Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Legalizacija - jeste li razmišljali?

[es] :: Advocacy :: Legalizacija - jeste li razmišljali?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 22019 | Odgovora: 121 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?01.09.2007. u 10:01 - pre 202 meseci
Citat:
Jokara: Stvarno ne znam čemu ovolika rasparava o nečemu što je potpuno jasno. Da nije bilo bilo piraterije, 95% planete danas ne bi znalo šta je računar, a ne još i da takvu glupu spravu u kući drže :). Koliko bi vas legalista znalo da programira, koliko bi vas koristilo CAD, fotošop, sjaset drugih programa bez kojih je danas nemoguće zamisliti bilo kakav rad da nije bilo pirata? Ili ste sve učili na originalima? Pa svi koji su učili informatiku u školama, to su radili na piratskim kopijama. Pošto su gospoda legalisti na takav način došli do znanja aj` sad da budu jako pametni pa da drugima ne daju da pod istim uslovima nauče to isto. A onda će da kažu "koji si ti slepac kad ne možeš da kupiš legalnu kopiju" i postanu jako pametni u svojim očima. Sada kad sam ja to naučio, drugima ne dam, već ću im ja PRODATI svoje znanje.

Ajde ne troluj? Jeste, bas je koriscenje CAD paketa ono sto ce ti doneti posao... Ajde razmisli o onome sto pricas, bar na trenutak, pre ngo sto to odvalis? :) Cemu sluzi, prakticno, to znanje CAD paketa? Sta, trazices posao sa "Ja znam AutoCAD" ? :) I neko ce ti reci "Vazi, meni bas treba neko ko zna CAD, ajde evo ti plata"? Jedini koji su placeni da crtaju u nekom CAD paketu su oni koji koriste doticni za PROJEKTOVANJE, za koje treba prvo znati nesto o tome sta projektujes, pa tek onda, mozda, i koristiti doticni. Da, ovaj legalista je imao u skoli nelicenciran softver, a ako te zanima zasto - predlazem ti da pitas skolu. Ucenici u skoli se nisu pitali o tome, znas? S'druge strane ovaj legalista je ono od cega danas zivi naucio sam, sve vreme koristeci skroz legalan softver, od prvog dana, tamo neke 1995-te / 1996-te... Prvo mi je drugar da da instaliram njegove diskete za slackware 3.0, a onda sam nabavio svoje instalacione CD-ove za slackware 3.1 . I zamisli uradio sam to skroz legalno.

Znaci, nije "koji si ti slepac kad ne mozes da kupis legalnu kopiju", vec "koji si ti lopov, kad mozes da koristis besplatan softver, a ti krades i koristis ilegalan". Kapiras razliku? Mislim da neces naci nijednog, cak ni ozbiljnog Windows strucnjaka koji ti nece reci da vecinu osnovnih znanja ne mozes steci koristeci ili besplatan softver, ili trial verzije licencnog (Evo, za pola minuta nadjoh Win 2k3 server trial, sasvim dovoljan za ucenje). Sta bi ti to da ucis, sto ne mozes da naucis koristeci legalno besplatan softver? Da, igranje igara nije ucenje, cisto da znas :).
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?01.09.2007. u 13:30 - pre 202 meseci
Citat:
Jokara: Da nije bilo bilo piraterije, 95% planete danas ne bi znalo šta je računar, a ne još i da takvu glupu spravu u kući drže :)..

Da nije bilo besplatnih autoškola, 95% planete danas ne bi znalo šta je automobil.

Molim te ne lupaj.
 
Odgovor na temu

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
*.dynamic.sbb.co.yu.



+73 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?01.09.2007. u 15:03 - pre 202 meseci
Citat:
Jokara: nije bilo bilo piraterije, 95% planete danas ne bi znalo šta je računar, a ne još i da takvu glupu spravu u kući drže :). Koliko bi vas legalista znalo da programira, koliko bi vas koristilo CAD, fotošop, sjaset drugih programa bez kojih je danas nemoguće zamisliti bilo kakav rad da nije bilo pirata? Ili ste sve učili na originalima? Pa svi koji su učili informatiku u školama, to su radili na piratskim kopijama. Pošto su gospoda legalisti na takav način došli do znanja aj` sad da budu jako pametni pa da drugima ne daju da pod istim uslovima nauče to isto. A onda će da kažu "koji si ti slepac kad ne možeš da kupiš legalnu kopiju" i postanu jako pametni u svojim očima. Sada kad sam ja to naučio, drugima ne dam, već ću im ja PRODATI svoje znanje.


Kakve konstatacije. :-)

Nekada sam bio suvise mlad da bih izvadio cak i deviznu debitnu Internet karticu, kako bih mogao da narucujem softver preko Interneta. Cim su se pojavili originali u nasoj zemlji, poceo sam da kupujem one koji mi trebaju.

Uostalom, takav je zakon.
 
Odgovor na temu

Jokara
Beograd

Član broj: 59955
Poruke: 40
212.200.218.*



Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?01.09.2007. u 21:14 - pre 202 meseci
Moguće je da nisam u pravu, živeli smo u vremenu kad je nekima čika Soros, filantrop i veliki srpski prosvetitelj, omogućavao tako nešto. U ovoj zemlji je mnogo budimpeštanskih legionara koji su verovatno imali mogućnost da nabavljaju originale. A pored sveg svetla koje nam je sinulo ja ostadoh da živim u mraku.
Pozdrav!!!
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?01.09.2007. u 22:25 - pre 202 meseci
Citat:
Jokara: Moguće je da nisam u pravu, živeli smo u vremenu kad je nekima čika Soros, filantrop i veliki srpski prosvetitelj, omogućavao tako nešto. U ovoj zemlji je mnogo budimpeštanskih legionara koji su verovatno imali mogućnost da nabavljaju originale. A pored sveg svetla koje nam je sinulo ja ostadoh da živim u mraku.

Da, znas kako je to bilo ... Te, 1996-te je prazan CD sa narezanim Linux-om cak i student ipak mogao da prisuti bez donacije. Fora je bila (i ostala) u tome da je doticni Linux BESPLATAN. I to LEGALNO. Kapiras foru? :)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Jokara
Beograd

Član broj: 59955
Poruke: 40
212.200.218.*



Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?01.09.2007. u 23:13 - pre 202 meseci
Ovde nije reč o besplatnom već, o tome da li legalizovati ili ne ono što nije džabalesku (vrh, brate :-)).
Uostalom, da ne dužim, ko se snađe-snađe se.
Pozdrav!!!
 
Odgovor na temu

japan

Član broj: 34328
Poruke: 480
*.bvcom.net.



+13 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?01.09.2007. u 23:23 - pre 202 meseci
legalizacija ne mora da bude obavezno to. prelazak sa pirata na besplatnu i legalnu alternativu je isto tako legalizacija.
ali ne, lakse je na buvljaku kupiti disk sa windos XP-om, celim adobe, sony i ostalim univerzumima.

to kosta samo 150din.

...i placeno je, dakle nije dekrano :]
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.041net.co.yu.



+6455 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?01.09.2007. u 23:25 - pre 202 meseci
Citat:
nkrgovic: Da, znas kako je to bilo ... Te, 1996-te je prazan CD sa narezanim Linux-om cak i student ipak mogao da prisuti bez donacije. Fora je bila (i ostala) u tome da je doticni Linux BESPLATAN. I to LEGALNO. Kapiras foru? :)


Ako se ne varam tih godina cena jednog CD-a narezanog po narudžbini se kretala oko 30-tak maraka... Tako da nije baš bilo besplatno, čak štaviše, tad je 30 maraka bio veći problem nego danas 100 evra...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2790 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?02.09.2007. u 07:41 - pre 202 meseci
Pa, sad, neke firme zaista traže inženjere sa znanjem AutoCAD-a. Sa druge strane, 1996 je možda 30 maraka bilo problem studentu (a jeste, baš tada sam bio student). No, hajde da kažemo da je moglo nekoliko studenata da se udruži i kupi jedan CD, pa da ga svi instaliraju na svom računaru, što u slučaju Slackware-a jeste legalno. Međutim, postaviću ti neka pitanja.

1. Koliko je tada ljudi u Srbiji znalo za Slackware i koliko je tada ljudi znalo gde dotični može da se nabavi? Ja sam, baš tada, sa nabavkom Afrodite čuo za Linux, i video ljude kako nešto čekićaju po konzoli, ali nisam imao pojma ni gde može da se nabavi, ni koliko košta, ni kako se instalira ni kako se koristi. Doduše, nisam imao ni računar. Baš tada je moj drug radio na Linux-u nešto za jednu američku fabriku mikroprocesra (dakle, profesionalno), ali masa ljudi tada nije ni čula za tako nešto.

2. Da li je na Slackware-u bilo tada moguće učiti 3D CAD ili nešto van osnova programiranja? Da li je Slackware mogao da pokrije tadašnje potrebe ljudi u Srbiji za softverom?

3. Ako je odgovor na prethodno pitanje negativan, gde su to ljudi iz Srbije mogli legalno da nabavljaju softver? Čak i danas, neke manje korišćene (legalno) ili manje poznate komercijalne programe možeš eventualno da kupiš po duplo višoj ceni sa par meseci čekanja.


Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?02.09.2007. u 10:43 - pre 202 meseci
Citat:
Nedeljko: Pa, sad, neke firme zaista traže inženjere sa znanjem AutoCAD-a. Sa druge strane, 1996 je možda 30 maraka bilo problem studentu (a jeste, baš tada sam bio student). No, hajde da kažemo da je moglo nekoliko studenata da se udruži i kupi jedan CD, pa da ga svi instaliraju na svom računaru, što u slučaju Slackware-a jeste legalno. Međutim, postaviću ti neka pitanja.

1. Koliko je tada ljudi u Srbiji znalo za Slackware i koliko je tada ljudi znalo gde dotični može da se nabavi? Ja sam, baš tada, sa nabavkom Afrodite čuo za Linux, i video ljude kako nešto čekićaju po konzoli, ali nisam imao pojma ni gde može da se nabavi, ni koliko košta, ni kako se instalira ni kako se koristi. Doduše, nisam imao ni računar. Baš tada je moj drug radio na Linux-u nešto za jednu američku fabriku mikroprocesra (dakle, profesionalno), ali masa ljudi tada nije ni čula za tako nešto.

2. Da li je na Slackware-u bilo tada moguće učiti 3D CAD ili nešto van osnova programiranja? Da li je Slackware mogao da pokrije tadašnje potrebe ljudi u Srbiji za softverom?

3. Ako je odgovor na prethodno pitanje negativan, gde su to ljudi iz Srbije mogli legalno da nabavljaju softver? Čak i danas, neke manje korišćene (legalno) ili manje poznate komercijalne programe možeš eventualno da kupiš po duplo višoj ceni sa par meseci čekanja.

Ne znam koliko je ljudi znalo za Linux.... Pisalo se o njemu po tadasnjim Racunarima i Svetu Kompjutera, bilo ga je po fakultetima, postojali su BBS-ovi pod njim, sta ga ja znam... Mogao si da dodjes do informacije da si se potrudio da nadjes nesto :).

Sto se tice tog cuvenog CAD softvera... Iz nekog razloga svi koji govore o F/OSS-u uvek se hvataju za taj nesrecni CAD kao da je to nesto mnogo bitno. Prvo, ja ne znam nikoga ko koristi CAD softver za sebe privatno, vec samo da zaradi pare. Drugo, oni koji zele da nauce su verovatno mogli da nadju nesto, znam da sam ja '97-me video demo CD koji je drugar dobio od distributera Autodesk-a, sa Mechanical Desktop-om. Znaci, bilo ih je i tad, ako si bas bio voljan da juris. Trece, ja cvrsto verujem da nijedna normalna firma nece odbiti inzenjera koji zna da crta uz pomoc table (Staedler ne Wacom :) ), bez obzira koliko zna o CAD softveru - naravno ako je dobar projektant. Tako da ta cuvena prica kako je znanje CAD softvera essential skill nesto meni i ne pije vodu.

A sto se tice ostalih bitnih "skilova", koje si to TACNO zeleo da naucis? Web dizajn se radio u tekst editoru kucanjem HTML-a uglavnom - mogao si to i na Linux-u... editor je imao :). Osim toga i programiranja koji su se to jos poslovi radili na racunara tada? :) Ajde da konstatujemo da je postojao i neki procesor teksta, pre nego sto neko izvadi MS Word, i prograsi ga za neophodan uslov za dobijanje posla pre deset godina (jos ako bi rekao KOG posla bilo bi super). Jos cu da cujem pricu da ce neko odbiti sekretaricu koja ne zna da koristi Word, ako ona kaze "pa, ja znam da radim u LaTeX-u moze i on to isto..." :)

Ukratko, linux je i tad mogao i sad moze da pokrije potrebe nekoga ko zeli da nauci da koristi osnove racunara. Mogao si da naucis sve ono sto bi ti omogucilo da kasnije nadjes posao i bavis se time profesionalno, mogao si da koristis racunar u kucnim primenama sasvim dovoljno uspesno da mozes da odradis svaki tipican zadatak koji je postoji, osim igranja igara, ili pokretanja drugih programa pisanih za windows. Ne tvrdim da, posebno tada, raditi na Linux-u nije bilo mnogo teze nego raditi na Windows-u ili Mac-u, ali kao odgovor da li je neko ko ce se potruditi mogao da ga koristi, moras realno dati odgovor da.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
89.216.42.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?02.09.2007. u 10:50 - pre 202 meseci
@Nedeljko
Osećam da mogu da ti pružim odgovore na tvoja pitanja ;) pošto sam krajem 1996 početkom 1997 počeo da koristim linux.
1. Malo je ljudi znalo da postoji uopšte linux (no tada je to bio os star svega 3-4 godine tako da nije ni čudo što niko nije čuo za njega), a što se tiče nabavke moglo se nabaviti na istom mestu gde i piratski cd-i pošto tih godina su "legalno" funkcionisale piratske prodavnice. Doduše nisu sve bile snabdevene linuxom i nisu baš sve trčale sa naj.. verzijama ali se ipak mogao nabaviti. Započeo sam sa RedHatom 6, odmah sam prepšao na 7 pa tu se negde pojavo i mandrake 7.1 itd. Tada nisam imao internet tako da sam sve to nabavljao u tim prodavnicama. Čekičanje po konzoli baš nije pravi izrat jer čak i tada mandrake (današnja mandriva) je bila "friendly" orjentisana prema korisniku, ali slack je slack...
2. Na bilo kojoj linux distribuciji (koliko je meni poznato) je i dan danas teško naći nešto što čita 3d CAD programe. Zato svakom ko i pomišlja da radi u tome ne preporučujem ni u najluđim snovima isti. Tih dana se mnooogo toga moglo raditi sem programiranja. Tako naprimer moj linux je bio kompletno funkcionalna mašina (baš kao što je i danas) i mogao sam sve isto što i danas (samo što je danas veći izbor). Šta više u nekim sferama je možda i bilo bolje nego sada!! Npr. Corel Linux je bio prava stvar u to vreme (čini mi se da je imao kde 1.1 na sebi ili možda 1.2) sa integrisanim kompletim svojim officeom (quark, lotus, wordperfect), malo kasnije su se pojavili i corel paketi koje su pokrivali grafiku i tada su sigurno bili i najpopularniji i na win platformi. No to je M$ odmah smirio svojom donacijom beše od nekih 120 miliona $. Šteta. Ko zna gde bi sada linux bio da nije bilo toga?!?! Inače od ostalih ozbiljnih stvari tu je bio (hvala bože ima ga još uvek) i maya itd... Plus da ne zaboravim da i tada, a bogme i sada je linux jedna od boljih platformi za servere...
3. Što se legalne nabavke tiče, tada ni windows nisi mogao legalno da nabaviš, ali to u priči sa slackwareom baš nema mnogo veze. Delimično sam na tvoje pitanje dao i pod tačkom 1. odgovor...

[Ovu poruku je menjao vladared dana 02.09.2007. u 12:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
194.106.187.*



+6455 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?02.09.2007. u 10:50 - pre 202 meseci
Citat:
nkrgovic:
postojali su BBS-ovi pod njim


Govoriš u množini. Možeš li navesti koji su to BBS-ovi bili, pošto ja znam samo za jedan na Linuxu (naspram desetina, možda i stotna DOS [RA i PCB], pa čak i poneki Windows BBS na Wildcat softveru).

Hint: Exodus
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?02.09.2007. u 11:04 - pre 202 meseci
Citat:
ventura: Govoriš u množini. Možeš li navesti koji su to BBS-ovi bili, pošto ja znam samo za jedan na Linuxu (naspram desetina, možda i stotna DOS [RA i PCB], pa čak i poneki Windows BBS na Wildcat softveru).

YuFreeNet. Imalo je, u to vreme, desetak masina, cak su i UUCP-om razmenjivale mail, koji je imao i prolaz dalje u svet.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?02.09.2007. u 11:10 - pre 202 meseci
Citat:
vladared: 2. Na bilo kojoj linux distribuciji (koliko je meni poznato) je i dan danas teško naći nešto što čita 3d CAD programe. Zato svakom ko i pomišlja da radi u tome ne preporučujem ni u najluđim snovima isti.

Ja, kad sam zadnji put gledao PTC (PRO/Engeneer) je podrzavao i Linux i Solaris. Je'l se nesto promenilo?

Unix radne stanice su tradicionalno resenje za CAD. Jedino sto me koci u toj prici je ono "besplatno", naravno :). Komercijalnih Unix CAD resenja ima.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
89.216.42.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?02.09.2007. u 11:16 - pre 202 meseci
Citat:
nkrgovic: Ja, kad sam zadnji put gledao PTC (PRO/Engeneer) je podrzavao i Linux i Solaris. Je'l se nesto promenilo?

Unix radne stanice su tradicionalno resenje za CAD. Jedino sto me koci u toj prici je ono "besplatno", naravno :). Komercijalnih Unix CAD resenja ima.


Huh... Ja totalno zaboravio. Jednostavno svi kada pominju 3d CAD nekako se podrazumeva AutoCAD tako da sam malo smetnuo sa uma (a i nije čudo jer sada sam skroz u drugoj sferi gde ni C od CADa nema).
 
Odgovor na temu

DS_Store
[es] :: Macintosh

Član broj: 32090
Poruke: 666
91.150.113.*



+4 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?02.09.2007. u 15:13 - pre 202 meseci
Citat:
nkrgovic:Trece, ja cvrsto verujem da nijedna normalna firma nece odbiti inzenjera koji zna da crta uz pomoc table (Staedler ne Wacom :) ), bez obzira koliko zna o CAD softveru - naravno ako je dobar projektant.

He, he, he, ovo me je tako nasmejalo :))))))

Ne znam šta je blesavije, to što neko uopšte razmišlja o tablama u 2007 g. ili to da "čvrsto veruje" u to što si naveo :))))

Npr. dobar projektant nacrta nešto na A1, i sad umesto da se crtež plotuje iz (Auto)CAD-a, iscepka po A3 formatima i razdeli majstorima po spratovima/vertikalama taj crtež se - šta? Kopira? :)))) Nosi se od majstora do majstora i pokazuje mu se šta treba da radi :D :D :D

Trebaš da pošalješ crtež nekome, da li ćeš ga slati mejlom u nekom od CAD formata ili ćeš kopirati pa slati poštom (ha ha ha) ili skenirati pa sastavljati u... Gimpu? :))

Iznenada se ispostavlja da je investitor promenio neki od uslova na delu objekta, šta radiš? izmeniš sekciju u CAD-u za 15-ak min. ili crtaš novi A1? :D

Ne znam u kojoj sam meri dobar projektant ali svaka normalna firma s kojom sam imao posla poznavanje CAD-a skoro da ni ne spominje kao uslov, u toj meri se podrazumeva. Recimo, kao da dođeš na razgovor za posao i kažu ti: "Od Vas očekujemo da znate AutoCAD i svih 30 slova oba pisma."

10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
91.150.96.*



+2790 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?02.09.2007. u 15:23 - pre 202 meseci
Citat:
nkrgovic: Ne znam koliko je ljudi znalo za Linux.... Pisalo se o njemu po tadasnjim Racunarima i Svetu Kompjutera, bilo ga je po fakultetima, postojali su BBS-ovi pod njim, sta ga ja znam... Mogao si da dodjes do informacije da si se potrudio da nadjes nesto :).

Računare sam pratio redovno do 1995, posle ređe, ali sam ih ipak donekle pratio i nigde nisam našao ni pomena o Linux-u. Svet Kompjutera je bio orjentisan ka igračkoj populaciji, tako da nije za očekivati da ga je kupovao neko ko je hteo nešto da nauči.

Kako si mogao da saznaš za Linux na taj način što je vrteo neke fakultetske servere? Treba prvo da znaš da takvo nešto postoji, da bi mogao da pitaš "gde mogu da ga nađem". Ali prvo treba da saznaš za njega. Ako bi pitao nekog profesora šta bi ti preporučio za učenje programiranja, sumnjam da bi ti u to vreme predložio Linux, nego verovatno "Uzmi Turbo Pascal za paskal ili MS C 6.0 za C" ili šta ti ja znam već šta. Ne znam da li neko zna za drugačiji slučaj.

U to vreme je najaktuelniji jezik bio C++, a najviše se tražilo znanje VC++. Da li si mogao da učiš C++ na Linux-u? Ne bih rekao da je tada postojao g++, već samo gcc. Naravno, od VC++ programera se očekivao MFC. Na čemu si mogao tada da ga učiš? Šta ćemo sa Javom? Kada se pojavila na Linux platformi? Koliko je baza podataka (koje su imale besplatna ili jeftina izdanja za učenje) tada postojalo za Linux? I Delphi je bio dosta popularan. Na čemu si mogao da učiš Object Pascal i VCL i koliko bi te koštalo to zadovoljstvo? Do danas su se stvari dosta popravile, ali nemoj tvrditi da si 1997 imao Red Hat Linux 6, kada je on izašao kasnije.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
89.216.42.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?02.09.2007. u 16:50 - pre 202 meseci
@Nedeljko...
Pazi kada si upravu. Nije bio RH 6 ... Sada sam morao malo da pregledam svoje stare CDove i došao sam do iznenađujućeg rešenja. Bio je SuSe 5 koji nisam uopšte ukapirao... Pa.. RH 5.. Sada se sećam RH 5 sam propljuvao krv da ga instaliram i na imao sam neka 3 CDa (mada čini mi se da je samo 1 bio dovoljan ostalo su bili neke alatke, više se ni ne sećam čemu su služile), ju ju... Nedao bog kako mi je to tada bilo. Niko nije ni čuo za njega, a jedan tip koji je radio u "prodavnici" cd-a i ja smo se ubijali nedeljama dok nismo uspeli daje namestimo. Prvo pravo podizanje xsistema mi je bilo na RH6, dotle nikada nisam uspevao (na 6tici sam i poterao word perfect 8). Ebi ga... Ispade da mi je prvi funkcionalan 100% sistem bio RH 6. Zakržljao mozak pa se više ni ne sećam.Znam kada sam video mandrake (čini mi se negde posle zadnjeg rata da je izašao 7.1) nisam mogao da verujem da to radi tako lako. Beše čak je i imao instaler da se pokrene iz Windowsa. Posle toga je došla RH 7 koja je bila raj... Ovde negde treba i uglaviti Corel linux koji se bukvalno na klik klik instalirao, baš kao neki moderan Ubuntu. Samo zbog njega sam nabavio kompletan Corell Office 2000 (ili beše Word perfect office - meni na cd-ima samo piše office 2000)... O da... Davno beše.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?02.09.2007. u 19:17 - pre 202 meseci
Citat:
DS_Store: He, he, he, ovo me je tako nasmejalo :))))))

Ne znam šta je blesavije, to što neko uopšte razmišlja o tablama u 2007 g. ili to da "čvrsto veruje" u to što si naveo :)))

Mi pricamo o '96-toj recimo. Reci mi da li bi, da si 1996-te primao projektanta razmisljao o tome da li zna da projektuje, ili da li zna da koristi racunar. Ja samo pokusavam da objasnim da osnova projektovanja ipak nije da znas da koristis AutoCAD, vec je to malo ozbiljnija struka... :) te da znanje AutoCAD-a nije bitan skill za prosecnog korisnika racunara. Ne kazem da je danas zanemarljivo za profesionalnog projektanta, ali sumnjam da bi i danas neko izabrao loseg projektanta nasuprot dobrom, zato sto taj dobar radi na papiru... Taj dobar ce lako da nauci CAD, dok taj los ni uz tri CAD-a nece postati dobar, to je poenta.

Citat:
Nedeljko: Računare sam pratio redovno do 1995, posle ređe, ali sam ih ipak donekle pratio i nigde nisam našao ni pomena o Linux-u. Svet Kompjutera je bio orjentisan ka igračkoj populaciji, tako da nije za očekivati da ga je kupovao neko ko je hteo nešto da nauči.


Nije mi ovde kolekcija, mada sam ubedjen da sam tamo procitao bar dva-tri clanka.. Cak se secam i ilustracija... Verovatno je nesto od ovih:

http://user.sezampro.yu/~dejan...egtema1.htm#teme%20-%20softver

Citat:
Kako si mogao da saznaš za Linux na taj način što je vrteo neke fakultetske servere? Treba prvo da znaš da takvo nešto postoji, da bi mogao da pitaš "gde mogu da ga nađem". Ali prvo treba da saznaš za njega. Ako bi pitao nekog profesora šta bi ti preporučio za učenje programiranja, sumnjam da bi ti u to vreme predložio Linux, nego verovatno "Uzmi Turbo Pascal za paskal ili MS C 6.0 za C" ili šta ti ja znam već šta. Ne znam da li neko zna za drugačiji slučaj.

U to vreme je najaktuelniji jezik bio C++, a najviše se tražilo znanje VC++. Da li si mogao da učiš C++ na Linux-u? Ne bih rekao da je tada postojao g++, već samo gcc. Naravno, od VC++ programera se očekivao MFC. Na čemu si mogao tada da ga učiš? Šta ćemo sa Javom? Kada se pojavila na Linux platformi? Koliko je baza podataka (koje su imale besplatna ili jeftina izdanja za učenje) tada postojalo za Linux? I Delphi je bio dosta popularan. Na čemu si mogao da učiš Object Pascal i VCL i koliko bi te koštalo to zadovoljstvo? Do danas su se stvari dosta popravile, ali nemoj tvrditi da si 1997 imao Red Hat Linux 6, kada je on izašao kasnije.

I danas neki likovi tvrde da je najaktuelniji i najtrazeniji dot-njet, i to bi ti verovatno neki profesor preporucio danas. Pa? Uostalom, na cemu si tada, besplatno, mogao da ucis MFC ? Na kradenom windowsu uz kradeni Visual Studio? To, kao, treba da bude opravdanje za kradju? Mogu li ja da skoknem do tebe i ukradem tvoj auto, da bi ucio da vozim? :)

Tada si, na besplatnom linux-u mogao da naucis barem C, i jos par akademskih jezika, kao modula-u i fortran. Java-u sigurno nisi mogao, ona je napravljena tek 1996-te, te '95-te Java nije postojala :). Ali, znas, mogao si da naucis da programiras. To se isto radi i u paskalu i u C-u. To je ono sto dobar programer radi, a ne ucenje sintakse...

I kad sam ja rekao RH 6? Ja sam lepo rekao koji je Slack bio, posle sam imao RH 4.2, to se ne secam zaprao godine...
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2790 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?02.09.2007. u 19:54 - pre 202 meseci
Citat:
nkrgovic: Mi pricamo o '96-toj recimo. Reci mi da li bi, da si 1996-te primao projektanta razmisljao o tome da li zna da projektuje, ili da li zna da koristi racunar. Ja samo pokusavam da objasnim da osnova projektovanja ipak nije da znas da koristis AutoCAD, vec je to malo ozbiljnija struka... :) te da znanje AutoCAD-a nije bitan skill za prosecnog korisnika racunara. Ne kazem da je danas zanemarljivo za profesionalnog projektanta, ali sumnjam da bi i danas neko izabrao loseg projektanta nasuprot dobrom, zato sto taj dobar radi na papiru... Taj dobar ce lako da nauci CAD, dok taj los ni uz tri CAD-a nece postati dobar, to je poenta.

Potpuno je nebitno šta ja mislim o tome koga treba primiti, jer nisam niti u jednoj komisij. Ono što je relevantno je šta misle oni koji sede tamo. Ljudi će pogledati gde si studirao, sa kojom si prosečnom ocenom završio fakultet (još nemaš radnog iskustva) da li imaš još neki papir/sertifikat i to je to - ne zanima ih ni da li si nešto od toga slučajno kupio, ako ti i daju neki test, daće ga samo pro forme radi i smatraće da si glup da naučiš bilo šta osim onoga za šta imaš papir da si položio. Ovo govorim iz iskustva. Nažalost, tako je. U slučaju izbora između dobrog inženjera koji ne zna AutoCAD i inženjera koji je kupio diplomu i "zna" AutoCAD biće izabran ovaj drugi, jer obojica imaju inženjerske diplome (recimo sa istog fakulteta i sa približno istom prosečnom ocenom), ali prvi ne zna AutoCAD a drugi "zna".
Citat:
nkrgovic: I danas neki likovi tvrde da je najaktuelniji i najtrazeniji dot-njet, i to bi ti verovatno neki profesor preporucio danas. Pa? Uostalom, na cemu si tada, besplatno, mogao da ucis MFC ? Na kradenom windowsu uz kradeni Visual Studio? To, kao, treba da bude opravdanje za kradju?

Znači, stigli smo do konstaticije da Jakartin stav da se mnogi (siromašni studenti) ne bi obrazovali da nije piraterije nije trolovanje.
Citat:
nkrgovic: Mogu li ja da skoknem do tebe i ukradem tvoj auto, da bi ucio da vozim? :)

Ne možeš jer nemam kola. Da ih imam, opet ne bi mogao da ih ukradeš, ali bi mogao da me pitaš, pa bih ti pod nekim uslovima (da me ne zezneš, pa da mi kola više nema) u neko doba kada mi ne trebaju pozajmio kola. Za razliku od toga, MS ti nije davao da se obrazuješ, bez da im istovariš tovare blaga.
Citat:
nkrgovic: Tada si, na besplatnom linux-u mogao da naucis barem C, i jos par akademskih jezika, kao modula-u i fortran. Java-u sigurno nisi mogao, ona je napravljena tek 1996-te, te '95-te Java nije postojala :). Ali, znas, mogao si da naucis da programiras. To se isto radi i u paskalu i u C-u. To je ono sto dobar programer radi, a ne ucenje sintakse...

E, vidiš, problem je u tome što tako ne bi našao posao. Uzmi bilo koji ispit od velikih firmi, pa pogledaj šta su pitanja. Niko te neće pitati to što ti smatraš suštinom (u čemu si verovatno u pravu), a i kada ti u firmi daju test, to se svodi na poznavanje sintakse ili šta u nekom okruženju treba pritisnuti za UNICODE podršku u sors fajlovima itd.
Citat:
nkrgovic: Ja samo pokusavam da objasnim da osnova projektovanja ipak nije da znas da koristis AutoCAD, vec je to malo ozbiljnija struka... :) te da znanje AutoCAD-a nije bitan skill za prosecnog korisnika racunara. Ne kazem da je danas zanemarljivo za profesionalnog projektanta, ali sumnjam da bi i danas neko izabrao loseg projektanta nasuprot dobrom, zato sto taj dobar radi na papiru... Taj dobar ce lako da nauci CAD, dok taj los ni uz tri CAD-a nece postati dobar, to je poenta.

Poenta je na mestu. Ima samo jedan mali problem, a to je kako poslodavci razmišljaju.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Legalizacija - jeste li razmišljali?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 22019 | Odgovora: 121 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.