Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?

Strane: << < .. 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 507940 | Odgovora: 694 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

goran.mg

Član broj: 74100
Poruke: 105
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?23.02.2011. u 22:21 - pre 160 meseci
Deset clanaka je veliki kotao. U moj od sest clanaka jedva stanu 2,5 kante. Trosim 4 kante na dan kad grejem 24h sa temperaturom vode od 65 C i uvece oko 23h smanjim na 50 C. Zanimljiva stvar kod djurdjevika da kad spustim temperaturu na 60 samo losije gori a na 65 lepo sagoreva. Oko 11 ujutru se dobro zalozi, pun kotao i miran sam do pred spavanje gde stavim manje ali i spustim temperaturu i tako radim kad su hladni dani. Kvadratura je oko 200m2, 170 i kusur sa radijatorima i cevi sam iskoristio da podgrevam nekih 80m2 koje bez radijatora "trose" do tih 200m2. Sad uporedi svoju kvadraturu sa mojom i potrosnje. Sa deset clanaka bi mogao da grejes 400m2 ako imas manje...
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?23.02.2011. u 22:29 - pre 160 meseci
Au...odakle krenuti...
Ja stvarno ne znam koliko kw ima loza...nikada nisam čuo nikog osim tebe da loži lozu...tako da mi je nezgodno da preračunam u ugalj...ali...čuo sam za ovakav način loženja pri čemu mislim da odozdo staviš ugalj a iznad drva i da potpališ. Ja tako nikada nisam ložio što nikako ne znači da nije dobro ali jednostavno ja nemam iskustva sa takvim loženjem pa ne mogu da govorim ni afirmativno o tome niti suprotno...
Ako mogu nešto da zaključim to je da imaš kuću na sprat čim je dimnjak 15 m i to ne samo sprat nego i potkrovlje...Lično mislim da je pritisak u mreži 1,5 bar malo za tu visinu i da bi trebao da povećasš pritisak jer nisam siguran da ti topla voda odlazi do najviših etaža kuće. Kotao viadrus od 10 članaka ima snagu od 49 kw do 58 kw čini mi se u zavisnosti od toga da li koristiš drva ili mrki ugalj a to dalje znači da imaš otprilike nešto više od 200 kvm kuće...Ovo je sve zaključivanje jer te podatke nisi naveo...a proricanje mi danas nešto slabo ide od ruke...(ni loto brojeve ne mogu da pogodim). I pod uslovom da su ovi moji zaključci barem približno tačni potrošnja koju si naveo su veliki u stvari enormno veliki.
Ono što je sigurno to je da tebi toplota od kotla nije dobro iskorišćena...odnosno da ti toplota odlazi u dimnjak i da imaš enormno velike gubitke. U prilog ove moje tvrdnje ide to što kažeš da ti kotao ne smolavi, ne suzi i ne čađavi...Pokušaj da kada ga naložiš otvoriš klapnu na dimnjaku, klapnu preko lančića namesti na potrebnih 60 stepeni, leptir na gornjim vratima odškrini da možeš da pratiš situaciju...kada se vatra "uhvati" zatvori leptir na gornjim vratima, klapnu na dimnjaku pritvori dok ne počne da dimi kotao...počeće da dimi najverovatnije na leptiru na gornjim vratima...e onda klapnu na dimnjaku odškrini tek toliko da prestane da dimi i tu bi podešavanju trebalo da bude kraj...Napominjem da ovo važi kada se loži drvima ispod a ugljem iznad dok u tvom slučaju ne znam šta će se i kako dešavati jer kažem nemam iskustva sa takvim loženjem što nikako ne znači da nije moguće odnosno da nije dobro...
Nije mi jasno šta znači ovo povrat 10 c...isto tako mi nije jasno kako ti se isplati grejanje na lozu...i to 36 l dnevno...koliko košta to loza kod tebe prijatelju, odakle si ti to, gde se rađa ta loza...
Meni je ovo toliko teško da poverujem da sam na ivici da pomislim da nisi ozbiljan kada ovako nešto pitaš...
Pozz
 
Odgovor na temu

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?24.02.2011. u 19:42 - pre 160 meseci
Svasta sam probao ali mislim da imam previse kvadrata 400 nekad i vise.Sva iskustva dobro dodju ali ono sa potpalom odozgo meni najvise odgovara.Razlog,manje dimi lakse se upali .Durdevicki ugalj je bolji ali ga je tesko dobiti ceka se a banovicki ne.Ja sam sa druge strane drine pa kodnas tona kosta 70evra.Za Srbiju vjerovatno vise zbog carine ,ali vi imate i drugi izbor.Ovaj banovicki je posle durdevickog najaci.

Kod mene izgori za pet sati naravno ne ohlade se prostorije ali padne temperatura.Ja nalozim u 6 izjutra tri kante i to drzi do 11 sati onda se sija zar ali manometar pokazuje da nema snage pada ka 50-40.Ma moze i vise da stane od tri kante i pet ali to sagori skoro isto za pet sati sa vecom temp.

Evo sad objasnjenja za lozu. Loz uje ehtra lako.
Kazem da je super stvar .U dobra vremena regulisalo se sa daljinskim kao televizor .Samo kliknes koliko hoces 24c moze.Dalje kad zatrebas gorivo samo okrenes telefon eto ih odmah.Sami napune cisternu.Litar je nekad kostao 0.25 centi da nepisem u markama.1 EURO JE DVIJE MARKE.
Radilo savrseno spoljni senzor i unutrasnji samo zadas koliko hoces u sobi .Koliko dan koliko noc .Samo radi koliko treba po spoljnoj temp i zadanoj unutrasnjoj.

Sad da nisam ozbiljan to je sala.
Da objasnim povrat.Mislim na vruca 65 povrat hladne 10 razlike to je mjerilo.Ako je vise razlika nevalja a manje je bolje.Normalno povrat odnosno ohladjena voda netreba da bude manje ispod 60 .Znaci loziti na 70 da vraca 60 i nemas kondens bitumen vlazan kotao.Sve se moze uradditi ali .

O no sto sam zakljucio kad u kotlu imas prasinu na zidovima onda imas dobro sagorijevanje.Ovo sa zatvaranjem cuga sam probao ali kod mene ima onaj regulator na cunku koi sam odradi netrebas vracat onu crnu kuglu na viadrusu.

www.zugbegrenzer.de
Pogledajte ovo pa da cujem komentare.Ima prevod na google.
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?24.02.2011. u 20:41 - pre 160 meseci
Kako to misliš 400 kvm a nekad i više...Pa ti greješ površinu omanje kasarne, škole,...pa nije ni čudo da trošiš toliko. Kada bi ložio normalno tj. potpaljivao odozdo a ugalj iznad možda bi malo bolje iskoristio toplotu dima odnosno imao bi bolje iskorišćenje ali to je toliko zanemarljivo u tvom slučaju da se ne usudjujem da ti dajem bilo kakav savet...Ovo što si okačio nije mi jasno...slabu tumačim nemački ali probaj jedan dan da dimnjak otvoriš koliko može a da regulišeš promaju preko klapne na dimnjaku. Ne znam kolika ti je dimnjača...Potrošnja je velika ali i kuća isto tako...
Svaki dan pretovarivati 180 kg uglja, iznositi pepeo... pa to je kuluk...Pa tebi treba više od šlepera uglja za sezonu, gde to skladištiti, uz kakvu muku, pa još ložiti i čistiti...pa ja ti uopšte ne zavidim...Bojim se da za tu površinu nema mesta za bilo kakvo smanjenje potrošnje.
Pozz
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?24.02.2011. u 21:27 - pre 160 meseci
Citat:
KBDNK: 400 kvm a nekad i više...180 kg uglja...

Pa to je vise nego u redu:
180kg*4500w/kg=810000w
810000/400/24=84w/m2.
Trenutni gradjevinski standardi u Srbiji zahtevaju da se stambeni objekti tako projektuju da potrosnja toplote ne bude veca od 95w/m2, pa i to retko ko ispostuje. Kakva je izolacija? Prema ovim podacima zakljucujem da nije vrhunska pa bi se njenim poboljsanjem moglo ustedeti 40% energije.



[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 25.02.2011. u 00:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?24.02.2011. u 21:48 - pre 160 meseci
Ne znam u kom kontekstu sam ja citiran u prethodnom postu...pa da pokušam da rajasnim moje mišljenje koliko toliko.
"...Bojim se da za tu površinu nema mesta za bilo kakvo smanjenje potrošnje."
pozz
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?24.02.2011. u 21:51 - pre 160 meseci
Citat:
KBDNK: ...Bojim se da za tu površinu nema mesta za bilo kakvo smanjenje potrošnje.
Pozz

Ne znam u kom kontekstu sam ja citiran u Darkovom postu...pa da pokušam da razjasnim moje mišljenje koliko toliko.
pozz
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?24.02.2011. u 23:05 - pre 160 meseci
U kontekstu najlakseg nalazenja oba podatka na jednom mestu :)
Ostatak poruke mi je u ovom slucaju nepotreban.
 
Odgovor na temu

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?25.02.2011. u 18:26 - pre 160 meseci
Sa 36 litara loze imao sam komfort.Sad je skupo ali mislim da imam gresku sa ovim ugljom DUPLIRA.Iz mog iskustva mislim da se ugalj tali samo na vecim temp.Procitao sam ja negdje onda kad mi nije bilo toliko vazno da se moze loziti samo ako je tem visa od 70c.

Ma meni nije jasno kako ovoliko a nema konstantno to pada brzo .Sve sam probao i kod zatvaranja one klapne na dimnjaci (povices crnu kuglu dok ne zadimi pa malo vratis )nista posebno.
Sad planiram mijesajuci ventil i bojler da ugradim.Mislim da trosim na onim potpalama.Pola mi izgori ne dodjem ni na 55 .Mislim da kod vecih kotlova ne vredi loziti pomalo.
Drugo kod drugog i treceg lozenja niti mozes izbaciti zar niti loziti na zar.Ako bacim na zar to dimi i ne pali se tako brzo.
Ima na Youtube kako izgleda ta dodatna klapna koja se montira .IMA I VIDEO kako funkcionise.Dobra stvar jednostavno kad odzak povuce ona se otvori i ubaci cep od vazduha .Tad kotao pocne da se gasi isto ko i ona rucna ruckica samo sto kod ove sto je na kotlu nikad neznas dali je trebalo toliko ili ne.A kod ove sama regulise kad treba.U velikom minusu kad se mijenja pritisak podtlak dogadja se svasta onda vuce previse a kad je toplo napolju onda nece.
Sale ako si iz Novog Sela onda moras da razumijes. Ukucas na Google Zugbegrenzer video ili probaj Dragreglulator video pa vidi valjal ovo.
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?25.02.2011. u 19:50 - pre 160 meseci
Citat:
zeljezara: ....Procitao sam ja negdje onda kad mi nije bilo toliko vazno da se moze loziti samo ako je tem visa od 70c.


...Sad planiram mijesajuci ventil i bojler da ugradim.Mislim da trosim na onim potpalama.Pola mi izgori ne dodjem ni na 55 .Mislim da kod vecih kotlova ne vredi loziti pomalo....
...Drugo kod drugog i treceg lozenja niti mozes izbaciti zar niti loziti na zar.Ako bacim na zar to dimi i ne pali se tako brzo.
Ima na Youtube kako izgleda ta dodatna klapna koja se montira .IMA I VIDEO kako funkcionise.Dobra stvar jednostavno kad odzak povuce ona se otvori i ubaci cep od vazduha .Tad kotao pocne da se gasi isto ko i ona rucna ruckica samo sto kod ove sto je na kotlu nikad neznas dali je trebalo toliko ili ne.A kod ove sama regulise kad treba.U velikom minusu kad se mijenja pritisak podtlak dogadja se svasta onda vuce previse a kad je toplo napolju onda nece.
Sale ako si iz Novog Sela onda moras da razumijes. Ukucas na Google Zugbegrenzer video ili probaj Dragreglulator video pa vidi valjal ovo.

Mislim da je kod ugljeva tačka paljenja direktno srazmerna njihovoj kaloričnoj moći tj. što kaloričniji ugalj to viša tačka paljenja i obratno...
Opet nisam razumeo ono oko povrata...tj. da li je razlika u odlasku i povratku 10 stepeni ili odlazi 65 a vraća se 10 što je malo verovatno...Ukoliko je razlika svega 10 stepeni onda je to ok i ne verujem da ćeš nešto dobiti ukoliko namestiš taj mešajući ventil...
NI veće ni manje kotlove ne treba ložiti na pomalo već uvek na maksimum i nikada ga ne treba "doloživati"...znači ujutru napakuješ, novine, kartone, sitne grane, drva a preko odmah kokneš ugalj do nivoa donjih vrata...i tako ga ostaviš sve dok ima potrebnu temperaturu a kada ona počne da opada možeš da ga razžariš onim žaračem...normalno ukoliko ima šta da se razžari ukoliko nema dodjaeš drva, ugalj ili šta već i to opet do onog nivoa donjih vrata zatvaraš i to je to....Dodavati malo pomalo ogreva je pogrešno. Na koliko stepeni je podešena pumpa da se uključuje...jako bitan podatak...dok su ovi hladni dani probaj da eksperimentišeš...ukoliko imaš termostat na pumpi podesi je da se uključuje na malo stepeni ili da radi non stop.
Ovo oko dimnjaka ću pogledati na you tube...ili mi pusti link na pp.
Pozz
 
Odgovor na temu

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?25.02.2011. u 22:24 - pre 160 meseci
Nema dodavanja u zar i pepeo to sam naucio sigurno.Lozenje odozgo i to sam siguran isprobano.
E sad ono sa povratom da objasnim .
Neko kaze vorlauf ruklauf to oni nasi lokalni majstori.
Ja to nazivam vrucom i hladnom vodom.
Vruca sto ide gore a odozgo se vrati malo ohladjena.
Eto ja zovem povratom i to netreba da je vise od 10 c razlike.

Kad iz kotla ide 65c u radijator se malo ohladi i vrati u kotao 10 stepeni manje pa nije 65 nego 55.To moze sa vecom ili manjom pumpom da se regulise.
1 Bar 10 metara visine. Ona espaziona posuda gleda se koliko ima vode u sistemu pa toliku kupis
Stavis automatske ozrake pa same ozrace samo dodas vodu koliko izgubis vazduha .A ima i onaj aparat sto sam dopunjava (kod koga moze,otvoreni zatvoreni)
Nece ugalj da gori na malim tem. naprimjer ispod 70 to sam siguran.Samo bali.

Brzo zagrijavanje kotla sa mijesajucim ventilom i to sam siguran .Evo primjera provjereno.Odes u kupatilo i pogledas tus bateriju na jednoj polovini kapi na drugoj suvo .A moze i sa ladnim pivom u ljeto kad ga izvadis iz frizidera.

Moje vidjenje onog termostata sto gasi pumpu je nista.Tu imas uvijek vruco hladno.Neradi do 60 a kad se upali opet dobije sok iz hladnog sistema.

Kod mijesajuceg ventila je drukcije pomalo hladi pomalo zagrijava.Naprimjer kotao 80 a u sistemu 60.A nije skup 30€

Ja misli da treba maksimalno nalozit do vratica to sam negdje procitao.A to sto bude viska da se pohrani u bojler.Napraviti rezervu.

Njabolje je svako lozenje sve iznova.A dodavanje u pepeo i zar nije nista.Samo da te komsije zamrznu.
A I NAJBOLJE JE DA OVO DJUBRE NIKAD NIKO I NIJE ISKOPAO.Aman je ovo ko i kolumbo.Otkrio AMERIKU PA NAS BOMBARDOVASE.

Sta ovdje nevalja nemam pojma ali sam siguran da nevalja.

Neko spomenu izolaciju.Kako kod loze bi 36 litara toliko godina sve je isto.Treba da je 36 x 2.5=90 pa nek je i 120 ali da ima dan i noc.A NE SVAKIH PET SATI.

 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?26.02.2011. u 10:06 - pre 160 meseci
Ako ti je razlika u odvodu i dovodu u kotao svega 10 stepeni to i nije tako loše...to mi govori kao da ti radijatori ne emituju nešto posebno toplote pošto se ne vraća znatno rashladjenija voda ili pak da kotao radi u jako visokom režimu pa celokupnu vodu u sistemu uspeva da održava u konstantnom režimu...Probaj da preko termostata uključiš pumpu da radi non stop ako već nije tako pošto si protivnik termostata. A onda zatvori prednju klapnu preko lančića na manje stepeni. Vatra u kotlu nema potreba da se vidi...Najbolje iskorišćenje je kada se ugalj zažari i stoji u užarenom stanju...plamen nije poželjan osim prilikom potpaljivanja...Održavaj kotao na ivici dok ne počne da čađavi...
Još jednom da napomenem da za toliku kuću možda i nije to velika potrošnja...To što ložiš često to je problem kod čvrstog goriva...zato je i jeftinije od tečnog...
Pozz
 
Odgovor na temu

goran.mg

Član broj: 74100
Poruke: 105
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?26.02.2011. u 10:14 - pre 160 meseci
Malo da skrenemo van teme...

Loza = rakija, 36l uh... :)

Naravno da je na lozu lakse, ali na struju je jos lakse. Pa imas i plin, pelete.... pa tek na kraju ugalj i drva. Kad gledas sa ekonomske strane onda ide obrnutim redom i valjda to i treba tako. Koliko je struja skuplja toliko i vredi tvoj rad.

Ako hoces manje da lozis kupi Djurdjevik, samo ima jedna mala caka. Koliko ubacis u pec toliko ces i da izvadis, mnogo je prljaviji od banovica, nece lepo da sagoreva na manjim temperaturama, ali zato i drzi jedno 30% duze koliko je i jaci od banovica. I opet da te upozorim koliko ubacis toliko i izbacis, meni se cini i vise :) Ovaj ruski kazu da je dobar kad nema mnogo prasine.
 
Odgovor na temu

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?26.02.2011. u 18:09 - pre 160 meseci
Gorane kako ti dobijes taj Durdjevik .Ja sam nedaleko od rudnika 30km ali moras cekat uplatis pa kad te pozovu.A pozovu te kad hoce kisa sunce.U Bosni nisam naisao na ruski ugalj to ovdje niko ne kupuje ima previse domaceg uglja koi je za lokalno stanovnistvo povoljn.40 € ovi slabiji po toni. Za mnoge je luksuz banovicki i durdjevik.

Imaju briketi od uglja samo ono skupo.Pileti jos gore.Spas je nas jevtini rad to je jasno.

Ja kupujem direktno sa rudnika a sa raznih skladista to je lopovluk.Mijesaju podvale kisne vlazan.Ispuca na suncu.Moj problem je taj sto u strahu da nestane uvijek kupim par mjeseci prije .Bude dobar a posle se iskoki icpuca i postane sitan.

Sva iskustva sam isprobao.Sigurno da ima i dobrih i losih pa vidjecemo.Nema tu posebne tehnike Ako su svi parametri zadovoljeni ostaje samo da cekam leto.

 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?26.02.2011. u 19:11 - pre 160 meseci
Citat:
zeljezara: Gorane kako ti dobijes taj Durdjevik .Ja sam nedaleko od rudnika 30km ali moras cekat uplatis pa kad te pozovu.A pozovu te kad hoce kisa sunce.U Bosni nisam naisao na ruski ugalj to ovdje niko ne kupuje ima previse domaceg uglja koi je za lokalno stanovnistvo povoljn.40 € ovi slabiji po toni. Za mnoge je luksuz banovicki i durdjevik.

Imaju briketi od uglja samo ono skupo.Pileti jos gore.Spas je nas jevtini rad to je jasno.

Ja kupujem direktno sa rudnika a sa raznih skladista to je lopovluk.Mijesaju podvale kisne vlazan.Ispuca na suncu.Moj problem je taj sto u strahu da nestane uvijek kupim par mjeseci prije .Bude dobar a posle se iskoki icpuca i postane sitan.

Sva iskustva sam isprobao.Sigurno da ima i dobrih i losih pa vidjecemo.Nema tu posebne tehnike Ako su svi parametri zadovoljeni ostaje samo da cekam leto.

Zar i u Bosni ima toga....a ja mislio samo u Kolubari...
 
Odgovor na temu

goran.mg

Član broj: 74100
Poruke: 105
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?26.02.2011. u 19:20 - pre 160 meseci
Kupujem ga na stovaristima. Verovatno su vage nastelovane, kisne, polivaju ga i ko zna sta sve rade. U poredjenju sa drvima ipak mi je nekako lakse ne vidim ocitu prevaru. Kubik drva nije svima isti jer matematika je cudna nauka :)

Opet da te upozorim na pepeo. Djurdjevik ga bas ima ali kad god nadjem da je kvalitetan ustvari bez mnogo prasine uzimam ga. I na kraju moja iskustva sa njim su najpovoljnija ustvari najefnija.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?26.02.2011. u 19:26 - pre 160 meseci
Citat:
KBDNK: NI veće ni manje kotlove ne treba ložiti na pomalo već uvek na maksimum i nikada ga ne treba "doloživati"...znači ujutru napakuješ, novine, kartone, sitne grane, drva a preko odmah kokneš ugalj do nivoa donjih vrata...i tako ga ostaviš sve dok ima potrebnu temperaturu a kada ona počne da opada možeš da ga razžariš onim žaračem...

To jeste generalno usvojena praksa i to sa razlogom - veci konfor, ko bi trcao svakih pola sata da baci po lopatu uglja? Medjutim, to nije bas energetski efikasan nacin i upravo se gubi 50% energije u odnosu na sistem komad po komad, tj. kap po kap. Ja znam da ovim sto kazem ima da izazovem bujicu komentara kako sam glup, nemam pojma i da je to tako svi bi tako lozili. Medjutim, evo, na ovom primeru imamo eksperiment i njegov rezultat. Ne znam kako se lozi to ulje, pretpostavljam kap po kap, ako bi i ugalj tako lozio dobio bi identicnu potrosnju. Kod ulja, samo nagadjam, ne zatvaras ni klapnu ni dovod vazduha? Ako su moje pretpostavke tacne, onda imas dijagnozu - za visoku energetsku efikasnost i klapna i dovod moraju biti otvoreni do kraja a sagorevanje se mora regulisati iskljucivo podesavanjem kolicine goriva. Ne kazem da ti radis nesto pogresno, vec da svi rade pogresno, pa i da su kotlovi projektovani pogresno, jer energetska efikasnost i konfor lozenja samo 2x dnevno ne idu jedno sa drugim, a svi se radije odlucuju za ovo drugo. Ako nekom nije jasno kako i zasto, evo ukratko teoretskog objasnjenja - kod sagorevanja sa dovodom i odvodom na maksimumu postize se prilicno potpuno sagorevanje, u smislu da se odmah formiraju molekuli CO2. Ako zatvorimo dovod vazduha, onda nece imati dovoljno kiseonika, pa ce se umesto CO2 stvarati CO uz samo polovinu toplote, a druga polovina ce grejati vrapce kada gore u atmosferi taj CO nadje jos jedan O pa formira CO2. Sto se tice klapne, ona jos pogorsava ionako losu situaciju nastalu manjkom kiseonika - povecava kolicinu CO2 i CO u lozistu, pa i ono malo O ako ga ima ne uspeva da se probije do vatre. I mi srecni, vatra sporo gori, mozemo da lozimo samo 2x dnevno, divota. Sve dok neko ne uzme pa uporedi sa sistemom kap po kap i utvrdi da mu negde nekako nestaje pola toplote!

I ima jos nesto, a to je toplota u samom lozistu. Mnogi ce se iznenaditi kada kazem da drvo i ugalj NE MOGU DA GORE. Upravo tako. Moraju prethodno da se hemijskom reakcijom pretvore u gasove koji gore. Mozda ce biti jasnije ako se setite da ste mozda procitali da je covek prepravio Yugo da radi na drva i ugalj. Kako na ugalj kad ugalj ne moze kroz karburator uci u cilindre i pogoniti klipove? Pa upravo tako kako sam pomenuo, ugalj se prvo pretvori u gas, pa se taj gas odvede do motora i Yugo radi isto kao na plin.
Ovaj duzi uvod napisao sam da bih ukazao na nesto drugo - za pretvaranje uglja u gas potrebna je visoka temperatura u lozistu. Ako je temperatura nistka, to ometa stvaranje tog gasa a potom otezava i formiranje CO2 i stvaranjew nove toplote. Dakle, kao sto je neko vec napomenuo, pumpa ne bi smela da se ukljucuje dok temperatura vode ne dostigne zeljeni nivo, jer se ranijim ukljucivanjem hladi loziste i smanjuje energetska efikasnost. E, sad, deo energije svakako tezi da pobegne kroz dimnjak i tu bi se mogla postici neka usteda projektovanjem nekog sistema za iskoriscenje te toplote, ali to nije tema ove diskusije, ta toplota je odlazila i dok se lozilo ulje, a korisnik je koliko sam uspeo da primetim bio zadovoljan bez obzira na to.

Znaci, probaj tako - sve otvoreno do kraja, kad se postigne temperatura sledi ukljucivanje pumpe i lozenje na svakih pola sata, pa javi da li se potrosnja prepolovila a dobijena toplota ostala ista, ili mozda dobijena toplota udvostrucila a potrosnja ostala ista.
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?26.02.2011. u 22:10 - pre 160 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: To jeste generalno usvojena praksa i to sa razlogom - veci konfor, ko bi trcao svakih pola sata da baci po lopatu uglja? Medjutim, to nije bas energetski efikasan nacin i upravo se gubi 50% energije u odnosu na sistem komad po komad, tj. kap po kap. Ja znam da ovim sto kazem ima da izazovem bujicu komentara kako sam glup, nemam pojma i da je to tako svi bi tako lozili. Medjutim, evo, na ovom primeru imamo eksperiment i njegov rezultat. Ne znam kako se lozi to ulje, pretpostavljam kap po kap, ako bi i ugalj tako lozio dobio bi identicnu potrosnju. Kod ulja, samo nagadjam, ne zatvaras ni klapnu ni dovod vazduha? Ako su moje pretpostavke tacne, onda imas dijagnozu - za visoku energetsku efikasnost i klapna i dovod moraju biti otvoreni do kraja a sagorevanje se mora regulisati iskljucivo podesavanjem kolicine goriva. Ne kazem da ti radis nesto pogresno, vec da svi rade pogresno, pa i da su kotlovi projektovani pogresno, jer energetska efikasnost i konfor lozenja samo 2x dnevno ne idu jedno sa drugim, a svi se radije odlucuju za ovo drugo. Ako nekom nije jasno kako i zasto, evo ukratko teoretskog objasnjenja - kod sagorevanja sa dovodom i odvodom na maksimumu postize se prilicno potpuno sagorevanje, u smislu da se odmah formiraju molekuli CO2. Ako zatvorimo dovod vazduha, onda nece imati dovoljno kiseonika, pa ce se umesto CO2 stvarati CO uz samo polovinu toplote, a druga polovina ce grejati vrapce kada gore u atmosferi taj CO nadje jos jedan O pa formira CO2. Sto se tice klapne, ona jos pogorsava ionako losu situaciju nastalu manjkom kiseonika - povecava kolicinu CO2 i CO u lozistu, pa i ono malo O ako ga ima ne uspeva da se probije do vatre. I mi srecni, vatra sporo gori, mozemo da lozimo samo 2x dnevno, divota. Sve dok neko ne uzme pa uporedi sa sistemom kap po kap i utvrdi da mu negde nekako nestaje pola toplote!

I ima jos nesto, a to je toplota u samom lozistu. Mnogi ce se iznenaditi kada kazem da drvo i ugalj NE MOGU DA GORE. Upravo tako. Moraju prethodno da se hemijskom reakcijom pretvore u gasove koji gore. Mozda ce biti jasnije ako se setite da ste mozda procitali da je covek prepravio Yugo da radi na drva i ugalj. Kako na ugalj kad ugalj ne moze kroz karburator uci u cilindre i pogoniti klipove? Pa upravo tako kako sam pomenuo, ugalj se prvo pretvori u gas, pa se taj gas odvede do motora i Yugo radi isto kao na plin.
Ovaj duzi uvod napisao sam da bih ukazao na nesto drugo - za pretvaranje uglja u gas potrebna je visoka temperatura u lozistu. Ako je temperatura nistka, to ometa stvaranje tog gasa a potom otezava i formiranje CO2 i stvaranjew nove toplote. Dakle, kao sto je neko vec napomenuo, pumpa ne bi smela da se ukljucuje dok temperatura vode ne dostigne zeljeni nivo, jer se ranijim ukljucivanjem hladi loziste i smanjuje energetska efikasnost. E, sad, deo energije svakako tezi da pobegne kroz dimnjak i tu bi se mogla postici neka usteda projektovanjem nekog sistema za iskoriscenje te toplote, ali to nije tema ove diskusije, ta toplota je odlazila i dok se lozilo ulje, a korisnik je koliko sam uspeo da primetim bio zadovoljan bez obzira na to.

Znaci, probaj tako - sve otvoreno do kraja, kad se postigne temperatura sledi ukljucivanje pumpe i lozenje na svakih pola sata, pa javi da li se potrosnja prepolovila a dobijena toplota ostala ista, ili mozda dobijena toplota udvostrucila a potrosnja ostala ista.

Darko...šta reći...TI SI MOJ IDOL...Ja ti se divim do imbecilnosti...Morao sam da citiram mog zemljaka Zorana Radmilovića iz predstave Radovan III.
Posle ovog tvog posta ima da postanem siguran da se i zemljina kugla ne vrti u pravom smeru jer kad bi se vrtela kako treba Japan ne bi bio zemlja izlazećeg sunca...i ko zna kakav bi to uticaj imalo na berzu u New Yorku...i Londonu...
Pozz svima
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?27.02.2011. u 11:29 - pre 160 meseci
Citat:
KBDNK: Darko...šta reći...TI SI MOJ IDOL...Ja ti se divim do imbecilnosti...

Pa moram da te razocaram, ovde nema ni trunke mojih licnih stavova i zaklucaka... Ameri imaju jedan istitut za sporete, peci i kotlove, tamo rade profesori i doktori nauka i ja sam samo procitao neke od njihovih radova i prepricao ovde neke najjednostavnije principe. I zakljucak da vecina ljudi na planeti bira proizvode niske energetske efikasnosti zarad vceg konfora koriscenja je iskljucivo njihov. Citao sam to relativno davno, ali ovo je prvi primer da covek iz neposrednog okruzenja ima eksperimentalnu potvrdu njihovih zakljucaka, jer je direktno uporedio potrosnju pri lozenju kap po kap i 100kg po 100kg. Ipak i pored tog saznanja retko ko se odlucuje da nesto promeni, pa tako i ja lozim kao i svi ostali - sto vise, sto redje, zatvorena klapna, zatvoren dovod, potpuno svestan da tako vise grejem atmosferu nego svoju kucu. Sta drugo da radim? Da dezuram i lozim 50x-100x dnevno? Da koristim pelete, pa da me to izadje jos skuplje? Nista od sve te nauke, i dalje lozim isto kao ti KBDNK.
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?27.02.2011. u 12:04 - pre 160 meseci
Darko, konačno da se razumemo...
Ne znam za taj Institu koji pominješ ali nemam razloga da ne verujem u njegovo postojanje i njihove nalaze...ali mi je teško da zamislim loženje uglja po sistemu kap po kap...osim ako oni znaju za tečni ugalj. Eh sad će neko reći postoje briketi uglja koji mogu biti manji ili veći i isti se mogu nekako dozirati na način približno sistemu kap po kap ali cena tih briketa je znatna zbog troškova proizvodnje tako da...Svaki kotao ima i podatak o stepenu iskorišćenja i kod čvrstog uglja je toliki koliki je. Ova tema i služi kako da smanjimo gubitke na najniži mogućni nivo i tako dodjemo do odgovora na pitanje "Kako najekonomičnije ložiti ugalj..." Nalaz tog instituta o celishodnosti loženja uglja po sistemu kap po kap pri čemu se ne navode kako to uraditi u praksi je jako interesantan...
Pozz
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?

Strane: << < .. 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 507940 | Odgovora: 694 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.