Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Oko 2010 zbog nedostatka energije vraćamo se na standard sa kraja 19. veka, šta učiniti?

elitemadzone.org :: MadZone :: Oko 2010 zbog nedostatka energije vraćamo se na standard sa kraja 19. veka, šta učiniti?
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 52092 | Odgovora: 195 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ne znam

Član broj: 83413
Poruke: 52
91.150.84.*



Profil

icon Re: Oko 2010 zbog nedostatka energije vraćamo se na standard sa kraja 19. veka, šta učiniti?13.03.2007. u 10:51 - pre 207 meseci
http://blog.b92.net/node/4474 -Suočavanje s budućnošću IX - prizemljenje
Ivan Marović (21 Februar, 2007 - 01:24)

"Da li je kolaps (http://blog.b92.net/node/4452) naše civilizacije neminovan?

Prvi znaci su već tu: stopa smrtnosti u Africi je u porastu, broj ljudi koji gladuju je porastao na 852 miliona u 2002, nakon što je prethodno dostigao minimum od 826 miliona u 1998. Cena nafte je prešla 50 dolara po barelu, koncentracija CO2 u atmosferi je najveća u poslednjih milion godina (377 ppm). Znaci degradacije životne sredine su na svakom koraku.

Ali ovaj crni scenario nije neminovan.

Ako pogledamo oko sebe, videćemo i prve obrise jedne održive budućnosti. Dovoljno je da pogledamo krovove japanskih kuća na kojima svakodnevno niču solarni paneli, da pogledamo vetrenjače na severu Nemačke, pošumljena južnokorejska brda, iranski program za planiranje porodice, kineski uspeh u smanjenju siromaštva.

Tehnologija koja će nam omogućiti lagano prizemljenje već postoji. Hidroelektrane su upotrebi već više od jednog veka, vetrenjače za proizvodnju struje poslednjih godina povećavaju svoju efikasnost, isto važi i za solarne ćelije, efikasnije navodnjavanje (kao sistemi kap po kap) je već u upotrebi, proizvode se hibridni automobili. Sve ovo već postoji, samo nije dominantno. Zato je potrebno da se učini napor da se u narednih nekoliko godina izvrši lagano prizemljenje na nivo na kome ćemo trošiti manje ali biti efikasniji. Jedino tako ćemo moći da održimo naš današnji životni standard i stvorimo osnove za održivi razvoj.

Ukoliko na vreme počnemo da delujemo, izbeći ćemo kolaps i stvoriti osnove za održivi razvoj koji neće biti zasnovan na besomučnoj eksploataciji prirodnih resursa i degradaciji životne sredine, nego na brižljivom upravljanju prirodom.

Šta je potrebno uraditi u nearednih nekoliko decenija? I bez neke preterane analize, očigledno je da su ciljevi sledeći:

Postupno smanjenje broja stanovnika i povećanje kvaliteta života (smanjenje siromaštva, obezbeđivanje osnovnog obrazovanja i zdravstvene zaštite, planiranje porodice itd.)

Obnavljanje planete (pošumljavanje, restauracija zemljišta, regeneracija i očuvanje reka i jezera, obnova ribljeg fonda u okeanima, zaštita biljnih i životinjskih vrsta itd.)

Obezbeđivanje hrane za sve (povećanje produktivnosti zemljišta, efikasnije navodnjavanje itd.)

Stabilizacija klime (veća energetska efikasnost, prelazak na obnovljive izvore energije itd.)

Ako uzmemo procene Sveske banke, Svetske zdravstvene organizacije i drugih međunarodnih organizacija, za ostvarenje prvog cilja potrebno je 68 milijardi dolara godišnje (od čega polovina odlazi na univerzalnu zdravstvenu zaštitu).

Za ostvarenje drugog cilja potrebno je izdvojiti 93 milijarde dolara godišnje, bar prema proceni koju daje Lester Brown u svojoj knizi Plan B (pročitajte knjigu {http://www.earth-policy.org/Books/PB2/Contents.htm}).

Ukupna suma potrebna za ostvarenje prva dva cilja iznosi 161 milijardu dolara godišnje. Ovo je otprilike trećina američkog vojnog budžeta (492 milijarde dolara), odnosno šestina ukupnog svetskog izdvajanja za vojsku (975 milijardi dolara). Dakle izvodljivo je.

Što se druga dva cilja tiče, obezbeđivanja hrane za sve i stabilizacije klime, budžet je teško izračunati jer ovde su u pitanju potezi koje treba da povuku pojedinci, kompanije i vlade, svaka za sebe. Ovde je najvažnija inicijativa, inovativnost i efikasnost. Ova dva cilja će najbolje rešiti nevidljiva ruka tržišta, ali prethodno je potrebno da tržište govori istinu.

Tržište je najbolja institucija za raspoređivanje oskudnih resursa. Problem sa komandnom ekonomijom iz doba socijalizma je što nije govorila ekonomsku istinu. Problem sa tržišnom ekonomijom danas je što ne govori ekološku istinu. U cenu goriva nije uračunato globalno zagrevanje koje ono proizvodi. U cenu posečenog stabla nije uračunata usluga koje to stablo pruža u obnavljanju kiseonika ili sprečavanju erozije zemljišta. Sa ovakvim tržištem mi subvencionišemo degradaciju životne okoline i sopstveno uništenje.

Rešenje je u porezima. Drugačiji porezi će omogućiti tržištu da govori istinu. Porezi su najsnažniji raspoloživi instrument države pomoću koga utiče na navike potrošača, mnogo bolji i efikasniji od administrativnih mera. Zelena poreska reforma je već u toku u zemljama kao što je Švedska ili Nemačka, a sastoji se u povećanju poreza na potrošnju energije, pre svega fosilnih goriva, i smanjenju poreza na dohodak.

Posledice ovakvog poreskog sistema su sledeće - promoviše se manja potrošnja energije, ušteda i veća efikasnost. U kombinaciji sa subvencionisanjem obnovljivih izvora energije promoviše se prelaz sa fosilnih goriva na obnovljive izvore. S druge strane, manji porezi na dohodak, povećavaju raspoloživi dohodak građana i štite njihov životni standard, ali i povećavaju zaposlenost.

Već danas različite organizacije apeluju da smanjimo energetsku potrošnju. Svako od nas već danas može da postavi sijalice koje troše manje struje. Ali kada struja koja se dobija iz termoelektrana sagoravnjem uglja bude oporezovana i samim tim skuplja, onda će svi postavljati ovakve sijalice i još će ugrađivati solarne panele na krovove svojih kuća. Porezima se najbolje izgrađuje ekološka svest.

Subvencionisanje obnovljivih izvora energije će dodatno ubrzati ovo prizemljenje. Kako se budu gradile vetrenjače, male hidrocentrale i ugrađivali solarni paneli na krovove kuća, ostvarićemo energetsku nezavisnost (smanjićemo uvoz nafte i zemnog gasa) i stvorićemo nova radna mesta u energetskom sektoru na poslovima proizvodnje, održavanja i remonta.

Možda izgleda paradoksalno da sam u prethodnim postovima upozoravao da če doći do rasta cene nafte i uopšte energije, a da sada kao rešenje zagovaram oporezivanje i rast cena fosilnih goriva. Tačno je da i scenario "kolaps" i scenario "prizemljenje" imaju zajedničko da će cena energije rasti. Razlika je što kod prizemljenja novac se iz poreza preusmerava na očuvanje okoline, a u slučaju kolapsa taj novac se nepovratno gubi, dok se okolina degradira.

Da li je moguće ovo izvesti za relativno kratko vreme? Potrebna je politička volja. Postoji primer u istoriji kada je jedna velika ekonomija uspela da se gotovo preko noći promeni. To je učinila u trenutku velike krize, a promena je bila rezultat političke volje. Kriza je bila drugi svetski rat, zemlja je Amerika, a predsednik čija je politička volja ovo pokrenula je Franklin Delano Roosevelt.

U svom obraćanju naciji, 6. januara 1942, samo mesec dana nakon što je bombardovan Pearl Harbour, FDR je postavio veoma ambiciozne ciljeve u proizvodnji naoružanja. Plan je bio da se između ostalog proizvede 45.000 tenkova i 60.000 aviona. Brojke su bile neverovatne i niko nije verovao da je to moguće ostvariti. Međutim, FDR je bio svestan ogromnog proizvodnog potencijala američke autoindustrije, koja je čak i tokom depresije proizvodila tri miliona automobila godišnje.

Nekoliko dana posle obraćanja naciji, FDR se sreo sa vodećim proizvođačima automobila i rekao im da računa na njih u postizanju ovih ciljeva. Oni su izrazili nevericu da je moguće ovako nešto postići. FDR im je objasnio da će biti moguće jer će prodaja privatnih automobila biti zabranjena. Od arpila 1942. do kraja 1944, praktično nije proizveden nijedan automobil. Postavljeni ciljevi su višestruko premašeni (umesto 60.000 u tom periodu proizvedeno je čak 230.000 aviona).

Kriza koja nam predstoji biće mnogo gora od drugog svetskog rata. Ali i rešenja koja su nam na raspolaganju su daleko iznad raspoloživih rešenja od pre pola veka. Potrebna je samo politička volja. Da bi se stvorila politička volja, potrebno je da nateramo političare da se ozbiljno pozabave ovim problemom. Ali o tome u sledećem (i poslednjem) nastavku ovog serijala."

SLIKE:
Budućnost: ima li nade?
Passivhaus: štedi 80% energije za grejanje
Hidrocentrala: i to mala
Vetar: još jedan izvor struje
Solarni krov: i energija i zaposlenje
Roosevelt: sve se može kad se hoće



[Ovu poruku je menjao Ne znam dana 13.03.2007. u 12:34 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

Ne znam

Član broj: 83413
Poruke: 52
91.150.84.*



Profil

icon Re: Oko 2010 zbog nedostatka energije vraćamo se na standard sa kraja 19. veka, šta učiniti?13.03.2007. u 11:12 - pre 207 meseci
http://blog.b92.net/node/4602 -Suočavanje s budućnošću X – zeleno
Ivan Marović (27 Februar, 2007 - 02:05)

"Kako se pripremiti i prilagoditi energetskoj i ekološkoj krizi koja nam predstoji? Opasnost je realna, rešenja postoje (http://blog.b92.net/node/4474), potrebna je samo politička volja da se spreči najgore (http://blog.b92.net/node/4452). Međutim očigledno je da se ta politička volja neće pojaviti sama od sebe unutar političke elite. Ona će se pojaviti tek kad zeleno kao koncept postane novi zeitgeist, novi duh vremena.
Za one koji su propustili, evo sadržaja čitavog serijala:
o Uvod (http://blog.b92.net/node/3724)
1. Kraj nafte (http://blog.b92.net/node/3781)
2. Alternative (http://blog.b92.net/node/3904)
3. Gorivo ili hrana (http://blog.b92.net/node/3971)
4. CO2 i klima (http://blog.b92.net/node/4108)
5. Izveštaj IPCC (http://blog.b92.net/node/4136)
6. A Srbija? (http://blog.b92.net/node/4189)
7. Glad (http://blog.b92.net/node/4395)
8. Kolaps (http://blog.b92.net/node/4452)
9. Prizemljenje (http://blog.b92.net/node/4474)

A sada poslednji nastavak:

Suočavanje s budućnošću X - zeleno

Kako se pripremiti i prilagoditi energetskoj i ekološkoj krizi koja nam predstoji? Opasnost je realna, rešenja postoje http://blog.b92.net/node/4474, potrebna je samo politička volja da se spreči najgore http://blog.b92.net/node/4452. Međutim očigledno je da se ta politička volja neće pojaviti sama od sebe unutar političke elite. Ona će se pojaviti tek kad zeleno kao koncept postane novi zeitgeist, novi duh vremena.
Trenutno se problem zaštite životne sredine posmatra kao odvojeno pitanje, ne kao osnovno pitanje. O ovome se priča i piše tek kada dođe do nekog incidenta (kao u slučaju Pančeva), tako da veću pažnju privlače lokalna zagađenja. Takođe određenu pažnju privlači i zaštita životinja, pre svega velikih sisara (spasimo pande, koale, delfine...) ili čak kućnih ljubimaca. Crve i bube niko ne spašava.
Postoji veliki broj zelenih NVO, većina njih se bavi problemima lokalnog zagađenja, postoji i sijaset zelenih stranaka, ali je njihova aktivnost neprimetna. Kao rezultat svega ovog, zeleno je marginalan koncept. S jedne strane imamo malu grupu čudaka koji nešto mrmljaju o Majci Zemlji i jednu mnogo veću grupu koja drži do nekih drugih vrednosti kao što su patriotizam ili liberalni kapitalizam.
Zato ja ne vidim rešenje u formulisanju neke zelene ideologije i formiranju neke zelene stranke. Rešenje je da ovaj koncept prihvate sve stranke, da on postane sastavni deo ideologija širom strančkog spektra od levice do desnice.
Što reče Tom Friedman kada je promovisao reč geo-green, zeleno treba da bude novo red, white and blue (u našem slučaju crvano, plavo i belo). Treba nam recimo zeleni patriotizam i nešto kao zeleni kapitalizam.
Zeleni patritozam u osnovi ima borbu za nezavisnost zemlje, i to energetsku nezavisnost. San zelenog patriote je zemlja koja ima jak energetski sektor zasnovan na obnovljivim izvorima energije, na promovisanju veće energetske efikasnosti i štednje. Energetska nezavisnost je najveći nacionalni i državni interes i ideal zelenog patriote.
Zeleni kapitalizam je zasnovan na održivoj pohlepi, na sticanju profita bez ugrožavanja okoline. San zelenog kapitaliste je biznis koji može da traje vekovima, biznis u kome se profit stiče inovacijom, a ne eksploatacijom. Održivost je ideal zelenog kapitalizma.
Nije mi cilj ovde da dizajniram političke ideologije za XXI vek (zamislite zeleni fašizam), nego da ukažem da koncept zelenog treba da dele ljudi koji se po drugim pitanjima razlikuju. Njihovi motivi ne moraju da budu isti, ne moraju svi da vole životinje i prirodu, samo treba da je što više ostave na miru.
Konkretno, potrebna je politička akcija, nešto kao coalition of the willing, koalicija kompanija, nevladinih organizacija, naučnih institucija, lokalne samouprave, onih koji kapiraju da nešto treba preduzeti. Takva koalicija bi prerasla u pokret. Pokret bi doveo do promena u tome kako se ljudi kapiraju stvari oko sebe (tu su društveni pokreti nezamenljivi), a onda bi i političari počeli da zelene, što zbog opšte atmosfere u društvu, što zbog konkretnih pritisaka.
Nemam ništa protiv pomodarstva, neka Ceca počne da reciklira svoje đubre, neka Miki iz Kupinova prestane da seče drva, neka Koštunica podari Hilandaru solarne panele, neka Čeda proda džip i kupi hibrid, neka Delta postavi vetrenjače na svojoj latifundiji, neka Karić Fondacija nabavlja kondome u cilju sprečavanja demografske eksplozije. Sve će to biti super. Ja ću sa svoje strane... u stvari što da pišem šta ću ja, pisaću kad budem nešto konkretno uradio.
Kad smo kod konkretnog, svako ko želi da uradi nešto konkretno, neka pročita post Dejana Stankovića "Uloga moje porodice u ekološkoj revoluciji" {http://blog.b92.net/node/4479} i videće da to nije tako komplikovano, a ume da bude i zabavno.
Na kraju ovog posta, ali i čitavog serijala, želim da se zahvalim svima koji su svojim komentarima umnogome povećali kvalitet ovog suočavanja. Retko se na jednom mestu (makar virtuelnom) nađe toliko dobrih zapažanja, mišljenja, podataka, linkova itd. I da, pre nego što zapalim:
Sećam se jedne od prvih epizoda serije Lost (o kojoj je u davnim danima B92 Bloga pisao{http://blog.b92.net/node/170} Oto Oltvanji), one u kojoj John Locke na ostrvu usred Pacifika skida Charliea sa heroina. Charlie se buni, zašto da ostavi drogu sad, kad će ionako za koji dan ostati bez nje. John Locke mu odgovara: "Ako je ostaviš sad, to će biti tvoj izbor."
Suočimo se s budućnošću: živećemo onoliko rasipno i koliko to planeta bude omogućavala. Ili će to biti naš izbor ili će nam takav život biti nametnut.”


Dodatni linkovi:
http://news.bbc.co.uk/1/hi/pro...snight/ethical_man/default.stm
o brojkama-Otkud 1000 t vode za 1 t žita? http://www.earth-policy.org/
http://www.prb.org/pdf/IransFamPlanProg_Eng.pdf
http://www.unccd.int/cop/repor...2006/republic_of_korea-eng.pdf
http://www.china.org.cn/english/features/poverty/102583.htm
http://www.world-mysteries.com/dougy.htm
I ovo:
http://www.globalresearch.ca/i...de=20060222&articleId=2032
http://www.globalresearch.ca/i...ENG20070220&articleId=4873
http://www.engdahl.oilgeopolitics.net/GMO/Monsanto/monsanto.html - tekst o medjusobnoj umesanosti Monsanto korporacije, Rokfeler fondacije i americkih politicara.

I ovo:
http://www.participate.net/educators/
http://www.aninconvenienttruth.co.uk/
http://www.tumbleweedhouses.com/



[Ovu poruku je menjao Ne znam dana 13.03.2007. u 12:49 GMT+1]
 
0

ghost2k3
Lat45.2508; Lon19.3919

Član broj: 25133
Poruke: 691
82.208.195.*

Jabber: ghost2k3
Sajt: www.zombo.com


+8 Profil

icon Re: Oko 2010 zbog nedostatka energije vraćamo se na standard sa kraja 19. veka, šta učiniti?13.03.2007. u 15:46 - pre 207 meseci
E ovo se zove odgovor.
 
0

Alexsis
Conspiritor
Nis/Aleksinac

Član broj: 30602
Poruke: 251
82.208.210.*



+1 Profil

icon Re: Oko 2010 zbog nedostatka energije vraćamo se na standard sa kraja 19. veka, šta učiniti?28.04.2008. u 00:46 - pre 193 meseci
Ova me je zaintigiralo ovim problemom http://www.youtube.com/watch?v=rdaMM6akPXU&feature=related


Pa se sad razmisljam, sto bre ja ucim skolu vise, bolje da idem da prozivim jos ovo malo vreme sto ostalo pa pusku u ruke...
><> <>< <><><><><><><> ><>
 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
79.101.208.*



+5251 Profil

icon Re: Oko 2010 zbog nedostatka energije vraćamo se na standard sa kraja 19. veka, šta učiniti?28.04.2008. u 01:06 - pre 193 meseci
Mislis dzojstik u sake i udri ..samo opusteno, jos 30 godina ima goriva, a onda sledi rat za Sibir

Poz.
 
0

nerodimac
Beograd

nerodimac
Član broj: 174929
Poruke: 3
77.46.208.*



+3 Profil

icon Re: Oko 2010 zbog nedostatka energije vraćamo se na standard sa kraja 19. veka, šta učiniti?28.04.2008. u 12:17 - pre 193 meseci
Uf koja tema .....
Citat:
vladd: Mislis dzojstik u sake i udri :D..samo opusteno, jos 30 godina ima goriva, a onda sledi rat za Sibir :D

Poz.

Detinjasto i neozbiljno. Nafte vise nema. USA je potrosila svoje izvore nafte 70-ih i od tada je uvoze. Devedesetih su i ostali (UK) dosli u istu situaciju tj. nestalo im je nafte pa je uvoze. Ovih godina proizvodnja pocinje da opada i u ostalim glavnim "naftnim" zemljama. I to je ono sto se podrazumeva pod nestasicom nafte tj. peak oil. U svakom slucaju veoma ozbiljno pitanje, a rat za Sibir je neadekvatno resenje problema jer bi svet nestao u bukvalnom smislu pa ne bi bilo ni ikakvih problema posle.
( http://en.wikipedia.org/wiki/Peak_oil ) ( http://en.wikipedia.org/wiki/Price_of_petroleum )
Adekvatne zamene za naftu nema.

I da dodam, toliko je bez razloga isprozivan postavljac teme (draganmi) a i sam je u uvodnom postu rekao da je cena barela bila 70 usd, sada je za 50 usd skuplja i jedno bure kosta: Light Crude Oil : $119.97/BBL.

[Ovu poruku je menjao nerodimac dana 28.04.2008. u 13:32 GMT+1]
 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
77.46.245.*



+5251 Profil

icon Re: Oko 2010 zbog nedostatka energije vraćamo se na standard sa kraja 19. veka, šta učiniti?28.04.2008. u 12:25 - pre 193 meseci
Drago mi je da si ozbiljan i da ne vidis buduci svetski rat u Sibiru, ili proglasenje nezavisnosti Sibira:). A lagano je grenulo i bez blogova B92 i bez wikipedije...to je ipak situacija daleko iznad kontrolisanih "izvora" podataka..

Komentar je bio (cudi me da su neki ozbiljni sa previse uskim pogledima), na trejler za igru na konzolama...pardon "na kompijuteru"..

Poz.
 
0

nerodimac
Beograd

nerodimac
Član broj: 174929
Poruke: 3
77.46.208.*



+3 Profil

icon Re: Oko 2010 zbog nedostatka energije vraćamo se na standard sa kraja 19. veka, šta učiniti?28.04.2008. u 12:37 - pre 193 meseci
Citat:
vladd: Drago mi je da si ozbiljan i da ne vidis buduci svetski rat u Sibiru, ili proglasenje nezavisnosti Sibira:). A lagano je grenulo i bez blogova B92 i bez wikipedije...to je ipak situacija daleko iznad kontrolisanih "izvora" podataka..

Komentar je bio (cudi me da su neki ozbiljni sa previse uskim pogledima), na trejler za igru na konzolama...pardon "na kompijuteru"..

Poz.

1st hoces da kazes da su video igre neozbiljna stvar? damn, jedan od vodecih biznis sektora za tebe je samo neozbiljna s .... blah
2nd sem sto imas primedbe na wikipediu, koj je tvoj stav o peak oil-u?
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
193.47.77.*



+7169 Profil

icon Re: Oko 2010 zbog nedostatka energije vraćamo se na standard sa kraja 19. veka, šta učiniti?28.04.2008. u 15:30 - pre 193 meseci
Citat:
nerodimac
Nafte vise nema.


Jel? :) A ja bas prosao pored benzinske pumpe, kad ono ima benzina...

Izgleda, po svemu sudeci, imamo jos koju deceniju do "Peak Oil-a" ako peak oil uopste i bude postojao kao takav - u svakom slucaju, da su pesimisti bili u pravu, peak-oil bi se vec desio ako se pogleda skok u potraznji.

Za sada nema nikakvih indicija da se peak-oil desio, a po potvrdjenim rezervama i novim nalazistima nista ne pokazuje da ce se peak-oil desiti u sledecoj deceniji, pa ta prica sa 2010 nema puno smisla. Bice da ce nafte biti u dobrom delu ovog veka, bez obzira na to sta pesimisti kazu :)

Produkcija nafte i dalje fino skace a zemlje i dalje imaju dosta fine rezerve - tako da nema jos nekih velikih razloga za brigu. Takodje, samo za 10 godina su se desili veliki koraci napred u nalazenju i preradi nafte - danas se nafta izvlaci iz mesta za koja bi 90-tih rekao da su potpuno neisplativa za bilo kakvu eksploataciju (oko zaliva Meksika recimo) - to pokazuje da tehnologija i te kako pomaze udaljavanju "peak oil" momenta od danas :)

Citat:

I da dodam, toliko je bez razloga isprozivan postavljac teme (draganmi) a i sam je u uvodnom postu rekao da je cena barela bila 70 usd, sada je za 50 usd skuplja i jedno bure kosta: Light Crude Oil : $119.97/BBL.


Cisto da stvari budu jasnijie, cena nafte nije skocila ni zbog kakvog "peak oil-a" vec zbog smanjenja "bafer" rezervi drzava proizvodjaca nafte - dok je ranije bafer bio 15-20% iznad trenutne potraznje i omogucavao regulaciju cene nafte ne na trzisnoj vec na politickoj bazi, danas - zbog naglog skoka u potraznji tog bafera nema pa je cena nafte postala potpuno zavisna od potraznje. To potpuno opravdava skok u ceni nafte.

To uopste nije nikakav haos ili razlog za kataklizmu i vrlo je objasnjiv - smak sveta se nije desio ni kada je nafta dosla do $70, ni kada je dosla do $100, ni kada je dosla do $118 (iako su za svaki takav skok predvidjali krah ekonomije) iz dva prosta razloga:

1. Mi smo danas mnogo bogatiji u odnosu na 70-te, pa je cena energije mnogo manji deo primanja. Zbog toga postoji mnogo veci prostor za rast cene bez vecih posledica. Onog momenta kada cena nafte dodje do nivoa koji smanjuje potraznju, doci ce do auto-regulacije te cene. Jos nismo dosli do tog nivoa, prema tome - nafta ce jos poskupljivati i to nece bitnije uticati na svetsku ekonomiju. Ono sto moze da utice je neki neplanirani skok nafte, tipa kada bi u nekom ludilu USA napala Iran - sto je malo verovatno, ali bi izazvalo poprilican poremecaj da se desi.

2. Nafta skace u odnosu na dolar, cija vrednost pada - u odnosu na EUR, recimo, skok je mnogo blazi

Vrlo prosto, potraznja se i dalje nenormalno povecava - sto znaci da je nafta sve samo ne skupa (skupa, znaci iznad nivoa koji su ljudi spremni da je plate)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
79.101.194.*



+105 Profil

icon Re: Oko 2010 zbog nedostatka energije vraćamo se na standard sa kraja 19. veka, šta učiniti?28.04.2008. u 15:47 - pre 193 meseci
Citat:

Vrlo prosto, potraznja se i dalje nenormalno povecava - sto znaci da je nafta sve samo ne skupa (skupa, znaci iznad nivoa koji su ljudi spremni da je plate)


Pre bih rekao se placa tolika cena zbog nemanja alternative u gorivu koje se koristi i zbog skupe i dugotrajne zamene postrojenja radi koriscenja drugacijeg goriva. ;)
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
193.47.77.*



+7169 Profil

icon Re: Oko 2010 zbog nedostatka energije vraćamo se na standard sa kraja 19. veka, šta učiniti?28.04.2008. u 15:50 - pre 193 meseci
Pa i da nema alternative postoji samo odredjena kolicina smisla da se nesto plati, ako iznad toga vise nije isplativo.

Ljudi kupuju vise nafte svake godine jer se ocigledno to i dalje isplati - onog momenta kada cena nafte bude neprijatno velika tj. proizvodi za ciju se proizvodnju/transport ona koristi ne budu vise imali rast u prodaji - tad ce ona morati da padne.

To se jos nije desilo - ljudi trose vise, i placaju vise. Znaci da imaju dovoljno para da to plate ;-)

Dokle ce, to cemo videti. Mada zbog skoka cene hrane ce verovatno neke stvari morati da se ispeglaju malo.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

pantic68
zoran pantic
sabac

Član broj: 50312
Poruke: 913
91.150.70.*



+11 Profil

icon Re: Oko 2010 zbog nedostatka energije vraćamo se na standard sa kraja 19. veka, šta učiniti?28.04.2008. u 17:35 - pre 193 meseci
Koliko ima smisla platiti hranu? Ne bih se bas kladio da trziste uvek lepo iznivelise cene. Na duzi rok da, oni koji ne mogu da plate hranu ce izumreti neki ce se posmrzavati pa ce usled smanjene potraznje cene pasti.
 
0

nerodimac
Beograd

nerodimac
Član broj: 174929
Poruke: 3
77.46.208.*



+3 Profil

icon Re: Oko 2010 zbog nedostatka energije vraćamo se na standard sa kraja 19. veka, šta učiniti?28.04.2008. u 18:30 - pre 193 meseci
Citat:
Ivan DimkovicJel? :) A ja bas prosao pored benzinske pumpe, kad ono ima benzina...

Izgleda, po svemu sudeci, imamo jos koju deceniju do "Peak Oil-a" ako peak oil uopste i bude postojao kao takav - u svakom slucaju, da su pesimisti bili u pravu, peak-oil bi se vec desio ako se pogleda skok u potraznji.

Za sada nema nikakvih indicija da se peak-oil desio, a po potvrdjenim rezervama i novim nalazistima nista ne pokazuje da ce se peak-oil desiti u sledecoj deceniji, pa ta prica sa 2010 nema puno smisla. Bice da ce nafte biti u dobrom delu ovog veka, bez obzira na to sta pesimisti kazu :)

Produkcija nafte i dalje fino skace a zemlje i dalje imaju dosta fine rezerve - tako da nema jos nekih velikih razloga za brigu. Takodje, samo za 10 godina su se desili veliki koraci napred u nalazenju i preradi nafte - danas se nafta izvlaci iz mesta za koja bi 90-tih rekao da su potpuno neisplativa za bilo kakvu eksploataciju (oko zaliva Meksika recimo) - to pokazuje da tehnologija i te kako pomaze udaljavanju "peak oil" momenta od danas :)


Bukvalista. :) "Peak oil" je proces koji se upravo razmotava. To je fakt, evo recimo u USA je nafte nestalo 70-ih ( http://en.wikipedia.org/wiki/I...n_and_Imports_1920_to_2005.png ). Globalno, to se upravo desava poslednjih 10 god ( http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Hubbert_world_2004.png ). Iran je dostigao max proizvodnje 04. Ostali mnogo ranije, Kuvajt 85., Irak 88., Sarabija 90., itd... Nova nalazista nafte i eksploatisanje do sada nerentabilnih nalazista su samo mrvice koje su ostale na stolu.

Citat:
Ivan Dimkovic: Cisto da stvari budu jasnijie, cena nafte nije skocila ni zbog kakvog "peak oil-a" vec zbog smanjenja "bafer" rezervi drzava proizvodjaca nafte - dok je ranije bafer bio 15-20% iznad trenutne potraznje i omogucavao regulaciju cene nafte ne na trzisnoj vec na politickoj bazi, danas - zbog naglog skoka u potraznji tog bafera nema pa je cena nafte postala potpuno zavisna od potraznje. To potpuno opravdava skok u ceni nafte.

To uopste nije nikakav haos ili razlog za kataklizmu i vrlo je objasnjiv - smak sveta se nije desio ni kada je nafta dosla do $70, ni kada je dosla do $100, ni kada je dosla do $118 (iako su za svaki takav skok predvidjali krah ekonomije) iz dva prosta razloga:

1. Mi smo danas mnogo bogatiji u odnosu na 70-te, pa je cena energije mnogo manji deo primanja. Zbog toga postoji mnogo veci prostor za rast cene bez vecih posledica. Onog momenta kada cena nafte dodje do nivoa koji smanjuje potraznju, doci ce do auto-regulacije te cene. Jos nismo dosli do tog nivoa, prema tome - nafta ce jos poskupljivati i to nece bitnije uticati na svetsku ekonomiju. Ono sto moze da utice je neki neplanirani skok nafte, tipa kada bi u nekom ludilu USA napala Iran - sto je malo verovatno, ali bi izazvalo poprilican poremecaj da se desi.

2. Nafta skace u odnosu na dolar, cija vrednost pada - u odnosu na EUR, recimo, skok je mnogo blazi

Vrlo prosto, potraznja se i dalje nenormalno povecava - sto znaci da je nafta sve samo ne skupa (skupa, znaci iznad nivoa koji su ljudi spremni da je plate)


Samo deimicno bih se slozio. Cena skace pre svega zbog nemogucnosti zemalja proizvodjaca da povecaju proizvodnju. Pitanje je dokle ce ekonomije moci da podnesu visoke cene nafte. Rezerve svih zemalja su nikada manje, tu se i zavrsava politicki deo price a nastavlja fizicki. A fizicko stanje je da nafte vise nema. I sto je jos gore ne postoji adekvatna zamena za naftu, mozda bi plazma reaktori i nuklearna fuzija bila dovoljno adekvatno resenje ali daleko je to... Da li se slazes?
 
0

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Oko 2010 zbog nedostatka energije vraćamo se na standard sa kraja 19. veka, šta učiniti?28.04.2008. u 21:34 - pre 193 meseci
Ono sto je zanimljivo u ovoj prici je da ce nedostatak nafte izazvati jos vecu glad u svetu. Zato sto se sada gorivo (bio-dizel) moze dobijati i iz kukuruza. Kao i iz uljane repice i tako dalje. Dakle poljoprivrednik ce sada gajiti " gorivo " jer mu se to vise isplati. Dalje ,tacno je da postoji jos dosta izvora nafte koji do sada nisu korisceni jer je bilo suvise skupo izdvajati je. Primer su naftni (uljni) skriljci . Jedno je sigurno, nafta nije obnovljiv izvor energije i treba teziti sve ekonomicnijem koriscenju iste ,kao i traziti alternativu za nju. U vidu solarne, geotermalne, energije vetra, energije vodenih tokova itd.
 
0

Vladokv
Vladimir Knezevic
Svuda po gradu
Sopstvena Gewerbe
Berlin

Vladokv
Član broj: 31521
Poruke: 478
212.62.39.*

Sajt: goo.gl/ZbvDC


+16 Profil

icon Re: Oko 2010 zbog nedostatka energije vraćamo se na standard sa kraja 19. veka, šta učiniti?29.04.2008. u 13:46 - pre 193 meseci
Izgleda da neće biti nestašice nafte, već hrane, zbog biodizela. Ako stvari nastave ovim tokom hrana će dosta poskupeti. Solarna energija se baš malo koristi u svom primarnom obliku(ne računajući da skoro svu energiju koju koristimo potiče od sunca)
 
0

nerodimac
Beograd

nerodimac
Član broj: 174929
Poruke: 3
77.46.222.*



+3 Profil

icon Re: Oko 2010 zbog nedostatka energije vraćamo se na standard sa kraja 19. veka, šta učiniti?29.04.2008. u 14:16 - pre 193 meseci
Citat:
Vladokv: Izgleda da neće biti nestašice nafte, već hrane, zbog biodizela. Ako stvari nastave ovim tokom hrana će dosta poskupeti. Solarna energija se baš malo koristi u svom primarnom obliku(ne računajući da skoro svu energiju koju koristimo potiče od sunca)

Svakako, samo sto skupa hrana jeste problem ali za najsiromasnije zemlje.
Solarna energija je nesto izuzetno ne-rentabilno izuzev ako ekonomije ne bi podnele pet puta vece cene sto je nemoguce. Samo i jedino nuklearna fuzija je adekvatno resenje, ali, pokretanje prvog fuzionog plazma reaktora se procenjuje za najmanje 20 god, e ali, sta do tada? Duplo i vise redukovan standard ljudi na globalu???
 
0

Alexsis
Conspiritor
Nis/Aleksinac

Član broj: 30602
Poruke: 251
82.208.210.*



+1 Profil

icon Re: Oko 2010 zbog nedostatka energije vraćamo se na standard sa kraja 19. veka, šta učiniti?29.04.2008. u 21:03 - pre 193 meseci
Ljudi imam dojavu! NEMA vise nafte spasavaj se ko moze!!!
><> <>< <><><><><><><> ><>
 
0

nerodimac
Beograd

nerodimac
Član broj: 174929
Poruke: 3
77.46.222.*



+3 Profil

icon Re: Oko 2010 zbog nedostatka energije vraćamo se na standard sa kraja 19. veka, šta učiniti?29.04.2008. u 22:36 - pre 193 meseci
Citat:
Alexsis: Ljudi imam dojavu! NEMA vise nafte spasavaj se ko moze!!!


ha ha ha hahahaha :) brilliant ...
 
0

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Oko 2010 zbog nedostatka energije vraćamo se na standard sa kraja 19. veka, šta učiniti?30.04.2008. u 16:31 - pre 193 meseci
Evo ja sam upravo sipao Dijamant (original suncokretovo ulje) u auto i radi jbt, jbt!!!
I još miriše na krompiriće!

Znači, sadite suncokret i nema zime!

Pozdrav

P.S. I kad vam padne napamet da pržite jajca na oko, a vi lepo pola ulja prespite u neku pljosku, pa u bure za crne dane!
 
0

nerodimac
Beograd

nerodimac
Član broj: 174929
Poruke: 3
77.46.245.*



+3 Profil

icon Re: Oko 2010 zbog nedostatka energije vraćamo se na standard sa kraja 19. veka, šta učiniti?30.04.2008. u 16:41 - pre 193 meseci
Mnogo skupo da se vozis na jestivo ulje. Zamisli sad ono sto se desava u USA, kukuruz gore u vozilima a hranu placaju skuplje. Zasto? Jel zato sto ima dovoljno dizela na trzistu?
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Oko 2010 zbog nedostatka energije vraćamo se na standard sa kraja 19. veka, šta učiniti?
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 52092 | Odgovora: 195 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.