Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Legalizacija - jeste li razmišljali?

[es] :: Advocacy :: Legalizacija - jeste li razmišljali?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 22031 | Odgovora: 121 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.adsl.beotel.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?02.09.2007. u 20:02 - pre 202 meseci
Citat:
Nedeljko:U to vreme je najaktuelniji jezik bio C++, a najvi�e se tra�ilo znanje VC++. Da li si mogao da uci� C++ na Linux-u? Ne bih rekao da je tada postojao g++, vec samo gcc. Naravno, od VC++ programera se ocekivao MFC. Na cemu si mogao tada da ga uci�? �ta cemo sa Javom? Kada se pojavila na Linux platformi? Koliko je baza podataka (koje su imale besplatna ili jeftina izdanja za ucenje) tada postojalo za Linux? I Delphi je bio dosta popularan. Na cemu si mogao da uci� Object Pascal i VCL i koliko bi te ko�talo to zadovoljstvo? Do danas su se stvari dosta popravile, ali nemoj tvrditi da si 1997 imao Red Hat Linux 6, kada je on iza�ao kasnije.


Linuxovci nemojte da brukate, c++ kompjaler je postojao dosta dugo pre te cuvene 96 godine o kojoj tako pricate, cak sta vise gnu c++ datira iz decembra 87, ako je neceg bilo na linuxu u to vreme bilo je kompajlera koliko si hteo.


Citat:
nkrgovic: Tada si, na besplatnom linux-u mogao da naucis barem C, i jos par akademskih jezika, kao modula-u i fortran. Java-u sigurno nisi mogao, ona je napravljena tek 1996-te, te '95-te Java nije postojala :). Ali, znas, mogao si da naucis da programiras. To se isto radi i u paskalu i u C-u. To je ono sto dobar programer radi, a ne ucenje sintakse...


Da se nisi malo presao ? Java je pustena u promet negde u maju 95 godine, proguglaj malo npr http://en.wikipedia.org/wiki/Java_(programming_language)




 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.adsl.beotel.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?02.09.2007. u 20:13 - pre 202 meseci
O da, jos da samo dodam http://dot.kde.org/1003095688/ , KDE je izasao 14 oktobra 96, a do tada su budno cekali C++ kompajler.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2790 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?02.09.2007. u 21:34 - pre 202 meseci
Drugar mi je doktorirao (iz matematike) na univerz Getingenu (Nemačka). Tamo postoji fotokopirnica za studente, koja se razlikuje od naših kopirnica na fakultetima po tome što tamo nema zaposlenog kome bi student platio da mu nešto iskopira, već student mora sam da kopira sve šta mu je potrebno. Zna se gde stoje toneri, gde risovi papira, tu su mašine za kopiranje i kada student nešto kopira u toj kopirnici, nikoga ne zanima ni šta kopira, ni u kojoj količini. Student u toj kopirnici kopira šta hoće o državnom trošku i niko ga ne goni zbog toga.

Jedna je stvar industrija, a druga obrazovanje. Ako na nečemu mlatiš pare, onda treba da vidfimo koliko zapravo trošiš a koliko doprinosiš, tj. da li si rentabilan. Nasuprot tome, obrazovanje je nešto u šta treba ulagati i šta treba pomagati, a ne proglašavati kriminalcem nekoga zato što je hteo nešto da nauči.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?02.09.2007. u 21:51 - pre 202 meseci
Citat:
Nedeljko: Uzmi bilo koji ispit od velikih firmi, pa pogledaj šta su pitanja. Niko te neće pitati to što ti smatraš suštinom (u čemu si verovatno u pravu), a i kada ti u firmi daju test, to se svodi na poznavanje sintakse ili šta u nekom okruženju treba pritisnuti za UNICODE podršku u sors fajlovima itd.

Na osnovu čega tvrdiš ovo što tvrdiš?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2790 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?03.09.2007. u 06:48 - pre 202 meseci
Na osnovu iskustva.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?03.09.2007. u 08:32 - pre 202 meseci
Hebiga, ja na osnovu iskustva tvrdim suprotno. BTW, koje velike firme su u pitanju?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?03.09.2007. u 08:45 - pre 202 meseci
Recimo, ORACLE-ovi i MS-ovi ispiti. Sa čim ti imaš iskustva.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?03.09.2007. u 09:24 - pre 202 meseci
Ma kakvi sertifikati, pričao sam o ovom delu tvoje poruke:

Citat:
Nedeljko: kada ti u firmi daju test, to se svodi na poznavanje sintakse ili šta u nekom okruženju treba pritisnuti za UNICODE podršku u sors fajlovima itd.


Inače, apsolutno sam siguran (a i pitaću svog šefa jer je jedno vreme radio tamo), da ti ni u Majkrosoftu na konkursu ne traže držanje API-ja u glavi i poznavanje prečica na tastaturi.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
195.243.239.*



+7177 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?03.09.2007. u 09:34 - pre 202 meseci
Kako za koji posao - za opsti posao sw. inzenjera, Nero npr. trazi poznavanje specificnosti C++ jezika i naprednih stvari u njemu (vektori, templejti i sl...) - kao i obavezno razumevanje klasicnih problema koji se mogu naci u bilo kom sw. inzenjerskom poslu nevezano za jezik.

Dok sam imao moj tim inzenjera secam se da smo imali neki standardizovani test za zaposljeavanje tog profila radnika, koji je bio prilicno zahtevan sto se programerskih problema.

Medjutim, za neke specijalizovane pozicije, na primer za posao nekog low-level drajver inzenjera ce se gotovo sigurno traziti poznavanje problematike i API-ja koji se tamo nalaze (lupam, nesto tipa NT Kernel API i sl...) - ili za posao multimedijalnog inzenjera pod Windows platformi, naravno da je bitno poznavanje DShow API-ja i COM-a.

Naravno da ne trebas da drzis API detalje u glavi - imas MSDN, imas Internet za podsetnik. Bitno je da znas sustinu.



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?03.09.2007. u 09:40 - pre 202 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Medjutim, za neke specijalizovane pozicije, na primer za posao nekog low-level drajver inzenjera ce se gotovo sigurno traziti poznavanje problematike i API-ja koji se tamo nalaze (lupam, nesto tipa NT Kernel API i sl...) - ili za posao multimedijalnog inzenjera pod Windows platformi, naravno da je bitno poznavanje DShow API-ja i COM-a.

Ne bih se 100% složio. Platforma je nešto što se uči brzo i kroz rad - neko ko je radio kodeke i multimediju pod npr. linuxom, vrlo brzo (tipa par nedelja) će se prilagoditi novoj platformi i API-ju. Bitno je da čovek poznaje suštinu problema koji opisuje programom.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
195.243.239.*



+7177 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?03.09.2007. u 09:45 - pre 202 meseci
Zavisi od firme do firme - i, naravno trenutnih potreba.

U end-user sw. industriji je sve toliko dinamicno da je i par nedelja dugo vreme - ako imam dvojicu ljudi i jedan razbija DirectShow, na primer - a drugi je spcijializovan za Linux multimediju - a projekat je za Windows, sigurno bih uzeo ovog prvog.

Naravno, ako je dostupan samo drugi - hebi ga, nema sta tu da se pametuje, uzmes drugog i investiras u obuku.

Slazem se da je sustina najbitnija - ako je covek dobar u toj oblasti, to je znak da ce lako da nauci neku specificnu platformu.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?03.09.2007. u 10:40 - pre 202 meseci
Ma ono što sam ja hteo da kažem je da je ogromna greška tržište IT radne snage posmatrati kroz bilo čije sertifikate - sertifikati su tu da MS uzme pare, a konkursi su tu da firme nađu najbolje radnike za upražnjena radna mesta. Znanja koja se traže za jedno i drugo vrlo se često samo ovlaš poklapaju, a nekad ni toliko. Nije strana situacija (neki korisnici ES-a mogu da ispričaju priču iz prve ruke) da osoba koja je uspešno pozavršavala MSxx ispite i čak radila kao predavač, nije bila u stanju da sastavi par redova koda koji zaista nešto i radi.

Priča je malo offtopic, ali ja svakako ne bih odbio nekog kandidata koji se umesto na alatu od xxxx dolara obučavao na open source platformama, završavao stvari pomoću štapa i kanapa, poznaje grep i skripting itd. Štaviše, gajim simpatije prema samostalnoj inicijativi i entuzijazmu, naspram oslanjanja na nečiji silver bullet.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?03.09.2007. u 14:11 - pre 202 meseci
Jednom sam se javio na konkurs firme Omni Explorer. Jedan od zadataka je bio

Napisati C++ klasu za skladištenje stringova, koja ima samo dve metode: insert i exists tako da

1. Bude što efikasnija. Pretpostaviti da je tipična veličina stringa 40 bajtova.
2. Da bude sposobna da primi do 200,000,000 stringova.
3. Na raspolaganju je tačno 2GB memorije. Ne sme da koristi ni bajt više.
4. Ne sme da koristi nikakav vid kompresije.

Test mi je stigao elektronskom poštom, tako da su mogli umesto mene da ga rade i Pera i Mika i Žika, što ne bi trebalo da bude moj problem. Moje rešenje je bilo sledeće.

Ako treba da smestim, bez kompresije 200,000,000 stringova u 2GB, onda svakako ne smem da trošim više od 85 bitova po stringu, uključujući i organizaciju. Dakle, do 10 bajtova po stringu. Samim tim, budući da kompresija nije dozvoljena, tipična dužina od 40 bajtova se može odnositi samo na zahtev 1 (efikasnost), a ne i na tačku 2. Znači, moja klasa mora biti optimizovana za rad sa stringovima dužine 40 bajtova, ali sposobna da primi bar 200,000,000 različitih stringova (kakve god dužine) u 2GB. Stringova dužine <=3 bajta nema ni blizu 200,000,000, ali zato stringova dužine 4 bajta ima više od 200,000,000.

No, potrebno je na neki način rešiti i problem identifikacije kraja stringa. Pošto string može imati proizvoljnu dužinu (40 bajtova je samo tipična dužine, ali nema nikakvog ograničenja), odabrao sam C-ovski pristup sa završnim nula bajtom. Znači, treba da bar 200,000,000 stringova sa 4 bajta mesa i još jednim bajtom za identifikaciju kraja strpam u 2GB. OK, takvi goli stringovi bez organizacije zauzimaju 40 bitova po stringu.

Ukoliko upotrebim bilo koju vrstu binarnog drveta, trebaće mi još 8 bajtova za levi i desni pokazivač po čvoru, a pošto takvo stablo pamti samo po jedan string u čvoru, već smo probili budžet od 8 bajtova. Pretraga svakako treba da bude binarna ili nešto nalik na nju, tako da mi od stuktura ostaju B-stabla, koja imaju minimalni stepen grananja veći od 2.

Ako je stepen grananja nekog čvora jednak n+1, odnosno on pamti n stringova, biće mi potrebno za taj čvor 40n+32(n+1)=72n+32 bitova. Osim toga, trebaće mi m bitova za pamćenje stepena grananja. Ako je maksimalan stepen grananja jednak 2n+1, imam n+1 mogućnosti za stepen grananja (od n+1 do 2n+1), pa mora biti 2m>=n+1. Uz to, čvor me "košta" m+32+72n bitova, a pošto čvor pamti n stringova, budžet za taj čvor mi iznosi 80n bitova. Dakle, mora biti m+32+72n<=80n, tj. 8n>=32+m. Za n=5 i m=3 su zadovoljene obe nejednakosti. Ukoliko neki čvor ima veći stepen grananja od minimalnog, odnos broja potrošenih bitova i broja stringova koje pamti biće još povoljniji.

Pošto imam samo zauzimanje, a ne i oslobađanje (klasa ima samo insert i exists metode, a ne i remove), mogu da imam sopstveni alokator memorije koji samo zauzima memoriju prema vrhu bafera, da ne bih trošio memoriju i na organizaciju toga.

Napisao sam program koji ispravno radi i za mesec dana, kada sam pitao šta je bilo sa konkursom, rekli su mi da "Nisu zadovoljni mojim odgovorom i da će, možda, razmotriti moju prijavu ako budu snižavali kriterijume".

Dobro de, bilo je još zadataka. Valjda me nisu primili, pa čak ni pozvali na intervju, zato što nisam naveo dovoljan broj sličnosti između podmornice i crne rupe, što je takođe bilo jedno od pitanja.

O "ozbiljnosti" testa govori i zadatak "Napisati funkciju koja za datu matricu tačaka kodovima boja i funkciju koja određuje da li je boja datog koda moguća boja neba sa 100% pouzdanosti utvrđuje da li se na toj slici vidi nebo.". Da li u svetu postoji 100% pouzdan program za to?

Sve u svemu niako nisam imao sreće kod tih firmi koje "traže" (sudeći po tekstu konkursa) "suštinu i razmišljanje", a bilo ih je još.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?03.09.2007. u 14:17 - pre 202 meseci
Nisam siguran da te razumem.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?03.09.2007. u 14:27 - pre 202 meseci
Šta ne razumeš?

1. Zadatak.
2. Rešenje.
3. Poentu priče.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?03.09.2007. u 14:46 - pre 202 meseci
Poentu.

I još:

Zašto misliš da si ti idealan kandidat koga je trebalo da zaposle? Zašto misliš da je opravdanje koje su ti dali iskreno? Zašto misliš da je firma ok? Zašto generalizuješ priču na ostale firme? Zašto ne daš pozitivan primer, u vidu firme koja je od tebe zahtevala da znaš hotkey za unicode podršku [sic]? I na kraju, zašto misliš da ikoga na ovom forumu interesuje kako si ti rešio konkursni zadatak?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?03.09.2007. u 15:07 - pre 202 meseci
Citat:
jablan: Zašto misliš da si ti idealan kandidat koga je trebalo da zaposle?

Daleko od toga da smatram da sam idealan kandidat koga su trebali da zaposle, ali smatram da sam bio kandidat koji je uradio više nego dobro ono što se na testu tražilo, a da je imalo smisla, te da sam trebao da budem pozvan na intervju.
Citat:
jablan: Zašto misliš da je opravdanje koje su ti dali iskreno?

Sada ja ne razumem poentu. Valjda im je u interesu da zaposle što boljeg kandidata. Po onome što su dali na testu i onome što sam odgovorio i onome što je pisalo u konkursu, smatram da je trebalo je da budem pozvan na intervju.
Citat:
jablan: Zašto misliš da je firma ok?

Uopšte to više ne mislim. Čak mislim da je to firma koja ne zna šta hoće.
Citat:
jablan: Zašto generalizuješ priču na ostale firme?

Imao sam više sličnih iskustava. Nije ova firma jedina.
Citat:
jablan: Zašto ne daš pozitivan primer, u vidu firme koja je od tebe zahtevala da znaš hotkey za unicode podršku [sic]?

RAD IMPEX je to tražio, mada su prethodno tvrdili nešto drugo. Zašto to smatraš pozitivnim primerom. Nije baš u skladu sa onim što si malopre pisao.
Citat:
jablan: I na kraju, zašto misliš da ikoga na ovom forumu interesuje kako si ti rešio konkursni zadatak?

Nemoj sada svoja interesovanja da generališeš na ostale učesnike diskusije. Rešenje je vrlo bitno da se vidi da nije stvar u tome što zadatak nisam razumeo ili nisam umeo da ga rešim. Možda je problem bio u tome što neko to nije umeo da ocenjuje. Ne znam-
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?03.09.2007. u 15:26 - pre 202 meseci
Opet si zaboravio da napišeš poentu.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?03.09.2007. u 15:35 - pre 202 meseci
Pa, poenta je u tome da nisam naišao na firme koje traže to što ti kažeš, a da je na konkursu tako. Nemam ništa protiv da prime bolje kandidate od mene, ali mi se nekako ne čini da je na konkursima (u praksi) tako kao što tvrdiš. Možda ti znaš neke druge primere.
Citat:
jablan: Ma ono što sam ja hteo da kažem je da je ogromna greška tržište IT radne snage posmatrati kroz bilo čije sertifikate - sertifikati su tu da MS uzme pare, a konkursi su tu da firme nađu najbolje radnike za upražnjena radna mesta. Znanja koja se traže za jedno i drugo vrlo se često samo ovlaš poklapaju, a nekad ni toliko. Nije strana situacija (neki korisnici ES-a mogu da ispričaju priču iz prve ruke) da osoba koja je uspešno pozavršavala MSxx ispite i čak radila kao predavač, nije bila u stanju da sastavi par redova koda koji zaista nešto i radi.

Sa ovim se u potpunosti slažem. No, mislim da je praksa drugačija. Ako ćemo da gledamo samo po diplomama i sertifikatima, čika bili je totalno nekvalifikovan za računarstvo. Odskora ima doktorat, ali iz pravnih nauka.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?03.09.2007. u 15:55 - pre 202 meseci
Citat:
Nedeljko: Pa, poenta je u tome da nisam naišao na firme koje traže to što ti kažeš, a da je na konkursu tako. Nemam ništa protiv da prime bolje kandidate od mene, ali mi se nekako ne čini da je na konkursima (u praksi) tako kao što tvrdiš. Možda ti znaš neke druge primere.

Ok, da probam da rezimiram. Ti si učestvovao na nekoliko konkursa (mada si naveo samo jedan konkretan primer) gde su se tražili klikeri i nisi primljen. Na osnovu toga si zaključio da firme samo tvrde da traže klikeraše, a zapošljavaju dunstere. Ja lično mislim da si na toj logičkoj stazi od premise do zaključka mogao makar par puta da se zagubiš. Na kraju krajeva, ako si u pravu, to je njihov problem.

Druga stvar: Džoel ima jako dobar članak o nalaženju kandidata. Ukratko, treba naći ljude koji su 1) pametni i 2) završavaju posao. Ne želim da pravim bilo kakve pretpostavke, pročitaj članak pa probaj da vidiš da li zadovoljavaš obe kategorije.

//edit: našao noviju verziju članka
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Legalizacija - jeste li razmišljali?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 22031 | Odgovora: 121 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.