Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7927283 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
37.19.108.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.02.2014. u 09:31 - pre 124 meseci
gogi77 jedno pitanje...vidim da se u industriji koristi dosta PDMS softver...imas li ti neko iskustvo sa tim..ili neke korisne informacije?
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.02.2014. u 10:21 - pre 124 meseci
Citat:
BACALAO: gogi77 jedno pitanje...vidim da se u industriji koristi dosta PDMS softver...imas li ti neko iskustvo sa tim..ili neke korisne informacije?


Nemam informacije o tome kolko kosta na primer AVEVA PDMS /Autocad plant 3d/ CADWORX.
Licno sam ucio cadworx ali ni jedan projekat nismo radili u tome u prosloj firmi.
Mi za dizajn nekog naseg postrojenja koristimo solidworks cisto da sve to stavimo u 3D, postavimo piping i svu opremu i vidimo kako izgleda u prostoru.
Solid works nije najbolje resenje za sve ovo ali jednostavno ovde ljudi znaju solidworks u firmi, imamo licence za to i bilo sta drugo sto sam pokusao da uvedem rekli su to extra kosta i za nas nivo je dobar solidworks.


 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.02.2014. u 14:27 - pre 124 meseci
http://www.blic.rs/Vesti/Svet/...ideje-o-ogranicenju-imigracije

Tesko da mogu sebi da dozvole taj luksuz
 
Odgovor na temu

vesna_bl
Banja Luka

Član broj: 52190
Poruke: 38



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.02.2014. u 14:35 - pre 124 meseci
Hvala vam na odgovorima.
Ja znam da je kod nas Zakon o zaštiti na radu mijenjan da bi bio usklađen sa zahtjevima EU, tako da i kod nas, po Zakonu (ali samo po Zakonu :) ), moraju se poštovati ove procedure, koje vi spominjete.
Imam je nekih planova, vidjećemo šta će biti od toga. Hvala opet. Za sad se bacam na učenje jezika.
 
Odgovor na temu

AstralPro
NS

Član broj: 73891
Poruke: 901
77.243.28.*



+288 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.02.2014. u 23:28 - pre 124 meseci
Koliko je kisnih dana u Norveskoj godisnje, kakva je klima?
 
Odgovor na temu

taurunum1984
nikola kalenic
kuvar
family sport

Član broj: 318253
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.02.2014. u 00:11 - pre 124 meseci
auuuuu pa to ti je mnogo komlikovano pitanje

ako se nevaram u bergenu je oko 260 kisnih dana pre par godina su vezali i citava 3 meseca bez prestanka padavina...
 
Odgovor na temu

djmeshko
Goce Stojanovski
Trazi posao
Stavanger

Član broj: 272749
Poruke: 6
*.com
Via: [es] mailing liste

Jabber: Goce -MKD/Stavanger
ICQ: 130
Sajt: facebook.com/stojanovski..


+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.02.2014. u 02:50 - pre 124 meseci
>
Goce Stojanovski
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.02.2014. u 03:19 - pre 124 meseci
Citat:
sremica SM:
Ja ponovo postavljam isto pitanje.

Ima li potrebe NO za inženjerima šumarstva za bujičarstvo,eroziju i melioracije ili pre da pokušam sa diplompm srednje škole
građevinski tehničar visokogradnje?


Molim Vas da mi neko od Vas, koji ste zaista aktivni i od kojih sam puno saznala (gogi 77,zokiruma,mira.....),odgovorite na pitanje.

Nadam se da ne tražim previše.

HVALA !!!!!! :)


Nemam nikakve informacije o tome,nazalost.Kada neko ne odgovori na pitanje,to gotovo u 99% slucajeva znaci da taj neko nezna odgovor na to pitanje.Nisam cula da je trazeno i nisam videla nijedan oglas tog tipa na zvanicnim oglasivacima poslova.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.02.2014. u 03:28 - pre 124 meseci
Citat:
AstralPro:
Koliko je kisnih dana u Norveskoj godisnje, kakva je klima?


Mestimicno maglovito,s udarima vetra ako mnogo okreces glavu,nekad svane a nekad i ne svane po 3 meseca,kisi se divimo jer nije Bergenska i zahvaljujemo Bogu sto ne pada koso,faktor 6 protiv prejakog Sunca zadovoljava sve potrebe i tipove koze,a o Suncu i njegovom delovanju ne mogu iz licnog iskustva,vec samo kroz prozor posto dok ja izadjem napolje,ono vec utekne.
Meteroloski zavod " cm ispod srafa na Globusu ".
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.02.2014. u 03:31 - pre 124 meseci
Citat:
m_kao_maja:
Ljudi, nemam problem ni oko odlaska u No, jer sam vec ovde, ni oko priznavanja diplome med radnika, jer nisam, nego imam jedan malo veci! Trazim momka koji je dosao u Oslo 1.1. kad I ja. On je iz Kraljeva, pa ako je neko od Vas takodje iz Kraljeva, neka mi se javi. On se zove Aleksandar, Aca, '79. je god.


Carica si.
E svako ima svoju muku
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.02.2014. u 03:36 - pre 124 meseci
Citat:
blok63:
Pa ljudi hvala vam na ovolikim savetima,nešto će da bude već :D

Inače zamoljavam diskutante da pažljivo čitaju postove (kao što to nisam ja ranije uradila pa pomešala babe i žabe) rekla sam da je kurs u Drammenu a tu je cena drugog dela b1 3700 ...na koji sam i planirala...

http://www.folkeuniversitetet....-del-2-drammen/kurs-id-127468/

A u fylke Buskerud pa neka kommuna od sad pa do 20.juna B nivo tek počeli 4800nok.Činjenica da se daju pare ne znam da li se bacaju ali neki ulog treba da dam.

Mada nisam ništa platila možda i ne odem na kurs,cilj mi je da volontoram u vrtiću i tako učim jezik.

Nego aleks ne reče mi da li radiš i da li si u Norge i kako si iskoristila tvoje pohađanje kursa?


Volontiranje u vrticu je nacin da se sa jezikom ide napred.Jer nije isto piti kafu pa malo pricati norveski i raditi smenu od 8 sati na poslu i pricati.Ja znam kako izgledaju njihove skole jezika i jesam skepticna ali ovo za volontiranje je skroz na mestu.Mislim Blok da u ovom momentu 3000 kruna ili 4000 kruna su ti velike kao kuca,i znacice ti puno u produzavanju tog "perioda prezivljavanja" a sa volontiranjem ces dobiti daleko vise samo se opusti i pricaj,da iz straha od greske ne ides onom linijom pricacu manje da nesto ne lupim...ne,nego i lupaj i kazi im da te ispravljaju sto vise,jer mnogi nece to uraditi...
Procitala sam pp...pisem odgovor neki dan.Kontam sve.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.02.2014. u 03:42 - pre 124 meseci
Citat:
mare86:
E narode, gdje ste vi kupovali onaj materijal za spremanje bergena? pokusao sam da nadjem na stranici folkeuniversiteta al nisam uspio iscackat? Imal ko kakav link?

pozzz



Vrlo jednostavno...na sajtu Folkeuniversiteta ides prvo na Norsk språktest desna strana pa onda leva strana klik na eksempelmateriell i dobijas ovo:
Link: http://www.folkeuniversitetet....sempelmateriell/side-id-10315/
Ali ima samo za Bergen test,nemaju vise za NP2 i NP3.
Ove cene:
https://webspeed.fu.no/scripts/cgiip.wsc/wwwnb/prodvalg.html?m=hn
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.02.2014. u 03:51 - pre 124 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
blok63:
Citat:
alex8103:
Ja sam bila u Oslu na folke i jedan deo je kostao skoro 6000nk ,e sad imaju ti kursevi po komunama ali svi kazu da su oni jako losi.Moj savet je bolje da ne trosis na kurs toliki novac,a ti naravno uradi sta zelis,pricanje sa drugima je po meni najbolja opcija.I naravno da ti netraba nikakiav pnumer ni ja ga nisam imala.


Vidi ja znam dobro šta pričam i stojim iza podataka koje napišem ovde, ako sam sigurna u njih.Dakle cena se može uvek proveriti na sajtu Fokleuni. i cene se razliku po gradovima i nivoima,tako da nema potreba da mi govoriš da deo (verovatno misliš na nivo) košta 6 000 kr. Zanima me posle tolikog novca koji si dala da li si naučila jezik i da li radiš i živiš u Norveškoj?
Naravno da svaki savet ili sugestiju prihvatam kao dobronamernu ali pitanje jezika je individualna stvar koliko učiš, koliko si napredovao i šta ti u stvari treba.Ja sam se informisala posavetovala sa "stručnim licima" i zaključak je da treba da budem u govornoj sredini.Kako ću proći na kursu tamo je isto kao i kako bih prošla ovde-neki idu na kurs ovde pa samo prođu kroz njega a neki uče i danima između dva časa.i preko vikenda i noću i danju.



ja sam u norveskoj na prvom kursu mesec dana ucio izgovor vokala i kako se akcentuju reci, razlika izmedju tak i takk je velika, da ne pricam hun i hund, e to necete nauciti u srbiji kvalitetno kao u norveskoj, potpisujem.


Akcenat ne moze da se nauci bolje u Srbiji nego u Norveskoj,to je jasno,ali komso...nasim inzenjerima skripi taj norsk i ovde i u Srbiji
I idu na kurseve,i na skajp i uce i svasta nesto...i strucnjaci su u svom poslu i pametni (da se ne shvati sada ovo kao oni glupi,dakle daleko od toga) ali skripi im taj norsk i jedan od razloga jeste sto se na poslu prica engleski dosta .Dakle,ja sam ovaj zakljucak izvela iz poznanstva 10-tak nasih inzenjera.I ne generalizujem slucaj,ali slabo im ide jezik,to je cinjenica.Da li ne rade dovoljno ili im prosto ne ide jezik,ne znam...
Dakle,ja mnogo volim inzenjere ali za norsk su tutumrakovici.Konstruisace ti sta oces,proracunati jos bolje ali tri prosto prosirene norsk recenice sa pravim akcentom ne dolaze brale ni posle mnogo ucenja...
Unapred naglasavam da volim inzenjere i ponavaljam slucaj.I komsije.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.02.2014. u 03:56 - pre 124 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
alex8103:
Ja sam bila u Oslu na folke i jedan deo je kostao skoro 6000nk ,e sad imaju ti kursevi po komunama ali svi kazu da su oni jako losi.Moj savet je bolje da ne trosis na kurs toliki novac,a ti naravno uradi sta zelis,pricanje sa drugima je po meni najbolja opcija.I naravno da ti netraba nikakiav pnumer ni ja ga nisam imala.


pa koliko sam ja upoznat vise se ne postavlja pitanje da li ces ici ili ne na casove jezika jer posle oktobra 2013 svi su u obavezi da odrade 250+50 casova i poloze NP2 zbog dobijanja stalne boravisne. mi koji smo dobili papire ranije treba samo da polozimo NP2 i nismo obavezni da idemo na casove.


U platformi vlade stoji ali nije sprovedeno u delo.Nista od onih izmena nije sprovedeno u delo jos uvek jer to se onada navodi u dozvoli koju ljudi dobijaju sada jer tu imas detaljno objasnjeno sta je uslov za jezik.I dalje stoji isti tekst u dozvoli i za ljude koji su dobili dozvolu posle oktobra 2013.-te.Nisu jos sproveli u delo.

I ja volim inzenjere,cisto da pomenem radi ovog gornjeg posta (sreca ostao post na prethodnoj stranici).
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.02.2014. u 03:59 - pre 124 meseci
Citat:
Ivana 77:
Molila bih nekoga da mi opise rad sestara sa srednjom medicinskom skolom,kojom terminologijom treba da vladamo,sta radimo i da li se razlikuje rad u gerontoloskom i u bolnicama,bila bih Vam zahvalna


Da li mislis na rad sykepleiera ili hjelpepleiera?Kazes med.sestra sa srednjom med.skolom,jel mislis na hjelpepleiera u Norveskoj?
Trazi malo vise vremena post...ti preciziraj na sta si mislila konkretno ili na oboje...pa sutra noc na dezurstvu ako bude vremena pisem sta znam

[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 13.02.2014. u 05:12 GMT+1]
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.02.2014. u 04:06 - pre 124 meseci
Citat:
angelos:
Da li je moguće da niko ne vozi auto već svi da koristite vozove?
Poslednje tri stranice niko ništa nije odvovorio ceć se bavite teoretisanjem, koloko vas zaista realno živi u Norveškoj!?


Realno sa foruma zivi u Norveskoj nekih 25% ljudi.Ostali clanovi su u procesu dolaska ili informisanja...Otprilike...
Ja sam vec dugo na forumu a ovde sam 3,5 godine...svega nekoliko ljudi imas koji su duze od toga ovde a da su aktivni clanovi.Dakle,mlada emigracija.U te prve tri godine imas sto drugih stvari koje juris da zavrsis i za koje ti trebaju pare a auto stvljas sa strane.Jer ta dozvola kosta 20.000 kruna koju polazes ponovo pa plus kupovina auta.Dakle,to nije nesto bez cega ne mozes,stavljas neke druge stvari u prioritet,neces voziti auto ovde a imati kredite u Srbiji i biti duzan kao Dafina banka dakle, ja tako razmisljam.Ipak,imas bar 5-7 ljudi koji su ovde opisali polaganje vozacke i kojima je to bilo u rangu prioriteta.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.02.2014. u 09:58 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Akcenat ne moze da se nauci bolje u Srbiji nego u Norveskoj,to je jasno,ali komso...nasim inzenjerima skripi taj norsk i ovde i u Srbiji :)
I idu na kurseve,i na skajp i uce i svasta nesto...i strucnjaci su u svom poslu i pametni (da se ne shvati sada ovo kao oni glupi,dakle daleko od toga) ali skripi im taj norsk i jedan od razloga jeste sto se na poslu prica engleski dosta :).Dakle,ja sam ovaj zakljucak izvela iz poznanstva 10-tak nasih inzenjera.I ne generalizujem slucaj,ali slabo im ide jezik,to je cinjenica.Da li ne rade dovoljno ili im prosto ne ide jezik,ne znam...
Dakle,ja mnogo volim inzenjere :) ali za norsk su tutumrakovici.Konstruisace ti sta oces,proracunati jos bolje ali tri prosto prosirene norsk recenice sa pravim akcentom ne dolaze brale ni posle mnogo ucenja...
Unapred naglasavam da volim inzenjere i ponavaljam slucaj.I komsije.:)

Pa staces... kad je "strebanje jezika protiv mojih verskih uverenja" :D
Jedostavno na poslu moram biti 100% tacan i prica na norveskom je rezervisana za neobavezne stvari nevezane za posao.
I ono mrzi me... Idem ja na te kurseve,nekad i domaci uradim :) I zavrsavam skoro 300 sati.... i kontam da cu i dalje ici na kurs.
Pa valjda ce vremenom mi doci kao i engleski koji uopste u skoli nisam ucio a koristim ga u svakodnevnoj komunikaciji sto se tice dokumentacije i mail korespodencije.
I iz srpskog jezika sam uvek imo 2-3 i ni dan danas necu da znam sta znaci pridev, subjekat, glagol.. i pisem kako mi se cefne. Jer to su mi jednostavno ne potrebne informacije.
Citat:
Mirjana Savicic: Mestimicno maglovito,s udarima vetra ako mnogo okreces glavu,nekad svane a nekad i ne svane po 3 meseca,kisi se divimo jer nije Bergenska i zahvaljujemo Bogu sto ne pada koso,faktor 6 protiv prejakog Sunca zadovoljava sve potrebe i tipove koze,a o Suncu i njegovom delovanju ne mogu iz licnog iskustva,vec samo kroz prozor posto dok ja izadjem napolje,ono vec utekne.
Meteroloski zavod " cm ispod srafa na Globusu ".

I ponovo ponavljam to da pada kisa puno u Bergenu... To su bapske price i nemojte da plasite ljude pogotovu zenski deo publike :D
Jeste... dobro de... Pada to malo kada je jesen-zima i malo u prolece, al je maj i jun fenomenalan. Cak do oktobra je bilo prosle godine lepog vremena skoro svake subote/nedelje mi isli kratkih rukava u sred oktobra na planinu :)
Tako da ono ja se uzdam u globaljno otopljenje i promenu klime i prognozira se da ce Bergen biti novi San Trope. Vec sam i sve plaze pronaso:

Ovo je kod mene u blizini. Beach volley i norvezanke u toplesima tu nekad skakucu...


Plaza na 200 metara od firme:


Susedno ostrvo gde kazu da je najlepsa plaza u okolini Bergena.. a ima i nudisticka plaza :)



A ovo je slika iza kuce - vezana jahta :)



 
Odgovor na temu

sremica SM

Član broj: 321197
Poruke: 5
*.static.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.02.2014. u 11:04 - pre 124 meseci
Hvala gogi i Miro i sa ovim informacijama ste puno pomogli
 
Odgovor na temu

sremica SM

Član broj: 321197
Poruke: 5
*.static.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.02.2014. u 11:05 - pre 124 meseci
Hvala gogi i Miro i sa ovim informacijama ste puno pomogli
 
Odgovor na temu

bob978
bob dost
nezaposlen

Član broj: 311990
Poruke: 32
*.80-202-143.nextgentel.com.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.02.2014. u 13:08 - pre 124 meseci
Gogi, otvaras vidike definitivno. Neke plaze sam prepoznao ali ono sto mi bode oci i tera vodu na usta je definitivno teren za odbojku na pesku. Gde se nalazi tacno?
Nosim se mislju da predlozim ovim mojim norvezanima sa basketa da se oprobamo i u odbojci na pesku ( u nadi da odbojku bolje igraju nego kosarku).
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7927283 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.