Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Centralno grejanje - piroliza

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Centralno grejanje - piroliza

[ Pregleda: 10118 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stevicad
Stevica Damjanovic

Član broj: 140975
Poruke: 21
*.kpo.kz.

Jabber: stevicad


Profil

icon Centralno grejanje - piroliza04.09.2008. u 09:31 - pre 189 meseci

Zanima me da li neko ima iskustva sa kotlovima na bazi pirolize drveta, (konkretno Viesmann Vitolig 150)

Planiram uvesti centralno grejanje ovog meseca (kombinacija doticnog "Viesmann"-a i elektricnog "Katana") Za ovaj elektricni mi je sve jasno (iz drugih postova) ali o Vitolig 150 zaista nisam uspeo pronaci puno podataka, pogotovo baziranih na iskustvu. (a cena od 1700 nije bas mala)

Kod nas sam nasao samo Vitolig 150, (isto kao i u Hr) dok na sajtu proizvodjaca (nemacka) postoje Vitolig 100 i 200???

Negde sam pronasao na net-u da se u ovakve kotlove moze loziti i "drveni" ugalj, odnosno ugalj slabije kaloricne vrednosti (kakvog mi najvise i imamo)

Kratka sugestija moderatorima....mozda bi bilo dobro da se tema o grejanju izvoji iz "klimatizacija i bela tehnika" (novi podforum) ima vec dosta postova na temu klime i sl. i zaista postaje tesko pronaci nesto u vezi grejanja.



Pozdrav

SD
 
Odgovor na temu

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: Centralno grejanje - piroliza04.09.2008. u 13:11 - pre 189 meseci
Evo, pogledao sam tehničko uputstvo za Vitolig150 i na strani 8 stoji:
(prevod sa nemačkog)
Gorivo:
Kotao je predviđen za sagorevanje komadnog dveta sa 15-20% vlažnosti(maksimalno35%).
U kotlu se sme, kao dodatak glavno gorivu, primeniti do 50% briketa, minimalne dužine 10cm
i debljine 4cm.....

Pažnja, kao gorivo je zabranjeno koristiti: piljevinu, ugalj, koks...!

Mislim da je ovim sve rečeno.

 
Odgovor na temu

stevicad
Stevica Damjanovic

Član broj: 140975
Poruke: 21
*.kpo.kz.

Jabber: stevicad


Profil

icon Re: Centralno grejanje - piroliza04.09.2008. u 13:28 - pre 189 meseci

Hvala na informaciji, e sad jos ako bi postavio link za to uputstvo, posto ja nisam nigde uspeo da pronadjem za 150-ku.

A valjda neko i ima ovaj (ili neki drugi) kotao (za piroliticko sagorevanje) pa da napise svoje iskustvo. Tehnicka uputstva proizvodjaca su ok, medjutim tu se retko spominju realni, svakodnevni problemi na koje korisnik moze naleteti upotrebom istog.....
SD
 
Odgovor na temu

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: Centralno grejanje - piroliza04.09.2008. u 13:33 - pre 189 meseci
Evo tehničko uputsto sam prikačio.

Ima dosta slika i ako ga pažljivo pogledaš biće ti puno stvari jasnije.
A ako ti treba tumačenje nečaga, evo stojim na raspolaganju.

Pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

stevicad
Stevica Damjanovic

Član broj: 140975
Poruke: 21
*.kpo.kz.

Jabber: stevicad


Profil

icon Re: Centralno grejanje - piroliza04.09.2008. u 14:28 - pre 189 meseci

Hvala, (opet)...:)

Sve je ok, uputstvo je jasno, a s obzirom da vidim da poznajes temu, zanima me jos jedna stvar, a koje nema u dokumentaciji:

Bar okvirno poredjenje trajnozarecih kotlova na ugalj i ovih peci, prednost, mane i isplativost (ukljucujuci i razlike u ceni kotlova)

Naime za ove piroliticke sam nailazio samo na pohvale na netu (negde na neka dva ili tri posta) a princip mi je potpuno jasan ali zaista nigde nisam uspeo da saznam kolika je u stvari usteda kada se poredi sa standardnim kotlovima.

Do sada sam lozio uglavnom ugalj, dve peci (kreka) u dve prostorije, i naravno toplo u celoj kuci (oko 100m2) naravno u sobama gde su bile peci je uvek znatno toplije, za sezonu je islo 5-8 tona uglja. (zidovi-naboj 50cm+PVC prozori)


SD
 
Odgovor na temu

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: Centralno grejanje - piroliza04.09.2008. u 15:13 - pre 189 meseci
Citat:
Do sada sam lozio uglavnom ugalj, dve peci (kreka) u dve prostorije


Ne znam da li pišemo o istim stvarima ali Te peći koje si koristio odaju toplotu okolnom prostoru
PASIVNO, što toplotnim zračenjem što konvekcijom toplog vazuha oko peći.

Ova Vitolig150 peć je predviđena za centralno grejanje, u njoj se nalazi izmenjivač toplote punjen vodom
i zbog samog tog principa je njen stepen korisnog dejstva veći, tj manje toplote ti ode kroz dimnjak.
Druga stvar je da ova peć ima takozvani "sekundarni vazduh" koji služi da u procesu sagorevanja nastali
CO(otrovni ugljen-monoksid) potpuno pretvori u CO2, i na taj način izduvni gasovi budu neškodljivi.

Da bi se toplota iz ovih peći optimalno iskoristila preporučljivo je u sistem centralnog grejanja imati i tzv "Puffer",
termički izolovani rezervoar sa vodom od nekoliko stotina litara u kojoj se toplota akumulira i tek po potrebi daje dalje u sistem centralnog grejanja.

Ako nađem nešto konkretnije o tome postaviću kao link.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Centralno grejanje - piroliza

[ Pregleda: 10118 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.