Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Rakija od kajsija

elitemadzone.org :: MadZone :: Rakija od kajsija

Strane: 1 2

[ Pregleda: 42154 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

klompica
LA

Član broj: 71655
Poruke: 36
*.no.no.cox.net.



+2 Profil

icon Re: Rakija od kajsija06.07.2007. u 00:25 - pre 203 meseci
Fade covek od koga dobijas savete je u pravu. Prvo rakija na hladjenju gubi oko 2 grada (vruca voda ima tri do cetiri grada) a to ostavljanje do proleca se narodski kaze :ostaviti rakiju da se "ukrti". Sto znaci da rakija treba da odlezi u buretu od par meseci do par godina, tada dobija "shmek" i boju ali i gubi na jacini jedan odredjeni procenat posto je u drvenom buretu i alkohol isparava malo ali postojano. Medjutim zadnjih desetak godina malo je onih koji hoce to da rade posto priprema rasusenog bureta za rakiju je tezak i dugotrajan proces. Sada se skoro svi odlucuju za staklene balone . Rakija nista ne gubi ali nema ni shmeka. Sada se boja dobija na nekoliko nacina ali to je vec druga tema. Pozdrav
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Rakija od kajsija06.07.2007. u 01:40 - pre 203 meseci
Citat:
najbolje je i ne dodavati, ali mora se bar malo znači od 2-4%

Po zakonu se secer ne sme dodavati pri proizvodnji alkoholnih pica od voca, ja sam mislio da to rade prevaranti a ne da je uobicajeni proces proizvodnje rakije.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

dmauka
univerzum, vaseljena...

Član broj: 4309
Poruke: 149
194.79.41.*



+2 Profil

icon Re: Rakija od kajsija06.07.2007. u 08:36 - pre 203 meseci
Citat:
pctel: Po zakonu se secer ne sme dodavati pri proizvodnji alkoholnih pica od voca, ja sam mislio da to rade prevaranti a ne da je uobicajeni proces proizvodnje rakije.


Po kom zakonu?

Secer se dodaje do 4% kada voce od koga se pravi rakija nema dovoljno secera u sebi.
Mislim da se ovde govori o individualnoj proizvodnji rakije za sopstvene potrebe a ne o proizvodnji rakije za distribuciju.
Moj cale uvek doda 4kg secera na 100kg voca, zbog toga i bacis onu prvu rakiju koja potece iz kazana.
Ne mesam se nikome u privatan zivot jer mi je receno da se drzim podalje i od svog sopstvenog.
 
Odgovor na temu

dmauka
univerzum, vaseljena...

Član broj: 4309
Poruke: 149
194.79.41.*



+2 Profil

icon Re: Rakija od kajsija06.07.2007. u 08:39 - pre 203 meseci
Zna li neko gde bi moglo da se nabavi kvalitetno burence?
Ne mesam se nikome u privatan zivot jer mi je receno da se drzim podalje i od svog sopstvenog.
 
Odgovor na temu

Fuzz
Bojan Vukovic
Novi Sad

Član broj: 8631
Poruke: 3866
*.dialup.neobee.net.



+9 Profil

icon Re: Rakija od kajsija06.07.2007. u 09:07 - pre 203 meseci
Citat:
dmauka: Po kom zakonu?;)

Secer se dodaje do 4% kada voce od koga se pravi rakija nema dovoljno secera u sebi.
Mislim da se ovde govori o individualnoj proizvodnji rakije za sopstvene potrebe a ne o proizvodnji rakije za distribuciju.
Moj cale uvek doda 4kg secera na 100kg voca, zbog toga i bacis onu prvu rakiju koja potece iz kazana.


Ne bacas je zbog secera, nego zato sto prvo izlazi rakija sa ogromnim procentom metil-alkohola.
Sto se secera tice, u malim kolicinama dodaje se kako bi pospesio vrenje...naglasak je na "malim kolicinama"...
anti-heroin spree
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Rakija od kajsija09.07.2007. u 10:38 - pre 203 meseci
Citat:
dmauka: Po kom zakonu?;)

Izvinjavam se, radi se o predlogu Zakona o rakiji i ostalim alkoholnim picima, koji je pred skupstinskom procedurom.
Citat:
Šećeruša će biti proterana

Novim propisima o rakiji biće regulisano i pitanje dodavanja šećera, a za švercere i falsifikatore omiljene šećeruše će biti stavljene van zakona. Prilikom proizvodnje alkoholnih pića neće se smeti dodavati šećer radi popravljanja slasti matičnog soka, kljuka, komine i pikea voća, niti pak za popravljanje slasti gotovog proizvoda.


Citat:
Član 4

Zabranjeno je u prostorijama u kojima se proizvodi vino i rakija držati, odnosno u proizvodnji vina i rakije upotrebljavati šećer, etanol i druga sredstva kojima se mogu povećati količina i mijenjati propisani prirodni sastojci vina i rakije, ako ovim zakonom nije drugačije odredjeno.

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dmauka
univerzum, vaseljena...

Član broj: 4309
Poruke: 149
194.79.41.*



+2 Profil

icon Re: Rakija od kajsija09.07.2007. u 12:56 - pre 203 meseci
Hm,interesantan zakon ali koliko sam ja mogao da primetim, odnosi se na one koji ce se ovim poslom baviti kao zanimanjem?
Dalje, clan 12. stav 2., ostavlja siroko otvorena vrata za mogucnost dodavanja secera "ako treba"...
I, za kraj, kakve ovo sve ima veze sa Srbijom???
Ne mesam se nikome u privatan zivot jer mi je receno da se drzim podalje i od svog sopstvenog.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Rakija od kajsija09.07.2007. u 14:10 - pre 203 meseci
Citat:
dmauka: Hm,interesantan zakon ali koliko sam ja mogao da primetim, odnosi se na one koji ce se ovim poslom baviti kao zanimanjem?

Pa ne bih rekao, ja sam shvatio da se odnosi na one koji ce ikada imati zelju da prodaju nekom litar rakije. Ja obicno poznajem takve ljude koji se bave najrazlicitijim zanimanjima a imaju i neki vocnjak negde i svake godine naprave po malo domace rakije. I sam naziv "domaca rakija" navodi na zakljucak da je napravljena u domacinstvu, na tradicionalan nacin. A tradicija sigurno ne podrazumeva dodavanje secera, jer, do pre 50-ak godina secer je bio tesko pristupacan siromasnim poljoprivrednim domacinstvima i cuvao se na skrivenom mestu, da ne pojedu deca pa posle nemaju cime da se posluze gosti. Cak i danas je normalna pojava da kad dodjete u goste nekom starackom domacinstvu da vas docekaju sa casom vode i kockom secera. Tek krajem 20-og veka, moralnim i materijalnim posrnucem drustva i drzave, pocele su se praviti razne seceruse, zozovace i slicne "rakije", koje su mnoge ljude odvele u smrt, neke odmah, a neke za godinu-dve. Zbog takvih pojava, domaca rakija je znatno izgubila na popularnosti, jer se ljudi plase da je probaju, misleci da ce tako dovesti u pitanje svoj zivot i zdravlje. Sve je to dovelo do apsurdne situacije da prosecan ugostiteljski objekat u Srbiji nema u ponudi domacu rakiju - sljivovicu. Malobrojnim strancima koji dodju ljubazno se objasni da ovde mogu dobiti samo ono sto su pili u svojoj drzavi, i ako su ocekivali nesto drugo da se bolje odmah vrate kuci.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Mardz Simpson
Moja kuca Vrsac-Beograd

Član broj: 44460
Poruke: 415
195.252.79.*



Profil

icon Re: Rakija od kajsija09.07.2007. u 14:11 - pre 203 meseci
Culi smo od jednog druga kako je njegov deda pekao rakiju, za sebe, a kako za prodaju!
Ajoj onima koji kupuju rakiju, ni neznaju sta ima unutra!
Mi imamo mali kazan na selu i pecemo (kuvamo) rakiju uglavnom od kajsije i sljive (cacanska rana i tzv "medovka" posto je jako slatka)
Nikad vise od 4% secera nismo stavljali izuzev u kiselu jabuku i visnju oko 9%
I to svi u kuci pomalo pijuckamo!
A sad da se vratim na dedinog druga!
U kominu je stavljao 50kg secera na 120 litara komine
U kominu je stavljao lubenice, dinje i ostala cuda
U kominu je stavljao fruktozu, ko zna odakle je nabavljao!
U kominu je stavljao rastopljen kokosji stajnjak!?????!!!!!!
I evo svi koji su konzumirali njegovu "tajnu" recepturu svi hodaju zivi i zdravi!
Evo i jedan mali trik:
Kad pecete rakiju od sljiva u kazan pre pecenja ubacite 1-2 kila smrznute kajsije izvadjene iz friza!
Dobija extra smek na kajsiju!
Kako u srbiji "blindiraju" bure tako da se komina pece u prolece? Blatom?
Nasmesi se, to je druga najlepsa stvar koju mozes da uradis sa svojim usnama!!
 
Odgovor na temu

dmauka
univerzum, vaseljena...

Član broj: 4309
Poruke: 149
*.adsl.verat.net.



+2 Profil

icon Re: Rakija od kajsija09.07.2007. u 18:03 - pre 203 meseci
Citat:
Mardz Simpson:
Kako u srbiji "blindiraju" bure tako da se komina pece u prolece? Blatom?


Za vino su se burici spremali tako sto se u bure ubaci zapaljen stapic sumpora i onda se bure zatvori da se "impregnira". Nisam siguran za rakiju..

Citat:
pctel: Pa ne bih rekao, ja sam shvatio da se odnosi na one koji ce ikada imati zelju da prodaju nekom litar rakije.


Da, mislio sam na to, na prodaju. Ako peces rakiju za svoje potrebe (i prijatelje) , mislim, niko nije lud da sebe truje, zar ne?

Inace, za jesen je spremljeno 200kg kajsija, nadam se da ce biti dobra rakija pa ste predvidjeni za degustaciju Naravno, nece biti preko 4% secera

Burici, neko?
Ne mesam se nikome u privatan zivot jer mi je receno da se drzim podalje i od svog sopstvenog.
 
Odgovor na temu

fade
Šalingrad

Član broj: 43688
Poruke: 2906
212.62.45.*



+69 Profil

icon Re: Rakija od kajsija09.07.2007. u 21:26 - pre 203 meseci
Ja moju sad u subotu pechem :) . Bice 6-7 litara,sasvim dovoljno za prvi put,ipak je samo jedan kazan.Manite se vi tih zakona,nego naspite jednu casicu i uzivajte...
Ko zna zna, ko ne zna 6.
 
Odgovor na temu

e2e4

Član broj: 150265
Poruke: 5
*.teol.net.



Profil

icon Re: Rakija od kajsija24.07.2007. u 22:13 - pre 203 meseci
Zbilja mi nije jasno koji glupan covjek treba biti da ovakav kom od stare planinske crne sljive upropasti sa "malim kolicinama secera".
Znam ljude koji stavljaju secer objasnjavajuci to laksim i boljim vrenjem a ustvari su papci koji samo hoce sto vise rakije.
Naravno da ne dobiju rakiju nego otrov koji opet oni sami najvise popiju.

Ja ne stavljam ni grama secera, bacam prvi metil, ali ne mogu postici cijenu koja odgovara takvoj rakiji.
To je problem.
Skoro svi koji piju rakiju hoce sto vise litara za sto manje para.

Pozdrav



Kako provjeravam ima li u rakiji secera?

U potpuno providnoj boci treba biti jedna cetvrtina do jedna trecina boce ispunjena rakijom.
Prodrmam bocu i zavrtim rakiju u njoj.
Ako se napravi svrtak koji se dugo vrti i nakon sto sam umirio bocu znaci da u rakiji ima secera. U kom je stavljan secer.
Ako se napravi sasvim mali providan svrtak koji brzo nestaje onda ne mora znaciti da je dodavan secer u kom nego jednostavno kom nije kompletno prevrio. Svrtak je od vocnog secera koji nije vrenjem preradjen u alkohol.

Ako kada vrtim bocu svrtak skoro trenutno nestaje onda je rakija prava. ( po pitanju secera)
Samo treba da se dizu mjehurici koji se koncentrisu po rubu boce odnosno rakije praveci i odrzavajuci vijenac uz staklo.
Sto je rakija jaca vijenac duze traje.

 
Odgovor na temu

aleksa74
Alex Ferguson
Srbija

Član broj: 30222
Poruke: 50
*.telenor.co.yu.



Profil

icon Re: Rakija od kajsija29.07.2007. u 13:03 - pre 202 meseci
Gomila istina i gomila zabluda.
Prvo da kažem svima sa bratom imam stari kajsijar od 20 ari, i da smo prošle godine ubacili 3000kg kajsija u burad. Pekli smo je 15 dana (imamo mali kazan 120l, ne sipa se više od 100).
Obavezno je odvajanje koštica, truleži i svega što nije sama zdrava kajsija. Kajsije se kupe kad padnu na zemlju, tad su najšećernije.
Drže se u buretu oko mesec dana.
Dodavanje šećera: pomenuo je jedan član, za one koji hoće da isteraju što više, i tako za_ebu i sebe i druge. Ako ste ubacili loše voće dobićete loš proizvod i tu nema filozofije. Pečenje na razne načine može samo malo da utiče na kvalitet rakije.
SHIT IN, SHIT OUT
I nema tu filozofije, ne sme da zagori (mešalja neophodna), izbaciš onaj prvi otrov, lagano pečeš da ne kipi, rashlađuješ vodu i to je to. Pečeš dok gori kad baciš malo na žar. Kad prestane skidaš, i ista procedura kad prepekneš. Možeš pri prepeku da u kazan ubaciš i jednu kantu koma.
Ovako dobiješ oko 8L prepečenice (opet napominjem zavisi od kvaliteta voća - sorte, zemljišta, osunčanosti itd) jačine oko 25 gradi. To naravno ne može da se pije, pa razblažiš destilovanom vodom na 20-tak.
Drveno bure popije dosta rakije, i daje joj boju, koju ljudi uglavnom ne vole. Zato - samo staklo.
A cena se postiže kvalitetom i ugledom. Nemamo problema sa prodajom (cena je 500din), kupuju komšije i kolege sa posla, ide polako ali sigurno. Evo već smo na kraju zaliha, a ove godine je rod podbacio, svega 400kg.
Pozdrav iz Grocke


 
Odgovor na temu

New Village DC
Projektant hardvera
Srbija

Član broj: 65539
Poruke: 438
*.adsl.verat.net.

Sajt: www.itnetwork.rs


+222 Profil

icon Re: Rakija od kajsija20.09.2007. u 12:45 - pre 201 meseci
Moze li neko da mi kaze koliko kolicinski treba da se baci rakija koja prva iscuri pri pecennju?

Ima li tu neko pravilo ili onako odokativno?

Pozdrav!

p.s. prvenstveno me interesuje za rakiju od sljive, mada ne znam da li ima razlike.
Ovi se prepanuše, a Marko, onako srdit iza sna, uze jednog po jednog darivati: kog
sabljom, kog buzdovanom. Nije se ni triput okrenuo, a već svih sedam s dušom rastavi.

 
Odgovor na temu

jonniebravo
Bgd

Član broj: 20601
Poruke: 162
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Rakija od kajsija20.09.2007. u 19:33 - pre 201 meseci
Neki kazu do 50 stepeni ispod toga je ok, u sustini prvih pola litra-litar, kod mene rakija non-stop ide kroz posudu sa vodom pa metil pada na dno posude jer je tezi.
 
Odgovor na temu

soman

Član broj: 69467
Poruke: 65
91.148.84.*

Sajt: kuhinje.rs


Profil

icon Re: Rakija od kajsija03.08.2009. u 08:59 - pre 178 meseci
Kod nas se gaji u okolini Subotice, u Podunavlju i Pomoravlju, na Fruškoj Gori i u drugim krajevima u manjem obimu. Od kajsije se dobija kvalitetna rakija (Vojvodina) kajsijovača minimalne jačine 45vol%. Najpoznatije sorte za proizvodnju rakije su kečkemetska ruža i mađarska najbolja. Berbi kajsije za rakiju posvećuje se posebna pažnja jer se zahteva da su plodovi zreli, pa i delimično prezreli. Jer u tom stanju zrelosti kajsija ima najbolju aromu i tada se dobija fina i aromatična rakija.
Preuzeto sa www.rakija.rs/vrste-rakije/kajsija
 
Odgovor na temu

Mbit

Član broj: 87574
Poruke: 184
*.ptt.rs.



+6 Profil

icon Re: Rakija od kajsija06.08.2009. u 09:21 - pre 178 meseci
evo sam nešto tražio pa da podelim ima i o rakijama
http://www.sveovinu.com/index.php
http://www.vinogradarstvo.com/
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Rakija od kajsija

Strane: 1 2

[ Pregleda: 42154 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.