Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8032889 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 23:23 - pre 125 meseci
Citat:
Boban 987:
Bem ti sunce ovaj nije normalan. :D


Slazem se
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 23:24 - pre 125 meseci
Citat:
Braksi:
Meni se licno od Skandinavaca bas Norvezani najvise dopadaju, a nisu ni Finci losi. Finci su mnogo topliji narod nego sto se misli i nego sto oni vole da drugi misle o njima. I imaju onu vrstu tehnicke freak inteligencije. Svedjani su mi pak previse gordi, nije ni cudo sta sve imaju. A Danci. Ja mislim posle Nemaca i Austrijanaca ubedljivo najantipaticniji narod na planeti. Nije dzabe sekspir rekao "nesto je trulo u Danskoj". Ne znam, ali oni imaju nesto hladno, sumnjicavo, patolosko u sebi, a uz to su i najveci rasisti.

Norvezani su onako vedri i prostodusni imaju nesto naivno slovensko u sebi, mada su to svakako germani i to kakvi.


Kade sam se vraćao iz Španije išao sam preko Beča i vukao 2 kofera sa sobom kroz Beč i koga god sam pitao da mi nešto pokaže svako mi je rado pomogao. Sva sreća, za razliku od Španaca, svi znaju engleski a još i srpski , čak su mi neki pomogli i sa koferima. I naletim na 1 studentkinju Nemicu, pitao sam je nešto usput i ona mi je sve pokazala, objasnila pošto sam prvi put bio u Beču, i putovali smo neko vreme zajedno, a baš dobra devojka, ko da nije Nemica, i čak mi je dobrovoljno pomogla i sa koferima, ja kažem nemoj bre, nema smisla, žensko si a ona ma daj pomoćiću ti, i ja joj dam manji kofer.

Da, Norvežani su vedri dok su Nemci namćori i baksuzi.
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 23:28 - pre 125 meseci
Citat:
delija_sever031:
Citat:
Boban 987:
Bem ti sunce ovaj nije normalan. :D


Slazem se


On je mislio u pozitivnom smislu naravno. Ajde odgovori mi na poruku al nemoj da pišeš apstraktno i da izvrćeš stvari i moje reči nego piši konkretno.
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 23:31 - pre 125 meseci
Druze sve si u pravu ostao sam bez komentara
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 23:49 - pre 125 meseci
Hvala, evo jedino ali JEDINO u čemu se možda treba ugledati na Nemce je štedljivost.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 23:52 - pre 125 meseci
Citat:
IVAN DIREKTOR:
Citat:
Braksi:
Meni se licno od Skandinavaca bas Norvezani najvise dopadaju, a nisu ni Finci losi. Finci su mnogo topliji narod nego sto se misli i nego sto oni vole da drugi misle o njima. I imaju onu vrstu tehnicke freak inteligencije. Svedjani su mi pak previse gordi, nije ni cudo sta sve imaju. A Danci. Ja mislim posle Nemaca i Austrijanaca ubedljivo najantipaticniji narod na planeti. Nije dzabe sekspir rekao "nesto je trulo u Danskoj". Ne znam, ali oni imaju nesto hladno, sumnjicavo, patolosko u sebi, a uz to su i najveci rasisti.

Norvezani su onako vedri i prostodusni imaju nesto naivno slovensko u sebi, mada su to svakako germani i to kakvi.


Kade sam se vraćao iz Španije išao sam preko Beča i vukao 2 kofera sa sobom kroz Beč i koga god sam pitao da mi nešto pokaže svako mi je rado pomogao. Sva sreća, za razliku od Španaca, svi znaju engleski a još i srpski :D, čak su mi neki pomogli i sa koferima. I naletim na 1 studentkinju Nemicu, pitao sam je nešto usput i ona mi je sve pokazala, objasnila pošto sam prvi put bio u Beču, i putovali smo neko vreme zajedno, a baš dobra devojka, ko da nije Nemica, :D i čak mi je dobrovoljno pomogla i sa koferima, ja kažem nemoj bre, nema smisla, žensko si a ona ma daj pomoćiću ti, i ja joj dam manji kofer.

Da, Norvežani su vedri dok su Nemci namćori i baksuzi.


Tvoja uza specijalnost je opis svih evropskih naroda,dok je isabeau917 za specijalnost imala opis narode bivse Juge...
Mislim,fino ste se podelili...u tom domenu filozofiranja.
Filozofija je teska za podrzati cak i ako je covek ziveo i radio u vise razlicitih zemalja,upoznao te narode i ziveo sa njima a kamoli ako nisi bio u svim tim zemljama kao radnik i neko ko je ziveo tamo.
Otici negde kao turista,bilo gde,ne znaci da ti tim odlaskom mozes upoznati jedan narod i davati generalne karakteristike.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2014. u 00:00 - pre 125 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Tvoja uza specijalnost je opis svih evropskih naroda,dok je isabeau917 za specijalnost imala opis narode bivse Juge...
Mislim,fino ste se podelili...u tom domenu filozofiranja.
Filozofija je teska za podrzati cak i ako je covek ziveo i radio u vise razlicitih zemalja,upoznao te narode i ziveo sa njima a kamoli ako nisi bio u svim tim zemljama kao radnik i neko ko je ziveo tamo.
Otici negde kao turista,bilo gde,ne znaci da ti tim odlaskom mozes upoznati jedan narod i davati generalne karakteristike.


Slažem se naravno ali to nije filozofija nego realno posmatranje svih tih naroda sa kojima sam bio u kontaktu dok sam živeo u inostranstvu. Znači njihovih osobina, mentaliteta, navika, ponašanja... I slažem se da bi Nemce i Norvežane još bolje upoznao da sam živeo u ove 2 zemlje. To je normalno.

I nisam analizirao sve evropske narode nego samo one sa kojima sam bio u kontaktu, živeo, radio... Dakle, ni u jednoj mojoj poruci nisam detaljno analizirao Dance, Šveđane, Švajcarce, Beloruse, Moldavce... Mogu samo da analiziram površno tj. da kažem svoje mišljenje o nekim jezicima koje sam slušao kao što sam rekao da su holandski i turski jezik katastrofa a da je španski jezik ekstra. Mada, opet, sve je to stvar ukusa i individualno, nekome se sviđa nemački, nekome italijanski, nekome francuski jezik itd.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2014. u 00:09 - pre 125 meseci
Kada covek resi da emigrira dve stvari bi trebalo da zauvek iskoreni iz upotrebe:

1)Idealizovanje (to se odnosi na period kada radis na odlasku ali jos nisi otisao,dakle pre-emigracija)
2)Generalizovanje (to se odnosi na period kada dodjes u tu zemlju gde si resio da emigriras).

Za tacku 1.-Ukoliko idealizujes,stojis u daleko vecem procentu rizika od razocaranja,a nalazis se u situaciji koja nije laka i bez tog dodatnog razocarenja.Daleko lakse koracas emigracijom kada stvari ne gledas ruzicastim naocarima,jer idealizovanje je vremenski ograniceno i vazi samo za period pre-emigracije.Ovde te ceka realnost.Nigde i nista nije idealno.

Za tacku 2.- Nista nije lose i nista nije dobro.Ima i dobrog i loseg.Nijedan narod nije samo los i samo dobar.Svuda postoje losi i dobri u okviru jednog naroda.


Ali mi idealizujemo...u mnogim situacijama sam se ja uverila u to i nema tu mogucnosti da nekome nesto objasnis.Za Srbe je ovo raj ovde...jer je ovde para.Sve drugo sto bi pokusao da objasnis,je promaja.Nema sanse...i ne vredi.Jer nas sistem mnogo toga vrednuje parama-imas ili nemas.
Ali svako ko nije jos dosao u Norvesku da zivi a planira moze da zapazi jednu stvar...postove koje pisu clanovi koji vec zive ovde...nema sanse da ce naici na idealizovanje svega...i to je dobra smernica da skontas da nista nije idealno i da se parama ne moze sve kupiti,da je podjednako teska i emigracija porodice kao i emigracija pojedinca,obe grupe imaju svoju muku.Porodica hrani vise usta i pocetak je tezi jer se lomi na jednim plecima najcesce,a pojedinac mlad sam...trosi najbolje godine svog zivota ziveci na jedan sasvim drugi nacin od svih njegovih vrsnjaka u Srbiji.Imas pare ali se i pitas kuda plovi ovaj brod.
Sve uvek ima i plus i minus,nema samo plusa i samo minusa...
Dodjes,dozivis i skontas.Sada citas i filtriras.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2014. u 00:17 - pre 125 meseci
Alt for Norge.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2014. u 00:27 - pre 125 meseci
Citat:
markodrenov:
@ blok 63

Ja sam nasao nesto za juli ili avgust, neki naš čovek sredio nam sobu blizu stavangera, e sada vidiš nisam pitao da li moram da dam te 3 stanarine što ti kažeš???
Moram to da pitam, ali kako vreme ide moram da vidim i tu soluciju za sever...

Ovi naši sa foruma što žive na severu, koliko košta soba na severu ili su cene identične kao i u ostalim delovima zemlje?

Da bi iznajmio bilo šta treba ti preporuka to mi je jasno.


Sto se tice soba na severu... U Finnmarku ces tesko iznajmiti samo sobu...barem je moje iskustvo bilo takvo.Postoje komunalni stanovi ako je drzavni posao u pitanju...ja se secam Olga i ja smo tada dobile od opstine prilicno veliki stan 70 kvm nas dve...mogle smo se igrati zmurke po stanu
Uglavnom je moje iskustvo da su to stnovi/kuce...osim ako neka firma ne iznajmi kucu pa vise ljudi dobije po sobu...e to je moguce tada.
Vidi,u Karasjoku ti mozes da iznajmis za 8000 kruna i celu veliku kucu u centru,dok u Hammerfestu,Kirkenesu ili Alti to nije bas tako.Dakle,treba napraviti razliku izmejdu malih mesta i gradova po Finnmarku.A Tromsø ima sobe u tom smislu da se zivi sa zajednickom upotrebom kuhinje i kupatila...ali Tromsø ima uzasno veliku i ogromnu problematiku pronalaska stanova...dakle,u to se uveris tek kada dodjes u tu situaciju...Mare i Dragana traze vec 7 meseci i mislim da je to dokaz da je stvaro tesko jer oni ljudi ozbiljno traze...ali cene u Tromsu su iste kao na jugu manje vise...
Preporuka za iznajmljivanje stana pa nije to pod moranje da moras imati ali to je super ako se ima da se prilozi...npr.tvoj bivsi stanodavac ti napise preporuku kao sto radi sef na poslu...napise da si ti bio dobar leietaker i da si redovno placao stanarinu,nisi pravio buku itd...ili da kaze vazi mozes ostaviti moj kontakt i ja cu reci sve najbolje...ali ja bih vise to volela pismeno,jer ja njima nista ne verujem ni sefovima ni stanodavcima da bi bas rekli sve pozitivno,ovako napisu pa imas crno na belo...Kazem nije pod obavezno ali je lepo imati...ako se ima...Ali to mozes imati tek kod promene jednog stana u drugi...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2014. u 00:33 - pre 125 meseci
Na sever ides sa ponudom koju si vec dobio ili da imas kod nekoga smestaj dogovoren.
Na slepo ne ides.Ne mozes da resis da skoknes od Kirkenesa do Tromsa za prepodne...nema zeleznice,avioni...busevi retki i dugo se vozis ako imas uopste liniju...
Kada ides busom Alta-Kirkenes...to traje sunce ti kao "Ko to tamo peva" zivota mi...isla licno
Dok sa zeleznicom na jugu to ide drasticno i neuporedivo brze.Na severu samo wideroe aviokompanija...Dakle,mislim da na slepo ne treba ici ako nemas stan negde da budes ili posao vec dobijen sto severa tice.I jedna stvar...ako se ipak neko odluci da dolazi na slepo na sever,nemoj da bira zimu kao period dolaska...



MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2014. u 00:34 - pre 125 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Kada covek resi da emigrira dve stvari bi trebalo da zauvek iskoreni iz upotrebe:

1)Idealizovanje (to se odnosi na period kada radis na odlasku ali jos nisi otisao,dakle pre-emigracija)
2)Generalizovanje (to se odnosi na period kada dodjes u tu zemlju gde si resio da emigriras).

Za tacku 1.-Ukoliko idealizujes,stojis u daleko vecem procentu rizika od razocaranja,a nalazis se u situaciji koja nije laka i bez tog dodatnog razocarenja.Daleko lakse koracas emigracijom kada stvari ne gledas ruzicastim naocarima,jer idealizovanje je vremenski ograniceno i vazi samo za period pre-emigracije.Ovde te ceka realnost.Nigde i nista nije idealno.

Za tacku 2.- Nista nije lose i nista nije dobro.Ima i dobrog i loseg.Nijedan narod nije samo los i samo dobar.Svuda postoje losi i dobri u okviru jednog naroda.


Ali mi idealizujemo...u mnogim situacijama sam se ja uverila u to i nema tu mogucnosti da nekome nesto objasnis.Za Srbe je ovo raj ovde...jer je ovde para.Sve drugo sto bi pokusao da objasnis,je promaja.Nema sanse...i ne vredi.Jer nas sistem mnogo toga vrednuje parama-imas ili nemas.
Ali svako ko nije jos dosao u Norvesku da zivi a planira moze da zapazi jednu stvar...postove koje pisu clanovi koji vec zive ovde...nema sanse da ce naici na idealizovanje svega...i to je dobra smernica da skontas da nista nije idealno i da se parama ne moze sve kupiti,da je podjednako teska i emigracija porodice kao i emigracija pojedinca,obe grupe imaju svoju muku.Porodica hrani vise usta i pocetak je tezi jer se lomi na jednim plecima najcesce,a pojedinac mlad sam...trosi najbolje godine svog zivota ziveci na jedan sasvim drugi nacin od svih njegovih vrsnjaka u Srbiji.Imas pare ali se i pitas kuda plovi ovaj brod.
Sve uvek ima i plus i minus,nema samo plusa i samo minusa...
Dodjes,dozivis i skontas.Sada citas i filtriras.


POTPUNO SI U PRAVU!

1) Idealizacija je veoma loša stvar i zato ja ništa ne idealizujem jer je to opasno. U svemu se trudim da budem umeren i postoji ono: KO (ili šta) TE BRZO OČARA-JOŠ BRŽE TE RAZOČARA! I zato kažem sebi-ne leti visoko!

2) U pravu si i za generalizaciju, i to je uglavnom loša stvar a što se tiče naroda, to jeste ali tu je ključno pitanje koji procenat od nekog naroda je dobar a koji loš. I ko je manjina a ko je većina tj. da li ima više žita ili kukolja. Sećam se da sam baš o tome pričao sa nekim Norvežankama na terasi apartmana u Španiji posle masaže. Dakle, to je ključno pitanje. Isto tako neko za Nemce i naciste u 2. Svetskom ratu može da kaže da je i među njima bilo dobrih i čestitih ljudi. Da ali ubedljiva većina njih su bili monstrumi i zločinci.

Dakle, ja gledam i dobre i loše stvari, i pozitivne i negativne strane. I vagam. Upoređujem. Celoga života. Ne gledam ništa ni crno, ni belo, ni crno-belo nego onako kako jeste. Dakle činjenično stanje. I zato ne volim ni one koji se mnogo hvale a ni one koji mnogo kukaju. I kad sam živeo u GR i Španiji, mnogo toga sam naučio i to iskustvo mi puno znači za dalje. Isto tako su i meni pričali, šta te briga, sunčaš se, kupaš se, na plaži si a ja radio ko crnac svaki dan, po ceo dan. Dešavalo mi se da po ceo dan i ne jedem zbog posla pa jedem tek posle posla. Ali zato sam znao za šta radim i nikome u Srbiji nisam pričao kako je u GR kriza i kako je gore nego u Srbiji nego sam svima pričao da je mnogo bolje (makar sezonski) i da svako ko može treba da ode i da proba. Ali da nije lako-nije. I svakoga upozorim na potencijalne poteškoće na tom putu, pogotovo u početku. I to je pošteno.

[Ovu poruku je menjao IVAN DIREKTOR dana 09.02.2014. u 01:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2014. u 00:40 - pre 125 meseci
Svojevremeno kada sam bila u Karasjoku...resila ja da se osisam,i u Karasjoku mi zakaze za dva meseca termin ja rekoh ne mogu toliko da cekam,i idem ja za Altu...Slobodan dan-misija tog dana i cilj bio osisati se.Bus iz Karasjoka polazi ujutru u 5 sati za Altu.I krenem ja...nakon 75 km u Lakselvu 20 minuta pauza i vozimo se vozimo se,i vozimo se,pa onda brale pauza 30 minuta da se vozac odmori pa sze vozimo i vozimo i to traje,spavas probudis se i opet se vozis.Blizu 11 sati...stizes u Altu.Odem osisam se do 12 sati,i dva sata provedem u soping centru leteci jer to je malo vremena,i u 14.30 bus za nazad...i do 21 sat se vozis i vozis i vozis...Udjes u kucu nakon 16 sati...i eto osisao si se... dakle...od 11 do 14.30 ta tri sata imas lufta sve ostalo autobus...idi bre da se roknes...od vozanja
Dakle,htedoh reci...ogromno prostranstvo !!!
Pitaju...pa sto si umorna imala si slobodan dan...pa jeste ali isla da se sisam a to traje ceo dan
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2014. u 00:45 - pre 125 meseci
Stra'ota bre!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2014. u 01:06 - pre 125 meseci
Citat:
IVAN DIREKTOR:
Citat:
markodrenov:
@ blok 63

Ja sam nasao nesto za juli ili avgust, neki naš čovek sredio nam sobu blizu stavangera, e sada vidiš nisam pitao da li moram da dam te 3 stanarine što ti kažeš???
Moram to da pitam, ali kako vreme ide moram da vidim i tu soluciju za sever...

Ovi naši sa foruma što žive na severu, koliko košta soba na severu ili su cene identične kao i u ostalim delovima zemlje?

Da bi iznajmio bilo šta treba ti preporuka to mi je jasno.


Kakva preporuka? Ne razumem. I ujedno da pitam Miru pošto je već pisala o tome: Da li na severu daju besplatne stanove u početku ili daju neki veliki popust na kiriju? Koliki je to popust? Da li to daje samo opština tj. komuna odnosno komunalne bolnice ili daju sve bolnice? I kakve su te komanalne bolnice ako sam se uopšte dobro izrazio?

Jadna Mira, ona odgovori na 1 pitanje a mi joj postavimo 100 novih. :D


Ne daju se na severu nikakvi besplatni stanovi,niti postoje programi za naseljavanje severa pa da ljudi mogu samo da se prijave,posto je i to bilo jedno od pitanja...Ja kada sam dosla dobili smo od kommune opstisnki stan za 3000 kruna ako se dobro secam 70 kvm...ili 2500 kruna malo me sada izdalo pamcenje ali oko te cifre se krece uglavnom.To smo nas dve delile i placale po 1250-1500 kruna po osobi za mesec dana.Nismo imale nikakav depozit,niti placale unapred...vec su nam odbili od plate kada smo je dobili a cekali smo na platu dva meseca tako da su nam tada odbili od plate za taj stan.U medjuvremenu kaze mi skoro Olga da su te stanove opstinske prodali i da sada nije tako vise kao sto je bilo.
Kommunalna bolnica ne postoji.Svaka bolnica je u sektoru staten-a,a opstinski sektor su staracki domovi/patronaza/omsorgsbolig.I staten i kommuna daju zaposlenima stanove gde se ima na raspolaganju ali to nije lako dobiti zaista sada.Ja govorim o ranijem periodu kako je bilo kada sam ja dosla.Konkretno ovde preko vikarbyrå-a dolaze Svedjani i Danci da rade na okologiju kod nas na onkologiji u bolnici u Tromsu i oni dobijaju stanove od bolnice na koriscenje.Ja npr.kada bih trazila ne bih dobila iako sam zaposlena stalno,ali ja imam na raspolaganju privatno trziste a te zamene iz vikarbyrå-a imaju takav ugovor da se stan mora obezbediti i tako funkcionise ceo Norden u drzavnom sektoru koji dolazi ovde da se zaposljava preko vikarbyrå-a u zdravstvu...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2014. u 01:16 - pre 125 meseci
Hvala, Miro, mnogo značiš za ovu temu.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2014. u 01:25 - pre 125 meseci
Citat:
blok63:
Citat:
markodrenov:
@ blok 63

Ja sam nasao nesto za juli ili avgust, neki naš čovek sredio nam sobu blizu stavangera, e sada vidiš nisam pitao da li moram da dam te 3 stanarine što ti kažeš???
Moram to da pitam, ali kako vreme ide moram da vidim i tu soluciju za sever...

Ovi naši sa foruma što žive na severu, koliko košta soba na severu ili su cene identične kao i u ostalim delovima zemlje?

Da bi iznajmio bilo šta treba ti preporuka to mi je jasno.


da ti kažem pravo Marko više nisam pametna....ni gde ni kako..znam da je m nogo teško ako nemaš jednu ruku unutra...


Blok63,

Ona teska faza pocetka...svi smo pregurali,preguraces i ti.Odgovor na ovo pitanje:"Neznam ni gde ni kako"...u Norvesku preko sebe
Sve ce to biti dobro na kraju...a ako budes morala da mazes leb i pekmaz,mazaces i znaces da je to samo pocetak,ako budes spavala pod vedrim nebom,nije ni to smak sveta,veruj mi,bitno je da zadrzis duh i zdravu glavu,da se nasalis sama sa sobom i da guras napred.
Ja sam pregurala tu hladnu klupu na ulici,i dva parceta hleba a unutra kupus kupljen za 4,5 krune glavica...i proslo je.Dakle,sve to prodje samo guraj napred sa rukom unutra ili rukom napolju kazes sebi:"Usla sam u ovo,uspecu".Ti si to vec rekla sebi,znam ali ponovi jos koji put,nece da bude visak.
Ne pametujem ja nista...iz svesna sam koliko je tesko zadrzati hladnu glavu i verovati uvek u uspeh,kazem ti znam to jer sam to prosla na tezi nacin...i zato ti kazem da se to zavrsi dobro na kraju.
Ok je da budemo realni uvek...ali sada je momenat da se malo poguramo pa makar ovako podrskom recima...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2014. u 02:16 - pre 125 meseci
Hmm... te price da se u norveskoj radi 37.5 sati i manje.. pa to je ono tacno za drustveni sektor i tako ogromnim firmama gde se ne zna gde ko sta radi.

Dok mi pacenici iz srbije itekako posteno zaradimo svoju platicu i vecina radi prekovremeno cak i u drustvenom sektoru.
Znaci ono.. niko ne moze da te natera da radis prekovremeno ali sta da kazem.. necu...
Moj problem je sto ja radim bez prava na prekovremeno.
Da... i to postoji po zakonu. Ima neka glupost u norveskom zakonu koja dozvoljava da imas takav ugovor ali to vazi samo da lica a visim polozanjima. Ne za obicne radnike.
Ja u slucaju prekovremenog jedino posle mogu da uzmem slobodne dane kad hocu.

Sto se tice price o nafti itd.. Nafta jeste pokretac svega ali zahvaljujuci njoj ovde postoji vec takva tehnologija da se primera radi grade postojenja u japanu, isporucujemo subsea ventile za australiju,ogromene posude za eglesku itd...
Statoil ulaze ogromna srestava u istrazivanje. Na primer rotaciona procesna opreme velicine 1 metra koji zamenjuje ogromni toranj velicine 35 metara.... I prosto je nestvarno otici u statoilovu laboratoriju i videti to cudo kako radi a licno si radio mehanicki proracun i dizajn za to cudo.

Tako da ne brinem se ja nesto mnogo za norvesku sta ce biti kad nestane nafte.
Jednostavno ovde se rade stvari koje ljudi u srbiji samo mogu da sanjaju.

U srbiji posao koji jedan masinac moze obicno da ocekuje je neko odrzavanje nekog postrojenja ili grejanje/klimaticija. I to ako ima srece.
Obicno ljudi rade nesto sto nema veze sa strukom ili u najgorem slucaju valjaju neku robu na pijaci.
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
2002:6df5:60bc::6df5.*



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2014. u 09:50 - pre 125 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
blok63:
Citat:
markodrenov:
@ blok 63

Ja sam nasao nesto za juli ili avgust, neki naš čovek sredio nam sobu blizu stavangera, e sada vidiš nisam pitao da li moram da dam te 3 stanarine što ti kažeš???
Moram to da pitam, ali kako vreme ide moram da vidim i tu soluciju za sever...

Ovi naši sa foruma što žive na severu, koliko košta soba na severu ili su cene identične kao i u ostalim delovima zemlje?

Da bi iznajmio bilo šta treba ti preporuka to mi je jasno.


da ti kažem pravo Marko više nisam pametna....ni gde ni kako..znam da je m nogo teško ako nemaš jednu ruku unutra...


Blok63,

Ona teska faza pocetka...svi smo pregurali,preguraces i ti.Odgovor na ovo pitanje:"Neznam ni gde ni kako"...u Norvesku preko sebe :)
Sve ce to biti dobro na kraju...a ako budes morala da mazes leb i pekmaz,mazaces i znaces da je to samo pocetak,ako budes spavala pod vedrim nebom,nije ni to smak sveta,veruj mi,bitno je da zadrzis duh i zdravu glavu,da se nasalis sama sa sobom i da guras napred.
Ja sam pregurala tu hladnu klupu na ulici,i dva parceta hleba a unutra kupus kupljen za 4,5 krune glavica...i proslo je.Dakle,sve to prodje samo guraj napred sa rukom unutra ili rukom napolju kazes sebi:"Usla sam u ovo,uspecu".Ti si to vec rekla sebi,znam ali ponovi jos koji put,nece da bude visak.
Ne pametujem ja nista...iz svesna sam koliko je tesko zadrzati hladnu glavu i verovati uvek u uspeh,kazem ti znam to jer sam to prosla na tezi nacin...i zato ti kazem da se to zavrsi dobro na kraju.
Ok je da budemo realni uvek...ali sada je momenat da se malo poguramo pa makar ovako podrskom recima...


Sve ti verujem...hvala na podršci...
Daleko da se nešto bedačim a posebno ne odustajem (posebno za hranu to bi mi i odgovaralo da skinem koje kilo :) ) više se nerviram. Zaglavila na tren u vrzinom kolu-ne može posao bez jezika, ne može jezik bez govorne sredine. Testirala me profanka sa Fil.smer Skandinavistika,asistent je profesoru norveškog jbg... razbila sam A nivo 97% i B 86 %.Ona mi kaže treba mi slušanje i govorna sredina,i ja sam ajde razmišljam da upišem B nivo del 2, dakle druga polovina knjige B u Norveškoj 7 nedelja traje kurs ne bi li ih malo razumela. (Ljudi nije tajna dobila sam u Srbiji pozive na 5 intervjua do sada što je za mene kao 500,ali šta mi vredi kad mora jezik da bude TIP TOP.) I sad kako iznajmiti sobu/hybel ili šta god, nemaš personnummer nemaš ugovor za posao jedino da mu mlatim sa Nokutovim godkj. i kažem da sam došla da usavršim jezik zbog posla.U što će da mi veruje...
Mada me život naučio da uvek nešto iskoči na kraju,bar za nas hrabre i neustrašive. Miro hvala ti, verujem ti svako slovce i da je teško i da prođe jer prosto mora tako valjda u životu. A da znaš da si me dobro nasmejala za priču o šišanju...kakva avantura.
 
Odgovor na temu

vesna_bl
Banja Luka

Član broj: 52190
Poruke: 38



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2014. u 16:12 - pre 125 meseci
@gogi77, pošto si iz mašinske struke, zanima me da li ima zanimanja kao ovo moje što ja studiram ili nešto približno? Studiram Zaštitu na radu, koja je kod nas na Mašinskom fakultetu.
Pitam, jer sam uglavnom vidjela na engleskom jeziku da povezuju u jednu cjelinu bezbjednost i zdravlje, nešto kao medicina rada. Ja nemam taj segment medicine, pa sam već u dilemi šta poslije studija.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8032889 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.