Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7983404 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 20:54 - pre 125 meseci
To da ali ja ti pričam o tome da se PROSEČNO u Norveškoj manje radi za veće pare nego u Nemačkoj. Uporedi broj radnih sati u Nemačkoj i Norveškoj i uporedi vreme efektivnog rada tamo i tamo.
 
Odgovor na temu

Markitos
Skiathos - Σκιάθος

Član broj: 313124
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 20:59 - pre 125 meseci
Generalno je tako, ali u praksi ne uvek.Ali, isto pogledaj da u Norveskoj za garosnjeru mozes da puknes i do 1000 e, a u DE mozes da nadjes do 400e. Za hranu bolje da ne pricam koja je jeftinija nego u Srb sa daleko daleko vecim izborom.Mislim, jeste Norveska nekako wow, ali nije bas toliko bajkovita, pogotovo kad se poredi sa DE.
Čuvajmo se od neljudi, ali se još više čuvajmo da i mi ne postanemo neljudi
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 21:02 - pre 125 meseci
Pa ti se lepo preseliš u deo Norveške blizu švedske granice i radiš i zarađuješ u Norveškoj a trošiš u Švedskoj.
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 21:12 - pre 125 meseci
Ne mogu da se setim da li je neko pisao ...savet za jeftiniji smeštaj Buskerud, Drammen i Oslo... tu negde,svejedno.Za stan svi traže i do tri stanarine za depoziit a dok ne počnem da radim to je neizvodljivo. Molim vas pišite pa kakav god da je savet...i ako neko ide pa da se talimo za stanarinu :)

Išla na pretraživač ali mi ne ide.
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-104.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 21:20 - pre 125 meseci
@ blok 63

Ja sam nasao nesto za juli ili avgust, neki naš čovek sredio nam sobu blizu stavangera, e sada vidiš nisam pitao da li moram da dam te 3 stanarine što ti kažeš???
Moram to da pitam, ali kako vreme ide moram da vidim i tu soluciju za sever...

Ovi naši sa foruma što žive na severu, koliko košta soba na severu ili su cene identične kao i u ostalim delovima zemlje?

Da bi iznajmio bilo šta treba ti preporuka to mi je jasno.
Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 21:21 - pre 125 meseci
Citat:
IVAN DIREKTOR:
Jel možete ukratko da mi opišete posao tj. 1 prosečan radni dan bolničara u Norveškoj? Koje su mu tačno obaveze?


Da ponovim pitanje pošto još uvek nema odgovora.

I da vas pitam da li stvarno idete vikendom u kupovinu u Švedsku, tačnije u supermarkete koji se nalaze uz norvešku granicu i koliko se to isplati? Pretpostavljam da se takva kupovina isplati ljudima koji žive blizu granice sa Švedskom.
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 21:25 - pre 125 meseci
Ivane,idealizovanje je vrlo losa stvar. Ako si resio da emigriras u neku zemlju najgore od svega je idealizovati je jer eto ti ides tamo.Nije ti prvi put na forumu da idealizujes i hvalis Norvesku nasuprot drugim zemljama. Treba biti realan,ovde podrzavam Mirjanu,moze tebi ovde neko da nakiti kako je tamo sve super ali treba biti realan i nekada realnost ne mozes promeniti i sa njom ces se pomiriti hteo ti to ili ne.Treba imati onu stvar pa priznati i kad pogresis i kad nesto nije ok iako bi ti hteo da je drugacije.Takodje sam zapamtio post kada je zokiruma napisao poredjenje Norveska vs Nemacka govoreci o cinjenicama kod ove dve zemlje ne libeci se da iskritikuje Norvesku u poljima u kojima to zasluzuje i zaostaje. Najgore, i po meni seljacki je, kako si ti rekao kada oni gastosi pljuju po inostranstvu,kad ti isti dodju i samo sve u superlativu o onome gde zive samo da ispadne kako su eto oni uspeli i bolje nije moglo biti.Savrsenstvo ne postoji. Veliki je kvalitet ostati na zemlji i o nekim stvarima pricati realno bilo dobro ili lose.A lose stvari postoje svuda jer ideali postoje samo u bajkama.

Ti ocito ne razumes poentu price,ovde se ne govori o tome kakvi su narodi nego kakve su zemlje tih naroda,ne pricamo o finoci jer da je to tema onda bismo mogli reci da su Nigerija,Gana i Kamerun naj zemlje jer narodi tamo su strasno pitomi. Mozes ti misliti o nemcima sta hoces ali ono kakva im je drzava govori o njima,a za to im ja skidam kapu,nebitno dal je Hanc netolerantan prema meni,voli da popije ili vara zenu.To ovde nije tema,mi vazimo za strasno kulturnu,ljubaznu naciju pa pogledaj nam drzavu i organizaciju iste.Razdvoji pojmove finoce i karakteristika nacije od drzave koju je ta nacija kreirala. Nemacka je jedan od primera u svakom smislu i moze se tebi to svidjati ili ne ali organizacija i funkcionisanje te zemlje je na visokom nivou. Ja mnogo vise postujem zemlje koje su nesto same kreirale od onih koje su igrom sudbine nesto dobile,eto vidis ja smatram da taj nemac i japanac mogu iz svake krize da isplivaju a norvezanin tesko,jer prosto nije navikao na to,ono sto ima dobio je silom prilika. Naravno da ne sporim ni njihovu dobrotu,postenje i moral ali ajmo to razdvojiti kao sto rekoh....Zato kazem ako se vec drzimo Skandinavije mnogo bolji primer bi bio da si naveo Svedsku i tu bih se slozio,pogledaj samo koliko brendova svedskih postoji i bice ti jasno....

I za kraj,dajes sebi za pravo da duboko u srz opisujes karakteristike naroda kao sto su nemci i norvezani,ovi losi a ovi fini a pritom nisi ziveo ni u Nemackoj ni u Norveskoj,neozbiljno....zaista tvoji argumenti i sam pokusaj da poredis Norvesku sa jednom Nemackom prosto smatram toliko neozbiljnim da ne zelim da zamaram ljude ovde i time bih zavrsio diskusiju na ovu temu,imas vrlo plitak i neozbiljan pogled na neke stvari i tu nema poente raspravljati,pogotovo kad neko bazirano na nebitnim stvarima krene da idealizuje....
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 21:28 - pre 125 meseci
Citat:
IVAN DIREKTOR:
Citat:
IVAN DIREKTOR:
Jel možete ukratko da mi opišete posao tj. 1 prosečan radni dan bolničara u Norveškoj? Koje su mu tačno obaveze?


Da ponovim pitanje pošto još uvek nema odgovora.

I da vas pitam da li stvarno idete vikendom u kupovinu u Švedsku, tačnije u supermarkete koji se nalaze uz norvešku granicu i koliko se to isplati? Pretpostavljam da se takva kupovina isplati ljudima koji žive blizu granice sa Švedskom.



Odgovor na to pitanje kao i na pitanje kako izgleda radni dan bolnicara je vec dat,sa sve skeniranim Cveyonijevim racunima i kaznom za parking,linkovima prodavnica i racunicama,citaj umesto sto stancujes poruke u prazno
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 21:28 - pre 125 meseci
Citat:
markodrenov:
@ blok 63

Ja sam nasao nesto za juli ili avgust, neki naš čovek sredio nam sobu blizu stavangera, e sada vidiš nisam pitao da li moram da dam te 3 stanarine što ti kažeš???
Moram to da pitam, ali kako vreme ide moram da vidim i tu soluciju za sever...

Ovi naši sa foruma što žive na severu, koliko košta soba na severu ili su cene identične kao i u ostalim delovima zemlje?

Da bi iznajmio bilo šta treba ti preporuka to mi je jasno.


Kakva preporuka? Ne razumem. I ujedno da pitam Miru pošto je već pisala o tome: Da li na severu daju besplatne stanove u početku ili daju neki veliki popust na kiriju? Koliki je to popust? Da li to daje samo opština tj. komuna odnosno komunalne bolnice ili daju sve bolnice? I kakve su te komanalne bolnice ako sam se uopšte dobro izrazio?

Jadna Mira, ona odgovori na 1 pitanje a mi joj postavimo 100 novih.
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 21:29 - pre 125 meseci
Citat:
markodrenov:
@ blok 63

Ja sam nasao nesto za juli ili avgust, neki naš čovek sredio nam sobu blizu stavangera, e sada vidiš nisam pitao da li moram da dam te 3 stanarine što ti kažeš???
Moram to da pitam, ali kako vreme ide moram da vidim i tu soluciju za sever...

Ovi naši sa foruma što žive na severu, koliko košta soba na severu ili su cene identične kao i u ostalim delovima zemlje?

Da bi iznajmio bilo šta treba ti preporuka to mi je jasno.


da ti kažem pravo Marko više nisam pametna....ni gde ni kako..znam da je m nogo teško ako nemaš jednu ruku unutra...
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-104.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 21:31 - pre 125 meseci
@ Ivan Cuprija

Koliko sam razumeo da iznajmiš stan potrebna ti je preporuka. Sada ako sam pogrešio izvinjavam se da ne ispadne da širim dezinformacije.
Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-104.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 21:37 - pre 125 meseci
Citat:
blok63:
Citat:
markodrenov:
@ blok 63

Ja sam nasao nesto za juli ili avgust, neki naš čovek sredio nam sobu blizu stavangera, e sada vidiš nisam pitao da li moram da dam te 3 stanarine što ti kažeš???
Moram to da pitam, ali kako vreme ide moram da vidim i tu soluciju za sever...

Ovi naši sa foruma što žive na severu, koliko košta soba na severu ili su cene identične kao i u ostalim delovima zemlje?

Da bi iznajmio bilo šta treba ti preporuka to mi je jasno.


da ti kažem pravo Marko više nisam pametna....ni gde ni kako..znam da je m nogo teško ako nemaš jednu ruku unutra...
iga

Blok neko je napisao od starijih forumaša da reči koje potiču na slovo N ne postoje u rečniku emigranta ( ne mogu,nema,nesserer, neću) idemo dalje nema okretanja.

Ima jedan knjiga od Đorđa Balaševića "Jedan od oniih života" ima jedan lika mislim da se zove Žuća koji na sve načine pokušava da pobegne iz Srbije i na kraju uspeva
Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 21:41 - pre 125 meseci
povrsina finmarka je veca od danske a zivi samo 70 000 stanovnika tako da varijanta dolazis da trazis posao ne ide, eventualno ako imas EU pasos pa daj bilo koji posao, onda mozda i da, ali ako dolazis da spajas diplomu i posao zaboravi na sever. nema puteva i cene prevoza su poprilicno skupe, recimo hamerfest - alta je 240 kruna tj 30 evra za sat maksimalno dva, i to su 2 najveca grada na severu (severnije od tromsa)


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 21:45 - pre 125 meseci
Citat:
markodrenov:
Citat:
blok63:
Citat:
markodrenov:
@ blok 63

Ja sam nasao nesto za juli ili avgust, neki naš čovek sredio nam sobu blizu stavangera, e sada vidiš nisam pitao da li moram da dam te 3 stanarine što ti kažeš???
Moram to da pitam, ali kako vreme ide moram da vidim i tu soluciju za sever...

Ovi naši sa foruma što žive na severu, koliko košta soba na severu ili su cene identične kao i u ostalim delovima zemlje?

Da bi iznajmio bilo šta treba ti preporuka to mi je jasno.


da ti kažem pravo Marko više nisam pametna....ni gde ni kako..znam da je m nogo teško ako nemaš jednu ruku unutra...
iga

Blok neko je napisao od starijih forumaša da reči koje potiču na slovo N ne postoje u rečniku emigranta ( ne mogu,nema,nesserer, neću) idemo dalje nema okretanja.

Ima jedan knjiga od Đorđa Balaševića "Jedan od oniih života" ima jedan lika mislim da se zove Žuća koji na sve načine pokušava da pobegne iz Srbije i na kraju uspeva :-)



Joj obožavam te za ovo...došlo je u pravom trenutku....Hvala ti...
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-104.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 22:04 - pre 125 meseci
@ Zoki

Cena karte od mog mesta do Beča je 50 evra a ima negde oko 800km i vožnje negde oko 8 sati kolima.

Skupo jeste, mora pažljivo da se odradi to sve. Zato i postavljam pitanja i tražim odgovore i pravim slagalicu.

Idemo dalje hvala
Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 22:10 - pre 125 meseci
Citat:
delija_sever031:
Ivane,idealizovanje je vrlo losa stvar. Ako si resio da emigriras u neku zemlju najgore od svega je idealizovati je jer eto ti ides tamo.Nije ti prvi put na forumu da idealizujes i hvalis Norvesku nasuprot drugim zemljama. Treba biti realan,ovde podrzavam Mirjanu,moze tebi ovde neko da nakiti kako je tamo sve super ali treba biti realan i nekada realnost ne mozes promeniti i sa njom ces se pomiriti hteo ti to ili ne.Treba imati onu stvar pa priznati i kad pogresis i kad nesto nije ok iako bi ti hteo da je drugacije.Takodje sam zapamtio post kada je zokiruma napisao poredjenje Norveska vs Nemacka govoreci o cinjenicama kod ove dve zemlje ne libeci se da iskritikuje Norvesku u poljima u kojima to zasluzuje i zaostaje. Najgore, i po meni seljacki je, kako si ti rekao kada oni gastosi pljuju po inostranstvu,kad ti isti dodju i samo sve u superlativu o onome gde zive samo da ispadne kako su eto oni uspeli i bolje nije moglo biti.Savrsenstvo ne postoji. Veliki je kvalitet ostati na zemlji i o nekim stvarima pricati realno bilo dobro ili lose.A lose stvari postoje svuda jer ideali postoje samo u bajkama.

Ti ocito ne razumes poentu price,ovde se ne govori o tome kakvi su narodi nego kakve su zemlje tih naroda,ne pricamo o finoci jer da je to tema onda bismo mogli reci da su Nigerija,Gana i Kamerun naj zemlje jer narodi tamo su strasno pitomi. Mozes ti misliti o nemcima sta hoces ali ono kakva im je drzava govori o njima,a za to im ja skidam kapu,nebitno dal je Hanc netolerantan prema meni,voli da popije ili vara zenu.To ovde nije tema,mi vazimo za strasno kulturnu,ljubaznu naciju pa pogledaj nam drzavu i organizaciju iste.Razdvoji pojmove finoce i karakteristika nacije od drzave koju je ta nacija kreirala. Nemacka je jedan od primera u svakom smislu i moze se tebi to svidjati ili ne ali organizacija i funkcionisanje te zemlje je na visokom nivou. Ja mnogo vise postujem zemlje koje su nesto same kreirale od onih koje su igrom sudbine nesto dobile,eto vidis ja smatram da taj nemac i japanac mogu iz svake krize da isplivaju a norvezanin tesko,jer prosto nije navikao na to,ono sto ima dobio je silom prilika. Naravno da ne sporim ni njihovu dobrotu,postenje i moral ali ajmo to razdvojiti kao sto rekoh....Zato kazem ako se vec drzimo Skandinavije mnogo bolji primer bi bio da si naveo Svedsku i tu bih se slozio,pogledaj samo koliko brendova svedskih postoji i bice ti jasno....

I za kraj,dajes sebi za pravo da duboko u srz opisujes karakteristike naroda kao sto su nemci i norvezani,ovi losi a ovi fini a pritom nisi ziveo ni u Nemackoj ni u Norveskoj,neozbiljno....zaista tvoji argumenti i sam pokusaj da poredis Norvesku sa jednom Nemackom prosto smatram toliko neozbiljnim da ne zelim da zamaram ljude ovde i time bih zavrsio diskusiju na ovu temu,imas vrlo plitak i neozbiljan pogled na neke stvari i tu nema poente raspravljati,pogotovo kad neko bazirano na nebitnim stvarima krene da idealizuje....


Ovo već prelazi u vređanje. Ne idealizijum Norvešku nego pričam realno. Jel si bio ti nekad u Siriji? Narod, zemlja i sistem su usko povezani. I neću da pričam apstraktno, naveo sam konkretne činjenice a ti mi kaži šta konkretno od onoga što sam napisao nije tačno. A ovu moju priču o Nemačkoj i Norveškoj će da potvrde i Mira i još mnogo forumaša. I moje razmišljanje nije plitko nego realno.

Nisam video Cvejonijevu poruku a tražio sam. Jel možeš da mi daš link?
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
77.243.20.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 22:26 - pre 125 meseci
Na osnovu cega je realno,na osnovu toga sto ti tako kazes? Koje cinjenice? Da je Norveska fenomenalna a Nemacka s*anje? U pravu si,ovo jeste vredjanje,vrednjanje zdravog razuma.Od toga sto si naveo nije tacno nista osim mozda ovo za norvezane da su ok kao narod ali ja to ne znam jer nisam sa njima ziveo. Ne vredjam te ali zaista nacin na koji predstavljas stvari je neozbiljan ali kao sto rekoh necemo o tome. To da li ce tvoju pricu neko da potvrdjuje nije bitno i nije moje ali zaista vise preterujes sa Mirjanom,kad je doslo do toga da ja treba da je branim onda je zaista krajnje vreme,preskoci devojku u nekoj poruci jer si previse napadan a ovom narodu samo jos fali da im ona smugne zbog tebe sa foruma :D

Evo ti ispod link sa skeniranim racunima i procitaj par strana unazad i napred pisalo se na njima o cenama i o Svedskoj.I bilo bi pametnije vratiti se temi jer rasprave nece svejedno nigde odvesti.

http://www.elitesecurity.org/t...j-kako-otici-kako-se-zivi-tamo


Kad si vec zapenio oko Norveske evo napisi gde ides na kurs,koliko kosta,kako si zadovoljan nastavom,mozda neke info pomognu ljudima iz tvog kraja koji ovo citaju. Kako planiras da ides u Norvesku kad ti diplome nisu priznate itd....
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 22:41 - pre 125 meseci
Citat:
markodrenov:
@ Zoki

Cena karte od mog mesta do Beča je 50 evra a ima negde oko 800km i vožnje negde oko 8 sati kolima.

Skupo jeste, mora pažljivo da se odradi to sve. Zato i postavljam pitanja i tražim odgovore i pravim slagalicu.

Idemo dalje :-) hvala


to smo davno rezimirali, za sever saljes mejlove jug mozes licno, mada ja bi uvek dosao u norge kolima i onda opusteno obilazio i jurio negde poslic

norveska je uvek imala sistem, recimo prosle godine su slavili 100 godina poreskog sistema, sto se tice demokratije i vladavine prava uvek je bila prisutna, otvorenost drustva, jednakost je takodje uvek bilo prisutno. svedjani i danci su za razliku od norvezana imali povoljniji geografski polozaj, blazu klimu i resurse koji su bili na izvolte. recimo nije svedska bila industriska zemlja jer su svedjani pametniji od ostalih vec prevashodno zbog silnih zaliha uglja koji su imali vec u povrsinskim kopovima, danska je uvek koristila svoj geografski polozaj. norveska je izrazito dugacka zemlja i jako je tesko bilo zemlju pokriti sto se tice mreze puteva i zeleznice, zeleznica je uglavnom razvijana zbog potrebe izvoza uglja, i to uglavnom u 2. svetskom ratu, inace nije norveska osvojena od strane danaca ili svedjana vec su norvezani slobodne volje usli u uniju za danskom, najvise zbog kuge koja je pocela da hara norveskom, prevashodno na jugu, i usled zbog geo oblika i naseljenosti smatrali su da im je bolje da budu uz neku jacu zemlju koja ce im pomoci da sacuvaju nacionalni indetitet. nikada norvezani nisu bili porobljeni kao recimo mi pod turcima, vise je to bio savez mada nisu bili ni slobodni. ono sto je norvezanima dalo krila je nafta ali i sistem, tipicno skandinavski, kada se spoje ove dve stvari dobicete norveski ekonomski boom, mislim da jedno bez drugog ne mozete gledati. mozda cak i dodati mentalitet, jer recimo oni smatraju da zalihe nafte su kao pare koje su orocene, sto je i istina. u srbiji bi to vec bilo dato nekom strancu za tepsiju ribe ali to ne moze kod norvezana. zahvaljujuci nafti dosli su do tehnologije koja im daje sigurnost da nece u skoroj buducnosti ostati bez para, imaju oni zaliha za jos par decenija, a onda ce preci na neki drugi vid pomocnog rudarstva za svoju ekonomiju, mada pitanje je koliko ce im to tada uopste trebati jer ne sumljam da vec sada imaju dovoljno znanja i novca da razvijaju i ucine idustriju savseno konkurentnom i ekonomski isplativom. uglavnom ljudi zaborave koliko su norvezani dobri trgovci ali istina je da im je trgovina u genima, prodace oni sve svoje jako skupo a da ne ugroze svoje interese.

mislim da je malo glupo uporedjivati norvesku i nemacku, to su dva sveta, ali ovo je vise dilema izmedju dva dobra izabrati bolje, ja bih najvise voleo da svi mogu da probaju obe zemlje pa da odaberu spram svojih afiniteta. u svakom slucaju ja bi dodao i dansku. doduse to su bila uvek dva sistema privrede, ali dancu su recimo kao danasnji norvezani u odnosu na imigrante startovali sa bolje pozicije, priznate diplome, neka nekretnina, znanje jezika... dok norvezani su startovali kao danasnji imigranti u norveskoj, sa dosta kasnjenja i iz gore pozicije, ali norvezani su iskoristili ssvoju sansu, i iskreno mislim obisli i svedsku i dansku, toliko da to svedjane i dance vredja i boli ali jbg. valjda sto su se generacijama mucili i prezivljavali kada su dobili svojih 5 min sve to vekovima nauceno je isplivalo. mislim da norveska privreda moze da se odlepi toliko da je svedska i danska ne stignu za narednih 100 godina. doduse da bi to uradili morali bi da menjaju neke stvari kod sebe, ali nece to norvezani skoro raditi, tako da se iskreno ne brinem sta ce biti sa norge u narednih 100 god, nece ona ici unazad.

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 23:05 - pre 125 meseci
Meni se licno od Skandinavaca bas Norvezani najvise dopadaju, a nisu ni Finci losi. Finci su mnogo topliji narod nego sto se misli i nego sto oni vole da drugi misle o njima. I imaju onu vrstu tehnicke freak inteligencije. Svedjani su mi pak previse gordi, nije ni cudo sta sve imaju. A Danci. Ja mislim posle Nemaca i Austrijanaca ubedljivo najantipaticniji narod na planeti. Nije dzabe sekspir rekao "nesto je trulo u Danskoj". Ne znam, ali oni imaju nesto hladno, sumnjicavo, patolosko u sebi, a uz to su i najveci rasisti.

Norvezani su onako vedri i prostodusni imaju nesto naivno slovensko u sebi, mada su to svakako germani i to kakvi.
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 23:06 - pre 125 meseci
Citat:
delija_sever031: Na osnovu cega je realno,na osnovu toga sto ti tako kazes? Koje cinjenice? Da je Norveska fenomenalna a Nemacka s*anje? U pravu si,ovo jeste vredjanje,vrednjanje zdravog razuma.Od toga sto si naveo nije tacno nista osim mozda ovo za norvezane da su ok kao narod ali ja to ne znam jer nisam sa njima ziveo. Ne vredjam te ali zaista nacin na koji predstavljas stvari je neozbiljan ali kao sto rekoh necemo o tome. To da li ce tvoju pricu neko da potvrdjuje nije bitno i nije moje ali zaista vise preterujes sa Mirjanom,kad je doslo do toga da ja treba da je branim onda je zaista krajnje vreme,preskoci devojku u nekoj poruci jer si previse napadan a ovom narodu samo jos fali da im ona smugne zbog tebe sa foruma

Evo ti ispod link sa skeniranim racunima i procitaj par strana unazad i napred pisalo se na njima o cenama i o Svedskoj.I bilo bi pametnije vratiti se temi jer rasprave nece svejedno nigde odvesti.

http://www.elitesecurity.org/t...j-kako-otici-kako-se-zivi-tamo


Kad si vec zapenio oko Norveske evo napisi gde ides na kurs,koliko kosta,kako si zadovoljan nastavom,mozda neke info pomognu ljudima iz tvog kraja koji ovo citaju. Kako planiras da ides u Norvesku kad ti diplome nisu priznate itd....


Preteruješ u svemu. Ja to nigde nisam napisao. Ja pišem sve realno a to što se tebi ne sviđa-to je tvoj problem.

Prosečna radna nedelja u Nemačkoj 40,7 dok je u Norveškoj 37,5 sati.
http://www.rts.rs/page/stories...0%BC%D0%B0%D1%86%D0%B0%21.html

Koliko se efektivno radi u Nemačkoj, otprilike svi znaju a i piše ovde a koliko se efektivno radi u Norveškoj mogu da kažu Mira i drugi forumaši. U svakom slučaju manje nego u Nemačkoj. Prosečna plata u Nemačkoj je 2000 evra, u Norveškoj je 3 500, znači skoro duplo više! I o čemu mi pričamo? A to dal će moju priču neko da potvrdi možda nije bitno za tebe ali je bitno za mene. Jel si ti Mirin advokat? Neće niko da napusti forum ni zbog Mire ni zbog mene, ne boj se!

Hvala na linku. Pa o tome sam već pisao, i kao što reče neko-čitaj! Ali evo nije mi teško da ponovim. Idem na kurs Sage preko skajpa nivo A1+A2 traje 3 meseca, profesorka mi se zove Jelena, idem 2 puta nedeljno po 2 sata, plaćam 300 evra, 3 rate po 100 evra. Zadovoljan sam, u početku je bilo lako, sad ide sve teže i teže. Pomaže kad znaš engleski. Diplome su mi delimično priznate, još nisam odlučio kako ću u Norvešku ili ću da polažem Trinn 3, pa da radim turnus za fizioterapeuta ili ću da se prekvalifikujem ili ću da na'vatam neku gastarbajterku pa da idem preko nje i diplome.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7983404 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.