Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Legalizacija - jeste li razmišljali?

[es] :: Advocacy :: Legalizacija - jeste li razmišljali?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 22002 | Odgovora: 121 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7177 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?15.08.2007. u 16:02 - pre 203 meseci
Citat:
mrle 011
kada ste prvi put u zivotu kupili piratski win na buvljaku za 100 dinara, pomislili ste da ste zahebali M$ za onaj kusur do 100 maraka, ili koliko vec, a u stvari je M$ zahebao sve nas.


A kako te je to tacno M$ "zahebao" time sto si ti svojom voljom odlucio da koristis piratsku verziju Windowsa?

Interesantna mi je ta definicija "zajebavanja" :-)

Citat:

navukose oni celu planetu?


Navukli? Windows je jedan od dva upotrebljiva desktop operativna sistema koji postoje - drugi je Apple Mac OS X. Niko tu nikog nije "zahebao" vec Microsoft nudi ono sto prosecnom coveku treba i ne tera ljude da svoje dragoceno vreme trose "budzeci" i "stelujuci" nesto tako nebitno (za njih) kao sto je OS. Osim ova dva ne mogu da se setim ni jednog koji je bio iole upotrebljiv. IBM OS/2? Hahahaha - takozvani "os pola" :)

Kad to budu nudili drugi, mozda i budu imali neku prodju - do tad ce Windows i OS X koristiti vecina obicnog sveta, a neke opskurne kvazi-desktop OS-eve kojii su sami sebi svrha aka Linux ce koristiti geekovi, naucnici i ljudi sa vrlo specificnim potrebama.

I to je to.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?15.08.2007. u 16:34 - pre 203 meseci
Citat:
Interesantna mi je ta definicija "za***avanja" :-)


Pa to je ono u stilu - uvek neko drugi kriv. Znači, ako platim, onda su oni krivi što naplaćuju. Ako ja ukradem, onda su oni krivi što sam ukrao.

Drugim rečima, oni trebaju da rade i prave nešto (Windows) i onda moraju da mi daju isti besplatno, jer ako nije besplatno, krivi su :))
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
89.216.213.*

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?15.08.2007. u 17:22 - pre 203 meseci
Citat:
sve u svemu, misljenja sam da bi, ne samo software, vec i ceo internet, trebao da bude besplatan za sve ljude.

Znaš, i ja sam mišljenja da hleb, struja, voda, telefon... treba da budu besplatni za sve ljude, al nešto ne verujem da bi se ovi što proizvode sve to složili :)
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
91.150.117.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?15.08.2007. u 17:27 - pre 203 meseci
Citat:
kada bi proizvodjaci shareware software-a stvarno hteli da zastite svoje proizvode od mogucnosti nelegalnog koriscenja, onda bi se to, ugradnjom malo koda, vrlo lako dalo uraditi.


Ako se neko trudi to su shareware autori.

A za Nero se slazem da nema potrebe kupovati jer je apsolutno posto bloatware na kvadrat. Dva ili tri free programa rade istu stvar, kostaju nista i znacajno su brzi :)
 
Odgovor na temu

jorganwd
Muris Kurgaš
/dev/null

Član broj: 65537
Poruke: 779

Sajt: www.remote-exploit.org


+34 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?15.08.2007. u 19:42 - pre 203 meseci
Citat:
Marko_L: Znaš, i ja sam mišljenja da hleb, struja, voda, telefon... treba da budu besplatni za sve ljude, al nešto ne verujem da bi se ovi što proizvode sve to složili :)


Pa imas alternativu, open source: struja, voda, hrana, mozda ne telefon ali... Preselis se pored rijeke, napravis vetrenjacu i tocak na vodi, par krava, ovaca i kokoski, zasadis na livadi ponesto. Trosak $0 :D Samo trebas jos da izdresiras goluba da ti salje open source sms i mail poruke :)

@McKracken jel ti to nesto na Dimkovicev racun? To Nero i zezancije... :)
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?15.08.2007. u 20:29 - pre 203 meseci
E, ova priča me podseti na Zelenog Obad-a i njegove teze
Citat:

Znaš, i ja sam mišljenja da hleb, struja, voda, telefon... treba da budu besplatni za sve ljude, al nešto ne verujem da bi se ovi što proizvode sve to složili

Možda, ako bi i oni sve što im treba dobili za dž Nego, to već više odgovara nekim SF ostvarenjima
 
Odgovor na temu

mrle 011

Član broj: 143142
Poruke: 234
*.adsl.beotel.net.



+8 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?16.08.2007. u 06:16 - pre 203 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic
A kako te je to tacno M$ "zahebao" time sto si ti svojom voljom odlucio da koristis piratsku verziju Windowsa?

Interesantna mi je ta definicija "za***avanja" :-)

.......


kako bih ti rek'o, kao sto npr. pola planete svojom voljom daje bankarima ceo zivot 10% svoje zarade, samo zato sto uvek trose mesec-dva unapred, pre nego sto zarade.

ili recimo, kao sto je svaki pusac svoju prvu cigaretu, ili nekoliko njih, dobio za dzabe.

dakle, pod pojmovima "zahebati", "navuci" isl. podrazumevam dobrovoljnu pretplatu celog zivota na nesto, za sta postoji mozda bolja, slobodna, besplatna .... alternativa.
kad se covek ovako dobrovoljno "izpopretplacuje" u zivotu, potrebno mu je jos samo odstraniti politiku, pa da se moze smatrati savremenim robom, a ne covekom.

Citat:
Ivan Dimkovic
............

Kad to budu nudili drugi, mozda i budu imali neku prodju - do tad ce Windows i OS X koristiti vecina obicnog sveta, a neke opskurne kvazi-desktop OS-eve kojii su sami sebi svrha aka Linux ce koristiti geekovi, naucnici i ljudi sa vrlo specificnim potrebama.

I to je to.


ja sam u svom proslom postu samo pokusao da sagledam ovu temu iz drugog ugla, ugla proizvodjaca software-a, za razliku od svih ostalih koji su stvar gledali iz perspektive user-a i nisam imao nameru da se bavim temama kao sto su "linux versus windouz", ali iz mog vrlo skromnog iskustva sa linuxom, rekao bih da nije bas potrebno biti naucnik, da bi se koristio isti.
cak naprotiv
- proces instalacije je mnogo jednostavniji, ako je ona uopste potrebna
- stabilnije radi
- uz neke distribucije se dobijaju gigabajti besplatnog software-a, pa bi se pre moglo reci da je OS za najrazlicitije potrebe, a ne za specificne.

...... mogao bih da iznosim jos neke utiske, ali u svakom slucaju postoje mnoge stvari koje jesu bolje, nego kod ovog drugog OS koji se placa.


Citat:
degojs: Pa to je ono u stilu - uvek neko drugi kriv. Znači, ako platim, onda su oni krivi što naplaćuju. Ako ja ukradem, onda su oni krivi što sam ukrao.

Drugim rečima, oni trebaju da rade i prave nešto (Windows) i onda moraju da mi daju isti besplatno, jer ako nije besplatno, krivi su :))


nigde nisam rekao da je iko kriv, niti da neko nesto mora (naprotiv, znam da postoji alternativa), niti sam iznosio ikakav vrednosni sud o windouzu, pa stoga nema nikakve potrebe da pogresno tumacis moje postove.

kakogod, i sa ovim tvojim zakljuccima, mogao bi ovo uporediti sa npr. obavezom placanja pretplate za svaki tocak koji se okrece na zemlji, nekom nasledniku onoga sto je izmislio isti ili nekoj agenciji koja ima papir, na kome pise "patent za tocak".
sve zavisi kako gledas na stvari.

nemoguce je opisati sta sve danas masine rade u korist coveka, koliko mu pomazu, zamenjuju ga itd.
software za te masine se razvija na 2 nacina:

- ograniceno i dozirano, sve u cilju bogacenja malog broja ljudi.

- slobodno, besplatno, dostupno svima, otvorenog koda, sa ponudom raznih ideja ....

pa sad, svako moze da izabere svog favorita, ali sa stanovista opsteg dobra i prosperiteta odgovor se sam namece.

elem, hocu da kazem da koriscenje nelegalnog software-a ne mora da bude samo kradja.
mozda ponekad, u nekim slucajevima moze da bude i stvar nekog stava.


Citat:
Marko_L: Znaš, i ja sam mišljenja da hleb, struja, voda, telefon... treba da budu besplatni za sve ljude, al nešto ne verujem da bi se ovi što proizvode sve to složili :)


bez obzira sto bi, makar za hleb i vodu, to bilo vrlo lako napraviti na planeti na kojoj svakih 7 sekundi umire, od gladi ili od posledica neuhranjenosti, jedno dete mladje od 10 godina, dok na drugoj polovini planete svi umiru zato sto mnogo zderu, i ovo sto sam napisao u vezi software-a i interneta ne bi moralo da bude bas iz SF ostvarenja, kao sto neko rece ovde.

za besplatan software ustvari vec ima bezbroj primera, a sto se tice interneta opet zavisi od toga kako se gleda na stvari.
ako gledas iz pozicije noja sa glavom u pesku, onda si u pravu.
pa sta je "internet"?
parcici bakarne zice izmedju nasih masina i tu i tamo pridodato jos po neko parce hardware-a, koji je btw. svakog dana sve jeftiniji.
ne bi li recimo, drzva mogla iz budzeta da placa odrzavanje to malo jeftinog hardware-a?
ne postoji li vec u nekim gradovima besplatni wireless, sa nekim reklamama?
nisu li vec negde ljudi zapoceli da prave svoju mrezu na nivou citave drzave?
ne postoji li vec bezbroj malih mreza koje su ljudi napravili, bez namere za ostvarivanjem profita?


Citat:
McKracken: Ako se neko trudi to su shareware autori.

............


mislis da bi bilo tesko zastititi neko parce software-a kljucem koji je generisan iz nekih kojekakvih oznaka sa odredjenog parceta hardware-a?

ali pravo pitanje je zasto bi oni to radili?
sta bi se desilo sa npr. winzipom sutra, kad bi to uradio?
ovi sto su ga do sada crackovali, preselili bi se na neki crackovani winrar ili na neko free resenje.
ovi sto su ga do sada placali, placali bi ga i na ubuduce.
i sta? samo su smanjili ukupan broj usera, dakle steta i nista vise.


 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?16.08.2007. u 08:50 - pre 203 meseci
Ono u čemu je mrle 011 u pravu je da proizvođači softvera imaju koristi i od nelegalne upotrebe svojih proizvoda. Međutim, to je ipak krađa, kao što je krađa način na koji su imperijalne sile napunile svoje muzeje, za čiju posetu naplaćujući čak ulaznice i turistima iz zemalja iz kojih su te dragocenosti. Dakle, sve se svodi na "Prava treba poštovati ako su moja, a inače...". To je kao kada bi ja koristio nelegalan softver i naplaćivao svima pravo da vide to što sam ukrao, pa i vlasnicima kopirajta na isti, naravno, bez ikakvog prava na tužbu ili žalbu. No, i od lopova se ponekad ima i koristi. To je sasvim tačno.
Citat:
mrle 011: nemoguce je opisati sta sve danas masine rade u korist coveka, koliko mu pomazu, zamenjuju ga itd.
software za te masine se razvija na 2 nacina:

- ograniceno i dozirano, sve u cilju bogacenja malog broja ljudi.

- slobodno, besplatno, dostupno svima, otvorenog koda, sa ponudom raznih ideja ....

pa sad, svako moze da izabere svog favorita, ali sa stanovista opsteg dobra i prosperiteta odgovor se sam namece.

Pa, sad, softver proizveden na prvi način je po pravilu kvalitetniji, što je mnogima prednost, bez obzira na to što se plaća.
Citat:
mrle 011: elem, hocu da kazem da koriscenje nelegalnog software-a ne mora da bude samo kradja.
mozda ponekad, u nekim slucajevima moze da bude i stvar nekog stava.

Krađa uvek jeste i nije stvar stava, već batine, ko je moćniji ti ili onaj (često lopov) koga potkradaš.
Citat:
mrle 011: mislis da bi bilo tesko zastititi neko parce software-a kljucem koji je generisan iz nekih kojekakvih oznaka sa odredjenog parceta hardware-a?

Nije teško i takve zaštite već postoje, ali se mogu razbiti. Pronikneš u algoritam, napišeš key generator, okačiš ga negde i to je to.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?16.08.2007. u 09:08 - pre 203 meseci
Možda je baš u ovoj temi pomenuto - izjava nekog glavešine MS-a u stilu: "Ako se već koristi piratski softver, nek' bude MS-ov".
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?16.08.2007. u 10:48 - pre 203 meseci
Citat:
mrle 011
dakle, pod pojmovima "zahebati", "navuci" isl. podrazumevam dobrovoljnu pretplatu celog zivota na nesto, za sta postoji mozda bolja, slobodna, besplatna .... alternativa.
kad se covek ovako dobrovoljno "izpopretplacuje" u zivotu, potrebno mu je jos samo odstraniti politiku, pa da se moze smatrati savremenim robom, a ne covekom.


Vidi, vecini ljudi taj isti Windows olaksava zivot - a mnogima donosi i pare :-)

Tako da je tvoja definicija "porobljavanja" na vrlo staklenim nogama - ja recimo taj Windows ne bih koristio da nemam cistu korist od istog... zanimljivo neko robovlasnistvo - ja bih pre to nazvao uzajamnom koristi :-)

U svakom slucaju - niko tebe, drugar, ne tera da kupis Windows a jos manje da koristis piratsku verziju istog. Alternative, eto, postoje - taj "laki" Linux ima da se skine za dzaba sa neta, mozes da ga narezes od drugara - i uzivas. Ne robijes MSFT-u, vec nekom kul liku - Linusu Torvaldsu, i eto, svi srecni.

Ali isto tako, nemoj da nazivas ljude koji koriste Windows kao korisan alat robovima - niko ovde nije sisao vesla pa da placa nesto sto mu ne donosi ociglednu korist ili bar ustedu vremena.

Citat:

- stabilnije radi


Vrlo zanimljiva konstatacija - ali cini mi se iskljucivo u domenu subjektivnog dojma, evo i ja za ovih 10 meseci koliko imam Windows Vistu na 3 racunara jos nisam imao prilike da resetujem racunar zbog greske ili ne daj boze da vidim "BSOD" - al eto, mi koji placamo OS izgleda imamo neku specijalnu verziju koja se ne kvari ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

seymour
student
Novi sad

Član broj: 57634
Poruke: 65
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: www.extrafull.com


Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?16.08.2007. u 11:42 - pre 203 meseci
O kako su besmislene diskusije izmedju nekog ko zivi od software-a i uopste profesionalac je IT-a i nekog ko se bavi uzgojem grozdja(uzgoj grozdja=metafora),a racunarstvo mu dodje hobi...Samo ni jedan hobi nije besplatan:oces da se rekreises tenisom;plati reket+opremu(hardware),trenera(konsultacije,obuka) i clanstvo u klubu+termin kada ces igrati(software)...
"necu da budem hipster kao ovi arhitekti koji znaju svakom ime, sta je radio, gde zivi, gde mu je office, gde drzi predavanja i sl... I onda kada vidis neku gradjevinu prvi put treba da pogodis cija je na osnovu stila. Bljak!"
 
Odgovor na temu

mrle 011

Član broj: 143142
Poruke: 234
*.adsl.beotel.net.



+8 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?16.08.2007. u 21:00 - pre 203 meseci
Citat:
Nedeljko
Ono u čemu je mrle 011 u pravu je da proizvođači softvera imaju koristi i od nelegalne upotrebe svojih proizvoda. Međutim, to je ipak krađa..........
........... No, i od lopova se ponekad ima i koristi. To je sasvim tačno.


ako se slozis da i "pokradeni" ima koristi, a i da se ponasa shodno tome - diskretno te potsticuci, ili makar nemajuci nista protiv toga, onda se namece sledece pitanje.
da li je zapravo nesto ukradeno, ili je samo precutnim sporazumom na obostrano zadovoljstvo, uradjen save as/install ?

Citat:
Nedeljko
Pa, sad, softver proizveden na prvi način je po pravilu kvalitetniji, što je mnogima prednost, bez obzira na to što se plaća.


ok, generalno se slazem sa ovim, mada postoji bezbroj obrnutih primera, ali probao sam da pretpostavim sta ce se desavati i u buducnosti, a ne samo sta trenutno jeste.
ne cini li ti se i sada da u poslednje vreme sve vise i vise shareware software, sa svakom novom verzijom, postaju samo sve vise i vise bloatware, a da sa druge strane, iz open source zajednice, stize sve vise, sve boljih programa?

sve vise ljudi nudi covecanstvu produkte svog znanja i rada potpuno besplatno (nisu li i ovakvi forumi u neku ruku to?), a to su cesto neki komadi software-a za koje je kod ovih prvih, do pre par godina, trebalo izdvajati i hiljde nekih novcanih jedinica.
to su u svakom slucaju humane ideje koje se ticu opsteg dobra, pa se uzimajuci u obzir ovo gore napisano, covek uvek s pravom moze zapitati da li da nesto novaca donira nekom open source projektu, pre nego da plati neki shareware.
mada se open projekti mogu uvek podrzati i bez novca, recimo prevodjenjem language.ini-ja na svoj jezik, pruzanjem pomoci novim user-ima po forumima, idejama i predlozima za todo liste, delenjem linkova po ovakvim forumima i prijateljima, pa i npr. crtanjem ikonica i ko zna cime sve jos.

Citat:
Nedeljko
Krađa uvek jeste i nije stvar stava, već batine, ko je moćniji ti ili onaj (često lopov) koga potkradaš.


nesto slicno kao sto u ovoj drzavi nekome izgleda da vlast 'vata lopove, a ustvari samo veliki lopovi odstranjuju sitnu konkurenciju.

Citat:
Nedeljko
Nije teško i takve zaštite već postoje, ali se mogu razbiti. Pronikneš u algoritam, napišeš key generator, okačiš ga negde i to je to.


ma siguran sam da bi se to moglo mnogo efikasnije zastiti, samo im se ne isplati.


Citat:
maksvel
Možda je baš u ovoj temi pomenuto - izjava nekog glavešine MS-a u stilu: "Ako se već koristi piratski softver, nek' bude MS-ov". ;)


prvi put ovo cujem, ali to ti je to, racionalno razmisljanje sa njihovog stanovista.
tako to i funkcionise kod M$-a, od user-a koji zaradjuju pokusavaju da naplate koliko mogu, a home useri ih u principu ne zanimaju. ako koji dobrovoljno plati, dobro je dosao i gotovo.


Citat:
Ivan Dimkovic: Vidi, vecini ljudi taj isti Windows olaksava zivot - a mnogima donosi i pare :-)

Tako da je tvoja definicija "porobljavanja" na vrlo staklenim nogama - ja recimo taj Windows ne bih koristio da nemam cistu korist od istog... zanimljivo neko robovlasnistvo - ja bih pre to nazvao uzajamnom koristi :-)


pa, OK. slazem se.
ti samo na celu stvar gledas kroz prizmu licnog interesa.
kad bi tebi tvoj OS bio besplatan, onda bi i software za knjigovodstvo koji si napravio i prodao pekaru bio jeftiniji, pa bi i u njegovoj pekari hleb bio jeftiniji, a onda bi se to moglo nazvati nekim opstim dobrom.

Citat:
Ivan Dimkovic
Ali isto tako, nemoj da nazivas ljude koji koriste Windows kao korisan alat robovima - niko ovde nije sisao vesla pa da placa nesto sto mu ne donosi ociglednu korist ili bar ustedu vremena.


ma ja to uopste nisam napisao.
sasvim drugacije sam opisivao savremene robove.

a sto se tice Win-a, opet gledas na stvari kroz prizmu licnih mogucnosti i potreba.
zasto je M$ npr. prestao sa podrskom za 98-icu, OS koji su milioni ljudi posteno platili, a da im na pocetku nisu saopstili dokle ce da traje ista?
zasto, ako su vec to uradili, ne otvore kod, pa da ljudi koji bi hteli to da razvijaju dalje to i urade, ako je M$ to vec debelo naplatio?
ako ti sebi mozes da priustis 3 parceta hardware-a od po 1K $, to ne znaci da npr. na juznoj hemisferi ne zive milioni ljudi koji jedva imaju neke krseve na kojima jedva da moze da trci ta 98-ica.
da li i oni imaju pravo na neku informaciju?
da li bi neko od njih negde nesto saznao o svojoj bolesti ili nekom drugom problemu?
naravno da bi, ali odgovor je "trziste, profit bato .... biznis, advertajzing, marketing, konsalting, lizing, trejding .......".
boli bas M$ q*** za takve.
zar se i user-i koji "kradu" Win, samo ne ponasaju trzisno?
ne ostvaruje li se veci profit/trejding/lizing/advertajzing/..... kada se ostavi koja 100-tkica u svom dzepu, umesto da se da M$-u?
da li su, bar po nekad, kulturoloske i moralne norme, humanost i ljudsko pravo na bar po neku informaciju, iznad zakona koji su napisali trejdinzi, advertajzinzi, biznismeni i trziste?

Citat:
Ivan Dimkovic
Vrlo zanimljiva konstatacija - ali cini mi se iskljucivo u domenu subjektivnog dojma, evo i ja za ovih 10 meseci koliko imam Windows Vistu na 3 racunara jos nisam imao prilike da resetujem racunar zbog greske ili ne daj boze da vidim "BSOD" - al eto, mi koji placamo OS izgleda imamo neku specijalnu verziju koja se ne kvari ;-)


da li je subjektivni dojam to sto danas skoro svi routeri rade pod linuxom, na primer?


Citat:
seymour
O kako su besmislene diskusije izmedju nekog ko zivi od software-a i uopste profesionalac je IT-a i nekog ko se bavi uzgojem grozdja(uzgoj grozdja=metafora),a racunarstvo mu dodje hobi...Samo ni jedan hobi nije besplatan:oces da se rekreises tenisom;plati reket+opremu(hardware),trenera(konsultacije,obuka) i clanstvo u klubu+termin kada ces igrati(software)...


ako smatras da je diskusija besmislena, zasto je i tebe u'vatio neizdrz da napises nesto?
ili si samo 'teo da malo zbunis neke ljude ovde koji mozda misle da i ima nekog smisla?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?16.08.2007. u 21:32 - pre 203 meseci
Citat:

pa, OK. slazem se.
ti samo na celu stvar gledas kroz prizmu licnog interesa.
kad bi tebi tvoj OS bio besplatan, onda bi i software za knjigovodstvo koji si napravio i prodao pekaru bio jeftiniji, pa bi i u njegovoj pekari hleb bio jeftiniji, a onda bi se to moglo nazvati nekim opstim dobrom.


I gde cemo da stanemo? Da je moj kompjuter besplatan - onda bi moj softver bio jos jeftiniji. Da je moj rad besplatan, servis koji zavisi od njega bi bio jos jeftiniji, zar ne? :-) Sve ima svoju cenu, pa tako i OS, moj i tvoj rad, hleb u pekari.

Savetujem ti da se ipak okanes trazenjem "opsteg dobra" u kategoriji proizvoda za korisnike (kao sto je OS, je li), jer to nema puno trzisne logike, a svi mi ipak zivimo od para, ne od slave.

A naravno da cu da gledam to kroz prizmu licnog interesa - nisam kupio racunar zbog mira u svetu, vec da mi necemu posluzi :)

Citat:

da li je subjektivni dojam to sto danas skoro svi routeri rade pod linuxom, na primer?


Vecina rutera ipak radi pod IOS-om (Cisco) ;-)

A to sto kucni rutercici rade pod embedded Linuxom nema puno veze sa nekom hipotetickom uber-stabilnoscu Linuxa (koga bi i BSD i QNX recimo sasvim lepo "usili" na tom polju) a jos manje sa tvojom tvrdnjom da je "Linux stabilniji od Windowsa", vec ima iskljucivo veze sa prostim faktom da je Linux besplatan i da ima skoro sve komponente vec gotove za takav hardver, sto je za cut-throat trziste kucnih rutercica vrlo bitan parametar.

Sigurno neces staviti WinCE, koji je inace hard-RTOS, dakle nesto sto Linux nije ni u snu, ali zato kosta bar $4 po kopiji - nema potrebe, a samo sebi dizes cenu proizvoda za $4 i time pucas sebi u nogu u odnosu na konkurenciju. A za kucni ruter ti hard RTOS svakako ne treba, npr.

Citat:

a sto se tice Win-a, opet gledas na stvari kroz prizmu licnih mogucnosti i potreba.
zasto je M$ npr. prestao sa podrskom za 98-icu, OS koji su milioni ljudi posteno platili, a da im na pocetku nisu saopstili dokle ce da traje ista?
zasto, ako su vec to uradili, ne otvore kod, pa da ljudi koji bi hteli to da razvijaju dalje to i urade, ako je M$ to vec debelo naplatio?
ako ti sebi mozes da priustis 3 parceta hardware-a od po 1K $, to ne znaci da npr. na juznoj hemisferi ne zive milioni ljudi koji jedva imaju neke krseve na


Irelevantno, sorry - Microsoft je korporacija, dakle - ima cilj da uveca svoj profit, a ne da donese mir na svetu. Tako i odluka da se prestane podrzavati Win98 ima iskljucivo komercijalni razlog - ne isplati im se, a vreme je vec pregazilo isti kada su oni odlucili da prestanu da daju podrsku.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

seymour
student
Novi sad

Član broj: 57634
Poruke: 65
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: www.extrafull.com


Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?17.08.2007. u 11:09 - pre 203 meseci
Pa naravno da odgovaram kada nemam sta pametnije da radim,kao i ti uostalom(ili mozda imas misiju sirenja jedne GRANDe ideje) :).

Nego cene hleba su takve kakve jesu zbog knjigovodstvenih programa,a?Idi u politicare i reci da znas resenje problema skupoce hleba...HAHAHA
I interesuje me kakve su to zastite za koje ni jedan covek ne bi mogao crackovati.Ajde daj nam neki (pseudo)kod.Posto smo ovde uglavnom programeri,verujem da nas vecinu to interesuje.Ili mozda ne zelis to znanje da podelis sa nama,sto nije bas u duhu open source-a,zar ne?
"necu da budem hipster kao ovi arhitekti koji znaju svakom ime, sta je radio, gde zivi, gde mu je office, gde drzi predavanja i sl... I onda kada vidis neku gradjevinu prvi put treba da pogodis cija je na osnovu stila. Bljak!"
 
Odgovor na temu

jorganwd
Muris Kurgaš
/dev/null

Član broj: 65537
Poruke: 779

Sajt: www.remote-exploit.org


+34 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?17.08.2007. u 13:32 - pre 203 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Vecina rutera ipak radi pod IOS-om (Cisco) ;-)

A to sto kucni rutercici rade pod embedded Linuxom nema puno veze sa nekom hipotetickom uber-stabilnoscu Linuxa (koga bi i BSD i QNX recimo sasvim lepo "usili" na tom polju) a jos manje sa tvojom tvrdnjom da je "Linux stabilniji od Windowsa", vec ima iskljucivo veze sa prostim faktom da je Linux besplatan i da ima skoro sve komponente vec gotove za takav hardver, sto je za cut-throat trziste kucnih rutercica vrlo bitan parametar.


A cisco je napravio IOS od BSD-a. Barem su kinezi to dokazali na sudu kada su ukrali IOS za njihov Huawei :D
 
Odgovor na temu

Sir_Oliver
Milan Jovanovic
Beograd RS / Aurora IL

Član broj: 2557
Poruke: 353

Sajt: www.novarepublika.com


+17 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?17.08.2007. u 13:40 - pre 203 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Sigurno neces staviti WinCE, koji je inace hard-RTOS, dakle nesto sto Linux nije ni u snu, ali zato kosta bar $4 po kopiji - nema potrebe, a samo sebi dizes cenu proizvoda za $4 i time pucas sebi u nogu u odnosu na konkurenciju. A za kucni ruter ti hard RTOS svakako ne treba, npr.

Ne bi bilo lose da se malko informises pre nego sto napises nesto ovako. Linux nije RTOS - tacno ali zavisi kako na to gledas. Nekoliko kompanija prilicno uspesno prodaje hard RTOS bazirane na Linux-u. Npr. LynxOS, RTLinuxPro... A imas i free verziju RTLinux-a. Dakle...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7177 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?17.08.2007. u 14:14 - pre 203 meseci
Informisan sam glede RTOS-eva, hvala ;-)

Tacno, postoji "Linux" RTOS-evi, ali vecina kosta, i samom cinjenicom da su oni teski patchevi Kernela ne znam ni koliko mogu da se nazovu "Linuxom" posto je Linux, jelte, Kernel ;-) A ne znam koliko je pametno koristiti free-RTOS.

U svakom slucaju - razlog zasto je Linux u kucnim WiFi igrackicama je prost: dzabe je.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
213.244.208.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?17.08.2007. u 14:51 - pre 203 meseci
Citat:
A cisco je napravio IOS od BSD-a. Barem su kinezi to dokazali na sudu kada su ukrali IOS za njihov Huawei :D

Gde si ti iskopao tu informaciju?
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

jorganwd
Muris Kurgaš
/dev/null

Član broj: 65537
Poruke: 779

Sajt: www.remote-exploit.org


+34 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?17.08.2007. u 23:56 - pre 203 meseci
Citat:
VRider: Gde si ti iskopao tu informaciju?


Pricale zene u brijacnici.
 
Odgovor na temu

Jokara
Beograd

Član broj: 59955
Poruke: 40
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?01.09.2007. u 07:47 - pre 202 meseci
Stvarno ne znam čemu ovolika rasparava o nečemu što je potpuno jasno. Da nije bilo bilo piraterije, 95% planete danas ne bi znalo šta je računar, a ne još i da takvu glupu spravu u kući drže :). Koliko bi vas legalista znalo da programira, koliko bi vas koristilo CAD, fotošop, sjaset drugih programa bez kojih je danas nemoguće zamisliti bilo kakav rad da nije bilo pirata? Ili ste sve učili na originalima? Pa svi koji su učili informatiku u školama, to su radili na piratskim kopijama. Pošto su gospoda legalisti na takav način došli do znanja aj` sad da budu jako pametni pa da drugima ne daju da pod istim uslovima nauče to isto. A onda će da kažu "koji si ti slepac kad ne možeš da kupiš legalnu kopiju" i postanu jako pametni u svojim očima. Sada kad sam ja to naučio, drugima ne dam, već ću im ja PRODATI svoje znanje.
Pošto je u zadnje vreme postalo popularno podizanje kojekakvih spomenika na javnim mestima, predlažem da se podigne spomenik neznanom piratu kao znak zahvalnosti za ogroman doprinos u obrazovanju svekolikog čovečanstva.

Pozdrav!!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Legalizacija - jeste li razmišljali?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 22002 | Odgovora: 121 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.