23 - pre 118 meseci
Suma sumarum:

Ja sam misljenja:
-da nisu neke velike razlike u potrosnji izmedju invertera,ja nebi dao 500€ vise za malo bolji cop
-ali ako je u pitanju sitna razlika 100-150€ vjerovatno bih,ako mogu
-nije razlika samo u potrosnji struje,kvalitet grijanja se zna razlikovat,konfor je bolji sa kvalitetnijom klimom,defrosti su rjedji tako da je puno ugodnije boravit u tom prostoru.
-vjerujem da je vijek trajanja duzi kod kvalitetnijih klima
-i ako usput znate da ce vam jos manje struje potrositi i manje buke proizvoditi to je samo jos pluseva

Uglavnom isao bih na najvise love koliko mogu izdvojiti za klimu.Ako nemam vise od 600€ uzeo bih za toliko jer znam da cu opet stedit struju u poredjenju sa drugim grijanjima.

U mom kraju se znalo desavat da ljudi procitaju na forumu kako svaka klima moze grijat pa se zalete kupe jeftini inverter ili cak obicnu fix klimu.Pa se onda razocaraju kazu nije to to,ne grije dobro,stalno odmrzava,bezze.I oni onda pricaju kako grijanje na klime ne valja.

Ustvari ako je odabir uredjaja dobar,a ako se postavi na dobro mjesto,to grijanje moze biti jako udobno.
 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja30.07.2014. u 16:25 - pre 118 meseci
Citat:
rovaccccc:
Primjer moja nocria zna da odradi defrost za 4-5 min a zna se desit da potraje i po 15min.
Mislim da nocria ima prednosti nad fh35,ali isto tako mislim da je defrost na strani fh35.

Ovo se slazem, i to su konkretni primeri cemu je koja klima bolja. Nocria, barem iz tabele, moze dati barem duplo vise kapaciteta na 0*C spolja (20*C unutrasnja) nego FH35 recimo (oko 2.4x vise preciznije). To znaci da ukoliko treba kapcitet jedne Nocrie, treba uzeti 2 komada FH35, sto znaci duplo veca pocetna cena, ali i veci komfor!
 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja30.07.2014. u 16:30 - pre 118 meseci
Citat:
rovaccccc:
Znaci klime bi trebalo da rade 24h dnevno,jer se one smanje i trose minimalno koliko treba.Nekome ne treba preko noci pa ugasi,ali kad ju pokrene na jutro onda ju vise ne gasi.

Ovo i jeste najbolja solucija (barem po mom misljenju), jer ce tada odrzavati prijatnu/konstantnu temperaturu (komfor), i nece imati veliku potrosnju jer manje trebaju raditi, znaci veci COP.
Jedino je tu diskutabilno sta raditi nocu - mnogo je niza temperatura vani, samim tim je i COP manji, iako se na manje mozda podesi unutra. Medjutim odrzavanje nocu naspram da jako povuce da zagreje ujutru - mislim da ce biti na strani odrzavanja temperature nocu.
 
0

salermo

Član broj: 311288
Poruke: 229
77.28.64.*



+2 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja30.07.2014. u 17:18 - pre 118 meseci
Zasto se Nocria ne moze naci na Eurovent (ili je ja ne mogu pronaci)??
 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja30.07.2014. u 17:29 - pre 118 meseci
Google je ne nalazi na EV, cak ni deo naziva.
 
0

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja30.07.2014. u 17:41 - pre 118 meseci
Citat:
salermo:
Zasto se Nocria ne moze naci na Eurovent (ili je ja ne mogu pronaci)??

Takodje od nedavnu ju ni ja vise ne mogu naci.
Bila je ali vise nema.
A i kad je bila nije bila detaljno ispisana kao ove sad sto su,nego samo na +7 kapacitet i COP i to nominalni 6KW.
Vjerujem da je to zato jer je testirana davno,inace nocria je u ponudi vec od neke 2006.g otprilike.

Mislim da treba da stigne novi model nocrie,ovaj ne vjerujem da ce bit jos dugo u ponudi.
 
0

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja30.07.2014. u 18:40 - pre 118 meseci
Ukoliko nekog zanima kako se klime ponasaju na razlicitim vanjskim temperaturama bar sto se tice kapaciteta i cop-a.
Evo par slikica,jos cu napomenuti da su ovo sve kvalitetni uredjaji koji su namijenjeni za grijanje na vecim hladnocama.

1. Fujitsu awyz14lbc (nocria)




2. Toshiba ras-16n3kvp-e



3. Mitsubishi fh serija



4. Daikin ftxs50j2v1b



Dakle sve vrhunski uredjaji koji nisu jeftini,a razlikuju se u radu.Jedni nastoje imati sto veci kapacitet,drugi nastoji sto vise smanjiti potrosnju ali zato gube kapacitet.Svi imaju svoj neki pravac kojim se vode.

Eh sad kontam ako ima razlika medju top klimama sta je u tom slucaju sa slabijim inverterima,jeftinijim.Za njih ne znam uopce i moze li se naci ovakvih podataka.Sta li se s njima desava u extremnijim uslovima.

Sve je ovo bitno ako birate klimu da sto manje trosi,ili da sto manje platite u startu,ili da vam bude sto ugodnije i toplije.
 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja30.07.2014. u 19:49 - pre 118 meseci
Ali ovo su vecim delom (sem za Toshibu) podaci za max. capacity, sto nije i za prosecan rad isto.
 
0

ako td

Član broj: 198496
Poruke: 135
*.static.madnet.rs.



+1 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja30.07.2014. u 20:01 - pre 118 meseci
Za Mitsubishija i Daikina su nominalne vrednosti. Po meni ne treba puno računati na max vredosti.
 
0

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja30.07.2014. u 20:30 - pre 118 meseci
^
Citat:
Za Mitsubishija i Daikina su nominalne vrednosti.

Samo za Mitsubishi-ja, Daikin i Fujitsu tradicionalno daju TC/PI tabele koje su po meni sasvim OK za procenu klime. Pisao sam o tome u ovoj temi pre 2-3 godine detaljno...
Citat:
Po meni ne treba puno računati na max vredosti.

U kom smislu? Ove navedene firme su prilično pouzdane po pitanju podataka iz tabela.
Citat:
Dexic: Ali ovo su vecim delom (sem za Toshibu) podaci za max. capacity, sto nije i za prosecan rad isto.

Nije. Ali kod modernih DC invertera je praktično nemoguće izračunati potrošnju za konkretan objekat na osnovu tabela (pisalo se i o tome ovde, koga ne mrzi da pretražuje ;).
 
0

ako td

Član broj: 198496
Poruke: 135
*.static.madnet.rs.



+1 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja30.07.2014. u 20:50 - pre 118 meseci
I za Daikina su nominalne vrednosti . U tabeli se vidi podebljano polje +6 +20 gde je ispisan nominalni kapacitet i potrošnja. Nisam mislio na pouzdanost podataka , već na snagu uređaja prilikom korišćenja. Po meni pri izboru nikada se ne treba oslanjati na max snage , jer ako uređaj tako koristimo dobijamo mnogo veću potrošnju, čest odlazak u defrost i nekomforno grejanje. Zato bi se više trebalo voditi tabelama sa nominalnim kapacitetima prilikom odabira odgovarajućeg uređaja.
 
0

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja30.07.2014. u 21:08 - pre 118 meseci
Pa ispravno je i jedno i drugo.Kada znas MAX kapacitet onda znas i na koju kolicinu toplote mozes da racunas kada zatreba ..A ako gledas nominalne kapacitete i tvoje potrebe za grejanjem su zadovoljene to je prava stvar-- tada klima trosi kao upaljac --..
Ali ovde treba dodati i jutarnje pocetno zagrevanje prostorije - brzinu zagrevanja prostorije posle provetravanja jer ako klima nema odekvatan kapacitet ona nece moci da ugreje do podneva.Zato je dobro da klima ima veci kapacitet da pre zagreje prostoriju.Generalno je vazno i to mnogo kupiti adekvatnu velicinu klime.Ja licno mislim da je bolje da uredjaj bude predimenzionisan ali pod uslovom da je izbalansirana kolicina vazduha kod izduvavanja i minimalni kapacitet.Takva klima po meni uvek ima dobru COP vrednost.

[Ovu poruku je menjao anon3017188 dana 30.07.2014. u 22:21 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao anon3017188 dana 30.07.2014. u 22:22 GMT+1]
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Izbor klima uredjaja
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 6348436 | Odgovora: 20649 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.