Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?

Strane: << < .. 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 507876 | Odgovora: 694 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mnn
sm

Član broj: 85435
Poruke: 723
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?03.04.2010. u 16:40 - pre 170 meseci
Kod mene je peć predimenzionisana ,ustvari trenutno ne grejem sav prostor za koji je namjenjena.Imali ko iskustava sa "akumukacionim bojlerom". Koja je potrebna veličina ,Kako povezati ,izolovati ,kakav grejač.Dali tu mogu što pomoći dva bojlera sa izmjenjivačima od ukupne veličine 130 l?
 
Odgovor na temu

mackalino
nezaposlen

Član broj: 256256
Poruke: 13
*.eblcom.ch.



Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?03.04.2010. u 21:40 - pre 170 meseci
Pa velicina ide ovako ,
1kw kotla 50 litara zapremine bojlera.
Sigurno fukcionise samo ko razume da ih spoi .
Da ukratko opisem rad na prost nacin.

Predimenzionisan kotao netreba prigusivati naprotiv pustit ga da radi sa punim kapacitetom.
Sta dobijemo kad ga prigusimo?
Sad da nelupam brojke ali se dobro zna da neke smole bitumen i td. na vecoj tem. sagore.Kad ga prigusimo to ne sagori i jos se stvara kiselina koja nagriza kotao kondens i td.

Suva drva najmanje dvije godine susena sa vlagom manjom od 20.jedino su i preporucena da se loze.
Sad da nebudem bijela vrana pa da solim pamet onima sto drva kupuju u decembru i odmah ih loze .A to nije za tehniku MOZE ZA SMEDEREVAC i on je dobar kuvas i grijes se.

Da se vratim na rad bojlera
Trosimo koliko trebamo bez obzira koliko smo proizveli toplote.Jednostavno uzimamo tamo gdje ima.Nemoze se uzimati tamo gdje nema zbog toga dobro dodje predimenzionisan kotao .Ono sto je vise zadrzimo pa kad treba uzmemo.Gubitci postoje ali su isplativi i sigurno je ugodno ako se tokom 24 sata moze da drzi ista temp.A sa kotlovima na cvrsto gorivo je jedino tako moguce.Kod gas i loze brener se gasi i pali po potrebi a ovdje ne moze samo kad se razgori.E tad ako ga prigusis onda nista od grijanja.

Jednom rijeci sa klasicnim nacinom instalacije nema grijanja .Regilator promaje je nuzno zlo a hidraulika nesto drugo.Svi veci proizvodjaci nude proracune i semu.Mada to moze i rucna izrada od hidrofor boce nap samo je dobro izolujes.Sa pravilnim dimenzionisanjem sa jednim lozenjem moze i 24 sata da se grije.Netreba da se lozi pa da se otvara prozor kad je vruce.

Jos jednom ponavljam da mijesajuci ventil na obican kotao bez bojlera nije nista.Smijesno je kako centrometal objasnjava kako to cuva kotao.Dali su oni mislili na mene kad se smrzavam u situlaciji da se postigne recimo 60 ukljuci pumpa kad promijesa hladnu vodu iz radijatora iskljuci .Sta je to igranje misa i macke.


 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
77.46.248.*



+11 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?04.04.2010. u 11:04 - pre 170 meseci
Bez ikakve želje da ulazim u bilo kakve rasprave jer svako ima pravo na svoje mišljenje hoću samo da prokomentarišem pojedine navode Mackalina
Citat:
mackalino: ...Predimenzionisan kotao nije problem cak prednost ako mu se doda akumulacioni bojler sto kodnas niko neradi.Princip rada tog bojlera je taj da uzima svu tem. i zadrzi do momenta kad zatreba.Ponavljam da kotao radi punim kapacitetom 100%.Prednost ovakvog nacina lozenja je ta da kotlovi imaju dobro sagorijevanje rade na 80c a potrebnu kolicinu tem nap 60c salju u radijatore.Ostatak akumuliraju u tom bojleru pa kad zatreba uzmes.Time se smanjuje broj lozenja i povecava udobnost stanovanja jer imamo konstantnu tem.Sve se moze samostalno da napravi.

Ako je kotao npr. 30 % veći od potrebnog i da je kuća oko 100 kvm za koju je potreban kotao oko 25 kw, a instaliran je kotao koji je 30 % veći tj. 32 kw. Za ovoliki kotao, ukoliko je tačan podatak Mackalina da za 1 kw kotla treba bojler od 50 l, potreban je bojler od 1600 l odnosno 1,6 kubika. Uzgred jer može neko da zamisli toliki bojler, to je 20 puta veći bojler od običnog kućnog ili kao omanji bazen, kocka čije su stranice oko 1,2 m.
Prvog dana se voda zagreje u bojleru, mreži, kuća bude topla, tog dana se utroši 5% vode z bojlera i šta raditi sutradan. Ložiti ili ne ložiti pitanje je tad. Jer gde predati višak toplote od tog drugog dana loženja? Koristiti toplotu iz bojlera drugog dana uopšte nije tako lako tehnički izvesti.
Pretpostavljam da većina od nas ima normalan kućni bojler od 80 l. Ako ga zagrejemo jednog dana na 80 C i potom isključimo iz struje. Neka svako izvede eksperiment da li će za naredna 24 časa utrošiti svu tu toliko toplu vodu...a onda nek uzme u obzir to da će u konkretnom slučaju imati bojler koji je 20 puta veći. Ukoliko se sva ta topla vodi potroši za 24 časa to znači da će za mesec dana utrošiti 48 kubika vode i to tople a o onoj hladnoj i da ne pomišljam. Eh sad taj podatak uporedite sa računom za vodu pa ćete videti ko koliko troši mesečno...
Citat:
mackalino

...Evo jos jednog mog zapazanja na temu mijesajuceg ventila.

Taj ventil nije skup zavisno od velicine nekuh 50e bez montaze.ALI klasicna primjena neznaci nista po meni.Za mene nista nije ako kotao zagrijavamo na 80c recimo a u tom momentu imamo hladne radijatore.Koja je svrha cuvanje kotla a imati hladnu sobu.?Onako kako neki majstori ugraduju taj ventil apsolutno nije dobro i skroz je netacno.Nedostatak teorije i praktike.Ima drugo resenje da se stavi cijevni termostat i sa njim pusta u rad pumpa isto resenje ko i mijesajuci ventil samo jednostavnije i jevtinije A to nije resenje jer nezelim oscilacije vruce hladno.Kad nemas 60 c nemas grijanja.

Za onaj akumulator i pretvarac nemislim da je dobra stvar .Razmislite o elektromagnetnom ventilu koi kad nestane struje jednostavno otvori protok kad pumpa stane.Mnogo bolji jednostavni duze traje.

Mešajući ventil koliko sam ja upoznat služi da smanji razliku u toploti fluida koji odlazi i koji dolazi u kotao, a ne da ne dozvoli vodi iz kotla da ode u kuću. Cevni termostat samo sprečava da pumpa raznosi hladan fluid u kuću jer se time ne postiže ništa korisno već samo štetno jer se u kotlu održava niska temperatura sve do momenta kada se celokupan fluid ne zagreje na potreban nivo koji će omogućiti konstantnost temperature. Cevni termnostat je obično na nižoj temperaturi od optimalne temperature za kotao. Ako je mreža velika i duga fluid se dosta ohladi odnosno preda toplotu i mešajući ventil služi da smanji razklioku u temperaturio odlaznog i doklaznog fluida tako da cevni termostat i mešajući ventil nemaju baš mnogo veze...svako radi svoj posao.
Akumulator i pretvarač je bio odlična stvar u vreme restrikcija struje kao i kod nestanka struje iz bilo kog razloga. Slažem se da nestanak struje treba ređe da se dešava nego zemljotres ali ipak je ovo Srbija...Ova prednost pretvarača i akumulatora posebno je dobra kada je mreža horizonatlna odnosno kada se celokupna mreža nalazi na jednoj etaži koja je u nivou s kotlom ili neposredno iznad kotla. Bez akumulatora i pretvarača udaljeni delovi mreže neće dobiti toplotu jer fliud ne može dopreti do njih ali nestanak struje u Srbiji više nije toliko česta pojava na svu sreću.
Elektromagnetni ventil koji je u položaju otvoreno kad nema napajanja struje je potpuno nepotreban jer kod nestanka struje fluid ništa ne sprečava da izadje iz kotla u višlje delove jer pri nestanku struje nedostaje samo pogon koji će poterati fliud da se iz kotla raznese po mreži.
Živo me inmteresuje i šta taj ventil radi kada ima struje...u kom je položaju..? da nije u zatvorenom položaju što je tek misterija...
Citat:
mackalino
...Da se vratim na rad bojlera
Trosimo koliko trebamo bez obzira koliko smo proizveli toplote.Jednostavno uzimamo tamo gdje ima.Nemoze se uzimati tamo gdje nema zbog toga dobro dodje predimenzionisan kotao .Ono sto je vise zadrzimo pa kad treba uzmemo.Gubitci postoje ali su isplativi i sigurno je ugodno ako se tokom 24 sata moze da drzi ista temp.A sa kotlovima na cvrsto gorivo je jedino tako moguce.Kod gas i loze brener se gasi i pali po potrebi a ovdje ne moze samo kad se razgori.E tad ako ga prigusis onda nista od grijanja.

Jednom rijeci sa klasicnim nacinom instalacije nema grijanja .Regilator promaje je nuzno zlo a hidraulika nesto drugo.Svi veci proizvodjaci nude proracune i semu.Mada to moze i rucna izrada od hidrofor boce nap samo je dobro izolujes.Sa pravilnim dimenzionisanjem sa jednim lozenjem moze i 24 sata da se grije.Netreba da se lozi pa da se otvara prozor kad je vruce.

Jos jednom ponavljam da mijesajuci ventil na obican kotao bez bojlera nije nista.Smijesno je kako centrometal objasnjava kako to cuva kotao.Dali su oni mislili na mene kad se smrzavam u situlaciji da se postigne recimo 60 ukljuci pumpa kad promijesa hladnu vodu iz radijatora iskljuci .Sta je to igranje misa i macke.

...Gubitci postoje ali su isplativi...? mi nije baš jasno ali to nije ni bitno. Tačno je da se brener pali i gasi po potrebi ali je pravilno dimeznionisan. Predimenzionisan kotao znači da sa brenerom za kotao kuvaš ručak ili kafu npr...i tad će se paliti i gasiti brener ali koliko će te koštati to kuvanje...Tema se zove "Kako najekonomičnije ložiti ugalj..."
Ova zadnja 2 pasusa stvarno ne razumem
I na kraju da kažem da predimenzioniran kotao nipošto nije dobar i da je loše isto koliko i kada je kotao manji od potrebnog. Problemi i nedostaci predimenzioniranog kotla se mogu ublažiti ali nikako u potpunosti izbeći zato vodite računa o tome. Majstori obično "komotno" odrede veličinu kotla jer će Vam biti toplo sigurno a pri tome ne vode računa o tome koliko će Vas to koštati. A to će Vas koštati više od potrebnog ne onoliko koliko Vam je toplo već onoliko koliko Vam je kotao predimenzioniran jer bi vam toplo bilo isto toliko i da je kotao pravilno dimenzionisan.
Izvinjavam se na ovolikom postu.
Pozdrav svima i srećnan praznik vernicima
 
Odgovor na temu

mackalino
nezaposlen

Član broj: 256256
Poruke: 13
*.eblcom.ch.



Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?04.04.2010. u 17:52 - pre 170 meseci
Ovakav odgovor sam i ocekivao.SASA ZIVICU
Prvo sretan ti praznik ako si vjernik inace razbio sam ti jaje.
Sve tvoje postove sam procitao i vidim da se nerazumijemo.Apsolutno ne zeljm da se komfrontujem samo jos jednom podvlacim da sve sto sam napisao stoim iza toga.Prvo Onaj racun za vodu i tvoj proracun nemaju nikakve veze,niti se to tako racuna.Naime radi se o zatvorenom sistemu i jednim krugom grijanja.Sav sistem se sastoi od kotla par senzora nekoliko mijesajucih ventila od akum.bojlera ,koi radi na kotao a ne na striju.Princip rada je jednostavan.Zagrijes vise pa uzimas onda kad ti treba,a uvijek imas onoliko koliko ti je potrebno.To sa kuhanjem kafe nema veze,samo ima veze ako tebi treba za tvoj stan 5kw energije za 24 sata toliko i trebas da potrosis bez obzira ako si napravio 20kw.Onih 15 ostavis za sutra.Ako mislis da sam na pogresnom forumu ja bih ti objasnio da sa ovim nacinom stedi se i do 30% energenta.Smanjuje se broj lozenja ima se bolji komfort.Jednostavno imas konstantnu tem.Moj cilj je bio da se ne lozi svako 4 sata.Ida se razumijemo sve ovo nisam smislio ja nego neki prije mene a radi savrseno.Za tvoju imformaciju ovaj pufer kako ga zovu Dojce OBAVEZAN JE ZA SVE KOTLOVE NA CVRSTA GORIVA IZ RAZLOGA BOLJEG ISKORISTAVANJA ENERGIJE.Onaj proracun za jedan kw kotla 50l akumulacije je potpuno tacan.Vjeruj mi kad sam uradio sebi smijali se i cudili a danas je tako.Sve to malo kosta ali se isplati.Uvijek imas grijanje i vrucu vodu sa malim brojem lozenja.Sad sam dobio gas ali i dalje koristi jer smanjuje broj paljenja brenera.A najvise se energenta potrosi pri paljenju.

Za el magnetni ventil da pojasnim. Dok ima struje prolaz vode drzi zatvorenim a kad nestane otvori ,kad nema magneta.To zamjenjuje one ventile kod pumpe sto moras trcat da jedan zatvoris a drugi otvoris tako nekako ILI IZBACUJ ZAR.Kroz pumpu voda neprolazi kad se ugasi.To je potrebno samo da bi se ocuvao kotao na vecim sistemima ,a ne da bi se grijali u tom periodu .Moze to i sa pretvaracem samo ono je nesigurno a ovo cisto mehanicki.
Za mis ventil koi ja ne priznajem u klasici pa makar on i smanjivao protok fluida kako vi navedoste malo objasnjenje.
Za dobro grijanje je potreban dobar protok bez velikih krivina smanjivanja .OTPORA.Ako vi smanjite protok fluida a pola radijatora vec hladno i ono pola ce se brzo ohladiti sto ja apsolutno nezelim.Dogadja se da ponekad tapkamo oko onih 60 pa uvijek imamo smanjen fluid .Moja teorijaje da pumpa treba da radi stalno ko hoce da se konstantno grije.Moglo je i uz sporet sjednes a u kupatilu prozori zamrzli.I opet potrosis 10 metara drva a grijes jednu sobu doduse moze i da se kuva.

Ovo sam pisao ne da vas provociram nego da pojasnim da postoi i drugi nacin instalacija.Sjeti te se velikih majstora sa autogenim .Sad rade bakar sa dozom gasa letuju ili spajaju plastiku bukvalno bez alata.Nazalos na nasim stranicama nema puno podataka ni objasnjena a ako vas vise interesuje mogu vam poslati nekoliko linkova na njemackom gdje se sve ovo jasno vidi.

Jos jednom ponavljam da predimenzionisan kotao nije preveliki potrosac ako se energija ekonomicno iskoristi.POZDRAV

 
Odgovor na temu

mackalino
nezaposlen

Član broj: 256256
Poruke: 13
*.eblcom.ch.



Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?04.04.2010. u 18:25 - pre 170 meseci
Samo jos nesto da dodam.Sale za tvoj bojler od 80 l .Ti njega jednom ugrijes trosis i dodajes.Ono ceg se ti plasis da neses potrosit sve za dan.Pa i netreba da se trosi sve.Poenta je u tome da nemas padova oscilacija vruce hladno.Cak ima tu i brzo progrijavanje.Treba tu vremena dok se ugrije 2000 vode a kad ugrijes onda potrosis dodas.Onaj bojler ima vise izlaza nap u gornjem dijelu je najtopli pa kad nemamo dobar plamen uzme vodu iz gornjeg dijela .Ako i tad nije dovoljno onda prvo zagrijava sistem pa tek onda dopunjava akumulaciju.To je samo amortizer naravno za sve se brine mikro procesor glava svega.Odredjuje kad sta treba i koliko.Naravno energija mora da se ima.Teorija da se lozi manje kad nije hladno apsolutno ne stima.Nikad mi nemozemo odrediti koliko treba uglja da bi postigli 24 u kuci na ovaj nacin sve se drugi brine.Sva poslata energija iz kotla je potrosena a ako se pricuva pa kad zatreba uzme onda produzi nekoliko sati.A sa tim stedi energija.Jednostavno trosis koliko ti treba a ono viska sacuvas a vrijeme ide .Ima tu proracun koliko zaista treba da se nebi previse akumuliralo ili bilo malo.
 
Odgovor na temu

mackalino
nezaposlen

Član broj: 256256
Poruke: 13
*.eblcom.ch.



Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?04.04.2010. u 18:48 - pre 170 meseci
Taj akum. bojler je u sistemu grijanja i ako jednog dana potrosis samo 5% to je super vise ti ostalo za sutra.A ako se ti plasis da neces imati posala da lozis pa ja tako i zelim.Eventualno ako nemozes bez onog na 4 sata ti iskljucis regulaciju pa lozis klasicno a ujutro u 4 malo ces se da smrznes.
 
Odgovor na temu

mackalino
nezaposlen

Član broj: 256256
Poruke: 13
*.eblcom.ch.



Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?04.04.2010. u 19:06 - pre 170 meseci
Aj pogledajte najobicniju semu kako ovo fukcionise.
Napises Heizen mit Weizen

pa kliknes na ono Praxis
pa lijevo ANLAGENSEHEMA
Na onoj semi kliknes na jedno od troje
öliheizung
mit puffer
ili samo puffer ---to je ta akumulacija objasnjeno kad radi samo kotao kad oboje kad samo trosi iz bojlera
kliknes na bonton pa pratis crveno vruce kud ide
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
77.46.248.*



+11 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?04.04.2010. u 22:00 - pre 170 meseci
Mackalino, prijatelju, kao prvo neobično mi je drago što moj post nisi uzeo za zlo ili mi se barem čini da ga nisi tako shvatio, a kao drugo nije mi jasno zašto si očekivao baš mene...pa ja nisam nigde rekao da znam bilo šta...a moje stručno obrazovanje što se tiče diploma je daleko od termodinamike i sl. Negde sam napred naveo da je najbliže tome moje obrazovanje iz srednje škole a po tome sam elektrotehničar automatike koji uzgred nikada nije radio u struci. Kasnije obrazovanje i posao kojim se bavim posle fakulteta je daleko daleko od termodinamike. Sve što znam o ovome znam iz nekih priručnika, časopisa, interneta i dr i do istog sam došao jer sam bio pritisnut mukom oko loženja. Još jednom napominjem da nemam nikakav kredibilitet da raspravljam o ovoj temi sa bilo kim ne na forumu nego inače. Jedino što radim je to što iznosim svoje mišljenje isto kao i ti tvoje pa neko svako proceni šta mu je najbolje činiti.
Što se tiče bojlera ja opravdam i savetujem svima da ga obavezno povežu na centralno grejanje jer doprinosi boljem iskorišćenju kotla, ali nikada ne bih predložio nikome da predimenzionira kotao bilo koliko a kamoli značajno da bi mogao da postavi veliki bojler zarad boljeg iskorišćenja. To mi dodje kao namerno stvaranje problema pa onda nalažanje rešenja u stvari obratno pronalažanje problema za nešto što se tretira kao rešenje.
Nemački jako slabo razumem tj. ne razumem ga uopšte. U situaciji kada je kotao na čvrsto gorivo jako teško je ovo koristiti na ovaj način u praksi. Kod kotlova na gas, naftu, mazut, lože ulje...je sasvim druga priča.
Ako sam te dobro razumeo ti smatraš da drugog dana ne moraš ložiti jer ćeš koristiti neutrošenu energiju tople vode skladištene u bojleru pa će ti biti hladno ujutru oko 4 sata. To je jako komplikovano proceniti da li će hladno biti u 4 sati ujutru ili 1 ujutru ili u 6 ujutru ili u 22 uveče tog dana kada na ložiš. Potpaljivati vatru popodne nije tako lako jer je pritisak vazduha takav da otežano povlači dimnjak da bi se vatra razgorela odnosno potpalila. Tema je da podsetim vezana za ekonomično loženje uglja. S druge strane kod kotlova na gas, naftu, mazut, lož ulje može se automatski podesiti da se kotao pali kada temperatura dostigne određeni nivo što kod kotla na čvrsto gorivo nije baš tako lako...odnosno gotovo ne izvodljivo.
Vezano za el.mag. ventil ne razumem šta si hteo da kažeš. U situaciji kada su radijatori potopoljeni (što je najgora moguća varijanta) nikakav el.mag. neće pomoći ukoliko nema akumulatora i pretvarača a struja nestane. Jedini lek tada je ugasiti vatru...Kada je kotao ispod mreže topla voda sama ode na gore. Ne znam kakve ventile treba otvarati i zatvarati. Meni je pred kraj sezone crkla pumpa i ložio sam bez problema. Imam kuću od 100 kvm na jednoj etaži a kotao je u podrumu. 2/3 kuće najbliže kotlu su imale grejanje ali ona 1/3 udaljena od kotla nije. Slažem se da treba izbegavati krivine u mreži ali kad se mora onda mora praviti krivine. Kuće su češće položene nego li uspravne...
Ne razumem ni ovo pola radijatora toplo a pola hladno...to se dešava samo ako ima vazduha u mreži...
I kod mene pumpa radi non stop ali i taj režim ima prednosti i mane u odnosu na režim da se uključuje i isključuje preko cevnog termostata...
Da ne davim sada ali moram da objasnim ukratko još ovo. Ja se ne trudim da sačuvam žar do ujutru jer mislim da se time stvaraju gubici. napominejm da imam gusani kotao. Od ujutru do večeri ložim 3 puta ukupno u zavisnosti od spoljne temperature kombijnujem drva, trinu, kaloričan ugalj, ( Bolje bi bilo kada bi imao 2 vrste uglja, nisko kalorični i visokokalirčni odvojeno). Naložiti kotao uveče da bi me sačekao žar ili vatra ujutru je po meni kontraproduktvino jer je to moguće samo u koliko prigušim kotao a to je loše zbog stvaranja čadji i kondenazcije. To je pogotovo loše za čelične kotlove. Preko dana se trudim da voda u sistemu bude onolika koliko je dovoljno da mi u kući bude toplo. Na radijatorima imam termoglave. Višak toplote preuzima običan bojler sa spiralom od 80 l koji se solidno zagreje. Preko noći pumpu ne gasim i ona raznosi toplu vodu iz bojlera tako da me ujutru sačeka bojler bez tople vode a u kući bude malo svežije...uostalom i oni koji su povezano na centralno grejanje nemaju grejanje preko noći. Ujutru se kotao očisti i potpali pa za manje od pola sata temperatura u kući bude prijatna i opet "Jovo na novo...".
Pozdrav Mackalino...i živ bio.
 
Odgovor na temu

zgolub
dipl. el. inz. Distribucija

Član broj: 254613
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?05.04.2010. u 08:23 - pre 170 meseci
Pozdrav svima i srecan praznik.
Ukoliko zelimo da se ekonomicno grejemo i da ne lozimo onda je najbolje prikljuciti se na centralno grejanje ili pak uposliti profesionalnog lozaca pa ce on o svemu voditi racuna. Sto se tice rezervoara za toplu vodu najbolje je da je on sto veci po mogucnosti da u blizini kuce imas jezero. pa postavis izmenjivac toplote u jezero ii netreba uopste da loziz. Izmenjivac radi kao klima uredjaj i trosi nesto struje za kompresor. Ukoliko nemas jezero pored kuce onda napravis rezervoar ispod temelja sa puno cigli kao kod TA peci pa tu uduvavas topao vazduh preko dana ali obavezno sa solarnim panelima, sondama za temperaturu i odgovarajicim kompjuterom. Onda kad nema sunca a ti okrenes ventilator pa u kucu uduvavas topao vazduh u kucu. Sve ovo je princip vezan za solarnu gradnju a ne za lozenje uglja. Ukoliko planiras novu instalaciju najbolje je da kotao na gas ukoliko ta mogucnost postoji izaberes prema preporukama a ne predimenzionisan i da kad je mnogo hladno a ti tada zalozi kotao na ugalj koji takodje treba da je pravilno dimenzionisan. Zasto bi pravio dodatne troskove za nabavku specijalizovane opreme za kontrolu kada sta da ukljuci. To je moguce ali stvara dodatne troskove, po meni nepotrebno. Sto se tice mesajuceg ventila govorimo o najprostijem modelu. Na mesajuci ventil moguce je dograditi motor koji u kombinaciji sa nalegajucim ventilom radi regulaciju onako kako ti podesis. Inace za kotao je najbolje da prvo postigne radnu temperaturu a onda da pocnes grejanje. Ukoliko pocnes lozenje na vreme nece biti hladno u kuci. Isto vazi i za bazene sa vodom kada nema akumulirane energije a ti si na poslu docekaju te hladni radijatori. Sto se tice kotlova koji imaju rezervoar sa malo vode situacija je sledeca malo vode se brzo zagreva ali i brzo hladi. Takodje kotao koji ima malo vode ima i malo loziste pa je potrebno cesto loziti. Umesto "specijalizovanih" pretvaraca moze se uzeti i osrednju UPS za kompjutere. Poenta je samo da se uzme UPS sa vecom snagom i po mogucnosti sa prikljuckom za dodatni akumulator. Ako neko ima dosta para onda moze na svoj kucni kompjuter da poveze i dizel agregat pa kad nestane struje kompjuter koji je prikljucen na UPS lepo ukljuci agregat i onda pored grejanja imas i sve ostalo. Naravno ovo vazi ako imas dosta dosta para. Mozes i mini HE da stavis pored kuce naravno ako za to imas para i uslova. Posto racunam da ovo nije forum za one koji imaju dosta para predlazemo jeftina resenja pogotovu ako vec imaju problem pa imaju sa takvim kotlom koji imaju. Nije jednostavno zameniti kotao a i kosta dodatno dodavanje bojlera pa sa svom tom automatikom, da bi se koristila energija tamo gde je ima. Mesajuci ventil je koristan kao i nalegajuci termostat stom razlikom sto ukoliko imas sve termostatske ventile na radijatorima onda oni igraju ulogu mesajuceg ventila. Ukoliko nemate na svim radijatorima termo ventile onda je bolja nabavka mesajuceg ventila kao jeftinija varijanta naravno ukoliko grejete sve povrsine i sa pravilno dimenzionisanim radijatorima. jer mesajuci ventil kosta kao dva ili tri solidna termostatska ventila. a ima slicnu funkciju kao i termostatski ventili. Sa termostatskim ventilima kroz instalaciju prolazi voda temperature koja odgovara kotlu. Previse sam oduzio ali se nadam da ce svi na forumu govoriti istinu i o stvarima koje ih sada ne kostaju ali su ih kostali da to ugrade. U stilu ja potrosim dve tone uglja za sezonu i ne znam koliko toma trine koju uzimam iz susedne strugare. Jako precizan podatak nema sta. Ili ja nemam nikave troskove za grejanje ps to radi cale ili brat. Pozdrav jos jednom i izvinjenje za dugu poruku
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?05.04.2010. u 21:35 - pre 170 meseci
Citat:
zgolub: Pozdrav svima i srecan praznik.
...Previse sam oduzio ali se nadam da ce svi na forumu govoriti istinu i o stvarima koje ih sada ne kostaju ali su ih kostali da to ugrade. U stilu ja potrosim dve tone uglja za sezonu i ne znam koliko toma trine koju uzimam iz susedne strugare. Jako precizan podatak nema sta. Ili ja nemam nikave troskove za grejanje ps to radi cale ili brat. Pozdrav jos jednom i izvinjenje za dugu poruku

Pošto sam na ovoj temi mislim samo ja pominjao da za loženje koristim trinu osećam se blago "prozvanim" ovom konstatcijom pa da odgovorim ukratko. Ne vidim da sam bilo šta i bilo koga lagao u vezi bilo kog mog posta a pogotovo da sam se bilo čime hvalio kako malo trošim ili sl. To što koristim trinu koristim i nigde nisam izrazio količinu trine u tonama niti u kg jer nemam predstavu o kojoj težini je reč. Pominjao sam podatak o 2 traktorske prikolice pri čemu nisam merio zapreminu niti njenu gustinu...isto kao ni težinu novina i kartona sitne granjevine i drugog materijala koji sam koristio za potpalu. Razmišljam da za narednu sezonu uvedem "dnevnik loženja" i postavim vagu u podrum pored kotla pa da beležim sve kako bi udovoljio stručnjacima koji predlažu da ukoliko želimo ekonomično grejanje da se priključimo na centralno grejanje ili uposlimo ložača, a ujedno prebacuju drugima na nepreciznostima u postovima.
Izvinjavam se ljudima koji prate ovu temu na ovom mom postu unapred, takođe i moderatorima i administratorima ali sam se osetio prozvanim.
Pozz
 
Odgovor na temu

djsloba10
Slobodan Đorđević

Član broj: 58853
Poruke: 152
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+14 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?06.04.2010. u 07:52 - pre 170 meseci
Citat:
KBDNK: Pošto sam na ovoj temi mislim samo ja pominjao da za loženje koristim trinu osećam se blago "prozvanim" ovom konstatcijom pa da odgovorim ukratko. Ne vidim da sam bilo šta i bilo koga lagao u vezi bilo kog mog posta a pogotovo da sam se bilo čime hvalio kako malo trošim ili sl. To što koristim trinu koristim i nigde nisam izrazio količinu trine u tonama niti u kg jer nemam predstavu o kojoj težini je reč. Pominjao sam podatak o 2 traktorske prikolice pri čemu nisam merio zapreminu niti njenu gustinu...isto kao ni težinu novina i kartona sitne granjevine i drugog materijala koji sam koristio za potpalu. Razmišljam da za narednu sezonu uvedem "dnevnik loženja" i postavim vagu u podrum pored kotla pa da beležim sve kako bi udovoljio stručnjacima koji predlažu da ukoliko želimo ekonomično grejanje da se priključimo na centralno grejanje ili uposlimo ložača, a ujedno prebacuju drugima na nepreciznostima u postovima.
Izvinjavam se ljudima koji prate ovu temu na ovom mom postu unapred, takođe i moderatorima i administratorima ali sam se osetio prozvanim.
Pozz


Ja ložim samo trinju iliti piljevinu. 20m3 sa prevozom 100km me koštalo 12000 din. Temperatura u kući = noć min22°C dan 24-25°C. do sad potrošio oko 15m3. loži mašina koju sam pravio a ja jednom dnevno dopunim koš (zato što je mali) kad je ceo dan temperatura u minusu a čistim jednom nedeljno.
Nemam potrebu da se nikom izvinjavam zbog toga a smatram da ni ti ne treba da se izvinjavaš. Ko neće da radi neka se greje na gas ili na struju, samo tu nema jeftinog grejanja.
PIO me hlebom hrani-sve drugo kako se snađem
 
Odgovor na temu

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.adsl-a-6.sezampro.rs.



+18 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?06.04.2010. u 08:32 - pre 170 meseci
da li bi mogao da postavis slike te masine? bas me zanima kako izgleda.
Pozdrav
preduzimljiva baba
 
Odgovor na temu

djsloba10
Slobodan Đorđević

Član broj: 58853
Poruke: 152
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+14 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?06.04.2010. u 09:24 - pre 170 meseci
http://www.4shared.com/file/240270664/d40be45a/SASP_bosna.html
Ovo je mnogo lepše od moje "cevke i bureta" kako je to krstio jedan "stručnjak" kad je video.
PIO me hlebom hrani-sve drugo kako se snađem
 
Odgovor na temu

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.adsl-a-6.sezampro.rs.



+18 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?06.04.2010. u 16:11 - pre 170 meseci
uh, koliki je kotao! nema sanse da tako nesto stavim u moju kotlarnicu.
Danas su mi zamenili kotao. Stavila sam CENTROMETAL 23KW. Majstor je ustanovio da mi je sve ove godine(od 1980) pumpa radila u pogresnom smeru. Sad radi kao ludo, prezadovoljna sam. Ukoliko neko ima problem sa smerom pumpe, lako je ustanoviti na osnovu razlike u temperaturi izmedju odlaznog i povratnog voda. Dakle, ta razlika ne bi trebalo da bude veca od 10-15 stepeni. Kod mene je bila kod pocetka lozenja citavih 40 stepeni ( u kotlu 80, a na termometru na cevi 40). Ne znam da li sam dobro razumela, ali voda je pumpana iz smera kotla u povratni vod, pa je jadna morala da se probija kroz nepovratne ventile, ali u suprotnom smeru .
preduzimljiva baba
 
Odgovor na temu

djsloba10
Slobodan Đorđević

Član broj: 58853
Poruke: 152
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+14 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?06.04.2010. u 17:39 - pre 170 meseci
ne shvataj naopako. to je kotao od minimalno 150kW (samo šest tvojih "kotlića") To sam ti dao kao ilustraciju a moja "skalamerija od cevke i bureta" je proporcionalno manja jer je i moj kotao tu negde po snazi 20-30 kW
princip je ono bitno na linku koji sam dao
PIO me hlebom hrani-sve drugo kako se snađem
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?06.04.2010. u 18:20 - pre 170 meseci
Ovakav kotao, kao na ovom pdf dokumentu, ima rezara gde uzimam piljevinu i koristi toplotu iz ovog kotla za grejanje pogona, kancelarija i sušionice za daske. Ja imam viadrus i koliko god da se trudim ne mogu da potrošim više od te 2 priolice za jednu sezonu jer ne mogu da naložim samo i jedino trinom već moram da stavim i nekoliko drveta pošto se u protivnom uguši vatra...
Djsloba, ako sam dobro shvatio ti ložiš samo i jedino piljevinom. Ajde slikaj tu skalameriju kod tebe i napiši kolika je kuća, kako je izolovana da bi skontao otprilike kolika bi potrošnja bila kod mene...
Pozz
 
Odgovor na temu

djsloba10
Slobodan Đorđević

Član broj: 58853
Poruke: 152
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+14 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?06.04.2010. u 20:44 - pre 170 meseci
već sam za bela.rada pisao da ne vredi da slikam jer slika ne pomaže. Moraš da radiš malu matematiku: 1 metar bukovine bi trebalo da je težak oko 600kg. ja sam za ovu godinu kupio 20m3 bukove piljevine i po proceni prevoznika tu je oko 7 tona. Ja sam potrošio oko 14-15 m3 što je oko 10 metara drva (bukve). potrošnja osim veličine i izolovanja kuće zavisi i od % vlage u ogrevu pa je teško da ti kažem koliko ćeš da potrošiš.
Poenta je da se piljevina još uvek može kupiti vrlo jeftino u odnosu na drvo i što se proces loženja može automatizovati pa ne treba često trčkati oko kotla.
PIO me hlebom hrani-sve drugo kako se snađem
 
Odgovor na temu

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.adsl-a-6.sezampro.rs.



+18 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?06.04.2010. u 21:12 - pre 170 meseci
Slobo, izgorecu skroz od radoznalosti! Ne bilo ti tesko, slikaj tu svoju skalameriju, bas me zanima! Da li bi neko mogao da mi kaze je li moguce bilo koji kotao prepraviti za piljevinu, ili je to moguce samo za one kotlive u koje moze da se ubaci gorionik?
Ako moze bilo koji, dajte vezu sa nekim majstorom koji to ume da uradi. Gde se skladisti ta piljevina da ne navuce vlagu?
preduzimljiva baba
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?06.04.2010. u 21:22 - pre 170 meseci
Citat:
bela.rada: Slobo, izgorecu skroz od radoznalosti! Ne bilo ti tesko, slikaj tu svoju skalameriju, bas me zanima! Da li bi neko mogao da mi kaze je li moguce bilo koji kotao prepraviti za piljevinu, ili je to moguce samo za one kotlive u koje moze da se ubaci gorionik?
Ako moze bilo koji, dajte vezu sa nekim majstorom koji to ume da uradi. Gde se skladisti ta piljevina da ne navuce vlagu?

Ovo i mene interesuje jer piljevinu dobijam besplatno...jedina muka je što se tovari ručno lopatama.
Skaldištim je u kotlarnici i ložim lopatama, pakujem u kese, pvc flaše,...ma kako stignem samo da je zguram u kotao...elevator nemam i nisam siguran da se može lako dodati u viadrus...inače....
Dakel Slobo...ajd da zvirnemo u tu skalamaeriju i ujedno mi kaži koliko kvadrata greješ i s kakvom izolacijom
Pozz
 
Odgovor na temu

djsloba10
Slobodan Đorđević

Član broj: 58853
Poruke: 152
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+14 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?06.04.2010. u 21:54 - pre 170 meseci
KBDNK+ bela.rada
na dokumentu koji sam postavio se vidi princip rada . Što se kotla tiče ja sam upotrebio totalno neodgovarajući kotao ali u datom trenutku najbolji jer sam ga dobio da ga odnesem da ne smeta. To je zrenjaninski kotao namenjen za naftu ili gas tako da nema pepeljare i dva puta mesečno otvaram kotao da ga čistim. Inače se može namestiti na bilo koji kotao koji je namenjen za čvrsto gorivo.
Spremam se da napravim novu verziju jer sam za dve godine korišćenja video par grešaka koje bih da ispravim.
Kvadratura kuće,izolacija i sl. je nebitno jer se mora poći od činjenica a to su : koliko treba energije da se zagreva tvoja kuća, koju piljevinu imaš na raspolaganju, kolika je vlažnost piljevine, koji je faktor iskorišćenja kotla....
ako baš insistirate probaću nekako da slikam iako je dosta tesno a spolja nema mnogo šta da se vidi. Kotao+četvrtasta metalna kutija u kojoj se sve dešava, u nju ulazi cev kroz koju se dodaje piljevina rezervoar za piljevinu (kod mene 1 i1/2 bure od 200 litara), ventilator (od gorionika za naftu), motor sa reduktorom koji dozira piljevinu i to je uglavnom to. Sam pravio, sam ložim a greju se svi :-)
To kod mene radi i leti jer sanitarnu vodu grejem u bojleru sa izmenjivačem a i veš mašinu sam "ukačio" da vruću vodu za pranje uzima iz bojlera pa mi "veš mašina živi duže uz piljevinu"

PIO me hlebom hrani-sve drugo kako se snađem
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?

Strane: << < .. 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 507876 | Odgovora: 694 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.